ACHTER DE BOSSEN „Mijnhardtjes" Reuze Kou- en Pijnverdrijvers Schuivend* balken Op den hoek van den Gustoweg en de Marconistraat te Rotterdam is een lading balken op een vrachtauto van den expediteur v. d. Most, welke auto be- stuuurd werd door J. J., gaan schuiven en van den wagen gevallen. Juist liepen drie jongens op den auto af. Een van hen, wiens naam nog niet bekend is, kreeg een balk tegen het hoofd en werd op slag gedood. De ongeveer 10-jarige F. L. uit Schiedam werd eveneens aan het hoofd getroffen en is in zorgwekkenden toestand naar het gemeenteziekenhuis te' Schiedam vervoerd. Het derde knaapje bleef ongedeerd. Dlitributie van peulvruchten De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt mede, dat heden Dins dag 19 November een aanvang zal wor den gemaakt met de distributie van peul vruchten. Zooals reeds eerder werd be kend gemaakt, wordt onder peulvruchten verstaan alle voor menschelijke consump tie geschikte soorten groene erwten, spliterwten en grauwe erwten, capucij- ners, witte boonen, bruine en andere gekleurde boonen. Aanvankelijk zullen slechts groene erwten, spliterwten en wellicht ook capucijners worden beschik-, baar gesteld. De distributie zal plaats vinden op nader aan de wijzen bonnen van het algemeen distributiebonboekje, welke ge durende een bepaalde periode recht zul len geven op het koopen van een be paalde hoeveelheid peulvruchten. Voor de eerste periode, welke loopt van Dins dag 19 November tot en met ,16 December is bon 56 van het algemeen distributie bonboekje aangewezen, tegen afgifte waarvan men derhalve V2 kg. peulvruch ten bij den winkelier zal kunnen betrek ken. Nederlandsche vlag geen parlijvlsg Op verzoek van den commissaris-gene raal voor justitie en openbare veiligheid SS-Brigadeführer Rauter, heeft de secre taris-generaal van het departement van justitie aan de procureurs-generaal, fun- geerende directeuren van politie, een aan wijzing gezonden, waarin wordt verzocht ertegen te waken, dat de Nederlandsche vlag gebruikt wordt voor partijpolitieke doeleinden. In het bijzonder zal het verboden zijn de Nederlandsche vlag van partijgebou wen te doen waaien, aldus meldt het A.N.P. EngaUcha bomman op ons land Omtrent de aanvallen van Engelsche vliegers op ons land in de nachten van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag zijn ons de volgende bijzon derheden medegedeeld. De Engelsche aanvallen hebben een heele serie Nederlandsche plaatsen ten doel gehad. De meeste geworpen bommen zijn op het vrije veld of ,in water terecht gekomen, hetgeen aan het hooge vliegen der Engelschen te danken moet zijn. Een aantal Engelsche bommen echter is op woonhuizen neergekomen. Ongeveer een dozijn woonhuizen is geheel of zoo goed als geheel vernield. Eenige andere huizen leden schade door luchtdruk en bomscherven. Ook is er veel schade aan bropikassen. In een kustplaats werd van groote hoogte mitrailleurvuur afgegeven. In totaal zijn er drie personen gedood en acht gewond, van wie drie zwaar. Eén Engelsch vliegtuig is door het af- weervuur neergeschoten. (A.N.P.) Proefd. 10 ot. Roker 50 ot o v a De Nederlandsche SïpBTin den PUg? Pijnstiller jRheumaHek Lendenpijn? De meeste bloemen sluiten zich als het avond wordt Met onze herinnering is het juist andersom. FEUILLETON 28 Nadruk verboden een roman uit Siberië door Fr. Enskat Tragisch* dood Het eenige kind van den landbouwer H. te Nisse (Z-B) is dezer dagen op tragische wijze om het leven gekomen. De achtjarige jongen die in den boomgaard dood hout uit de boomen sloeg, en daarvoor in een boom was geklommen, bleef bij het omlaag glijden met zijn das aan een tak haken, met het gevolg, dat hij stikte. De ouders vonden later hun kind dood in den boom hangen. Ook Ka,re kioin aanvankelijk den ölaapj biet vatten. Daarvoor was de dag opwindend geweest. Zij zag Frans 'en Nainglu bezig ,mlet het vangen der ren dieren en dan dacht zij weer vol ont zetting aan het omgenblik, waarop het groote dier op ha,ar afstormde. Zij zag Hal; - die voor haar Frans was| - toesnel len; zij daclht aan het moment, waarop zij het geronnen bloed op zij'n rug had gezien En ook Kare's mijmerin gen dwaalden af naar een punt, dat| leen gelukkigen glimlach op haar lip pen tooverde. 1 Bessin had weer nieuwen (moed ge kregen. Hij hoopte de rendieren nu toch naar het Elbirgebergte te kunnen over brengen. Najnglu's kordate wijze van op treden had zijn bewondering gewekt en hem doen besluiten den Osseet ook bij bet verdere transport de leiding iop te dragen. Nanglu giinlg ook verder unlet oveityeg te werk. Geassisteerd door Gregor hield bij' zich de twee eerstvolgende dagen! DE RIJKSMIDDELEN Opbrengst van de totale middelen bevredigend Aan het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo October van dit jaar wordt het volgende ontleend: Wat de directe belastingen betreft, kan met voldoening worden geconsta teerd dat de gunstige ontwikkeling van de totale opbrengsten, waarop reeds de vorige maand werd gewezen, zich ook thans niet alleen heeft gehandhaafd, doch zelfs de verwachting heeft over schreden. 1 Bij een totale raming van deze mid delen ad f 158.780.000,— bedroeg het zui ver bedrag van de kohieren op 31 Oct. reeds f 150.862.792. Bij een vergelijking met het vorige jaar kan worden vast gesteld, dat bovengenoemd bedrag een hoogere opbrengst beteekent van bijna 13.438 millioen. Als vanzelfsprekend hebben niet alle tot deze groep van middelen behoorende belastingen tot dit gunstig resultaat bij gedragen. In de eerste plaats zien we de grondbelasting, welke thans een opbrengst heeft van f 10.849.836,—daar mede met een bedrag van f 140.290,— uitkomend boven het resultaat op ultimo October van het vorige jaar. Daarnaast staat echter een verminde ring wat betreft de inkomstenbe lasting, waarvan de jaarlijksche ra ming 89 millioen bedraagt. Tot dusver as de opbrengst f 82.436.326,— hetgeen, in vergelijking met het vorige jaar, een achteruitgang beteekent van iets meer dan zes millioen. Ook de vermogens belasting is iets miinder in opbrengst en bleef met een bedrag van f 16.839.118 ruim 1.122 millioen beneden dii-e van het vorige jaar. Ten slotte is nog een kleine achter uitgang te constateeren in de opbrengst van de verdedig in gs belasting, welke met een bedrag van f 8.970.369, bijna 1.329 millioen bij het vorige jaar ten achter bleef. Tegenover deze verminderingen, welke in totaal slechts f8.469.353— bedragen, staat echter een groote opbrengst van de nieuwe belastingen, waarvan de op centen op de gemeentefondsbe lasting een totaal geven te zien van f 25.206.604, terwijl de winstbelasting, waarvoor nog geen raming op de be grooting voorkwam, reeds f6.560.537 op bracht. Ook over de opbrengst der „ove rige middelen" over October kun nen we meer dan tevreden zijn, te meer wanneer we zien, dat de maandelijksche record-opbrengst van de laatste jaren, welke stond genoteerd voor de maand Juli van 1939 met een bedrag van iets meer dan 50 millioen, thans weder met eenige millioenen as geslagen. Want nu bedroeg de opbrengst over October f 52.835.000,— hetgeen ruim 15.29 mil lioen meer is dan de maandelijksche raming en bijna 5.83 millioen meer dan de opbrengst over October van het vo rige jaar. Tot deze hoogere opbrengst over de maand October hebben voornamelijk bij gedragen de accijns op het gedistilleerd, de accijns op het geslacht, de accijns op tabak, de omzetbelasting en de rech ten en boeten van registratie. Bij een raming van f 375.416.666, over de eerste tien maanden werd n.l. perimlainieimt met de gievapgem remdierbni bezig. Zij liepen steeds weer o|m! de kleine kudde heen en daarna bestegen! "Zij hun paarden Mm ditzelfde spelletje nogmaals tot in het oneindige te her halen. De bedoeling hiervan was de die ren -aam de lucht van miensch en paard! te wiemintem. En dat gelukte voiltkjomleM, Reeds den tweeden dag legden' de die ren hun oude schuwheid en wed-erspam- nigheid af en oiok de paarden toondenl zich veel minder bevreesd vow het huiin Onbekende wild. Ja NaingKu en Gre gor speelden het bij hun verdere pogin gen zelfs klaar de twaalf gevangen die ren in elke richting te drijven, die zij wensehten. De oude Bessin bleef met Kar® in het kamp. Hij hield Halj gezelschap en ver bond diens wiopden. De oude imlan toom de zich zeer bezorgd, niettegenstaande Hal steeds weer verzekerde, dat hij niet de mlimste pijin had. Inderdaad voelde hij' zich dan p-ak al weer vo'Ükojm'ejn fit- - Intusschem had ook Doinald imiet zijin, jongens niet stil gezeten. Uren lang re. den zij oim de groote kudde heen eni oiok hier bleef het sudöes niet uit, .wanti weldra openbaarde zich een zekere ver draagzaamheid. De vierde dag sinds het vertrek vanl Bessin Hoeve was aangebroken. Het troepje verkeerde in groote spanning), Want vandaag wilde rn'en een nieuwe poging ondernemen om de kudde in be thans een opbrengst geboelft van f 374.689.150,of slechts f 727.516,— be neden de raming. Uit bovengenoemde cijfers blijkt dui delijk, dat de opbrengsten van de totale middelen, gezien ook de buitengewone omstandigheden, alleszins bevredigend zijn te achten. GEMEENTERAAD TE KERKWERVE Geen schrobverbod Morlaani- hoofd krijgt nog geen electr. licht Begrooting sluitend zonder be- lastingverhooging Openbare raadsvergadering van Vrijdag 15 November, yoorzitter: burgemeester Baas. Afwezig met kennisgeving weth. v. d. Cingel en de heer M. M. Hanse. Van de N.V. Waterleidingmaatschappij 1 is een schrijven ingekomen betreffende het waterverbruik. Daar slechts 70 pet van het normale verbruik aan gasolie is toegewezen, is bezuiniging dringend geboden. In overweging wordt gegeven het invoeren van 'n schrobverbod Elk gebruik is toegestaan, doch elk mis bruik moet tegen gegaan worden. Daar hier ter plaatse hoegenaamd geen pla veisel voor de woningen aanwezig is, zijn B. en W. van oordeel dat voor dit doel het waterverbruik ook miniem is te achten. De raadsleden onderschrijven dit, waardoor besloten wordt voorloopig npg geen schrobverbod in te voeren. Verder is ontvangen een schrijven der P.Z.E.M. met betrekking op het leve ren van stroom aan de buurtschap Moriaanshoofd. Daags na de vo rige vergadering hebben B. en W. een bespreking gehad met den heer Minkema. j Deze stond al aanstonds sceptisch tegen- j over de mogelijkheid van een snelle uit- i voering der werken. Uit het schrijven 1 van 5 November blijkt nu dat het op j zijn vroegst Maart 1941 zijn zal voor de werkzaamheden afgeloopen zouden j zijn. Bovendien dient de gemeente, met het oog op de te verwachten rentabi liteit, eerst meerdere duizenden guldens a fonds perdu bij de P.Z.E.M. te depo- neeren, vooraleer deze in overweging kan nemen öf electrificatie al of niet kan doorgaan. Hoezeer ook tot hun spijt, hebben B. en )V. niet de vrijmoedigheid in deze tijden met een dergelijk voorstel te ko komen. De heer van der Wekken oppert de mogelijkheid dat de 49 onderteeke naars van het verzoek zich gezamenlijk voor een waarborgsom garant zullen stel len, om daarna, via de gemeente, verdere stappen te doen. De voorzitter is van meening dat dit inderdaad een oplossing zou kunnen zJijndoch bet is zeer de vraag of op deze wijze het benoodigde bedrag bijeen 'zal komen. Besloten wordt in dezen geest het adres der onder teekenaars te beantwoorden. Hierna deelt de voorzitter mede dat een schrijven is ingekomen betreffende het vaststellen van een verordening op het inzamelen en benutten van levensmiddelen en dierlijk afval. Daar hiervan ontheffing mogelijk is, stelt het Dag. bestuur voor dit aan te vra gen, daar hier ter plaatse vrijwel geen afval onbenut blijft. Aldus besloten. Prijsopgaaf js ingekomen van een teersproeiapparaat, ten dienste der ha venbeschoeiing. Het goedkoopste appa raat kost ongeveer 250 gulden. Daar dit een vrij hoog bedrag is en bovendien de aandrijving met een benzinemotor plaats vindt, waarvoor de brandstof thans moeilijk te verkrijgen zal zijn, wordt be sloten hieropniet in te gaan. Wellicht dat in de toekomst aanschaffing mo gelijk zal zijn, b.v. in combinatie met andere gemeenten. De gewijzigde gemeenschappelijke re geling inzake den Vleeschkeuringsdienst voor de gemeenten Zierikzee, Kerkwerve en Noordgouwe wordt onveranderd goed gekeurd. De wijziging is slechts van ad ministratieven aard. Het voorstel tot heffing van een cou ponbelasting van geldleeningen door de gemeente aangegaan,* wordt z.h.st. aan genomen. Hierna komt aan de orde het vast stellen van de gemeentebegroo- ting voor 1941. De voorzitter deelt mede dat de inkomsten uit de gemeentefonds belasting f 1100 lager geraamd moest worden dan vorige jaren. Het doet den voorzitter genoegen mede te kunnen dee- len dat ondanks dit het B. en W. ge lukt zijn de begrooting sluitend te maken zonder belastingverhoo- g i n g. Namens de commissie van onder zoek deelt de heer Dalebout mede dat het der commissie is opgevallen dat door loopend veel brandstoffen worden ver bruikt voor de schoollokalen. De voor zitter deelt mede dat dit het Dag. be stuur ook was opgevallen, terwijl reeds meermalen hierover gesproken is. In tusschen is >rt geleden de gemeente opzichter opgedragen hierop controle uit te oefenen. Bemerkingen heeft de com missie verder niet, waardoor den Raad wordt geadviseerd de begrooting goed te keuren met een eindbedrag van f32650,17. Aldus wordt besloten. Het ver goedingsbedrag voor de bijz. school wordt daarnq vastgesteld op f 13,53 per leerling. Na rondvraag volgt sluiting. gemeenteraad te zonnemaire Installatie raadilid Kweekeling met akte Eenige schuilplaatsen worden opgeruimd Vergadering van den Raad dezer ge meente op Vrijdag 15 November. Tegen woordig alle leden. Voorzitter de bur gemeester. Allereerst wordt overgegaan tot beëdiging van het nieuwe lid, dhr. Vis, die de voorgeschreven verklaring heeft overgelegd en de eed-en in han den van den voorzitter aflegt. De voor zitter feliciteert dhr. Viis, wijst op de bijzondere tijden, waarin we nu leven en hoopt op een aangename samen werking. Dhr. Vis dankt den voorzitter Het spijt hem, dat hij tengevolge van het overlijden van den heer Akkerdaas in diens plaats moet treden. B. en W. van Brouwershaven zonden een ontwerp- gemeenschappelijke regeling betreffende den Vleeschkeuringsdienst, in den kring, noodig, ten einde de bestaan de regeling aan te passen aan de be palingen der gewijzigde Gemeentewet. Z.h.s. wordt de regeling vastgesteld. Ged. Staten verzoeken de Bouwveror dening te wijzigen in dien zin, dat B. en W. het gebruik van een ander materiaal of het toepassen van een an dere bouwstof of een andere wijzè van constructie of uitvoering dan in de bouwverordening is voorgeschreven, kun nen toestaan, mits onomstootelijk vast staat, dat de vervanging niet tot mindere deugdelijkheid van het werk kan leiden. Na eenige besprekingen wordt ertoe be sloten. Van het hoofd der openbare school is bericht ingekomen, dat zich weer een gegadigde voor kweekeling heeft aangemeld, terwijl hij verzoekt een be looning vast te stellen. De voorzitter heeft geïnformeerd naar wat elders be taald wordt. De bedragen loopen van f170 tot f550 per jaar." Na eenige dis cussie stelt dhr. v. Splunder voor f 350 te geven. Dit voorstel wordt verworpen meit 4 tegen 3 stemmen. Besloten wordt nu f 300 voor de belooning van desn kweekeling met akte beschikbaar te stel len voor een jaar. Van het Departement van Binnenland- sche Zaken is een schrijven ontvangen, waarbij worden toegezonden besluiten betreffende afvallen van levens middelen enz. en dierlijke afvallen. Blijkens deze besluiten moet de Raad vóór 22 November een verordening vast stellen betreffende het bewaren en ter beschikking stellen van afvallen en van cadavers van honden en katten. De voor- wfeging te krijgen. Zou het ditmiaal ge lukken? De Donalds hadden hun plaats als uiter sten in -de irlj ingenomen. Kare leidde) de beide pakpaarden aan een, lang touw- Hal, wien elke medewerking aan deze nieuwe -drijfjacht was ontzegd, bevond zich aan haar zijde. Nanglu, Gregor -en Bessin togen aan het moeilijk'- en onberekenbare werk. Op korten afstand van elkaar reden zij op de twaalf gevangen, rendieren toe, daar bij telkens even ,m(et hun hoed zwaaiend. En werkelijk: de rendieren zetten zich in beweging. De drie m'annien vormden daarop e>en hal vein cirkel! ien drongen! telkens sneller voorwaarts, daarbij de nog steeds I-os gebölnden dieren naart de groote kudde toedrijvend. De geewldige massa dierenlijven bleef di-clht bijeen; het was -een schier onover zichtelijk v-ei!d van grijs-grauwe ruggen), maar van een bijzondere opwinding was diroaal ni-ets te bespeuren. Zij passeer den de kudde tot den kop bereikt was. Hier werden de diiereni tussdhen de an dere gedreven, waarbij er nauwlettend voor moest worden gewaakt, dat -de troep in beweging bleef. Toen -mem zoover gevorderd was, gaf Nanglu d-eni Donalds het teeken, dat zij koindeni opurkken. Aan dit sein werd onmiddellijk gevolg gegeven- Eveneens im'et hoed- er armzwaaien naderden zij die honderden- rendieren, die 'langzaam/, heel langzaam! op deze aansporingen rea- zitter licht toe, dat het voor deze ge meente met zijn landbouwende bevolking geen zin heeft het inzamelen dezer af vallen en het derhalve uit dien hoofde vaststellen van regelen overbodig is te beschouwen. Voor dierlijke afvallen is met de „Gekro" te Hansweert een re geling getroffen, terwijl honden en kat ten in de gemeente niet veel zijn. Be sloten wordt ontheffing van de bepa lingen aan te vragen. De voorzitter deelt mede, bericht te hebben ontvangen, dat het voor deze gemeente niet noodig is een vaste kern voor den luchtbeschermings dienst te hebben, indien maar ge zorgd wordt, dat hij tijdig bij voor vallen gewaarschuwd wordt. Spr. wijst nog op het belang van het verduisteren in de morgenuren. Eenige schuilkelders blijken ingezakt te zijn. De Raad gaat ermede accoord ze op te ruimen ter voorkoming van ongelukken. Daar de ar beidsbemiddeling Rijkszaak is geworden, doch de overgang nog geregeld dient te worden, wordt de agent der arbeids bemiddeling zoolang in functie gehouden. Na de omvraag, die niet veel oplevert, volgt sluiting der vergadering. BOB'S APENSTREKEN geerden. Voetje voor voetje zette -de ge weldige troep zich in beweging, adhtet de twaalf leiders aan, die voor aan den kop gingeni. Een luid gejuich vertolkte de vreugde der ruiters over dit resultaat van huur bemoeiingen. Het was dan ook een im posant schouwspel de (machtige kudde te zien voorttrekken- Lijf a,am lijf, ge wei -ai'a-n gewei ging liet voorwaarts; op de lichtgrijze flanken der dieren toover de de zon eemj zilveren1 glans. Nu was het moeilijkste werk aichter -den rug. Weliswaar toonden de dieren niet do minste haast, maar de kudde bleef nu in beweging -em de begeleiders konden zich er toe bepalen -een gesloten achter hoede te vormen, welke voor dOri noo- digen druk zorgde. De avond begon reeds te valllein, toien. Zij' end-elijki den -oostelijken oever va|n de Irbytsch bereikten. Op een teeken van N-amglu werd het drijven gestaakt en geleidelijk kwam- de kudde tot staan!. Iin de nabijheid w-erd een nieuw kam'p opgeslagen -en nadat imfen den imwendi- gen mensch had versterkt, legde meni zich weldra, ter ruste. Den volgenden dag zagen de m'annen zich weer voor een moeilijke taak ge plaatst. Nu kwam het ier op aan d-e( kudde door de Irbytsch te drijven. Nie mand kon met -eenige zekerheid zeggen, hoe de dieren zich hierbij zouden ge. dragen. Hal wenschte niet langer werkloos toe 102. i De wagen drijft nu kalmpjes voort, Maar 'tis, vindt Bob, nog niet zoo 't hoort; „Zoo kom ik hier niet gauw vandaan, „Het moet beslist véél vlugger gaan". Zoo denkt hij, pakt de paraplu En steekt die op! De wind slaat nu Met kracht er in, en onze guit Schiet pijlsnel met z'n kar vooruit! 103. De vaart voert hem naar de rivier, En deze weer naar zee, maar hier Kan 't hem maar matig nog bekoren, Hij denkt: „O wee, ik ben verloren". Woest wordt hij heen en weer gesmakt En in het spattend schuim gekwakt, 't Gaat op-en-neer, omlaag-omhoog, Geen draadje blijft er aan hem droog! te zien. Na mifet Natnglu overleg te heb ben gepleegd, reed hij te paard naar! de rivier. Voorzichtig drukte hij zijin hak- kettv -im»- de flanken vap het dteP," -dat gewillig gehoorzaamde. Zonder -eenig ver zet ging het te water, oimi -daarna -onder luid geproest en gesnuif naar den an d-eren oever te zwemmen. De Irbytsch was op deze plaats niet diep -en Hal bereikte daim ook geimlak- kelijk den overkant, waar hij1 zich pos teerde i-n afwachting van de dingen, die kü|m!en zoud-ern. Het zag er naar uil^ dat hij1 het minste werk zou hebben-. De and-ere mammen begonnen nu weer te drijven -em wederotm1 met succes. Du wend en dringend bereikte -de kudde den oever, waar Nanglu en Gregor had den post gevat om een -eventueel zij waarts uitwijken van de dieren te voor komen. Bessim 'en -de Don-alds vormden, de achterhoede, die de kudde opdreef. De voorste dieren aarzelden- een oogen blik, toen zij de rivier voor zich zagemi, -miaar daar hu-n achterwh/arts de pas was afgesmeden, bleef hup niet veel andiers over -dan te water te gaan-. H-et begüm was 'er. De drijveTS haastten Zich oiml -d-e dieren tot meerderen spo-ed aan te zetten, waardoor hum a.h.w. den tijd tot overl-eg werd -omtnioimlem ten weldra zwom nu de grauw-zwarte kudde over d-enf stroom. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 5