ZJERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 18 DECEMBER 1940 Italiaansch weermachtsbericht DOOR TE LATE INZENDING De Kern ABONNEMENT Prijs £1.B0 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. Jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. OPGEN ZKMKZBESCHi COURANT ITB^sJöi© Uitgave: N.V. de Zierlkzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14522 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der. letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 8 uur DE STRIJD IN LIBYE Geen aanleiding tot bezorgdheid Onder het opschrift: „Engelsch Fata Morgana", schrijft de „Völkischer Beo- bachter" in zijn Zondagsblad over de operaties in de Egyptische woestijn, waar het den Engelschen voor de eerste maal sedert hel deelnemen der Italianen aan den oorlog is gelukt het militaire initia tief te nemen en zich op het terrein te handhaven door het ondernemen van een tegenaanval. Gelijk de Trojanen indertijd meenden, aldus het blad, de belegeraars van hun stad te hebben verdreven, meenen thans vele Engelschen, dat de oorlog op een keerpunt is gekomen. Juist de streek van Sidi el Barrani en Solloem krijgt in Engelsche oogen de beteekenis van een Achillespees van de as. „Wat kunnen de Engelschen daar stra tegisch bij winnen? Bereiken zij meer dan wat deskundigen zoojuist nog maar schalk Graziani verweten, toen hij over de Libysche grens Egypte binnendrong, n.l. een verlenging van de ravitaillee- ringswegen? Wat winnen de Engelschen in Libye, welks grenzen zij overigens nog lang niet hebben bereikt? Op zijn best een prestige-succes, zooals in het voorjaar de landing in Andalsnes, het binnenvaren in de fjord van Narvik. Wa- re*i deze gebeurtenissen echter voor den afloop van de operaties in Noorwegen van beteekenis? Vermochten zij zelfs het oorlogspotentieel van Duitschland te ver zwakken Wanneer men hiernaar verwijst, ver vallen ook alle conclusies, die de strate gen om de groene tafel te Londen trek ken uit de gevechten in Noord-Afri- k a". Ttr.slotte wijst het blad er op, dat Italië in al de jaren, die aan den oorlog zijn voorafgegaan ontzaglijke dingen heeft gepresteerd én wel steeds opnieuw. De Engelschen gelooven daarom klaarblijke lijk, dat de Italianen sneller moe wor den dan de Duitschers. De bezetting van Somali-land had eigenlijk een les voor hen moeten zijn. En gelooven de Engelschen werkelijk, dat men in Duitsch land rustig zou toezien bij een afmatting van Italië? Juist den laatsten tijd heeft de Britsche propaganda uit het feit, dat Duitschland niet in Griekenland heeft ingegrepen, willen afleiden, dat men in Berlijn de Italianen „in de soep" wil laten zitten. In tegenstelling tot Engeland denkt men in Duitschland echter oiojk in mili taire dingen nuchter. Naar Duitsche op- vating geven de gebeurtenissen, zoidwiel in Griekenland als in Egypte geen aan leiding tot bezorgdheid. Dit oordeel iwiordt geveld in volkomen, bekendheid met het Italiaansch oorlogspotentieel. Misschien geeft dat dien Engelschen, die zich de juistheid der Duitche miitaire oiojrdeelen uit Frankrijk nog herinneren te denken en maakt dit hun mogelijk den toestand te zien, zoeals hij1 wérkéUijk is. De strijd in Noord-Afrika In zijn iwleer'miachtsberioht oo. 195 maakt het Italiaansche hoofdkwartier biet volgende bekend: De achtste dag van den strijd in het •woestijngebied aan het front van C y r e n a i e a is verknopen Imiet een hardnekkigheid, 'welke vojoir die van de voorafgaande dagen niets onderdeed. On danks het zeer slechte W©er, heeft onze luchtmacht haar actie niet getfempierd en ging zij voort de troepen te steunen in hun verzet. Met haar formaties ja gers en bommen'wierpers heeft de lucht macht der. vijand bestookt. Op zee hebben onze torpedovliegtui gen met twee torpedo's ©en kruiser van 6000 ton getroffen, die Bardia gebombar deerd had. Vijf van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Aan het Grieks c'ihe front Iwas het rustig- in den seotor van het 9do ïeger. In de gevechten van de l'aatst© dagen hébben het regimlent grenadiers en het regiment landers van Milaan zich bijzonder onderscheiden. In Oost-Afrika, aan het front van den Soedan, heerschte bedrijvigheid van patrouilles en van de artillerie. Gister ochtend is een vijandelijk vliegtuig, dat trachtte Diredawa te bomlb'ardeeren, door onze jagers neergeschoten. Tijdens een vijandelijken aanval heeft een van onze jachtvliegtuigen «en vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Dultsch weermachtsberlcht Aanvallen op schepen Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Duitsche motortorpedobooten stieten in den nacht van 15 op 16 December bij een actie in het Kanaal op een sterkere formatie van vijandelijke tor- pedobootjagers. Na een korte schermut seling verdwenen de vijandelijke strijd krachten uit het gezicht. Onze motor torpedobooten keerden onbeschadigd op hun bases terug. Kapitein-luitenant Kretzschmer, die zoo juist met zijn duikboot is teruggekeerd heeft op zijn tocht 34.935 ton vijandelijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken ge bracht. In totaal heeft deze öfficier 252,100 ton scheepsruimte tot zinken ge bracht. Hij is de eerste duikbootkapitein die boven de 250.000 ton is gekomen. Tot de schepen, die door zijn duikboot tot zinken zijn gebracht, behooren drie vijandelijke hulpkruisers en de Britsche torpedobootjager Darling. In den nacht van 15 op 16 December is Sheffield opnieuw en met waar neembaar succes door gevechtsformaties der luchtmacht aangevallen. Ontplof fingen en een groot aantal branden kon den worden waargenomen. In den loop van den dag zijn tengevolge van het zeer mistige en neveTige weer slechts weinig vliegtuigen opgestegen. In L o n-> den en op andere plaatsen slaagde de luchtmacht er in verscheidene treffers te plaatsen op vo,or den oorlog belang rijke doelen, verkeerswerken en een troe penkamp. Vijfhonderd kilometer ten Westen van Ierland zijn twee vijandelijke koopvaardij schepen met bommen bestookt. Op het eene schip werd de stuurinrichting be schadigd, het andere werd zoo ernstig getroffen, dat het verloren geacht moet worden. In den nacht van 16 op 17 December zijn Britsche vliegtuigen alleen boven West- en Zuidwest-Duitschland versche nen. Te Mannheim werd door explosieve en brandbommen schade aangericht, on der meer aan het slot en aan een zie kenhuis. In een andere stad werd even eens een ziekenhuis door bommen ge troffen. De beperking der productie in twee fabrieksinstallaties is onaanzienlijk Onder de burgerbevolking zijn tien doo- den te betreuren, vijftig personen wer den gewond. Een Bristol-Blenheim en een Spitfire zijn door luchtdoelgeschut neergeschoten Jagers hebben een vijandelijke versper ringsballon vernietigd. De Duitsche lucht macht heeft geen verliezen geleden. KOFFIEZORGEN VOOR PLANTER EN CONSUMENT Inkrimping van den aanplant Zooals men weet, is koffie een gewas, dat slechts in de tropen gedijt. Dit is oorzaak, dat koffie op het oogenblik niet of bijna niet meer te krijgen is, om dat de toevoer door de Engelscheh wordt afgesneden. Dit is natuurlijk in de hoogste mate onaangenaam voorden verbruiker; doch voor den planter is deze toestand niet minder dan noodlot tig. De koffiezorgen in de Zuid-Ameri- kaansche staten zijn nog veel grooter dan die van den consument in Europa. In Europa kan men zich troosten met de gedachte, dat dit „zal voorbijgaan"; maar in de landen, die op den uitvoer van koffie zijn aangewezen, staat de zaak er geheel anders voor: de uitvoer moet ononderbroken kunnen doorgaan. Nu is het waar, dat de koffie produ- ceerendc landen niet eerst sinds den oorlog moeilijkheden ondervinden, om hun product in voldoende mate af te zetten. Reeds tientallen jaren is de productie van koffie veel grooter, dan de afzet mogelijkheid, zoodat men moest over gaan lot belangrijke inkrimping van den aanbouw, om den rijken koffiezegen eenigszins te beperken. Niet minder dan een vierde deel van den koffieoogst bleek in vredestijd reeds onverkoopbaar. Voor al de grootste koffieproducent ter we reld, Brazilië, zag zich in verband hier mede genoodzaakt, reusachtige voorra den te vernietigen, wilde men de prijzen op een min of meer loonend peil houden In de eerste helft van het boekjaari 1937—'38 ging op deze wijze niet minder dan tweederde van de hoeveelheid, die Europa in normale tijden aan koffie verbruikt, verloren. In de laatste jaren is het gelukt, uit de koffieboon een soort materiaal te persen, dat voor industrieele doeleinden wordt gebruikt; dooh dit is de bedoeling niet. Brazilië zal eerst geen koffie-zorgen meer kennen, als het be sluit, een groot deel van het koffieland te gaan bezigen voor den aanplant van cacao en katoen. Engeland heeft, door den koffietoe- voer af te snijden, niet alleen Europa een zeer slechten dienst bewezen, doch ook den Zuid-Amerikaanschen landen een gevoelige schade toegeDracht. BELASTINGHERVORMING De reekr> besluiten, afgekondigd ter verhooging van de schatkistontvangsten, beteekenen een zeer ingrijpende hervor ming van ons belastingstelsel, in de eer ste plaats van de Inkomstenbelastingen. De Winstbelasting wordt voorts aanzien lijk verhoogd en wel met 200 opcenten, zoodat 'het tarief thans 30 pet. wordt. Voor het geval de winst niet meer be draagt dan 8 pet. van het gestorte ka pitaal, worden echter slechts 150 op centen geheven. Waarschijnlijk is deze verhooging een eerste etappe, die nog over 1940 bedoeld is, maar het volgende jaar zal deze belasting wellicht verder wórden verhoogd tot ongeveer het peil in Duitschland, dat thans 45 pet. bedraagt. De oorspronkelijke bedoeling van da Winstbelasting was de dividend- en tantièmebelasting, die per jaar f25 a 30 millioen opbracht, te vervangën door een middel, dat ge heven werd niet naar de uitgedeelde, maar naar de werkelijk gemaakte winst en die de schatkist een bedrag naar schatting van f50 millioen zou opleveren. Het is de vraag of dit doel thans zou worden bereikt met een tarief van 10 °/o Immers zullen de belastbare winsten van verschillende categoriën van de N.V.'s, die een belangrijk deel van de opbrengst der dividend- en tantièmebelasting voor haar rekening namen, thans hier te lande niet aanwezig zijn. Geen O.W.-belasting De heffing wordt, vooral wanneer het tarief het volgende jaar nog sterker mocht worden opgevoerd, zwaar; zóó zwaar, dat daarnaast practisch gespro ken geen ruimte meer is voor een oor- logswinstbelasting, waaraan men dan ook niet schijnt te denken. Het is een belas ting van de N.V. Van de aan de indivi- dueele gerechtigden uitgekeerde winst der N.V. worden derhalve ook nog de per soonlijke belastingen geheven, in de eer ste plaats door de Inkomstenbelasting, die ook in de hervorming van het belas tingstelsel betrokken wordt. Of nog an dere wijzigingen dan de nu aangekon digde zul.ien plaats hebben, blijkt niet duidelijk, "maar nieuw is hierbij in elk geval, dat althans gedeeltelijk zal wor den overgegaan tot het stelsel van de z.g. heffing aan de bron, een sys teem, dat in vele groote landen algemeen wordt toegepast en waarmede, naar men zich herinneren zal, ook minister De Wilde, destijds in den vorm van de nationale inkomsten- en winstbelasting bij wijze van proef wilde overgaan. Dit ont werp heeft het evenwel nooit tot het Staatsblad gebracht. Gameentefondsbalasting verdwijnt De Gemeentefondsbelasting zal verdwij nen en de bestaande belastingen naar het inkomen, dat zijn dus de rijksinkom stenbelasting en de gemeentefondsbelas ting met al haar opcenten zullen tot één enkele belasting worden samengesmolten. Er zal derhalve een geheele nieuwe rege ling van de financieele verhouding tus- schen rijk en gemeenten noodzakelijk zijn. Deze veelomvattende regeling is voor het volgend jaar gereserveerd. Ook in Duitschland is de „Finanzausgleich" tus- schen het Rijk en de gemeenten de laat ste jaren op nieuwe basis gevestigd. De toestand van onze gemeente-financiën is over het algemeen ongunstig, zoodat uit dezen hoofde waarschijnlijk weer nieuwe eischen aan de Schatkist zullen worden gesteld. De financieele positie van de gemeenten zal trouwens nog slechter worden, wanneer, zooals ook reeds is aangekondigd, de Personeele Belasting zal worden afgeschaft. Parsonaale belasting wordt afgeschaft De personeele belasting, die, met de grondbelasting en de accijnzen een van onze oudste heffingen vormde, was, naar het Hbl. schrijft, bij de regeling der fi nancieele verhouding van 1929 overgedra gen aan de gemeenten. De laatste jaren was deze belasting een soort sluit post geworden voor vele gemeente- begrootingen, omdat men met de opcenten op de gemeentefondebelaeting moesten enkele advertenties tot morgen wachten. Wij herinneren er onzen adverteerders nogmaals aan dat de inzending 's morgens 8 uur op den dag van uitgifte wordt gesloten. DE DIRECTEUR. reeds tegen het wettelijke „plafond" zat. Vandaar dat deze belasting in 1938 voor de gemeenten een hoofdsom van ruim 26 millioen gulden opbracht en daarnaast niet minder dan bijna 43 millioen aan opcenten Voorts wordt het onroerend bezit zwaar der belast, en wel door de heffing van 100 extra opcenten op de aanslagen der Grondbelasting; deze belastingverhooging mag echter niet op pachters en huurders worden afgewenteld. Onze nieuwe loon belasting zal rekening houden met het kindertal; tevens is in het tarief, dat voor de hoogste groep stijgt tot 32 pet., een progressie verwerkt. MOLESTVERZEKERING 3 Vergoeding van tuinbouw- en vervang'ngtwaarde Het is jons bij! informatie gebleken, 'dat de veTzekeringsmaatschappijien haar 'bedrijf voortzetten. De Onderlinge Oor logsschade Verzekering Maatschappij' te 's-Gr;av©nhage gaf b.v. een circulaire uit, Waarin aan heeren makelaars en assu- rautiebezorgérs iOi.a. het volgende Wiordt medegedeeld Die (werkzaamheden der maatschappijl zul'ién iwtorden voortgezet, nu als aan vulling op de Rijksregeling. De yoor- sdkotheffing en eventueel© naheflfimg blij1- ven ongewijzigd. Aan het einde van ieder half jaar twlcrden de schaden vojor zoover moge lijk vojojr, 100 pet. vergoed, met dien verstande, dat de verzekerde zich moet verbinden, de uitbeering indien 'en voor zoover deze door ©en te verleenen Rijks bijdrage iwlordt gedekt, aan de maat schappij' te restitueeren. Als imaatstaf voor vergoeding van schaden aan onroerende goederen IwOrdt met ingang van de nieuwe kas de herbouwwaarde aangenomen, voor koopmansgoederen de markt waarde en voor de overige roeren de goederen de vervangingswaarde ten tijde van de ramp. Blijkt het verzekerde bedrag te 'laag te zijn, dan Wlordt de schade vastgesteld! in verhouding van het verzekerde be drag tot de biovengeno'emde waarde; is het verzekerde bedrag te hoog, dan wordt nooit meer uitgekeerd dan bovengenoem de waarde. Bij gedeeltelijke verzekering blijft voor rekening van de maatschappij een evenredig deel van de na af trek van de Rijksbijdrage overblij vende schade. Eigen risico en fran chise komen te vervallen, jook voor glasschaden. Zoodra na vol'liedige afrekening van, alle schaden en restituties wiegens ver beende Rijksbijdragen over ieenig half-» jaar blijkt, dat van de gelden die van: de deelnemers voor schaidebetaling netto, geïnd zijn, nog een gedeelte nverbijft, vindt restitutie van een evenredig deel van die gelden plaats. Er blijft naar de meening van het bestuur een belangrijke aanvullende taak voor de maatschappij' over, welke thans des te -beter kan iworden vervuld, nu de kans groot is, dat eventueel op te leggen naheffingen voor een be'llatigrijlk deel gerestitueerd worden. In verband met onze nieuwe bepa lingen omtrent herbouw- en vervangings waarde is het voor veel verzekerden van belang, dat de verzekerde bedra gen Worden verhoogd. Tot zoover de circulaire. De vraag mag Worden gesteld in hoeverre het aannemen van herbouw- en vervangings waarde ten tijde van de ramp in de; practijk verschil zal maken met den tot nu toe gebruikeiijken grondslag: dever- koopswaarde ten tijld© van de ramp. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 19 Deo. 5,14 17,42 11,06 23,19 Bf de vroeger geldende tffdtaanwffeing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. Duitschland zal niet lijdzaam toe zien bij afmatting van Italië. Toelichting op verstrekking ver goeding van oorlogsschade. De aangekondigde hervormingen van onze belastingen belicht. De particuliere verzekeringen :ql kunnen blij ren doorwerken. Jacht op vele wildsoorten ver lengd tot en met 31 Januari. Gironummer van de W.H.N. is 5553. De Bank van de W.H.N. is Kasver- eeniging N.V., Amsterdam. Postgiro nummer 877. „Stort op 5553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven". DE VERDUISTERING Heden (Woensdag) gaat de zon om 17 uur 28 onder. Donderdagmorgen komt de zon op om 9 uur 47. Om 17 uur ?8 gaat zij dan weer onder. TusscKen zons ondergang en zonsopkomst moet worden verduisterd. De maan komt op om 23 uur 6 en gaat om 12 uur 22 d.a.v. onder. Laatste kwartier Zondag 22 December. Nieuwe Maan Zaterdag 28 December. Eerste kwartier Zondag 5 Januari 1941. Volle Maan Maandag 13 Januari 1941. Uit de Nieuwsbode van vóór vijfentwintig jaar Van 16—22 De cl 1915. Mej,. C. V. J. Bulthuizen Werd met 1 Januari eervofl, ontslag verleend als onderwijzeres te B rouw ear shaven. In haar plaats werd benoemd mej. Williemsen te Vlissingen. Voor het examen madhinistendiplo- imla B slaagde de heen Th. H. BossersT te B ir u i n i s s e. Benoemd tolt kerkvoogden te Zie rikzee de heeren J. van Schelven en G. J. Lunenberg Jr. Dr. A. v. d. Hoeven te Zierik zee hield een pleidooi voor de elec- trifieatie op Schouwen en Duiveland* Benoemd toit griffier bij! de recht bank te Zierikzee nix. P. v. d. Eist, thans griffier bij! het kantongerecht te| Middelburg. Tot leeraar aan de avondschool voor vakonderwijs te Zierikzee benoemde de raad de heer J. G. FlinL voor het m.sdeelde kind De Centrale Propaganda Commissie voor den verkoop der kinderpostzegels en prentbriefkaarten voor het kind meldt ons: Voor de aanstaande verdeeling voor de opbrengst der kinderpostzegels en de prentbriefkaarten voor hel kind, zullen ditmaal bijna 400 instellingen in ons land in aanmerking komen. De papieren, welke voor deze vereenigingen bestemd zijn, liggen op het oogenblik bereids alle ge reed bij den Penningmeester der Centrale Propaganda Commissie, den heer Mr. A. O. N. Teilegen te 's-Gravenhage. Hierme de is bereikt dat het aandeel dat ont vangen wordt, zoo snel mogelijk uit gereikt kan worden. Het wachten is thans op het eindbedrag dat den 6den Januari a.s., den laatsten dag van den verkoop bereikt zal wor den. De hoegrootheid hiervan ligt geheel in de handen van het Nederlandsche Volk, van welke deelneming aan het ge bruik van zegels en prentbriefkaarten de totale som geheel afhangt en waar op duizenden misdeelde kinderen weder om met groote spanning verlangend uit zien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1