Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 28 DECEMBER 1940 OPGEH< Mededeeling D® Kern WINTERHUIP#NEDERLAND n H 33 3S 3S 3S 3S 33 ABONNEMENT Prijs f 1.60 p. kwartaal, buiten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaveo B 94 Tei. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14529 ADVERTENTIES: Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters Daar plaatsruimte. „Succesje*" 60 cent. Inzending tot 's morgens 8 uur DE STRIJD TUSSCHEN TWEE WERELDEN Deze oorlog is een revolutie De „Frankfurter Zeitung" constateert in een hoofdartikel, getiteld „De strijd van twee werelden", dat de afgrond tusschen de wereldbeschouwingen van Duitschland en Engeland onoverbrugbaar is en dat er geen compromis tusschen beide mogelijk is. Een oorlog, aldus het blad, is het verschrikkelijkste middel van de politiek. Het blad stelt dan de vraag, of deze oorlog noodig was om dan tot de eind conclusie te komen, dat deze oorlog een revolutie is. „Engelands wil, Duitschland slechts zoo veel van zijn recht toe te kennen, als telkens in het belang van de Britten schijnt te liggen en van den anderen kant ook 'Duitschlands vastberadenheid om de keten te verbreken, zullen steeds als een dwingend motief voor oorlog er kend worden. Want de documenten heb ben aangetoond, dat de bereidwilligheid om begrip te toonen, feitelijk bij Enge land niet aanwezig was. Of evenwel de voorkeur gegeven dient te worden aan de Duitsebe dan wel aan de Engelsche levensbeschouwing of le venswijze, is een aangelegenheid, waarom thans nog gestreden wordt. Doch in- tusschen zal er een tijd aanbreken, waarin het binnenlandsch-politieke motief van de Er.gelsche vijandschap en ook het ideo logische motief van die vijandschap je gens het nationaal-socialistische Rijk slechts door zeer weinig menschen als gerechtvaardigd erkend zullen worden. Nieuw* maatstaven Het tijdperk van het liberalisme is reeds lang voorbij. De wereld zal daar entegen behooren aan een nationaal-so- cialisme, dat met kracht geleid wordt Met of zonder oorlog moest dit de An gelsaksische leiding vroeg of laat met den ondergang bedreigen. Met de anti these, bolsjewisme of parlementarisme, is het alternatief van ons tijdperk niet afgedaan, want de wereld heeft geheel nieuwe maatstaven gekregen. Daarom ook voelen de menschen van de leidende kringen in Engeland zich terecht be dreigd, want het overwicht van de nieuwe ideeën en de zwakheid van het Engelsche systeem, zijn reeds aange toond. Iets werkelijk nieuws, aldus vervolgt het blad, kon alleen door nieuwe men schen en slechts als resultaat van een opofferenden inwendigen strijd tot stand gebracht worden. Aan geen Engelschman zullen de leer en de practijk vergund zijn, om het nationaal-soeiallsme te ver nietigen. Veeleer zal men er eens naar streven een en ander zus of zoo na te volgen. Andera wereldbeschouwing Wie het nationaal-soeialisme niet zou navolgen, doch zou willen vernietigen, zou niet alleen met de wapenen moeten overwinnen, doch tevens in staat moeten zijn, zijn eigen volk een andere of een betere oplossing aan te bieden. Hoe meer Engeland de oorlogsdoelen van zijn bui- tenlsndsche politiek moet inbinden, om dat zijn macht niet toereikend is om het Europeesche ontwikkelingsproces weder om terug te laten loopen, en hoe minder derhalve het, van de Engelsche machts positie bezien, nog zin heeft, om oor log te voeren, des te meer moet het op den duur aan het onbevredigde Engelsche volk opvallen, dat zijn oorlogsregeering, die met de politieke en sociale leiding vergroeid en verstrikt is, ook in moreel opzicht nu juist niet geroepen is, om de wereldbeschouwing uit te roeien, die de Asmachten aanhangen. NOORWEGEN'S HOUTRIJKDOM wordt intensiever geëxploiteerd Noorwegen is het land van de groote wouden. Een vierde deel van de opper vlakte des lands is met bosschen bedekt. Het spreekt van zelf, dat deze zeer be langrijke bron van inkomsten zich in de algemeene belangstelling verheugt. Er bestaan grootscheepsche plannen voor den houtaanbouw en het kappen, ten einde dezen rijkdom meer productief te maken. Dit zal ongetwijfeld veel werk medebrengen. Men gaat evenwel met moed en vertrouwen aan den arbeid, om tot nut van het Noorsche volk nieuwe mogelijkheden te scheppen, die waar schijnlijk het uitzicht op een goede toe komst openen. GENERAAL DENTZ, chef van het militaire departement Mar seille, die door de regeering te Vichy is aangewezen als opvolger van Ghiappe, den verongelukten Hoogen Commissaris van Syrië en den Libanon. P.l.B Per hoofd der bevolking telt men hier 8 hectare bosch (in Duitschland, dat toch ook geen klagen heeft over zijn houtrijk dom, slechts 1 hectare). Maar toch is de rijkdom aan hout in Noorwegen niet zoo groot, als men op het eerste gezicht zou kunnen meenen. Slechts een derde van de bosschen wordt geëxploiteerd de ove rige twee derden komen niet voor exploi tatie in aanmerking, omdat zij te ver weg liggen of om andere redenen. Wegen en spoorwegen, die dit zouden verge makkelijken, ontbreken veelal. De bosschen, die in exploitatie zijn, kunnen niet in de eigen behoeften voor zien. Zoo valt het verwonderlijke feit vast te stellen, dat Noorwegen, in weer wil van zijn talrijke bosschen, niet eens in staat is, de inheemsche industrie van het noodige hout te voorzien en genood zaakt is, belangrijke hoeveelheden hout in te voeren. Hieruit kan men de gevolg trekking maken, dat een groote rijkdom aan hout nog lang niet altijd voldoende is, om nuttig te kunnen worden geëx ploiteerd. Ongeveer 80 pet. .van de bosschen be vinden zich in handen van de boeren. Wanneer dus de grootsche plannen tot uitvoering komen, beteekent dit tevens, dat de boerenstand daarbij gebaat is. Bij de meeste boeren vormt het bosch- bezit het hoofdbestaandeel van hun rijk dom. Hier ligt dus een bron van ^velvaart voor het landvolk. CANADA DE GRAANSCHUUR van het Britsch Imperium Canada vormt voor het moederland een ware bron van hulp en troost, door de materieele en moreele hulp, welke het biedt. De gevoelens, welke Canada voor En geland koestert, laten zie h niet weer houden door de meer dan 3000 kilometer Oceaan, welke beide landen van elkaar scheidt. Ontegenzeggelijk schuilen er groote economische mogelijkheden in Britsch Noord-Amerika. Zij zijn de moeite van het'beschouwen waard. Daarbij moet men natuurlijk opmerken, dat elke 1000 kilometer verder ze ook verder verwij dert van Groot-Brittannië. Daar is in de eerste plaats het 110,000 vierkante kilometer groote eiland New foundland. Dit is sedert 1933 als haif- Dominion nauwer aan Londen gebonden, dan aan Canada. De gouverneur is een Britsche admiraal. Het eiland vormt het eindpunt van de Engelsche luchtverbin- ding tusschen Europa en het Angelsaksi sche Amerika. Uit zijn rijkdom aan hout produceert men cellulose, die in waardie reeds gelijk staat met de inkomsten uit visscherij en mijnbouw, die van ouds de hoofdbronnen van inkomsten vormen. Het is echter niet waarschijnlijk, dat dit zoo zal blijven, want er komen delfstof fen voor in overvloed, in'de eerste plaats ijzer- en kopererts en steenkolen, die nog lang niet volledig worden geëxploiteerd Mijnbouw in Canada Op het vasteland ten Westen van New foundland, aan de St. Laurensrivier, is de mijnbouw sterker ontwikkeld. Hier bevindt zich het kerngebied van het Do minion in het Zuiden van de provincies Quebec en Ontario. Hier wedijveren land bouw, mijnbouw en industrie met elkaar in belangrijkheid. De bodem bevat goud, nikkel, kóper, lood, zink, zilver, platina, ijzer en asbest, en wel in zoo aanzien lijke hoeveelheden, dat 80 pet. van al het nikkel, 55 pet. van al het asbest, 10 pet. van al het lood en 50 pet. van al het goud ter wereld, van hier afkom stig is. Ook steenkool komt hier zeer veel voor, hoewei zij zoodanig over het land is verdeeld dat er juist op de plaatsen, waar men het beste zou kunnen gebruiken, gebzcK aan is. Er heeft zich een levendige industrie op het gebied van machinebouw en de constructie van vaartuigen ontwikkeld. Ook de vliegtuigbouw heeft er wortel geschoten, zooaat - Canada een zekere plaats inneemt in de wereldindustrie. Daarnaast vindt men in Quebec en On tario molens, ledertabrieken, brouwerijen, conserven- en papierfabrieken. Als ener giebron maakt men meer en meer ge bruik van door waterkracht opgewekte eiectriciteit, welke vooral wordt geleverd door de machtige wateren van de St. Laurensrivier en de watervallen van de Niagara. Drie millioen vierkante K.M. hout Ten Noordwesten van het kerngebied strekt zich een reusachtig woud gebied uit, dat zich in Westelijke rich ting uitbreidt over een oppervlakte van ongeveer 3 millioen vierkante kilometer. Ten Zuiden van de woudzone vertoont zich een een onafzienbare vlakte aan het oog, die men niet anders kan noe men dan een reusachtig tarweveld. Hier werkt de landbouw alleen met machines. Over het algemeen is de tarwe in vier maanden rijp, doch hier is men er in geslaagd, ze te doen rijpen in minder dan 100 dagen. Zoodoende kon men er toe overgaan, tarwe te zaaien op veel hoogere breedte dan tot dusverre, mits men er kon rekenen op minstens 100 vorstvrije dagen. In Canada treft men tegenwoordig 225,000 vierkante kilometer bouwland aan. Alleen aan tarwe pro duceert het ongeveer 35 pet. meer, dan geheel Engeland noodig heeft. Voorts produceert het 10 pet. van hetgeen de wereld behoeft aan haver en 5 pet. van die aan gerst. Het is dus niet te ver wonderen, dat men Canada wel de „voorraadschuur van het Empire" heeft genoemd. Het klimaat als struikelblok Over het klimaat valt echter niet bij zonder te roemen. Bijna .eiken winter kan men lezen, dat de wateren van de Niagara zijn bedekt met een dikke ijs korst, of zelfs dat de watervallen geheel bevoren zijn. De arctische invloeden doen zich hier zoo sterk gelden, dat de economische hulp van Canada steeds een onzekere basis vormt voor Engeland. De bevolking telt 11 millioen zielen, waaronder nauwelijks 200,000 kleurlingen. Van de blanken zijn 40 pet. van Britsch, 12 pet. van Iersche en 28 pet. van Fransche afkomst. Dit laatste is verklaarbaar, omdat Canada tot 1783 in Fransch bezit was. Dit leidt vaak tot moeilijkheden, doch deze zijn nooit van ernstigen aard. De bevolkingsdicht heid is slechts 1 inwoner per vierkante kilometer! 1 Dultsch weermachtsbericht Bommtn op b»z*t Frank' ijk Het opperbevel dec Duiteehe weer macht maakte gisteren bekend: Ofschoon het Duitsche luchtwapen ook Tweeden Kerstdag geen aanvalshandelin- gen tegen het Britsche eiland ondernam hebben Britsche vliegtuigen op dien dag en den daarop volgenden nacht vlieg velden, havenwerken en steden in het bezette Frankrijk met bommen aangeval len. Bij de Fransche bevolking kwamen verliezen voor en vielen dooden en ge wonden. Militaire installaties werden niet getroffen. Luchtafweergeschut schoot een Britsch vliegtuig neer. Batterijen verdra gend geschut van leger en marine heb ben vanochtend vijandelijke schepen in het kanaal aangevallen. Italiaansch weermachtsbericht Plaatselijke actie in Albanië Het opperbevel van de Italiaansche weermacht publiceerde gisteren weer machtsbericht no. 203. Het luidt als volgt: In het grensgebied van Cyrenaica wordt de actie der wederzijdsche artille rie voortgezet, evenals de bedrijvigheid der patrouilles. Intensief optreden onzer luchtmacht: bombardementen zijn uitge voerd op schepen op de reede van een vooruitgeschoven basis, op batterijen en gemechaniseerde strijdkrachten. Jachttoe- In verband met de Nieuwjaarsdrukte zal de Nieuwsbode Dinsdag 31 dezer niet worden uitgegeven. H.H. Adverteerders die een advertentie wenschen te plaatsen in ons nummer van Maandag 30 dezer gelieven er voor te zorgen dat deze 's morgens 8 uur in ons bezit is. DE DTRF.CTEUR Dr. ERNST WETTER, de nieuwe president van den Zwitserschen Bondsraad, voormalig hoofd van het de partement van financiën en de douane. (P.l.B.) stellen leverden een gevecht met een groote formatie Gloster-vliegtuigen, waar van er drie werden neergeschoten. In de wateren van Cyrenaica heeft in den och tend van 26 December een Watervliegtuig dat op zeeverkenning was, een vijande lijke duikboot gevonden en doeltreffend gebombardeerd. Aan het Grieksche front bedrij vigheid der artillerie en acties van plaat selijk karakter. Haveninstallaties, gemeer de mailschepen en doelen, die rechtstreeks van, belang zijn, voor de operaties te land zijn door onze bommenwerpers ge troffen. Een poging van den vijand om een van onze bases te treffen, is ver ijdeld door de snelle tusschenkomst van onze jachtvliegtuigen; drie Blenheim-ma chines zijn neergeschoten. HUURPRIJZEN AAN BANDEN GELEGD Het Verordeningenblad van gisteren bevat een besluit van de secretaris-gene raal van Binnenlandsche Zaken, van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, van Fi nanciën en van Justitie tot beheersching van huurprijzen (Huurprijsbesluit 1940). Artikel 1 bepaalt: 1. Het is verboden voor een onroe rende zaak of gedeelte daarvan een huur prijs te bedingen, te beloven, aan te nemen of te betalen, welke hooger is dan in de navolgende bepalingen is toe gelaten. 2. Onder huurprijs wordt verstaan het geheel van. de door den huurder bij of ter zake van een huurovereenkomst op zich genomen verplichtingen. Artikel 2 bepaalt: 1. De hoogst toelaatbare huurprijs voor een onroerende zaak is die, waar voor het huurobjeet op 9 Mei 1940 ver huurd was. 2. Indien het huurobjeet op 9 Mei 1940 niet, doch tusschen 1 Jan. 1935 en 9 Mei 1940 wel verhuurd is geweest, is de huurprijs, waarvoor het laatstelijk in dat tijdvak verhuurd is geweest, de hoogst toelaatbare huurprijs. OMZETBELASTING Het Verordeningenblad van gisteren bevat een besluit van den secretaris-ge neraal van Financiën betreffende de om zetbelasting (besluit op de Omzetbelas ting 1940). Onder den naam omzetbelasting wordt een belasting geheven, waaraan zijn on derworpen de leveringen van in het vrije verkeer zijnde goederen, welke hier te lande door fabrikanten en andere onder nemers binnen het kader van hun onder neming worden verricht, benevens de Deze oorlog is een revolutie, een strijd tusschen 2 werelden Canada da graanschuur van het B itsche wereldrijk Aangifte-phcht voor radio en een luistervergunning Behoorlijke verdeeling van het kwantum steenkolen eisch Inlevering van eieren moet bij erkende handelaars geschieden Gironummer van de W.H.N. is 5553. De Bank van de W.H.N. is Kasver- eeniging N.V., Amsterdam. Postgiro nummer 877. „Stort op 5553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven". Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 29 Deo. 2 44 15,10 8,17 20,35 30 Deo. 3,34 15,55 9,08 2i,16 Bff de vroeger geldende tijdsaanwijzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. B. D. LOUW ES: „Het betrachten van naastenliefde is aan geen tjjd van oorlog of vrede, noch aan den heerschenden staats- of maatschapi fjvorm ge- bondenzy rust in een der meest elementaire menschenplichtende verantwoordelijkheid van den een voor den ander. Steunt daarom de winterhulpi PREDIKBEURTEN Zondag 29 December. Burgli. 11 ure, dn. 8araber. Be nesse. Geen d'^nat. Evaugeiiaatie. 3.30 ure, ds. den Hol lander van Haam-tede. Noordwelle. Geen dirnst. Nieuwerkerk. tl ure, da. Aalbera van Sirjitosiadd (UrgelooII.) ^eref k*-rk. li, d*. V enema en 3 ure, Leeadi^ust. Geref. gem. 11, 3 en 7 ure, da Harth. Oosterland. 3.30 ure, ds. Weafcerhof van Nieuwerkerk. Sirjansland. 11 ure, ds. Westerbof van Nieuwer* *rk. Poortvliet. 11 en 3 30 ure, da. v. d. Heuvel. Hreref. kerk. 11 en 3 30 ure, ds. Kraan te Grijp«kerke. Geref gem. 11 en 3.30 u-e. Leendienst. Stavenisse. 11 en 4 ure, ds. Patelaan. Oud-geref, kerk. 11.10, 3.40 en 7.10 ure, Leoakerk. diensten, welke hier te lande door onder nemers binnen het kader van hun onder neming worden verricht. Het tarief van de omzetbelasting be draagt 21/2 b/0. Voor de pessimisten is het leven niet anders dan het wachten van de eene verdrietelijkheid op de andere

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1