TWEE NEVEN en TWEE NICHTEN Uit Stad en Provincie RADIOPROGRAMMA Wotnsdag 8 Januari HILVERSUM I. 415 M. Nederlandsch programma. NCRV 8 schriftlezing en meditatie; 8,15 gewijde muziek (opn.); 8,30 nieuwsberichten ANP; 8,40 gram.; 10,30 morgendienst; 11 gr.; 11,35 cello met pianobegeleiding; 12,15 reportage of muziek; 12,46 nieuws- en economisehe berichten ANP; 1 ensemble „Romantique"; 2,15 gram.; 3 Christ, lec tuur; 3,30 De Vedelaars en gram.; 4,30 voor de jeugd; 5 gram.; 5,16 nieuws-, economische- en beursberichten ANP; 5,30 „Meteorologie voor den binnenschip per"; 6 berichten; 6,05 De Postillons; 6,45 actueele reportage; 7 economische vra gen van den dag (ANP); 7,15 gram.; 7,30 berichten Engelsch; 7,45 gram.; 8nieuws berichten ANP8,15 orgelspel (opn.)8,30 berichten Engelsch8,45 gram.9,20 zang. Hierna: schriftlezing; 10—10,15 nieuws berichten ANP, sluiting. HILVERSUM II. 301.5 ML VARA 8 gram.; 8,28 VARA-Almanak 8,30 nieuwsberichten ANP, gram.; 10,00 VPRO: morgenwijding; 10,20 Esmeralda en solist; 10,50 orgelspel; 11,20 gram.; 11,30 Esmeralda en solist; 12 berichten; 12,15 VARA-orkest; 12,45 nieuws- en eco nomische berichten ANP; 1 gram.; 1,15 VARA-orkest; 2 voor de vrouwen; 2,25 gram.; 3,15 vocaal en instrumentaal pro gramma; 4,10 declamatie; 4,30 orgelspel; 5 VPRO: „Het geestelijk karakter van ons volle"; 5,15 nieuws-, economische- en beursberichten ANP; 5,30 Esmeralda; 6 boekbespreking; 6,15 gram.; 6,40 VARA- Almanak; 6,45 actueele reportage; 7—7,15 Brabantsch praatje (ANP), sluiting. Ontdullc*rc geknipt Dank zij do goede satoemlwerking tus- schen de plaatselöjke poJitie en de amo- tenaren van don centralen crisisdienst, is het de politie te Ail'kmaar gelukt we derom een belangrijke (ontduiking van do distributie- en hamstePbepalingen, zola- miede van de landbouwicrisiswet te lont- dekken. Het iwias de politie (opgevallen, dat een caféhouder |op zeer vlotte wijze han del dreef in levensmiddelen, waarbij op grond van enkele aanwijzingen het ver moeden rees, dat hierbij ernstig tegen de bestaande wettelijke bepalingen werd gezondigd. T|oien mien voldoende gege vens had, ging de politie tjoft ingrijpen over. Daarbij kwam uit, dat de man een groote partij koffie, zeep ien imOel op frauduleuze Wijze had verhandeld en aan haar bestemlming, distributie onder de bevolking, had (onttrokken, toet het doel dit naar elders tover te brengeni, hetgeen ook gedeeltelijk is gelukt. Het overige deel van de partij kjon nog Wor den achterhaald en is in beslag geno men. Tegen den caféhouder, die een vol ledige bekentenis heeft afgelegd, is pro ces-verbaal opgemaakt. Uit het onderzioiek kwaim vast te staan dat verschillende tusschenpersonen hun bemiddeling bij de transactie haddenver, leend. Voorts bleek, dat een Alkmlaar- sche winkelier, die o(ok bij de grooite smokkelzaak welke in Decem'ber werd pntdekt. betrokken Was, wederom als le verancier en bemiddelaar was opgetre den. Ook een filiaalhouder uit Den Hel der, die bij de vorige zaak betrokken was, had zich thans wederom aan ion- Wettige leveranties schuldig gemaakt. Te gen al deze personen is eveneens prior ces-verbaal opgemaakt. In verband met deze zaak, kwam tevens aan het licht, dat een fabrikant ongeveer 100.000 k.g. graanproducten in strijd miet de Land- bouwcrisiswet vioorhanden had. Ook in dit geval is proces.verbaal' (opgemaakt, terwijl de goederen in beslag zijn ge nomen. SS SS SS SS SS SS SS Onze ouders zijn onze allerbeste vrien' den, ofschoon de meesten onzer dat on gelukkigerwijze niet inzien. FEUILLETON 1 Wat er ook gebeuren moge, riep Jeanne overtuigd, ik zal er nooit spijt van hebben, dat we bij Tante Her- mien weg zijn! Ze stond voor het open venster en keek de vrij armelijke straat in. Het was een voorjaaarsochtend en de fris- sche lucht bracht bloemengeur aan. Vriendelijk bescheen de zon het .lieve gezichtje en het aardige figuurtje. Ik hoop, dat je altijd bij die op vatting blijft, zei Elizabeth zacht. O, vind jij dan ook niet verreweg de vrijheid al komt er misschien wat stille armoede bij te verkiezen boven de afhankelijkheid van een tante, die je alles als liefdadigheid aanrekent en die altijd zoo van die zijdelingsche opmerkingen maakt over mijn „gezon den eetlust" en mijn sleetschheid aan mijn kleeren en schoenen. Nu kan je tenminste weer jezelve zijn! Je moet eerlijk wezen, Jeanne! Voor Tante Hermine, was het ook niet gemakkelijk. Ze zit immers met vijf Uit do Nieuwsbode van vóór vijfentwintig Jaar I Van 6—12 Jan. 1916. De opzichter bij 's Rijkskustverlichting, de heer P. C. A. van Hoepen werd in gelijke betrek king overgeplaatst naar TexelL Benoemd tjoit directeur der gem.- gasfabriek in Assen, de heer J. Bolt), directeur der gemieentegasfabriek te Z ierikzee. Opi 1 Jain. 1916 telde de gemleents Brouwershaven 1841 inwtomers, n.l. 657 mannen en 684 vrouwen. Bevorderd tioit majoor-machinedrij. ver bij de onderzeedienst te IJmuiden, de heer A. Fondse Azi., gebopen te» Zierikzee. Benoemd tjo«t rechter aan de recht bank te Zierikzee, mr. dr,. B. J. Zijlstra, substituut-griffier bij de recht bank te Rotterdam. Tot (onderwijzer aan de O.L. School te Haamstede werd benoemd de heer C. J. Geldhof te Sluis. Ds. A. D. C. Kok, Geref. predi kant te Scharendijke, nam afscheid van zijn gemeente wegens vertrek naar Warffum. j De acte tot (Oprichting voor de N.V. de Thooilsche Waterleiding Werd ten overstaan van notaris D. v. d. Velde j te Tholem gepasseerd. i UIT VROEGER DAGEN De dijkvellen ven Noord-Bevelend De dijkval van den Leendert Abraham- polder op Noord-Beveland vestigt weer eens de aandacht op de beruchte grond- braecken, die men alleen in Zeeland en nergens anders ter wereld kent. De theo retische verklaring van den dijkval berust op de samenstelling van den ondergrond, die zeer gemakkelijk water opneemt. Door verlaging van druk op den grond gaat de ondergrond verschuiven en trekt le bovenlagen mee. Een afdoende bestrijding is er nog nimmer voor gevonden. Noord-Beveland heeft haar heele ge schiedenis door van het zeewater te lij den gehad. In 1404 ging Kats Nieuw- laind onder, in welk jaar de storm le dijken van het heele eiland ernstig be schadigde. Ook hier liet de verzorging der zeeweering te wenschen over. In 1477 werd het Westelijk deel van dit eiland door de onstuimige wateren ge troffen. Campens Nieuwland had zoo zeer geleden, dat men het liet drijven. De gevolgen van den storm» van 5 Nov. 1530 waren rampzalig. Toen liep het heele eiland onder. Er bleef maar weinig over en dat weinige-, werd op 2 November 1532 geheel vernietigd. Het ten Noqrden van Noord-Beveland gelegen Orisant be schermde de bedijkingen van Noord N.- Beveland. Maar deze bescherming hield geen stand. In 1658 vloeide de Orisant- p older in. Na deze verdwijning viel de eb Wet 'met geweld op de N.-kust van heteilhmd N.-Beveland aan. Oud- en NieuWi 's-Gra- venhoek kregen het hard te verduren, Inlaagdijken konden de piolllders niet be houden. In November 1732 inundeerde Oud.'s Graavenhoek en den lOen Jan 1743 Nieuw-'s Gravenhoek. Beide polders zijn sedert niet meer herdijkt. Na het verdwijnen van bovengenoemde polders Werden de polders Oudeljeck en Oud- Noard-Beveland veel meer aan den in vloed der getijen blootgesteld. Toen op 26 Febr. 17.86 den dijk van de Oude leckpolder doorbrak ging deze 184 ge meten groote polder verloren. De pol der Oud-Noord-Beveland bl'eef behouden maar niet dan nadat tot 1781 door het leggen van inlagen ruim 465 gemeten 'buitengedijkt iwtaren. Na de overstroo- ming van de polder 's-Gravenhoek was de Vlietepolderop 7 April 1743 inge- loopen. Nadat Oudeleek in 1780 verdwe nen was. namen de daarin gelegen gron den en de voor den Vlietepoiider lig gende schorren en NieuWi.'s Gravenhoek door de op dat kustvak aanvallende ge. tij stroomen voortdurend af. ongetrouwde dochters en een steeds ver minderd inkomen. Hoe zou jij het dan in haar plaats gevonden hebben, als je er ineens twee arme nichtjes bij kreeg? Natuurlijk zou het mij ook niet gemakkelijk zijn gevallen, maar ik ge loof en vertrouw, dat ik er steeds bij in het oog gehouden zou hebben, hoe het door de ongelukkige speculaties van mijn man was, dat die nichtjes zoo arm waren!Maar 't is zoo: het was hard voox- haar, want haar eigen dochters zijn meer dan leelijk en een van de nichtjes iseen ware schoonheid, mag ik wel zeggen.' Elizabeth Gildehuis was een slanke statige verschijning met een fijn-besne den gezichtje, goudblond haar en een prachtige gelaatskleur. Haar amandelvor- inige oogen konden zoo vriendelijk, maar ook zoo verachtelijk kijken, als iemand haar soms te na kwam! Voorzichtig deed ze de twee kleine schepjes thee in Üen trekpot en ant woordde glimlachend: Toch geloof ik, dat we nog bij Tante zouden zijn, als het alleen van mij had afgehangen; maar dat het een zeker inmand was, die hier tegenover mij zit, die den doorslag gaf tot ons uiteengaan. Jeanne was lang niet zoo mooi, maar met haar blauwe oogen en bruin haar en in den regel zoo'n vriendelijken glim lach op het gelaat, had zij iets heel innemends over zich, In het Zuidelijk deel van den Onrust- polder Was de toestand eveneens pre- cair. De gemiddelde achteruitgang van den oever bedroeg in het tijdvak van 1855—1887, ruim 13 M. p©r jaar. De Anna-Frisopolder verging het al niet be ter. Enorme grondverliezen deed dozen polder (op 7 April' 1887; op 3—4 Maart 1888; 14 Augv 1889; 4 Oct. 1889 en 26 Oct. 1902. In 1888 had men den oorspronkelijken zeedijk reeds verlaten en zich op den tot zeedijk gemaakten inlaagdijk van 1879 teruggetrokken. Hierdoor ontstond gevaar voor den Sophiapolder, welks Westelijke zeewering bijna geen voorland meer had. Om dat gevaar af te wenden werd in 1884 een inlaagdijk gelegd. Nog juist bijtijds, want reeds op 29 October 1885 liep de aldus N.W. buitengedijkte kuip van den Sophiapolder in. Ook den Torenpolder heeft men alleen door het leggen van nieuwe inlaagdijken, de laat ste is van 1897, voor algeheelen onder gang kunnen bewaren. De geheel e So phiapolder ging verloren en groote schade leed de Vlietepolder. Door een val op 28 October 1886 verzonken daar 4.11.15 H.A. in de diepte, terwijl 540.000 Mb. zich zeewaarts verplaatste. Tot zeewering werd toen de in 1864 gelegde inlaagdijk. Nog grooter was de ramp, waarbij 3 jaaf later 5800 H.A. grond verzonken éh 935.000 M-. grond in zee schoof. Tot beveiliging van den polder werd in 1890 een inlaagdijk gelegd. Bij het landwaarts komen van de stroomgeul werd ook de oever van Nieuw Noord-Beveland door vallen en afschuivingen geteisterd. Na een val op 14 Juli 1862 maakte men in dat jaar een inlaagdijk, die alleen het verst uitstekende punt beveiligde. Ver der landwaarts in werd in 1894 en voor het Westelijk deel in 1899 een inlaagdijk gelegd, die in 1903/'04 verzwaard is. Op 3 October 1933 brak een val den zee dijk, waarbij 225.000 Mb. grond wegviel. Ongeveer 20 H.A. ging verloren. Door wat er in den loop der jaren met den Nieuw N oord-Bevelandpolder gebeurde, verkeerde ook de zeewering van den Oud-Noord-Bevelandpolder in zorgelijke omstandigheden. Ook hier heeft men zich maar steeds op nieuwe achterwaarts ge legde dijken teruggetrokken. Zooals men ziet, voortdurend kampten de bewoners van het eiland tegen den vraatzuchtigen waterwolf, die op het alleronverwachts zijn prooi meesleurde. Dat de zee steeds opnieuw aan haar ge stelde grenzen knaagt, bewijst thans wel de dijkval aan den Leendert Abraham (Paardekooper)-polder, die in 1853 is be- dijkt en 146.77.75 HA. groot is. ZIERIKZEE. Naar (wij vemelmlen zal de Leider dér NSB, Ir. A.. A. Mussert viqor leden en door hen genoodigdiani spreken in een besloten vergadering in Hotel „Juliana" óp Woensdag den 8en Januari a.s. BURGH. Burgerl. Stand over December Gehuwd: 6, Willem Gilijamse, 22 j., jm., van Haamstede en Frederika Steur, 22 j-, Jd. Ingekomen: 1, Arie Johannes van de Zande van Duivendijke; 11, Gerrit J. Versluis en echtgenoote van Haamstede. Vertrokken: 4, M. W. F. van Halderen en gezin naar Haamstede; 12, Fr. Steur naar Haamstede; 24, G. N. van Oosterom en gezin naar Lekkerkerk; 27, P. J. M. Kleffens naar Leeuwarderadeel. Loop der bevolking over 1940. Op 1 Januari 1940 bedroeg het aantal per sonen in deze gemeente 654 personen, namelijk 338 mannen en 316 vrouwen. In 1940 zijn geboren 6 mannen en 3 vrouwen, totaal 9 personen. Gevestigd uit andere gemeenten 34 mannen en 33 vrouwen, totaal 67 personen. Het totaal der vermeerdering bedraagt alzoo 40 mannen en 36 vrouwen. Het aantal personen verminderde in 1940, door overlijden van 4 mannen en 4 vrouwen met 8 personen en door ver trek van 37 mannen en 31 vrouwen met Nu, dan mag jij die „zeker iemand" dankbaar zijn! riep ze vroolijk. Ik houd onbeschrijfelijk veel van Amsterdam je mag er dan van zeggen wat je wilt! Ze liet zich het ontbijt goed smaken en bestudeerde intusschen de kolommen advertenties in het ochtendblad. Jeanne telde negentien en zij bezat een zeer opgewekte natuur; haar zuster was drie jaa>* ouder en zag de dingen zwaar- in; vandaar, dat zij zich met een hoogst- ernstige uitdrukking op het gelaat, in haar stapel correspondentie ging verdie pen. Toen haar tante besloten had, de jong ste meisjes op kostschool te doen en met de rest van de familie buitenslands te gaan, voelde Elisabeth, dat het tijd was, om te trachten, in haar eigen onderhoud te voorzien. Op haar vijf en twintigste jaar zou zij in het bezit zijn van een legaatje, waardoor ze althans onafhan kelijk konden wezen. Maar gedurende die drie jaren moesten ze er nog wat bij kunner verdienen. Jeanne zag hier in het geheel niet tegenop: Amsterdam was immers zoo groot, dat er zeker voor haar beiden ook nog wel een plaatsje te vinden zou zijn. De meisjes hadden gehoopt, dat ze bezigheden zouden krijgen, waardoor ze toch in één huis hadden kunnen blijven. Elizabeth was secretaresse geweest bij 68 personen, de totale vermindering be draagt alzoo 41 mannen en 36 vrouwen, zoodat de bevolking gelijk bleef en op 31 December derhalve bestond uit 337 mannen en 317 vrouwen, totaal 654 per sonen. In 1940 werden 3 huwelijken gesloten HAAMSTEDE. DiOjo,r de ontslagnatoe van den heer J. H. Landegent als di recteur van de distributiekring Haam stede, is in diens plaats niet ingang van 1 Jan. benoetod, de heer N. D. de Schipper, voordien plaatsvervangend di recteur van de distributiekrin£| Benoemd tot rijksveldwachter al hier de heer A. van Unen te Briou-, W-ershaven. SEROOSKERKE. Lo|op der bevolking over 1940. Op 1 Januari 1940 bedijoeg het aantal injwloners dezer getmieente 236, in.l'. 124 mi. en 112 vr. In den il|o(op van het jaar fwlerden geboren 1 ml. en 3 vr., tenwüjl zich hier 2 ui en 3 vr. vestigden. De vermeerdering 'bedroeg dus 3 ;m(. en 6 Vrj., totaal 9 pers'omen. Door overlijden verminderde de bev(oil!king met 2 ml. en 1 vr„ totaal 3 inlwioners; door vertrek mlet 9 m. en 9 vr|., totaal 18 inlwlciners. Tjotaal dus een vermindering van 11 m. en 10 vr- of 21 iniwlotners. Op 1 Jan. 1941 bedroeg het aantal in- Iwloners dus 116 (m|. en 108 vr,.. tjotaal' 224. i i OUWERKERK. De IJsclub' „O.IJ.C." ver gaderde Maandagavond in café Vijver berg. Na opening d|oor den voorzitter), Idhr. P. W. v. d. Bos, vodgt de reke- kening, iwlelke wordt goedgekeurd met de volgende cijfers: inklomisten f88.56, uitg. f48.09; goed sljot f40.47. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuurs leden: M. Hage, secretaris, en Q. Jj Kuijper, commissaris, Morden m.a.st. her kozen. Indien ijs en Iwieder dienen zal men a.s. Woensdag een wedstrijd in het ringsteken houden ien as. Vrijdag een tocht |Over de vaarten rondom het dorp. Ter vergadering bleek reeds voldoen de animo voor bedoelde (wedstrijden aan- iwiezig te zijn. Na rondvraag sluiting. BRUINISSE. Burgerlijke Stand over Deceimlber. Gebjoren: 11. Dirksje LenaL d. van S. Bal en M. A. van Gilist; 15,. Domus, z. van A. van den Berge en K. van de Velde: 18. Johannes, z. van Joh. de Waa en K,. D. v. d. Stad. Over leden: 24. Adriaan Okkerse, 75 j., echt genoot van J. de Vin. Loop der bevolking over 1940. Op 31 December 1939 bestond de bevol king uit totaal 2359 persionen, te iwe- ten 1148 mannen en 1211 vrouwen. Ver- meerdering doop geboorte met 13 ml. en 11 vr.. 'door vestiging tmiet 36 m;. en 33 vr. Vermindering doiOr overlijden toet 14 m. en 15 vr. en doiop vertrek 'met 22 mi. en 30 vr. Totale vermeer dering dus 12 personen, zoo dat het aan tal iniwloners pp 31 December 1940 be stond' uit 1161 m. en 1210 vry Ttqtaajl: 2371 personen, Hoelwtel look toen reeds eenige hin der van de vorst Wterd (ondervonden, wlas er begin vorige week m|oig verzen ding van mosselen. Per vaartuig gingen naar Holland (ongeveer 400 ton mosse len, in zakken per RTM pf andere ver- voergelegenheid ongeveer 150 tonnen. Via de bekende losplaatsen gingen (On geveer 1200 ton. Prijs f 1' 70 per ton.< Geen aanvoer van mosselzaad. Geen reohtstreeksché- verzending naar België. Thans ligt de toossedhandél geheel stil. De haven is dichtgevroren en ook op de stnotamlen en slikken bevindt zich veel ijs. Per 31 December 1940 stonden bij het Agentschap der Arbeidsbemiddeling alhier inesChreven 73 personen, tegen 107 op 31 December 1939. THOLEN. Burgerlijken stand. Overleden Jan v. d. Broeke, 74 j. Bij den landbouwer Jac. Ooms on der deze gemeente is bij zijn vee het mond- en klauwzeer uitgebroken. Reeds is een der dieren aan deze ziekte bezwe ken. haar oom; dus hoopte ze weer een der gelijke betrekking te krijgen en, voor een opgewekt persoontje als Jeanne zou er toch ook wel wat te vinden zijn. Maar dit was haar erg tegengevallen. Ineens zei Elisabeth: Kijk, dat ènt- woord van mevrouw Werner lijkt mij toch al bijzonder gunstig. Zij herinnert zich moeder heel goed; het spijt haar, dat ze haar zoo geheel uit het oog verloren had en dat het ons tegenge- loopen is; maar ze bewondert onze energie en onzen onafhankelijkheidszin en hoopt, dat de toekomst gauw wat be ter voor ons mag worden. De post van secretaresse bij haar is nog open en met genoegen zal ze mij vanmiddag ontvan gen. Ga je mee Jeanne? De meisjes vergezelden elkaar altijd bij dergelijke gelegenheden. Ze aten nu vroeg en, daar het mooi weer was, genoten ze van een ritje met den bus. Ze bereikten de plaats van haar be stemming, een mooi, ouderwetsch huis ih een van de buitenwijken met een grooten voor- en achtertuin. Jeanne zou wat op en neer blijven loopen, terwijl Elizabeth haar geluk ging beproeven. Daar wachten immers altijd zoo lang duurt, was Jeanne blij, dat ze een groo ten Deenschen dog zag, die het tuinpad afkwam, dat haar naar het huis had moeten brengen. Ze streelde het dier over den kop en zei: Ja> ik weet wel, dat je vriendelijk ^BSSËSSSÊSSSSSSBSSSSSSSÊSSSSSSSÊm H.H. Correspondenten, die hun nota over het 4e kwartaal 1940 nog niet hebben gezonden, gelieven dit omgaand te doen. De verzending van mosselen uit de ze gemeente bedroeg vorige week ruim 5200 ton van 100 kg. Indien de vorst blijft aanhouden is deze week alle ver voer over de Eendracht stopgezet en zullen ze weer aan het steiger te Sta- venisse moeten worden gelost, althans inciier. voldoende groote motorbooten be schikbaar zijn. De verzending van oes ters lager en de prijzen gewoon. Van gemeentewege is men Zaterdag begonnen met het aanleggen van een voetpad oveï de Thoolsche brug, daar het overzetten met de pont slecht gaat en men vaak niet kan overzetten. Men meent, dat deze week alle verkeer per pont stil komt te liggen. LANDBOUW EN VEETEELT DE BOER EN .DE N.EUWE ORDE. Voortbrengen en dienen. In het orgaan van het Ned. Landbouw Comité lezen wij een Nieuwjaarsartikel van de hand van dr. H. Molhuysen, secretaris dezer algemeene centrale or ganisatie. Wij ontleenen daaraan het vol gende: „Ons volk zal, wil het zijn plaats in het nieuwe Europa innemen, moeten me dewerken aan den opbouw daarvan door in eigen huis aan dien opbouw te begin nen. Iedereen moet op zijn post staan, elk een moet een deel van de nationale zorgen op zijn schouders nemen, dus werken, voortbrengen en dienen. Dit zijn de fundamenteele regelen, waarnaar de burgers van ons land zich moeten rich ten. Ook de boeren van Nederland aan vaarden den plicht, die op hen rust jen zullen medestrijden om het economische leven in evenwicht te houden. Daarom is het noodig, dat alle zaken in deze met hen, dus niet zonder hen worden be sproken en opgelost. Wij doorleven een zeer moeilijken tijd. Een tijd, waarin wij onze gedachten moe ten rangschikken en richten volgens an dere inzichten. Er zijn er, die zich daarvoor geen moeite geven en die alles maar op zijn beloop willen laten. Er zijn er ook, die zich door hun plicht laten leiden om in samenwerking met anderen en met waar- deering van andermans inzichten te trach ten den goeden weg te vinden. Voor beide categorieën zal echter het besef levendig moeten zijn, dat wat er ook moge komen, op welke wijze de huidige toestand zijn einde of zijn voort zetting mag vinden, een andere orde ning der maatschappelijke factoren on vermijdelijk zal zijn: een nieuwe orde ook in ons land. Al lijkt het wel eens of dit nieuwe begrip, dat wij bijna dagelijks lezen of uitspreken, aan het afslijten is tot een leuze, toch is de werkelijheid anders; zij is krachtiger, opwindender, stimulee- render. Leek het na de vele en overrompelende gebeurtenissen, dat het bestaan van ons volk vernietigd of dubieus was gewor den, later drong het tot veel takken van ons bedrijfsleven door, dat hun produc ten, die vroeger onmisbaar waren, onmis baar zijn gebleven. Met dit feit voor oogen krijgt het be grip „nieuwe orde" voor onzen Neder- landschen landbouw een ruimere betee- kenis. Het woord, dat eerst zoo ongrijp baar leek, heeft daardoor een vasteren inhoud en een stimuleerende kracht ge kregen Er kan weer beweging komen, ook in de harten der twijfelmoedigen, omdat aan den arbeid een doel wordt gegeven. Bovendien herkrijgt het pro- gezind zoudt wezen voor een nederig werkneemster; maar is de vrouw ook vriendelijk, of behandelt ze haar onder geschikten uit de hoogte? Ik hoop van niet! klonk er een; stem achter haar. Jeanne zag een jongeman bij het hek staan, die zóó onhoorbaar nader bijge komen was, dat zij er niets van gemerkt had. Hij was heel knap en een welwil lende glimlach straalde uit zijn blauwe oogen. i Neem me niet kwalijk, zei ze ver ontschuldigend, maar die opmerking was eigenlijk niet voor u bestemd. Neen, dat begrijp ik en ik had er dan ook niet op moeten antwoorden, maar ik wilde u geruststellen. En ik had niet het recht, die vraag te doen aan een, die „de vrouw niet verdedigen kon! Toch kan ik het mij heel goed plaatsen. Maar ik geloof, dat u zich vergist, dat u mij voor iemand anders houdt? Neen, neen, ik weet heel goed, wie u is. Hij deed het hek open en wachtte tot ze binnentrad. Maar, toen ze wat terzijde ging, zij 'hij eenigszins teleurge steld j (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2