ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 11 DECEMBER 1940 OPOEft De Kern ABONNEMENT Prijs £1.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14516 ADVERTENTIES: Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters Daar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 8 uur DUITSCHLAND'S STRIJD Hitlar Jicht da beweegredenen toe De Führer en opperbevelhebber van de Duitsche weermacht heeft Dinsdagmiddag in de montagehal van een Berlijnsche wapenfabriek de Duitse he arbeiders toe gesproken. Behalve de bedrijfsleiding en het personeel van de fabriek, woohdén generaal-veldmaarschalk Keitel, chef van het opperbevel van de weermacht, de leider van het Duitsche arbeidsfront, dr. Ley, en de rijksminister voor bewape ning en munitie, dr. Todt, de bijeen komst bij. Nadat dr. Göbbels de bijeenkomst had geopend, zei de Führer ter inleiding, dat we ons bevinden in een strijd van twee werelden tegen elkaar. De volkeren, waar het hier in de eerste plaats om gaat, Duitschers, Engelschen, Italianen en Fran- schen, vormen de kernen der landen, die tegen elkander in den oorlog stonden. 45 millioen Italianen bezitten aan nut tig gebied een oppervlakte grond van nauwelijks een half millioen vierkante kilometer. 85 millioen Duitschers hebben als levensbasis nauwelijks 600.000 vier kante kilometer en dan nog dank zij ons ingrijpen. Dit beteekent, dat aan 85 mil lioen Duitschers 600.000 vierkante kilo meter ter beschikking staan, waarop zij moeten leven en aan 46 millioen Engel schen 40 millioen vierkante kilometer. Deze aarde is echter niet door de Voorzienigheid of door den lieven God zoo verdeeld. Deze verdeeling hebben de mensehen zelf zoo gemaakt en dit is eigenlijk geschied in de laatste 300 jaar, dus in den tijd, waarin ons Duitsche volk inwendig machteloos en verdeeld was. Na afloop van den dertigjarigen oorlog werd Duitschland krachtens het verdrag van Munster in honderden kleine staatjes gesplitst en heeft ons volk zijn geheele kracht uitsluitend in het binnenland ver bruikt en in dien tijd is de rest van de. wereld verdeeld. Gaan aalmoezen, maar rechten Inwendig, zoo vervolgde Hitler, was de groote taak, die ik mij stelde, deze, die vraagstukken door een beroep op het verstand op te lossen, door het be roep op het inzicht van allen om de kloof tusschen den te grooten rijkdom aan den eenen kant en de te groote armoede aan den anderen kant te over bruggen, inziende, dat dergelijke ontwik kelingen niet geschieden van vandaag op morgen, en dat het altijd nog beter is om door het verstand geleidelijk de al te zeer gescheiden klassen nader tot el kaar te brengen dan om een dergelijke oplossing met geweld te bewerkstelligen. Het recht om te leven is algemeen en geldt voor iedereen. Het kan ook niet zoo zijn, dat een volk zegt: wij willen jullie zoo graag daten medeleven. Het kenmerk van elke werkelijk socia listische ordening is, er voor te zorgen, dat er geen aalmoezen gegeven worden, maar dat er rechten gevestigd worden. Nationals eendracht De nationale eendracht was voor Duitschland derhalve een van de voor onderstellingen van de spil om de heele Duitsche kracht in het algemeen eerst weer te ordenen en aan het Duitsche volk te toonen, hoe groot zijn kracht in het algemeen is, opdat het weer zich van zijn kracht bewust zou worden om dan zijn aanspraken op leven onder woorden tebrengen en door te zetten. Deze nationale eendracht meende ik te kunnen bereiken door een beroep op het verstand. Ik ben toen in een zekeren tijd vijftien jaar lang van beide kanten gesteenigd. Sommigen verweten mij: gij wilt ons, die toch tot de intellectueelen behooren, omlaag brengen tot het ni veau van de anderen. Deze waren niet te bekeeren. Er zijn nog tegenwoordig menschen die niet wil len luisteren. Maar in het algemeen is het aantal dergenen toch aldoor grooter geworden, die inzien dat met de ver scheurdheid van ons volkslichaam, alle volkslagen te gronde moeten gaan. Democratie en vrijheid In deze wereld der kapitalistische de mocratie I-uldt het belangrijkste oecono- mische principe: het volk is er voor het bedrijfsleven en het bedrijfsleven is er voor het kapitaal. Wij hebben dit be ginsel omgekeerd: het kapitaal is er voor het bedrijfsleven en het bedrijfsleven is er voor het volk. Al het andere is slechts een middel tot het doel. Wij hebben hier grenzen getrokken. Daarover zegt men terstond: Gij ter roriseert de vrijheid. Dan terroriseeren wij dus de vrijheid ten koste van de gemeenschap. Maar deze lieden hebben de mogelijkheid, om slechts een voorbeeld te noemen,, uit hun bewapeningsindustrie tot 160 procent dividètwk op te steken. Zij zeggen: wanneer deze Daitsche me- -thoden om zich heen grijpen en over winnen dan houdt dit op. Daarin hebben zij volkomen gelijk. Ik geloof dat zes procent voldoende is. De waardefactor arbeid Voor on9 is het goud zelfs heelemaal geen waardefactor, maar slechts een fac tor tot onderdrukking en overheersching van het volk. Ik heb, toen ik aan de macht kwam, maar één enkele hoop ge had en daarop bouwde ik: dat was de flinkheid, de bekwaamheid van het Duit sche volk en vain den Duitschen arbeider, de intelligentie van onze uitvinders, onze ingenieurs, onze technici en chemici enz. De Duitsche arbeidskracht is ons goud en dat is ons kapitaal en met dit goud versla ik iedere andere macht ter we reld. Ik heb mijn oeconomie, aldus de Füh rer, sléchts opgebouwd volgens het be grip arbeid. Wij hebben onze problemen ongelost. De mark is stabiel gebleven omdat gij, volksgenooten, en uw arbeid er achter staan. Wanneer ik in het open baar acht of negen jaar geleden zou hebben verklaard, dat over zes tot zeven jaar het probleem niet meer zal zijn, hoe wij de werkloozen aan werk helpen, maar dat dan het probleem zou luiden: waar halen wij de arbeidskrachten van daan, dan zou men verklaard hebben: dat is een waanzinnige. Maar dat is thans werkelijkheid geworden! Een wereld moet breken Wij weten zeer nauwkeurig, dat, wan neer wij in dezen strijd het onderspit delven, dit het einde beteekent. En dan niet het einde van onzen socialistischen opbouwarbeid, maar het einde van het Duitsche volk. De andere wereld zegt: wanneer wij verliezen, stort ons wereld- kapitalistisch gebouw ineen. Zij zullen dan komen met sociale eischen. Er zal een ineenstorting volgen. En daarom be grijp ik ook, dat zij verklaren: dat wil len wij onder alle omstandigheden ver hinderen. Ik geloof, dat één der beide werelden breken moet. Wanneer wij zou den breken, zou met ons het Duitsche volle ineenstorten. Wanneer de andere wereld breekt, ben ik er van overtuigd dat de wereld dan pas vrij wordt. Want onze strijd is niet gericht tegen den Engelschman als man, of tegen den Franschman. Tegen hen hebben wij niets. Toen zij in den oorlog traden, konden zij niet zeggen: Wij beginnen, omdat de Duitschers dat geëischt hebben. In tegendeel, zij hebben gezegd: wij be ginnen, omdat wij vreezen dat dit systeem ook ons volk aantast. Zij wilden ons volk terugslaan naar den tijd van Versailles. I Afgewezen voorstallen Hoe vaak heb ik hun de hand niet gereikt? Ik had heelemaal geen zin om te wapenen. Dat verslindt zooveel ar beidskracht. Ik wilde de Duitsche ar beidskracht voor andere plannen, ik heb de eerzucht het Duitsche volk rijk, het Duitsche land schoon te maken. Ik zou willen dat wij de beste en schoonste cultuur kregen. Ik zou willen, dat het tooneel en de Duitschecul tuur ten goede zouden komen aan het geheele volk en niet alleen aan de tienduizend hoogste geplaatsten, zooals in Engeland. Voor die ontzaglijke plannen had ik de arbeidskracht noodig. De wapening ont neemt mij slechts arbeiders. Ik heb voor stellen gedaan om de wapeningen te be perken. Men heeft mij uitgelachen. Ik vernam slechts „neen". Tegen Engeland heeft Hitier het Duit sche volk gewapend. Nu is de strijd gekomen. Ik heb ook hier alles gedaan wat een mensch maar kon doen, bijna tot zelfvernedering toe, om hem te ver mijden. Ik heb den Engelschen aanbod na aanbod gedaan, ik heb diplomaten bezworen, toch verstandig te zijn. M.°.ar sedert zeven jaren verklaarde Churchill: „Ik wil den oorlog". Hij heeft hem nu. Overigens hebben wij allen slechts de hoop, dat eens het oogenblik zal komen, waarop het verstand weer zegeviert en de vrede wordt hersteld. Van één ding moet de wereld kennis nemen: een ne derlaag in Duitschland zal er noch mi litair, noch wat den tijd betreft, noch oeconomisch komen. Wat er ook moge gebeuren, Duitsch land zal zegevierend uit den strijd te voorschijn komen. Ik ben niet de man, die een strijd eenmaal heeft aanvaard en hem ten ongunste van zichzelven afbreekt. DE BALKAN EN «FRANKRIJK TREKKEN DE AANDACHT De afgeloopen (wieek kenmerkte zicih cLoiotr een afnemen van de diplomatieke activiteit, twlelke sedert de ontmoetingen van den Führer met maarschalk Pétain, Laval en generaal Franco viel waar te inemen. Na de achtereenvolgende toe tredingen van Hongarije, Roemenië en Slovakijo tot het dirie-mogendihedenpact Berlijn— RomeTokio hebben zich geen verdere feiten in de diplomatieke iOor- logvoering voorgedaan. Met de moge gelijkheid mag warden rekening gehou den, dat de relatieve stilte op diploma tiek gebied thans eenigen tijd zal aan houden. Dit twil 'echter geenszins zeggen, dat de bedrijvigheid achter de schermen tot stilstand zou zijn gekomen. „Lange voorbereidingen, korte vfedsLagen" is 'een Duitsche Leuze, twlelke niet alleen op stra tegisch, doch stellig iOok op politiek ge- bied geldt. Het is op twlee punten, dat dezer dagen de aandacht in Berlijnsche politieke kringen is gevestigdop de ontwikkeling in het Zuidoosten van Europa en pp een eventueels verandering in de Duitséh-Fraesehe be trekkingen. D>e situatie op den Balkan is sedert het uitbreken van den Itali- .aansdh-Grieksöhen oorlog precair en blijft de vole aandacht in beslag ne- tmlen. De jongste rede van den Ducie, alsmede de laatste offiojeeie legerberieh. ten uit Rome duiden ;aan, dat men ini Italië op een liangdurigen lOorlog met den GrieksChen nabuur rekent. Ook de iWüsseiing in het Italiaansche legeircom- mando moet waarschijnlijk in dit licht bezien Iwbirden. Voorloopig ziet het ier naar uit, als of de naburen van Griekenland, alsmede de groote mogendheden, een! afwachtende 'houding zullen aannemen. Van het verloop van dezen oorlog zai1 het Wlaarsdhijnlijk afhangen, of het daar bij oiok in de toekomst zal blijven. De IwSnter beeft thans zijn intrede in dej bergachtige 'en doorgaans onherbergzame grensgebieden tusschen Griekenland, Al banië, Bulgarije en Joegoslavië gedaan', zqoidart het niet onmogelijk is, dat de Italiaanseh-Grieksche oorlog geruimen tijd het stadium van een „stellingen oorlog" zal doormaken. Tenslotte schijnen de onderhandelingen tusschen Berlijn en de regeering te Vichy nog niet een eindstadium te hebben be reikt. Geruchten betreffende een bezoek van Laval aan Duitschland of omge keerd van een nieuw Duitsch bezoek aan Frankrijk, werden tot nog toe niet bevestigd. Wel wordt er intensief on derhandeld over een nieuwe regeling der Duitsch-Fransche betrekkin- geh in het kader van de nieuwe Euro- peesche ordening. Of dit jaar nog een ingrijpende ver andering in de relaties tusschen Berlijn en Vichy zal meebrengen, zal moeten worden afgewacht, schrijft de Tel. Mo gelijk is het, dat men de zoo uitermate omvangrijke en gecompliceerde proble men inzake het scheppen van een nieuwe nabuurschap tusschen Frankrijk en Duitschland één voor één wil oplossen en regelen in plaats van plotseling met een afgesloten eindresultaat voor den dag te komen. In politieke kringen te Berlijn rekent men dan ook met de waarschijnlijkheid, dat de verschillende vraagstukken, zoo als do economische betrekkingen, de krijgsgevangenen, de zetel der Fransche regeering, de relaties tusschen het be zette en niet-bezette Frankrijk, de toe komst der koloniën en die van het Fran sche leger, vloot en luchtmacht, alsmede de uiteindelijke grenstrekking etappege- wijs behandeld en geregeld zullen wor den. De Tiegecringsoom/missairis b'iji de BanCa de Credit prof. Erwin Antomescu, heeft opdracht gekregén, de coupons van de door den staat in beslag genomen ef fecten van ex-koning C a r o 1, die bij! verschillende Roeraeensche bankinstellin gen. ien ondernemingen 'berusten, te ver zilveren. NA DEN FINSCH RUSSISCHEN OORLOG Het economisch leven herstelt z'ch In een brief uit Helsinki, opgenomen in „Das Reich", worden belangwekkende bijzonderheden meegedeeld over den toe stand in Finland, een jaar na het uit breken van den Finsch—Russischen oor log. De gemiddelde oorlogsverliezen van het land aan bosch, industrie, bouw land enz. bedragen naar schatting ongeveer 10 pet. Zij zijn voor de Finnen ongetwijefld zeer pijnlijk, maar him levensmoed en hun ondernemingslust zijn er geenszins door gebroken. Men concentreert er zich op, zoo snel moge lijk door uitbreiding van oude en stich ting van nieuwe bedrijven benevens door uitbreiding van de exploitatie van den aanwezigen grond den toestand van vóór den oorlog weder te bereiken. Wat de vestiging in het land van de bewoners der aan Rusland afgestane ge bieden betreft wordt er in het artikel in „Das Reich" op gewezen, dat de Zweedsch sprekende gebieden hebben ge protesteerd tegen een overmatig groote vestiging van Kareliërs, daar zij een verfinsching van hun taalgebie den vreezén. Er schijnt evenwel een beide partijen bevredigende compromis oplossing op til te z'ijn. Daar overal in het land thans arbeiders te werk zijn gesteld voor herstel en nieuwen bouw kan haast niet meer van werkloosheid worden gesproken. Welis waar waren er eind November ongeveer 5000 personen, meest seizoen en vak arbeiders als werkloos ingeschreven, doch ook voor dezen zal er wel voldoende werkgelegenheid aanwezig zijn. Wat de voorziening der bevolking aan gaat zijn er tal van deels zeer ingrijpen de maatregelen genomen. Haast alle be langrijke artikelen vallen onder de distri butie. De algemeene schaarschte aan goe deren heeft tot aanmerkelijke prijsstij gingen geleid, gemiddeld van 25 tot 30 pet. Langs wettelijken, weg tracht de regeering een verdere stijging te voor komen en aldus het gevaar voor in flatie het hoofd te bieden. In verband hiermede moet ook de deviezenregeling worden gezien. Reizigers mogen niet meen dan 100 Fin- sche marken (ongeveer vier gulden) mee naar het buitenland nemen. De loonen in de verschillende vakken zijn deels verhoogd, terwijl de salarissen en de loonen van het overheidspersoneel op den stand van vóór den oorlog zijn ge handhaafd. Binnenkort zal intusschen waarschijnlijk een aanpassing aan de prij zen geschieden. SIWA, DE WOESTIJNVESTING Knooppunt van verschillends wegen Siwa, in de onmetelijke wijdte van de Egyptische woestijn gelegen, is de grootste en gunstigst gelegen oase in het Zuidelijke deel van dit gebied. Belang rijke wegen leiden naar Mersa Matroe en naar Solloem, alsook naar Dsjaraboeb in Cyrenaica, dat niet ver van Siwa veiwijderd ligt. Verder is er nog een straatweg naar Alexandrië en naar de Zuidelijker gelegen oasen Daila en Dakhla Siwa is reeds sedert 1935 door de En gelschen getransformeerd in een groot voorraadmagazijn van het Engelsche le ger. Men legde er belangrijke werken aan. Men liet er een vliegveld aanleggen, breide het palmenwoud van Siwa uit Siwa telt 160.000 palmen en de Dzjebel Moesa (dzjebel =.berg), die tot dusver doodenstad van de inboorlingen was, werd sterk bevestigd. In de talrijke grot ten, welke de berg bevatte, werden wa pens en ammunitie opgeslagen. De beide Arabische plaatsjes; Siwa en Aghoermi, werden omgeven door een gracht, welke geen enkele pantserwagen kan passeeren. Er verrees een radiostation, levensmid delen werden in onderaardsche schuil kelders opgeslagen en er werden kazer nes voor de troepen gebouwd. De meeste van deze inrichtingen zijn handig ge camoufleerd, evenals het afweergeschut. De oase Siwa is 50 kilometer lang; 12 kilometer daarvan zijn bedekt met pal men. In de breedte meet zij slechts 4 tot 6 kilometer. Zij vormt een belang rijk centrum, al was het alleen als knoop punt van talrijke wegen. De voornaam ste weg leidt naar Mersa Matroe; deze is van versterkingen voorzien en men heeft zelfs Artesische putten langs den weg gegraven. De langste weg is die welke naar Alexandrië leidt. Intusschen leveren ook deze wegen Wij beleven een strijd tuiichen twee werelden zegt Hitier Duitschland bereidt zich voor op Koloniaal bezit Finland, een jtar na den Finich- Rusiischen oo log Zuid Oost-Europa en den Balkan trekken de aandacht W nterhu'p N-<4»--l*nd leverde 3 December f 880 000 op Postgiro's Winterhulp Nederland, Den Haag, no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de kasvereeniging N.V., Amsterdam no. 877. „Stort op 5553 of 877 Ge brengt geluJc in veler leven". DE VERDUISTERING Heden (Woensdag) gaat de zion om 17 uur 28 onder. Morgen (Donderdag) koimt zijl ioim 9 uur 41 op en gaat zij' om 17 uur 27 «wider. Tusschen zons ondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. De maan komt iotp om 16 uur 27 en gaat onder iOim 6 uur 51 d.a.v!. Volle Maan Zaterdag 14 December. Laatste kwartier Zondag 22 December. Nieuwe Miaan Zaterdag 28 December. 1 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 12 Deo. 1,00 13 18 6,52 19,05 Bff de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bygevoegd. door de woestijn bepaalde gevaren op, want in de onmiddellijke nabijheid strekt zich een reusachtig, zouthoudend moe ras uit, El Quatara, dat 40 tot 140 meter onder de oppervlakte van den zeespiegel ligt en waarin alles spoorloos verdwijnt. Duitsch weermachtsbericht Engelsche koopvaarders tot zinken gebracht Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mede: Een in overzeesche wateren opereerend oorlogsschip, van welks bedrijvigheid de resultaten reeds gedeeltelijk bekend zijn gemaakt, heeft de tot zinken gebrachte tonnage van vijandelijke koopvaardij schepen weten te verhoogen tot meer dan 100.000 ton. Een duikboot meldt het tot zinken brengen van twee bewa pende vijandelijke koopvaardijschepen van tezamen 14.500 ton. Daarmede heeft ka pitein Viktor Schütze op zijn laatsten tegen den vijand ondernomen tocht de tot zinken gebrachte vijandelijke koop- vaardijscheepsruimte weten op te voe ren tot 45.000 ton- Na den reeds gemelden bijzonder ge slaagden vergeldingsaanval op Londen in den nacht van Zondag op Maandag, heeft de bedrijvigheid van het luchtwapen op Maandag en vannacht zich wegens de on gunstige weersgesteldheid tot bewapende verkenningen beperkt. In den loop van den afgeloopen nacht wierpen eenige Britsche vliegtuigen in het bezette gebied en Noord-Duitschland een aantal brisant- en brandbommen uit, die geringe schade aan gebouwen ver oorzaakten. f f De vijand verloor gisteren drie vlieg tuigen. Daarvan werden er twee in lucht gevechten en een door de luchtdoeb- artillerie neergeschoten. Drie eigen vlieg tuigen keerden van den grooten aanval op Londen niet terug. Ter hoogte van de eilandengroep Si- sarga, aan de Noordkust van Spam je*, zijm Zondag, maar 'eerst thans bekend wordt, de Spaanséhe visschersschepen „Dolores" en „Castilla" in aanvaring ge. Woest. Tengevolge van ©en groot lekt dat in de „Dolores" ontstond, zonk het vaartuig binnen enkele minuten. Van de uit 52 lcoppem bestaande bemanning kon den slechts zes personen gered wor den, terwijl maar één lijk geborgen Werd. De overige leden 'der bemanning, Waaronder de eigenaar van het sdhipn iwlorden vermist.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1