ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 5 DECEMBER 1940 OPGEM< ZERUGZBESQ& COURANT De Kern ABONNEMENT Prijs fl.60 p. kwartaal, buiten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 1707^1808 Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14511 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent Bij contract speciale prijzen. Grootte der. letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 8 uur Vergoeding oorlogsschade tot f 50000 geheel en voor het meerdere voor 90 pet. Het Verordeningenblad bevat een be sluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën betreffende de bijdragen van het Rijk in de als gevolg van het oorlogsgeweld geleden schade. Behalve voor huisraad en lijfgoed en voor andere bijzondere gevallen, waar voor speciale regelingen worden getrof fen, wordt de schade bepaald door het verschil tusschen de waarde van het goed voor en na de beschadiging. Blij ken in geval van herstel van het goed de herstellingskosten, na aftrek van een redelijk bedrag wegens de door het her stel verkregen vernieuwing of verbete ring, lager te zijn dan dit genoemde ve rschil, dan wordt het lagere bedrag als grondslag voor de schadeloosstel ling genomen. De waarde van het goed wordt in den regel gesteld op de normale verkoop waarde op 9 Mei 1940. Voor onroerende goederen, waarvan deze verkoopwaarde niet kan worden vastgesteld, alsmede voor bedrijfstoerus- tingen geldt de boekwaarde d.i. kostende prijs minus afschrijvingen. De schade aan bedrijfs- en handelsvoorraden wordt vast gesteld op grondslag van den inkoops prijs, waarbij van abnormaal groote voor raden alleen de normale hoeveelheid in aanmerking komt en het overige wordt verwaarloosd. De aldus vastgestelde scha de wordt tot een bedrag van f 50.000 voor 100 pet. vergoed, daar boven voor 90 pet. Voor huisraad en lijfgoederen heeft de secretaris-generaal van financiën een bijzondere regeling getroffen. Deze re geling betreft in de eerste plaats de bij drager. in de geleden schade en ook waarborgen voor een goede besteding daarvan. Voor zoover huisraad gebezigd werd in een bedrijf of bij de uitoefening van een beroep valt het onder de hier boven genoemde algemeene regels. Tenslotte is den secretaris-generaal vrij heid gelaten om in bijzondere gevallen schade en bijdrage op afwijkende wijze vast te stellen. Op de rijksbijdrage wor den uit anderen hoofde ontvangen scha devergoedingen a fonds perdu in min dering gebracht. Voor de molest verzeke ring gelden bijzondere regelen. De uitkeering. In den regel ge schiedt de uitkeering van de bijdrage aan den eigenaar van het beschadigde goed. Indien deze een voorschot heeft van de stichting Rotterdam of van een provinciale stichting, wordt aan deze stichtingen uitbetaald. Iets dergelijks kan geschieden op aanwijzing van den secre taris-generaal, indien het rijk of derden voorschotten verleend hebben. De ontvangen uitkeeringen moeten in het algemeen voor herbouw resp. her aanschaffing worden besteed. Bijdragen wegens schade aan gebeurde onroerende goederen worden niet aanstonds in geld uitbetaald, doch ingeschreven in een „Grootboek voor den wed er op- b o u w", totdat waarborgen voor een juiste besteding zijn gegeven. De inschrij vingen zijn onvervreemdbaar en blijven buiten faillissement. Zij dragen 4 pet. rente gedurende een bepaalde periode. Hypotheekhouders hebben geen verhaal op de hoofdsom, gedeeltelijk wel op de rente. Na de rentedragende periode kan de inschrijving door den hypotheekhou der worden verworven, indien de inge schrevene dan nog niet met den herbouw is begonnen. Het plan van herbouw behoeft de goedkeuring van den algemeen-gemach tigde voor den wederopbouw. Deze houdt rekening met de belangen van hypotheek houders en andere zakelijk gerechtigden. De molestverzekeraar is tof het bedrag der rijksbijdrage van zijn verplichtingen bevrijd. Hij kan reeds uitgekeerde be dragen deswege terugvorderen. Voor zoo ver de uitkeering der molestverzekering de rijksbijdrage overtreft, komt het meer dere den verzekerde ten goede. De ver zekerde is van zijn verbintenis uit het verzekeringscontract in zooverre bevrijd, als deze betrekking heeft op dat deel van de verplichtingen van den verzekeraar, waarvan deze door de rijksbijdrage wordt bevrijd. Tenslotte bevat het besluit bepalingen over de terugvordering van ten onrechte uitgekeerde bedragen. Ook wordt be paald dat tot 50 'j>ct. van de bijdrage kan worden afgetrokken in geval van onjuiste schade-opgave. Italiaansch weermachtsbericht De strijd aan het Grieksche front Het 180e cJojmlmuiniquê van het Italiaan- scih© hoofdkwartier luidt: Aam. het Grieksohe f riant zïjln her nieuwde, dioior 'belangrijke artillerie-afdee- limgen voorbereide en gesteunde aanval'- Hien van sterke vijandelijk© afdeelingeni bedwongen door den hardnekkigen tegen stand van onze troepen, die bovendien» krachtige tegenaanvallen hebben gedaan. Onze luchtmachtformaties hebben het op treden der troepen gesteund en in het Mj'zander het gebied ten Westen van. Erseke hevig gebombardeerd. De havens van Prevesa en Santa Mau ra Zijn niet succes doior onze bommenwer pers aangevallen. Bijl een gevecht tegen een escadrille vliegtuigen heeft een onzer formaties boven Tirana zes vliegtuigen neergeschoten. Drie tonzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebWen boimlmen geworpen op Mlraka (El Bassan), waar door twee vrouwen, een kind ©n eeni arbeider, om' het leven, kwamen. Schade werd niet aaneridht. Onze torpedovlieg tuigen hebbön in de baai van Soeda; (Kreta) twee vijandelijke kruisers getor pedeerd. In Oost-Afrika heeft (op 29 Nov. een vijandelijke kruiser het vuur geopend op de Wierken van Aljoela. Er werd eenige schade toegebracht, d|o.ch er zijh geeni slachtoffers. Op 1 December heeft een onzer duikbooten op den Atlant. Oceaan een vijandelijke^ terped'oibootj ager getor pedeerd. Duiisch weermachtsbericht Duikboot- en vliegtuigsuccesien Het opperbevel van de Duitsche weer? macht deelde gisteren mede: Het Duitsche duikbootwapen heeft in den handelsoorlog tegen Engeland nieuwe successen behaald. Een duikboot heeft zes gewapende vijandelijke koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 31.500 brt. tot zinken gebracht. Hier door heeft de onder bevel van den kor- vettenkapitein Viktor Schütze staande duikboot in totaal 94.500 brt. vijandelijke handelsscheepsruimte tot zinken gebracht. Zooals reeds gemeld, vielen in den nacht van 2 op 3 December vrij sterke afdeelingen gevechtsvliegers de havenin stallaties van Bristol met bommen van alle soorten kaliber aan. Bij de al gemeen slechte weersomstandigheden do ken de vliegtuigen soms door de laag hangende onderste wolkenlaag, teneinde de opgegeven doelen met zicht op den grond aan te vallen. Talrijke waarne mingen bevestigdén, dat de bommen goed in het doel geplaatst waren. Bo vendien werd deze nacht Southamp ton opnieuw met. bommen bestookt. In den loop van den dag vielen lichte en zware gevechtsvliegtuigen vliegvelden, troepenkampen, verkeersinstallaties en wapenfabrieken aan. Zoo werden op Londen en op een wapenfabriek in Grantham bommen geworpen. Op het vliegveld van Shoreham gelukte het han gars te treffen en verscheidene vlieg tuigen op den grond te vernielen. Een lange-afstandsb ommen werper viel op 400 km ten Noord-Westen van Ier land een groot beschermd konvooi aan en bracht daarbij een koopvaardijschip van 4000 ton, door voltreffers tot zinken. In den nacht van 3 op 4 December werden, ondanks de slechte weersomstan digheden, aanvallen gedaan op verschil lende voor den oorlog belangrijke doelen in Midden- en Zuid-Engeland. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen wier pen in dezen nacht in West- en Zuid- West Duitschland bommen neer, waar door slechts geringe schade aan gebou wen werd aangericht, zonder dat hierbij personen werden gewond. DE RIJKSCOMMISSARIS OVER NEDERLAND De Rijkscommissaris vlotor Nederland, Rijksminister Seyss-Inquart, heeft in een gesprek met een verslaggever van de ,,Völkischer Beabachter" Zijln standpunt weergegeven ten aanzien van verschillen de vraagstukken in Nederland. Hierin verklaarde de Rijkscommissaris o.a.de (werkloosheid in Nederland was 'buitengewoon groot en bedroeg rand 500.000, van Iwde ruim 200.000 niet geteld en geregistreerd Iwatren. Destijds bevon den zich daiarvan nog 100.000 in het Ne. derlandsche leger. Thans Zijn er nog slechts 185.000 twerkloozdn, van wie de helft niet voor anheid geschikt is. In deze Cijfers zijh zelfs de ontslagen krijgs gevangenen meegerekend. Door onze be handeling hebben 80.000 arbeiders werk in Duitschland gevonden. Het vraagstuk van de (werkloosheid is opgelost. Men kan zelfs zeggen, dat er in sommige} vakgroepen, nog nooit zoa weinig werk- ldozein geweest zijn aü|s thans. De belangrijkste taak was het herstel van de verkeerswegen, de bruggen en, de versperde waterwegen, waarover vroe ger meer dan tweederde van het 'geheel© goederenverkeer ging. Vioor het najaar is het ons gelukt dit dioel te bereiken. De nieuwe toestand heeft uiteraard ge- iweldige wijzigingen meegebracht. Uit een vrijhandelsland van zeer liberaal karak ter, uit leem 'economisch gebied dat het mg op de landien overzee gericht houdt, ontstaat een land met geleide economie, dat zich moet inschakelen in de econo mie van het Eunopeesdhe vasteland. Ondanks de inspanningen door den te- geiiwaoircïigen toestand, zijh de financiën en de valuta van Nederland volkomen in orde gebracht. Dat Nederland iook in de toekiotmst met het Duitsche Rijk zal sa- (mengaan is, in genuanceerde kracht, de overtuiging van bijna alle vooraanstaan de poitieke kringen". DE STAATSLOTERIJ Uitbreiding in óverweging Onlangs is bekend geworden, dat het departement van financiën een flinke uitbreiding van de Nederlandsche staats loterij in overweging had genomen. Wij hebben geïnformeerd of de plannen thans reeds in een gevorderd stadium van voorbereiding verkeerden, doch men kon ons alleen van bevoegde zijde mede- deelen, dat een zekere uitbreiding in overweging is, doch dat er geen sprake van is, dat een of ander reeds defini tief zou zijn. De zaak is nog in studie. Dat er inderdaad ruimte is voor uit breiding, blijkt uit een berekening, welke het jongste nummer van De Vraagbaak bevat en waaraan wij het volgende ont- leenen De Nederlandsche Staatsloterij geeft thans drie maal per jaar een serie uit van 21.000 heele loten, verdeeld in twin- tigjes, zoodat wij een totaal van 420.000 twintigjes per loterij of per jaar 1.260.000 twintigjes onder het publiek zien ge plaatst. Naar genoemd blad heeft vernomen, zouden de particuliere loterij maatschap pijen per loterij 60 seriën van 21.000 twintigjes plaatsen, hetgeen per jaar be- teekent 3.780.000 briefjes. Met de Staats loterij mede krijgen we een totaal van 5.040.000 briefjes a f 3,60, uitmakende een bedrag van f 18.144.000, dat dooi: ons volk wordt besteed aan het loterij briefje. Een behoorlijk bedrag, zou men zoo zeggen, op een bevolking van nog geen 9 millioen zielen. Doch het lijkt meer, dan het in werkelijkheid is. Van elk briefje, f 3,60 vloeit weer in den vorm van de winstkans een bedrag van f 2,70 naar het Nederlandsche volk terug, al leen met dien verstande, dat een aantal burgers eens een som in handen krijgt waarmede iets valt uit te richten, ter wijl anderen het offer hebben gebracht van ten hoogste plm. f 0,20 per week. Het blad heeft wel eens geschreven, dat men het begrip loterij moest bren gen tot reëele verhoudingen. Een groot aantal offeren een wekelijksche kleinig heid, waardoor na vier maanden een groote spaarpot bijeen is gebracht. Deze spaarpot wordt door het lot onder een kleiner aantal verdeeld in verschillende verhoudingen, terwijl een deel van het gespaarde ten goede komt aan degenen, die de administratie en de verdeeling in orde houden. In elk geval vloeit terug naar het publiek het bedrag van f 13.608.000, zoo dat f 4.536.000 overblijft, waaruit dan eerst weer de provisie voor de ver- koopers betaald moet worden. Rekent men deze provisie op 50 cent per briefje, dan komen we tot een bedrag van f 2.530.300, waardoor het overschot te ruggebracht wordt tot f 2.015.700. De onkosten aan administratie, drukken der 'briefjes, etc. etc. vorderen echter ook haar uitgaven. We hebben daaromtrent geen gegevens ten dienste, aldus verder genoemd blad. Doidh l'afcen wte ze stellen; op f 500.000, lOirn aan een hoogön kant te hlijyen. Voor den Staat der Nederlanden Zou dus een zuivere twiinst 'blijven van f 1.515.700. Uit de Nieuwsbode van vóór vijfentwintig jaar 2—8 Dec. 1915. Benoemd tot Onderwijzer te Rotterdam, de heer H. C. van Westenbrugge te Poortvliet. Vroeger gaf St-Amdries heel iwat idrukte op de Thoolsclhe dorpen. Van de gewone verhuizingen ,op dien dag door boerenknechts iwiordt niets meer ge- .merkt. Met 1 Jan. 1916 Iwerd in de plaats tvan dhr. J. Wiltson tot collectant in) de Ned. Herv. Kerk te Zierikzee be- (noiëmid de heer I. Verton- Aangenomen het beroep naar Warf- fum door ds. A. D. C. Kok te Scha- nendijke. In de vergadering van aandeelhou ders der Sehouwsche eendenkooi geves tigd te Zierikzee, iwerd tot directeur gekozen de heer C. J. B,oogerd, burge meester van Kerkwerve. - Tot lomtvanger der registratie en domeinen te Th(0|len werd benoemd mr. P. v. Sonsbeek. De raad der gem. Noordgoutove benoemde met algemeene stemmen tot onderwijzer G. H. Breetvelt. onderwijzer te Rilland. De heer A. Tu C, Swenne, hoofd der schooi te Wis se kerke, nam op treffende wijze afscheid van zijn taak. 33 jaar lang iwjas hiji hotOifd der schooj} dier gemeente. BEVEILIGING VAN DEN BOERENSTAND Verkoop van gronden aan banden gelegd Het besluit van de secretarissen-gene raal van Landbouw en Visscherij, Finan ciën en Justitie, waarbij verkoop van cultuurgrond aan een vergunning is onderworpen en waarbij verder bepaald is, dat deze vergunning zal worden ver leend, indien de bedongen prijs niet hoo- ger is dan in 1939 en indien ook de kooper het boerenbedrijf uitoefent, is van principieele beteekenis voor den opbouw van den Nederlandschen boerenstand. Het is zelfs het eerste besluit van zoo groote principieele beteekenis, dat sinds lange jaren in Nederland is genomen. De motiveering van het besluit meldt een grond, welke als onmiddellijke aan leiding tot de verordening is op te vat ten, n.l. deze, dat de prijsstijging, welke de laatste maanden in den landhandel merkbaar was, niet meer in overeen stemming is met de productiecapaciteit van den grond en. dientengevolge tot ernstige prijsverschuivingen aanleiding kon geven, welke den boerenstand drei gen te desorganiseeren. En van princi pieele beteekenis is de toevoeging, dat „land niet maar zoo een koopwaar is, doch de basis voor een gezonden land bouw en daarmede voor een gezond volksleven". Inderdaad dreigde den laatsten tijd een ernstige wanorde in den boerenstand Er is op het oogenblik in Nederland weer zeer veel vrij kapitaal, dat naar een belegging zoekt en wel naar een belegging, welke ,zoo min mogelijk risico meebrengt. De „vlucht in het land" nam steeds grooter omvang aan en de laat ste weken kon men in de verschillende bladen geheel reeksen advertenties zien, van boeren die hun land en hun boerde rijen te koop aanboden. Van bepaalde zijde werd dit verschijn sel nog aangemoedigd, onder het motief, dat de boeren thans een gelegenheid hadden, van de zware lasten die hooge hypotheken hen oplegden, met een slag bevrijd te raken. Dit is op zichzelf juist maar heeft men wel overwogen wat de boer met het bedrag in contanten, dat hij aldus in handen krijgt, moet doen? Elders grond koopen is wel uitgesloten te achten bij het algemeene gebrek aan cultuurgrond in Nederland, terwijl de gestegen prijzen hem dit toch ook zou den verhinderen. Dan blijft de eenige oplossing, dat. de boer ofwel zijn beroep vaarwel zegt en iets anders begint waartoe hij slechts in de zeldzaamste gevallen geschikt zal zijn ofwel, dat hij verder als pachter zal optreden op zijn eigen land. Hiermede zou hij wel is waar voor den boerenstand zijn be houden en bovendien van onmiddellijke zorgen bevrijd zijn, maar de toekomst zou er voor hem allerminst rooskleurig uitzien. Allereerst is eigen grondbezit voor lederen boèr; toch het eigenlijke levens- Vergoed<ng van de materieele oorlogsschade wordt geregeld H*>t grondbezit van een volk mag geen koopwaar zijn De eerste Wlnterhu'pcollacte b acht ongeveer f 1- millioen op Algemeen® Vergadering der Zeeuwsche Landbouw-MaeUch.ij In- en uitvoer begint zich reeds te herstellen DE VERDUISTERING Zonsondergang 5 Deo. 17 uur 27 min Zonsopgang 6 Deo. 9 uur 36 min. Van zonsondergang tot zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op: Maan onder: 5 Deo. 13.34 0,29 Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 5 Deo. 7,12 19,49 0,55 13,13 B$ de vroeger geldende ttfdeaanwyjzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. doel, maar ook zou hij groote kans loopen wederom in financiëele moeilijk heden te geraken. De stijgende grond prijzen immers zullen de nieuwe eigenaars dwingen een zoo hoog moge lijke pacht te berekenen, hetgeen den pachtboer weldra in moeilijkheden kan brengen. Bovendien zal de nieuwe heer, gezien den reeds betaalden hoogen prijs en gezien het feit, dat hij het land uit sluitend voor geldbelegging heeft ge kocht, voor verbetering van het land en de outillage zeer weinig gevoelen, het geen op den duur tot lager opbrengsten en dus tot nieuwe moeilijkheden voor den pachter moet leiden. Het is te he grijpen, dat de boer, die in ernstige finaneieele moeilijkheden zit, naar - het redmiddel van gereeden verkoop van zijn grond grijpt, ongeacht welke de gevolgen in de toekomst er van zullen zijn. Maar dan moet de boer tegen zichzelf be schermd worden en dit juist doet nu de nieuwe verordening. Wij bezagen den toestand hierboven vooral uit het gezichtspunt van den boer. Maar veel belangrijker nog is het belang van het geheele volk, dat hiermede ge moeid is. Niemand zal tegenwoordig wel niet overtuigd zijn vaft de waarde van een goeden en goed georganiseerden landbouw. Zulle een landbouw is alleen mogelijk door een krachtigen boeren stand in het leven te houden, die zich van zijn waarde voor de volksgemeen schap bewust is en gehecht is aan den eigen stand en vooral aan den eigen grond, die inopeenvolgende geslachten van eigengeërfde boeren, de kenteekenen van een liefdevolle behandeling zal gaan dragen. De boer is de beheerder van een vitaal stuk van het volksbezit, zonder hetwelk een volk niet vrij kan leven; hij moet dus in eere gehouden worden en hem moet het mogelijk worden gemaakt zijn bezit in het belang van het geheele volk in waarde te houden en goed te behee- ren. En verhinderd moet worden, dat hij slachtoffer Wordt van speculatie en beleggingszucht. Het grondbezit van een volk mag niet te koop zijn, wil dit volk niet geheel los geslagen worden van den grondslag van zijn bestaan. Gedurende de oorlogsdagen zijn, vooral in de geëvacueerde Nederlandsche ge meenten, vele fietsen onbeheerd achter gebleven. Deze fietsen kunnen thans onder bepaalde voorwaarden in bruikleen wor den verstrekt aan hen, die daaraan be hoefte hebben. Zij worden voor dit doel ter beschikking gesteld van de commis sie voor bijzondere nooden. De machinisten van de sneltreinen, die op het traject Barcelona-Madrid met el kaar in botsing zijn gekomen, hebben zich weten te redden door van de lo comotieven te springen. Beiden verklaar den, dat de seinen veilig stonden. De trein uit Madrid kon nog remmen, maar de trein uit Barcelona is met een vaart van 90 kilometer op den anderen trein ingereden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1