1ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 17 DECEMBER 1940 OPOEN< OUDE JENEVER M.C. PRIMA ADVOCAAT Geabonneerden op ons blad De Kern ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, bulten Zierlkzee f 1.80. Voor het buitenland 110.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierlkzee, Schuithaven B 94 Tel, 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de L.ooze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14521 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesje®" 60 cent. Inzending tot 's morgens 8 uur DE OORLOG IN NOORD-AFRIKA Italië is vastberaden De Popoio di Roma schrijft, dat de slag in Noord-Afrika de grootste is, die ooit in dat werelddeel is geleverd. Het is een grootsche veldslag, waaraan de historie de herinnering zal bewaren. De Italianen zijn er trotsch op, dat ze daar tegen de indrukwekkende macht van het Britsche rijk strijden. In een bespreking van den toestand stelt het Gioraale d'Italia het feit op den voorgrond, dat Engeland nog nooit een dusdanige machtsontplooiing in een over zee gevoerden oorlog heeft ontwik keld, als bij de huidige gevechten in Noord-Afrika, waar Italië den druk van een met de modernste strijdmiddelen uitgeruste legermacht, die o.m. beschikt over 800 pantser- en gevechtswagens, moet opvangen. Met deze uit het geheele imperium samengetrokken middelen heeft Engeland geloofd een der beide spiipartners bui ten gevecht te kunnen stellen. De eerst volgende maanden zullen toonen, hoe onjuist deze hoop is. Ondanks de haast, die Engeland, voor welk land het op een snel resultaat aankomt, toont, zullen de gevechten nog lang duren. Italië staat vastberaden op zijn strijdplaats en houdt vol. Wat er ook aan het Egyptisch-Li- bysehe front moge gebeuren, Engeland zal zich niet knunen vrijmaken uit de Middellandsche Zee en zal tot aan zijn definitieve nederlaag het gewicht der Italiaansche wapens te voelen krijgen. Men noemt in Berlijn het gebeuren in Albanië en Egypte evenementen van se cundair belang, welke niets aan het eind resultaat van den oorlog kunnen afdoen, noch aan den onverminderden wil van de asm ogendheden- om Engeland compro misloos op de knieën te dwingen. Engeland, aldus verneemt men in de Wilhelmstrasse, zal nimmer ergens an ders verslagen kunnen worden dan in Engeland zelf. Vandaar, dat Duitschland alles zet op den oorlog tegen de Brit sche eilanden. Men wijst op de enorme schade, welke de massale luchtaanvallen van de laatste weken in de Engelsche oorlogsindustrie, het Britsche bedrijfsleven en het verkeer te land hebben aangericht. Vervolgens hebben de successen van den verscherpten duikbootoorlog een ver nietigenden invloed uitgeoefend op den aanvoer van oorlogsmateriaal, levensmid delen en grondstoffen naar het Engelsche moederland, dat thans op zijn beurt aan een blokkade van den allereersten rang wordt onderworpen. Ja, zoo hoog slaat men te Berlijn de schade aan, welke den laatsten tijd door de lucht- en zeemacht is aangericht, dat men hier reeds van het „laatste stadium" van den oorlog tegen Engeland spreekt. Alles duidt er op, aldus de Tel., dat de gebeurtenissen in Albanië en aan de Lybische grens de Duitsche oorlogvoe ring tegen Engeland eerder zullen ver scherpen dan doen afnemen. Luchtaan- I vallen en operaties ter zee zullen in de eerstkomende weken dan ook wel de belangrijkste plaats innemen. Of dit voorbereidingen zullen zijn voor daarop volgende militaire operaties van nog grooteren omvang, zal de toekomst moe- ten leeren. i Volgens een WededeeTing der autori teiten is het gelukt een communistische opstand Iwaarvan het dloel de bezet-i ting van Saigon iwas, bijtijds te (on derdrukken. De politie vernam het moo- dige omtrent dezen voorgenomen geweld daad en arresteerde duizend leden der communistische partij1, die volgens Jieti plan uit de in den omtrek liggende gar nizoenen hvapens Zouden stelen om daar- Jmede Saigon aan te vallen. De kolentrtood te Londen en in Zuid- Engel and doet zich steeds (meer gevoe len. De Engelsche oensuur heeft Vrijdag een bericht doorgelaten van den Lon- denschen correspondent van de Goete- borgs Mandeis- ioc!h Sjoefartstidning, (Waarin gewaagd wordt van het plan van hét Engelsche ministerie voor de voor raden. het vervoer van passagiers met alle tusschen Wales en Londen rijden de treinen voor een dag te verbieden. Men wil zoodoende de behoefte aan ko len van Londen tenminste voor etiket1© dagen ten volle dekken. TERUGKEER VAN HET ARENDSJONG Napoleon's zoon naar Parijs De hertog van Reichstadt, Napoleon Frans Karei Josef, rust thans, dank zij het initiatief van den Führier, naast Na poleon, zijn vader. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd het stoffelijk overschot, dat van Weenen naar Parijs vervoerd was, plechtig in de Döme des Invalides bijgezet. Het gebeente is niet uit de kist ge haald, zoo meldt het D.N.B. maar de geheele sarcophaag is naar Parijs over gebracht. De sarcophaag, die zich in de Kapuzinergraft te Weenen bevond, werd op een met vier paarden bespannen lijk koets naar het Westbahnhof gereden en van daar in een verzegelden wagon naar Parijs vervoerd. In aansluiting op een persreceptie bij den Duitschen ambassadeur werd een plechtigheid in den Dome des Invalides gehouden, waar tegen 1 uur des nachts het stoffelijk overschot arriveerde. Op het voorplein van den Dome was een af- deeling Fransche gendarmerie in groot tenue aangetreden met fakkels. Van Duitsche zijde waren ambassadeur Abetz, de commandant van Parijs, lt. generaal Schaumberg, gezant van Doernberg en consul-generaal Sieler verschenen. De sancjophioog, die op een affuit stomd en die door een afdeeling Duitsche sol daten van het station naar den Dome des Invilides was gebracht, werd hier aan den Duitschen ambassadeur overgedragen Duitsche soldaten droegen de sarcophaag tot het voorplein, waar als vertegen woordiger der Fransche regeering admi raal Darlan, te zamen met de generaals de la Laurencin en Laure, benevens ver scheidene hooggeplaatste Fransche amb tenaren aanwezig waren. Ambassadeur Abetz voltrioik hier dia plechtige overdracht. De hertog van Reichtttadt In 1809 was Napoleon I gescheiden van Josephine de Beauhartnais, die hem geen troonopvolger vermocht te schen- Ken en een jaar later was hij in het huwelijk getreden met Marie-Louise, dochter van Keizer Frans I van Oosten rijk. Den 20en Maart van het daarop volgende jaar werd een zoon geboren, die op de armen van zijn vader liggend de jubelende menigte werd getoond. „C'est un Roi de Rome", riep de Keizer. Slechts drie jaren zou de Koning van Rome' in Frankrijk toeven; na den eer sten Vrede van Parijs, krachtens welken de Keizer naar het eiland Elba werd verbannen, verliet Marie-Louise met haar kind Parijs om zich aan het hof haars vaders te Weenen te vestigen. Van dat tijdstip af dateert de onder drukking van alles wat Fransch was in den jeugdigen knaap, die „Prinz Franz- Karl" werd genoemd en volkomen in Oostenrijkschen geest werd opgevoed. De Honderd dagen gedurende welke Napo leons ster wederom was opgegaan, vorm den een te korte spanne tijds om dat gene tegenover den jongen Napoleon weer goed te maken wat er reeds was misdaan. Het Waterloo van den Keizer werd ook dat van zijn zoon. Ondanks zijn vlagen van heldhaftigheid en onstuimigen strijdlust was de Hertog van Reichstadt een weeke, teere verschij ning met een wankele gezondheid, die de oorzaak werd, dat een kwade long- tuberculose zich van hem meester kon maken en hem ten grave sleepte in den bloei van zijn jongelingschap. In een zaamheid, zonder tijdens zijn laatste oogenblik te zijn omringd door de innige teederheid, welke hij zoo zeer behoefde, j overleed hij op 22 Juli 1822. Zijn stoffe- 1 lijk overschot werd te Weenen bij de 1 graven der Habsburgers bijgezet, waar het tot nu toe heeft gerust. Dullsch weermachtsbericht Beperkte luchtactie Het Opperbevel der Weermacht deelde 1 Zondag mede: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bleef de bedrijvigheid der luchtmacht ten gevolge van het ongunstige weer, beperkt tot het leggen van mijnen voor Britsche havens. In den loop van Zaterdag hebben af zonderlijk vliegende Duitsche toestellen verscheiden voor den oorlog belangrijke objecten in Zuid- en Midden-Engeland aangevallen, voor een deel in duikvlucht. In de Midlands werd een belangrijke par Literfleich f 3.15 per flesch f 1 85 fabriek door zware 'bommen rechtstreeks getroffen. Boven het Duitsche rijk hebben v geen vijandelijke toestellen gevlogen. In het bezette gebied wierp de vijiamd op twee plaatsen bommen zonder schade aan te richten. i Aanvallen op Londen Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mede: In den nacht van 14 op 15 December hebben gevechtsvliegtuigen aanvallen ge daan op Londen en andere voor den oorlog belangrijke en militaire doelen in Zuidoost-Engeland. Voor een Engel sche haven werden opnieuw mijnen ge legd. In den loop van den dag onder nam de luchtmacht, met het oog op het weer, slechts verkenningsvluchten. In den afgeloopen nacht hebben Brit sche vliegtuigen op het gebied van het Duitsche Rijk een aantal brand- en ex plosieve bommen geworpen. Te Berlijn konden eenige zolderó ronden snel ge- bluscht worden. Eenige huizen, waar onder twee ziekenhuizen, werden bescha digd. Het verkeer op een spoorlijn werd tijdelijk gestremd. In andere plaatsen is slechts lichte schade aan gebouwen aan gericht. Te Herford is een kerk door bomtreffers vernield. In een fabriek in Midden-Duitschland werd een brand in de kiem gesmoord. De productie onder vindt geen belemmering. -Vier burgers zijn gedood, twaalf gewond. Een vij andelijk vliegtuig werd bij het naderen door nacht jagers neergeschoten. De Duit sche luchtmacht heeft geen verliezen ge leden. Italiaansch weermachtsbericht Gevechten in Noord-Af 'k» Het 191ste communiqué van het Itali aansch hoofdkwartier luidt: Na de ontruiming van Sidi el Barani, welke Zaterdag, op den zesden dag van den grooten slag, plaats vond, hebben de Italiaansche en Engelsche troepen elkaar in het woestijngebied van Forte Capuzzo (Solloem) en Bardia van den och tend tot den avond in bloedige gevechten aangevallen. Zonder ophouden speelden zich de aanvallen en tegenaanvallen af. Het slagveld is bezaaid met groepen vijandelijke pantserauto's en gevechts wagens, die in brand staan, maar de druk der vijandelijke strijdkrachten is niet afgenomen. De luchtmacht is met bewonderens- waardigen offerzin, die haar kenmerkt, opgetreden en heeft zonder onderbre king gebombardeerd en gevochten. Bij de gevechten van gisteren hebben onze jagers 11 vliegtuigen neergeschoten. Vol gens de aanvullende inlichtingen is het aantal vijandelijke vliegtuigen, dat op den voorgaanden dag werd neergehaald, tot 12 gestegen. Zes onzer bommenwer pers zijn niet teruggekeerd. De vijand heeft bases te Bardia en Tripolis gebombardeerd. Boven de laat ste stad zijn twee vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Aan het Grieksche front zijn in verscheiden sectoren vijandelijke aanval len door onze tegenaanvallen afgeslagen, waarbij de vijand aanzienlijke verliezen leed. Onze luchtmacht heeft onophou delijk doeltreffende aanvallen gedaan op Grieksche troepenconcentraties, ravitail- leeringscolonnes en gemotoriseerde af- deelingen, waarbij rechtstreeks werd sa mengewerkt met de op den grond ope- reerenda strijdkrachten. Onze Picchiatelli (duikbommenwerpers) hebben kruispunten van wegen onbegaanbaar gemaakt en vijandelijke troepen met bommen en ma chinegeweervuur bestookt. Andere for maties hebben een viaduct In de spoor lijn Saloniki-Athen© getroffen. op Schouwen-Duiveland. Tholen en St. Philipsland die de courant op den dag van uitgifte van de agenten niet ontvangen, gelleven zich te wenden tot den Directeur. In O o s t-A f r i k a hebben onze vlieg tuigen vijandelijke militaire objecten in het gebied van Gallabat gebombardeerd. Aan de grens van den Soedan bedrij vigheid van patrouilles en artillerie. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op eenige plaatsen in Erythrea zonder slacht offers te maken of aanzienlijke schade aan te richten. De onder bevel van korvettenkapiteit Ferragutti Carlo staande duikboot „Ne- ghelli" heeft voor de Egyptische kust een vijandelijken kruiser van het type „Southampton" getorpedeerd en tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht zijn drie vij andelijke luchtaanvallen op Napels ge daan. Er werden explosieve bommen en brandbommen op de stad geworpen. In de haven is een marinevaartuig van mid delbare tonnage getroffen. De schade is niet belangrijk. Een vijftigtal leden van de bemanning werd gedood of gewond. Een door een bom getroffen treiler is gezonken. Branden op woningen werden onmiddellijk gebluscht. Acht burgers zijn gewond. De houding der bevolking is voorbeeldig geweest. H«vio» g*»v»ck»4»n in A'b"n'ê Het Italiaansche hoofdkwartier maakt bekend In het grensgebied van Cyrenaica duurt de d.ruk van de vijandelijke strijdkrachten voort. Onze luchtmacht heeft den ge- pantserden af deelingen van den vijand zware verliezen toegebracht. Aan het Grieksche front zijn nieuwe aanvallen van den vijand afgeslagen. Tijdens hevige gevechten zijn gevoelige verliezen geleden, zoowel door den vij and als nan onze zijde. In Oost-Afrika heeft een vijandelijke luchtaanval op Assab schade aan eenige gebouwen in de stad veroorzaakt. WERK VOOR BOUWVAKARBEIDERS in Belg>ê en Noord-Frankrijk Vrijdag heeft op het departement van sociale zaken een bespreking plaats ge had van vertegenwoordigers van het rijksarbeidsbureau met een aantal Ne- derlandsche aannemers in de bouwbedrij ven, die binnenkort ten behoeve van de Duitsche weermacht met aanzienlijke groepen van personeel in België en Noord-Frankrijk werken zullen uitvoeren. Van de zijde der Duitsche opdracht gevers is bepaald, dat de aannemers de voor deze werkzaamheden noodige aan tallen bouwarbeiders uitsluitend mogen betrekken door tusschenkomst van de organen der openbare arbe.dsbemiddeling in de plaats, waar zij zijn gevestigd. Deze organen zuilen dan in nauwe samenwerking met het rijksarbeidsbureau te 's-Gravenhage, zorgen, dat de ge vraagde aantallen arbeiders ter beschik king staan. De bouwvakarbeiders, die voor plaat sing bij deze werken in aanmerking wen- schen te komen, moeten zich dus aan melden bij de arbeidsbeurs of het agent schap der Arbeidsbemiddeling in hun woonplaats. Zooals bekend is, is in de wintermaan den de werkloosheid onder de bouwvak arbeiders steeds het grootst. Hier ligt voor velen hunner een mooie kans om juist nu tegen een behoorlijk loon werk te vinden. SPAARBANKGELDEN M'. T'ip spreekt een onjuist gerucht tegen De secretaris-generaal van Financiën, heeft het noodig geoordeeld, een cate gorische tegenspraak te geven van een gerucht, dat onrust veroorzaakt heeft onder het sparend publiek in Nederland. Deze tegenspraak, afkomstig van den op financieel gebied hooggeplaatsten Neder lander, zal ongetwijfeld een goeden in druk maken. Hij heeft een schrijven van den volgenden inhoud gericht aan den Nederlandschen Spaarbankbond te Amers foort, waarbij 182 der voornaamste spaar banken in ons land zijn aangesloten: „Naar Ik verneem wordt het gerucht verbreid ale zou het denkbeeld in over- Het Arendsjong rust thans naast zijn vader, Napoleon I Plezierreizen zal na 1 Januari a.s. duurder worden De heffing van de met 1 Januari in te voeren loonbelasting De Wmterhulp-coliecte komt vooral den kinderen ten goede Ruim 94000 Nederl. arbeiders vonden in Duitschland werk Gironummer van de W.H.N. is 5553. De Bank van de W.H.N. is Kasver- eeniging N.V., Amsterdam. Postgiro nummer 877. Stort op 5553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven". DE VERDUISTERING Heden (Dinsdag) gaat de zon loim1 17 uur 28 omder. Woensdag komt rij op. omi 9 uur 46 en gaat rij om 17 uur 27 onder. Tusschen ziomsonder- en opgang moet worden verduisterd. De maan komt op oan 21 uur 54 en gaat onder om 11 50 d.a.v. Laatste kwartier Zondag 22 Deoeml- ber. Nieuwe Maan Zaterdag 28 Decem ber. Eerste kwartier Zondag 5 Januari, Volle maan Maandag 13 Januari. Üoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 18 Deo. 4,40 17,05 10,29 22,35 Bff de vroeger geldende tydtaanwfjeing d^ent 1,40 uur te worden bijgevoegd. weging zijn genomen, om tegoed bij spaarbanken in een of anderen vorm te blokkeeren. Ik stel er prijs op te uwer kennis te brengen, dat aan dit gerucht elke grond ontbreekt en dat dit denk beeld in geen enkel opzicht ter sprake is gekomen .of in overweging is geno men. Mocht u dit gewenscht voorkomen, ,dan machtig ik u reeds bij voorbaat, deze mededeelingen ter algemeene ken nis te brengen. (w.g.) TRIP. PLEIZIERREIZEN WORDT DUURDER Wijz'Q'ng Spoo-boekj* op 1 Januari Naar wij vernemen, is met ingang van 1 Januari as. wederom een wijziging in de dienstregeling van de Nederland- sche Spoorwegen te verwachten, en wel een die voornamelijk betrekking zal heb ben op de stoom trajecten. De trajecten, die met electrische treinen worden be reden, alsmede de trajecten der foren sen, vallen hier dus buiten. Op de stoom- trajecten echter zal in eenige mate moe ten worden bezuinigd op de kolen, zoo dat met een vermindering der frequentie rekening zal moeten worden gehouden. Tevens zal met ingang van dien datum een wijziging der tarieven tot stand komen. Deze zal voornamelijk de z.g. pleizierreizigers raken. Abonnementen (het typische bezit van den voor zake lijke doeleinden reizende) blijven buiten de wijziging. De verhooging staat nog niet vast, doch zal in ieder geval ge ringer zijn dan overdreven geruchten willen en vermoedelijk tot 25 procent beperkt blijven. Minister Cordell Huil heeft op een persconferentie de verrassende mededee- ling gedaan, dat het Engelsche verbod van Amerikaansche hulpver leening de Vereenigde Staten er niet van zal weerhouden, de goederen naar Europa te zenden. Men vermoedt te Was hington, dat de zendingen via Finland zullen gaan. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1