Nieuwjaarswenschen J WINTERHULPEN EDERLAND D© Kern AMERIKA OP DEN TWEESPRONG Roosetelt zot voorzichtig zijn De Vereenigde Staten staan op het oogenblik in den waarsten zin van het woord op een tweesprong, aldus bericht de „Kölnische Ztg." uit New York. De laatste redevoering van den Brit- schen ambassadeur, Lord Lothian, die slechts door een ander kon worden voorgelezen, omdat de dood van den redenaar verhinderd had haar zelf uit te spreken, heeft alles waarom het gaat, afdoende duidelijk gemaakt. Engeland brandt van verlangen, precies te weten hoe Amerika ten opzichte van den oor log staat. De uitermate belangrijke be slissing ligt in Roiosevéft's handen. Hiji moet besluiten of men op gevaar af van openlijk in den oorlog verwikkeld te wor den tot een nog omvangrijker hulpverlee ning aan Engeland bereid is, of dat men Engeland aan het verstand zal brengen, dat de V.S. in de toekomst niet veel meer zullen kunnen presteeren dan zij op dit oogenblik reeds doen. Het is mogelijk, dat Roosevelt begin Januari, (wanneer hiji de gebruikelijke boodschap tot het Congres richt, die gelegenheid zal te baat nemen om de po litieke richtlijnen voor de toekomst te trekken. Het is echter ook mogelijk,1 dat de beslissing niet formeel wordt bekend gemaakt maar dat men een minder ge vaarlijken weg zal gaan en alleen door een nieuwe reeks Amerikaansche han delingen op het gebied van versnelling der bewapening te kennen, zal geven, dat men den wil heeft Engeland te helpen. Maar die soort van hulpverleening kan voor Engeland nauwelijks voldoende zijn. Het is dan ook te begrijpen, dat de Britsche propaganda zich inspant, in de V.S. duidelijk te maken, dat de nederlaag van Engeland de nederlaag der V.S.' zou zijn. Maar al die pogingen van de Britsche propaganda stooten tegen een sterken hinderpaal, de stemming van het Ameri kaansche volk. Sinds de presidentsver kiezing is de bevolking van de V.S. minder dan ooit geneigd de' neutrali teitspolitiek op te geven. In Engeland merkt men begrijpelijker wijze hierbij op, dat het Amerikaansche volk nog niet rijp is voor een beslissing in de door Engeland zoozeer gewenschte richting en met name nog niet rijp is om den oorlog in te gaan. Dat de hulp aan Engeland in de toe komst niet zoo groot kan zijn als men in Londen verwacht, is ook af te leiden uit de rede, die de voorzitter der defen- commissie, Knudsen, vorigen Vrijdag heeft gehouden voor het centrale industrieele verbond. Deze rede culmineerde in de duidelijke bekentenis, dat het bewape- ningsprogram van de V.S. tot nu toe heeft teleurgesteld en dat een sneller behalen van successen slechts mogelijk zou zijn, wanneer de verhouding in de Vereenigde Staten terstond geheel op oorlog zou worden ingesteld. Het bezoek van den Hertog van Windsor aan president Roosevelt trekt in Amerika sterk de aandacht. De hertog ontbeet bij Roosevelt aan boord van de kruiser Tuscaloosa „ergens in de Carai- bische Zee". Toen de hertog het schip verliet verklaarde hij aan vertegenwoor digers van de pers, dat hij met Roosevelt een bespreking over cTe verdedigings steunpunten op de Antillen had gehad. Behalve over de vlootsteunpunten had hij ook over de economische toekomst der eilanden met Roosevelt gesproken en ver der, hoe Amerika met Groot-Brittannië 2ou kunnen samenwerken, om de eilanden economisch te ontwikkelen. De openbare meening in de V.S. blijft geneigd te voorspellen, dat het kritie ke oogenblik voor Engeland in het komende voorjaar te verwachten is. Daar de gronden voor zulk een voorspelling voor de hand liggen, mag men aannemen, dat Roosevelt ondanks allen aandrang van Engelsche zijde, zeer voorzichtig met zijn beslissingen zal zijn. DE OORLOG IN CHINA Politiek van de «open deur» gehekeld In de jongste aflevering van het tijd schrift „Berlin-Rom-T okio" dat dezer dagen verschijnt, publiceert de bekende journalist Dr. Karl Megerle een artikel over het thema „vreemde mogendheden in Oost-Azië". Men kan constateeren, aldus Megerle, dat de gemeenschappelijke belangen van Japan an China natuurlijker an be langrijker zijn dan hetgeen hen scheidt en dat alleen vreemde mogendheden voordeel trekken uit een voortduring van de tweedracht. Beide volken zijn in hun principieele opvattingen van volk, gezin en staat geschokt door het binnendringen van de ideeën over democratische vrij heid, liberalisme en individualisme, en zij staan daarom eigenlijk voor dezelfde taak om deze vreemde invloeden uit den weg te ruimen. In de negentiende eeuw werden China en Japan met geweld gedwongen om te beslissen of zij zich bij de moderne wereld zouden aansluiten. Japan slaagde er in zeer korten tijd in |0|in uit eigen kracht den nieuwen toestand meester te worden. De tegenstander, dien het Chi- neesche volk op den weg naar zich zelf aantrof, was niet in de eerste plaats Japan, maar het Angelsaksendom. Het moderne Chineesche nationalisme is ontstaan in den strijd tegen het terri toriale en economische imperialisme van Engeland en de Vereenigde Staten. De politiek van de „open deur" was slechts het voorwendsel om het Chinee sche volk door het Angelsaksische kapi taal te laten o.verheerschen en uitbuiten Een schending van het Chineesche le vensgebied was steeds ook een schending van het Japansche levensgebied en naar mate de Angelsaksers het Verre Oos ten onder hun politieken en economi- schen invloed probeerden te brengen, moest Japan noodzakelijkerwijze tot af- weermaatregelen overgaan. Of deze maat regelen steeds weloverdacht en doeltref fend waren, behoeft hier niet te wor den onderzocht. Terstond bleek echter, dat die vreemde mogendheden stelselma tig tegenstellingen tusschen het Japan sche en het Chineesche volk probeerden te scheppen. Vooral na de totstandko ming van het Driemogendhedenpact, stel den zij alles in het werk om Japan in China te binden door den oorlog aan te wakkeren. Terwijl zoowel het Chineesche als het Japansche volk ermede gediend zouden zijn, indien de Japansche bestaansmoge lijkheden in zuidelijke richting werden gewaarborgd, zorgt de Angelsaksische politiek ervoor, den tegenwoordigen toe stand ten koste van beide volken te hand haven. Zij doet dit echter ook om het Chi neesche nationalisme te weerhouden van het oude doel der vrijmaking van China van de politiek der steunpunten, conces sies en voioirröchten, alsmede van de ont wikkeling eener organische, zelfstandige industrie en economie, Evenals het An gelsaksische kapitalisme thans Japan met economische wurgingsmaatregelen be dreigt, zou het morgen tegen het Chi neesche nationalisme optreden, wanneer dit een eind zou maken aan de uitbui ting van 450 millioen Chineezen. Bij d e gemeenschappelijke b e v r ij - dingv an Oost-Azië van de vreemde kapitalistische en iimperiallistlische krach ten, zouden China en Japan hun eigen tegenstellingen gemakkelijker kunnen te boven komen. Men mag aannemen, dat dit inzicht aan beide zijden aanwezig is en terrein wint. Duitschland volgt zoowel in het belang van zichzelf als in het belang van het Verre Oosten elke ont wikkeling, die aldaar tot een gemeen schappelijke oplossing van de vredestaak kan bijdragen. WIE WORDT FINLAND'S NIEUWE PRESIDENT? Vandaag worden de verkiezingen gehouden Nu President Kaliio pm gezondheidsre denen zijn piost heeft neergelegd, staat Finland's bijmeinülandscihe politiek in het teeken van de op heden vastgestelde var- kiezingen vofoir den nieuwen President, die de rest van de ambtsperiode tot 1943 zal hebben te vervulden. Om de scherpe tegenstellingen van twielken aard opk te vermijden, zal de keuze van den nieuwen President Worden vastgesteld dioor de zelfde kiesmannen, die hiermede waren belast in 1937, toen President Kailio werd gekozen. De tjoit de verschillende politieke gpoiepen behoonende kiesmannen hebben <1© aangelegenheid in den boezem van de partij' besproken en. zulten heden, zonder dat er sprake is van ©en lOipenbare gedaditenwisseiing, overgaan tpt de ver kiezing. onder leiding van minister R y t i. Vopo* de verkiezing tpt president moet mm over de absolute meerderheid van stemmen beschikken. Wdrdt deze bij de eerste stembus niet bereikt, dan volgt een tweede stemming. Blijft de zaak ook dan onbeslist, dan wordt er voor de derde maal gestemd over de candidaten, die bij de eerste verkiezingen zijn uitgekomen met het hoogste aantal stemmen. Wan neer de stemmen staken, Iwprdt diopr het lot beslist. De verkiezing van den nieuWlen Fin- seh©n staatspresident 'is In zuiver Finsch- biimiem 1 amüsche aangelegenheid. De dooir het volk aangewezen- kiesmannen kiezen h©t staatsopperhioofd door het uitbrengen van hun stem. Ongetwijfeld zal de uit slag der verkiezingen de stemming van het Finsche volk weerspiegelen in dezen tijd van geweldige evolutie in Europa. Als eamdidaat worden tonder het Finsch'3 volk tatli van namen genpemd, o.a. dia van den vroegeren President Svinhuf- vud en van den teg©n;woprdigem minis ter-president Ryti, die beiden zeer popu lair zijn. Verder wordt npg genoemd de tot den kring der jiongepe politiek© kracn- ten van Finland behopren.de gezant in Berliin Ki him aki. Het valt moeilijk te voorspellen, aan wïen het Finsche volk de leiding van den staat zal toevertrou wen. Duitsch weermachtsbericht Aanvallen op Birmingham en Londen Het opperlbevel van de twleehmlachti Imaakt bekend: Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 16 op 17 December pp suc cesvolle wijze aanvallen met btommen endennpirmen op Birmingham, Londen en andere belangrijke militaire doelen in de Midlands. Op verscheidene plaatsen konden branden en ontploffingen wor den waargenomen. Als gevpilg van de weersgesteldheid bleef 'het optreden van het luchtwapen in den lopp van denj dag tot verkenningen beperkt. In Shef field werd geconstateerd dat e&n stads- Wijk nog steeds in brand staat en datj ©n nog afzonderlijke brandhaarden wa ren. Eenige Britsche vliegtuigen wierpen in den nacht van 17 op 18 Dec. blom|- toen in Zuidwest-D„itschland. Op 2 plaat sen wierd geringe schade aan gebouwen, alsmede brandschade veroorzaakt. Nacht jagers schoten in luchtgevechten twiee vij andelijke Vliegtuigen neer. Een Britsehi vliegtuig werd door luchtdoelartillerie Italiaansch weermachtsbericht Da druk in Noord-Afrika noemt af Het Italiaansche hoofdkwartier maakte gisteren o.a. bekend: In het grensgebied van Cyrenaica hebben de vijandelijke troepen gisteren, den-negenden dag van den grooten strijd, als gevolg van vermoeidheid en geleden verliezen, hun druk verminderd. Onze artillerie heeft op doeltreffende wijze vijandelijke afdeelmgen gemechaniseerde strijdkrachten getroffen, terwijl onze luchtformaties de verder verwijderde ge pantserde eenheden bombardeerden. Men heeft waargenomen, dat de vijan delijke kruiser, die voor dé haven Bar- d i a getorpedeerd is, is omgeslagen en gezonken. Onze vliegtuigen hebben bommen l'afen vallen op Engelsche oorlogsschepen, die zich voor de haven van Bardia vertoon den. Vijandelijke jagers traden tegen on ze bommenwerpers in actie, en laatstge noemden wisten een Gloster-vliegtuig neer te schieten. Onze formaties jachtvliegtui gen, die de bommenwerpers vergezel den, hebben strijd geleverd met de vij andelijke jagers. Een Hurricane werd neergehaald. Eén van onze jachttoestel- len is niet teruggekeerd. In den sector van het elfde leger aan het Grieksche front, hebben zich verwoede gevechten afgespeeld. Onze formaties jagers hebben verscheidene ma len een doeltreffende actie met mitrail- leurvuur ondernomen op vijandelijke troe penconcentraties. In de Egeïsche Zee heb ben vijandelijke vliegtuigen gisterochtend eenige bommen laten vallen op Rhodes en Stampalia. In den nacht van 16 op 17 December zijn te Basel 13 bommen gevallen, waar door 4 personen werden gedood en veel materieele schade werd aangericht. Vol gens de ter beschikking staande inlich tingen betreft het Engelsche vliegtuigen. Zoodra de nationaliteit van de vliegtui gen definitief vaststaat, zal de Bonds raad te Londen energiek protesteeren en schadevergoeding eisehen. Wij verzoeken onze agenten en kantoor houders de bij hen ingekomen Nieuw jaarswenschen ons omgaand te doen M ,«p en De Directeur De werkzaamheden in verband met de verdeeling van de op 29 en 30 November gehouden -collecte zijn thans zoover ge vorderd, dat met de eerste uitkeering een aanvang kan worden gemaakt. Zooais reeds eerder werd vermeld, zal de uitkeering, welke in de eerste plaats ten goede komt aan de gezinnen met kinderen, uitsluitend in waardebons ge schieden. Door het Provinciaal Bureau, Singelstraat 15 te Middelburg, werden deze wfeek bons tot 'n totaalbedrag van f 20,000 aan de burgemeesters verzonden Door hun zorg zal de eerste uitkeering nog vóór Kerstmis kunnen plaats vinden. Een tweede uitkeering zal nog vóór het einde der maand kunnen plaats vin den. In dit verband wordt er nog eens op gewezen, dat aanvragen tot ondersteu ning uitsluitend gericht moeten worden aan de burgemeesters en in geen geval aan het Provinciaal Bureau. Utkeeringen Winterhulp Nederland De voorbereiding voor de eerste uit keering uit de collecten voor de Winter hulp Nederland is in Zierikzee ge reed gekomen. Het wachten is nu op dé" waardebonnen, welke op naam van den ontvanger moeten worden gesteld en voorzien van de handteekening van den plaatselijk directeur, waarna de bon nen aan degene, die voor uitkeering in aanmerking komen, kunnen worden uit gereikt. Op deze bonnen kunnen nu levensmiddelen, kleeding of brandstoffen, mits gedekt door de benoodigde distri butiebonnen, worden gekocht. De uitkeering wisselt naar de behoeftig heid van het gezin tusschen f 2,50 en f5 per kind, terwijl ook naar deze be hoeftigheid beschouwd wordt, welk in wonend kind nog als kind aangemerkt kan worden. Deze uitkeering berust ge heel op het beginsel van het winterhulp- werk, dat een aanvulling van het mini- mum-levensonderhoud behoort te zijn. Van hen, die uitkeering genieten, wordt een steunaanvraag-formulier ingevuld en gecontroleerd, ook van hoogerhand wordt dit later weer gecontroleerd. De reeds eerder gepubliceerde samen stelling van de leden der plaatselijke werkgemeenschap de adviseerende raad van den directeur moge een waarborg zijn, dat voor alle gezindten en richtingen hulp mogelijk zij. Terwijl het totaal bedrag der uitkeeringen thans reeds hooger is dan de eerste collecte in deze gemeente opbracht. VERSCHILLENDE BERICHTEN Nieuw crematorium Het ANP meldt: Naar wij vernemen tracht de vereeni- ging voor factultatieve lijkverbranding maatregelen te nemen om, naast haar crematorium te Velsen, een tweede cre matorium te stichten te Zwolle of in de buurt van deze plaats. De door het bestuur gevoerde bespre kingen hebben een gunstig verloop ge had. Hij wild» gaan trouwen In den nacht van Zaterdag op Zondag is in Den Haag op vijf plaatsen inge broken. De politie is er echter reeds in geslaagd den inbreker achter slot en grendel te zetten. In dien nacht heeft de man achtereen volgens een bezoek gebracht aan een perceel aan de Kraaienlaan, waar niets werd gestolen. Vervolgens heeft hij zijn geluk beproefd in de Laan van Poot. Uit een huis stal hij daar negen over gordijnen en bovendien uit een bureautje f40. Voorts artikelen als vorken en le pels, messen, schilderijtjes enz. In een ander perceel in deze laan werden alleen De Ver. Staten van Amerika staan op den tweesprong Heden wordt in Finland een nieuwen president gekozen W*t de r/optn d«w" politiek In China tot doel heeft gehad D« huidige textieikaart wordt op 1 Februari a.s. ongeldig Met da eerste uitkeering W.H.N. wordt straks begonnen Gironummer van de W.H.N. is 5553. De Bank van de W.H.N. is Kasver- eeniging N.V., Amsterdam. Postgiro nummer 877. „Stort op 5553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven". Hoog- en laag water te Zierikzee Hoogwater: Laag water 20 Deo. 5,55 18,27 11,47 de vroeger geldende tijdsaanwijzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. post- en plakzegels weggenomen, daar de dief hier vermoedelijk gestoord is door den hond. Nog een ander perceel aan de Laan van Poot werd met een bezoek vereerd, doch ook hier sloeg de hond aan, waarop de man naar de Wild- hocilaan is getogen, waar een porte- monnaie werd ontvreemd met f2. Toen de politie Zondagochtend van verschillende bewoners aangifte kreeg en de rechercheurs hun werk begonnen, viel hun op, dat de wijze van opereeren van dezen inbreker veel gelijkenis vertoonde met een twintigtal inbraken, welke in Maart 1939 in dezelfde wijk waren ge pleegd. Als dader van deze inbraken was des tijds gearresteerd de 24-jarige groente boer D. K., die toen twee maanden ge vangenisstraf en drie maanden voor waardelijk had gekregen. Een en ander bracht de recherche dus op het idee, dezen eens op te zoeken. K. werd gearresteerd en viel al spoedig door den mand. Hij heeft bekend de inbraken te hebben gepleegd. De buit kon bij hem in beslag worden genomen. De dader zeide verloofd te zijn en spoedig te willen trouwen. Op deze ma nier trachtte hij aan de noodige gebruiks voorwerpen te komen om zich te kunnen installeeren. Voorts bekende hij ook nog twee in braken te Wassenaar te hebben gepleegd Hier waren een villa en een keet van den rijkswaterstaat, welke het moesten ontgelden. Uit de villa had hij een cactus meegenomen en uit den tuin een bos bloemen voor zijn meisje. Ook huishoudelijke artikelen en een kist thee waren van zijn gading. Te Lisse had hij nog ingebroken in een bouwkeet, waar hij een passerdoos en teekenbenoodigdheden bemachtigde. Hier na had hij nog een bezoek aan Delft gebracht, waar hij een schrijfmachine stal. Zamuwsch» Voeder- en Kun»tme«'h*nd«l In de Dinsdag gehouden vergadering van aandeelhouders van de N.V. Zeeuw- sche Voeder- en Kunstmest handel te Middelburg, werden de re kening en balans goedgekeurd en het dividend, na ruime afschrijving en reser- veering, bepaald op f 50 per aandeel. In plaats van wijlen de heer W. Kake- beeke te Goes werd tot Commissaris ge kozen de heer Ir. W. Kakebeeke, direc teur van de Bathpolder te RiUand-Bath, Cv fc;..

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1