NIEUWSBODE B E R_I_C H T. WINTERHULPEN EDERLAND De Kern ABONNEMENT Prijs t 1.50 p. kwartaal, bulten Zlerlkzee f1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaveo B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14526 ADVERTENTIES: Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 8 uur Wegens het Kerstfeest tal de Nieuwsbode Woensdag en Donderdag niet worden meegeren. DE 0IRECTEDK. POLITIEKE PROBLEMEN EWIijn's houding tegenover Washington De uiteenzettingen van Cross, den En- gelschen minister van blokkade, tegen over Amerikaansche journalisten, waar in hij den Vereenigde Staten den raad geeft als middel om de leemten aan te vullen die door Duitschlands oorlog voering ter zee in toenemende mate in de Britsche koopvaardij tonnage ontstaan een zeker aantal „vijandelijke schepen in de V.S. ter beschikking van Groot- Brittannië te stellen" komen naar de op vatting van politieke kringen te Berlijn r.eer op een verzoek aan de Vereenigde Staten tot het plegen van een oorlogs handeling, die slechts als steun aan Engeland beschouwd kan worden. Op een vraag heeft de woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken hierover aan buitenlandsche journalisten het volgende verklaard: i Men is het wel gewend, dat men den laatsten tijd bepaalde acties, omtrent wel ker politieke karakter in volkenrechte lijken zin niet de geringste twijfel bestaat, steeds weer 'probeert te verdraaien, doch ap den duur is het niet te verdragen dat in kwesties van zoo groote beteekenis voor de betrekkingen tusschen tweetan den, de eene partij zich het grootst mogelijke voorbehoud oplegt, terwijl aan de andere zijde een tegenovergestelde houding wordt aangenomen. Daarom schijnt het verzoek van den Britsehen blokkademinister in verband met hulpverleening aan Engeland in des- zelfs doodstrijd in politieke kringen te Berlijn de aandacht getrokken te hebben. Men noemt het in deze kringen in de hoogste mate belangwekkend te zien, op welke wijze de Vereenigde Staten op deze duidelijke uitnoodiging van den En- gelschen minister zullen reageeren. De officieele waarschuwing, door den zegsman van het ministerie van Buiten landsche Zaken geuit, was het gevolg van een rede, welke de Britsche blok kade-minister, Cross, voor een reeks Ame rikaansche journalisten heeft uitgespro ken. In deze rede verklaarde Cross, dat Engeland bij den aanvoer van oorlogs materiaal uit Amerika hoopte, dat Ame rikaansche schepen voor dit doel ter be schikking gesteld zouden worden. Boven dien merkte hij op, dat in tal van Ame rikaansche havens schepen van vijande lijke oorlogvoerende mogendheden ge meerd liggen, welke eveneens voor dit doel in aanmerking zouden kunnen komen (Hij doelde hierbij klaarblijkelijk <jp Duitsche en Italiaansche handelsschepen, welke, toen zij door den oorlog verrast werden, in de neutrale Amerikaansche havens een toevlucht hebben gezocht). Zuid-Ame'ikVs toekomst Nergens doet de oorlog zich zoo zwaar gevoelen als in Zuid-Amerika. Het kan vele goederen, die het noodig heeft, niet uit Noord-Amerika betrekken, als het zelf zijn grondstoffen en landbouwproducten niet kwijt kan. De economische solidari teit moet noodzakelijkerwijze een illusie blijven, daar de grondslag ontbreekt. De kritieke toestand in Zuid-Amerika wordt nog verergerd door het feit, dat ver schillende landen zich hadden toegelegd op den export van speciale artikelen. Zoo voerde Brazilië in hoofdzaak kof fie en katoen uit, Argentinië en Uru guay vleesch en graan, De prijzen van deze artikelen worden thans zoo sterk gedrukt, dat verschillende regeeringen minimum-prijzen hebben moeten vaststel len, om deflatie te voorkomen. Met de Argentijnsche mais, waarvan de oogst juist dit jaar zeer overvloedig is, wor den de locomotieven en de machines in de fabrieken gestookt. Vroeger nam Europa het grootste gedeelte ervan af. Inmiddels trachten de Vereenigde Staten, bij gebrek aan economische ont wikkeling, hun voelhorens op ander ge bied uit te strekken. Deze nieuwe politiek werd door den Chileenschen minister van oorlog gekenschetst als „militaire kolo niseering". Engeland is gedwongen zich in het geval te schikken, hoewel het zich er twee jaar geleden met alle krachten tegen heeft verzet. Zuid-Amerika is een belangrijk operatie-terrein geworden en ZH'l in de toekomst nog meer gewicht Duitsch weermachtsberlcht Bommen op Liverpool Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend: In den nacht van Donderdag op Vrij dag hebben formaties gevechtsvliegtuigen -goed suooes aanvallen (Ondernomen OI' belangrijke militaire doelen in Londen. Ook overdag lieten gevechtsvliegers bto.m- ïmen vallen op Londen, voorts werd een (wapenfabriek te Chelmsford zwaar ge', troffen. De ludhtverkenning strekte zich over het heele eiland uit tot aan del Shetlands-eilanden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag deden sterke formaties gevechtsvliegers aanvallen op verscheidene belangrijke mi litaire doelen in Zuid- en imdden-Enge- land, alsmede op de havenwerken en fa brieken van Liverpool, duizenden bisant en brandbommen werden hierbij gebruikt. Talrijke groote branden, vele kleine en geweldige ontploffingen werden door de bemanningen waargenomen en bevestigen de uitwerking van den aanval. De tegenstander deed in den afgeloopCn nacht een aanval op de rijkshoofdstad, die uitsluitend gericht was op miet-milii- taire doelen. Een aantal huizen, alsmede de Berlijnsche Dom Werden beschadigd. Zes burgers zijn gedooid, zeventien ge wond; een deel hunner bevond zich bui ten de schuilgelegenheden. Luchtdoelartil'. lerie schooit twee vijandelijke toestellen neer. Italiaansch weermachtsberlcht Arbllerieduel in Cyrenaica In zijn weermachtsbericht no. 197 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: In de grenszone van Cyrenaica viel bedrijvigheid op te merken van de ar tillerie. Op 19 December heeft de vijand, Viehalve de vliegtuigen waarvan het ver lies gemeld is in het weermachtsbericht no. 196, nog twee andere jagers verloren. Een speciale vermelding verdienen alle formaties in Cyrenaica van het vijfde luchteskader, welke onvermoeid en met de grootste offers hebben deelgenomen aan den strijd tot vernietiging van de gepantserde vijandelijke afdeelingen, ter wijl zij tevens een feilen strijd aangingen met de vijandelijke luchtstrijdkrachten. Aan het Gr ieksche front zijn de aanvalspogingen van den vijand overal afgeslagen. Een door ons ondernomen overval verschafte ons het bezit van een belangrijke stelling. De luchtstrijdkrachten hebben in rechtstreeksche samenwerking met de troepen een doeltreffende actie ondernomen. Formaties duikbommenwer pers en jagers hebben troepen-concentra ties, knooppunten van wegen en militaire werken getroffen in den geheelen sector, waar de vijandelijke actie gaande is. In de straat van K o r f o e zijn twee groote treilers tot zinken gebracht. Tij dens verscheidene hevige gevechten zijn twee Gloster-vliegtuigen neergehaald. Een van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd. Onze vlooteenheden hebben de vijandelij- stellingen gebombardeerd langs de Ioni sche kust, waarbij vooruitgeschoven pos ten op doeltreffende wijze bestookt wer den. In O o s t-A f r i k a bedrijvigheid van de artillerie. Een van onze luchtformaties heeft een aanval ondernomen op Aden en van geringe hoogte het vliegveld ge bombardeerd. Een andere formatie bom bardeerde vijandelijke installaties in de zone van Metemma, waarbij groote bran den uitbraken. De Osservatore Romano publiceert een brief van den Paus aan den kardi- nagl-staatssecretaris, Maglione, waarin Pius XII bij het naderend Kerstfeest, de geloovigen maant tot gebed en daad werkelijke naastenliefde, opdat in het bijzonder voor de kinderen het groote, door den oorlog veroorzaakte leed ver zacht worde. in de schaal leggen. Washington is bezig, in de voetstappen van Engeland te treden. Ook in Spanje zijn hiervoor de oogen opengegaan. In de Madrileensche pers kan men herhaaldelijk lezen over de „op nieuw ontwaakte solidariteit van de Spaansche wereld". Lri de eerste plaats is het de vraag, in hoeverre Zuid-Amerika tot de „Spaansche wereld" kan worden gerekend; en in de tweede plaats zal het met die solidariteit zoo'n vaart niet loo- pen. Of stelt Spanje zich voor, de plaste ven de V.S. in te nament DE TWEEDE COLLECTE De tweede collecte ten behoeve van de „Winterhulp Nederland" zal gehouden worden als huis-aan-huis-collecte op Vrij dag 27 December en «als straatcollecte op Zaterdag 28 December 1940, des na middags tusschem 3 leun 5 uur in 7 van de drukste punten in de gemeente. Vrijdag wordt gecollecteerd door een 30-tal dames en heeren, evenals vorige maal uit de diverse bevolkingsgroepen en op Zaterdag door een 14-tal jonge dames uit tal van jeugdvereenigingen. De collecte geschiedt weer met speld jes en gesloten bussen, De speldjes zijn thans zeer bijzondere en bestaan uit figuren uit de zeven bekende sprookjes, t.w. Doornroosje^ Rood kapje, Klein Duimpje, Gelaarsde Kat, Asschepoester, Sneeuwwitje met de 7 dwergen en Hans en Grietje. Hiermede j zal voornamelijk de jeugd bereikt wor den. De speldjes worden weer tegen i 20 cent per stuk verkocht. Voor fl,40 j heeft men de geheele serie compleet, i Waar van de opbrengst der eerste col lecte achthonderdduizend gulden deze maand nog wordt uitgekeerd aan de armste gezinnen met kinderen en ervoor volgende bedeelingen nog tal van ar men zonder kinderen op een bedeeling hopen, is het zeer noodig dat de op brengst van de aanstaande collecte niet onder doet voor die van de eerste. Deze aardige en bijzondere vorm van speldjes kan hieraan zeker bijdragen en ieder moge krachtig medewerken onder de leuze „Voor. het Volk door het Volk". VERSCHILLENDE BERICHTEN E^g»l«ch* bommen In den nacht van Donderdag iop Vriji- rfag zijn bij Engelsche luchtaanvallen on geveer een dozijn woonhuizen door bom scherven beschadigd meldt het ANP. Drie boerenhofsteden zijn door bomscherven tamelijk zwaar beschadigd. Een burger is zwaar.en een licht gewond. Verschillende (woonhuizen zijn ontruimd moeten wor den. In den nacht van Vrijdag op Zater dag zijn verschillende bommen gevallen. Een woonhuis kreeg beschadigingen. Ove rigens iwias de schade van geen betee kenis. De nieuwe distributiekaarten Aangezien de bonnen, van de thans gel dende distributiekaarten langzamerhand opraken zal te vervanging van deze kaar ten in de loop van Januari worden over gegaan tot uitreiking van nieuwe levens middelenkaarten. De juiste data hiervoor zullen in iedere gemeenten afzonderlijk worden bekend gemaakt. Don dood ontsnapt Een dramatisch voorval heeft zich te Bologna voorgedaan. Bij vergissing had een apotheker een vrouw, die voor haar kind van acht jaar een middel tegen lintworm vroeg, een sterk vergift ver kocht. Nauwelijks was ze vertrokken of de man bemerkte zijn vergissing. Daar innemen van het preparaat den dood van het kind ten gevolge moest hebben, vroeg hij het radiostation een waarschu wing te verspreiden, maar wegens het late uur was dat onmogelijk. In zijn angst wendde hij zich toen tot den hoofdcom- missaris van politie. Deze kwam op de reddende gedachte den luidsprekerauto ter beschikking te stellen, die terstond naar de wijk van den apotheker reed en met luider stem ertegen waarschuwde het kind de verkochte poeder in te geven Inderdaad hoorden de ouders de be kendmaking, voordat het middel was toe gepast. U t vraai voor d«n dokter Op het ijs van de Vischpoortgracht te Zutphen heeft zich een reeks ge beurtenissen afgespeeld, waaraan zelfs politie en brandweer te pas moest komen Een 23-jarige vrouw, die in het zie kenhuis zou worden opgenomen, werd in de hooge witte hal zoo bang voor den dokter, dat zij het ziekenhuis uit holde en het dunne ijslaagje op de gracht opliep. Van alle kanten riep men haar waarschuwingen toe, doch zij was er niet toe te brengen weer op den vasten wal te komen. Politie en brandweer werden geroe pen, men poogde haar met een roeiboot te bereiken, doch zonder succes. Ten slotte begaf de heer A. Kok, schrijver op het parket ten kantongerechte, zich met twee ladders op het ijs. De vrouw ontliep hem echter, maar na eenigen tijd zakte zij door het ijs. De heer Kok wist haar te bereiken. Bij zijn pogingen om haar uit het water te halen zakte hij echter ook door het ijs. Met behulp van ladders is men er na een klein half uur in geslaagd beiden op het droge te brengen. D« loo^beUst'na «n d* o»p*"*'onnM''«l8n De Pensioenraad deelt mede, dat in ver band met de ingevoerde loonbelasting alle ten laste van het algemeen buTgerlijk pensioenfonds gepensiomneerden vain dien raad een formulier thuis .ontvangen, dat dooir hen moet worden ingevuld en zoo spoedig mogelijk, althans binnen 2 dagen, aan den pensioenraad moet worden te ruggezonden in bijgevoegde retour-enve loppe. De gepensionneeirden kunnen dus niet passief blijven. B»kn*ld »n godood Onder de gemeente Hontenisse liep de 28-jarige ongehuwde boerenknecht A. van den Bosch uit Vogelwaarde achter zijn met graan beladen wagen, toen van den tegenovergestelden kant een auto naderde. Van den Bosch liep links langs zijn wagen naast de paarden, om deze voor den auto te laten uitwijken. Het was echter te laat en de man raakte tusschen beide voertuigen bekneld. Zijn borstkas werd ingedrukt en na enkele minuten is hij overleden. M -t train meag»sl»u- d Ir. F. M. Beunke, hoofdingenieur bij de Nederlandsche Spoorwegen, is door een noodlottig ongeluk om het leven gekomen. Ir. Beunke inspecteerde in de buurt van Geldermalsen per fiets een baanvak, toen hij door een electri- j schen trein van achteren werd gegre- j pen en een eind werd meegesleurd. Met den trein, welke hem had aangereden. is de heer Beunke in hopeloozen toe- stand naar den Roode Kruispost te Utrecht gebracht en aldaar na enkele oogenbliliken overleden. 9 Duitichland waarschuwt Amerika voor hulpwleening aan Engeland Zuid-Amerika'» huidige econo mische moeilijkheden (n den loop van Januari komen nieuwe distributiekaarten Verbod van verkoop paarden, die zullen worden gemonsterd Waterschap Schouwen De begrooting voor het jaar 1941 Gironummer van do W.H.N. is 6553. De Bank van de W.H.N. is Kasver- eeniging N.V., Amsterdam. Postgiro nummer 877. „Stort op 5553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven". W li i I i Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laag wat or: 24 Deo. 9,52 22,46 3,21 15,56 Bf) de vroeger geldende tfjdeoanwgzing dient 1,40 uur te worden bfjgevoegd. Postkantoor Zierikzee Post-, Telegraaf- en Telefoondiensten op beide Kerstdagen. Op den len Kerstdag dienst als op( Zondag. Geen brieven- en pakketpostbestelling; afgifte gewone tijd (8,45—9,15). De ouderdomsrente van Woens dag) wordt /op Dinsdag Uitbe taald. Op den 2en Kerstdag is het kantoor eveneens opengesteld als op Zondag. Er vindt één brieven- en pakketpost- bestelling (des morgens) plaats; geen afgifte. De ouderdomsrente Wordt op Vrijdag uitbetaald. ALFRED NOBEL In Zweden heeft men aan den geboorte dag van Alfred Nobel herinnerd. Nobei vond in 1886 het dyamiet uit en is de grondlegger van de Nobelprjfs, welke dit jaar door den toeetand in de wereld niet verdeeld wrdt. (P.LB.) Vrijdagmorgen vroeg werd in een deel van Canada en in het noodoosten van j de Vereenigde Staten een aardschok waargenomen, die ongeveer 45 seconden duurde. Blijkens de tot dusver ontvangen berichten is de schok in Montreal j het hevigst geweest. Duizenden inwoners van deze stad werden door het schud- j den der huizen, het rinkelen der rui ten en het van den muur vallen van schilderijen uit hun slaap gewekt. Be schadiging aan gebouwen is echter niet voorgekomen. 1 1 Maarschalk S m i g 1 y-R ydz, die m September 1939 naar Roemenië gevlucht was en eenige maanden geleden door de Roemeensche regeering is geïnterneerd op het slot Dragoslavele bij Campulang is, naar van officieele zijde bevestigd wordt, twee dagen geleden ontvlucht Hij had het recht dagelijks een ochtend wandeling te maken, waarbij hij door politiebeambten bewaakt werd. Woens dagmorgen kon een auto hem naderen. Voor de agenten konden ingrijpen, was Smigly-Rydz ingestapt, waarna de auto in r«*«nde vaart wegreed. VOORZ'CHT G MET FXPLOSEve VOORWERPEN Door onvoorzichtig om te gaan met uit geworpen drijvende of aangespoelde scherpe mijnen of versperringen zijn in den laatsten tijd verschillende soldaten en burgers gedood. Derhalve wordt er voor gewaarschuwd een in zee, rivier of kanaal drijvend onschuldig lijkend voorwerp, dat er als een mijn of boei uitziet, aan te raken, op te nemen of te naderen. Reeds bij het naderen kan een explosie volgen. Het onschadelijk ma ken van deze voorwerpen moet door de daartoe bevoegde instanties geschie den. Op de navolgende punten moet gelet worden 1. Het vinden van drijvende of aange spoelde mijnen, boeien of verdacht uit ziende voorwerpen moet onmiddellijk met nauwkeurige opgave van vindplaats aan de dichtst bijzijnde Duitsche militaire in stantie, politie of burgerlijke autoriteit worden medegedeeld. Hetzelfde geldt voor het zien van mij nen of op boeien lijkende voorwerpen in zee, rivier, kanalen of op het land terecht gekomen voorwerpen. 2. Men vermijde in ieder geval het aanraken of naderen van deze voorwer- i pen, zoolang niet is vastgesteld, dat deze volkomen onschadelijk zijn. 3. Men zorge dat tot de komst van politie of desbetreffende instanties voor afzetting rond om deze voorwerpen op een afstand van 1 km door in den om trek wonende personen wordt gezorgd. Het bericht van een bijzonderen corres pondent van Stefani over het tot zinken brengen van een Engelschen kruiser der klasse B, waarschijnlijk van de Arethusa- of Leander-klasse, door twee Italiaansche torpedovliegtuigen, voor Bardia, moet, naar het D.N.B. in bevoegde Italiaansche kringen verneemt, als officieel beschouwd worden. Het wrak van den kruiser is duidelijk te herkennen. Mussolini heeft in zijn ambtspaleis 188 echtparen ontvangen, die in totaal 1544 levende kinderen hebben, dus gemiddeld acht per gezin. De duce overhandigd© elk echtpaar 6000 lires, een levensverzeke ringspolis en een diploma van verdienste In een toespraak zëide de duce, dat deze kinderrijke echtparen niet alleen het Italië van heden, maar ook dat van morgan vertegenwoordigen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1