ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 10 DECEMBER 1940 OPGEM< ZKMKZHESCHE. (OUPAMT DOOR TE LATE INZENDING De Kern 1 j,i i1 i*n n ABONNEMENT Prijs fl.60 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland 110.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 tent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. ii7siZjs,:.KB60 Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze Uitg.-Rcd.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14515 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesje»" 60 cent. Inzending tot 's morgens 8 uur JAPAN WAARSCHUWT AMERIKA Varklaring van Matioaoka Matsoeoka, de minister van buiten- lacdsche zaken, heeft tijdens een thee vvoor vertegenwoordigers van de buiten- landsche pers eenige verklaringen afge legd over de problemen van de Japansche buitenlandsche politiek. Op de vraag, of Nomoera, de nieuwe ambassadeur in Washington, speciale richtlijnen heeft gekregen tot regeling van de Japansch-Amerikaansche betrek kingen, verklaarde Matsoeoka, dat Ja pan's buitenlandsch-politieke lijn jegens de Vereenigde Staten volkomen duide lijk is, aangezien deze is opgebouwd op het driemogendheden-pact. Deze politiek tracht men niet alleen voor het eigen volk, maar ook voor het buitenland duidelijk te maken. Mochten de Vereenigde Staten aan Duitschland den oorlog verklaren, dan zal Japan op grond van het driemogendhe- d e n p a c t terstond aan den oorlog deel nemen aan den kant van de mogendheden van de spil. Wel hoopte Matsoeoka, dat dit geen werkelijkheid zou worden. Op een vraag betreffende een moge lijke ontwikkeling der Japansch-Ameri kaansche betrekkingen, zeide Matsoeoka, „wij mogen verschillen van meening met Amerika hebben, maar wanneer beide staten zich met hun eigen zaken bemoeien kan het niet tot ernstige botsingen komen Ik heb de hoop niet opgegeven, dat wij wellicht in een niet al te ver afgelegen toekomst oog in oog tegenover elkander zullen staan en onze betrekkingen vreed zaam zullen regelen. Ik zie geen reden, waarom wij in den Stillen Oceaan oorlog zouden voeren. Dat zou een dom heid zijn. Moeilijkheden kunnen worden overwonnen, wanneer beide partijen het hoofd helder houden." Ten aanzien van de JapanschRussi sche betrekkingen zeide Matsoeoka, dat onderhandelingen gevoerd worden. Ver dere bijzonderheden kon hij niet mede- deelen. Wat Nederlandseh-Indië betreft tracht Japan te komen tot een vreedzame overeenstemming. Japan heeft nopens Ne- derlandsch-Indië alleen economische be doelingen. Over den status quo in het Verre Oosten zeide Matsoeoka, dat zaken en ook politieke constellaties in de wereld in den loop van den tijd veranderen. Japan heeft geen territoriale ambities jegens andere landen in het Verre Oos ten. Wanneer de Vereenigde Staten te Sin gapore schepen zouden stationneeren, zou dit tot ernstige overwegingen van den kant van Japan moeten leiden. Meer kon de minister hierover op dit oogen- blik niet zeggen. DE CARNARVON CASTLE IN HET DOK De met zWare averij: in ieen dok te- Montevideo liggende Britsclbe hulipkru;- ser Carnarvon Castle heeft indertijd 'het snelheidsrecord op het traject naar Z. Afrika veroverd. Als geyodig van het; gioed gerichte vuur van den Diuitschea hulpkruiser kon de Carnarvon Castle, on danks haar groiotere snelheid, het Duit- sche schip niet dicht benaderen en moest het na zoware schade te hebben opge- 1oppen, het gevecht ontijdig 'afbreken. Aan boprd van de Carnarvon Castle bevinden zich vele matrozen van een anderen Britschen .hulpkruiser, de Queen of Bermuda, »een turbineschip van 22575 ton. Waarschijnlijk zijn ziijl ;op de neis naar Montevideo aan boord genomen om de zware verliezen van den beschadig den hulpkruiser te dompenseeren. Ver scheidene honderden arbeiders Zijn koorts achtig bezig met het voiorlonpig her stellen van de averij'. In diplomatieke kringen te Montevideo is men van mieening dat de regeering) van Uruguay de Carnarvon Castle, even als destijds het Duitsche oorlogsschip Ad. imiral graf vjon Spee, 72 uur li'gtijd zal toestaan. Naar verluidt worden bijl de reparatie- 'werkzaa'mheden aan de Carnarvon Castle pantserplaten gebruikt, die tot dat doel' in allerijl uit het Wrak van de von* Spee gehaald rijn. Een in Degens Nyheter gepublideerd bericht van een Atoerikaansch pers agentschap uit Montevideo meldt, dat de aldaar aangekomen Britsche hulpkruiser Carnarvon Castle in het gevecht met j een Duitsch schip Zwiaar beschadigd is. Zootwel de schoorsteen alls de comlman- MATSOEOKA, de Japansche minister van buitenl. zaken „Japan heeft nopens Ned.-Indië alleen economische bedoelingen dobrug zijb dpor Duitsche granaten ge troffen. In tptaal heeft de vijiand, vol gens de verklaringen van den Britschen commandant van de Carnarvon Castle, 22 treffers pp den Britschen hulpkruiser geplaatst. 22 Duitsche gevangenen van de Itape, die aan boord van de Carnarvon Gastie -waren, Zijn op het Engeisclhe schip Queen of Bermuda overgebracht voordat de Carnarvon Castle de Ujruguaysche wa teren binnenliep. Duitsch weermachtsbericht Bristol met bommen bestookt Het opperbevel der weermacht deelde Zondag mede: i_| Een duikboot heeft twee vijandelijke koopvaardijschepen, met een gezamenlij- lijken inhoud van zeventienduizend b.r.t. tot zinken gebracht. Een andere duikboot bracht nog twee vijandelijke koopvaardij schepen met een totalen inhoud van 12000 b.r.t., waaronder een tankschip van 9000 b.r.t., tot zinken. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in kien nacht vanj 6 pp) 7 December de haven werken en docks en andere voor den oorlog belangrijke doelen te Bristol aangevallen. In verschillende deelen der stad, in het bijzonder in de nabijheid der waterleiding, zijn ontploffingen en verscheidene branden waargenomen. Op 7 December bleef de bedrijvigheid der luchtmacht beperkt tot aanvallen op afzonderlijke militair-belangrijke doelen aan de Zuidoostkust van Engeland. Bij de gewapende verkenning boven de zee ten Oosten en ten Noordoosten van Great Yarmouth zijn van geringe hoogte bom men geworpen, op twee koopvaardijsche pen. Beide schepen werden getroffen en raakten in brand. In den nacht van 7 op 8 December hebben Britsche vliegtuigen boven de be zette gebieden en West-Duitschland ge vlogen en verscheiden bommen geworpen Op drie plaatsen werd geringe schade aan fabrieksinstallaties toegebracht. Bo vendien werden op verscheiden plaatsen huizen beschadigd, waarbij zes personen om het leven kwamen en verscheiden gewond werden. Vrijwel alle slachtof fers bevonden zich buiten de schuilge- legenheden. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten, waarvan drie door luchtdoelgeschut. Twee Duitsche toestel len worden vermist. Zware aanvallen op Londen Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mede: Als vergelding voor de Engelsche lucht aanvallen op West-Duitsche steden heeft het Duitsche luchtwapen in den nacht van 8 op 9 December met zeer sterke afdeelingen en in voortdurende golven een grooten aanval op Londen on dernomen, die van het vallen der duis ternis tot aan de morgenschemering duurde. Bij helder zicht wierpen ge vechtsvliegtuigen bommen, ook van het zwaarste kaliber, op de stad en vooral op de voor het leven noodzakelijke ravi- tailleeringsinstallaties. Op vele plaatsen ontstonden geweldige branden, die zich in den loop van den nacht op ver scheidene punten tot een groote gloeiende vuurzee vereenigden. Gashouders vlogen met hooge steekvlammen in de lucht, petroleumvoorraden vlogen in brand, waarbij zich'een sterke rook ontwikkelde Afzonderlijke Britsche vliegtuigen wier pen in den nacht in West-Duitschland opnieuw op verscheidene plaatsen bom men neer. Te Dusseldorp, Miinchen-Glad- bach en eenige andere plaatsen werden woonwijken getroffen en eenige huizen in brand gestoken. Hierbij kwamen negen burgers om het leven, 17 burgers werden zwaar en 14 licht gewond. Alle personen die gedood of gewond werden, bevonden zich buiten de schuil kelders. Militaire schaak of schade aan voor de oorlogvoering belangrijke ob jecten werd nergens aangericht. Twee Engelsche vliegtuigen werden door de luchtdoelartillerie neergeschoten. Een eigen vliegtuig wórdt vermist. Italiaansch weermachtsbericht Grfieksche aanvallen afgaslagen Het 184e communiqué van het Italiaan, sche hoofdkwartier luidt: In Albanië zijn hernieu'wde vijande lijke aanvallen tegen den linkervleugel! van het negende leger door onze troe pen afgeslagen. Aan het overige front heersdhte iwiederrijidsche activiteit van pa trouilles. Onze vliegtuigen 'hebben militaire ob jecten te Prevesa en op Ithaca gebonü- bardeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben' aanvallen op Va Ion a gedaan. Zijl wer den door ieen snel en nauwkeurig af- iweervuur ontvangen en door onze jagers aangevalHen. Een der vijandelijke vlieg tuigen iwerd door de batterijen van de marine neergeschoten, een ander iwlerd door onze jagers neergehaald. Aan boord van twiee vijandelijke vliegtuigen, diet door onze jagers werden achtervolgd en in de (wolken verdwenen, deden zich! teekemcn van brand voor. In Noiord-Afrika heeft éen onzer jachtafdeelingen, in scheervlücht. mitrail- leurvuur geopend op talrijke gemechani seerde strijdmiddelen ten Oosten van Bi- renba, iwiaarvan er eenige onblruikbaax1 gemaakt (werden. Ben onzer vliegtuigen heeft vijandelijke militaire Iwierken bij Wadi iel Rami! (in de nabijheid van Mjer. sa Matroeh) gebombardeerd. In Oost-Af rika hebben lonze vlieg tuigen aanvallen gedaan op een twintig tal vrachtauto's te Meoali Welles, tenf Noorden van Kassala, op het spoorweg station van Malaiwiyia, ten Zuiden vanj Kassala, ien op ieen vliegtuig van heti type Wellesliey, dat óp het vliegveld van; Saraf Said, ten Noordoosten v^n Galfa- bat. stond. Al einze toestellen zijn terug- gebeerd. Arigirocastro ontruimd In zijn weermachtsbericht no. 185 maakte het Italiaansche hoofdkwartier gisteren het volgende bekend: Aan het Grieksche front zijn in den sector van het negende leger de her haalde aanvallen van den vijand door onze' troepen afgeslagen, die ook tallooze succesvolle tegenaanvallen hebben onder nomen. Het elfde leger heeft zonder ver liezen aan menschen en materiaal den ordelijken terugtocht voltooid tot een linie ten Noordenvan Argirocastro en eenige minder belangrijke naburige plaatsjes. Hoewel belemmerd door de ongunstige weersgesteldheid heeft onze luchtmacht de militaire doelen van Santa Maura en de golf van Arta gebombar deerd. De resten van een der Engelsche vlieg tuigen, waarvan in ons vorige weer machtsbericht gemeld was dat zij ern stig beschadigd waren, zijn op ons grond gebied teruggevonden. Een Britsch offi cier-vliegtuigbestuurder, die zich per valscherm had willen redden, is in ern stig gewonden toestand gevonden. In Noord-Afrika is een colonne van vijandelijke gemechaniseerde strijdmidde len door het vuur van onze artillerie op de vlucht gedreven ten Zuidoosten van Alam Rabia. Vijandelijke vliegtuig formaties hebben het vliegveld van Tri poli aangevallen en de plaatsen Zanzur en Tarbuna, waarbij een persoon gedood werd en vijf gewond, alsmede eenige ma- terieele schade aangericht. Andere vijandelijke vliegtuigen hebben het vliegveld van Benghazi aangevallen, waarbij een hangar beschadigd werd. Een aanval op Aingazala bleef zonder uit werking. Vier vijandelijke toestellen zijn neergehaald. moesten enkele advertenties tot morgen wachten. Wy herinneren er onzen adverteerders nogmaals aan dat de inzending 's morgens 8 uur op den dag van uitgifte wordt gesloten. DE DIRECTEUR. Het Amerikaansche radiostation Mac Kay heeft noodseinen opgevangen van het Britsche s.s. „Empire of Jaguar" en van het in Engelschen dienst varende ,Noorsche tankschip „Midlesfjord". Beide schepen gaven te kennen dat zij in den Atlantischen Oceaan ten Westen van Af rika waren aangevallen. .Uit de Nieuwsbode an vóór vijf tig jaar Van 8 15 Dec. 189 0. De beide te Zierikzee van Rotterdam gekomen stoombooten hebben op hun reis van de Kil tot Ooltgensplaat veel en zwaar ijs ontmoet Notaris mr. 'J. Moolenburgh verkoent te Zierikzee de meestoof „de Star" en gevolgen met 33 A. erf voor f 3671,04 i De afd. Zierikzee van den Ned. Protestantenbond hield naar eerste open bare vergadering met dames, waarin als spreker optrad ds. T. J. Kielstra, predi- kant te Middelburg. In de te Zierikzee gehouden I raadsvergadering werd de nieuw benoem de secretaris, de heer. J. Snellen, be- eëdigd en geïnstalleerd. De heeren D. Q. Mulock Houwer en C. H. Hummelinck berichtten den raad van Zierikzee, dat de hun verleende concessie tot den aanleg en exploitatie eener drinkwaterleiding in die gemeente, niet wordt aanvaard. Op het verzoek van het bestuur van den Adriana Johanna Polder, om gratis voor hen af te staan uit de slik ken en schorren der gemeente, den grond die zij te kort kwamen voor de verhoo ging van den dijk over het verste Sas, besliste de raad van Zierikzee gunstig. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND Ziekteverzekering toapaiselijk ook voor familie Over de rechtspositie, ten aanzien van de sociale verzekering der in Duitsch land werkende Nederlandsche arbeiders en hun families, deelde de leider van de vakgroep „Soziale Verwaltung", de heer Jakob, het A.N.P. het volgende mede: In den laatsten tijd heeft de Duitsche minister van Arbeid een door mij voor gestelden maatregel getroffen, welke voor de in Duitschland te werk gestelde Nederlandsche arbeiders en hun fami lieleden van groot belang is. Zooals be kend, vallen deze arbeiders in Duitsch land onder de wettelijke ziekteverzeke ring. Als verzekeringsplichtigen wordt de wettelijk voorgeschreven bijdrage in de premie van hun arbeidsloon afgetrokken. Desondanks konden zij tot nu toe geen aanspraak maken op alle voordeelen, welke uit de wettelijke ziekteverzekering voortvloeien. In het bijzonder was het niet moge lijk, de bepalingen betreffende hulp aan verwanten toepasselijk te doen zijn op hun in Nederland verblijvende familie leden. Ook kon de verzorging van den verzekerde niet voortgezet worden als deze, in geval van ziekte, naar Neder land terugkeerde of wanneer hij ziek werd gedurende een verlof in het vader land, want naar de voorschriften van de Duitsche verordening mogen alleen prestaties geleverd worden ten opzichte van verzekerden, die zich in Duitschland bevinden. Volgens de betreffende regeling van den minister van Arbeid des Rijks, zal in de toekomst deze bepaling met be trekking tot Nederland niet worden toe gepast. Als gevolg daarvan zullen voor taan ook de in Nederland wonende fa milieleden van de bepalingen der ziekte verzekering profiteeren. Hiertoe behoort de ziekteverzorging, welke omvat kostelooze hulp, ook op het gebied van den tandarts, specialisti sche hulp, zoomede kostelooze verstrek king van medicijnen en kleine hulpmid delen, zoo noodig een kostelooze zieken- huisverpleging. Hierop kunnen de echt- genoote van den verzekerde en diens kinderen aanspraak maken. Provinciale Staten van Zeeland Thans is bekend gemaakt, dat de ver- gadering van do Provinciale Staten zal Japansche waarichuwingan aan het adres van Amerika. Alleen bij overmacht worden nieuwe distributiekaarten verstrekt Ongemotiveerde prijsopdrijving wordt met kracht bestreden. Zeeuwen lenigden nood van vele andere Zeeuwen. Prov. Staten komen 17 dezer in het Schuttershof bijeen. DE VERDUISTERING Zonsondergang 10 Deo. 17 nur 25 min. Zonsopgang 11 Deo, 9 uur 4L min. Maan op: Maan onder.: 10 Deo. 15 30 11 Deo. 5.46 Van zonsondergang tot zonsopgang moet worden verduisterd. Volille maajn 14 Deo. Nieuwe maan 28 Deo. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 11 Deo. 0,11 12,29 6,08 18,27 Bfjj de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. worden gehouden op 17 December in de groote zaal van het Schuttershof te Middelburg, in welk gebouw ook de af- deelingsvergaderingen zullen plaats heb ben. Ged. Staten leggen ter vaststelling over de rekening van de inkomsten en uit gaven over 1938, aanwijzende in ontv. f7,156,723,83 en in uitg. f7,477,368,53, alzoo een kwaad slot van f320,647,70. Overeenkomstig de daarvoor ingeko men verzoeken van de tegenwoordige eigenaars stellen Ged. Staten voor in beheer en onderhoud over te nemen van het waterschap St.-Maartensdijk, het deel vn den weg St.-Maartensdijk- Stavenisse, van de bebouwde kom der gemeente St.-Maartensdijk tot de grens der gemeente Stavenisse, ter lengte van ongeveer 4868 M. tegen een bijdrage van f 1073 per jaar of f 26825 in eens. Deze weg komt voor op het Provin ciaal wegenplan en zal volgens de voor stellen met ingang van 1 Januari 1941 in beheer en onderhoud bij de provincie komen, terwijl bij het voorstel de be paling is gemaakt, dat het verhardings materiaal, de afwateringsmiddelen en al hetgeen verder als tot de betrokken weg- vakken behoorende kan worden aange merkt, kosteloos aan de Provincie wordt afgestaan. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan de Provinciale Begrooting 1941, aanwijzende wat den gewonen dienst be treft in ontvangst en uitgaaf f 2,407,436,35 met een post onvoorzien ad f 15,058,63. De evenwichtige dienst wijst een eind cijfer aan van f5,802,589,69 en de kapt- taaldienst een van f686,278,75. In hun uitvoerige toelichting wijzen Ged. Staten er o.a. op, dat het vermoedelijk goed slot over 1939 f 62,516,66 zal bedragen, wat zij voorstellen toe te voegen aan de algemeene reserve, die van f320,000 globaal zal bedragen. Uiteraard is het ditmaal nog meer bezwaarlijk dan onder normale omstandigheden iets met zeker heid te zeggen van het verloop van de inkomsten en uitgaven van het loopende Binnen enkele Weken wordt naar het. DNB venneemft, te New York de aan-< koimst verwacht van koningin Wilhelmina en prins Bomhard, die als gevolg van den luchtoorlog 'het oponthoud in En geland wenschen te beëindigen en naar de Ver. Stat% twilljen vertrekken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1