NIEUWSBODE DINSDAG 14 JANUARI 1941 De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, bulten Zierlkzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N,V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierlkzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Loose - Uitg.-Red.M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14542 ADVERTENTIES Prl)»: 10 eest per regel, minimum 80 cent BI) contract ipeclale prijzen. Grootte der letten neer plaauruimte. „Sticce>]el" 60 cent. Inzending tot 'a morgen» 8 uur POLITIEKE PROBLEMEN Het lersche vraagstuk blijft de Engel- sche regeering bezig houden. Men heeft te Washington over het algemeen den indruk, dat wat men de lersche cri- s i s zou kunnen noemen zich in de laat ste dagen heeft verscherpt en dat het in de eerstvolgende dagen wel eens tot een uitbarsting zou kunnen komen. De Londensche regeering zet in elk geval haar pogingen voort, om via Was hington tot een compromis met de ler sche regeering te komen. Men is ook van meening, dat de nieuwe Engelsche gezant in Washington. Lord Halifax, stappen zal ondernemen ten einde de Amerikaansche regeering te bewegen tot een spoedig tusschenbeide komen te Du blin om de Engelsche wenschen te steu nen. Tot dusverre heeft de regeering te Washington nog niet haar houding bepaald ten aanzien van deze wenschen de pogingen van Engelsche zijde om druk op haar uit te oefenen. Te Londen houdt men echter vast aan de hoop. dat de lersche regeering zich gedwongen zal zien om de Engelsche eischen te aanvaar den onder pressie van de Vereenigde Staten. Op den voorgrond blijft daarbij van En gelsche zijde staan de sedert eenigen tijd door de Londensche regeering verlangde afstand van deAtlantischehavens aan de Westkust van Ierland, welke in derdaad van het grootste belang zijn voor Engeland, gezien het duikbootge vaar. waardoor de verbindingen tusschen de Vereenigde Staten en Engeland wor den bedreigd. De Engelsche propagan da doet haar uiterste best om de Ameri kaansche publieke opinie er van te over tuigen. dat Ierland het lang niet denk beeldige gevaar loopt, te een of anderen dage door Duitschland te zullen worden overweldigd. De Britsche politiek is er geheel op gericht. Amerika coute que cöute over te halen, openlijk de zijde van Groot-Brit- tannië te kiezen. De regeering te Londen schijnt er alles op te zetten, Washington voor zich te winnen en door bemiddeling van de Vereenigde Staten zich te ver zekeren van Ierland als verzorgingsbasis voor de Amerikaansche leveringen. Hierbij staan natuurlijk de vrijheid, de neutrali teit en de onafhankelijkheid van Ierland op het spel doch daarom bekommert zich niemand. In de eerste plaats hoopte men. langs, den weg van een gemeenschappelijke En- gelsch-Amerikaansche diplomatieke inter ventie, den op de lersche regeering uit- geoefenden druk te kunnen versterken. Verder schijnt men in Londen te verwach ten dat de Amerikaansche regeering uit eigen beweging in de lersche kwestie stappen zal doen welke de Vereenigde Staten, nog meer dan tot dusverre het geval was. aan Engeland zullen binden, op gevaar af, dat dit laatste land daar door in den oorlog zal wiorden medege- sleept. Men heeft ook nog een anderen uitweg onder het oog gezien. Het schijnt name lijk. dat de Amerikaansche regeering de uitvoerbaarheid onderzoekt van een an- de: plan. dat Ierland buiten de zaak zou laten. Men zou IJ s 1 a n d en meer speciaal de haven Reykjavik willen kiezen als basis voor de levering van Amerikaansch oorlogsmateriaal aan Enge land. (Zooals men weet is dit eiland in April j.l. door de Engelsehen bezet). Volgens dit plan nu zouden de door Amerika aan Engeland te leveren goede ren door Amerikaansche schepen naar de haven van Reykjavik worden getrans porteerd. van waar uit Engeland ze met eigen schepen (Engelsche, Fransche, Ne- derlandsche, Belgische, Noorsche, Deen- sche) verder naar Groot-Brittannië zou vervoeren. Op deze wijze zou de afstand dien zij hadden af te leggen, met twee derden worden verkort en daardoor ook op evenredige wijze het duikboot gevaar worden voorkomen. Dit zou inderdaad een uitweg kunnen beteekenen die de moeite waard is, nader bestudeerd te worden, aangezien er En geland alles aan gelegen is. de kortste zeeroute te vinden voor het transport van het Amerikaansche oorlogsmaterieel, 18000 SLACHTOFFERS TE LONDEN Materieels schads op rond 1 milliard dollar geraamd Het Amerikaansche weekblad „Life" pu bliceert van zijn correspondent te Lon den, Graebner, die op het oógenblik in New York vertoeft, een uitvoerige be schrijving over de toestanden in Londen. Volgens dit bericht zijn alle straten in verband met een eventueele invasie zwaar verdedigd en ondermijnd. Spoorwegstations, regeeringsgebouwen, fabrieken en bruggen worden voortdu rend bewaakt. Op belangrijke punten in de stad zijn barricades van zandzakken opgericht. De Noord-Amerikaansehe jour nalist geeft dan een beschrijving van de gevolgen van de Duitsehe luchtaanvallen op Londen. Honderden vierkante mijlen rondom Piccadilly Circus vindt men slechts weinige blokken huizen. In het gebied van de scheepswerven Westham, waar 300,000 menschen wonen, is de helft der huizen onbewoonbaar. Deze zijn of vermeld of zoo zwaar be schadigd, dat het herstel in oorlogstijd onmogelijk is. Een derde deel van de bevolking heeft geen onderdak, terwijl een ander deel van de bevolking de be schikking heeft over onderkomens, die voor de helft onder water staan. Het aantal slachtoffers als gevolg van de luchtaanvallen raamt de correspon dent op ongeveer 18,000 en dat der zwaar gewonden op rond 25,000. De ma- terieele schade bedraagt rond een mil liard dollar. Een enkele bom heeft in Charing Cross Road voor de beroemde boekwinkels van Foyls, bijv. een schade van 2,5 mill, dollar aangericht. Het heeft twee maanden geduurd, voordat pioniers een brug over den bomkrater hadden gebouwd en zoodoende de straat weer begaanbaar hadden gemaakt. IBN SAOED haarscher over Arabië Dat een man, die eenmaal als twintig jarige vluchteling er op uittrok bijna zooals in een sprookje om een rijk te veroveren, thans onbestreden heer en meester is in een goed georganiseerd, eendrachtig en zich mpdemiseerend land, over het grootste deel van het Arabische schiereiland dat zulk een man vijanden heeft is volstrekt niet te verwonderen. Koning Ibn Saoed. in 1914 nog een on bekende sjeik in Nedsjd. heeft in vijf en twintig jaar. die sindsdien achter ons liggen, met heel wat tegenstand te kam pen gehad. Op de overblijfselen van de Turksche opperheerschappij heeft hij een nieuwen staat weten op te bouwen, hij is opperpriester der streng geloovige Wa- habieten. heer over de heilige steden Mekka en Medina, over het vereenigde koninkrijk van Nedsjd en de Hedzjas. over de vorstendommen Asir en Nedsjran. Het rijk van Koning Ibn Saoed telt 7 millioen inwoners, hoewel het bijna ge heel uit woestijngebied bestaat. Een moderne Arabische Napoleon De snelle opkomst van dezen ongewo- nen man, van wien men gezegd heeft, dat zijn vrienden te benijden en zijn vijanden te beklagen zijn. heeft voor het Arabische schiereiland een nieuwe aera ingeleid. Het speelt weder een rol in het wereldgebeuren, de nomadenstammen heb ben hun primitieve beschaving afgelegd en doen hun best, hun onderlinge veeten te overwinnen. De vastberadenheid, waarmede Ibn Sa oed tot macht is geraakt, verraadt in elk opzicht den „Realpolitiker". Toen hij des tijds uit de ballingschap terugkeerde was zijn streven er in 'de eerste plaats op gericht, de souvereiniteit van zijn familie in Nedsjd te herstellen en de puritein- sche hervormingsbeweging van den Islam, het Wahabitisme, te doen herleven. Dit vormt den geestelijke grondslag van het huidige Saoedi-Arabië. Een man als Ibn Saoed moet nöozake- lijkerwijze veel vijanden hebben. In 1935 werd er een aanslag op zijn leven ge pleegd. die kon worden verhinderd. Deze was voorbereid door persoioiilijke tegen standers. De omstandigheden, waaronder echter kort geleden het bestaan van een tegen hem gesmeed complot aan het licht kwam, dragen een geheel ander karakter. De aanvoerder van het com plot is een bloedverwant van Emir Ab- doellah van Transjordanië. wiens afhan kelijkheid van Engeland vaststaat. Paleitina als twistappel Saoedi-Arabië is een 'stil land", waar van de Europeaan niet veel te weten komt. De buitenlandsche politiek, die er gevoerd wordt, blijft duister voor den oningewijdeIbn Saoed heeft verdragen gesloten met Irak, Iran, met zijn laat- sten verbitterden tegenstander Jemen en met Italië. In den huidigen oorlog is het neutraal gebleven. Het wacht af. Zijn verhouding tot Londen was aan vankelijk vriendschappelijk, doch is in den laatsten tijd sterk afgekoeld. Daar aan is het Palestina-vraagstuk schuld. In Augustus 1938 trachtte Ibn Saoed een oplossing aan de hand te doen door zijn zoon Emir FeisaI te Londen voor stellen in dien zin te laten doen. De wijze, waarop de Britten hierop reageerden, beschouwde hij als een „on gerechtigheid". Begin 1939 wendde hij zich met een schrijven tot den Pre sident van de Vereenigde Staten; hier in eischte hij voor de Arabieren het recht op „hun eigen land". Later deed hij ditzelfde bij de Engelsche regeering. en nog in Juni 1989 drong hij op een beslissing aan. Deze beslissing is echter niet gevallen en het laat zich ook niet aanzien, dat zij spoedig zal vallen. Doch Ibn Saoed wacht af. PORTUGEESCH GUINEA' een springplank voor vluchten over den Oceaan 7 Pcirtugeesch Guinea, aam de Westkust van Afrika, zal een nieuwe bekendheid verkrijgen, indien de Pan-American Air ways de toestemming verkrijgen, die zie hebben gevraagd lOjmi van dat stukje land de „springplank" te maken voor hun transatlantische vliegroute in Westelijke irichting. Slechts Weinig gnooter in oppervlak dan Nederland en hoofdzakelijk bevolkt door primitieve negerstammen, is Por- tugeesch Guinea aan de Atlantische kust van de oude wereld het punt, dat bet dichtst ligt biji het Amerikaansche vas teland, dichter zelfs mg dan Dakar, al. dus een bulletin van de National Geo graphic Society, dat doorgaat; Bolama, de hoofdstad van Portugeesdh Guinea, ligt op een eiland voor de kust der eigenlijke kolonie. De kolonie zelf is een klein vlekje- SPortugeesefaen in vloed, geheel ingesloten door het uit gestrekte Fransch koloniale bezit en grotendeels tnog onontgonnen, óp kor ten afstand van de kuststrook, waar enkele kleine havenplaatsjes liggen, houdt de beschaving .reeds op. Daar vindt men slechts oerwoud en steppen, waar oli fanten, nijlpaarden, chimpansees en an dere dieren leven. Vliegtuigen rijm er niet geheel ©en; novum, want Bolama heeft een Vlieg veldje. Toen de inboorlingen op 'een der kleine eilandjes voor de kust in op stand kwamen, werd een vliegtuig ge zonden iOim den opstand te onderdruk ken. Hoewel de wilden nog nimmer een vliegtuig gezien hadden Vluchtten zeniet doch vielen het aan met alle wapenen. Waarover ze beschikten. De voornaamste producten van de ko lonie rijln rijst, was, olie,-zaden en hui den. De bevolking telt /ongeveer 415.000 zielen met inbegrip van enkele honder den blanken. Een kleine legermacht, niet meer dan 300 man, dient om de lorde te handhaven. Een kort loogen'blik van bekendheid kreeg de kolonie in 1927, toen Balama uitverkoren Werd tot punt van uitgang voor een transatlantische Vlucht, onder nomen met twee begeleiders door Fran cesco de Pineda Toen echter was, de toestand van het veld zoo, dat men moest besluiten toch maar van Dakar te vertrekken. Duitsch weermachtsberlcht Aanvallen op Londen Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend: Het luchtwapen heeft Zaterdag gewa pende verkenningsvluchten ondernomen en is voortgegaan met het leggen van mijnen voor Britsche havens. *feij den aan val op een vliegveld in Zuidoost-Enge- land werden treffers geplaatst. Een vijandelijk koopvaardijschip van 8000 brt. kon door voltreffers in het zeegebied ten Westen van Ierland, een ander koopvaardijschip van 3000 brt. aan de Britsche Oostkust tot zinken gebracht worden. i Bij een nieuwen luchtaanval op een Engelsche vlootformatie in de Middel- landsche Zee kregen een kruiser en ver scheidene andere oorlogsbodems zware bom treffers. Vrijdagnacht hebben weer sterke for maties gevechtsvliegtuigen aanvallen ge daan op militaire doelen in Londen. Tal rijke branden bevestigden het resultaat In de vroege ochtenduren heeft de vij and Zaterdag eenige brisant- en brand bommen geworpen in Noord-Duitschland, waarbij een woonhuis zwaar beschadigd werd. Drie personen vonden den dood en drie andere werden zwaar gewond. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Gistèren Zondag heeft het lucht wapen verkenningen uitgevoerd boven Groot-Brittannië. In den afgeloopen nacht hebben vrij sterke formaties gevechts vliegers voor den oorlog belangrijke doe len aangevallen. Uit de waarnemingen blijkt dat sterke branden ontstaan waren in het aanvalsgebled ten Noorden en ten Zuiden van de bocht van de Theems, benevens enkele groote branden met veel rookontwikkeling in het Zuidoosten van de stad. Bovendien zijn militaire doelen aan de Engelsche zuidkust met bommen bestookt. In de middaguren van gisteren deed de tegenstander met zwakke strijd krachten opnieuw een poging om boven het bezette gebied door te dringen. Hier bij werden twee vijandelijke vliegtuigen door luchtdoelgeschut en door jagers neergeschoten. In den vroegen morgen van Maandag hebben afzonderlijke vijan delijke vliegtuigen enkele bommen op Zuid-Duitschland laten vallen, o.a. op de stad Bayreuth, De tegenstander heeft gisteren vier vliegtuigen verloren. GENERAAL SUDDU P.I.B. heeft met het oog op zyn gezondheid die een rustperiode van geruimen duur eischt, om ontheffing van het hevel over de Italiaansche troepen in Albanië verzocht. Het commando wordt over genomen door den chef van den gene- ralen staf van de Italiaansche weer macht, Cavallero. UGGO CAVALLERO (P.I.B.) II .!- "I. I'. Italiaansch weermachtsberlcht Aanvallen op B-it«che oorlogsbodems In zijn weermachtbericht no. 219 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Albanië heeft de vijand a'anvaïï&n op het front van het elfde leger gedaan. Onze tegenaanvallen hebben den vijand gevoelige verliezen berokkend, In het centrale bekken van de Mid- dellandsche Zee hebben formaties van het Duitsehe luchtwapen haar schit terende activiteit, die gisteren begonnen is, voortgezet. Zij hebben verkennings vluchten ondernomen en aanvallen ge daan op Engelsche formaties. De aanval len waren op twee groote groepen sche pen gericht: een kruiser van het type Birmingham is, hetgeen zeker is, door een bom van zwaar kaliber getroffen. In Cyrenaïca was er bedrijvigheid van artillerie en patrouilles. Onze vlieg tuigen hebben vijandelijke formaties na bij Dzjaraboeb gebombardeerd. De vij- 9 Het lersche vraagstuk blijft de Engelschen b*z>g houden 9 De levensmiddelenpos>tle van Duitschland en Engeland Ibn Soead, de heerschar over het Arabisch schiereiland 9 Clats'cale vergaderingen der Ned. Herv. Kerk op Woensdag 9 Het aantal candidaten voor de onderwijzersopleiding daalt Gironummer van de W.HJN; ia 5553. De Bank van de W.H.N. is Kasver- eeniging N.V., Amsterdam, P.oatgiro- nummer 877. ,£tort op 5553 oj 877 Ge brengt geluk in i/eler leven". and heeft herhaalde aanvallen op eenige eenheden van onze bases in Cyrenaïca ondernomen. In Oost-Afrika legden patrouilles aan de fronten van den Soedan en Kenia activiteit aan den dag. Een onzer pos ten heeft in de zóne van Gallabat een aanval, welke door artillerie werd on- steumd, afgeslagen, waarbij den vijand verliezen werden toegebracht. In do Straat van Sicilië Op den ochtend van 10 Januari ont dekte een formatie torpedobooten, die op verkenning was in de Straat van Si cilië, een belangrijke vijandelijke vloot formatie, welke uit tal van boven-water- eenheden bestond. Twee van' onze tor pedobooten deden een beslisten aanval midden op de formatie en troffen met twee torpedo's een kruiser, waarvan later werd waargenomen, dat hij in zinkenden toestand verkeerde. Daarop ontstond er een felle strijd tusschen de vijandelijke torpedojagers, gesteund door kruisers eenerzijds en onze torpedobooten ander zijds, die een langdurig en krachtig vuur. onderhielden. Twee vijandelijke torpedo jagers werden getroffen en aan boord vielen branden waar te nemen. Een van onze torpedobooten werd met een volle laag in de machinekamer getroffen en vervolgens in de munitie-opslagplaats, waardoor het vaartuig tot zinken werd gebracht. Er verscheen terstond een an dere torpedoboot om de schipbreukelin gen te redden. Het 220ste Italiaansche weermachtsbe- richt luidt als volgt: Aam het Grieksche front nor male bedrijvigheid van patrouilles en ar tillerie. Onze vliegtuigen hebben troepen op marsch en coionnes vrachtauto's met mitrailleurvuur em bommen bestookt. In Cyrenaïca bedrijvigheid van de artil lerie aam het front van Tobroek en van onze snelle colonnes in het woestijn gebied rondom Dzjaraboeb. Een vooruit geschoven basis van den vijand is doel treffend gebombardeerd. De vijandelijke luchtmacht heeft enkele plaatsen in Cy renaïca gebombardeerd zonder slachtof fers te maken. In het Oostelijke deel van de Middel- landsche Zee heeft een van onze vlieg tuigen een groote vijandelijke eenheid getorpedeerd. Het blijkt dat het slagschip waarvan in het 217e weermachtsbericht was gemeld dat het getroffen was, be hoort tot het type Malaya. In Oost-Afrika hebben vijandelijke afdeelingen gepoogd twee van onze pos-, ten aan het Soedanfront aan te vallen. Zij zijn met verliezen teruggeslagen als gevolg van het vuur en de tegenaan vallen van onze troepen. Onze lucht macht heeft vrachtauto's, troepen en ver dedigingswerken op enkele plaatsen in den Soedan gebombardeerd. In den af geloopen nacht heeft de vijandelijke lucht macht aanvallen ondernomen op T u r ij n, waarbij eenige schade is aangericht en enkele personen gewond werden. Op Ve netië schade, één doode en enkele ge wonden. Op Catania eenige schade, maar geen enkel slachtoffer. Het luchtdoelge schut te Catania heeft een vliegtuig neer geschoten, dat in de omgeving van de stad te pletter gevallen is. Te Venetië is eveneens een vliegtuig neergeschoten en wel door de artillerie van de Marine. De bemanning bestaande uit zes officie ren en onderofficieren is gevangen geno*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1