NIEUWSBODE Bezorging van ons blad in de avonduren VRIJDAG 29 NOVEMBER 1940 ZEESLAG IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE De Kern OP^oe borst? Dampo Bon bons 2 ABONNEMENT Prl)i 11.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee 11.80. Voor bet buitenland 110.00 p. |aar. Afzonderlijke nummer. 5 cent. Ver- ichljnt degelijks, behalve Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Uitg.-l Schuithaven B 94 Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14506 ADVERTENTIES Prijs: M cent per regel, minimum 80 cent, Bfl contract speciale prijzen. Grootte der lette1?* naar plaatsruimte. „Succesje*" 80 cent. Inzending tot morgens 10 uur WINTERHULP NEDERLAND begint vandaag Gisteravond heeft de burgemeester van Zierikzee voor de aangeslotenen aan de Radio-Centrale een toespraak gehouden, waaraan het volgende is ontleend De organisatie, welke nog grootendeels moet worden uitgewerkt, is breed op gezet en wel aldus, dat er een Directeur- Generaal voor de Winterhulp is, onder wien ressorteeren Prov. Directeuren, ieder met hun bureaux. Voor de leiding van de werkzaamheden, dit betreft zoowel het verzamelen, beheeren en verdeden der gelden, volgens ontvangen aanwijzin gen, ter plaatse zijn aangewezen de bur gemeesters, die de functie van plaat selijk directeur hebben en geassisteerd worden door" een ambtenaar ter Secre tarie, waar dit werk voorloopig is on dergebracht. Dit werk kan alleen dan slagen, wan neer de bevolking in al haar lagen haar volle medewerking verleent. Ik zeg: me dewerking en bedoel hier vrijwillige medewerking, in stede van medewerking met een stok achter de deur. Dit is minder aangenaam en ook niet noodig. Het zal niet nogen voorkomen, dat er aan de eene zijde gebrek geleden wordt dezen winter, terwijl er nog anderen zijn, die in overvloed leven, althans vol doende hebben of zich van de zorgen van anderen niets aantrekken. Ik wil me hier nog richten tot de menschen, die op grond van het een of ander motief, allerlei onjuiste mede- deelingen lanceeren en het werk, dat nu eenmaal toch gebeuren moet, noode- loos moeilijk maken. Sommigen zijn er tegen, omdat het iets nieuws is, dat hen om de een of andere reden niet ligt en dus bij voorbaat de zaak al veroordeelen. Anderen zijn bang, dat bestaande instellingen, waaraan zij terecht hun werkkracht en geestkracht verpand hebben, de nek wordt afge draaid. Weer anderen trachten met een zekere overtuiging aan te toonen, dat het geld toch naar elders gaat en niet in Nederland blijft en gesteld, dat het er blijft, voor slechts een deel van de bevolking besteed zal worden. Ik zal het hierbij maar laten, al zijn mij meer dere varianten bekend, welke zijn ge toonzet op het thema van onverschil ligheid tot openlijke of stille tegenwer king. Verheffend is dat niet. Dan stel ik daar al dadelijk tegenover de bereidwilligheid van het groote aan tal collectrices en collectanten, die zich voor dit werk hebben aangemeld. Ik herhaal hier, evenals elders, wat in mijn officieele stukken en. instructies staat: het op te halen geld zal dienen voor steun aan behoeftige Nederlanders op Nederlandsch grondgebied, die buiten hun schuld door den oorlog getroffen werden. Het geld, dat hier ter stede wordt opge haald, blijft voorloopig bij een bank hier ter stede, totdat mij van de zijde van de Provincale Directie wordt medege deeld, waarheen dit of een deel daar van dient te worden verzonden. En, dan herhaal ik hier uitdrukkelijk, wat ik he den ook in de Zierikzeesche Nieuwsbode heb doen opnemen, n.l. de mededeeling van den waarnemend commissaris de zer Provincie, dat aan te nemen is, dat alle in Zeeland opgebrachte gelden in deze provincie zullen blijven, terwijl verder verwacht wordt, dat van ande re minder getroffen deelen van ons land gelden naar Zeeland zullen worden over geheveld. Er zijn in deze stad, evenals trouwens elders, min of meer sprekende biljetten opgehangen, waarin aan de te houden collecten een grootere bekendheid ge geven wordt en een aanbeveling gege ven wordt. Zeer sterk heeft mij getroffen de advertentie gisteravond in de Nieuws bode, waarin staat te lezen, dat deze actie niet te zien is als een gunst, maar als een plicht. En, wanneer ik dit woord zeg, dan denk ik er niet aan om de al dan niet zwaarwichtige motieven tegen het nieu we te bestrijden. Dit laat ik dan maar voor wat zij zijn, want zij zullen wel verstommen. Maar dan neem ik U mede in gedachten naar de verlaten puinhoo- pen van Rotterdam, van Middelburg, waar ik deze week nog was, naar Rhenen en J.00 tal van andere gemeenten, die eertijds bloeiend waren en waar de oor logsfakkel ten volle oplaaide. Daar gaat het er niet om, of U en ik voor het idee van de Winterhulp gevoelen, maar om Uw plicht als mede-Nederlander, die nogr ustig gekoesterd zitten in uw warme woning, welke niet vernield werd, in een stad, welke niet door deze plagen bezocht werd, voor Uw landgenoot op de bres te springen en daar mede voor hem te staan. Die puinhoopen spreken inderdaad van verwoest stedenschoon, maar daarnaast zijt ge toch overtuigd van het leed en van het verlies, dat daar te herstellen valt, ook al staan er reeds noodwinkels en ai ztyn er reeds uitdeelingen van kleeding en huisraad geweest en wordt op de stadhuizen voor de vluchtelingen een en ander gedaan? Moet ik U Uw eerste reactie herinneren, toen eerst klee ding en dekking en later gelden voor Middelburg gevraagd werden? Daarmede was echter de put niet gedempt. Dat is ook na wat elders geschiedde, nog niet het geval. Zeker, de wereld draait ook met die puinhoopen wel verder, maar daarach ter blijft een bonk onzichtbaar leed hui zen, dat niet aanklopt bij de armbestu ren en dat zich niet uitdraagt als aan klacht tegen het aan of ander en des ondanks toch gedragen wordt. En daar in steekt juist voor ons de moreele plicht om te steunen. Ook al zijn er ele menten in de samenleving, welke U daar van trachten te weerhouden. Afbreken is nog steeds gemakkelijker dan opbou wen en daarin zit niet veel verdienste. Voor ons gemak zijn we thans niet op de wereld. We leven eenmaal in een periode, waarin tijd en gelegenheid gelaten wor den om zelf iets tot stand te brengen en op bepaalde gebieden vrijwillig op te bouwen. Doet men dat niet, dan ge beurt het toch en doorgaans op een andere wijze dan toen we het zelf in handen konden nemen. Zoo is het ook hier. Men kan beter zelf aanvatten. Duitsch weermachtsbericht W*p«»nf»bri«*lc cetrcffftn Het oppiarbfeveï vam de Duitseh© w©er- miaoht deelde gisteren mede: Ver dragend geschut van de irbartae mam1 wederom schiepen in de havien vam Dover ioinder vuur. Wegens de aanhoudende ongunstige weersomstandigheden bleef de "bedrijvig heid van het luchtwap©n 'beperkt. Des ondanks wierpen gevechtsvliegtuigen in den nacht van Dinsdag op Woensdag en gisteren overdag bommen op Londen en Avoarmio.uth. Een gevechtsvliegtuig viel'bij! het v.alï!en des duisternis een wapenfa- fab'riek bijt Burntisland in duikvlucht aan en wist in een groote fabriekshal twee voltreffers te plaatsen. Verder werden) bijl Grimsby h^t vliegveld Great Criffield ien een vliegveld biji Lincoln gebloanbar- deerd. Het gelukte verscheiden zware treffers te plaatsen. In den afgeloiopen nacht beschadigden eenige Britscihe vliegtuigen in W.-Duitsbh- -land door het werpen van bommen een aantal woonhuizen, vier burgers iwterden gedood, verscheidene gewond. Vier vijandelijke vliegtuigen wierden neergeschoten, vijf eigen toestellen wor d-em vermist. DE GEBEURTENISSEN IN RUMENIË Antonescu treft voorzorgsmaatregelen In den nacht van Woensdag op Don derdag heeft generaal Antonescu mili taire voorzorgsmaatregelen getroffen. Gedurende den geheelen nacht hadden in. Boekarest sterke troepenbewegingen plaats. De belangrijke gebouwen, zooals de postkantoren en het gebouw der te lefoonmaatschappij, werden door solda ten bezet. Na middernacht werd het ge- heele telefoonverkeer verbroken. De legionnaire beweging heeft haar af- deelingen geconcentreerd en houdt ze ge reed. Er heerscht een zekere zenuwach tigheid in de stad, waarbij nauwelijks nog wordt gesproken over de execu tie der moordénaars van Co- d re a nu, omdat deze daad door het volk algemeen wordt goedgekeurd. Men heeft veeleer het oog op de mogelijkheid, dat door enkelingen acties worden onder nomen, die volgens den tekst van de in de bladen gepubliceerde regeerings- oproepen ook door de leiding der legion naire beweging beslist worden afgewezen. De afzonderlijke actie van gisteren, welker omvang nog niet bekend is, is dan ook niet ondernomen door de legion naire politie, aldus het DNB, maar door een groep van legionnairs, die zich heb ben vereenigd in het zgn. „Korps der verstrooiden", dat indertijd ook Ca- linescu heeft doodgeschoten. Dit corps had zich toegang verschaft tot de mili taire gevangenis Jilava en daar het von nis aan de moordenaars van Codreanu voltrokken. De individueel© daders zijn nog niet bekend. 'Met dit corps stond het hoofd der politie te Boekarest, kolo nel Avianu, in relatie, weshalve hij werd afgezet. In zijn plaats is, naar verluidt, prof. Palanganu benoemd, een der vroe gere onderwijzers van Koning Michael. Een deel der bijzonder gehate politici van het vroegere regime bevindt zich nog steeds in arrest. Het valt niet met zekerheid vast te stellen, wie gearres teerd en wie op vrije voeten is. Van de laatste gebeurtenissen zijn geen verdere politieke gevolgen te verwachten, daar er volledige overeenstemming bestaat tus- schen generaal Antonescu en Hora Sima. Vijf Engelsche oorlogsschepen beschadigd Aanvallen van Italiaansche bomvliegtuigen Het Italiaansche hoofdkwartier maak te gisteren bekend: Aan het Grieksche front hebben de troepen van het elfde leger gisteren op verscheidene punten tegenaanvallen on dernomen, die met succes bekroond wer den. Twee luchteskaders, omvattende eenige honderden toestellen, werkten op tactische wijze samen met de landstrijd krachten en bombardeerden o.a. de vol gende doelen: het vliegveld van Kozani, waar negen toestellen werden vernield, het vliegveld van Fiorina, waar vijf jachtvliegtuigen in brand werden gescho ten en het spoorwegstation van Fiorina. Onze vliegtuigen keerden alle terug. Treffen bij Sardinië Gistermiddag is een van onze vloot- formaties ten Zuiden van Sardinië in contact gekomen met een Engelsch es kader, dat uit Westelijke' richting kwam en bestond uit eenige slagschepen, een vliegtuigmoederschip en talrijke kruisers. Onze schepen gingen een strijd aan en beschadigden een kruiser van het type Kent en een kruiser van het type Bir mingham. Een. vijandelijke granaat raak te een van onze kruisers, t.w. den krui ser Fiume, maar ontplofte niet. Een van jpnze torpedobootjagers werd op ernstige wijze getroffen en naar zijn basis ge sleept. De luchtdoelartillerie van onze eenheden haalde twee vijandelijke vlieg tuigen neer. Vl'egkampschip geraakt Toen het eskader na het vuren ge staakt te hebben zich snel in Zuid-Oos telijke richting verwijderde, werd het op ongeveer 200 kilometer van Sardinië ingehaald door eenige van onze luchtfor- maties, die van jagers vergezeld waren. Een vliegtuigmoederschip, een slagschip en een kruiser werden door bommen van zwaar kaliber getroffen. Verkenners con stateerden later, dat het slagschip ge stopt had omdat aan boord brand was uitgebroken. Tijdens hardnekkige gevech- den tusschen onze jagers en de vijande lijke, die van het vliegtuigmoederschip waren opgestegen, werden vijf vijande lijke toestellen neergehaald. Van onze vliegtuigen keerden twee niet op hun basis terug. Duikvluchten op Britsch eskader Stefani meldt uit Rome: Tegen het einde van Donderdagmiddag in een belangrijke vijandelijke vlootfor- matie ten Westen van Malta verscheidene malen aangevallen door Italiaansche bom menwerpers in formatie en in duikvlucht. De vliegtuigen wierpen op de vijandelijke eenheden bommen van groot en zeer groot kaliber en van groote explosieve kracht. Bijzonderheden omtrent de re sultaten van deze actie zijn nog niet be kend, doch wel weet men, dat de bom bardementen doeltreffend zijn geweest. De Italiaansche jachtvliegtuigen, die de bommenwerpers escorteerden, hebben de actie van de jagers, die van een vijande lijk vliegkampschip waren opgestegen, ge neutraliseerd. mogen wij van onze agenten niet vergen onder de tegenwoordige omstandigheden. Zij dient te geschieden voordat het donker is. Daarom moet de krant vroeger ter perse. Daaraan willen onze adverteerders ongetwgteld hun mede werking geven, door hun annonces voor 8 uur 's morgens te bezorgen. De inzending moet dan onherroepelijk worden gesloten. DE DIRECTEUR KYOSTI KALLIO, de Finsche Staatspresidentheeft wegens gezondheidsredenen zyn functie neergelegd VERSCHILLENDE BERICHTEN Nieuwe secretarissen-generaal benoemd De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft tot secreta ris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming prof. dr. J. van. Dam te Am sterdam en tot secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichtingen kunsten dr. T. Goedewagen in Den Haag benoemd. De beide nieuwbenoemde secretarissen generaal zijn gisteren door den rijkscom missaris voor het bezette Nederlamdsche gebied beëedigd. In een korte toespraak wees de rijkscommissaris op de redenen voor de instelling van de nieuwe depar tementen alsmede op de taak, welke zij zullen hebben te vervullen. Ongeluk met doodelijken afloop De 24-jarige D. K. te Sint Maar tensdijk, die op weg was met een wagenvracht koebieten, overkwam het ongeluk dat het voor de wagen aange spannen paard op hol sloeg, waarbij hij onder de wagen te terecht geltomen, met het noodlottig gevolg dat de vracht hem over het lichaam is gegaan en de dood onmiddellijk intrad. Inpecteur-generaal dar politie De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op voor dracht van den secretaris-generaal van het departement van justitie luit.-koionel A. W. de Koningh benoemd tot inspec teur-generaal der Nederlandsche politie. Luit.-kolonel de Koningh was tot nu toe inspecteur der maréchaussée. Hij werd op 14 September 1940 reeds aangesteld als commissaris, belast met de waarne ming van de functie van inspecteur-gene raal. Aanrijding met doodelijk gevolg Dinsdagavond fietste de 48-jarige ge huwde mej. Schenkelaars over de Strijp- schestraat te Eindhoven. Plotseling stak zij, zonder voldoende teeken van richtingverandering te geven, van rechts naar links den rijweg over. Een perso nenauto kon een aanrijding niet meer vermijden en de vrouw werd tegen den grond geslingerd. Geneeskundige hulp kon niet meer baten. De vrouw laat een huisgezin met acht kinderen na. Engelsch* bommen op ons land lm den n&dht vam Woensdag iop Don derdag ian ook Donderdagochtend waren de /aanvallen van Engelsche vliegers he viger dan in de vorige nachten. In ver schillende plaatsen is, maar later bleek', grooendeels ongegrond luchtalarm ge- toaakt. Britcche en Italiaansche vloot- eenhedan bij Sardinië slaags K*IHo, d* Finsche president, legt zijn functie neer Antonescu trof maatregelen tegen verdere gebeurtenissen De taak van h«*t Departement van Volksvoorlichting Wacbt nog even met koopen van voetgangerslantaarns DE VERDUISTERING De zon gaat heden (Vrijdag) 17 uur 33 onder. Zij komt Zaterdagmorgen om 9 uur 28 op. Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 30 Nov. 3,04 15,19 8,23 20,47 Ben groot deel der bolmmen viel' op. het open veld en richtte nauwelijks e©nige schade aam. Sommige gebouwde kommen echter moesten het ontgelden, ongeveer 24 huizen zijn min of meer zwaar be schadigd. Im eem schoolgebouw zijn groo te 'verwoestingen aangericht. Im ©en plaats in Zuid-Holland zijln tal rijke brandbommen uitgeworpen op ©en bark tem de omliggende woonhuizen. De kerk brandde voor een groot gedeelte af. In de woonhuizen ontstonden ver schillende branden, welke snel komdemi worden gebluscht. Er is een persoon zwaar gewond. (A.N.P.) Zond*oart*endienst Zierikzee Zondag 1 DecJa<m!ber: Dr. Boogerd ten Dr. Verspijick. PREDIKBEURTEN Zondag 1 December. Ned. flerv. Kerk. Zierikzee. Kleine kerk. 9.30, da Valeton, l ds. Fijnaoker Hordijk, en 3 ure, ds. Valeton. Luth. Kerk. Geen dienst. Gerei. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Leene. Ohr. Geref, Kerk. 10.30 (Voorber. H. A.) ds, Hoogendoorn en 3.30 ure, idem. Gerei, Gen». (St.-DomuBstraat) 10.30, 3 en 6 ure, Leeakerk. Oud-Gerei. Gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leeakerk. Leger des Heile (Poststraat) 10 Heiligiogadienat, 3.30 Verblijdinga- samenkomst en 7 ure, VerlosaiDgeeamen- kom*t. Donderdagavond 7.30 ure, fleili- gingadienat. - Alle samenkomsten onder leiding van adj. Raa en kapt. Torenbeek. Eikerzee. 11.10, ds. Boaohloo. Geref. kerk 11.10 en 3.40 ure, ds. v. d. Berg. Renesse. 3.30 nre, de. Bosohloo van Elkersee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1