ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 25 NOVEMBER 1940 OP6EN ZERUCZEESOIS COURANT De Kern ABONNEMENT 1707*1000 Prtji fl.60 p. kwartaal, bolten Zlertkze» 11.80. Voor het buitenland 110.00 p. Jaar. Afzonderlijke nummera E cent' Ver- schijnt dageljjki, behalve 'aZondagi. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zlerikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14502 ADVERTENTIES P.rlja: Hl cent per regel, minimam 80 cent. BI) contract speciale prijzen. Grootte der lette?* naai plaatsruimte. „Succesje*" 80 cent. Inzending tot 's morgens 10 nu WINTERHULP Het schijnt dat er, niettegenstaande de pers verslag deed van een ter in lichting dienend onderhoud met den lan- delijken leider der Winterhulpactie, in onze provincie nog allerlei wantrouwen is blijven bestaan. Het is daarom dat ik als bijzonder mij verantwoordelijk achtend voor den gang van zaken in mijn provincie, mij verplicht reken een krachtig en ernstig beroep te doen op aller medewerking. Het is absoluut zeker dat de bijeen te brengen gelden zullen dienen voor onze eigen hier te lande wonende landgenoo- ten, die het behoeven. Naast, niet in plaats van de steun, die gegeven wordt door andere instanties, welke dat ge woon zijn te doen, zal het mogelijk zijn door Winterhulpactie aan zeer velen een extra hulp te verstrekken in den komenden winter, nu vooral zoo bij zonder noodzakelijk. Hoeveel er ook ge geven moge zijn, toch blijven er nog talloozen zonder voldoende, zoo niet eenige hulp, ook in Zeeland. Er wordt hulp verstrekt zonder on derscheid van godsdienst of stand of maatschappelijke positie. En juist door de samenwerking van velen, die anders dikwijls zonder eenige samenwerking met elkaar sociale zorg boden, zal deze des te beter nu; kunnen geoefend wor den. Maar het is dan ook wel zeer onverwantwoordelijk om dit prachtig bedoelde werk te willen saboteeren of in kille zelfzucht of zelf genoegzame eigengerechtigheid weigerachtig te zijn om mede te werken. Het is nu een ge legenheid waarin ons volk kan toonen dat het één is in liefde voor alle volks- genooten, die hulp behoeven, dat het een eenheid, een van God gewilde een heid vormt. Met milde hand behoort een extra gift te worden gegeven in deze voor zoovelen uiterst moeilijken tijden. Aan de inzameling behooren zeker alle geestelijke voorgangers en leiders van ons volk mede te werken! en al die jongelieden en ook ouderen, die maar eenigszins in staat zijn het te doen behooren in onze steden en dor pen nobel te wedijveren in den arbeid der inzameling, opdat een rijke oogst moge worden verkregen en veel nood nu gelenigd en menige traan kan ge droogd, die om stoffelijke ellende ge schreid wordt. Ik wek U met alle vrijmoedigheid tot die medemerking op. Stelt U aan onze burgemeesters, die plaatselijke directeu ren van het werk zijn, tot helpen, be schikbaar. Gevoel Uw groote verantwoor delijkheid jegens Uw volk en Uw be- hoeftigeri. Christelijke naastenliefde moet ons daartoe dwingen. Wat beteekent een Christelijke belij denis met den mond, wanneer zij niet omgezet wordt in een daad van naas tenliefde, die leidt tot naastenhulp! Dat is onze moreele plicht, geworteld in het mensch zijn. Helpt ook Uw armere broe ders en zusters. Nog eens: de gelden worden uitslui tend voor hen besteed. Een bedrag dat in Zeeland bijeengebracht, wordt ook in Zeeland besteed en meer dan dat. Wan neer hier of daar in ons gewest groote nood is, zal immers door de milddadig heid van ons geheele volk der Neder landen, van ouds zoo geroemd en er kend, 100k elk onderdeel daarvan uit nemend verzorgd kunnen worden. Een breede schare van mannen en vrouwen heeft plaats genomen in een landelijken Eereraad, waaronder alle Commissarissen der provinciën. Zeer velen maken deel uit van den provin cialen Eereraad, w.o. predikanten en voorgangers van onderscheiden kerken en godsdienstige gemeenschappen en uit onderscheiden kringen van landbouw en industrie en handel, onder mijn eigen voorzitterschap. De bijeengebrachte gelden blijven aan vankelijk onder de ontvanger der ge meenten of bij de grootste daarvoor aan gewezen bankinstellingen, totdat zij in gemeen overleg, voor iedere gemeente en ook aan allen, die niet tot een kerk genootschap behooren en hulp behoe ven, worden verdeeld in gelden of goe deren, terwijl de financieele controle door een commissie van onze beste Ne- derlandsche financieele experts wordt uitgeoefend. Vrees, dat de gelden niet zullen worden besteed voor onze armen en hulpbehoevenden, of dat het werk niet geheel in Nederlandsche handen zou zijn (ook een groote onwaarheid) kan nu geen dekmantel meer zijn om niet mede te werken of Uw gave achter te houden. Laat Zeeland, klein als het is, vooraan staan in deze edele actie van hulpbetoon en toonen dat het waard is een zelfstan dig gewest in de Nederlanden te zijn, met oude glorie, maar ook met nieuwe energie en moed voor de toekomst, ge worteld in een rotsvast Godsvertrouwen, in een nederig en ootmoedig toonen van z ij n geloof, uit zijn warme, eens gezinde toewijding tot den naaste. Alle weigering of zich verre houden is ten nadeele van onze eigen Zeeuwsche hulp behoevenden, als geheel genomen, wat iemand indijjidueel ook aan een enkele moge doen. Men versta dit toch in hoog ste ernst. Het gaat er om te toonen, ook aan de bezettende macht, dat wij één zijn in liefde tot onzen naaste. En dan zal zich over de trouwe warmgevoe- lende Zeeuwen, zich niemand onzer be hoeven te schamen. Middelburg, 23 November 1940. De wind. Qointinissaris der Prtoivimde. P. DIELEMAN. POLITIEKE PROBLEMEN Rumonië en Slowakije» traden tot het drielandonpact toe Op 23 November is in Berlijn door den Duitschen minister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, den leider der po litieke afdeeling in het Italiaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken, am bassadeur Buti, en den Japanschen am bassadeur te Berlijn, Koeroesoe, eener- zijds, alsmede door den Roemeenschen staatsleider generaal Antonescu, ander zijds, een protocol onderteekend over de toetreding van Roemenië tot het op 27 September 1940 tusschen Duitschland, Italië en Japan gesloten driemogendhe- denverdrag. De organisatorische aaneensluiting bin nen de Europeesche sfeer van het drie- gendhedenpact gaat na het opnemen van Hongarije met het toetreden van Roe menië systematisch, snel en onstuitbaar voort, zoo schrijft Karl Megerle in de Börsenzeitung naar aanleiding van de plechtige onderteekening van het docu ment door den Roemeenschen staatslei der. Met deze documentaire verklaring van Roemenië ten gunste van de nieuwe orde en haar dragers wordt voor de eerste maal een land er bij getrokken, dat voor niet al te langen tijd een be langrijk deel was van de gedwongen anti-Europeesche orde. Roemenië, aldus de schrijver, is van nu af aan met de nieuwe orde oeconomisch en in buitenlandseh politiek opzicht voor altijd verbonden. Het heeft deze ver bondenheid bovendien nog voltrokken door de aanpassing van zijn binnen- landsch politiek en oeconomisch leven aan de fundamenteele gedachten, die aan de vorming van het verdrag ten grond slag liggen. Dr. JOZEF TlSO Met Roemenië grijpt het proces der nieuwe ordening verder. Ook SIowa lt ij e heeft zich bij het drielartdenpact aangesloten, waartoe de Slowaaksche minister-president dr. Tiso en den mi nister van buitenlandsche zaken Tuka, zich Zaterdagmiddag naar Bérlijn hadden begeven. De Deutsche Diplomatisch Politische Korrespondenz schrijft, dat Roemenie, on der de sterke leiding van Antonescu en in den geest van een vernieuwingsbeweging, gewijd door den offerdood van haar bes te aanhangers, den weg naar Europa heeft teruggevonden. Roemenië weet, dat het in dit nieuwe Europeesche gebied, WINTERHULP Ik m'aak bij! dezen er opmerkzaam op, j dat alle sabotage of belemmering door j wo|o.rd of diaad van toet wierk der Winter hulp iniet lalÈeen ten strengste dofor elk weldenkend mensch wordt afgekeurd, 1 maar ook van overheidswege ten streng- J ste zal worden, vervlood en ongetwijfeld! even streng zal wonden gestraft. Met name is idit bet geval wegens het aftrekken, bekladden of verscheuren van j aanplakbiljetten, bet hinderen dn(cr woor- den. of daden van de werkzaamheden van J die edel denkende ien wainmgevotefllendle mannen len vrouwen', die bun tijd en ar- j beid aan het inzamelen van geilden en.' goederen vjpor onze arme ,^n hulpbehoe. veinde volksgen|ooten geven. De burge- meesters zijln verantwoordelijk voor den 1 goeden gang van zaken jook in dit opzicht in hun gemieente. Be>n ieder, die het wel'- i mieent met land ,em vjolljk in |omze ernstige 'tijden, belpehen die verantwoordelijk- heid te dragen. De politie zall tein strengste haar plicht ten deze verstaan. In den gespannen tijld, waarin wijl leven, is het ©en misdaad!, nu het volk zijheenheid kan toonen in mededeelzaamheid eh saamhoorigheidsge- voiel ten opzichte van stoffelijke zorg aan wie dat behoeven, iets te laten of tej doen. wat daartegen indiruischt. Middelburg, 23 November 1940. De wind. Commissaris der Provincie. P. DIELEMAN. dat de belangen van al zijn volken zal dienen, de plaats vindt, die het toekomt.- De reorganisatie van Europa voltrekt zich niet aan de groene tafel, zooals men te Genève eens zeide te probeeren, maar in het teeken van een strijd, die in al zijn fazen, zijn motieven en bedoe lingen een bijzonderen nadruk legt op zijn ernst en de noodzakelijkheid. Duitsch weermachtsbericht Aanvallen boven Engelend voortgezet Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Zaterdag mede: „In den nacht van 22 op 23 November heeft de luchtmacht haar vergeldings- aanvallen op Londen voortgezet en voorts wederom Birmingham en Coventry alsmede Bristol en Southampton, bestookt Overdag werden de aanvallen op Londen Brighton en andere voor den oorlog be langrijke doelen voortgezet. In midden Engeland hebben gevechtsvliegtuigen ver- j scheic-ene vliegvelden gebombardeerd en brand veroorzaakt in hangars en onder- komens. Aan de Zuidoostkust van Enge- land en bij Lincoln zijn verkeersinstalla- ties hevig bestookt. Bij aanvallen op kon- j vooien werden twee vrachtschepen door bom treffers zwaar beschadigd. In den nacht van 22 op 23 November J hebben Britsche vliegtuigen in West- t Frankrijk en West Duitschland in de eerste plaats weer woonwijken aangeval- len. Dakbranden konden snel gebluscht j worden door het ingrijpen van veilig- heids- en hulpdienst. Zeven burgers zijn f om het leven gekomen, ongeveer twin- i tig worden gewond.Een vijandelijk vlieg tuig is door luchtdoelgeschut neergescho- ten, één Duitsch vliegtuig wordt ver- mist. j RANTSOEN VLEESCH VOOR TIEN DAGEN De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt bekend, dat in de dis tributie van vleesch en vleeschwaren een j wijziging is gebracht. Door verschillende omstandigheden is het aanbod van slacht vee dezer dagen gering. In verband hiermede is de duur van de eerstvolgende distributieperiode ge steld op tien dagen, terwijl het rantsoen ongewijzigd is gebleven. Men dient der halve het gebruikelijke rantsoen over tien dagen in plaats van zooals tot dusverre het geval was over een week te verdeelen. Gedurende het tijdvak van Maandag 25 November t/m. Woensdag! 4 December a.s. geeft elk der vier met „tien vleesch" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „tien worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft gedurende dat tijdvak uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke opi 4 December a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig t/m. Zondag 8 December a.s. RICHTFEST TE MAASTRICHT Rede van dan Rijkscommissaris Tijdens het Vrijdag te Maastricht ge houden Richtfest ter gelegenheid ifande voltooiing van den bouw van het nieuwe dienstgebouw van zijn gevolmachtigde voor de provincie Limburg, heeft de Rijkscommissaris een redevoering gehou den, waarin hij wees op de beteekenis van dit feest. Het is een oud gebruik van onze voor vaderen wanneer een bouwwerk gereed was. Toen later de kapitalistische orde kwam, is dit gebruik in vergetelheid ge raakt. Want toen werd het werk niet meer gedaan om der wille van het werk het resultaat was de klassenstrijd. Geld is niet het belangrijkste begrip voor den mensch; het essentieele begrip voor den mensch is de arbeid. De arbeid is het groote „kapitaal", zoo als wij het willen noemen, dat ons de natuur of de schepping of God heeft geschonken en daarom moeten wij anders gaan denken, onze gedachten moeten zich van het geld afkeeren. Wij in Duitsch land doen dat. Wij stellen den arbeid van den mensch en den arbeidenden mensch in het middelpunt van ons geheel leven Ik acht het zeer belangrijk, aldus de Rijkscommissaris, dat. juist diegenen, die de verantwoordelijkheid dragen, steeds tot het volk gaan en steeds midden in het volk staan. Tenslotte moeten zij uit het volk opgegroeid zijn, want alleen zoo weten zij waar zich de nooden bevinden. Wij hebben geleerd dat het belang rijkste het volk is en de gemeenschap van het volk. Wij blijven niet in de ge meenschap staan. Wij weten dat deze ge meenschap is ontsproten uit gemeen schappelijk bloed en wij weten dat dit bloed een nog grootere ruimte vult, dat is de ruimte der Germaansche volkeren, en wij voelen de bijzondere verantwoor delijkheid voor deze volkeren van Ger maansch bloed. Wij willen onze ervarin gen niet voor ons zelf houden. Het standpunt ten aanzien van ons volk Of gij er gebruik van wilt maken is uw zaak, maar wij willen, wat wij aan ervaring verworven hebben, u ter be schikking stellen, daar wij niet willen dat ook gij dezen bitteren weg moet gaan en daar wij wenschen, dat gij deel zult heb ben aan deze groote inzichten, die wij in den bittersten strijd hebben verwor ven. Ik beken volkomen openlijk, dat wat wij u vooreerst brengen, beperkingen zijn. Het is volkomen juist, dat gij vroeger voor September 1939 en ook voor Mei 1940 uiterlijk beter hebt geleefd. Maar gij weet ook, dat wij om ons bestaan strijden en daarom mag ons de duur van dezen strijd niet afschrikken. Wij stellen ons er daarom op in, dat deze oorlog nog jarenlang kan duren, maar wij zullen nooit meer toegeven. Lotsgemeenichap der Germaansche volkeren We hebben hier zoo vervolgde de rijkscommissaris zijn rede uitstekende mensehen gevonden, die van Germaansch bloed zijn. Zij zijn thans in hun leidende lagen voor een deel tegen ons en voor Engeland. Dat staat hiermede in verband, dat gij een groot koloniaal rijk hebt, dat gij zelf met uw negen millioen niet kunt verdedigen en voor welks verde diging gij meende u te moeten verlaten op de Engelsche vloot. Maar het volk is een Germaansch volk en daarop letten wij. Waar het gaat om de belangen van het Duitsche rijk, moet ik hard blijven en daarom moogt gij ook in de toekomst mij geen verwijten maken. Het is echter opdracht van den Führer, zorg te dragen voor het Nederlandsche volk en daarme de is alles gezegd. Een opdracht van den Führer is voor ons het hoogste ge bod, maar deze zelf is voor ons ook een hartewensch. Wij willen de groote lots-, gemeenschap der Germaansche volkeren opbouwen, opdat onze kinderen eenmaal gelukkig zullen kunnen leven. Wilt U de waarheid weten Het is volkomen verre van mij, po litieke propaganda te maken. Welk poli tiek besluit gij neemt, is uw eigen aan gelegenheid. Wij moeten ons daartegen over ons standpunt voorbehouden. Toe standen die den lOen Mei konden doen ontstaan, zullen wij niet dulden. Hoe gij overigens handelt, is uw zaak. Wat wij willen! is u 'een levend voorbeeld geven van de gemeenschap van een volk. Rumenië en Slowakije treden tot het drialandenpact toe Richtfest te Maastricht door den Rijkscommissaris geopend Winterhulp Nederland, door het volk, voor het volk Rust en orde op openbare en bizondere scholen geboden Het rantsoen vleesch geldt thans voor tien dagen DE VERDUISTERING De zon gaat heden (Maandag) om 17 uur 36 onder. Morgen (Dinsdag) komt zij omi 9 uur 19 op en gaat om 17 uur 35 onder. De maan komt om 5 uur 9 op en gaat om 16 uur 11 d.a.v. weer onder. Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 26 Nov. 11,44 5,04 17,33 Dat een deel van het Nederlandsche volk niet begrijpt waarom het gaat, moge de tijd goedmaken. Eén ding kunnen wij echter niet vergeten en dat is dat de Führer in uw Nederlandsche dagbladen is bespot. Dat heeft ons pijn gedaan en dat kunnen wij niet dulden, want wij staan in voor onzen Führer. Gij zelf echter hebt. niet kunnen inzien wat voor een man onze Führer is en ik heb daarom besloten een brochure te laten samenstellen: „Wilt u de waarheid we ten", waarin de Führer is afgebeeld. Gij ziet hoe de Führer werkelijk is. Ik wil alleen een beeld geven van den mensch, dezen oneindig goeden en grooten, maar wanneer het noodig is, ook harden mensch. Dat is onze Führer. Wanneer gij deze beelden verstaat, zult gij ons verstaan en dan zult gij het huidige Duitschland begrijpen. Aldus dr. Seijss Inquart. W1NTERUITRUSTING woior de Duitsche troepen in het Noorden wam Noorwegemu Rendierhuidenuitmonstering wam hot Alta- batallon. In het 169ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier wordt o.m. gezegd: Aan het Grieksche front zetten onze troepen de vastgestelde bewegingen, die het bereiken van nieuwe stellingen ten doel hebben, op regelmatige wijze voort. Onze luchtmacht heeft talrijke doe len in de vijandelijke stellingen gebom bardeerd, vooral in den sector Koritza, waar knooppunten van wegen, troepen concentraties en troepen in stellingen getroffen werden. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. De regelmatige postverbinding tusschen de Vereenigde Staten en Europa zal in de toekomst waarschijnlijk uitslui tend door de Clippervliegtuigen worden onderhouden. Men neemt dit aan op grond van het feit, dat het Ameri- kaansche s.s. Excalibur van de Ameri can export lines op zijn laatste reis, op bevel van de reederij, het grootste deel van de post te Lissabon heeft achter gelaten, omdat er inzake de betaling van deze mail moeilijkheden met de Portugeesche autoriteiten waren ontstaan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1