ACHTER DE BOSSEN KRUSCHEN se se se se se se se se Rheumatische pijnen DE NIEUWE EUROPEESCHE ORDENING RADIO-PROGRAMMA Vrijdag 3 Januari HILVERSUM I. 416 M. Nederlandsch programma. KRO. 8 nieuwsberichten ANP; 8,15 Wij begin nen den dag; 8,30 gram.; 10 Neder- landsch koorconcert (opn.); 10,30 Mu- siquette; 11 De Meesterzangers; 11,30 Godsdienstig halfuurtje; 12 Kinderkoor concert (opn.); 12,15 Rococo-octet12,45 nieuws- en economische berichten ANP; 1 vraaggesprek; 1,15 KRO-orkest; 2 voor jong Nederland; 3 Onze Zaterdagmid dag; 5,15 nieuws-, economische- en beurs berichten ANP; 5,30 reportage; 6 gram.; 6,10 „Wat in Nederland verscheen'-; 6,30 Overpeinzing met muzikale omlijsting; 6,45 actueele reportage; 7 vragen van den dag ANP; 7,15 gram.; (7,30—7,45 berichten Engelsch); 8 nieuwsberichten ANP; 8,15 gram.; (8,30—8,45 berichten Engelsch); 9,55 Wij sluiten den dag; 10—10,15 nieuwsberichten ANP. HILVERSUM II. 301 M. VARA. 8 nieuwsberichten ANP, gram.; (pl.m. 8,30 VARA-almanak)10 VPRO: morgenwijding; 10,20 voor de ar beiders in de continubedrijven; 12 be- riphten; 12,15 gram.; (12,3012,32 VARA- almanak); 12,45 nieuws- en economische berichten ANP; 1 VAR A-orkest; 2 Beel dende Kunsten; 2,15 gram.; 3 tuinbouw- halfuurtje; 3,30 Variatie-concert; 4,30 „De kok in de keuken"; 4,50 gram.; 5 VPRO: „Onde" den kansel"; 5,15 nieuws- eco nomische- en beursberichten ANP; 5,30 VARA-orkest; (6—6,15 „Van staat en maatschappij", lezing; 6,42 VARA-alma nak; 6,45 actueele reportage; 7 Gro- ningsch praatje. VERSCHILLENDE BERICHTEN Eng«lsche bommen Het Engelsche luchtwapen heeft, naar wordt gemeld, in den nacht van oud op op nieuw een groot aantal brand- en brisantbommen geworpen. In verhouding tot dit aantal is de schade aan de eigendommen van burgers niet aanzien lijk. In een plaats zijn drie woonhuizen getroffen en uitgebrand en eenige an dere ernstig beschadigd. Een man, een vrouw en een kind werden hierbij zwaar gewond. In drie andere plaatsen zijn in totaal drie woonhuizen getroffen. Een brand in een slaapkamer, waar een brand bom was gevallen, is snel gebluscht. Spoorw»aongeluk op d« lijn Breda Roosendaal Het A.N.P. meldt; Op Oudejaarsavond omstreeks kwart over acht is bij het passeeren van den onbewaakten overweg op den z.g. Hoo- gedonk een truck met trailer, bestuurd door den chauffeur J. van Zundert uit Zeg g e, door een uit Breda komenden goederentrein gegrepen. De truck werd van den oplegger afgerukt en kwam in de sloot langs de spoorbaan terecht De oplegger bleef op de tweede lijn staan Een personentrein uit Roosendaal is eenigen tijd later tegen den oplegger ge- batst. De locomotief ontspoorde, na het voertuig over een afstand van circa 40 meter te hebben medegesleurd. De op legger werd daarbij volkomen vernield, als het ware gemangeld tusschen den goederentrein, de locomotief en de per- sonenwagons. Het mag derhalve een won der heeten, dat de bestuurder van de truck met trailer geen enkel letsel opliep. Ond-jr de treinpassagiers zijn geen slachtoffers te betreuren. Wel echter heeft dit ongeluk het leven gekost van den ge leider van den goederentrein, den heer van Remmen uit 's-Hertogenbosch. Deze had zich na de botsing op de spoorbaan begeven teneinde zich te vergewissen van de gevolgen en werd door den per sonentrein gegrepen. Hij was op slag dood. Gaan J«cht op hwzan In ons blad van 28 December hebben •wij1 melding gemaakt van een bericht omtrent de opening van de jacht. Door een fout in 'overbrenging is ten onrechte medegedeeld dat ofoik de jacht op hazen gedurende Januari geopend twas. Dit is niet juist; de jacht op hazen is 31 Dec. gesloten. De jacht oip fazantenhanen is wel geopend. Drl® perionan vtrmist Te Middelburg worden drie per sonen vermist, van wie wordt aangeno men, dat zij, door de duisternis misleid, te water zijn geraakt en verdronken. Het zijn de 40-jarige P. Buys, die op 22 December des middags zijn woning heeft verlaten en er niet is teruggekeerd; de 41-jarige J. Goedbloed en de 51-jarige A. Caljouw, die op 31 December des avonds omstreeks hal felf het laatst in eikaars gezelschap zijn gezien, toen zij op weg naar huis waren. De politie heeft op verschillende plaatsen gedregd, maar voo.r- loopig zonder resultaat. Eerst Donder dagmiddag is uit het Water bij! de Punt het lijk opgehaald van A. Ca'ljio.uW. Brand in «en karlc Door de onvoorzichtigheid van een kerk ganger, die na het einde van den dienst zijn stoof ongedoofd had achtergelaten, is Woensdagmiddag brand uitgebroken in de Ned. Herv. Kerk te Otterloo. Door spoedig en krachtig ingrijpen wist men het gebouw te redden. Het interieur echter, o.a kostbar.e zeventiende eeuwsch snijwerk, heeft door het vuur schade geleden, Vardronkan De rivierpolitie te R\0\11 er dam1 heeft Woensdagmiddag uit de Middenkioius al hier het lijk opgehaald van den 44-jarigen man J. Ockhuizen, die zijln Woning had verlaten en sindsdien Werd vermist. Hij is waarschijnlijk doioir de duisternis mis leid te Water gekxopen. De 51-jarige schipper H. de Groot, eige naar van den kustvaarder Noordster, is in de Merwehaven verdronken, toen' hij! Woensdagavond aan boord van Zijn schip wilde gaan en door de duisternis misleid te water geraakte. Het lijk is opgehaald. Te 's-Gravenhage is Dinsdagmorgen aan de Troelstra-kade de 54-j,arige voet ganger A. M. van der V, in het donker Menig levensschuitje vaart eerst dan in den goeden koers, als veel ballast overboord is gegooid. FEUILLETON 54 Nadruk verboden een roman uit 8tberië door Fr. Enskat De Rus brulde als een wild dier, maar hij liet geen seconde verloren gaan. We derom stortte hij zich op Hal, die dit maal zijn evenwicht verloor, waardoor beiden op den grond tuimelden. Lörne lag onder en hij had een serie vuist slagen in ontvangst te nemen, welke hem het bloed uit den neus deed stroomen. Eindelijk slaagde hij er in zijn beenen vrij te maken. Hij trok zijn knie op en stiet Lansky met zjjn voet weg. Direct daarop stond hij weer overeind. Ook Lansky stond weer op zijn beenen. Hij kuchte en blies als 'n stoommachine. Beiden zagen er ontoonbaar uit; hun gezicht was met bloed besmeurd en hun kleeren hingen vrijwel aan flarden. Plotseling werd Lansky's aandacht ge trokken door een blinkend voorwerp, dat in het zand lag. Met een paar sprongen had hij het bereikt, haastig bukte hij zich en nu had hij een groot mes in zijn hand.... Hal Lörne bemerkte het. Het was zijn •igen mes, dat tijdens de worsteling GRETA GARBO Men heeft uiteraard van Greta Garboi den laatsten tijd weinig gehioiord: er zijn andere, gewichtiger, zaken die de aandacht vragen. Doch thans brengt de nieuwste foto van de Zweedsche filmster uit Amerika in het bijschrift de mede- deeling, dat Zij stappen heeft gedaan, oim1 de Am'erikaansche nationaliteit te ver krijgen. En als bijzonderheid Woirdt er bij vermeld, dat het formulier van de naturalisatie-aanvrage onthuld heeft, dat Greta Garbo thans 35 jaar lotud is en, dat zijl in 1938 niet. zooals de geruchten destijds hardnekkig volhielden, in het ge heim- gehuwd is met den dirigent Leopold Stokoiwski. (PIB). te water geraakt en verdronken. Later ia zijn stoffelijk overschot bij het dreggen opgehaald en overgebracht naar het zie kenhuis aan den Zuidwal. E«n moeilijk* redding Op Oudejaarsavond is de 31-jarige A. de Boer, wionende te Kinderdijk, door de duisternis misleid in de Nieuwe Ha ven te RoitteTdam gevallen. Op het hulpgeroep van den man kWamen leden van de reddingsbrigade en een paar agen ten. die in de buurt surveilleerden, toe snellen. Men pooide den drenkeling met dreggen te redden, maar dit faalde. De agent J. H. Timmer is toen gekleed te water gesprongen, een zeer moedige daad gezien de vrieskoude en de duisternis. Hij Zwom naar den drenkeling tipe en wist hem een touWi torn het lichaam te binden. Drenkeling en redder kwamen behouden aan den kant. De B. is door den GGD naar het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht. Waar hiji ter verpleging is op genomen. opden grond, waarschijnlijk uit de schacht van zijn laars was gevallen. Nu werd het ernst. De strijd moest snel beslist worden. Hal viel aan. Lansky hief zijn arm om om toe te steken, maar reeds hield Hal zijn pols mét ijzeren greep omklemd. Met zijn vrije hand, alsmede door het gewicht van zijn lichaam trachtte hij den Rus opnieuw op den grond te krij gen.- Het leek, of hij succes zou hebben want meer en meer helde Lansky ach terover. Op dat oogenblik echter strui kelde Lörne over een steen. Slechts even werd de greep om den pols van den ander wat [losser, maar dit was voor Lansky voldoende om zich los te wrin gen en het volgende oogenblik stiet hij Hal diens eigen mes met kracht in de borst. Lörne voelde een stekende pijn. Nog eenmaal zette hij zijn tanden op elkaar hij greep Lansky beet en slingerde hem tegen den muur van het huis. De Rus sloeg met zijn hoofd tegen de balken. Er scheen iets te kraken.,... Met gespreide beenen bleef Hal nog eenige seconden staan. Toen begon hij te waggelen. Op zijn borst werd een dor.kerroode vlek zichtbaar, welke zich geleidelijk uitbreidde, Zijn hoofd werd steeds zwaarder, zijn beenen weigerden hun dienst, hij viel en viel steeds dieperin een gapenden, bodemloo- zen afgrond. Michel Bessin, die den verwoeden Het Wallstreet Journal meldt, dat naar de meening van oeconomische deskun digen van het departement van land bouw der V.S. genoemd in een rap port over „den invloed van den oorlog en het defensiqfprogram op den land bouw" verklaren, dat het program, zoo- als het thans is ontworpen, naar schat ting 35 milliard dollar in de komende vijf jaar zal eischen tot een jaarlijksch maximum van negen milliard dollar in 1942. K«« Het aantal Stockholmers is de laatste jaren met ruim 13,000 per jaar toegeno men, hoofdzakelijk doordat provincialen hoofdstedelingen werden, want het ge boorte-overschot is niet groot. Op 31 December 1939 was het bevolkingstal on geveer 585,000 en onder normale omstan digheden zou er dus een kansje geweest zijn, dat Stockholm 1941 met 600,000 zielen was ingegaan, maar dat is nu niet het geval en volgens voorloopige berekening is de daling van den bevol kingsaanwas zelfs zoo krachtig geweest, dat het geenszins zeker is of de 600.000e hoofdstedeling wel in den loop van 1941 ingeschreven kan worden. In de eerste zes maanden van den oor log hebben de Italiaanse he duik- booten 14 vijandelijke bovenwater-oor logsschepen benevens 5 duikbooten tot zinken gebracht en 3 Britsche vier-mo- torige vliegtuigen neergehaald. Voorts hebben zij, voornamelijk op den Atlanti- schen Oceaan, 31 koopvaardijschepen, die de Britsche vlag voerden, in totaal 150,000 ton, tot zinken gebracht. Hierbij komen nog de door de duikbooten beschadigde oorlogs- en koopvaardijschepen. In alle deelen van Zuid-Slavië is het w eer plotseling omgeslagen. Op nieuwjaarsdag werden temperaturen tot twaalf graden boven nul waargenomen, terwijl het nog kort te voren vrij wel overal twintig graden vroor. Het gevolg is, dat de sneeuw gaat smelten. Een onaangenaam gevolg is een hevige griep-epide mi e, die ten deele van kwaadaardig karakter is. Naar schatting zijn er alleen te Belgrado al 60,000 pa tiënten. Kort geleden is bekend gemaakt, dat alle Fransche omroepstations binnenkort drie maal per week lezingen over ge- zondheidsvraagstukk en zullen uitzenden, en in verband daarmede werd in commentaren van gezaghebbende krin gen openlijk verklaard, dat „onze slechte gezondheidstoestand" mede voor de ne derlaag verantwoordelijk is geweest. „Iedereen weet", zoo verklaarde men, „welke politieke, militaire en moreele oorzaken ons de nederlaag hebben doen lijden, weinigen weten echter, in welke hooge mate de vraagstukken der volks gezondheid daarmede samenhangen". AFD. THOLEN DER Z J.L. In hötel Bijl te Scherpenisse hield bovengenoemde afdeeling een vergadering die werd bijgewoond door den leider den Zeeuwsche jeugdleden, dhr. A, van Uxem. Door dhr. A. D, Goedegebuure te St.- Annaland werd een inleiding gehouden over het onderwerp: „De Crediet-Coöpe- ralies in Nederland". Spreker schetste den finaticieelen nood en wantoestanden onder de boerenbevolking in de crisis- 1 jaren van 1880. Een ingestelde Staats- commissie constateerde, dat de crediet- voorziening in den landbouw zeer veel te wenscben overliet. Als één der-voor ons land meest geschikten vorm meen de men toen te mogen beschouwen het stelsel van boerenleenbanken, zooals dat reeds sinds 1864 volgens Raiffeisen's denkbeelden in Duitschland was toege past. Spr. zette het beheer en bestuur der plaatselijke en centrale boerenleen banken en de daaraan gestelde eischen uiteen. Dhr. J. Kooijman hield een inleiding over het onderwerp„Kostprijsbereke ning op de boerderij". Na een uiteen zetting liet de inleider verschillende ad- ministratieboeken zien zooals splitsing- boek, werkkaartjes der arbeiders en knechts, enz. Na de rondvraag werd het Z.J.L.-lied ingestudeerd. De directe oorzaak ran Uwe is onzuiver bloed. Neem die oorzaak wegdoe een bloedzuiverende kuur met Krufohen Zout. Met de onzuiverheden in Uw bloed zullen ook Uw pijoen ver dwijnen, radioaal en lange natuurlijken weg Bij alle apotb. en drog. 1.62,1.47,0 76,0 41 p fl. De Iwedstrijden van den NVB welke voor Zondag 5 Januari 'waren vtaistge- steld. zijn in verband m!et de gesteldheid van de terreinen afgelast. Uit de 'resultaten van de thans afgeslo- ten violksrteliing, die om d© tien jaar (wordt gehouden, blijkt, dat op 1 April 1940 de bevolking der Ver.Staten, zonder Alaska en andere bezittingen, 131.409.881 zielen telde. De cijfer was een teleurstelling, omdat men gerekend had op een toeneming van 10 millioen; de gnoei der bevolking had slechts 8.634.835 bedragen Volgens de opgave van het talbureau is het afnemende ge boortecijfer hiervan de schuld. Boven dien hebben de verscherpte immigratie- bepalingen hun invloed do(en géiden, daar sedert het begin van den oorlog de im migratie vrij'wel stilstaat. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft bekend gemaakt, dat het in 1940 voor de oorlogsslachtoffers van negen naties contanten en goederen tot een bedrag van in totaal 16,600,000 dollar heeft uitgegeven. Het grootste deel hier van is reeds verscheept. Verdere zen dingen zijn onderweg. W«lke politie de bezette gebieden daarin zuilen innemen In de Deutsche Volksiwirt van 20 Dec. heeft Staatsraad dr. Helmuth Wohlthat een beschouwing gewijd aan bovenstaand onder'werp. In de bezette gebieden, zoioi schrijft hij', kunnen velen zidh nog altijd niet goed voorstellen, waarom de nieuwe or dening van Europa als 'een vooruitgang moet Worden opgevat tegenover den toe stand van vóór den oorlog. Er zijln Ne derlanders Belgen, Fransehen, Noren en Denen, die geLouven, dat zijl hun oeco nomische overzeesche betrekkingen ge heel moeten opgeven ien in de toekomst nog slechts lop een continentaal' Europee- scfae markt zullen kunnen terugvallen, Welke markt dan van Berljijn uit zou (worden geregeld. Zij vreezen, dat zij zich aan een politieleen sociaal controle stelsel' dienen t© onderwierpen, waardoor hun levensstandaard naar beneden zou Worden gebracht. Dit verlammende voor oordeel nu moet verdwijtnen, willen alle krachten, van Europa voor een vrijwillige samenwerking dienstbaar gemaakt wor den. Met nadruk wijst dr. Wohlthat er Op, dat gezond© oeconomische betrek kingen Imiet de overzeesche gebieden na den woirlog gehandhaafd (moeten worden. Duitschland zelf heeft steeds belang bijt een inter-oontinentaal ioteoonomisch handelsverkeer gehad. Voor vele proble men zal evenwel een oplossing moeten Worden gevonden. Weliswaar hébben 'en kele landen van den ouden toestand kun nen profiteeren en Wiel door den invoer van goedkoop© grondstoffen, doch hun oeconomische leven worstelde toch voort durend met crisisverschijnselen, waardoor een groot deel der bevolking tot Werkloosheid werd gedoemd. Vele voor- deelen Werden betaald met afhankelijk heid van de Engelsche markt. De nieu we ordening, welke thans wordt nage streefd. 'wil aan die afhankelijkheid een einde maken. Tal van toonaangevende persoonlijkheden in de bezette gebieden zijn het er over eens, dat de const el- strijd van het begin tot het eind had meegemaakt, stond als aan den grond genageld. Hij staarde onafgebroken naar Hal Lörne, wiens vingers in het zand een steunpunt schenen te zoeken. Tot plotseling steeds luider wordend hoefgetrappel tot hem doordrong. Een vrij groote troep ruiters naderde het huis. Voorop reden twee mannen, van wie er een gekleed was in een officiers uniform. De andere van dit tweetali Ja dat was toch Gregor?vroe-i ger een der metgezellen van Lansky? Nog vóór hij zijn paard tot staan had gebracht, riep Gregor reeds tot den verbaasden Michel Bessin: Waar is wachtmeester Koljin? Laat hem direct hier komen! Lansky moet gearresteerd worden, verdacht van moord op Frans Mertens en van ontvoering van een meisje! Michel Bessin keek met een versluier den blik naar Gregor op. Daarna wees hij zwijgend naar de beide gestalten, die roerloos op den grond lagen. Weken waren voorbij gegaan. Het was Hal Lörne temoede, alsof hij bij de eerste schemering van den nieuwen dag uit een diepen slaap ontwaakte. Hij vermocht niets duidelijk te onder scheiden en meer dan hij het zag, voelde hij dan ook, dat er menschen en voor werpen om hem heen waren. Voor het vage besef, dat deze menschen zich op 1 a t i e van den 'wi e r e I d h a n d e 1, zo'Oials 'wij' die de laatste tientallen ja ren gekend hebben, geen duurzame op lossing van de moeilijkheden beteekende. De lage prijzen. Waarover bijvoorbeeld de Nederlanders zich als koopers van 'b'uitenlandsche goederen konden verheu gen waren in vele gevallen slechts het resultaat van een verbitterden strijd om den afzet van protectionistische staten, die hun overschotten tot eiken prijis te gelde moesten maken, teneinde de noodige de- viezen te verkrijgen voor de betaling van buitenlandsche schulden. Deze schul den waren niet zelden van politiekeni aard. Hiertegenover staat het streven van Duitschland, zooi betoogt dr. Wohlthat}, de productieve krachten van Europa tot harmonische samenwerking te brengen. Dit zal dan berusten op een na tuurlijke arbeidsverdeeling. Tot dusverre berustte de internationale arbeidsverdee ling veelal op een groptscheepsche ^uit buiting" van politiek zWakke volkeren en op roofbouw van grondstoffengéoie- den. die zich daarvototr het best leenden. Aan werkelijke coördinatie kwam' men niet toe. Na te hebben stilgestaan bij1 de plan nen tot verbetering van de Europeesche verkeerswegen Nederland zal met zijn havensteden de votoirdeelen genieten van de aansluiting van den Rijn op alle Euro peesche stelsels van waterwegen komt dr. Wohlthat dan tof de Europeesche samenwerking op het gebied van de va- lutap olitiek. Evenals de politieke verbrokkeling fioit nu toe een onbelem merd Europeesch verkeer in den weg stond, was het io|m diezelfde oorzaak niet mogelijk, het betalingsverkeer onder gelijke voorwaarden te regelen. Terwijl het eene land zijn toevlucht tot inflatie nam', greep het andere naar het middel der deflatie en zooi kwamen er in Euro pa vrij'wel even vele oeconomische haar- den van onrust Voor als er landen Waren. Een belangrijken storingsfaetor in het betalingsverkeer vormde het niet gerecht vaardigde verschil tusschen de verschil lende prijs- en loonpeilen. Dit verschil nu dient verwijderd te worden en men is op dit gebied al een heel eind gevor derd. de een of andere manier met hem bezig hielden, trachtte hij tevergeefs een ver klaring te vingen. Het scheen hem be langrijker dan de vraag waar hij zich bevond. Af en toe trok er een dichte sluier voor zijn oogen, welke alles deed ver vagen. Wanneer het dan weer wat hel derder werd, was het, of hij vrij en licht in een onmetelijke ruimte zweefde. Een zeldzame loomheid, die hem ook belette te denken, maakte hem onmoge- zich zijn toestand te realiseeren. Noch tans was hij zich duidelijk bewust, dat hij zich zeer behaaglijk voelde. Alle on aangename en bezwarende gedachten, waarmee hij zich vroeger zoo vaak had bezig gehouden, schenen van hem te zijn weggevallen. Het was als een mobie droom, waarin zelfs de engelenfiguur niet ontbrak. Hij althans zag van tijd tot tijd een lief tallig vrouwengelaat over zich heen ge bogen, dat hem zoo zalig vertrouwd voorkwam. Het was alleen maar jammer, dat de schemer om hem heen niet wilde optrekken, want dit gelaat zou hij maar al te graag eens heel duidelijk hebben gezien. Zoo zweefde Hal Lörne in de ijle ruimte voort, alsop een wolk, die ón danks alle duisternis en ondoorgronde lijkheden, toch niets schrikwekkends voor hem had. Maar daarna werd het lichter. De wolk scheen nu en dan uiteen te scheuren. Dan hoorde hij fluisterende stemmen. Hij zag menschen en gezichten, waarmee hij vroeger in lang vervlogen tijden eens tezamen moest zijn geweest: een grijsaard; een hoofd met zwart haar; dan dook een jong, glad gezicht op; eenmaal ontwaarde hij twee ronde, don kere oogen, die hem vragend en tevens dwingend aankeken en natuurlijk was ook het engelenkopje voortdurend in zijn nabijheid. Dat was heerlijk! Toen de donkere wolk weer eens uit een rafelde, werd het plotseling zoo licht, dat hij even, als verblind, zijn oogen moest sluiten. Onmiddellijk daar op opende hij ze echter weer en daarbij bemerkte hij, dat het nog steeds helder licht was. Zou de wolk voor goed voor- I bij zijn? Bij het raam zat Kare. Geheel van- zelf was deze naam in zijn gedachte j gekomen. Hal wilde zich bewegen, hir wilde roepen: Kare! j Maar hij kon zich niet verroeren en t over zijn lippen kwam slechts een zucht. I Daarna moest die zwarte wolk wel weer gekomen zijn.... Eensklaps echter keerde het stralende licht terug en hij bemerkte tot zijn ver wondering, dat hij zijn handen kon op heffen. En dan hoorde hij zichzelf roe pen: Kare! (Wordt vervolgd) 0

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1941 | | pagina 2