ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 18 NOVEMBER 1940 OPGEH< De Kern ...En TDCH KDMT 5iriT-rilCQLAA5 'nSTREELIIIG VDDR'T DDE ABONNEMENT Priji fl.BO p. kwartaal, bulten Zlerlkzce f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. Jaar. Afzonderlijke nummera 5 cent. Ver- ichijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeescbe Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaveo B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14496 ADVERTENTIES ErIJ»: SM cent pet regel, minimam 80 cent, BI) contract epeclele prijzen. Grootte der lettere naar plaatsruimte. „Succesje." 64 cent. Inzending tot '•morgene 10 uur POLITIEKE PROBLEMEN De Duitich-Russiich* toenadering Molotow's bezoek aan Berlijinj hoeft op nieuw leem grftote "beweging in de poli tieke wereld vain Europa veroorzaakte De zeer groioite staf, wielke Moilotow ver. gezel de wees ier |op, dat ;er talrijke ieni belangrijke- vraagstukkeni tijdens dit 'ble- zoek ter tafel zuilen Zijmi gekomen, welke niet kuffijmen nalaten hun invloed .'op de wereldeonstellatie uit te oefenen. Welke de gevolgen van dit bezoek zullen zijn, is nu injog niet te voorspellen; vermloede. lijk zullen deze o,ok eerst op dep lan- gen duur blijkem. De readtie in het Western -mjojet groot Zijn. De onzekere reaictie van de New- Yorksche beurs toont al aanj, dat men; de toekomst met Zorg tegemoet zi^j en grdoite ontwikkelingen vreest. Maar voor al in Enjgeland m(b|et de weerslag groot' zijn. Men; zal zich nog herinneren, dat tot vlak Voor het Düitsdh.Russisdh ver drag in Augustus van het Vorig jaar* van'Einjgelsehe zijde voortdurend gewerkt werd aan eeni of anderen vorm van sa menwerking met Sovjet-Rusland, Zij het ook slechts in deru vorm) van een niet- aainvalspaet, later Zélfs alleen miaar in den vorm varni teen handelsverdrag. Lon den streefde er iniaar, Rusland uit belli fipnt vain; de spil te houden en er in4 tegendeel eenj exponent van de Wester- séhe plolitiek van te inteken;, waardoor! Rusland als het warje /ee/iq wig ztou Vor- imien in; de spil. Men zal zich tevens herinneren, dat deze lopzet mislukte, Vooral tengevolge Van denj politieleen steun wielke Enge1 land wensehte te geven aan de Balti- Sche staten, waardoor het iniet allieeoi een doorn zou doen ontstaan in hetl Duitsche vleesdh, maar tevens eOni be dreiging Zou v'ormiem tegen Rusland, den bondgenloot, dien mien juist hoopte te winnen. Van den aanvang der Britsclh- Russische besprekingeni af heeft het nooit ernstig in de bedoeling van Moskou ge legen teem accnord m!et het Westen tel sluiten. De politiek van Stalin is er Pip geb;ou*wd te knmlen tot eem herleving van de oude macht vam het Russisjche 1 Rijk. In buiteniandsch politiek opzicht, zelfs 1 in territoriaal opzicht, kam gezegd Wor- 1 Idietti, dat Staliini die p(blltiek van Pieterj 1 den Groots voortzet, eetn politiek, die onder de latere tsaren en vooral onder? j het volkomen internationaal-communis. 1 tiseh bewind van Lenin, verlaten waö;, 1 De strekking vam Ideze politiek is door het Derde Rijk begrepen nten denk© slechts :aan het uitbreiden; van de Rus- 1 sische sfeer over de Baltische landOm, het 1 terugtrekken vam de Duitsche bevolking 1 uit deze gebieden, aam de bepalingen van het Russisch-Finsche vredesverdrag, wel- 1 ke levenals de Baltische politiek er toe 1 moesten medewerken, Rusland vrije uit- 1 gangen naar de Oostzee en naar de 1 Noordelijke IJszee te verschaffen. LUXEMBURG BEHOORT TOT HET DUITSCHE RIJK De leider van het burgerlijk bestuur in Luxemburg, gouwleider Simon, heeft aan een verslaggever van de Berliner Börsen-Zeitung een uiteenzetting gege ven van de nieuwe ordening op het gebied van de politiek, de cultuur en het bedrijfsleven in Luxemburg. Sedert er een Germaansch-Duitsch staatsbestel bestaat, zoo begon Simon zijn uiteen zetting, behoort Luxemburg tot 't Duit sche rijk. Toen Luxemburg onder Engel- schen druk in een Belgisch-Luxemburg- sche tolunie werd ondergebracht, ont stond in de wereld de opvatting, alsof Luxemburg een eigen volk en land was. De taal van het land is alt ij d Duitsch geweest. De groote poli tieke volksbetoogingen, welke thans in het geheele land hebben plaats gehad, hebben bewezen, hoe sterk de Rijks- duitsche gedachte in den Luxemburgsche volksaard is. Sedert het Luxemburgsche bedrijfsleven bij het Duitsche economi sche gebied is aangesloten, zijn alle voor waarden voor een succesvolle ontwikke ling der Luxemburgsche productie in al haar takken gewaarborgd. Get Groot- Duitsche Rijk kan elke willekeurige pro ductie der Luxemburgsche industrie op nemen en verzekert aan den land- en wijnbouw zeer gunstige en stabiele prij zen. Gezien de geweldige behoefte aan producten van ijzer en staal, worden aan de bevolking van Luxemburg de meest gunstige mogelijkheden geboden. ADM RAAL NOMURA Prins Komioje, de Japansdhe premier;, heeft admiraal Noan'Oiera benoemd tot ge zant te Washington. NjoimiOiera; behoorde tot de Japanséhei gedelegeerden op de vredesconferentie te Washington; daarna was hij bevelheb ber van het grioioitste Japansche vlootsta- tiojm te Jioikosoieka tot z'ijinj pensionneeriing. In Augustus 1939 werd Noimjoiera minis ter van buitenjlandsclhe zaken van het; Kabinet Able ien\ reeds toen verluidde dat de keuze p.p een admiraal gevaüeni was aangezien1 vtoo.tproblliemen tussdhien Japan en die Vereenigde Staten op een loplos- sing wachtteini. In October vaini hetzelfde jaar Zeide de .minister im het parlement da,t hij' van) de Vereenigde Statem begrip voior de nieuwe ontwikkeling in het Verre O;ost©n jimleende té mogen; verlangen. (DAZj) Duitsch weermachtsbericht Londen weer gebombardeerd Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Zaterdag mede: Op 15 November en in den nacht van 15 op 16 November hebben onze gevechtsvliegers de vergeldingsaanvallen op Londen voortgezet en talrijke tref fers geplaatst, in het bijzonder op ver- keersinstallaties, de Victoria-havens en andere strategische doelen. Ook andere plaatsen in Zuid- en Midden-Engeland werden gebombardeerd. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Een Duitsch bombardementsvliegtuig met grooten ac tieradius viel 700 kilometer ten Westen van Ierland een groot konvooi aan. In weerwil van het heftige afweervuur der begeleidende torpedobootjagers werden een vrachtschip van 9300 ton en een van 16,000 ton in brand gebombardeerd. Zij bleven met slagzij liggen. In den afgeloopen nacht hebben Brit sche vliegtuigen vooral Hamburg aange vallen. De schade staat- in geen verhou ding tot het aantal aanvallende vlieg tuigen en kon in de meeste gevallen snel hersteld worden. Het kantoorgebouw van een scheepswerf werd beschadigd. Een graansilo geraakte in brand, doch de vlammen konden onmiddellijk gebluscht worden. Ook werd weer een izieken huis aangevallen. Op andere plaateen, die gebombardeerd werden, is de schade eveneens gering. Er zijn eenige dooden en gewonden. In den loop van den dag hebben Duitsche jagers zeven vijandelijke vlieg tuigen in luchtgevechten neergeschoten. In den afgeloopen nacht heeft het lucht doelgeschut vijf Britsche vliegtuigen neer gehaald. Het marinegeschut had in den voorgaanden nacht een vliegtuig neerge schoten. Zes Duitsche vliegtuigen wor den vermist. Het jacht-eskader-Freiherr von Richthoffen heeft onder aanvoering van majoor Wieck zijn 500-ste overwin ning behaald. In de Midden Kroatische stad Petrinja zijn alle bakkers wegens prijsopdrij ving en gewichtevermindering van het brood gearresteerd en tot tien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Zij moeten om beurten hun straf uitzitten, aangezien de plaatselijke gevangenis te klein is en bovendien, omdat de be volking anders zonder brood zou zitten. Te New York zijn acht theologische studenten, die zich wegens gewe tensbezwaren aan de militaire keuring onttrokken hadden tot een jaar en een dag gevangenisstraf veroordeeld. De zwaarste straf hiervoor bedraagt vijf jaar. SIAM OF THAILAND heeft een koning die nog op school gaat In verband met de ontwikkeling der gebeurtenissen in Oost Azië wordt in de daarover gegeven berichten ook her haaldelijk Thailand (Siam) genoemd. Hoofdstad is Bangkok, waar tot voor kort koning Prajadhipok als absoluut souverein regeerde, die Europa kende en open stond voor Europeesche ge dachten. Hij overwoog de instelling van een parlement, stichtte in zijn rijk goede scholen en zond de prinsen en de zoons van vooraanstaande persoonlijkheden naar het buitenland, ter voltooiing van de opvoeding. Prajadhipok liet zich niet door hofkringen beïnvloeden. Dit werd echter zijn ongeluk. Tijdens afwezigheid van den koning slaagden drie hoofdoffi cieren er in, een oproer te verwekken onder het garnizoen van Bangkok. Toen de koning terugkeerde, werd hij gedwon gen een nieuwe grondwet te ondertee kenen, nadat eenige prinsen en generaals gevangen waren genomen. Kort daarop trok Prajadhipok zich te rug, uit de regeering, daar hij het niet eens was met een deel van de hern vormingen^ ofschoon de monarchistische staatsvorm behouden was gebleven en de persoon van den koning heilig en ,on- aantastbaar .was verklaard. In zijn plaats werd de kleine prins Mahidol tot koning uitgeroepen. Doch de nieuwe koning werd onmiddellijk daarop met zijn moeder en zijn broertje Poemipol en een kleine hofhouding naar Lausanne gestuurd, om daar de school te bezoeken. In het jaar 1939, toen hij zijn 13den geboortedag had gevierd, werd koning Ananda Mahidol door zijn regee ring uitgenoodigd, eei;. bezoek te bren gen aan zijn rijk, om zich in Bangkok te laten kronen. Er heerschte groote geestdrift toen hij kwam, de troepen paradeerden voor hem, hij stichtte een Thailandsche jeugdorganisatie en keerde daarop spoedig terug naar Zwitserland, om zijn studies te voltooien. Bij afwezigheid van den koning berust de regeering in handen van een Raad van State, die uit 15 tot 25 leden bestaat, met inbegrip van de ministers. De man, die alles bedisselt, is echter de minister van Binnenlandsche Zaken, Loe- ang Pradit, die overigens tot doctor in de rechten aan de Parijsche Universiteit is gepromoveerd. Zoodoende is het ook te verklaren, dat de hervorming van het Siameesche recht op de Fransche wet geving steunt. Bij de militairen evenwel openbaren zich Duitsche tradities. Een veertigtal officieren in actieven dienst heeft zijn opleiding genoten in Lichter- feld en in Potsdam. Het is zeer begrijpelijk, dat vooral het Japansch-Chineesche conflict en ook de oorlog in Europa sterk de aan dacht bezig houden in Thailand. De loop van de militaire gebeurtenissen wordt met groote aandacht gevolgd. Thailand is de eenige volkomen souvereine staat in het Verre Oosten. Het grenst, slechts door de smalle zee-engte van Krah daar van gescheiden, aan den Britschen macht pijler in het Oosten, Singapore. Het is omgeven door Engelsche protectoraten en heeft grenzen gemeen met het Fran sche Indochina. Ter handhaving van zijn neutraliteit heeft Thailand zijn leger gemobiliseerd. Langs den Mekong heeft het zijn gar nizoenen versterkt. Doch, al zijn de Sia- meezen misschien goede soldaten, het land is volstrekt niet oorlogszuchtig ge zind; daarvoor zijn de inwoners te goede aanhangers van Boeddha. Het Maleische volk der Siameezen is zeer sterk vermengd met Chineesch bloed. Vooral in de laatste jaren heeft de Chi- neesche immigratie buitengewoon groote proporties aangenomen, zoodat de heer- schende kaste der Thai (waarnaar het land is genoemd) zich zeer sterk heeft vermengd met Chineesche elementen. Dit overwegen van het Chineesche element wil echter volstrekt niet zeg gen, dat Thailand zoo vriendelijk ge stemd is tegenover de Chineezen. Men erkent daarentegen in Bangkok den over- heerschenden geest van Japan. Doch de toestand in Oost-Azië is nog bezig zich te stabiliseeren. In afwachting hiervan tracht men in Bangkok een voorzichtige politiek van afwachten met het geweer bij den voet, zonder gevaar te loopen zelf in den maalstroom te worden mede- gesleept. 1 DE TEXTIELDISTRIBUTIE Moer goederen op punten j De directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel, daartoe gemachtigd door den 1 secretaris-generaal, waarnemend hoofd j van het departement van handel, nijver- 1 heid en scheepvaart, deelt mede, dat hij de lijst van vrijgestelde textielproducten van 31 Juli als volgt heeft gewijzigd: Niet meer vrijgesteld, doch op punten gewaardeerd en alléén verkrijgbaar op de textielkaart en eventueel op speciale vergunning zijn de volgende artikelen: le. Geheel uit natuurzijde geweven, ge breide en tricot stoffen, en daaruit ver vaardigde artikelen, boven- en onder- kleeding, inclusief kousen en sokken. 2e. Crêpe georgette, crêpe mousseline, organdi, opal, glasbatist, velours, chif fon brocaat- en laméstoffen, ciselé, en i daar uit vervaardigde bovenkleeding. J 3e. Kleeding, luiers en benoodigheden voor babies en kinderen, die op 5 Aug. 1940 den leeftijd, van 3 jaar nog niet hebben bereikt. Deze artikelen zullen van heden af uitsluitend op speciale vergun ningen mogen worden verkocht, welke speciale vergunningen door de plaatse lijke distributiedaensten alleen worden af gegeven op vertoon van de distributie- stamkaart van het kind. 4e. Regenjassen, regenmantels en re gencapes uit gummi of gegummeerde stoffen vervaardigd. 5e. Handbreigarens vervaardigd uit na tuurzijde, kunstzijde, celwol, melkwol enz;, uitgezonderd de kleine opmaak voor handwerkdoeleinden, zooals strengetjes, kluwentjes en spoeltjes. De waardeering op punten van boven staande artikelen -en/of de verkrijgbaar- steïling op speciale vergunning zal aan den. detailhandel worden bekend gemaakt door bovengenoemd rijksbureau. Tot zoolang is de verkoop van deze artikelen aan het publiek verboden. TABAKSVOORRAAD VOOR SIGAREN 1Vs milliard sigaren gaan jaarlijks in ons land in rook op Zooals het zich thans laat aanzien, zal medio. 1941 onze sigarenindustrie zonder grondstoffen zijn, met als nood zakelijk gevolg: stilleggen van de bedrij ven, zoo vernam De Tijd, van mr. A. M. C. J. Steinkühler te Eindhoven, sec retaris van de Nederlandsche r.k. ver- eeniging van sigarenfabrikanten. Het belang van de sigarenindustrie moge hieruit blijken, dat in Nederland per jaar anderhalf milliard sigaren in rook opgaan, hetgeen ongeveer wil zeg gen dat iedere Nederlander, vrouw of man, volwassen of zuigeling, 180 sigaren per jaar rookt. Het bedrag, dat zoo doende in wolken van genot vervliegt, bedraagt bijna 65 millioen gulden. De mogelijkheden voor den aanvoer van grondstoffen zijn niet heel groot. De inheemsche tabaksproductie is zeer beperkt. Door den gemakkelijkén aan voer van overzee kon de tabak van vaderlandschen bodem onmogelijk con- curreeren met de voortreffelijke Indische soorten. De Nederlandsche tabakscultuur welke in het midden der vorige eeuw een behoorlijk aanzien had, is zoodoende langzamerhand achteruit geloopen tot een onbeteekenenden en verliesgevenden tak van landbouw. De uitgestrektheid van onze tabaksvelden liep van 2100 ha in 1856 achteruit tot 50 ha in onzen tijd en de huidige jaarlijksche opbrengst bedraagt gemiddeld 100- a 150.000 kg. Onze tabaksverwerkende industrie ver bruikt per jaar ongeveer 30 millioen kg ruwe tabak. Ten bate van de arbeiders zal men over moeten gaan tot productiebeper king. Op het oogenblik werkt men op 120 pet van de productie van 1939 en een inkrimping tot 90 pet is zeer zeker verantwoord. Gelijktijdig zullen dan maatregelen noodig zijn om een onge motiveerde prijsstijging tegen te gaan. TEGEN KETTINGHANDEL Een ernitfq woord van da Nadarl, Middenitandicentrale De distributie-maatregelen zijn in het leven geroepen om bepaalde goederen, waiarvan de voorraad beperkt is of als gevolg van de oorlogsomstandigheden be perkt zou kunnen worden, zoo rechtvaar dig mogelijk over alle verbruikers te ver- deelen. Da jongste Duittch-Russiiche be sprekingen te Berlijn Thailand (Siam) in verband met den toestand in Oost-Aziê Kinderzegels in vijf frankeer- waarden van 2 Dec. 1940 t/m 6 Jan. 1941 Productiebeperking in de sigaren- industrie voor de arbeiders Meer textielgoederen op onze punten te verkrijgen DE VERDUISTERING Heden (Maandag) gaat de zon o!m 17 uur 44 onder. Dinsdagmorgen komt zij; weer op om 9 uur 7 en Dinsdagavond gaat zij' onder om 17 uur 43. Tusschen zonsonder- en opgaing moet worden ver duisterd. De maan komt op om 21 uur 47 en gaat om 12 uur 32 d.a.v. onder. Laatste kwartier Vrijdag 22 November. Hoog- en Laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 19 Nov. 4,58 17,15 10,36 22,49 B$ de vroeger geldende tydtaanwyzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. Worden goederen, die voor die ver deeling bestemd zijn, op eenigerlei wijze door welke listige manipulaties of clandestiene praktijken dit zij aan de distributie onttrokken, om cian enkelin gen ten goede te komen, dan wordt dit spreekt vanzelf aan de gemeen schap een nadeel berokkend. Helaas komt het voor, dat uit winst bejag en egoïsme dit onrecht tegenover, de gemeenschap wordt begaan. En dat, terwijl de nood der tijden, die goddank reeds een nieuw saamhoorigheidsgevoel geboren doet worden, om de medewer king van allen voor het gemeenschappe lijk doorworstelen van 't noodgetij vraagt Middenstanders, die zich zouden leenen tot het drijven van kettinghandel, ver liezen niet alleen het algemeen belang uit het oog, maar vergeten bovendien, dat het belang van hun eigen stand een dergelijk roofbouw plegen op den nor malen handel niet verdraagt. Zij meenen wellicht hun cliënten een dienst te be wijzen, maar ook hierin vergissen zij zich, want ingevolge de bepalingen van de distributiewet as ook de kooper van aan de distributie onttrokken goederen strafbaar. Zij brengen dus hun klanten, die zij een dienst willen bewijzen, nóode- loos in gevaar. De Nederlandsche middenstandscen trale vertrouwt daarom, dat de leden der bij haar aangesloten organisaties, ja de geheele Nederlandsche middenstand, me dewerking aan kettinghandel ten eenen- male van de hand zullen wijzen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1