Uit Stad en Provincie J, Rheumatlsehe pijnen RADIO-PROGRAMMA Donderdag 28 November HILVERSUM I. 415 M. Nederlandsch programma. KRO. 8 nieuwsberichten ANP; 8,15 Wij beginnen de dag; 8,30 gram.; 10,15 Rococo-octet; 11 gram.; 11,30 Godsdienstig halfuurtje; 12 KRO-orkest; 12,45 nieuws- en econo mische berichten ANP; 1 gram.; 1,15 Miisiquette; 2 Nederlandsch Kameror kest; 2,40 grant; 3 Nederlandsch Kamer orkest; 3,40 gram.; 4 KRO-Melodisten; 4,30 ziekenpraatje; 4,45 gram.; 5,15 nieuws-, economische- en beursberichten ANP; 5,30 „Vorming van de rijpere jeugd"; 5,45 gram.; 6 radiotooneel; 6,45 actueele reportage; 7—7,15 vragen van den dag en nieuwsberichten ANP, sluiting HILVERSUM II. 301,5 M. AVRO 8 nieuwsberichten ANP, gr.; 10 morgenwijding; 10,15 gram.; 10,30 Ensemble Stefanescu; 11 „St. Nicolaas- surprises voor een smalle beurs"; 11,20 Ensemble Stefanescu; 12,15 gram.; 12,45 nieuws- en economische berichten ANP; 1 reportage; 1,15 AVRO-Amusementsor- kest; 2 Omroeporkest en solist; 3 voor de vrouw; 3,10 gram.; 3,20 Omroepor kest; 4 „Twente in beeld en kleur"; 4,15 gram.; 5 VPRO: „Lezen in de Bijbel" 5,15 nieuws-, economische- en beursbe richten ANP; 5,30 Puszta-orkest; 6 gr.; 6,25 boekbespreking; 6,45 actueele re portage; 7—7,15 persoverzicht voor bin nen- en buitenland en nieuwsberichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA 7 berichten Duitsch; 7,15 gr.; nieuwsberichten ANP, gram.; 9 berichten 7,30 berichten Engelsch7,45 gram.8 Duitsch; 9,15 gram.; 10,30 orgelspel; 11 gram.; 11,30 berichten Engelsch; 11,45 gram.; 12 berichten; 12,15 gram.; 12,30 berichten Duitsch; 12,45 nieuws- en eco nomische berichten ANP; 1 gram.; 1,30 berichten Engelsch; 1,45 gram.; 2 berich- ten Duitsch; 2,15 gram.; 2,30 berichten Engelsch; 2,45 gram.; 3,30 berichten En gelsch; 3,45 2e, 3e en 4e bedrijf van de opera „La Bohème" (gr.pl.); 5 berichten Duitsch; 5,15 nieuws-, economische- en beursberichten ANP; 5,30 orgelspel; 6 gram.; 6,30 berichten Engelsch; 6,45 ac tueele reportage; 7 persoverzicht voor binnen- en buitenland en nieuwsberichten ANP, sluiting. I VERSCHILLENDE BERICHTEN Te vroeg uit den trein gestapt I De ruim 60-jarige J. van Sambeek, lid der gemeenteraad van Nijmegen en oud-hoofd van de bijzondere school te Neerbosch, is Maandagavond iom het le ven gekomen. De heer van Sambeek kwam per t?ein uit 's-Hertogenbosch naar Nijmegen en wilde daar op het perron uitstappen. Hij stapte te vroeg uit en viel tusschen het perron en den trein. Een der wielen ging over zijn rechterarm, welke geheel verbrijzeld werd. Onmiddellijk toegeschoten hulp bracht hem op het perron, waar ge neeskundige en geestelijke hulp werd geboden. Per ziekenauto is de heer van Sambeek naar 't St. Canisiuszieken- huis overgebracht. Operatief ingrijpen mocht niet meer baten. Een uur later is hij overleden. I Auto botst teg«n train j Een vrachtauto, geladen met erwten en bestuurd door den chauffeur K. uit Moercapelle, naderde Dinsdagmorgen den onbewaakten overweg te Waddinx- veen (Z.-H.) Alhoewel het uitzicht aan beide zijden goed is, heeft de autobe- J stuurder den trein te laat opgemerkt, j De vrachtauto reed tegen de linkervoor- J zijde van de locomotief, werd over de spoorbrug meegesleurd en kwam vijf- j tien meter verder brandend naast de spoorbaan terecht. De chauffeur, wiens kleeren reeds hadden vlamgevat, wist uit de cabine te komen en in het wa ter te springen, waardoor hij zich het leven redde. De arbeider S., die naast hem zat, kreeg een groote wond aan een der beenen. Fraud* mat benzlntbonnen De politie te Rotterdam heeft na een uitgebreid onderzoekeen levendigen. handel in benzinebonnen kunnen uit roeien. Voor niet minder dan ruim twintig duizend liter benzine was ech ter reeds aan den man gebracht en alleen voor de bons werd zelfs van zes tig tot tachtig cents neergeteld. Twee lieden zijn gearresteerd en naar hèt Huis van Bewaring overgebracht: de directeur van een autoslooperij en zijn neef, werkzaam bij! de Rijksverkeersin spectie te Rotterdam. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort en daaruit zal wel blijken, dat er' nog meer bonnen verhandeld zijn dan tot nu toe is komen vast te staan. Distributie vatte b-andvtoff*n Het is gebleken, dat in enkele geval len op het aanvraagformulier voor vaste brandstoffen de aanvragers slechts die vertrekken hebben vermeld, welke inder daad verwarmd kunnen worden, of die, welke zij in vorige jaren hebben ver warmd.. Het was echter de bedoeling, dat voor de vaststelling van het aantal uit te reiken brandstofbonnen het totaal aan tal vertrekken werd opgegeven. Tengevolge van dit misverstand zijn sommige brandstofverbruikers in de groepen van 1 tot en met 4 vertrekken (voor haarden en kachels) of in de groep 1 tot en met 6 vertrekken (voor centrale verwarming) gerangschikt, terwijl zij in de betreffende hoogere groep thuis be- hooren. Aan hen wordt nog tot uiterlijk 7 December a.s. de gelegenheid gegeven een nieuw z.g A-formulier bij den plaat selijken distributiedienst aan te vragen en na invulling bij dezen dienst in te leveren. Vanzelfsprekend zullen de distributie- diensten slechts overgaan tot uitreiking van het aanvullend aantal brandstoffen- bonnen, nadat zij van de juistheid van de van de opgave overtuigd zijn. ZIERIKZEE. Morgenavond half negen zal omze burgcimieester voor de radio- centrale een toespraak houden over het Winterhulpwerk, dat Vrijldag e.n Zater dag aanvangt. Voor het met sucoes behandelen van balastlnoreclames, eoi., ga men naar: A. VERMAAT'S Administratie- en Be- lafltingbureau, 't Vrije, alhier. (Adv.) NIEUWERKERK. Bijl het 1.1. Donderdag te Rosendaal gehouden examlen voor het Middenstandsdipl)oimfa slaagde io.a. dhr,. P. vam. der Veer alhier. OOSTERLAND. Dinsdagnamiddag had op den Rijksweg, even voorbij den Nieu- werkerkschendijk een ongeluk plaats. Een vrachtauto, met flinke snelheid rijdende, komende uit de richting Zijpe, reed, doordat de stuurinrichting defect was geraakt, over de daar liggende tramrails heen in de sloot. De bestuurder bekwam een diepe snede in het hoofd en kleinere ontvellingen, welke door Dr. Vleugels Schutter spoe dig ter plaatse werden behandeld. De auto, die gedeeltelijk in de sloot en over de rails tot stilstand kwam, werd deerlijk gehavend. Het tramverkeer uit beide richtingen ondervond hierdoor eenige vertraging. Bij de gehouden stemming voor één lid van het Kiescollege is gekozen den heer L. van Dijke Jzn. STAVENISSE. In het plaatselijk co mité, dat zich speciaal met de orga nisatie van de Winterhulp 1940 in Ne derland zal belasten, hebben de navol gende personen zitting genomen: A. G. van IJsseldijk, L. C. Potappel, W. Hans- sens, P. C. H. van Oost, D. Stoutjesdijk, J. W. van der Slikke, J. C. Droogendijk, K. Suurland, M. Sakko en M. Koster. Maandagavond jJ. had in een der lokalen van de openbare lagere school de officieel© opening plaats van het 3e leerjaar van den Alg. Landbouw-cursus, De voorzitter van de commissie van toezicht, dhr. J. C. Droogendijk, opende de cursus. Aan den cursus wordt les ge geven door de heeren J. Oudesluijs en S. Stoel. SCHERPENISSE. De paarden van J. T., bespannen voor een rolslee, moesten uitwijken voor een wagen, waardoor het •geheel© stel in de sloot terecht kwam. Met veel moeite werden de paarden op het droge gebracht. Alles liep met wat materieel© schade af. POORTVLIET. De collecte, welke op Zondag 17 November j.l. werd gehouden voor de bijbelverspreiding, heeft opge bracht f28. Voor de oogstcollecte werd nog f20 ontvangen. VERZENDT GAARNE UW ST. NICOLAASPAKKETTEN MAAR VERZOEKT U: DADELIJK TE BEGINNEN STEVIG TE VERPAKKEN VOLLEDIG TE ADRESSEEREN NOG DEZE WEEK TE POSTEN Door hun pijnuitdrijvende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of oaohet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per Btuk 8 ot. Doos 45 ot. Cachets, ge naamd „Mljnhardtjes" Doos 10 en 50 ot. GEMEENTERAAD ST.-MAARTENSDIJK Vrouw als havanmaaster 75 opcenten op de ge- maentafondtbelastlng In de Vrijldag gehouden lOjpenb'are raads vergadering, was de heer Quakkelaar af wezig.-Het proces-verbaal bfetreffiende de kascpneming van het wonim gb'ed rij'f gaf aan dat nog f63.50 verschuldigd is aan huur over 1939-'40. Indien de be trokken huurder niet tijldig het versdhul. digde betaald heeft, Zal' de invordering aan den deurwaarder worden overgela ten. De gemeenteraad vereenigt zich met de beschikbaarstelling aan den heer Eek. hart van teen lokaal der O.L. School voor het geven van een landbouwCursus. In verband met een sdhrijVen van Gedep;. Staten wordt de bouwverordening gewij zigd als in dat schrijven is aangegeven. Een wijziging van de gemeenschappelijke regeling voor den vleeschkeuringsdienst wordt goedgekeurd. De Hooge Raad der Nederlanden hieeft het oassatiieböroep van de gemleen- te tegen de N.V. „Zaïndzuig- ,en Transport bedrijf" te Arnhem inzake het betalen vajn havengeld ongegrond verklaard. We gens ongesteldheid van den havenmeester is tijdelijk als zoodanig aangewezen diens dochter aan wie een beloon in g van f5 per week zal wbrden toegekend. Het; verzoek van de Kommissie tot wering van schoolverzuim, om teen hoogere toe lage wordt mia,.st. afgewiezien. Een verzloek vatn de weduwe L. R. van Splunter om verlaging van wioninghuiur' wordt m.a,,st afgewezen. De huren zijh vastgesteld'en^zoS'de bewoner door Om standigheden niet in staat ,mocht zijb de huur te betalen, Zal' deze in overleg! moeten treden met het Armbestuur. Met betrekking tot de gemeentefeegroo- ting ll>941 wordt m'edegedeeld, dat de gemeente 74.74 pet. Za). ontvangen van! de definitieve uitkeering van het Rijk1 over 1938-'39. De voorzitter deelt mede, dat dit ruim f1000 minder is dan waar op in de gemjeentebegrooting voor 1941 is gerekend. Men hoopt dit bedrag te zullen vinden door een uitk'eering, tot dat bedrag, wielke de gemeente nog te goed heeft van bet Rijk, wegens uitbe taalde kostwinnersvergoeding. Twiee ingie- komlen verzoeken om salarisverhooging worden afgewezen. Vastgesteld wordteen verordening tot heffing van 75 opdenten op de Gemleentefondsbelasting voor het dienstjaar 1941-'42. Ingevolge artikel 55ter der L.O.-Wiet 1920 wioirdt het bedrag dat de gemieente over 1939 werkelijk heeft uitgegeven voor de kosten per leerling der L.O.-school vostgesteld op f 8,44. Vastgesteld wordt een. verordening re gelende de wijze waarop de afvallen bedoeld in de Afvallenblesluiten 1940 I en II \mloeten wiorden bewaard en ter ter beschikking gesteld. Die vboirz. deelt imlede dat ingevolge art. 12 dier beslui ten aan den secretaris-generaal onthef fing is gevraagd vain de verplich ting bedoeld in artjt. 2", 3 en 5 tot en 'mlet 7 dier besluiten, op grond van het feit, dat een zeer groot aantal ingeze tenen varkens, kippen enz. houden, waar- doof de af vallest Van levensmiddelen needs hun bestemming verkrij'gen. De regeling voolr de bewaring van dierlijke afvallen Iblijft dan over. Zoolang op dit verzoek niet is beschikt, wordt de uitvoering opgedragen aan den gemleentereiniger die dus het afval aan de woningen in ont vangst zal nernlen. Ieder ingezetene is Verplicht zorg te dragen dat de afvallen in bakken, potten, vaten |pif emmers vóór de woningen worden geplaatst. Bij! al'ge- meene bekendmaking zullen de dageini worden aangegeven waarop de gemleente reiniger de afvallen Zal' ophalen. Een breedvoerige bespreking volgt over de ziekte-uitkeering aan den gemeente werkman. Deze is geschied in Oivoreen- Bteihming met den viper Mm vast ge stelden pensioensgroindsllag. Met dezie re geling kan de meerderheid Zich vereeni gen, waarna sluiting der verg. volgt. Meppel op 11 Nov. j.l. gehouden ver gadering van den ledenraad van den nationalen bond „Landbouw en Maat- i schappij", welke inhouden een samen- 1 werking van genoemde organisatie met het boerenfront van de N.S.B. om te komen tot den opbouw van een Neder landsch agrarisch front, oordeelt, dat 't karakter van den nationalen bond „Land bouw en Maatschappij" daardoor is ge wijzigd en besluit op grond daarvan de samenwerking met dien bond niet 1 te bestendigen. De vlaamarkt te Kortrijk De bedrijvigheid vain de vlasimarkt blijft 1 normaal doorgaan. De meeste en besta vragen gaan naar de lage witte vlassen en de veldten; voor de /middensoorten is het wat kalmbr, doch er wiorden nog- j al aankoiopen gedaan. De allerbeste vlas sen zijn zooi talrijk iniet -meer te vindeni gezien de vroegere belangrijke leverin gen. De Gentsche spinnerijlen en andere binnanlands'ehe tellen1 als in de lage witte vlassen; voor Fransche spinnerijen Zijn er maar lidhte leveringen en voor Duitsclh- laind worden nog voortdurend vlassenl geleverd. De verzendingen worden nog niet geregeld voortgezet, doch men ver wacht verbeteringen in de vervoermid delen. Stronvlas kpmt nu en dan uit Frankrijk. De beste aanknopen vlas zijn de soorten tusschen 2000 a -3000 francs. Voor wiat de kloddenm'arkt betreft, deze is eveneens nog in goede bedrijvigheid. Leveringen worden geregeld gedaan en er bestaan weinig Imloeilijkheden tus schen koiopers en verkioopers, daar d© prij'zen vast staan. De zwingelarijen Zijh volop aan het werk- ONDERWIJS HET N O G. Het Ned. Onderwijzersgenootschap heeft Zaterdag te Utrecht zijn 94ste algemeene vergadering gehouden. Het hoofdbestuur heeft mededeeliïig gedaan van het ver loop en den tegenwoordigen stand van de onderhandelingen en besprekingen, die de vorming van een grootere en hech tere e e.n h e i 4 in de onderwijzersvak- beweging ten 40el hebben. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan de voorstellen van het hoofd bestuur tot hetf aangaan van een 'fusie met de vereerifëing van hoofden van scholen in Nederland en van een fe deratief verbond met organisatorische eenheden op het gebied van het chris telijk en roomsch-katholiek bijzonder on derwijs. 's Middags heèft men gezamenlijk met de afgevaardigden van de ver. van hoof den van scholen vergaderd en definitief besloten tot fusionneering der beide or- LANDBOUW EN YEETEELT Landbouweomité braakt mat „Landbouw an Maatschappij". Door bemiddeling van oud-minister Posthuma zijn de Nationale Bond Land bouw en Maatschappij en het Boeren front van de N.S.B. het eens geworden over een samenstelling, waaruit een „Ne derlandsch Agrarisch Front" zal ver rijzen. Naar aanleiding daarvan heeft 't 'Landbouweomité in zijn jongste maan- delijksche vergadering de volgende mo tie aangenomen: „Het bestuur van het Landbouw-comitê, kennis genomen hebbende van de be sluiten, welke zijn genomenop een te Sir Robert Stephenson Baden Powell De stichter van de Padvindersbewe ging, Lord R. Baden Powell of Gillwell is, naaf de Crt. meldt, in den ouderdom van 83 jaar overleden. Tijdens de We reldjamboree in 1937 heeft „B. P.", zoo als hij in padvinderskringen heet, ook een bezoek aan Vogelenzang gebracht. HUGO VERRIEST (1840-1940) Men schrijft ons: 25 November was het 100 jaar ge leden dat Hugo Verriest te Deerlijk werd gebaren. In normalen tijd zou dit in Vlaanderen tot geestdriftige en in Ne derland, op vele plaatsen, tot meer in getogen herdenkingen aanleiding hebben gegeven. In Nederland zal men hem voor al dankbaar herdenken omdat hij de heraut was van zijn leermeester, de groote Guido Gezelle en van zijn eigen leerling, den vroeg ontslapen A1- brecht Rodenbach, die een grooten invloed heeft uitgeoefend en nog uit oefent op de Jeugd, de Knapenschap, zooals men in Vlaanderen zegt. In Vlaan deren zag men hem o,ok wel aldus, maar buitendien als een leidsman, van nature aristocraat, maar verbonden met zijn volk, met al zijne deugden en ge breken. Hij baande voor een goed deel den weg tusschen Nederland en Vlaanderen. Hij was priester in de volheid van een koninklijk priesterschap, maar de elite van Vlaanderen's kunstenaars, geloovig of niet, waren hem intieme vrienden, vaak zijne gasten. De. verfranschte hoo gere geestelijkheid maakte het hem niet al te gemakkelijk, wat ook geen wonder was, want zij begrepen hem niet. In Vlaanderen was immers een ras dat ge doemd was tot dienen en niet om te heerschen? Hij was het 6de kind van een vader die in 1847, toen de zwarte pest in Vlaanderén talloozen wegmaaide, niet schroomde de lijders te gaan ver plegen. Een zijner zusters en zijn jon gere broer, Professor Gustaaf Verriest van de Universiteit van Leuven, aan wien Vlaanderen ook veel te danken heeft, zouden dit herhalen tijdens de wreede choleraplaag die later woedde. Een eigenlijk dichter en schrijver was hij niet. Hij schreef in tijdschriften en bundelde later daaruit zijn „Twintig Vlaamsche koppen", (meestal leerlingen van Gezelle), „op Wandel", „Voordrach ten" en „de Regenboog". Een man voor een volksvergadering was hij evenmin, al was hij dan een onverzettelijk, karaktervol Vlaming. Hij vond den weg tot het hart, als een spreker in den familiekring, zou men kunnen zeggen. Immers, hij riep de hoor ders vaak rond zich en hield dan met hen een praatje, dat echter voor ieder een genot was. Hij was een cultuurdrager. Hij vormde Uit de Nieuwsbode van vóór vijfentwintig jaar Viain 2 5—3 0 Nipvefenber 1915. Tjot klerk .op het registratiekantoor le, Th|olen is heniojeimd de heer A. K, Dorst aldaar. Tot concierge en bode bij de rechtbank te Zierikzee is benoemd de heer D. C. v. d. Kreke aldaar. Vpior de bietrekking van onderwijzer toet hqofdakte aan school te S h- Phi lips land imeldde zich geen en kele sollicitant aan. Uit een verslag van de Afd. Zie rikzee d«r ZLM blijkt dat de afdeeling Schouwen-Duiveland in 1914 400 leden telde. De heer J. C. van Sdhaik te Haam stede werd benoemd tot onderwijzer (met hoofdakte te Leiden. De Staatsspoorwegen raamden den 37 K.M. langen spoorweg op Thol!e,n Op f2.350.000. De heer J. A. Legemaat, sedert' 29 jaar seüretaris der gemeente N i e u- werkerk werd tolet 1 Dec1, eervol ont slag verleend .en Zijn opvolger dhr. F. Naerebout geïnstalleerd.- in Roesselare, waar zij later Albrechts Rodenbach's standbeeld zouden onthul len, de knapenschap tot dichters, leven wekkers van hun volk, tot vastbesloten Vlamingen, en de evolutie kwam van zelf tot bewuste Groot-Nederlanders. Ontelbaren uit Nederland en Vlaande ren waren in den zomer van 1913^ te samen gekomen in Ingoyghem, waar Ver riest resideerde, als herder^ als „p a s- ter van te lande." Al wat Vlaan deren aan dichters, schrijvers, redenaars, kunstenaars had, was er. Vele dergelijken' uit Nederland waren er eveneens. Maar er was vooral de jeugd, die daar hare banieren en vaandels ontplooide en den 78-jarigo een grootsche ontroerende hulde bracht. Toch was het geen vuurwerk. Een paar jaar later, tijdens den wereldoorlog, bleek wat er in Vlaanderen veranderd was. Het activisme werd er geboren. De stille duiders aan het Yzerfront streden en leden voor 'België. Zwakke leiders remden, maar de Yzerbedevaarten groei den. Er was een volk in wording dat zich bewust werd van zijn Nederlander schap, nadat het eeuwen Nederland, als een bolwerk, tegen de verfransching had gediend en behoed. Hugo Verriest, de éénvoudige, maar fijnzinnige „Paster van te lande" heeft dit alles nog gedeeltelijk kunnen be leven. Hij stierf in 1922 .toen Vlaanderen na den wereldoorlog zijn weg zocht. Hij was een groot 'Vlaming, aan wien Nederland veel verplicht is en dien wij misschien eens een groot Nederlander zullen kunnen noemen. INGEZONDEN STUKKEN (Van ingezonden stukken, geplaatst of ongeplaatst, wordt de copy niet terug gegeven. Op anoniem of zonder duide lijk geschreven handteekening toegezon den stukken wordt geen acht geslagen. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te verkorten, of te veranderen op een wijze, die naar haar meening ze geschikt maakt voor opne ming, zonder dat de bedoeling gewij zigd wordt). TELEORAMMEN DE JAPANSCHE ONDERHANDELINGEN MET NEDERLANDSCH-INDIÊ. De woordvoerder van het Japansche departement van buitenlandsche zaken heeft heden, naar Domei meldt, in een persconferentie, in antwoord op een vraag wanneer Kobayashi, de minister van handel en industrie naar Batavia zal terugkeeren en de onderhandelingen met de regeering van Nederl.-Indië, als bijzonder gezant van Japan, zal her vatten, verklaard, niet te kunnen zeggen wanneer hij zal terugkeeren. De woord voerder voegde hier evenwel aan toe, dat, indien Kabayashi niet naar Batavia terugkeert, iemand anders zijn plaats zal innemen om de onderhandelingen je Batavia voort te zetten. Hierover is een- ter nog geen definitieve beslissing g - nomen. HOOFDPRUZEH staatsloterij Trekking van 2? NoveWbbr. f 1000: 10290. f1500: 1817. f 200. 10992. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 26 November. HeJfn werden ter veemarkt aangevoerd, dieren, waarvan 157 paarden, 1 lens, 1100 gebruiksvee, 209 bokken geiten. De prijzen waren: 5 ac"Paa^' 115 a 100 a 90 c. p. k.g.; sla$'Pa"d® 340, 350 en 245; werkpaarden 675 525 e 420; hitter, 500, 400 en 300kalïkoel™ 450, 340 en 280; melkkoe,en 461, 850 en 285- varekoeien 290, 230 en 190, vaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2