IZIERIKZEESCHE ÈZéL CD Él N IIEUWS O D E 1 IJl lil Nieuwjaarswenschen. PUROL DINSDAG 24 DECEMBER 1940 J B E RJC H T. WINTERHULPEN EDERLAND Herman Koper De Kern Bij Ruwe handen r OP6EN< ABONNEMENT Prijs f 1.60 p. kwartaal, bultan Zterlkree flüO. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. L Uitgave N.V> de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaveu B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Ultg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14527 ADVERTENTIES Prl|s: 20 cent per regel, minimum 80 cent BIJ contract speciale prijzen. Grootte der letters Daar plaatsruimte. „Succes]es" 60 cent. Inzending tot 's morgens 8 uur Wegens het Kerstfeest zei de Nieuwsbode Woensdag en Donderdag1 niet worden uitgegeven. DE DIRECTEUR. VOOR HET VOLK DOOR HET VOLK Sociale gedachten worden gekoesterd Sociale daden worden gestéld Winterhulp is er één van Voor het volk,... Ook in. Zeeland, waar het gemiddeld gezinsinkomen het laagste is; waar de landarbeidersloonen laag zijn, te laag om een behoorlijk bestaansminimum te waar borgen bij gestegen prijzen; waar veel nood moet gelenigd worden, want ook de oorlog heeft hier gewoed, in de ge volgen nog maar al te merkbaar. In iedere gemeente treft men de ge zinnen waar de huisvrouw de Voedzame bestanddeelen der maaltijden, zoo nood zakelijk voor instandhouding der arbeids kracht, niet meer kan verschaffen, omdat de bonnen niet kunnen worden ingeruild; omdat de distributie zwaar weegt. Ons Zeeuwsche volk is wellicht met het Friesche het krachtigst en in wezen gezondste in Nederland. Mag het ver slappen? Mag het verzwakken en daar door zijn voor Nederland belangrijke taak verwaarloozen? Neen, dat nooit. Dus dient hulp geboden. Door het volk... Door allen die van goeden wille zijn, dat zijn toch alle Zeeu'w'en? Een ieder voele deze verantwoordelijkheid voor het eigen volk. Het wege hem zwaar. De handen dan ineengeslagen om ge zamenlijk de taak die hier ligt te volvoeren. Tot heil van het Zeeuwsche volk. Tot heil ook van het geheele Ne- derlandsche volk. Door de kracht der onderdeelen wordt het geheel gedragen. Hier is een schoone taak. Een Neder- landsche taak. Immers verder gaat onze blik. Ook in de groote steden en in de andere provincie's staan de moeilijkheden van den oorlogswinter voor dè deur. Ook daar moeten Nederlanders geholpen wor den. Hunne nooden zijn de onze. Onze verantwoordelijkheid geldt ook hen. Dus nu: geen sociale gevoelens meer alléén, maar de nationale en soiciale daad gesteld door ons allen. Zoo hervinden wij de eenheid die po litieke verdeeldheid ons niet brengen kon. Ten bate van ons volk. Ten bate niet in het minst ook van ons zelf. Dat is Winterhulp. Geen particuliere liefdadigheid, maar op kameraadschap gegronde sociale offervaardigheid. Voor het Volk Door het Volk! W. K. H. DIELEMAN, Provinciaal1 directeur Winterhulp. Niet alléén in de fwioestijnen vain N. Afrika is het iwatervraagstuk een pro bleem. Ook in N oiord-Ziwed en, waar de soldaten met het geweer bij den voet staan, is er geen water; alleen ijs en sneeuw, maar dat is veel 'beter alls zand, vooral om te iwisechen. (PIB). INGEZONDEN MEDEDEEÜNG VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART. prijzen van buitenlandsch naalohout, inlandsch rond hout-naaldhout en gezaagd inlandsch naaldhout. De aandacht Iwoirdt gevestigd o(p de in de Nederlandsche Staatscourant van 23 dezer afgekondigde „Prijzenbesdiikking buitenlandstih Naaldhout Nou 2", „Prijzen, beschikking inlandsch rondhout-naaldhout No. 1" en „Prijzenbeschikking gezaagd inlandsch naaldhout No- 1". Ingevolge deze beschikking zijn de maximumprijzen voor buitenlandsch naaldhout herzien, ter. iwijl voor inlandsch rondhout-naaldhout en voor gezaagd inlandsch naaldhout maxi mumprijzen zijn vastgesteld. De bijzonderheden, rwelke in de genoem de beschikkingen zijn vermeld, zullen in de vakbladen in het kort worden opge nomen. 21 December 1940. Dultsch weermachtsberlcht Grootste Britscha aluminium- fsbriek geraakt Het opperbevel der Duitsdhe Iwleerimjacht deelde gisteren iraee: De bedrijvigheid van het luchtwapen heeft zich gisteren overdag in het alge meen beperkt tot gewapende verkenning1. Een verkenningsvlucht heeft de grootste Britsche aluminiumfabriek, Fort Wil liam, in Noord-Schotland aangevallen', ondanks krachtige luchtafweer, met een koen uitgevoerde schèervlucht. Door tref fers op de belangrijkste installaties met daarop volgende explosies is de fabriek ten zwaarste getroffen. In den nacht op 23 December vielen krachtige formaties zware gevechtsvlieg tuigen de belangrijke industrie-installaties te Manehes ter met groot succes aan. Reusachtige brandhaarden in de fablrieks- instaüaties en opslagplaatsen waren het gevolg. Bovendien werden voor den oor log belangrijke doelen in Londen, Bristol1. Liverpool, Southampton, Portsmouth en andere steden aangevallen. Het leggen van mijnen vpiojr Britsche havens Werd voortgezet. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op enkele plaatsen in het westelijk grensgebied een kllein aantal brisant- en brandbommen neergeworpen. Er ontstond slechts geringe persoonlijke en ohbeteekenende materieele schade aan Woonhuizen. Jacht vliegers schoten giste ren een vijandelijk vliegtuig neer. Een eigen toestel is niet teruggekeerd. Italiaansch weermachtsberlcht Engelsche hulpkruiser tot zinken gebracht Het I taliaansche weermachtsbericht luidt: In het grensgebied van Cyrenaica is de situatie ongewijzigd. De luchtaan vallen op een vooruitgeschoven basis van den vijand en de aanvallen op zijn ge pantserde strijdmiddelen zijn hernieuwd. Een torpedovliegtuig heeft een Engel- schen hulpkruiser aangevallen en tot zin ken gebracht. Aan het Grieksche front zijn vij andelijke aanvallen afgeslagen door onze tegenaanvallen. Wij hebben den vijand gevoelige verliezen toegebracht en auto matische wapens vermeesterd. Formaties jagers hebben strijd geleverd tegen een formatie van negen vliegtuigen van het type Blenheim, waarvan er drie zijn neergeschoten. In Oost-Afrika zijn gemotoriseerde vervoermiddelen en installaties van den vijand in plaatsen van den boven-Soedan gebombardeerd. Tijdens een vijandelijken inval in het vaderlandsche luchtruim in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn ook bommen uitgeworpen in de lagune van Venetië zonder schade aan te rich ten of personen letsel toe te brengen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 23 Decelmbcr. f 1000: 11549, 15679. f200: 2590,14883, 17977. f100: 1761, 1802, 6589, 12412^ 12586, 15022, 16482, 18181, 20056. Zondagartsandlenst Zlarlkzaa 25 - en 26 December: Dr. Boogerd an Dr. Verspjjoli. 2e Kerstdag geopend tot 1 uur WINTERHULP NEDERLAND Het was mijn plan geweest om, evenals ik dit bij de eerste collecte ten bate van de „Winterhulp—Nederland" gedaan heb, ook bij de tweede collecte, welke gehouden zal worden op 27 en 28 De cern b e r a.s. een kort woord door de radio-omroep tot U te spreken. Ik ben echter heden niet in de stad en, waar ik niet op twee plaatsen tegelijk kan zijn, heb ik voor ditmaal mij beperkt tot het onderstaande, waartoe de Zie rikzeesche Nieuwsbode mij welwillend gastvrijheid aanbood.' De eerste collecte, wie houdt zijn hart niet wel eens vast, wanneer op korten termijn nieuwe dingen, welke heel wat pennen en gemoederen in beweging bren gen, moeten worden ingevoerd is goed verloopen. De opbrengst ongeveer van f 570 was bevredigend te noemen. Maar, daarbij mag het niet blijven. De eerste stap op den weg is eerst gezet enj verdere zullen moeten volgen. Het is hier, als met zooveel andere dingen, welke van den grond af onder moeilijke omstandigheden moeten worden opgetrokken: naarmate het werk vor dert, teekent het doel zich ook in de regionen, waarin wij ons werk hebben te verrichten duidelijker en scherper af. Eu, dat is ook hier het geval. Nederland is steeds een land met groote weldadigheidszin geweest en Vele malen heeft het getoond voor nooden van anderen, zoowel in Nederland als in het buitenland, te kunnen offeren. Er was echter een te groote versnip pering in het werk gekomen, wanneer men nagaat, dat in ons kleine land per jaa" ongeveer 9400 collecten voor de meest uiteenloopende doeleinden werden georganiseerd en waardoor het geld niet steeds daar kon komen waar het be hoorde te zijn en grootere belangen door de tal van kleinere daarnevens in het gedrang dreigden te komen. Voeg daar bij de collecten, prikplankjes, bonboekjes, dan kan men zich van het mozaiek in ons land op dit terrein een beeld vor men. In plaats van deze versnippering van krachten wil men thans grootere ef ficiëntie bereiken, twaardooir het werk meer op één doel tegelijk kan concen- treeren. Men wil dit doen met zooveel mogelijk behoud van het bestaande. Ik doel hier op den maatregel, welke reeds is afgekomen, dat collecten van kerke lijke organisaties, -vereenigingen, -stich tingen, welke zich op kerkelijk sociaal terrein bewegen, mits enkele formaliteiten in acht genomen worden, worden vrij gegeven, zoowel wat het werk zelf als wat het financieele van een dergelijke collecte betreft, waardoor de zelfstan dige werkzaamheid geheél gewaarborgd blijft. De Winterhulp is niet bedoeld als ondersteuning, maar als een extra boven een minimum, dat in een of andere vorm den individu gewaarborgd is door Staat, armbestuur, diaconie of familie. Men heeft dit op een vergadering in zake de Winterhulp, welke ik onlangs bijwoonde, aldus zeer duidelijk uitge drukt: een boterham met wat boter is ieen minimum; de Winterhulp is er voor om te zorgen, dat daarbij nog wat bo ter en een stuk kaas of koek gegeven wordt. Het moet niet kunnen voorkomen, dat behoeftige oudstrijders naar de weldadig heid verwezen worden. De zorg hiervoor berust bij den Staat. Maar wel zal de Winterhulp daarboven hulp verleenen aan hen, die daarvan niet kunnen komen. De 'Winterhulp is niet bedoeld om in plaats van andere collecten of in plaats van kerkelijke of burgerlijke armbestu ren, in plaats van andere charitatieve vereenigingen te komen, maar zij zal daarnaast en daarmede samenwerken, waar dit noodig is, om te helpen het geld daar te brengen waar dit het meest noodig is. Niet alle gebied van het rijk gescha keerde sociale leven kan en zal tegelijk bestreken worden. Plannen moeten wor den voorbereid maar ook uitgevoerd wor den. Toch teekent een en ander ik spreek hier voor Zeeland reeds dui delijker af dan toen ik voor de eerste maal copie over dit onderwerp in deze kolommen zag afgedrukt. De «erft* uitkooring betreft de ge* Agenten en Kantoorhouders gelieven ons omgaand hun Nieuwjaarswenschen te doen toekomen. Daar de Courant tijdig ter perse moet, gelieve men ter voor koming van teleurstelling niet tot het laatste oogen- b'ik te wachten. DE DIRECTEUR. zinnen van stille armen met kinderen. Toen ik den 19en vertrok, was dit ad ministratief en organisatorisch kant en klaar. Dezerzijds wordt moeite gedaan voor gelden ten behoeve van kinder voeding. Verder is in voorbereiding een commissie van samenwerking over ge heel Zeeland orn de bestrijding van de t.b.c., welke ziekte het hoofd begint op te steken, krachtig aan te vatten. Aan de geitenhouders wil men denken om de voedzame melk van deze dieren, als mede de kaas en de boter in de ge zinnen van de geitenhouders, die niet tot de meest kapitaalkrachtigen behao ren, te houden en aan de geitenfokke rij uitbreiding te geven. Zoo zal er. meer worden voorbereid, uitgewerkt en uitge voerd. Het zal minder werk zijn van veel praten dan wel van snel achtereen handelen. Voqi' dit laatste hebben wij U niet noo dig. Wel voor het andere, het financiëele dat de gelegenheid moet geven de plan nen te verwezenlijken en de veelomvat tende projecten uit te voeren. Ik heb eens gezegd, dat het er niet om gaat, of wij voor of tegen de Winterhulp-actie zijn, maar wel daarom, of wij besef heb ben van nooden, welke er bestaan buiten de kring, waarin wij ons plegen te be wegen en welke misschien mede hel pen verzorgen en of wij van het vele dat ons gelaten is voor onze medemen- schen, zonder uitzondering van gods dienstige of geestelijke gezindheid in Nederland willen medeofferen. SCHUURBEQUE BOEIJE. - PIERRE ETIENNE FLANDIN, de Opvolger van Laval' als Fransch mi nister van buitenlandsühe zaken, houdt een bespreking met Fransöhe journalisten. (PIB). VISSCHERIJBERICHTEN De Invoer van vlich De Bond ter behartiging der belangen van de vissc'herij en dein vischhandel deelt ons het volgende mede over den invoer van visch uit het buitenland: Invoer uit Denemarken is verboden, behalve van paling. Invoer uit Noorwe gen geschiedt door enkele Noorsche le veranciers, die geen bezwaar hebben te gen langen betalingstermijn, wijl de Noor sche clearing nog niet functiommeert. Wel wordt vermoed, dat deze spoedig zal zijn geregeld. Visch conserven hebben de meeste kans van uitvoer. Men hoopt op spoedigen nieu wen invoer zoowel uit Denemarken als uit Noorwegen. Invoer uit Zweden is slechts mogelijk |0ip vooraf gevraagde de- viezenvergunning van 't Deviezeninstituut en invoervergunning van de Nederlandsche Visscherij-Centrale, doch alleen vppr er. kende importeur». Winterhulp Nederland Voor het Volk - Door het Volk Vele slachtoffers van nog oni betrouwbaarg ebleken ijs Bij het schaatsenrijden te Wie- werd verdronken 4 personen St.-Annaland he»ft een fraai nieuw raadhuis gekregen Dit jiar zal geen Elfstedentocht WO'den gehouden Gironummer van de W.H.N. is 5553. De Bank van de W.H.N. is Kasver- eeniging N.V., Amsterdam. Postgiro nummer 877. „Stort op 5553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven". Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 25 Deo. 11,15 4,37 17,11 26 Deo. 12,25 5.49 18, "5 B$ de vroeger geldende tijdsaanwijzing dient 1,40 uur te worden bffgevoegd. verzacht er» geneest Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. MARKTBERICHTEN Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Kan toor Admiraal de Ruijterweg 196, telef. 81431 Amsterdam. Heden waren de prijzen van onder staande soorten aardappelen vastgesteld voor de week van Maandag 23 tot Za terdag 28 December 1940, per 70 kilo. Alle prijzen zijn vastgesteld door de Re geering. Zeeuwsche Bintjes f 3,221/2*» Friesche Bintjes f 3,221/2; Drentsche zandaardap- pelen f3,05; Flakkeesche Eigenheimers f 3,571/2; Spuische Eigenheimers f 3,571/$. PREDIKBEURTEN Woensdag 25 - en Donderdag 26 Dec. (Ie en 2e Kerstdag), Ned. Berr. Kerk. Zierikzee. Nieuwe kerk. Ie kerstdag 10.30 ure, ds. Valeton (fong vap de kinderen der Zondagschool). Kleine kerk. Ie kerstdag 10.30 ure, ds. Pijnaoker Hordijk. 2e 10 30 ure, ds. Valeton Luth. Kerk. Geen dienst. Gerei, Kerk, le kerstdag 10 30 en 3 ure, ds. Leene. 2e 2 ure, KerstfeeBtviering met de kinderen. Ohr. Geref, Kerk. le kerstdag 10.30 en 3 30 ure, ds. Hoogen- doorn. 2e 10 30 ure, idem. Geref. Gent. (St.-Domusstraat) le kerBtdag 10.30, 3 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem. le kerstdag 10.30, 3 ea 7 ure, Leeskerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1