Uit Stad en Provincie t BONS, DIE GELDIG ZIJN BLOEM. Dc roet „8" gen. bonnen van de 'oloemkaart geven gedurende het tijdvak van Maandag 80 December tot en met Zondag 26 Januari a.s. recht op het koopeu van 35 gram tarwemeel of tar webloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. BOTER MARGARINE en VET. Ge durende het tijdvak van Zaterdag 18 Januari tot en uxuet Vrijdag 24 Januari geeft de mnet 26 genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter, of een half pond margarine, of twee ons vet naar keuze. BROOD. Van 20 tot en lm!et 26 Januari broodbonnen 24 (geldig tot en met 2 Februari). Bon 3 van de bloemkaart tot en met 26 Januari geldig voor het koo pen van 50 gram brood, 35 gram meel of bloem of 1/2 rantsoen gebak. GEBAK. Bon 24 van de broodkaart en bon 3 van de bloemkaart voor gebak. EIEREN. Van 20 tot en TTuat 26 Januari bon 46 een ei (ook geldig tot en met 2 Februari). SUIKER. Van 18 Jan. tot en uïet 14 Februari Iblon 91 (algemeen) (1 k.g.) THEE EN KOFFIE. Van 21 Dec. t/m. 31 Jan. bon 18 (algemeen) 75 g. thee of 1/2 pond koffie. VLEESCH en VEESCHWAREN. Van 16 tot en met 26 Januari (ook geldig tot en met 19 Januari) bonnen „15 vleesch'' voor 100 gram vleesch (been inbegrepen) of een rantsoen vleesch waren. Bonnen „15 iwloirst. vleesChwaren" zeüifde periode voor een rantsoen vleeschwaren. ~,ttct of rijstemeel, rijstgries of rijste- gruttenmeel van 28 December met 24 Januari, 1/2 pond op bon .VERMOUT of havervlokken of haver- _>loem of aardappelmeelvlokken of gort of gortmout of grutten, van 28 Decem ber tot en met 21 Februari, 1/2 pond op bon 57. Bon 44: uitsluitend 1/2 pond Gort of gortmout of grutten, van 28 December tot en met 21 Februari. VERMICELLI of macaroni of spaghetti, van 28 December tot en met 21 Februari, 1 ons op bon 31. MAÏZENA of sago of aardappelmeel, dan wel een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder, welke 100 gram zet meel bevat. Van 28 December tot en met 21 Februari, 1 ons op bon 87. ZEEP. Gedurende het tijdvak van Woens dag 1 Januari tot en met Vrijdag 31 Jan. geeft de met „113" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 150 gram. toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huis houdzeep of 150 gram zachte zeep, of 300 gram zeeppasta of 250 gram zeep poeder ot 600 gram waschpoeder. SCHEERZEEP. Gedurende het tijdvak van Woensdag 1 Januari tot en met Woensdag 30 April a.s. geeft de met „117" genummerde bon, welke tegelijk met de textielkaart is uitgereikt, recht op he't koopen van 50 gram. scheerzeep, of een tube, dan wel een pot scheer- crême. PETROLEUM. Gedurende het tijdvak van Maandag 20 Januari tot en niet Zon dag 23 Februari geeft het met „periode D" gemerkte petroleumzegoi recht top het koopen van twee liter petroleum. Wegens sneeuwval is de verkoo- ping van hakhout op h*t Slot te H->aimted* tot nadere aankondiging uitgesteld. l'e verkoopinz van booman onder Burgh gaat echter door» niet om half 3 maar om 2 uur. Deurwaarder VAN DUIN. besprekingen in de vorige vergadering, om wegens de huidige bijzondere tijdsom standigheden, voor het loopend seizoen aan de kastrekkers-kostwinners op hun werkloozenkasuitkeering een tóeslag te verleenen van 20 pet., benevens een toe slag voor de waehtweek tot een bedrag, gelijk aan 120 pet. van een volle week kasuitkeering. Vanwege B. en W. wordt meegedeeld, dat een toeslag tot het voi le loon naar hun meening te ver gaat en zeer waarschijnlijk niet goedgekeurd zal worden. Het spijt den heer Viergever, dat niet voorgesteld wordt een toeslag te ver- leenen zooals hij in de vorige vergadering heeft genoemd, waarom hij andermaal zijn voorstel indient, hetwelk ook thans door de heeren Hart en van der Maas wordt ondersteund. Wethouder Boogerd vindt aanneming van het voorstel-V. niet raadzaam. De steun moet gezien wor den als een overbrugging van de periode dat niet gewerkt kan worden. Het voor stel is z.i. niet billijk tegenover de men schop,. die wel werken. De heeren Boot en Dalebout betuigen hun instemming met het betoog van den heer Boogerd, terwijl dhr. Dalebout er op wijst, dat de arbeiders bij het weispitten meer verdienen dan het normale loon bedraagt, waarom hij het nu niet noodig oordeelt het inkomen tijdens de vorst ten volle aan te vullen. Dhr. V. legt er den nadruk op, dat hij zijn voorstel beeft, gedaan in verband met de bijzon dere omstandigheden, dat de menschen wegens vorst niet kunnen werken. Het voorstel Viergever wordt daarop met 4 tegen 3 stemmen verworpen (tegen de heeren Akkerdaas, Boot, Dalebout en Bocgerd), waarna het voorstel van B. en W. melt 6 tegenj 1 stem wordt aange nomen (tegen dhr. Viergever). Daarna sluiting. GEMEENTERAAD TE NOORDWELLE School on speelplaats Toeslag kastrekkers-koitwinnors Openbare vergadering van den gemeen teraad op Dinsdag 14 Januari. Alle leden tegenwoordig. Bij de opening wenscht de voorz. alle aanwezigen met hun gezinnen een goed 1941, spreekt er zijn verheuge nis over uit, dat de gemeente voor ram pen gespaard is gebleven en hoopt, dat dit bestendigd moge blijven. Weth. Boo gerd biedt den burgemeester namens de vergadering wederkeerig de beste wen- schen voor het nieuwe jaar en hoopt, dat zijn wenschen in vervulling moge gaan. De pensioensgrondslag van G. A Haringman als ambtenaar van den burger lijken stand wordt nader vastgesteld op f66. Naar aanleiding van een rapport van het hoofd der school over de noodzake lijke werkzaamheden aan schoollo kaal en speelplaats en noodzakelij ke aanschaffing van leermiddelen in ver band met de invoering van het vak licha melijke oefening wordt besloten voor een en ander f 700 te ramen, waarbij aan B. en W. machtiging wordt verleend Je wijze van verharding van de speelplaats te bepalen. Vervolgens komt in behandeling een voorstel van B. en W.. tot vernieuwing van de balken van de brug der begraafplaats, daar deze versleten zijn. Na een breed voerige bespreking over de vraag, of voor de vernieuwing beton, dan wel ijzer toe gepast zal worden, wordt besloten te trachten rails te verkrijgen en bij ge breke van dien ijzeren balken aan te koopen. Daarna is aan de orde een voorstel •van B. en W., naar aanleiding van de GEMEENTERAAD TE POORTVLIET Nieuwjaarsrede Steunverlening tot 28 Juni verlengd Ontslao hoofd d«r school Invoering vak lichamelijke oefeningen Maandag kwam de raad dezer gem. voltallig bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Van Oeveren. Na de gebruikelijke opening bracht de voorzitter dank aan allen voor de op 1 Jan. ontvangen heil wenschen on hoopte wederkeerig dat het allen welga. Even werd het afgeloopen bijzondere jaar her dacht, en niet het minst de Meidagen toen ons land en volk een korte, maar hevige oorlog heeft meegemaakt. Onze gemeente is er daarbij nog genadig af gekomen, wijl zij noch van het geweld heeft geleden en al de mannen uit deze gemeente zijn weergekeerd. Het resultaat van den landbouw was niet onbevredigend, maar het bedrijf is, met zoovele andere, aan banden gelegd. De gemeente-financieën zijn op peil ge bleven en zonder verhooging van lasten is de begrooting sluitend kunnen gemaakt worden. De archief-kluis is gereed ge komen en de gemeente-secretarie is be langrijk uitgebreid. Weth. van der SI ikke dankte namens den raad den voorzitter voor zijne woor den en wenschte hem Gods zegen toe om met kracht zijn zware taak te kun nen dragen. De Heide-Maatschappij deelde mede dat de reeds geruimen tijd voorge nomen rioleeringen enz. van we gen, ter nadere goedkeuring zijn door gezonden en doordat ze zoo langen tijd I in de pen zijn, zeer waarschijnlijk tot uitvoering zullen kunnen worden gebracht De heer J. J. Dronkers heeft ontslag genomen als agent der arbeidsbemidde ling en als leider der distributie-maatre gelen. Eerstgenoemde functie is tijdelijk opgedragen aan den gem.-ontvanger C. J. Steenpoorte, terwijl in laatstbedoelde betrekking door het Centraal bestuur zal worden voorzien. De Departementen van Sociale Zaken en Financiën hebben voor de centrale werkverschaffing bij den heer Groenewege te St.-Maartensdijk f 293,67 beschikbaar gesteld ter uitbetaling aan genoemden werkgever, terwijl dat op de hoeve „Stadszicht" te Tholen ad f 96,77 ten laste der gemeente komt. De steun- verleening der werkloozen is tot 28 Juni a.s. verlengd. Het Burgerlijk Armbestuur deelt mede, dat als commissie .van armenzorg zijn aangewezen de heeren E. Noom, G. K. Krijger en G. J. de, Graaf f. Het besluit tot het verstrekken van f 10 aan elk der drie mannen die; in de Meidagen tijdelijk politiedienst hebben verricht, zal door Ged. Staten worden goedgekeurd. De Commissie tot wering van school verzuim vroeg verhooging van het pre sentiegeld tot f100. Het voorstel van B. en W. om hierop afwijzend te beschik ken, werd unaniem aangenomen. 0 In verband met zijne benoeming tot hoofd der school te Epe, verzocht de heer J. van Brummelen eervol ont slag uit deze functie alhier; met ingang van 1 Maart a.s. B. en W. stellen voor, dit op de meest eervolle wijze te verleenen, onder dank zegging voor het vele goede voor het onderwijs verricht, en ook tegen den gevraagden datum omdat adressant zich alleszins, ook op ander algemeen gebied, die van het Groene Kruis en van de Ziekenverpleging zoo verdienstelijk heeft gemaakt, dat men hem dit niet heeft willen weigeren, hoewel de verordening een drietal maanden voor zoo'n ontslag stelt. De wijze van tijdelijke vervulling dier functie, zal door B. en W. zoo goed mogelijk worden uitgevoerd. De vergadering vereenigde zich met dit voorstel en voegde er de hoop aam toe, dat het den benoemde te Epe wel moge gaan. In deze komende vacature zullen sol licitanten worden opgeroepen, waarbij bij-akten, ook vak j. en vooral die voor landbouw, omdat het hier een landbou wende gemeente is, tot aanbeveling zul len strekken. Maatregelen moeten getroffen worden tot invoering van de lichamelijke oefe ningen. De localiteit zal moeten gevon den worden in het wegbreken van een muur en het meest in aanmerking ko mende lokaal vergrooten. De heeren Van Ast, Niemantsverdriet en Vroegop, had den hiertegen overwegende bezwaren, doch de overigen konden geen andere oplossing vinden, zoodat zij zich met B. en W. vereenigden. Het benoodigd terrein voor deze oefeningen meenden B. en W. te kunnen vinden in het tegen woordige schoolplein met bijvoeging van de 100 M2. van aangrenzend erf van de kerk. De kerkvoogdij is bereid daartoe een strook aan de Noordzijde af te staan in erfpacht tegen 10 cent per M2. voor een tijdperk van 30 jaren, na afloop waarvan deze pacht op gelijke voor waarden kan worden gecontinueerd. Aan B. en W. werd een crediet toe gestaan voor het bedrag der raming van de gansche instelling. De leermiddelen, die ook wel enkele honderden guldens zullen vorderen, konden nog niet ge raamd worden. Op een mededeeling van den heer Nie mantsverdriet, dat velen, als zij voor het gesloten hek der vuilnisbelt komen en dat maar één uur gedufende een paar dagen in de week geopend is, hun bussen of kisten in de sloot werpen, zal de voorzitter nader onderzoek doen. Ten slotte werd aan den weth. Krijger ten bate van het bestuur van de school met den Bijbel de toezegging gedaan, dat ook door leerlingen van die school de lichamelijke oefeningen kunnen be oefend worden, onder nadere bijzonder heden van leerkrachten en dergelijke. Daarna sluiting. TELEGRAMMEN DE WINTERHULPACTIE IN DUITSCHLAND. Naar uit Berlijn wordt gemeld heeft de jongste actie voor het Duitsche Win- terhulpwerk rond 680 millioen Rijksmark aan baar geld opgebracht. Van de hui dige actie is de helft thans achter den A rug en hiervan schat men tot nu toe -jde opbrengst op 800 h 840 millioen Rijks- jmark. In de Oostmark is de opbrengst 1 aanzienlijk gestegen, vooral van de straat- collecte. Er woont daar slechts 8,3 pet. van de Duitsche bevolking en de straat collecte bedroeg daar 18,3 pet. van de totale opbrengst der straatcollecte. ZIERIKZEE. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen voor machinist, groote stoomvaart, slaagde voor het voorloopig diploma, de heer H. de Jonge alhier. Het Centrale distributiekantoor heeft aangaande de distributie van textielpro ducten aan de distributiediensten o.m. medegedeeld, dat cocosmatjes, kleiner dan 90X160 cm., nog vrij kunnen wor den verkocht. Hiervoor is geen speciale vergunning noodiig. Bij een huwelijksuitzet kunnen cocos- loopers en -matten uitsluitend worden verstrekt aan personen, wier gezinsin- men per hoofd van het gezin beneden de f350 per jaar blijft. Is dit niet het geval, dan moeten loopers en matten, die uit andere grondstoffen zijn ver vaardigd, worden aangevraagd. De data ©n nummers van de nieulwe bonnen Zijn heden im de lijst iop pagina 3 vórmield. OOSTERLAND. Over het jaar 1940 is op de faiirbank „Even Buiten" geWiOr gen. 2615789 k.g. suikerbieten; 194995 k.g. pulp; 1927758 k.g. uien; 132050 k.g. hoioi en strooi; 50755 k.g. iw'ijlnpeeën; 45105 k.g. voerbieten185960 k.g. aardappelen 103420 k.g. poters; 106217 k.g. hiont; 29660 k.g. kolen; 17680 k.g. blollkaf; 6315 k.g. ijzer; 119910 k.g. vlas; 9185 k.g. grint en 132 stuks vee. De Fairbank „Blauwe Keet" heeft over 1940 gewogen; 1959586 k g. suikerbieten 110683 k.g. pulp; 3709Öl k.g. uien; 28201 k.g. hooi 'en strioa; 17424 k.g. iwijïipeeën 30702 k.g. voerbieten; 4618 k.g. aardap pelen; 1418 k.g. poters; 11838 k.g. hiobt; 11168 k.g. vlas en 8 stuks vee. Op de Fairbank „Ons Belang" haven de Staart, is in 1940 gewogen: 1342269 k.g. suikerbieten; 55498 k.g. pulp; 436135 k.g. aardappelen; 151190 k.g. poters; 108678 k.g. hooi en stroo; 74625 k.gv uien; 96236 k.g. twtijlnpeeën; 38135 k.g. voerpeeën; 10977 kg. vlas; 390 k.g. hout en 2 stuks vee. OUD-VOSSEMEER. In verband met de distributie van eieren is in deze ge meente aangewezen als verzamelaar G. J. Verkerke, Achterstraat. Een zoon van den molenaar O. te Nieuw-Vosmeer, die zich op het ijs in de Eendracht had gewaagd, is er ten gevolge van het feit, dat hij te veel aan den kant liep, doorgezakt. De ijlings toegeschoten veerman B. heeft hem met behulp van een haak op het droge ge bracht. I THOLEN. Woensdag 15 dezer overleed de oudste inwoner dezer gemeente, de heer Pieter Mariceau op den leeftijd van ruim 95 jaar. Tot het laatst van zijn leven is deze oud-koloniaal helder van verstand geweest. (Archief Z.N.B.) ENGELSCH VLIEGTUIGMOEDERS.CHIP ZWAAR BESCHADIGD. Het Engelsche vliegtuigmoederschap „Il lustrious", waaromtrent de Engelsche be richtendienst meldt, dat het weliswaar teekenen vertoont van den zwaren slag in de Middellandsche Zee, maar een ha ven aan de Middellandsche Zee is bin- nengeloopen, is naar het D.N.B. verneemt in den loop van Donderdag wederom door Duitsche duikbommenwerpers aan gevallen. Er werden voltreffers geplaatst, n.l. een boimi van zwaar kaliber en twee Ibo'mtaen var. middelzwaar kaliber. Het staat thans, naar de opvattingen van bevoegde Duitsche kringen ondubbel zinnig vast. dat het de Britsdhe Admira liteit niet zal gelukken om de „Illustri ous" in den loop van dezen ooriiog nog strijdvaardig te maken en in dienst te nemien. Naar het DNB van (welingelichte ttnilitaire zijde verneemt, is bovendien een stoomschip door bommen van bet zwaar ste kaliber getroffen; ondanks de krach tige afweer is van dezen aanval sflleehts één Duitsch gevechtsvliegtuig tot dus verre niet teruggekeerd. MIJNBRAND IN JOEGO-SLAVIË. In den steenkolenmijn „Huda Jama" in Beneden-Stiemarken is Woensdagavond brand uitgebroken. De brand nam een grooiten omvang aan en kon tot op heden nog niet worden gebluscht. De bran dende lagen moeten worden dichtgemet seld. Het betreft hier een der weinige steenkolenmijnen van Zuid-Slavië. COMMUNISTISCHE PARTIJ IN CHILI BUITEN DE WET. De Senaat van Chili heeft het voorstel van de reehtsche partijen om de Chileen- sche Communistische Partij buiten de wet te stellen met 19 tegen 13 stemmen aangenomen. De Kamer had het desbe treffende voorstel reeds goedgekeurd. «HET NEDERLANDSCH AGRARiSCH FRONT» De fouten van het verleden Stoffelijk en geestelijk moet het platteland meer aandacht heb ben. In het Agrarisch Huis, het gebouw van het Nederlandsch Agrarisch Front in Den Haag, werd Dinsdagvoormiddag een pers bijeenkomst gehouden. Het hoofd van den Persdienst van het Nederlandsch Agrarisch Front, de heer D. v. d. Bos poort, had deze bijeenkomst belegd om, naar hij in een toespraak zeide, den grondslag te leggen voor een goede sa menwerking tusschen de Nederlandsche pers en de nieuwe organisatie. Spr. zag zijn taak breeder dan in het verstrekken van nieuwsberichten over het N.A.F. Een van de fouten, welke der maatschappij van het verleden aankleef den, was een schromelijke miskenning van het platteland en den mensch, van het platteland, zoowel in economisch als cultureel opzicht. De landbouw-economen, aldus spr., drukken het aldus uit, dat het fundament van de welvaart van ons volk moet liggen in den landbouw. Waar thans de belangrijkheid van de eigen bodemproductie zoozeer aan den lijve wordt gevoeld, achtte spr. het overbodig, daarover breedvoerig uit te weiden, terwijl hij vertrouwde, dat de inschakeling van Nederland in een vaste- landsch productieplan voor Europa het voor eens en voor altijd onmogelijk zal maken, den Nederlandschen landbouw terug te laten vallen in den ouden toe stond van ondergeschiktheid aan anti- agrarische machten zooals dit in het ver leden het geval was. Niemand, die nuchter nadenkt, zal thans nog durven verdedigen het intoo- men van de voortbrenging op eigen bo dem ten bate van importzaken, terwijl tegelijkertijd duizenden volksgenooten on voldoende gevoed worden. Aan de hand van zijn ervaringen temidden van net boeren- en arbeidersvolk van Drenthe, schetste de heer v. d. Bospoort, hoe de boeren niet mochten voortbrengen, wat zij konden, terwijl meer dan 30 pet. van de kinderen der werklooze arbei ders volgens schoolartsen-rapporten, zichtbaar ondervoed op de schoolbanken zaten. Men liet den werkloozen arbeider 56 ct. voor een kilogram z.g. volksvet betalen, terwijl de Londensche Lords onze boter kochten voor 40 ct. Die Lon densche Lords verdienden daarenboven nog geld aan hét bodemvreemde vet, dat de arbeiders aten, als zij aandeel houders van een bekend concern waren. Naar spr. oordeel was zulk een toe stand alleen mogelijk doordat andere dan Nederlandsche volksbelangen onze volks huishouding beheerschten en in ontred dering deden verkeeren. De Nederland sche pers kon er niet tegenop komen, omdat den advertentie-overeenkomsten van machtige lichamen werden opgezegd. Men zal begrijpen, zoo vervolgde spr., dat het mij als journalist een vreugde is, thans openlijk in een gezelschap van vak- genooten deze dingen te kunnen zeggen en een beroep op de pers en het volk te mogen doen, om ervoor te zorgen, dat zich het „weleer" niet kan herhalen. Vervolgens wees spr. op de misken ning van het platteland en den mensch van buiten-af in geestelijk op zicht. In de steden wonen vanouds velen die met geringe inspanning zich groote rijkdommen konden vergaeren. Waar zich de rijkdommen ophoopen, daar concen treert zich de. kunstmatige cultuur. Hooge- scholen sticht men niet in een dorp en ambtelijke instellingen van hoogere orde moeten in de stad gevestigd zijn. Een en ander heeft tengevolge, dat in de steden een samengroepeering van wat men „de bovenlaag" noemt als men ma terialistisch en intellectualistisch denkt, zich voltrekt. Het platteland is in dien gedachtengang het land der dommen. Geheel anders ligt het echter, als men natuurlijk denkt. Dan ziet men den boer, die zelf natuur is, als den meest waar- devollen mensch. De boer houdt het leven in stand, de stad verteert het leven. Reeds Aristoteles verdedigde daarom de stelling, daj; een stad zonder voldoende landvolk onbe staanbaar is. Vandaar dan ook, dat telkens, als een overmatig stedelijk opgetrokken cultuur bouwsel instort, de roep weerklinkt: Terug naar de natuur. Zoo was het bij den ondergang van het oude Romeinsche imperium, tijdens de Fran- sche revolutie en thans wederom, ook in ons land. Wij moeten een nieuw Neder land scheppen uit de krachten van on zen eigen aard, die het best bewaard gebleven zijn onder het boerenvolk. De waarden van de stad niet ontkennende, betoogde de heer v. d. Bospoort, dat stoffelijk en geestelijk de bevolking van het platteland in staat gesteld moet worden, zich tenvolle te ontplooien en hij deed een beroep op de pers, daar toe mee te werken en de bekende mop- pentrommel-kleineering der „boertjes van buiten" uit te bannen. In den Haag en andere Nederlandsche steden zal hoerenkunst de volksvreemde kunstenmakerij moeten vervangen, zang en spel en dans van het eigen volk moet men als waardevolle cul tuurgoederen waardeeren. De cul- tuurafdeeling van het N.A.F. zal dat streven zooveel mogelijk bevorderen en de persdienst wil de bladen in de ge legenheid stellen over de noodige ge gevens te beschikken. Het N.A.F. stelt zich ten doel het opbouwen van een sterk Nederlandsch volk, waar een goede wisselwerking tusschen platteland en stad een hoog geestelijk en lichamelijk levenspeil en een gezonde volkshuishou ding, steunende op eigen bodem, zal ver zekeren. Hoe staat de maan Van lichte (nitsaans) en donkere (thuisblijf) avonden Nieuwe Eerste Volle Laatste maan kwartier maan kwartier 9 Januari op onder (Volle maan) 17 23.25 11.24" 18 11.51 19 00.40 12.19 20 1.48 12.47 1 (Laatste kwartier) 21 3,14 13.21 22 4.29 13.48 23 5.38 14.43 24 6,43 15.34 25 7.37 16.34 26 8.24 17.38 27 9.04 18.45 (Nieuwe maan) 28 9,86 19.54 29 10.03 21.01 30 10.26 22.08 81 10.50 23.13

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 3