ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 2 DECEMBER 1940 OP6EN< De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. zEMKraaef^uRAm: Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode. Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14508 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 8 uur SINT-NICOLAAS Het is in wezen een ietwat zonder linge geschiedenis dat de kwestie van het al of niet vieren van het Sint Ni- colaasfeest ook maar een oogenblik aan de orde geweest is. Het is moeilijk dat niet ais ongewoon aan te merken, omdat de viering van het Sinterklaas feest zoo onverbrekelijk met ons volks leven vergroeid is. Niets is evenwel een voudiger dan de argumenten te begrij pen die velen tegen de viering van elk feest, ook dat van Sint Nicolaas, aanvoeren. Begrijpen, maar niet aanvaar den. Immers wij weten de tragiek en het leed, dat de rampspoed en de vrees deel zijn van deze dagen. Dag in dag uit staren ons de verschrikkingen aan van den oorlog, die een groot deel van Europa in brand heeft gezet en de lijfs gevaren ook voor het volk van ons, sedert lang aan den strijd onttrokken land, zijn niet denkbeeldig. Stad en land moeten zich in dikke duisternis hullen teneinde voor gevaren uit de lucht gespaard te blijven. Een atmosfeer als deze is niet bijster geschikt voor de viering van een feest, waarvoor men gaarne een rustiger de cor zou zoeken. Maar men bekijke de kwestie ook eens door een andere bril, men bedenke ook eens hoeveie wezenlijke levenswaarden er zijn, wier beteekenis zwaarderwegen moet dan de navrante actualiteit der dagen. Het Sint Nicolaasfeest is een traditie, in ons volksleven veran kerd en het gaat met tradities als met groote geestelijke waarden, die dikwijls in zorgvolle tijden bedreigd worden: wij kennen de plicht ze te beschermen en te bewaren, als was het alleen maar omdat iedere manifestatie van goed begrip, lief de, welwillendheid of menschlievendheid waard is bewaard en gespaard te wor den. Maar ook en vooral, het Sint Nico laasfeest is een feest, van en voor de kinderen. Ziehier een argument dat .to renhoog uitsteekt boven iedere eventu eel bezwaar. Een feest voor de kinderen. Hebben wij er wel eens aan gedacht hoeveel paedagogisehe zijden de viering van het Sinterklaasefest heeft? Is het niet de eenige „geschenken-gelegenheid" waarbij de kinderen, althans de oudere onder hen, leeren begrijpen dat de her denking van het feest van den Sint, niet alleen een feest is van ontvangen, maar ook van geven Wordt er niet lang van te voren al geestdriftig gespaard om ook vader' en moeder iets „van Sint Nicolaas" te geven en werkt menig kind niet wekenlang van te voren aan een zelfgemaakt geschenk voor ouders, broer tjes of .zusjes? En het is waarlijk niet alleen het op voedkundig accent dat het Sint Nicolaas feest als geen ander, bezit, waardoor wij zoo onweerstaanbaar aan deze simpele, Hollandsch-huiselijke gebeurtenis gehecht zijn. Wij allen bewaren aan menige Sin terklaasavond een pleizierige herinnering hetzij door de verrassingen die ons be reid werden, hetzij door het onbegrensd genoegen dat wij beleven aan het geluk van onze kinderen. Nog dezer, dagen is uit een officieele mededeeling gebleken, dat het in de be doeling lag het Sinterklaasfeest op alle lagere scholen doorgang te doen vinden, met als gevolg dat de voorbereidingen daartoe reeds nu in gang zijn. Wij ver heugen ons daarin, omdat wij de alge- meene viering van het Sint Nicolaasfeest, zoowel in de scholen als in den huise- lijken kring, juist nu vanzelfsprekend beschouwen. Het is de a tnrjoisf©er van een feest, (niet de uiterlijke praal! die het een aö- oemt van 'waarachtige opgewektheid en spontane blijheid geven en dioor de at- imiosfeer juist, d© atm|osfeer van liefde en onderlinge vriendschap londerscheidt zich het St.-Nicolaasfeest van iedere an dere heugelijke gebeurtenis. ••••„O (wiel hem, wie dat feest - Notg altijd mee viert rnet een kinderdijken» geest".... zong de Génestet al in zijn dagen en o,ok onzer vaderlandsche dich ter legde a'l het accent op den „kinder lijken geest", die het immers inderdaad1 telkens w©er over ions vaardig wordt, (wlainneer Wij! het „heerlijk avondje" be leven. Sint-Nicolaasviering in deze dagen? Na tuurlijk! En juist nu! Grototer, intensiever en opgewekter dan looit zal de vreugde rijln, (waarmede wij deel zulllen hébfoiemi aan de blijheid en het ge1],uk van on zei kinderen. Grooter en oprechter ook de geestdrift di© ons, rij het vioor kort, zal doen vergoten en die Wvljl todh imimer (hebbtan leeren kennen alls ©en bron van kracht en nieu'w©n moed vioor madera OiOgenblikken dan di© ©ener feestviering. Het St.-Nicolaasfeest dat ditmaal voor de deur staat wettigt goed© verwachtin gen ien het stetm/t ons tot dankbaar heid vajn het behoud van een goede,, groote traditie. JEAN CHIAPPE f de hoog© commissaris van Syrië verongelukt Chiappe, de ambassadeur en hoog© clotomissaris in Syrië ©n den Libanon}, heeft onder dramatische (Omstandigheden den dood gevonden. Hij! twas Woensdag j.l. per vliegtuig uit Frankrijk vertrok ken onu zijn functie in Beiroet te aan vaarden. De eerste étappe zou Tunis rijln. Bij het vliegen over de Middelland-' se'he Zee werd het vliegtuig van Chiappe in vollle vlucht door een Bngelseh jacht-, vliegtuig niet machiin©geWieervuur bescho ten. Woensdagmiddag iom 12 uur 06, 'halverwege de kust van* Sardinië en Afrika heeft het vliegtuig van Chiappe het volgende sein uitgezonden: „Worden beschoten, vliegtuig in brand. S.O.S." Het ongeluk geschiedde, tjo/en het vliegtuig het gebied passeerde, iwiaar een zeege vecht (wierd geleverd tusschen EngeöJsChe en Italiaansche oorlogsschepen. Uit de tot dusver ontvangen berichten blijkt, dat twee Britsch© vlaegkaimpsch©- pem patrouilles jagers hadden uitgezon- den. Het ongewapend© en weinig snelle vliegtuig van de 'Mehtverkeersmaatschap - pijl Air France bood een gemakkelijk doel. Die Italiaansche autoriteiten hebben zonder verwijl de wapenstiUstandsaom!- tmissie in Turijh in kennis gesteld en op de plaats van het pngeUuk een on derzoek doen instellen. Opsporingen van FramSche vliegtuigen zijn zonder resultaat gebleven. Ook het onderzoek dat tweemaal door de Fran sdie torpedoboot „Buffon" is ingesteld» leverde geen resultaat op. Later is ver nomen, dat talrijke wrakstukken zijh ge vonden, Waaronder zich een reddingsgor- del bevond met het opschrift Air France. De gordel scheen niet gebruikt te rijn. De voorhanden berichten laten geen twij fel toe. Het vliegtuig van de Air Franc© is verloren en alle passagiers en beman ning hebben den doiod gevonden. Duitsch weermachtsbericht Tal'ijk© steden bestookt Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend: In den nacht van 28 op 29 November en op 29 November is Londen weer het doel geweest van vergeldingsaanvallen van het luchtwapen. Er werden omvang rijke branden waargenomen in de Victo- riahavens en in het Zuidwesten van Lon den. Sterke formaties gevechtsvliegers be stookten in achtereenvolgende nachtelijke aanvallen militaire doelen in de haven stad Liverpool, benevens de haven werken van het tegenover Liverpool lig gende Birkenhead met bommen, waar onder zich projectielen van het zwaarste kaliber bevonden. Geweldige ontploffin gen en branden in de uitgestrekte pak huizen verlichtten tot op verren afstand den nacht. Ook andere voor den oorlog belang rijke doelen in Schotland en Zuid- en Midden-Engeland, zooals Birmingham, Bristol, Portsmouth en Southampton werden met talrijke bommen aange vallen. Voorts hebben gevechtsvliegtui gen een konvooi aangevallen en een koopvaardijschip met zware bommen be schadigd. Voor Britsche havens werden verder mijnen gelegd.' In den middag van 29 November zet ten batterijen verdragend geschut van het leger de systematische vernieling van ge vechtinstallaties in het kustgebied van Dover met waargenomen effect voort. Batterijen verdragend geschut van het leger en de marine beschoten stoomsche pen en konvooi-vaartuigen aan den Oos- -telijken uitgang van het Kanaal. Door aanvallen van Britsche vliegtuigen in Noord- en West-Duitschland in den nacht van 29 op 30 November werden behalve een kleine fabrieksinstallatie weer verscheidene huizen beschadigd, 2 personen werden zwaar en verscheidene licht gewond. Vrijdag werden vier vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Twee eigen vlieg tuigen worden vermist. Italiaansch weermachtsbericht Strijd in de lucht Het Italiaansche weermachtsbericht van Zaterdag deelt mee: Aan het Grieksche front hebben onze troepen aan vijandelijke aanvallen hard- nekkigen weerstand geboden en op eenige punten doeltreffende tegenaanvallen van plaatselijken aard ondernomen. Twee luchteskaders werden den ge- heelen dag in den strijd geworpen voor aanvallen met bommen, brisantgranaten en machinegeweervuur op de doelen, die van belang zijn voor het Albaansch- Grieksche front. Militaire installa ties, straten, knooppunten, troepenconcen traties en vijandelijke stellingen werden herhaaldelijk met volle treffers geraakt. In Policani werden afdeelingen troepen doeltreffend onder mitrailleurvuur geno men. Op den weg ten Westen van Sajada werden tentenkampen en auto's in scheer- vluchten aangevallen en doeltreffend ge raakt. Boven Shkore werden drie van onze bommenwerpers door negen vijande lijke vliegtuigen aangevallen. Na een le vendig gevecht werd een vijandelijk vlieg tuig neergeschoten. Al onze vliegtuigen zijn op hun steunpunten teruggekeerd. Op 27 November werden door onze jagers in luchtgevechten drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De bemannin gen werden gevangen genomen. Drie eigen vliegtuigen zijn nietteruggekeerd. Tijdens een verkenning in de nabijheid van Malta hebben onze vliegtuigen reeds op grooten afstand het laaienge constateerd van een uitgebreiden brand, die bij het Vrijdag j.l. gemelde bombar dement op La Valetta werd veroorzaakt In Noord-Afrika hebben onze vlieg tuigen artilleriestellingen in de zóne van El Dawaia en Wadi Halazin (60 en 100 km ten Oosten van Sidi el Barani) her haaldelijk met mitrailleurvuur bestookt. Vijandelijke vliegtuigen hebben zonder succes bommen geworpen op Sidi el Bar- rani. In Oost-Afrika hebben onze vlieg tuigen vijandelijke auto's in de zóne van Menze (ten Noordwesten van Gubba) met brisantbommen bestookt en daarbij twee branden veroorzaakt. De bemanning van het s.s. „Exchange", welke sohip 'behoort aan de American Export Line en dat Woensdag uit Britsch ündië te Boston is aangekomen, heeft! verklaard, dat e©n Duitsoh ©oorlogsschip in SeptamJber en October in den Indi- schen Oceaan t©n /minste vijf Britsch© schepen tot zinken heeft gebracht en nog steeds in die wateren /opereert. De kapitein van de Exchange is voor rijln, vertrek uit Indië daarop /opmerk zaam gemaakt. De reis van zijn schipi is echter zonder incidenten verloppen. Naar verluidt, bevindt zich onder de hofogwaardigheidsbekleeders van het re gime van Koning Karei, die ten /offer rijln gevallen aan d© legionnairs, 'ook professor Jorga. Deze vertoefde de laatste weken in Sinaja, (waar hiji in /dien loop van Woensdag door verschei dene legionnairs uit zijn woning is ge haald. Donderdagochtend vond m©n hem dood in de nabijheid van Plo©sti aan den landweg liggen, doorboord door verschei- dene revolverschoten. VAN WISKUNDIGE TOT REVOLUTIONNAIR Een der roerigste en ongetwij feld ook een van de succesvolste —staatslieden van den nieuwen tijd is Eamon de Valera, President van den Ierschen Vrijstaat. Drie gebeurtenissen in het leven van den man, die, wiskundige van beroep, zich onderscheidde als voorvechter vari de vrijheid van Ierland; hebben daarin een groote rol gespeeld. In de eerste plaats de Paasehopstand van 1916, den burgeroorlog na het sluiten van het Verdrag van Londen van 1921 en de zege, dien hij bij de verkiezingen van 1932 behaalde op William Cosgrave. Zijn carrière is de weg van dén revolutionnair tot staatsman. Op dezen weg heeft hij kennis gemaakt met het Noodlot in de gedaante van de breuk met voormalige medestrijders. De revolutionnaire loopbaan van Eamon de Valera begon in 1918, toen de des tijds 31-jarige zich aansloot bij de kort geleden opgerichte formatie van vrij willigers, de „Irish Volunteers". Het commando, dat De Valera aanvoerde in den Paasehopstand in Dublin, hield tot het uiterste stan.d. Van de negentien man, die te.' dood werden veroordeeld, werd het vonnis van slechts vier veranderd in levenslangen dwangarbeid; en het noodlot wilde, dat De Valera een van die vier was. Een jaar later verliet hij de gevangenis van Lewes, daar het de Engelsche regeering, welke in weerwil van alle machtsmiddelen, welke zij aan wendde, er niet in slagen kon den tegen stand van de Ieren te breken, raadzaam voi rkwam, te trachten tot een vergelijk te komen. Ondttrhandelingen met Engeland De intusschen tot afgevaardigde van Sinn Fein (Wij Alléén) gekozen De Va lera bleek een gevaarlijk agitator te zijn, die de kunst verstond, zijn hoorders mee te sleepen en wiens fanatisme Lloyd George ongerust maakte. Doch eerst in 1918 waagden de Engelschen het om den man, die het nu had gebracht tot voor zitter van de Sinnfeiners, opnieuw te arresteeren. Doch bij de verkiezingen in December 1918 werd de Iersche Parle- mentspartij verslagen. Sinn Fein kreeg de volslagen meerderheid en constitu eerde zich als Iersch Parlement, rièp de Iersche Républiek uit en koos De Valera tot President. Den 3den Februari 1919 ontsnapte hij uit de gevangenis van Lincoln en trots alle nasporingen gelukte het niet, hem weder in handen te krijgen. Intusschen trad hij niet alleen in Ierland, doch ook in de Vereenlgde Staten op, om de zaait van Ierland op alle mogelijke wijzen te verdedigen. DE VALERA Door den loop der gebeurtenissen daar toe genoodzaakt, besloot de regeering van Lloyd George in 1921, onderhande lingen aan te knoopen, ten einde vrede met hem te sluiten. Doch toen de Engel sche regeering op 6 December door de Iersche afgevaardigden het verdrag liet teekenen, waardoor Ierland den status van Dominion verkreeg, verzette De Va lera zich hiertegen ten sterkste. Een tragiich hoofdstuk Daar de partij haar leide»' slechts voor een deel volgde, trad hij af; en thans volgde een der meest tragische hoofd stukken in de Iersche geschiedenis: de bloedige strijd tusschen de Sinn Feiners onderling. De oppositie van De Vatera moest in dezen strijd het onderspit delven tegen de nieuwe regeering van den Ierschen Vrijstaat onder leiding van Cosgrave. De Valera moest den strijd opgeven en voor de derde maal sloten zich de poorten van de gevangenis achter hem. Was hij voorgoed uitgeschakeld? Was Ierland tevreden met hetgeen het bij ver drag had verkregen? Het bleek later van niet. Hij keerde in het Parlement te rug en in Februari 1932 versloeg hij Cosgrave aan het hoofd van de door hen gestichte partij „Fianna Fail" (strij ders van het noodlot). Sedertdien re geert hij over Zuid-Ierland, zonder even wel zijn doel uit het oog te verliezen: de vereeniging met Noord-Ierland (Ulster) Het gelukte hem alle binnenlandsche woelingen meester te blijven, hoewel hij zich tegen zijn zin genoodzaakt zag, de revolutionnaire IRA (Iersch Republi- keinsch Leger) te verbieden. Voor het overige blijft hij onverzettelijk vasthou den aan het verkrijgen van de volledige onafhankelijkheid van een Vereenigd Ier land. Eamon de V*l*r», de kampioen voor een vereenigd Ierland Fr#»n«ch» Hoog» Commissaris voor Syrië, Jean Chiappe, verongelukt G eldigheidsduur brandstofbonnen verlengd tot half December a.s. Oproep van de lendbouworge- nisatfes aan de veehouders Vervreemding van land met toe stemming ven het Pachtbureau DE VERDUISTERING De zon gaat heden (Maandag) om 17 nnr 30 onder. Dinsdag komt zij op om 9 uur 30 en gaat onder om 17 uar 29. Tasöohen Zonsondergang en zonsopkomst moet worden verduisterd. De maan komt op om 12 uur 34 en gaat om 22 uur 19 d.a.v. onder. Eerste kwartier 6 December. Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 3 Deo. 5.06 17,32 10,48 23.02 de vroeger geldende ttfdtaanwfizing dient 1,40 uur te worden bffgevoegd. i ui I ,.i J DISTRIBUTIE VAN BRANDSTOFFEN Geld gheidsduur der bonnen verlangd tot half December De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het volgende be kend: In verband met het feit, dat reeds 1/3 gedeelte van de bonnen op de vaste brandstoffenkaarten is aangewezen voor het koopen van brandstoffen, terwijl in den regel na 31 December nog ongeveer 65 pet. van de brandstoffenbehoefte ge durende het stookseizoen wordt verbruikt is besloten den geldigheidsduur van de thans reeds aangewezen bonnen en toe- wijzingen voor de 2e periode te verlen gen tot en met 14 December. Derhalve geven gedurende het tijdvak van 1 November tot en met 14 Decem ber de met 04, 05, 06 en 07 gemerkte bonnen van de „bonnenkaart distributie vaste brandstoffen, haarden, kachels", alsmede, de met 07, 08, 09, 10, 11, 12 13 en 14 gemerkte bonnen van de bon nenkaart distributie vaste brandstoffen centrale verwarming en voorts de met brandstoffen, één eenheid tweede peri ode, gemerkte bonnen, elk recht op het koopen van één eenheid vaste brandstof fen. De geldigheidsduur van de met brand stoffen of cokes gemerkte toewijzingen, welke tot 14 December of een vroegeren, mits na 14 November gelegen datum wa ren geldig verklaard, is eveneens ver lengd tot en met 14 December. Voorts wordt aangeraden de bonnen, welke thans geldig zijn, vóór den ver valdag, dat wil dus zeggen voor 14 December, bij de kolenhandelaren in te leveren, ook indien op deze bonnen niet aanstonds brandstoffen kunnen worden afgeleverd. Deze aflevering zal dan later alsnog kunnen plaats vinden. DE VLEESCHVOORZIENING Oproep van d« landbouworganisaties Het A.N.P. meldt: Ons bereikt een reeds eenige dagen ge leden opgestelde oproep van de drie centrale landbouworganisaties, welke als volgt luidt: De besturen der drie centrale land bouworganisaties wenden zich langs de zen weg tot de veehouders in Neder land en dringen er bij hen op aan, om in het belang van de regelmatige vleeschvoorziening van het Nederlandsche volk, den aanvoer van slachtvee voor de binnenlandsche consumptie op de nor male wijze voort te zetten. Al is het een jaarlijks terugkeerend verschijnsel, dat in het begin van den staltijd de afzet van slachtvee tijdelijk vermindert, thans is gebleken, dat het aanbod daarvan zoo sterk teruggaat, dat de vleeschvoorziening van de bevolking op een wijze zooals die gewenscht wordt en gelet op de omstandigheden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1