ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 21 NOVEMBER 1940 OPGEM< ZKMKZSSCH£ COURAKr De Kern ABONNEMENT Brija 11.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee 11.80. Voor bet buitenland 110.00 p. Jaar. Atzonderlijke nummert 5 cent. Ver- ichljnt dagelljki, behalve 'aZondagi. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel, 32, Postgiro 137477 - Dir.: A. J. de Looze - Uïtg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14499 ADVERTENTIES Erlja: H cent pel regel, minimum 80 cent. 90 contract speciale prijzen. Grootte der letten naar plaatsruimte, „Succeajea" 80 cent. Inzending tot 'a morgens IQ uur POLITIEKE PROBLEMEN Hongarije treedt toe tot het driemogendhedenpact Historische 'beslissingen voorden niet nieer vertraagd djooir een traag orgamis* nne, geremd of tot mislukking gebracht, Snaar tusschen de grjo-Oite onderhandelen den afgiwogen «n vastgelegd. Op de raadpleging volgt de daad. Aldus luidde de laatste alinea van het overzicht van gisteffen. Nauwelijks waren deze regels gedrukt of een. radiobericht gaf 'het nieuws doioir, dat Hongarije te Weenenl den wepsch 'had te kennen gegeven toe te imogen treden to|t het drielamdenpact!. Deze daad staat thans in» het middel punt der belangstelling. 1 Na de toetreding van1 Hongarije bM groette von. Riblberatrop Hongarije als nieuw lid van het pact, er pp wijzend dat het een oorlogsverklaring is aan de oioirlogshitsers ien gericht is tegen elke poging iotm den oorlog uit te 'breiden ,en dat een aaneensluiting ten dool: heeft ten behoeve ven teen' spiopdig herstel van dien wereldvrede eni de instelling van een rechtvaardiger wereldorde. De rijksminister betoogde ook, dat Hongarije die eerste mogendheid is, die zich so lidair verklaart 4 met deze doelstelling ©ru het bijzonder <óp prijjs stelt evenals de Italiaansche en Japansche vertegenwoor digers, dat de sinds lang bevriende Hon- ga&rsehe natie als eerste is toegetreden tot het pact. Von Ribbenltnop constateerde voorts, dat andere mjogentdheden zullen volgen ;en 't onjverianderlijke besluit is van de in dit pact veneenigde .mogendheden Om •een wereldomvattende aaneensluiting tot stand te brengen van .alle werkelijk tot opbouw bereide, voor een rechtvaardi gen vrede .arbeidenjde jonge volken'. Dit bondgenootschap is tegen niemand gericht, deelt de Hongaarsche regeering in een afgelegde verklaring mede. Een gelijke doelstelling en een gemeenschap pelijk verleden bepalen de door Hongarije te kiezen positie. Hongarije wenscht met al zijn buren, die de rechten van zijn historische ontwikkeling respecteeren, goede betrekkingen te handhaven. Ge trouw aan zijn ongerept en onveranderd verleden op buitenlandsch-politiek ge bied en op den vrede gerichte doelstel lingen, gesterkt door de tot dusver be haalde resultaten en in het vast ver trouwen op de toekomst, sluit Hongarije zich aan bij het drie-mogendheden-pact van Berlijn met het voornemen zoowel thans, als ook aan het einde van den oorlog het zijne bij te dragen tot de betere en gelukkigere positie en econo mische nieuwe ordening van Z u i d-0 o s t-E u r o p a. Duitsch weermachtsbericht Zware aanval op Birmingham Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Als vergelding voor de Britsche aan vallen op woonwijken in Hamburg, Bre men en Kiel, hebben sterke formaties gevechtsvliegtuigen van de generaais- veldmaarschalk Kesselring en Sperrle, in den nacht van 19 op 20 November de centra der Britsche industrie van wape nen en materiaal te Birmingham met bommen aangevallen. Zonder tusschen- poozen wierpen honderden gevechtsvlieg tuigen ruim 500,000 kilogram bommen, ook van het zwaarste kaliber. De tot op grooten afstand zichtbare branden en ontploffingen waren nog van grootere uitgestrektheid dan bij den aanval op Coventry. In den nacht van 18 op 19 November heeft het Jucbtwapen overigens zijn aan vallen op Landen en andere belangrijke doelen in Zuid- en Midden-Engeland voortgezet. Een reeks vliegvelden als Marham, Norwich-Latton en Cranwell, werd met bommen bestookt en daarbij werden hangars en schuilplaatsen in brand geschoten en vernield. Liverpool, Southampton en andere havens aan de kust van het Kanaal waren eveneens het doel van de Duitsche luchtaanvallen. In het zeegebied voor de Oostkust van'Engeland gelukte het aan lichte ge vechtsvliegtuigen drie koopvaardijschepen met goed succes aan te vallen. Een kleine duikboot onder bevel van den eersten luitenant ter zee Wohlfahrt, die, zooals reeds gemeld, op zijn jongsten tocht vier vijandelijke koopvaardijschepen met 23,800 b.r.t. tot zinken heeft gebracht, heeft tot dusver in totaal 61,500 b.r.t. vijandelijke koopvaardij9cheepsruimte ver nietigd. STEPHAN CZAKY de Hongaarsche minister van buitenland- sche zaken, die met den premier Teleki gisteren te Weenen vertoefde, toen Hon garije aansluiting vroeg bij het drie- landenpact van 27 Sept. j.l. tusschen Duitschland, Italië en Japan te Berlijn gesloten. (P.I.B. In den nacht van 19 op 20 November t wierpen Britsche vliegtuigen in het ge- t bied van het Duitsche Rijk bommen op woonwijken en apdere doelen, die geen j militaire beteekeiiis hebben. Het groot ste deel der vijandelijke machines, wel ke naar de Rijkshoofdstad vlogen, werd door het afweervuur, alvorens zij Ber lijn bereikten, gedwongen terug telceeren Een vliegtuig wierp zijn bommen op de historische stad Potsdam. De hier, evenals in andere plaatsen van Duitsch- land aangerichte schade is onbeteeke- nend en blijft over het algemeen beperkt tot lichte beschadigingen van woonhui zen en straten. Opnieuw werden ver scheidene ziekenhuizen getroffen. Twee Britsche bommenwerpers werden des nachts, alvorens zij hun doel bereikt hadden, door luchtdoelartillerie neerge schoten. Vijf eigen toestellen worden vermist. Italiaansch weermachtsbericht In het 166ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier wordt o.m.het volgende gezegd: „Krachtige herhaalde aanvallen ten Zuidoosten van K o r i t z a en een cavale- rie-aanval op den weg naar Kalibaki zijn met groote verliezen voor den vijand af geslagen. Onze luchtmacht, die nauw samenwerkt met de strijdkrachten te land, heeft de vijandelijke troepen met lichte bommen en machinegeweervuur bestookt en wegen, barakken en troepenconcen traties getroffen. Buiten de drie vijan delijke vliegtuigen, vermeld in het vo rige weermachtsbericht, zijn nog vijf vij andelijke toestellen neergehaald. Zij vie len brandend omlaag. Een onzer vlieg tuigen is niet teruggekeerd. In, Noord-A frik a heeft een onzer vliegtuigformaties, na ten Zuidoosten van Sldi el Barrani sterke vijandelijke co lonnes van gepantserde auto's te hebben opgemerkt, dezen aanzienlijke verliezen toegebracht. Een deel werd onbruikbaar gemaakt. De rest op de vlucht gedreven. Vervolgens bonden onze snelle colonnes den strijd met den vijand aan; zij nood zaakten hem zich terug te trekken. Onze luchtformaties vielen de begeleidende En- gelsche jagers aan en schoten zes toe stellen neer. Verder werden vijf vijan delijke gevechtswagens, een twaalftal ge pantserde wagens en eenige kanonnen vernietigd, Al onze vliegtuigen keerden op hun basis terug. Gisteren, Woensdag, den sterfdag van José Antonio Primo de Rivera, den oprichter der- Falanxbeweging, vinden in heel Spanje feestelijkheden plaats. In het Escorial zal een herdenkingsplech tigheid gehouden worden, waaraan alle leden der regeering, de partijleiding, een delegatie, van het leger en het diploma tieke corps zullen deelnemen. Twaalf geredden van een Britsch vrachtschip dat onlangs door een Duitsch oorlogsschip uit een konvooi werd weg geschoten, zijn naar Associated Press meldt, thans in een Canadeesche haven aangekomen. De schipbreuk e 1 i n - gen hebben drie dagen lang in een reddingsboot rondgedobberd, alvorens zij door een Grieksch vaartuig aan boord genomen werden. BEPERKING SCHOOLBOUW Gymnastiekonderwijs Wat de stichting van nieuwe, of uit breiding, verblauw ioif verandering van; inrichting van bestaande schoolgebouwen vow gewoon of uitgebreid lager onb' derwijs betreft, heeft de seöretaris-ga- •neraal van onderwijs ^kunsten en wieten. schappen o-m. het volgende bepaald: Tot 1 Januari 1942 worden -door de getaeenteni geen' besluiten genomen, (of ingevolge het eerste lid van artikel 76 der Lager ^onderwijswet 1920 geacht ge- IPio)m!eim te Zijn) tolt het doen van uit gaven vioioir stichting van nieuwe of uit- !bireiding, verbouw ;of verandering van inrichting van bestaande schoolgebouwen voioir gewoon of uitgebreid lager oh-1 derwijs. Evenmin worden' toit dien datum, het zij door de getmieentent zonder stichting van nieuwe tof. uitbreiding, veibloiuw of verandering van inrichting van bestaande schoolgebouwen, openbare scholen' voor gewpion of uitgebreid lager onderwijl opgericht, hetzij' uit de openbare kassen) ten behoeve van bijzondere scholen voor gewoon of uitgebreid lager ondjerwijsf. in een gemeente gevestigd, anders dat ttnet gebruikmaking van de bepalingen' der Lagerjonderwijswet 1920, vergoeding toegekend. Ged. Staten bevelen geen stichting van een lokaal1 joif inrichting van een ter rein voor het onderwijs in li- dhamelijke oefening en verleenen geen goedkeuring aan leen daartoe strek kend besluit van den gemeenteraad, ten zij hun, den inspecteur van het lager) (onderwijs gehoord, gebleken is, dat niet op andere wijze kan' worden voorzien in het onderwijs in lichamelijke oefe ning, waarvoor het 'Lokaal! of hetter rein zOu imioietëh dienen'. Tegen een af wijzend besluit van Ged. Staten kan de gemeenteraad1 in beroep koimen bij den secretaris-generaal. Een dergelijke bepaling geldt vooir be slissingen van gemeenteraden ten aan zien van verzoeken vlopr bijz. scholen.. VERSCHILLENDE BERICHTEN Brand in een huifkar Gistermiddag reed de 16-jarige zoen van den expediteur Hendriks uit Gef fen (N.B.) imljt huifkar, met olie, kaar sen, textielgoedereni enz., naar Oss. Ter hoogte van de Bosschestraat ontstond' brand in de lading. Aangewakkerd door iden wind tastte het vuur de kap vara den wagen aan. Weldra 'brandde de wa gen als leeni fakkel- Inmiddels hadden voorbijgangers de Ossche Iftrandweer ge waarschuwd. De voerman had nog kans gezien van den brandenden wagen te (Springen, doch had reeds brandwonden! aan hoofd en handien op geloop en. Het paard heeft brandwonden aan het achter lichaam gekregen. Door een trein gegrepen Gistermorgen zijn twee zoontjes van de familie Ten W., 8 emi 10 jaar oud', uit de Beterhuizen, gem. S,t. Ramcrasj, die de school te St. Pa nor as (N.H^) bezoeken en daarbij ©en spioorlijln moe. ten oversteken, gegrepen' door een goe derentrein. Een der kinderen is over leden, het andere verkeert in ernstigen toestand an is naar het ziekenhuis te) Alkmaar vervoerd. Engelsche bommen op ons land Ook in den nacht van Woensdag heb ben Engelsche bommenwerpers weder ge tracht verscheidene plaatsen in ons land met bommen te bestoken. Naar van be voegde zijde wordt medegedeeld, is er vrijwel geen schade aangericht, met uit zondering van een woonhuis, dat geheel ëh een ander, dat gedeeltelijk verwoest is. Hierbij was helaas ook een doode te betreuren en een gewonde. Eenige dak branden, ontstaan door uitgeworpen brandbommen, konden spoedig worden gebluscht. ANP. De aanslag to Leidschsndam De politie te Leidschendam heeft aldaar den dader van de aanslagen op de woning van den burgemeester en die van den gemeente-architect aangehou den. De dader, de 27-jarige winkelbe diende W. A. K., werd in zijn woning gearresteerd. Bij een huiszoeking werd in zijn slaapkamer de revolver gevon den, waarmee de schoten zijn gelost. K. heeft een volledige bekentenis af gelegd en o.a. medegedeeld, dat hij, toen hij de schoten op de beide wonin gen loste, onder drankinvloed zou heb- Uit de Nieuwsbode an vóór vijfentwintig jaar Van 18—24 Nov. 1915. De Staats courant bevatte de oprichting der coöp. boerenleenbank te Zierikzee. a Te Bussum overleed in den ouder dom van 52 jaar de heer J.S. Meuwsen, voorvechter voor de winkelstandsorgani satie in ons land. Bij besluit van 17 Nov. werd aan den heer J. A. M. Hanssens met in gang van 1 Januari 1916 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ouwerkerk. De plannen voor den aanleg en exploitatie van een lokaalspoor op het eiland Tholen werden bij dé gemeen tebesturen ingediend. Na vier stemmingen werd uit 7 sollicitanten tot ontvanger der gemeente St.-Maartensdijk benoemd de heer A. W. Fermie aldaar. ben verkeerd. Politieke motieven schij nen hem tot deze daad te hebben ge bracht. Vermoedelijk heeft hij geen me deplichtigen gehad. Hat aflaveren van aardappelen Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd vestigt de aandacht op het volgende: In de afgeloopen weken moest meer malen tegen telers van aardappelen een tuchtrechtelijke verklaring worden opge maakt wegens het afleveren van aard appelen zonder dat afleveringsbriefjes werden genomen. Den telers wordt in hun eigen belang aangeraden, voor het sluiten van de koopovereenkomst, den handelaar te vragen of hij is aangesloten bij de VBNA (vereeniging tot behartiging van den Ne- derlandschen aardappelhandel) en der halve afleveringsbriefjes kan afgeven. Daar de afleveringsbriefjes in de prac- tijk gewoonlijk eerst worden afgegeven, wanneer de partij aardappelen is afge leverd, kunnen op genoemden manier de voor den teler onaangename gevolgen worden vermeden. Nijverheid en Techniek Spanning van 600000 volt bereikt. Vijf jaar geleden werd ont dekt, dat men aan bijna alle chemische elementen radio activiteit kan verleenen. Ook Duitschland heeft zich daar voor sterk geïnteresseerd, daar de prij zen voor radium zoo hoog Waren, dat de Duitsche wetenschap gevaar liep, niet voldoende hoeveelheden te kunnen aan- koopen, om daarmede de noodige on derzoekingen uit te voeren. Thans heeft de Auer-Maatschappij een apparaat sa mengesteld, dat kunstmatigé radio-acti viteit door middel van neutronen, die gewonnen worden uit zware waterstof via lithium, opwekt en waarvan de span ning tot 600.000 volt bedraagt. Het gebied van de kunstmatige radio activiteit biedt nog onvermoede moge lijkheden, daar wij thans z.g. tolhuizen vöor radio-actieve stralen bezitten, die het aantal geproduceerde stralen tellen, zooals een gasmeter het gas. Er zijn langs dezen weg reeds eenige belang rijke ontdekkingen gedaan. Zoo heeft het gebruik van kunstmatig radio-actief goud uitgewezen, dat onze methoden tot schei ding van edele metalen zeer onvolmaakt zijn. In de practijk wordt de nieuwe werkwijze reeds toegepast bij het on derzoek van gasmaskerfilters. Het belangrijkste gebied, waarop de nieuwe methode wordt toegepast, is echter dat van de geneeskunde en de biologie. Hier tracht men niet, de be handeling met radium te vervangen door die met kunstmatig geactiveerde stof fen, doch wil men veeleer onderzoeken of niet-kunstmatige radio-activiteit van chloor, broom, ijzer, zwafel, fosfor en andere elementen nog een bijzondere ge nezende kracht bezit. Bovendien schijnt de neutronen-bestraling bij gezwellen, zooals bij kanker, krachtiger te werken dan RÖntgenbestraling. Ten slotte kan men ook den weg, dien ingespoten of ingenomen genees middelen nemen door het lichaam en zijn organen, nauwkeurig volgen, wan neer de medicamenten vooraf actief wor den gemaakt en na afloop met dier proeven natuurlijk de afzonderlijke lichaamsorganen onder de telbuis wor den gebracht. Hongarije treedt toe tot het driemogendhedenpact Beperking van den bouw van nieuwe scholen bevolen Hoofdbastuursvergadering der Zeeuwsche Landbouw-Mij Zal de rentevoet stijgen of zal ze gehandhaafd worden? Het programma der 1e klasse N V.B. voor a.s. Zondag DE VERDUISTERING 1 Heden (Donderdag) gaat de zon om 17 uur 40 onder 'en morgen (Vrijdag) komt zij om 9 uur 12 op. Zijl gaat dan oim 17 uur 39 londer. Tusschen zons- onder- en (Opgang mioet worden ver duisterd. De maan komt Vrijdagmorgen om 0 uur 3 iop (Laatste kwartier) en gaat pm! 14 uur 17 d.a.v, tonder. Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 22 Nov. 6,53 19,33 0,31 12.57 Bij} de vroeger geldende tqdaaanwqzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. KORT EN BONDIG De zomer is in Argentinië vroeger dan gewoonlijk begonnen. Uit verschillende deelen van het land wordt een hitte golf van meer dan 40 gr.C. gemeld, die overal door hevige onweders wordt vergezeld. In Rosario zijn reeds 2 vrou wen en een kind slachtoffer van de hitte geworden. Den vijftienden November zijn te Va lencia 21 doodvonnissen en 17 vonnissen van dertig jaar gevangenisstraf elk ge veld tegen vroegere leden van de spion- nage organisatie-Siepp. Dit vonnis is thans bevestigd en men houdt rekening met spoedige voltrekking. De agenten van de Siepp werkten tijdens den bur geroorlog tegen Franco (D.N.B.) In de Noord-Italiaansche Alpen is het weer omgeslagen en de temperatuur sterk gedaald. In het dal van de Ossola zijn de bergen tot op vierhonderd meter hoogte al met sneeuw bedekt. In het dal van Vigezzo ligt de sneeuw veertien en in het dal van de Formazza veertig centimeter hoog, in den omtrek van het ontginningsgebied van Aquileja is door de overstrooming een dijk meegesleurd, waardoor groote schade aan de gewassen is aangericht. In Piacenza is een water- keering over een lengte van meer dan veertig meter ingestort. Volgens een United Press-bericht heeft de Iersche minister-president de Valera ten aanzien der kwesties van afstand van Iersche vlootbases aan Engeland ge zegd, dat ze rechtstreeks Ierland's natio nale integriteit raakt. Als Ierland havens aan Engeland uitlevert wordt het zelf rechtstreeks bij den oorlog betrokken. Ten aanzien van het voorstel Iersche havens en luchtsteunpunten aan Canada te verpachten stelde de Valera in het licht dat Canada evenals Engeland oor logvoerende is. Officieel wordt te Boekarest medege deeld, dat generaal Antones cu dezer dagen gevolg zal geven aan een uitnoo- diging van de rijksregeering voor een bezoek aan Berlijn. Hij wordt bij dit offi- cieele bezoek vergezeld door minister van buitenlandsche zaken Sturdza, mi nister van arbeid Jaszinschi, minister van oeconomische zaken Cancico, onderstaats secretaris Constant en onderstaatssecre taris van het ministerie van financiën Papanace, benevens door eenige journa listen. Naar In bevoegde kringen le B,oek'a- nest verluidt, zal het stoffelijk over schot van Godreauu, dat nog steeds in den tuini van de militaire gevangenis^ van Jilava hij Boekarest begraven ligtj, op 28 November opgegraven era op 30 November, den sterfdag van Codneanuf plechtig in een: definitief graf bijgezet! worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1