ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE VRIJDAG 27 DECEMBER 1940 OPGEN< Mededeeling De Kern WINTERHUIP^NEDERLAND ABONNEMENT Prijs 11.60 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Oir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14528 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjet" 60 cent. Inzending tot 's morgens 8 uur WINTERHULP IN ZEELAND Opbrengst ruim 18000 of 7.162 cent per inwoner Het is waarschijnlijk wel belangrijk, nu nadere gegevens daaromtrent beschik baar zijn, wat meer te vertellen -over de lotgevallen der eerste collecte W.H.N gehouden, ook in Zeeland, op 29 en 30 November j.l. Zooals men reeds weet was de op brengst f 18,241,45, hetgeen neerkomt op 7.162 cent per inwoner; zeker een niet onbevredigend resultaat. Het maakt temeer indruk, wanneer men in aanmer king neemt, dat de middenlaag der samen leving en wat daar beneden ligt zich 4n het algemeen meer voor de inzameling schijnt te hebben ingespannen dan de goed en zeer goed gesitueerden. Hier mede wil natuurlijk niet gezegd zijn, dat de dikkere beurzen gesloten zouden zijn gebleven, maar slechts dit, dat het me deleven met behoeftige volksgenooten in de laatstbedoelde kringen, bij eigen re delijk veilige positie en minder vermogen om zich anderer moeilijkheden te reali- seeren in die mate, dat het tot daden komt, somtijds nog onvoldoende ontwik keld is. Het zal o.a. de taak van de Winterhulp actie zijn, daarin verbetering te brengen en van hoog tot laag dat besef te ver levendigen, opdat alzoo bij het geheele volk voor zijn minderbedeelden warme offervaardigheid worde gekweekt. In beginsel is die gewoonlijk wel aan wezig; geen normaal mensch sluit zijn hart af voor wie hongert of koude lijdt. Men kenne slechts den weg, om op de juiste, d.i. op de veilige en doelmatige wijza, diegenen het noodige hebben en soms weigeren 't zelf te zeggen te bereiken. Wordt naar den weg ge vraagd, dan zij overal ieders antwoord: Winterhulp! Een andere merkwaardige erva ring is deze, dat veelal bij hetRoomsch- Katholieke volksgedeelte betere opbreng sten zijn verkregen dan bij Protestantsche gemeenten. Zoo zijn onder de 17 gemeen ten met het laagst gemiddelde slechts 2 overwegend Roomsch-Katholieke gemeen ten; daarentegen 15 Protestantsche ge meenten. De 17 gemeenten, waarop wij doelden, zijn over geheel de provincie verspreid, zoodat men niet kan zeggen, dat een bepaald gebied min of meer achterbleef. Alleen van Noor d-B e v e 1 a n d, wij zijn nu eenmaal een eiland-provincie, zijn daar geene gemeenten bij, al zijn de opbreng sten daar dan ook zoo heel hoog niet geweest; wel waren ze in de 4 ge meenten ongeveer gelijk per inwoner; 5, 3; 5, 7; 5, 9; en 6 cent. Tegenover, of wil men het vredelie vender, naast de lage staan overigens de hooge gemiddelden. In de aanvanke lijke becijfering daaromtrent zijn eenige onjuistheden binnen kunnen sluipen, die dan nu weer geëlimineerd worden. De zaak staat zoo: De hoogste gemiddelden boven 10 cent per inwoner zijn bereikt door Zuidzande, IJzendijke, Nieuwvliet, Oudelande, Dreischor, Clinge. Aagtekerke, 's-Heer Abtskerke, Hulst en Burgh, onderscheidenlijk met 15.5; 14.4; 14.4, 12, 11.3, 113, 11, 10.6, 10.1 en 10. De grootere steden zijn hierbij wegge laten, deels omdat de omstandigheden ten gevolge van oorlogshandelingen er zoo apart zijn (Vlissingen, Middelburg) deels wijl de algemeen stads- en dorps- tegenstellingen 3e vergelijking, die toch al van slechts illustratieve beteekenis is, de moeilijkste maken. De gemiddelden van Vlissingen, Middelburg, Terneuzen, Goes en Zierikzee zijn: 8.2, 10.9, 7 4, 11.6, 9.6; Hulst bracht het tot 10,1. Al met al kan men niettemin zeggen, dat deze eerste Winterhulpcollecte in Zeeland met „geslaagd" kan worden ge stempeld, dank zij vooral ook de gewoon lijk graag gegeven leiding der plaatse lijke directeuren, hun goede voorbeeld, hun woord en daad. Het zou Zeelands eer te na komen, indien de tweede inzameling niet even zeer slaagde; daartoe is noodig, dat er straks van een crescendo zal kunnen gesproken worden. Was het nu ruim f18.000, laat het straks f20.000 of 25.000 of nog meer worden. Zij, die in nood zijn, zullen er de blijde vruchten van trekken. i I Duitsch weermachtsberfchl Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte op Tweeden Kerstdag be kend: In den macht van 24 op 25 December en den 25en December overdag heeft zich geen enkele vermeldenswaardige gebeur tenis vooirgedaau. Het weeimachtberidht van 25 December luidde: Duitsche imototrtorpedabooten hebben op 23 Deceiriber (behalve de reeds vermelde twee schepen nog een derde vijandelijk Stoomschip, van 2500 b-nt. in den grond geboord. Na de aanvallten vajn sterke formaties gevechtsvliegers in den nacht van 23 op 24 December op Manchester, welke, bij goed zicht en bij een tot op groeten af stand lichtenden vuurgloed, tweer zeer ef fectief waren, h©ef$ het Duitsche luchK- Wapen op 24 en 25 December geen aan- valstandehngen ondernomen. Ook de vijand heeft Duitsdh rijksge bied niet aangevallen. Italiaansch weermachtsbericht Britscha kruiser getorpedeerd In het grensgebied van Cyrenaica, rondom Bardia, levendige vijandelijke ar tillerie-acties, door ons beantwoord. Een aanval op een van onze woestijnposten is afgeslagen. In den nacht van 24 op 25*J;ecember is een vooruitgeschoven vij- amlfelijke basis aan een hevig luchtbom- balaement onderworpen; een oorlogs- schïj is getroffen. Bovendien zijn ker nen gemotoriseerde strijdmiddelen in Z.- Cyremaica doeltreffend gebombardeerd. Aan het Grieksche front hebben wij op verschillende punten aanvallen afgeslagen, den vijand gevoelige verlie zen toegebracht en gevangenen gemaakt. Enkele formaties bommenwerpers heb ben vlootbases en haveninstallaties van den vijand getroffen, die bij de ontwik keling van de huidige operaties betrok ken zijn. De duikboot „Serpente", onder bevel van luitenant ter zee tweede klasse An tonio Dotta, heeft in den nacht van 20 op 21 dezer in het centrale deel van de Middellandsche Zee een vijandelijke vloot- formatie aangevallen, twee torpedo's op een lichten kruiser afgeschoten en hem tot zinken gebracht, naar door de lucht- verkenning vastgesteld is. De duikboot „Mocenigo", onder bevel van luitenant ter zee eerste klasse Al berto Agostini, heeft op den Atlanti sch en Oceaan twee groote koopvaarders met kanonschoten tot zinken gebracht en een ander schip getorpedeerd. De opperbevelhebber van (het Duitsche leger generaal-vddimaarschalk v. Brau- chitseh, heeft den Kerstavond aan het front doorgebracht en aan de Kanaialkust ter gelegenheid van het Kerstfeest een radiorede tolt de Duitsche soldaten gehou den. Hij iwiees er op, dat hij het vorige Kerstfeest had doorgebracht Mj de Duit sche soldaten voor de Maginotdinie, die Frankrijk mjoest 'beschermen, maar dat niet kon. Dit Kerstfeest bracht hij door aan den zeemuur, die Engeland ook slechts zóó lang zaj! beschermen als het Duitsdhland schikt. De jeugd uit de Italiaansche Koflloniën neemt aan levendig aandeel aan den strijd in Afrika(pjB) In verband met de Nieuwjaarsdrukte zal de Nieuwsbode Dinsdag 31 dezer niet worden uitgegeven. H.H. Adverteerders die een advertentie wenschen te plaatsen in ons nummer van Maandag 30 dezer gelieven er voor te zorgen dat deze 's morgens 8 uur in ons bezit is. DE DIRECTEUR ZUINIG MET GAS EN ELECTRIClTElT Werkt mee om verdere rent- toeneering te voorkomen Aan de gas- en electriciteitsbedrijven is thans de taak opgelegd nauwgezet de rantsoenen te bepalen en.... te handha ven, om te voorkomen, dat de brandstof- fenpositie van deze bedrijven in gevaar zouden komen en dus een strengere rantsoeneering zou moeten worden toe gepast. ril Teneinde een stijging boveh dit genor maliseerde verbruik van gas en electrici teit te voorkomen, heeft de overheid in het zg. „gas- en electriciteits-rantsoenee- ringsreglement 1940 no. 1" een overschrij ding van het rantsoen terecht strafbaar gesteld. Voorshands zal deze distributie wel geen bijzondere moeilijkheden opleveren, Omdat het niet in de bedoeling ligt het percentage van honderd te verlagen. Wel pioet er rekening mede gehouden wor den, dat zich vervoersmoeilijkheden kun nen voordoen, die een regelmatigen toe voer van steenkool naar de gas- en elec- triciteitsfabrieken zouden storen en aan leiding zou kunnen zijn, dat de overheid tot rantsoensverlaging zou moeten be sluiten. Verspilt geen energie Toch kan ieder er toe bijdragen om deze rantsoenverlaging te voorkomen, al thans zoolang mogelijk uit te stellen. Het eenvoudige recept is: zuinigheid. Het Wil ons voorkomen, dat nog niet ieder duidelijk voor oogen staat, dat, als men dit ter simpele illustratie - bij het koken de vlam niet 2 cm. binnen den panbodem houdt, men een ketel vol! water opzet, wanneer slechts een klein theepotje gevuld moet worden, men het licht laat branden als men een kamer verlaat, men ónnoodig de radio laat spe len, kortom gas en electriciteit verspilt, men er mede de oorzaak van zou kunnen zijn, dat de thans geldende rantsoenen voor gas en electriciteit niet zouden kun nen worden gehandhaafd. En toch.... we willen een poging wa gen om te doen zien, hoe door de macht van het kleine het algemeen belang ge diend wordt. Hoe gemakkelijk kan met behulp van „eenpansgerechten" en kookkist, met spaarlampen en met het devies „strijk alles zooveel mogelijk in een keer" b.v. twintig procent gespaard worden op het gebruik van gas en electriciteit. DE VLEESCHDISTRIBUTIE Tot 1 Maart 1941 worden 20000 stuks vee geleverd Instandhou- d'no v«n een meikveéstapel van 1.250000 stukd vee In aansluiting met hetgeen graaf Grothe inzake de vleeschvoorziening heeft medegedeeld, wordt van de zijde van het rijksbureau voor de voedselvoor- zeioing in OfOriogstijd nog het volgende opgemerkt: De verplichte veelevering heeft in land- bouwkringen, zooals niet te verwonderen is, nogal eenige onrust teweeg gebracht. Het is voor niemand aangenaam, dat op deze wijze vee geleverd moet wor den. Hoewel zoo lang mogeliijk gewacht, is met de verplichte veelevering, was hieraan in de gegeven omstandigheden niet te ontkomen. De inlevering van slachtvee liep achteruit tot 1600 stuks per week, terwijl toch ten minste 10,000 stuks per week noodig waren om aan de vraag te kunnen voldoen. Daarbij komt nog, dat ook van Duitsche zijde belangstelling bestaat voor het vee en dat men er aan die zijde zooals uit de aankoopen die hebben plaats gevon den, gebleken is, op gerekend heeft ook uit Nederland een klein gedeelte van de behoefte aan fokvee en slachfveo te kun nen dekken. Deze verwachting was in den voorzomer mede gebaseerd op de destijds bekende cijfers omtrent het aan tal stuks vee en de voederbehoefte. In de Duitsche plannen heeft men daarmede rekening gehouden. Omtrent den bestaan- den en den reeds plaats gehad hebbenden en nog te verwachten uitvoer heeft graaf Grothe reeds het een en ander mede gedeeld. Bij de laatste veetelling bedroeg het aantal stuks melkvee ongeveer 11/2 mill., behalve nog 120,000 stuks mestvee. Onze veevoederpositie zal een vermindering van den melkveestapel tot U/4 millioen verêischen. Er is natuurlijk over het aan tal verschil van meening mogelijk, maar als men uitgaat van de noodzakelijkheid van een bevredigenden voedingstoestand voor den behoorlijk productieven vee stapel, is 1,250,000 stuks melkvee wel de grens. De totale hóeveelheid vee te leveren tot 1 Maart volgens de gepubliceerde norm is natuurlijk niet tot op één stuk nauwkeurig vast te stellen, maar zal ruim 200,000 stuks bedragen. Als men nagaat, wat voor de binnenlandsche voorziening noodig is ziet men, dat op 1 Maart eenige reserve, ook na aftrek van de levering aan Duitschland, overblijft. Deze reserve wordt gevormd eenerzijds om veevoeder te sparen, anderzijds omdat men de toe komstige ontwikkeling niet geheel kan voorzien en het de bedoeling is een tekort aan vleesch in de toekomst uit de gevormde voorraden te kunnen aan vullen. Het is de bedoeling vain deze reserve- voorraden gebruik te maken in de voor- zomermaanden, als de voederpositie uit den aard der zaak ruimer wordt, zoo dat dan het aantal, dat vóór slachting moet worden bestewd, geringer zal kun nen zijn. Men behoeft dus niet bevreesd te zijn, dat deze levering, om tot een totaal voor een jaar te komen, met 4 iruoiet warden bestemd, geringer zal kun- naar worden gestreefd, dat Nederland de beschikking hoüdt over een melkvee stapel van I1/4 millioen stuks. „De Kerk, betoogde de Paus in zijn Kerstrede, is niet geroepen joun partij1 te kiezen in de tegenstrijdige stelsels bereffende de middelen. waarmee de om mekeer in Europa naar een betre toe komst moiet (wonden tot stand gebracht. Wij hopen, dat alle vollkeren uit dit con flict te voorschijn treden, beziedid met ©en nieuwen en beteren geest." Rijksmaarschalk Göring, de opperbevel hebber van het Duitsche luchtwapen, beeft in een Kerstgroet zijn dank gebracht aan het luchtwapen voor hun 'moedig optre den. Gemeenschappelijk handelen schept een kameraadschap, die op geen enkele Wijze vernietigd kan worden. Göring gaf uitdrukking aan de hoop, dat de aan staande Kerstmis weer een feest van den vrede en vooir Duitschland een feest van de grooite overwinning zal zijn. De secir.-generaal van financiën <m!aiakt bekend, dat alle oioriogsgeweldschade, ge leden vóór 4 December j.l., uiterlijk op 20 Januari a.s. 'bij een bevoegde schade- enquête-cjomm. moet zijn aangemeld. Na dien datum bestaat er dus geen gelegen heid meer deze schade aan te geven, ten zij de aangever aannemelijk kan maken niet hiertoe In staat te zijn geweest. Rijksminister Rudolf Hess, de plaats vervanger van deh Führer, heeft een ra diorede gehoiuden tot de soldaten van de drie deelen van de Duitsche weermacht. Hij herdacht de vooir Duitschland geval lenen en gaf uiting aan zijn zekerheid van DultscJdand's overwinning. Deze over winning, zoo zeide Hess, zal tot heil van geheel Europa strekken en misschien den iwerlcelljken vr€de aan de wereld brengen. Beichouwing over d* eerste collecte van Wi'terhulp Zuinig zijn met gas en electri citeit is thans geboden Nitionahseering van dan Nederl. Radio Omroep Tot 1 Maart zullen 20.000 stuks vee worden geleverd Algemeene Vergadering van het Waterschap Schouwen Gironummer van de W.H.N. is 5553. De Bank van de W.H.N. is Kasver- eeniging N.V., Amsterdam. Postgiro nummer 877. ,£tort op 5553 of 377 Ga brengt geluk in veler leven". Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaag water 28 Deo. 2,00 14,20 7 33 19,49 Bff de vroeger geldende tffdtaanwtfeing dient 1,40 uur te voorden btfgtvoegd. Winterhulp bedenkt oorlogtw»duw«n De directeur-generaal van Winterhulp Nederland heeft ter gelegenheid van de j aars wisseling een bedrag van f50,000 beschikbaar gesteld voor de weduwen van de in de Meidagengevallen Neder- landsehe soldaten. Over de verdeeling van dit bedrag zal met de betrokken instanties nader overleg worden gepleegd. DE VERDUISTERING Heden (Vrijdag) gaat de zon 'Otm! 17 uur 33 onder. Miorgen (Zaterdag) komt zij op ■cm 9 uur 50 en gaat zij onder om 17 uur 33. De maan komt iop om 8 uur 53 en gaat om 17 uur 47 onder. Nieuwe) Maan Zaterdag 28 December. Eerste kwar tier Zondag 5 Januari 1941. Volle Maan Maandag 13 Januari 1941, Laatste kwar tier Maandag 20 Januari. Tusschen zonsondergang en zonsop komst meet worden verduisterd. J. M. VAN BOMMEL VAN VLOTEN: „Winterhulp Nederland moet niet gezien worden als critiek op de offer vaardigheid, die tot dusver door het Nederlandsche volk werd betracht. De tegenwoordige ernstige tijd brengt evenwel zoodanig behoeften mede, dat een bijzondere krachtsinspanning van ons volk vereischt wordt om den nood te lenigen. Het geheele volk dient daaraan mede te werken. Zóó moeten wij Winterhulp Nederland zien; daarom verdient Winterhulp ons aller steun en sympathie." PREDIKBEURTEN Zondag 29 December. Ned. Berv. Kerk. Zierikzee. Nieuwe kerk. 10.30 ure, de. Pijoaoker Bordyk. Kleine kerk, 10.30 ure, ds. Veen van Kerkwerve. Luth. Kerk. 10 ure, de. Bloemhoff van Heilo. Gerei, Kerk. 10.30 en 3 ure, de. Leene. Ohr. Gerëf. Kerk, 10.30 en 3.30 ure, de. Hoogendoorn. Gerei. Ge». (St.-Domusstraat) 10.30, 3 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Gerei Gem, 10.30, 3 en 7 ure, Leeikerk. Leger des Heils (Postgtraat) 10 Heiligioggdiengt, 3 30 Verblijding®. RatnrDkomst en 7 ure, VerlósftiDgeHamen- kornet. Alle garnet)komsten onder leiding van adj. Rai en kapt. Torenbeek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1