J De Kern ITALIË'S STRIJD IN AFRIKA Bardia ward dapper vordedigd Weken lang hebben eenige Italiaansche regimenten Bardia uiterst dapper ver dedigd, schrijft de Deutsche Aligemeine Zeitüng in een hoofdartikel, totdat zij voor de plaatselijke overmacht moesten wijken. De Italiaansche koloniale troe pen hebben sterke strijdkrachten van den tegenstander naar zich toe getrokken en daarmede den totalen strijd van de mo gendheden van de spil tegen Engeland aanmerkelijk lichter gemaakt. Deze Italiaansche bijdrage tot den oor log, zoo vervolgt het blad, hebben de Engelsche toch maar zoo hoog aange slagen, dat zij daar eenige honderdduizen den manschappen samentrokken, deelen van hun luchtwapen afscheidden en een aanzienlijk eskader, linieschepen tot de kleinste eenheden toe, in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee stati- onneerden. De uitrusting en verzorging van deze enorme strijdmacht moest in hoofdzaak geschieden langs een omweg via den Zuidpunt van Afrika. De hevige gevechten, welke Duitsch- lands bondgenoot moest leveren zijn ech ter in hun beteekenis voor den gemeen- schappelijken strijd niet daarmede uit geput, aldus onderstreept het blad, dat sterke krachten van den vijand van het voornaamste oorlogsterrein worden weg gehouden. Al schrijft de Times nu, dat door inneming van de kleine haven Bar dia het strategische doel is bereikt, daar thans het gevaar voor Alexandrië en het Suezkanaal is afgewend, dan mag toch niet vergeten worden, zoo meent de Deutsche Allg. Ztg., dat de toekomstplan nen van de Engelschen nog van eenige andere dingen afhangen en menig En- gelsch commentaar is van dit bange voor gevoel vervuld. Öeze Britsche toekomst plannen zullen namelijk behalve van de moeilijkheden der aanvullingen en toevoe ren, nog van de oorlogspolitiek der mo gendheden van de spil afhangen, die niet alleen op de strategische doelen letten, maar haar oorlogvoering steeds op de totale overwinning gericht houden. Ten slotte merkt het blad op, dat generaal Wavell toch erg onvoorzichtig geweest is, toen hij op uitdagende wijze verklaarde, dat zijn leger thans tusschen Hitler en diens gedroomde koloniale rijk stond. Hoe dan ook, betoogt het blad, bij onze koloniën zullen wij wel komen. Het ziet er werkelijk niet naar uit, dat het opvoeren van de stemming aan de Theems van langen duur zal zijn. Aller oogen zijn daar nog slechts uitsluitend gericht op Amerika en op de Amerikaan- sche hulp. De marsch van den tijd is onverbiddellijk geworden sinds de Engel schen de verwoesting verkozen hebben en het vermoeden, dat die verwoesting absoluut wordt, hangt dreigend boven hen allen. Nieuwjaarsboodschap van Roosevelt in het Congres Amerika moet zich bewapenen President Roosevelt heeft Maandag bij de opening van het nieuwe Congres zijn Nieuwjaarsboodschap voorgelezen. De boodschap stond in het teeken van het bekende buitenlandsch-politieke stand punt van den president, meldt het D.N.B. Hij beweerde hierin, dat de Vereenigde Staten nog nooit zoo ernstig bedreigd werden dan thans. De Vereenigde Staten moeten zich daarom thans voornamelijk zoo al niet uitsluitend, met het buiten- landsche gevaar bezig houden en zich wapenen als nooit te voren. De nationale politiek van de Vereenigde Staten is gericht op totale bewapening en op vol ledige ondersteuning van de volkeren, wier strijd den oorlog van Amerika ver wijderd houdt. De beginselen van de moraal en de zorg voor de eigen veilig heid laten het niet toe, zich in een vrede te schikken, die door de „aanvallers" gedicteerd en door menschen bevorderd wordt, die de zaak op een accoordje willen gooien. Daarom moet Amerika zich terstond bewapenen. In het verdere verloop van zijn bood schap zeide de president, dat hij tot dusver rnet het resultaat van de bewa pening niet tevreden is. Elkeen moet mee helpen. Wat de hulp aan de democratieën betreft, deze zal verstrekt worden, ook al zouden de koopers die hulp niet kun nen betalen. Het geleverde oorlogsmate riaal zouden zij later kunnen terugge ven of daarvoor ander materiaal ver strekken, dat Amerika noodig heeft. Dit is, zoo beweerde Roosevelt, geen oorlogs handeling, IERLAND CONTRA ENGELAND Elra houdt moedig stand De verhouding tusschen Engeland en Ierland is nu in een zoodanig stadium gekomen, dat er alle reden bestaat om van een Engelseh-Iersche «risis te spreken. Met groote bezorgdheid en spanning slaat men te Dublin de ontwik keling van de gebeurtenissen, waarbij men zoo nauw betrokken is. gade. Ieder een weet, wat Engeland zoo gaarne van Ierland zou willen: vlootbasis op Iersch gebied en, indien mogelijk, ook bases voor de luchtvloot. Van zekere zijde heeft men zich zelfs laten ontvallen dat het bezit van dergelijke bases voor En geland meer waarde had dan torpedo jagers. De Iersche regeering heeft in- tusschen door niets laten blijken, dat zij voornemens was, om toe te geven aan den door Engeland op Ierland uitgeoefen- den druk. Van Engelsche zijde kan wel is waar niet van bepaalde dwangmaatregelen wor den gesproken, doch feitelijk is de toe stand zoo, dat Ierland zich noodgedwon gen in de positie bevindt van een door Engeland geblokkeerd eiland. De Iersche schepen zijn gedwongen om in Engelsche convooien de reis over den Oceaan te maken, waardoor zij aan dezelfde geva ren zijn blootgesteld als de Engelsche koopvaarders. De blokkade van Ierland Het Engelsche ministerie van handel heeft niet alleen niets gedaan om den toestand voor Ierland te verzachten, doch integendeel een uitvoerverbod uitgevaar digd voor een aantal goederen, die niet naar Ierland mogen worden gevoerd. Dit staat gelijk met het afkondigen van een blokkade van dit land. Dit verbod omvat namelijk allerlei artikelen, welke onmis baar zijn voor Ierlands nationale eco- nemie. Zoo bevinden zich daaronder o.m. veevoeder en kunstmest. Verder is even eens verboden de uitvoer van Zuidvruch ten en brandstof voor motoren, als ben zine, enz. Al deze goederen mogen niet meer worden geëxporteerd naar Ierland uit het EngeJSsche moederland en uit eenig ander deel van het Britsche Rijk. De Iersche veefokkerij en de landbouw zullen hierdoor ongetwijfeld in een zeer moeilijk parket komen, zoo niet aan den rand van den afgrond worden gebracht. Zooals men weet heeft de Valera zich in zijn laatste radiorede tot de Vereenigde Staten gewend met een bede om hulp. Uit deze rede heeft Londen hoop geput. Men is zelfs zoo ver gegaan om te beweren dat de Iersche President niets meer of minder aan de Vereenigde Staten heeft gevraagd, dan heele ladin gen goederen met Amerikaansche schepen naar Iersche havens te sturen. De Engel sche regeering hoopt blijkbaar dat, indien het maar eerst eenmaal is gelukt Ame rikaansche koopvaardijschepen en hun ge leide van Amerikaansche oorlogsschepen in Iersche havens te doen binnenloopen, deze na verloop van tijd ook wel de En gelsche havens zullen aandoen. Zoo staat op het oogenblik de zaak er voor. Ierland wordt tegen Amerika uitgespeeld, in de hoop, dat Engeland daarvan zal kupnen profiteeren. DE BIRMA-ROUTE eenige toegengtwog tot de zee van T'jang Kal Sjek In den oorlog tusschen China en Japan speelt de Birma-route een groote rol als laatste verbindingsweg van Tsjang- Kai-Sjek met de zee. Nadat de Japansche troepen de haven van Swatau hadden be zet, werd de toegangsweg over Britsch Birma met bekwamen spoed door de Chineezen in orde gebracht. De Birma - route sluit zich bij Las- hio aan bij het Birmaansche spoorweg net en loopt met ontelbare krommingen om en over steile berghellingen naar Yoennan. De kwetsbaarste plek op deze heele route is de brug over de Me kong. De Tibetanen noemen deze rivier „Moeder der Wateren", omdat het de groctste en langste stroom van Ach- ter-Indië is. De aanleg van dezen weg heeft veel tijd in beslag genomen en is zeer kost baar geweest. Het terrein, waardoor hij loopt, is buitengewoon geaccidenteerd. Duizenden Chineesche koelies hebben er onder de grootste gevaren aan gewerkt. Zij verdubbelden hun inspanning, toen Japan door middel van een met Frank rijk gesloten overeenkomst zekere rech ten verkreeg in het gebied van Hanoi en alle aanvoer van oorlogsmaterieel over Franach Indo-China werd gestaakt. Den 24sten Juni van het vorige jaar verbond Engeland zich tegenover Japan om gedurende drie maanden alle vervoer van wapenen en oorlogsmaterieel over de Birma-route stop te zetten. Ongetwij feld is dit een slag geweest voor Tsjang- Kai-Sjek. Den 18den October echter hief Engeland dit verbod weder op. Japan beantwoordde dit door onmid dellijk een bombarderaeit in te zetten op de Birma-route. Veel succes schijnt dit niet te hebben gehad, daar inmiddels verschillende hulpbruggen waren aange legd. Het vervoer schijnt dus onafge broken voort te gaan, ofschoon de Ja pansche vliegmachines onophoudelijk het bombardement voortzetten. Dit laatste land schijnt vast besloten, zijn politiek in het Verre Oosten niet te laten beïnvloe den door Engeland. Duitsch weermachtsbericht Engelicha koopvaarders tot zinken gebracht Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Maandag bekend: De duikboot, omtrent welke reeds be kend gemaakt werd, dat ze 13.300 ton tot zinken had gebracht, kon haar succes verhoogen tot in totaal 20.600 ton vijan delijke koopvaardij ruimte. Binnen het kader van de bewapende verkenning heeft het luchtwapen ver schillende voorspoedige afzonderlijke aan vallen op voor den oorlog belangrijke installaties in Zuid-Engeland en op scheepsdoelen in het Britsche kustgebied voortgezet. Bij Southend hebben twee bommen van middelgroot kaliber een in konvooi varen vijandelijk koopvaardij schip van 300 tot 400 ton getroffen. Het schip bleef met slagzij in zinkenden tóe stand liggen. Voorts werden twee Brit sche patrouillebooten en een gewapend vijandelijk koopvaardijschip met succes aangevallen. Londen is in den loop van den dag ondanks ongunstige weersomstandigheden bestookt met brand- en brisantbommen van verschillend kaliber. Gevechtsvliegtui gen vielen verder, deels in scheervlucht, fabrieken en rails, benevens een sterk vliegveld in Zuid-Engeland met goede uitwerking aan. In den loop van den vorigen nacht hebben vrij zwakke eenheden gevechts vliegers de Britsche hoofdstad wederom, aangevallen. De vijand heeft in den nacht van 5 op 6 Januari geen vluchten gemaakt naar Duitsch rijksgebied. Eenige vijandelijke toestellen poogden in den loop van gis teren het bezette gebied binnen te drin gen, ze werden echter tijdig ontdekt en met afweergeschut afgeweerd. Twee vijandelijke bommenwerpers zijn niet ver van de Fransche kust in zee ge stort, eigen verliezen zijn niet ontstaan. Chemisch* f-bri*k getroffen Het opperbevel van de iwieenmadht deelt oniede: Binnen het kader van de gewapende verkenningen werden, ondanks de ongunstige weersomstandigheden, voor den oorlog bellangrijke doelen in Zuid en Midden.Engeland voor een deel met scheervluchten aangevallen. Op een vlieg veld gelukte het een aantal bombarde mentsvliegtuigen op den gnotnd zwaar te beschadigen. Gevechtsvliegtuigen vielien spoorweginstalLaties aan van geringe hoogte richtten hun bommen en vuur den er op, en wiisten top een chemische en een kogelliagerfabriek verscheidene goede treffers ter plaatsen. Afzonderlijke vliegtuigen bestookten Londen in ver scheidene aanvallien met bommen. Daar bij Wierden 7 versperringsballons bran dend neergeschoten. Batterijen vèrdra- geud geschut van het leger hebben Maan dagavond een vijandelijk vaartuig dat de Fransche kust naderde, onder doel treffend vuur genomen. Oiok in den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de vijand geen vluchten gemaakt naar rijksgebied. Een eigen vliegtuig is niet teruggekeerd van de vlucht naar den vijand. Italiaansch weermachtsbericht Engelsche schepen gebombardeerd Het 213de Italiaansche weermachtsbe richt luidt als volgt: Aan het front van Bardia heeft de slag gisteren van den morgen tot den avond hardnekkig voortgeduurd. Eenige punten waar tegenstand geboden werd, vielen eveneens na heldhaftig verzet van onze troepen, die den vijand aanzienlijke verliezen berokkenden. De luchtmacht bleef volkomen samenwerken met de ope raties op den bega tien grond. Vijande lijke vliegtuigen bombardeerden onze ba ses zonder schade aan te richten. Een onzer vliegtuigen Is niet teruggekeerd. Aan het Grieksche front acties van lokaal karakter. In het verloop daar van werden den vijand gevoelige ver liezen toegebracht en wapenen en ge vangenen werden vermeesterd. In Oost-A frik a beschoten vijande lijke schepen de kust van Somaliland. Onze vliegtuigen kwamen terstond tus- schenbeide en bombardeerden twee krui sers en een hulpvaartuig. Vijandelijke vliegtuigen vielen onze bases in E r y- threa en Somaliland aan, zonder schade aan te richten. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. Aan het Soedanfront werd een vijandelijke pa trouille teruggeslagen, na verliezen te hebben geleden. Een der verkennings vliegtuigen van onze marine werd door twee Blenheims aangevallen, waarvan het er een neerschoot en de andere op de vlucht dreef. Aanvijlen op Tobroek Het 214e Italiaansche iweenrnachtsbe- richt deelt bet volgende mede: De laat ste stellingen waar te Bardia nog ver zet geboden werd, vielen Ziondag tegen den avond. 25 dagen lang hebben lonze troepen schitterende staaltjes van stout moedigheid ten beste gegeven en den vijand zeer zware verliezen toegebracht. Ook ionize verliezen aan materiaal!, man schappen, dooden, gewonden en vermis ten waren zwaar. Tijdens een vijande lijke luchtaanval op Tiobroek zijn 2 vijandelijke vliegtuigen dooir het lucht doelgeschut van de marine neergescho ten. Aan het Grieksehe front hebben Wie ons door een geslaagden aanvaiï meester gemaakt van een belangrijke 'stelling. Automatische 'wapenen en mu nitie, die door den vijand achtergelaten waren, vielen in onze handen. Bij een gunstig patrouilliegevecht maakten we eenige gevangenen. Vijandelijke3 vliegtui gen deden een aanval op een van onze bases. Door het afweergeschut werd een Blenheim neergeschoten. Een formatie ja gers op een kruistocht bad een gevecht ■met vijandelijke toestellen en schoot er drie neer. Een onzer andere formaties bombardeerde, iondanks ongunstige weers omstandigheden een belangrijk dioel van den tegenstander. Onze vliegtuigen keer den aLle terug- In O.-A f r i k a (wierden aan de grens van den Soedan gemotoriseerde vijan delijke strijdmiddelen door ons artille rievuur op de vlucht gedreven. Aan het overige deel van het frjoint acties van patrouilles en artillerie. VERSCHILLENDE BERICHTEN Engelsche bommen In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn bij Engelsche 'luchtaanvallen een man zwaar en een vrouw licht gewond. In den daarop volgenden nacht zijn geen slachtoffers gevallen. Boerdorijb-a^d Door onbekende oorzaak is gisteroch tend (brand ontstaan in de landbouw- sehuur van den heer H. Andeweg aan den Schinkeldijk te Strijen (Z.-H.) In een oogenblik stonden een met rieten dak gedekte schuur en het aangrenzende woonhuis in lichterlaaie. De brand greep zoo snel om zich heen, dat het vee slechts gedeeltelijk kon wiorden gered. 17 stuks rundvee kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Een biddende zigeunerin De politie te Hilversum zoekt naar een zigeunerin, die een familie, in" die ge meente wonende, voor f 700 heeft opge licht. Korten tijd geleden kwam aan de wo ning dezer familie een zigeunerin, die ,aan de 20-jarige dochter des huizes ver telde, dat zij de moeder van deze, die in een ziekenhuis ligt, door bidden ge nezen kon. Maar dat bidden moest door een offer worden ondersteund. Het meis je, blijkbaar onder den indruk gekomen, heeft aan de oplichtster eerst f100, een paar dagen later f400 en eenige dagen geleden f200 gegeven. De genezing zou nu wel zeer spoedig volgen. De dochter had het geld, zonder voorkennis van haar vader, uit een geldkisje genomen. Later vertrouwde zij het geval echter zelf niet meer en bekende zij een en ander aan haar vader, die de politie van de feiten In kennis stelde. De beteekenis van den strijd der Italianen In Noord-Afnka Ierland houdt stand ho»wel't van zijn hulpbronnen is efgeineden Birma-route is T«j*ng Kal Sj -»k*« eenige toegangsweg naar d« zee M. J. B'-usse, de bekende jour nalist-schrijver overleden Waar zijn de hoogste en laaoite temperaturen geregistreerd Gironummer van de W.H.N. la 5553. De Bank van de W.H.N. is Kasver- eeniging N.V., Amsterdam, Postgiro nummer 877. ,£tort op 5553 of 877 Ge brengt geluk In veler leven". Vechtpartij na een bruiloft De gebroeders W. uit Bennekom, die van een bruiloft huiswaarts keerden, be gaven zich nog naar het Verenigings gebouw, waar een muziekuitvoering werd gegeven. De late bezoekers waren nog maar even binnen of er ontstond een vechtpartij, die zoo hoog liep, dat de bemiddeling van de politie moest worden ingeroepen. Toen de agenten in de zaal verschenen, werden zij door een regen van stoelen ontvangen, waarop de gummistok werd getrokken en harde klappen vielen, ten gevolge waarvan een der aanwezigen verwondingen opliep. De gebroeders W. werden door de po litie gearresteerd en naar Ede overge bracht, He If var kan in aen koffer Een rechercheur van politie, die voor een onderzoek in een geheel andere zaak onderweg was, moest bij het pontveer te A r n h e m-Zuid een oogenblik wach ten om overgezet te worden. De politie man vond dit oponthoud aanvankelijk minder prettig, maar hij dacht er anders over toen even later zijn aandacht ge trokken werd door iemand, die eveneens met de pont wilde overvaren. Het was een man, die met veel moeite een grooten koffer torste. De bagage leek zoo zwaar, dat het den rechercheur verdacht voor* kwam en hij verzocht den man den kof fer eens te openen. Tot niet geringe ver bazing van de omstanders, die van net tooneeltje getuige waren, zag men een groote hoeveelheid vleesch. Het bleek ongeveer de helft te zijn van een clandestien geslacht varken. De eigenaar, een slager uit Arnhem, werd meegenomen naar het politiebureau, waar bleek, dat men een goede vangst had gedaan. Er kon nog een tweede slager aangehouden worden, eveneens betrok ken in dezen ongeoorloofden vleeschhan- del, die zooals tevens bleek zijn oorsprong vond in de provincie en reeds betrekkelijk omvangrijk was geworden. I"d bl*»f doof 1 Het A.N.P. meldt:' Van de zijde der autoriteiten hier te lande was alle medewerking verleend om te bevorderen, dat de gebruikelijke Kerst en Nieuwjaarsgesprekken met de Neder- landsche overzeesche gewesten ook dit maal gewisseld konden worden. Helaas, is hiervan niets kunnen* komen, daar de autoriteiten overzee Oost-Indisch doof gebleven zijn. j IJ School*nz»melin(J Winterhulp Winterhulp Nederland deelt mede: Zaterdagmorgen is in eenige dagbladen het bericht verschenen, dat de Stichting Winterhulp Nederland aan de gemeente besturen hetverzoek zal richten, mede werking te verleenen aan een geregelde inzameling op de scholen, zoodat de kin deren een bedrag per week zouden of feren. I Tevens wordt in dit bericht melding gemaakt, dat op de a.s. collecte uit hout gezaagde specifiek Nederlandsche minia tuurtjes als speldjes zullen worden ver kocht. De directeur-generaal van de Winter hulp Nederland deelt mede, dat hem van bovenstaande mededeelingen niets bekend is. Contact met gemeentebesturen om trent inzamelingen bij scholieren is door hem niet gezocht, noch ligt het in 2ijn bedoeling zulk* te ondernemen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1