Dr. SCHILLING Brandstoffendistributie Zlerlkzee-Rotterdam ADVERTENTIES Marmeren Schoorsteenmantels Fa Aug. v. Dijck-Petlt Gratis lezen! Struys Likeuren f 1,50 per fles B. VAANE, Wijnhandel, Melkmarkt N.V. Bank voor Schouwen eo Dulveland Abonneert U op dit blad Er is goed nieuws in de advertenties vandaag 'w Succesje trekt de aandacht SUCCESJES BROODBAKKERIJ. CARTONS binden niet alleen allen, die Nederlander zijn, dooh ook xal ik trachten om alle Nederlauders deelgenoot te maken van datgene, wat leeft in de onderscheidene deelen van ons land zoo Noord als Zuid, zoo Oost als West, zoo hoofd- als hand arbeider, ioo boer als zeeman. Dat in dezen moeilijken tijd de huis vrouw met haar zorgen niet vergeten xal worden, behoeft wel geen betoog. Ir, Dubois hoopte in de gelegenheid te zijn, daartoe fioanoieel in staat gesteld, vele goede Nederlandsohe artistcn, welke thans niet ot onvoldoende in Nederland werk hrbben kannen vindeD, aan hun passend werk te helpen. Op deze wijze zal het mogelijk worden krachtig bij te dragen tot behoud van onze Nederlandsohe oultuur, zoowel in haar algemeenen verschijningsvorm als in haar typische plaatselijke vormen en zal het mogelijk z(jn deel te nemen aan de ont wikkeling van een nationaal volksleven, waaraaa in deze dagen zoo'n groote be- hoelte bestaat. MEDISCHE RUBRIEK Da strijd tagan da tuberculose Zooals we reeds hebben meegedeeld, is in het leven geroepen de sociale oom missie Zeeland, die zioh ten doel stelt maatregelen te nemen, waardoor de ondervoeding en haar gevolgen, die in de onderste jlagen der bevolking het sterkst optreden, be streden worden. Omdat met die gevolgen de tuberculose wordt bedoeld, heeft de Zeeuwsohe oorres pondent van de N.R.C. den distriots-tuber- oulose-arts, den heer F. de Stoppelaar, ge vraagd of er gegronde redenen waren voor deze bijzondere instantie. Dokter De Stóppelaar antwoordde, dat Zeeland een zeer laag (missohien wel het laagste) gemiddeld volksinkomen heeft, omdat een groot gedeelte der bevolking landarbeider is. De 1 o o n e n der ar beiders varieeren van f 10 tot f 14 in de week. Buitenstaanders meenen, dat dit erger lijkt dan het is, want volgens hen hebben mensohen, die op het land wonen, altijd wel een stukje grond, waarop xij aardappelen en groenten verbouwen. In werkelijkheid is het de laatste jaren niet meer zoo. In het rijke Zeeland, aldus dokter De Spoppelaar, treft men een groote sohare van mensohen, die te weinig verdienen om zioh, behoorlijk toegerust voor hun werk, te kunnen voeden. Zij vormen een zeer kwetsbare plek in de samen leving voor tuberculose, te meer omdat de woDiagtoestanden op het platteland van Zeeland alles te wensohen laten. De heer Da Stoppelaar deelde ona*een en 3d der mede over de resultatender t.b.o.-bestrijding in Zeeland. In 1900 stier ven per 10 000 inwoners 20 personen aan t.b o.dit cijfer was in 1939 slechts 4,4. BJijfcens een grafische voorstelling, die hij ons toonde, is het aantal sterfgevallen van 1900 af regelmatig dalende geweest. De lijn werd alleen tijdens den wereld oorlog ruw onderbroken. In 1918 steeg het aantal sterfgevallen per 10.000 inwo ners tot 14. De t b.o.-bestrijding in Zeeland zal in de naaste toekomst vooral gericht zijn op meer gelijkmatige verdeeling v,a n het voedsel onder de Zeeuwen. Het rijk beoogt met zijn distributie-stelsel evenredigheid te b'ereiken, maar dit Bohiet tekort voor de groepen, die de middelen missen om de hun toegewezen bonnen in te ruilen. Door stijging der prijzen zijn de landarbeiders in Zeeland, die altijd op het randje van een tekort hebben geleefd, aan den verkeerden kant van de streep terecht gekomen. De t.b.o.-bestrijding in ons gewest heeft eenig idee van de prijs stijging door de exploitatie-kosten van haar kindersanatorium iu Domburg. Per persoon wordt daar thans per maand ongeveer f 6 voor voeding meer uitgegeven dan voor den oorlog. De ondervoeding van vele gezinnen in Zeeland komt ook tot uiting in het aantal lijders aan t.b.o. Op 1 Januari 1940 waren totaal inge schreven 651 lijders aan actieve t b.o. Op 28 November bedroeg hun aantal 804. In hetzelfde tijdvak daalde het aantal ingeschrevenen inactieve lijders van 549 tot 433. Het aantal openlong-patiënten, steeg van 239 tot 280, het aantal inwoners van Zeeland, dat in ziekenhuizen en sanatoria wordt verpleegd van 111 tot 165. De t.b.o.-bestrijding in Zeeland is voor nemens zioh nog feller dan voorheen te weren, en een opsporingssysteem toe te passen, dat volkomen op het toenemend gevaar is afgestemd, maar men is er van doordrongen, dat alleen dè,u wat bereikt kan worden als het levens-minimum van bepaalde groepen der bevolking wordt op gevoerd. Vandaar de sociale oommissie, die nauw zal samenwerken met de Winterhulp en die zioh tot taak heeft gesteld ondervoede gezinnen op te sporen en te helpen. LAND- EK TUINBOUW De loodglanaziokto dar vruchtbooman an haar oorzaak E«»n paar weken geleden is bekend ge maakt, dat zeer binnenkort de daarvoor aangewezen controleurs zullen beginnen met hun oontróle over fruit- en andere boomeD, houtwallen, afrasteriDgspalen e.d., teneinde na te gaan of alle door loodglans aangetaste hout behoorlijk is verwijderd en verbrand. Naar wij vernemen is men in sommige gemeenten reeds met deze oontróle begonnen. Door de fruitkweekers, die nog steeds met deze gevreesde ziekte in hun boomen te kampen hebben (en dat zijn er niet weinig), zullen deze maat regelen zeker met vreugde worden begroet en van hun zijde mag men tooh wel de meest mogelijke medewerking verwachten bij het opsporen der bronnen van be smetting. Waarom moet hiermede echter gewacht worden tot den dag, waarop de controleur zioh komt melden? Op deze vraag zou een tweede vraag kunnen volgen, n.l.is men (in 't bijzonder de froitkweeker) wel voldoende op de hoogte van de kenmerken en oorsprong dezer ziekte om haar be hoorlijk te kunnen bestrijden? Herhaaldelijk blijkt n.l., dat sommigen alleen maar de typische loodkleur der bladeren als ziektebeeld kennen en in de veronderstelling verkeeren, dat, wanneer takken of boomen met dergelijke bladeren worden verwijderd en verbrand, alles ge daan is, wat mogelijk is, om de ziekte te bestrijden. Teneinde aan dezen nog eenige voorlichting te geven, moge hét volgende dienen. De eigenlijke oorzaak van de eigenaar dige loodachtige verkleuring der bladeren is een in takken of stam dor plaot aan wezig zijnde zwam. Kunnen we dus deze zwam uit boomen houden, dan is het doel bereikt. Maar hoe kunnen we dat Al vorens deze vraag te beantwoorden, zullen we eerst eens zien hoe die zwam er uit ziet, hoe ze zioh voortplant enz. Wanneer we in voohtige perioden (herfst, winter, voorjaar) langs een af rastering loopen, waarin ongeprepareerde palen, van populieren of wilgen afkomstig, zijn gebruikt, of we bekijken de houten paaltjes die als steun bij onze vruoht boomen zijn gezet eens van nabij, en we letten dan eens speciaal op dat gedeelte, dat zioh juist boven den grond bevindt, dao zal men in vele gevallen op die plaatsen opvallend paars of lila gekleurde zwammen kunnen vindeD, die zioh als korsten of sohilfers op de bast van het hout bevinden. Ook op oude wonden van b.v, populieren, wilgen, Iruitboomen, bes- ssnstruiken enz. kan men deze zwammen vinden. De naam van deze zwamaoort is Stereum purpureum, en z ij is de oor zaak van onze loodglansziekte. Zooals bekend wordt verondersteld, planten zwammen zioh niet voort door zaden, maar door microscopisch kleine lichaampjes die sporen worden genoemd. Bij vochtig weer nu vormen zich op de bovengenoemde paarse zwammen een zeer groot Bfiutal dezer sporen, die doordat ze zoo klein en licht zijo, gemakkelijk over zeer groote afstanden door den wind worden meegevoerd. Komen zij na deze zwerftocht op de gave bast van boomen of struiken terecht dan kunnen zij weinig kwaad veroorzaken. Wel kunnen zij in gunstige gevallen zoo rnim een jaar blijven zitten, waarbij hun kiemkraoht behouden blijft. Komt een spore eohter op een wond, b.v. een enoeiwond of een door storm of' anderszins ontstane beschadiging van de bast terecht, dan gaat zij tot ontkieming over. Zij vormt dan z.g. zwamdraden in het hout, die zioh snel vertakken en zioh spoedig door den geheelen tak (of boom) verspreiden. Een zoo aangetaste tak ver toont al spoedig de loodglans in het blad, terwijl zij op doorsnede bruin ge kleurd is. Wellicht kan een aangetaste boom nog een of twee jaren mee, dooh vrij dikwijls heeft het den dood tengevolge. Bovendien wordt zoo'n boom een gevaar voor de rest van den boomgaard, doordat zioh op het afstervende deel ervan reeds spoedig nieuwe zwammen vertoonen, die dan ook weer sporen gaan voortbrengen. Met het bovenstaande voor oogen zal het ieder (ook den niet-fruitkweeker) thans duidelijk zijn wat hij kan doen om deze, voor de vruohtboomen zoo gevaarlijke, ziekte te helpen bestrijden. Kort zouden we dit nog ia de volgende punten kunnen samenvatten 1. Voor men gaat snoeien zoeke men in en om zijn boomgaard alle hout waarop de paarse loodglaDszwammen voorkomen bij elkaar en verbrandt het ten spoedigste. 2. Verzoek eigenaars vau tuineD, afras teringen, houtwallen e.d. in de onmiddel lijke nabijheid van uw boomgaard het zelfde te doen in hun boomen en heesters enz. 3. Het afzagen vau om (e enten boomen laat men plaats hebben zoo kort mogelijk voor het omenteo, zoodat de gemaakte wonden niet een heele tijd aan aantasting behoeven bloot te staan. 4. Alle door snoei of op andere wijze ontstane wonden in vruohtboomen sluit men af met een goed dekkende stof (kanker verf is het beste middel). 5. Snoei zooveel mogelijk alleen in de maaoden Juni, Juli en Augustus. In deze maanden blijkt n 1. geen besmetting op te treden. 6. Gebruik voor afrastering, steunpalen e. d. geen ongeprepareerd hout en in geen geval populieren of wilgenhout. Er zijn thans in den handel zgn. gewolmaniseerde palen te krijgen, die zwamvorming onmo gelijk maken, niet rotten en nog veel andere goede hoedanigheden hebben. Ziet meo tegen de kosten daarvan op, dan kan men zelf palen schillen, drogen on met teer insmeren. Wanneer de bestrijding op deze wijze wordt aangepakt is er kans dat men op den duur de loodglansziekte eronder" krijgt. Of gaat men liever voort met elk jaar een deel van zijn boomen, waarin men zijn kapitaal stak en waaraan men soms jarenlang arbeidde, te rooien F Stoombootdlenst sa tusschaag.l.Qen plaats». DEOEMtiüR 1940. Van Zieriksee: Van Rotterdam: D. 17 'em. 10,30 D. .19 V. 20 10,30 M. 23 D. 17 D. 19 'sm. 9,30 V. 20 M. 23 9,30 Heden overleed, na een kortstondig lijden, xaoht en kalm, onze geliefde maD, vader, behuwd-, groot- en overgroot vader, MARINUS JACOB BEVELANDER, in den ouderdom van 80 jaar en 8 maanden. Oud-Vos8emeer, 13 Deo. 1940. Dit aller naam, Wed. M. J. BEVELANDER- Heijboer. Hiermede vervullen wij den treurigen plioht, U kennis te geven, dat hedenmiddag zacht en kalm is overleden onze ge liefde echtgenoot, vader, be huwd- eu grootvader, de heer LEENDERT JOHANNES BLOM, in den ouderdom van 75 jaar en 5 maanden. Haamstede, 14 Deo. 1940, E. C. BLOM - de Bruioe M. BLOM M. BLOM-Fokker en kind JAC. BLOM M. C. BLOM-v. d. Zande en kinderen St-Maartensdijk A. J. VERJAAL H; A. VERJAAL-Prinoe en kind Geen. bloemen Heden overleed te Haam stede, onze beste Zwager en Oom, de heer L. J. BLOM, in den ouderdom van 75 jaar. Wed. W. DE VR1EZE de Bruijne en Kinderen. Renesse, 14 Deo. 1940. Voor het bewijs van deelneming, dat wij vau U mochten ontvangen bij hot overlijden van onze geliefde vrouw, moeder, behuwd-, groot- en pleegmoeder, COR M. J. VAN DE VELDE, betuigen wij U hierdoor onzen hartelyken dank. Zierikzee, JOZ. BEIJE. F. L. C APELLE Beije. J. W. O APELLE. MARIETJE en CORRIETJE. MACHIEL. H. P. v. d. VELDE en Verloofde. Zij, die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan wijlen dhr. NICOLAA8 RINOEL- BERG, landbouwer, overleden 15 Mei 1940 te Zierikzee, worden verzocht daarvan opgave te doen, vóór 31 Deo,, bij M.RINGELRERG, Rijwielhandel, Varremarkt, Zierikzee. oudere modellen, tegen zeer lagen prijs, goddkooper dan houten. Bergen-op-Zoom, Telef. 146 Zjj, die zich van heden af op ons blad abonneeren, ontvangen de Courant de geheele maand Dec. gratis. Lederen Kleeding ruime voorraad goede kwaliteit Het Vergulde Paard Kummeli Marasquin, Curasao, Persico, Anisette, Cherry-Brandy en Frambozen Telefoon 217 Directeur: J. C. VAN DER KREKE Teiegr.-.dresSchouwenbank. Telefoon 78 (2 lijnen). Postrekening No. 7877 Rekening Courant Handels- en Landbouwcredieten Deposito's Incasso's Aan- en Verkoop van Effecten Coupons Voorschotten op Effecten Administraties Open bewaarneming met volledige administratie Ondergrondsche Safe Inrichting DES ZATERDAGS ZITDAG TE HAAMSTEDE IN HOTEL BOM De Administrateur van de Brandstoffenoommissie voor Schouwen en Duiveland maakt het volgende bekend Alle brandstof verbruikers der Groep E (klein-industrie, zooals bakkers, smeden,, enz.), dienen ter verkrijging van vaste brandstoffen voor de maand JANOARI 1941, vóór 25 December s.s. een ffmaand- formulier klein-industrie" in te zenden aan het brandstoffenbureau, Mol A 308 te Zierikzee. Aan hen die reeds in het bezit zijn van een identiteitskaart Groep E, zal dit formulier worden toegezonden. Voor nieuwe aanvragen dient men zioh ter verkrijging van de benoo- digde formulieren te wenden tot den plaatselijken distributiedienst of, in dien ^men in Zierikzee woont tot het brandstoffenbureau. Het bureau i« geopend van 9—12 uur. Te laat ingekomen formulieren kunnen niet meer in behandeling worden genomen. Met nadruk wordt er op gewezen, -dat de formulieren volledig en door de(n) betrokkene(n) zelf moeten worden ingevuld. Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd, dat de ten behoeve van de klein-indostrie toegewezen brandstoffen uitsluitend gebruikt mogen worden voor het bedrijf. Overtredingen zullen streng worden gestraft. Zierikzee, 16 December 1940. De Administrateur voornoemd, P. J. VAN DEN OUDEN OPGELETWINTERDIENST iederen DINSDAG 91/,i uur Goes, Wijngaardstraat 13, Donderdag 19 December, 11 tot 3 uur Bergen op Zoom, Hötel Remmers, Stationsplein Dinsdag 24 December geen spreekdag te Goes Van 1-4 regels f 0,60 H.H. KippenhoudersVan weinig kippen veel eieren met P. SLUIS' Ochtendvoer. Te koopIepen BRANDHOUT, in elke hoeveelheid, 4 ot. per kg. L. PANTU8, Nieuwerkerk. Te koop: Een vertrouwde Hit en pas- gekalfd hebbende Koe. M. L. Hendrikse, Brouwershaven. H.H. VeehoudersM. J. Bienefelt, Westatraat O 16, levert U alle Veevoeder. Te koop gevraagd: Garage C. v. d. Bout, Tel. 131 Br. onder lett, B, Bnrean v. d, blad. Te koop gevraagdEen in goeden staat zijnde 3 P.K. ELECTROMOTOR, door A. flAGE RzOuwerkerk. Vraagt Uw winkelier voor uw vogels P. SLUIS' verpakte vogelzaden. Aan Wederverkoopers aangeboden: Mooie Korstsparren, soherp oonour- reerend. Aanbev., Joh. Bijmafc Zonen, v/h. H. Hanse, Hekstraat, Beilen (Dr.) Gevraagd Leerling-Winkeljuffrouw. Br. ouder No. 1Bureau v. d. Blad. GevraagdJuffrouw voor do huis houding, 25 40 jaar, bij juffrouw alleen, zoo spoedig mogelijk, Straat weg 113, Ouwerkerk. verkrijgbaar 5 cent per stak, aan bet Bureau van dit blad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 4