ZIERIKZEESCBE NIEUWSBODE DINSDAG 7 JANUARI 1941 OPGEH ZKMKZBESCKECpURAMT De Kern ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. CSZdJ» Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaveo B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14536 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bi) contract speciale prijzen. Grootte dec letters naar plaatsruimte. „Succes)es" 60 cent. Inzending tot 's morgens 8 uur Europa's levensstandaard na den oorlog In het Zondagsblad van de „Börsen- zeitung" schrijft Karl Megerle overnieu- we ordening en levensstandaard in Euro- pa. Het doel van deze nieuwe ordening in Europa, aldus de schrijver, heeft een j dergelijke propagandistische kracht ont- j wikkeld, dat het «teeds biji vriend, bij vijand en bij de neutralen besproken wordt. De propaganda van den vijand heeft zich genoodzaakt gezien, haar re geering aan te sporen plannen van even groote overtuigende kracht op te stel len en tevens de Duitsche nieuwe or dening als voortbrengsel van een brutale zucht naa>- macht en verovering te be lasteren. Men heeft verklaard, dat het Duitsche „Herrenvolk" de andere volken tot slaaf wil maken en dat de hoogont wikkelde staten van het Europeesche Noorden en Westen hun levensstandaard niet zullen kunnen handhaven, maar tot het peil van de minder ontwikkelde vol keren zullen afdalen. Deze laatste ge dachte heeft vooral indruk moeten ma ken op onze Germaansche nabuurvolke ren. Daartegenover verklaart Megerle: alle prestaties van het nationaal-soeialistische Du:tschland hebben een uitgebreide en snelle stijging van den levensstandaard van het geheele volk ten doel. Wie het nieuwe Duitschland kent zal bevestigen, dat in Duitschland de curve van den levensstandaard reeds voor den oorlog snel omhoog gegaan is. Thans bepaalt wel is waar de militaire strijd om de toekomst den levensstandaard van het Duitsche volk, maar de levensstandaard zal na den oorlog, wanneer alle enorme krachten van een volk van 90 millioen zielen weer ten dienste staan van de vredesproductie, binnen zeer korten tijd sprongsgewijze omhooggaan. Van deze productie- en verbruikskracht van het Duitsche centrum in het nieuwe Europa zullen uiteraard naar alle kanten stimu- leerende invloeden uitgaan, vooral naar die landen, die hun economische hulp bronnen nog weinig gebruikt hebben en welker technische uitrusting nog verbe terd moet worden. GRIEKSCHE KUNSTSCHATTEN tijdelijk order den grond geborgen De oiarlog gaat met tal! van meveai- verchijnselen gepaard zo\o\ bijvoor beeld de bescherming van kunstwerken. Het beroemde Nationale Museum te Athene, dat zoiovele kunstliefhebbers be. zocht en bewonderd ihelbben, is thans niets mieer dan een reusachtig gebouw) met leege zalen. Alleen de opschriften op de (muren verraden nog, dat hier eenmaal getuigen uit de grijze Oudheid hebben verblijf gehouden loveiblllijfse- len uit een tijdperk, dat zich kenmerk te doioir kunst en heldenmoed. Zeus en Aphrodite hebben hun helverlicht ver blijf moeten verwisselen voor een don keren kelder.- Schotoine, groote vazen uit het geometrische tijdperk en uit later© eeuwlen, de goudschatten uit Mykene, zelfs het stoffelijk overschot van enkele Marathonstrijders, die men uit dein door de Atheners opgewiorpen heuvel naar h©t Nakmale Museum liet verhuizen, al les ivlerd in veiligheid gebracht, moest afdalen in den luchtbeschermingskelder. Ook de benoemde Poseidon van Milos moest daarheen verdwijnen, om er te blij veil tot de vrede het hun imiogelSjk zal maken, zich wieder aan hun bewon deraars te vertoionen. Ook de schatten van het imluseum van Olymipia zijn diep onder den gnond ver- dwlenen, om daar, naar men hoopt, een korte poos te blijven rusten, in dezelf de aarde. Waarin zij eeuwen lainjgl heb ben doorgebracht Evenzoo verging het den overblijfselen uit de Oudheid in Py,- raeus, Delphi, Thebe, Chalkis en andere Grieksche steden. De Byzantijinscher verzamelingen wer den eveneens veilig opgeborgen. Ook de herinneringen aan den wlordingstijd van het tegenwoordige Griekenland kregen een veilig plaatsje. Gebooiwlen. als tempels enz., di© niet te verplaatsen zijn, moeten het zonder luchtbescherming doen. Men zou een groot deel van het zand van een heel© woestijn nioodig hebben gehad, om ze afdoend te beveiligen. Men heeft (ook niet getracht, om ze te camionfleeren door ze imiet verschuilende kleuren te verven, met uitzondering van hetAtheen- sche stadion. Dit bouwwerk, opgetrokken uit wit marmer, vormde een gemakke- GERDA RYTI, de echtgenoote van den nieuwen ffinschen presidentRisto Ryti. P.I.B lijk van groiote ho ogte te herkennen doel voor luchtaanvallen. De andere bouw werken heeft men gehe©l gelaten zoo- als zij wiaren, omdat een camjouftoge licht den indruk had kunnen wiekken dat zij verdedigingswerken in een of anderen vorm verborgen. WALVISCHJACHT IN DEN STILLEN OCEAAN Drijvende, traanfabrieken De regeering van de Sowjet-Unie heeft zich onder meer tot taak gesteld de naituurlijke rijkdommen van haar grond gebied te ontsluiten en te exploiteeren. Uit dit streven heeft zich voor een groot deel de kruising met de oude belangen van Japan ontwikkeld. Gedurende de laatste twintig jaren zijn de Russen aan de kusten van den Stillen Oceaan op groote schaal beginnen te visschen, iets wat zij voordien niet deden. Sinds 1932 trekt een kleine vloot van de visschers- onderneming „Glawwostokrybprom" ook geregeld ter walvischvangst. Het toen ter tijde nog bestaande Russische Volkscom missariaat voor Voedingswezen stelde een z.g. „zwemmende fabriek" ter beschik king van de walvischvaarders en wel het moederschip „Aleut", dat alle in richtingen bevat om de buit in volle zee geheel te verwerken. Van déze basis uit wordt de walvischvangst met moderne middelen uitgevoerd. Eerst vertrekt een waarnemingsvliegtuig op onderzoek uit naar de walvisschen. De waarnemingen worden doorloopend aan het moeder schip gemeld. Zoo gauw de plaats waar de walvisschen zich bevinden bekend is, gaan kleine jachtschepen naar die plaat sen. De Russische walviseh jagers hebben ge leerd van hoe groot belang het is de buit zoo snel mogelijk te verwerken. Hoogstens achttien uren na de vangst moet de walviseh in vet, traan en vleesch- conserven zijn veranderd, daar anders de kwaliteit vermindert. Eers't sinds 1937 heeft men alles zoo voor elkaar dat minstens tachtig procent van de vangst aan dezen eisch voldoet. Wat de vangst betreft worden de reus achtige dieren, evenals vroeger, door harpoenschoten gedood. In den Stillen Oceaan, tusschen Kamsjatka en het Pool gebied, vangt men de meest uiteenloo- pende soorten walvisschen als de pot- visch, de vinwalvisch en de zoogenaamde Californische walviseh. Tijdens net jong ste jachtseizoen behaalde de kleine Rus sische walvischvloot vier millioen roebel nettowinst, hoewel zij haar programma niet geheel kon afwerken, daar ze we gens gebrek aan kolen veertig dagen werkloos moest blijven. Het vorige jaar jaagde men gedurende 105 dagen. De walvischjagers hebben evenwel uitgere kend dat bij een betere organisatie van de kolen- en watervoorziening de jacht tijd minstens 200 dagen zou kunnen be- loopen. I Dultsch weermachtsbericht Het Bestol kanaal bestookt Het Duitsche weermachtsbericht van Zondag luidt: Het hichtwapen ondernam gisteren slechts gewapende verkenningen. Lucht foto's bevestigden de goede uitwerking van den aanval op Cardiff, in den nacht van 2 op 3 Januari. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden Avonmouth, dat als havenplaats 1 voor BristOx vain bijzondere beteekenis is, alsmede verscheiden andere belang rijke militaire doelen aan het Bristol- j kanaal met sterke krachten op succes- I volle wijze aangevallen. Vijandelijke vliegtuigen vlogen van- j nacht slechts met zwakke krachten naar het Duitsche rijksgebied. Zij lieten op enkele plaatsen een gering aantal bom men vallen, die slechts onbeteekenende materieele schade aanrichtten. Er werd geen schade berokkend aan militaire- of voor de oorlogvoering belangrijke doelen. Naar het Duitsche Nieuwsbureau om- trem de gewapende verkenning van Za terdag nog mededeelt, ontstonden bij een aanval op Ramsgate zware branden. Een der Duitsche vliegtuigen deed van zeer geringe hoogte een aanval op een vij andelijk vliegveld en plaatste voltreffers op een hangar en op schuilplaatsen. Italiaansch weermachtsbericht Het stadsbestuur van Tokiiqi is voor nemens nog deze maand vier groote» parken in de richten als openbare schuil plaatsen, tgn dienste van de luchtbe scherming. Voioirts twil men schuil- gelegenheden inrichten nabij vier groote verkeersknooppunten en vooral op d© spoorwegstations. Talrijke nauwe stra ten en stegen in Tokio zulten Worden verbreed, teneinde de 'brandweer in staat te stellen terstond het vuur te kunneni bestrijden en gevaar vqoir uitbreiding te voorkómen. Slag aan 't Bas-diafront In Zijn Weermachtsbericht van Zondag toaakt het Italiaansöhe opperbevel! het volgende bekend: Gisteren heeft de veldslag nan het front van Bardia met toegenomen he vigheid den geheelen dag voortgeduurd. De gevechten zijn thans nog gaande. For maties jacht. ,€n gevechtsvliegtuigen heb ben daaraan deelgenomen door in ver scheidene plaatsen vijandelijke troepen 'met mitraillleurvuur en bommen te be stoken en pantserwagens onschadelijk te /maken en te vernielen. Ondanks het heldhaftige gedrag van enz© eenheden te land ien in d© lucht, zijn eemige verdedigingswerken in han den van den vijand gevallen. De lucht- iro/ac-'ht heeft herhaalde malen de vij andelijke vtoatstrijdkrachten gebombar deerd ter hoogte van Bardia alsmede de gemotoriseerde colonnes. Vijandelijke luchtaanvallen op ions gebied hebben ge ringe verliezen toegebracht aan perso neel en lichte materieel© schade, veroor zaakt. Tijdens luchtgevechten hebben onze jagers tot dusver acht vijandelijke vlieg tuigen brandend neergeschoten. Drie van onz© toestellen zijn niet teruggekeerd Aan het Grieksche front hebben wij, bij ©en actie van plaatselijk karakter1. Wape(nen bemachtigd en krijgsgevange nen gemaakt. Formaties van de lucht macht hebben op marsch zijnde vijan delijke troepen met machinegeweren be schoten en gebombardeerd. ZUID-AMERIKA'S HOUDING TEGENOVER DE V S. Latijr.sch Amerika voelt zich niet op zijn gemak. Toen de oorlog uitbrak dach ten vele Zuid-Amerikanen, dat hij een herhaling van den wereldoorlog zou wor den: levering van voedingsmiddelen en grondstoffen tegen stijgende prijzen, ge makkelijk aflossing van schulden, kort om: „O. W." Het is evenwel een geheel „andere" oorlog geworden, zooals op zoo veel andere gebieden. Zuid-Amerika le vert thans minder af van zijn producten dan vóór den oorlog; het vasteland van Europa is afgesneden. Engeland dekt zijn behoeften zooveel mogelijk in het Brit- sehe Rijk Zelf, waar het met Ponden Sterling betalen kan, en heeft den invoer van tal van misbare of vervangbare ar tikelen, zooals koffie, vruchten, vleesch tarwe specifiek Zuid-Amerikaansche expertproducten beperkt, omdat het zijn beschikbare scheepsruimte thans voor andere doeleinden oorlogstuig noodig heeft. Wat Noord-Amerika aangaat, dat kan zijn aankoopen in Latijnsch Amerika moeilijk vergrooten, want het zit zelf al met overschotten van veelal dezelfde landbouwproducten! Hoe Washington de ze overschotten financiert door middel van credieten der Import-Exportbank is bekend, maar hierdoor komen de La- tijnsch-Amerikaansche republieken in hoe langer hoe grooter afhankelijkheid van de Vereenigde Staten, tegenover wie zij toch alle oen zekere roeerve toonon, be vreesd als zij zijn voor een al te innige omhelzing van de groote en sterke zuster. Die reserve komt ook tot uiting in de Oudejaarsrede van den Braziliaanschen piesident Vargas. De toevloeiing van bui- tenltndsch kapitaal noemde hij welkom, maar hij voegde hieraan met nadruk toe, dat do tijden der koloniale uitbuiting van Braziliaansche doode en levende hulpbronnen voorbij zijn en dat alleen zulk kapitaal welkom is, dat aan de juiste ot.twikkeling van Bazilië zelf wil mede werken Hierop liet hij een uiteenzetting van Brazilië's buitenlandsche politiek vol gen, welke er op neer komt, dat men onder handhaving der christelijke tradi ties en zijn nationaal leven, er naar streeft zichzelf in vrijheid te regeeren. Binnen het Amerikaansche continent blijft Brazilië echter trouw aan de solidariteits- verplich tingen. DE NIEUWE OMZETBELASTING V«rrelc«ni"g voorraden Hoe is de verrekening van de olmzetbelasting die reeds betaald is voor voorraden, die mien op 1 Januari 1941 betaald had? Aangenomen Wordt, dat in het alge- inleen 3 pet. van den inkoopsprijs te veel lalan omzetbelasting is betaald. Dit percentage woirdt 1 pet., indien vioor de goederen 4 pet. is voldaan. Men dient, om vioor deze verrekening in aanmer king te komen, vóór 20 Januari 1941 bij den inspecteur aangifte te doen van den voorraad op 1 Januari 1941. Het Rijk stelt voor deze aangifte kosteloos formulieren beschikbaar. Het door den inspecteur vastgestelde bedrag wordt per aangeteekenden brief aan den betrokkene /medegedeeld. Dit bedrag wordt niet té- ■rugbetaald; mien mag het verrekenen met d© eerstvolgende aangifte(n), maar dient dan van dezen aftrek uitdrukkelijk mel ding te imaken. Volgens de verordening is toen bij1 leveringen of - prestaties tegen geld of tegenwaarde belasting verschuldigd over het tijdvak, waarin de betaling plaats vindt. Het tijdstip der betaling is dus: beslissend voor den belastingplicht. Een uitzondering hierop volgen de volgende overgangsbepalingen Vooruitbetalingen, die toen vóóir 1 Jan. 1941 heeft ontvangen voor leveringen of prestaties na genoemden datum, vallen onder de nieuwe omzetbelasting. Daar- entegen gelden voor de betalingen na 1 Januari 1941, die geschieden voor le veringen en prestaties van voor dien da tum de oude bepalingen, m.aiwi. op deze is de nieuwe omzetbelasting ni©t van toepassing. Een aantal special© bepalingen is vast- gesteld voor bakkers, oonsuimptie-ijsibe- ders, café's, restaurants e.d., slagers, tand- artsen. Tenslotte Wiordt er nog eens de aan- Idacht op gevestigd., dat het verboden is, de omzetbelasting geheel |0tf gedeel telijk apart in rekening te brengen. On dernemers, die vóór 1 Januari 1941 de omzetbelasting in rekening brachten, kunnen die tot 1 Februari as. blijven doen voor de goederen, waarvoor zulks bij hen gebruikelijk was. In de omgeving van San Diega in Californië is een transportvliegtuig der Amerikaansche marine neer gestort. De elf inzittenden, vier officieren e^ zeven manschappen van de marine-lucht- toacht. zijn gedood. EX KElZFR W.LHFLM, die den 27 Januari a.s 82 jaar wordt P.I.B West-Afrilca ii een door de natuur begenadigd gebied Grieksche kunstschatten werden tegen luchtgevaar beveiligd Omzetbelasting mag niet meer in rekening worden gebracht De plaats van den Ned. land bouw in het nieuwe Europa Noord-Beveland In de historie door 't zeewater geteisterd DE VERDUISTERING De zon gaat heden (Dinsdag) om 17 uur 44 onder. Morgen (Woensdag) komt zij op om 9 uur 48 en gaat zij onder om 17 uur 45. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. De maan gaat om 4 uur 36 onder en komt om 14 uur 26 op. Volle maan Maandag 13 Januari. Laatste kwartier Maandag 20 Januari, Nieuwe Maan Maan dag 27 Januari. Gironummer van de W.H.N. is 6558. De Bank van de W.H.N. is Kasver- eeniging N.V., Amsterdam. Postgiro- nummer 877. „Stort op 5553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven". WINTERHUIP#NEDERIAND Majoor J. N. BREÜNE8SE nIn de Winterhulp, reiken wij, Nederlanders, elkaar de helpende hand zond-r aanzien des p-rsoons slechts onzen plicht daarmee ver vullende: plicht van vaderland- sche verbondenheid in tijden van voor en tegenspo d*. VERSCHILLENDE BERICHTEN Kerkbrand in Arnhem In de hulpkerk van de Nederduitseh- Hervormde Gemeente aan de Huissens- schestraat in Arnhem-Zuid is Zondagoch tend tijdens de godsdienstoefening brand uitgebroken. Het gebouw stond in een oogwenk in lichtelaaie en was een uur later tot den grond toe afgebrand. Door het rustige optreden van den predikant werd een paniek onder de kerkbezoekers voorkomen en zonder dat iemand eenig letsel opliep, kon hét ge bouw ontruimd worden, voordat de snel om zich heengrijpende brand de uitgan gen had afgesloten. Zelfs was het moge lijk een deel van het interieur te redden. Niettemin beloopt de schade, die door verzekering gedekt wordt, vele duizen den guldens. De kerkdienst in de houten noodkerk was ternauwernood begonnen, of de aan dacht van den predikant, ds. A. Drost, die in deze godsdienstoefening voorging, werd getrokken door een geknetter, dat uit den schoorsteen leek te komen, ter wijl vrijwel op hetzelfde oogenblik kleine vlammen door den schoorsteenwand dron gen. Het was op dat moment vijf mi nuten over halfelf. Ook de koster had de lekkende vlammen gezien. Hij snelde met een schuimbluschapparaat toe en wist 't begin van brand te blusschen. Vrijwel niemand van de bijna 200 ge meentenaren had van dit incident iets bemerkt en de dienst ging derhalve gewoon door. Nauwelijks waren de vlammen echter aan de eene zijde van den schoorsteen gedoofd, of aan den anderen kant sloe gen eensklaps grootere vlammen naar buiten. Ds. Drost begreep, dat er thans gevaar zou kunnen dreigen en onderbrak zijn woord tot de gemeentenaren. Hij deelde op kalmen toon aan zijn ge hoor mede, wat er gaande was en ver zocht ieder, rustig en ordelijk het ge bouw te verlaten. De kerkbezoekers re ageerden, zooals de predikant verwacht had. Volkomen rustig zocht ieder zijn weg naar den uitgang.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 1