ACHTER DE BOSSEN RADIO-PROGRAMMA Zondag 17 November HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programmal. 8 NCRV, 2— 7.15 VARA. 8 inieuwsberichteira ANP; 8.10 schriftlezing ©nu meditatie; 8.25 orgelmu ziek, opin.; 9 ohr. gemeinigd koor J. S. Badh; 9.20 gram.; 9.50 NCRV-orkest; 10 Evangelische kerkdienst; 12 gram1.; 12.30 geestelijke liederen; opini.12.45 mieuws- ,en eooniomische berichten ANP; 1 Revi- da-sextet, opm..; 1.25 loirgeleoimcert, opa.; I.40 „Even's Christen reize naar de Eeuwig heid in deze tijd", lezing, gramf.; 2 giram. 2.15 medische sportkeuring; 2.30 cellioi en piairuoi; 3 gevarieerd ppogramma; 4.40 voor de kinderen; 5.10 sportnieuws ANP; 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling ANP; 5.30 Esmeralda en soflüst; 6 (orgelspel era zang; 6.45 actueel© reportage jof gram!.; 7—7.15 nieuwsberichten) ANP, sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. 8 VARA, 8.30 VPRO, 9.30 VARA, 2 IAVRO, 4 NCRV, 5.15—7.15 AVRO 8 nieuws berichten ANP, gram.; 8.30 studiodiemst; 9.30 orgelspel; 10 declamatie; 10.20 VARA. strijkorkest; 11 VARA-kinderkoor „De Merels"; 11.30 VARA-orkest; 12 granm; 12.15 Esmeralda en solist; 12.45—1 inieuwsl en economische berichten ANP; 1.30 gr. 2 orgelspel; 2.25 Nederlandsche dichters! en prozaschrijvers uit vroeger leeuwbn en wij; 2.45 verkorte opera „Paljas"; 3.55 gram.; 4 gereformeerde kerkdienst; 5,.15 wiekelijksch© gedachtenwisseing ANP; 5.S0 AVRO .musette-ensemble; 6 omroeporkest opn.; 6.45 actueel© reportage of gram 7—7.15 nieuwsberichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KROi. 7 berichten Duitsch; 7.15 Wij be- ginmien den dag; 7.30 berichten Emgelsch 7.45 gewijde muziek; gr.anu8 nieuwsbert ANP; 8.15 gram.; 10—10.25 ber. Duitsch; II.30 id. Engelsch; 11.45 KRO-gnooit-amu- sementsorkest, opini.; 12.30 ber. Duitsch; 12.45 nieuws- en oeonomisChe ber. ANP; 1 gram.; 1.30 berichten Enjgelsdh; 1.45 rococo-ectet. opn.; 2—2.15 ber. Duitsch; 2.30 id. Engelsch; 2-45 KRO-sympboPi©- orkest; 3.30 48e verzoekconoert voor de Duitsche Weermacht; 6 KRO-melodisten opn.; 6.30 berichten Engelsch; 6.45 gram'. 7—7.15 nieuwsberichténi ANP en sluiting. Maandag 18 November HILVERSUM I, 415 M. Nederl. programma NCRV. 8 nieuwsbe richten ANP; 8.10 schriftlezing 'en medita tie; 8.25 gewijde muziek, gram.; 8.35 gr.; 9.20 viool, piano ©P gram.; 10.10 gram/; 10.30 morgendienst; 11 chr. lectuur; 11.30 Celesta-ensemblie; 12.15 reportage; 12.45 nieuws- en1 'economische berichten ANP; 1 gram.; 1.20 Celesta-ensemblle2 voor de scholen; 2.35 zang met piairobegeïei- (ding; 2 voor tuindiefhebbbrs; 3.30 gram.; 4.30 voior de kindere|n; 5 gram.; 5.15 nieuws-, 'economische en beursber. ANP; 5.30 berichten; 5.35 orgelconcert- 6.15 con- Cert, opn.; 6.45 actueele irepiortage; 7— 7.15 economische vragen van den dagl ien nieuwsberichten ANP. Hierna sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA. 8 nieuwsberichten ANP, gram.; 10 VPRO: morgenwijding; 10,20 decla matie; 10,35 piano-voordracht; 11,10 de clamatie; 11,30 orgelspel; 12 Esmeralda; 12,45 nieuws- en economische berichten ANP; 1 De Ramblers; 1,30 gram).; 2 voor de vrouwen; 3 gram1.; 4 gram.; 4,30 VA RA-orkesti. 5 VPRO: „Het gezin in onzen tijd"; 5,15 nieuws-, economische- en beurs berichten ANP; 5,30 VARA-orkest; 6 „De lichamelijke opvoeding van het Neder landsche volk"; 6,15 Esmeralda en solist; 6,45 actueele reportage; 7—7,15 Friesch praatje en nieuwsberichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO. 7 berichten Duitsch; 7,15 Wij beginnen den dag; 7,30 berichten Engelsch 7,45 gram.; 8—8,15 nieuwsberichten ANP 9—9,15 berichten Duitsch; 11,30 berich ten Engelsch; 11,45 Musiquette; 12 be- Dat goede menschen in ons leed met ons meeleefden, die wetenschap geeft kracht en is een van de liefelijkheden des levens. i richten; 12,15 Rococo-octet; 12,30 berich ten Duitsch; 12,45 nieuws- en economische berichten ANP; 1 KRO-Melodisten en so list; 1,301,45 berichten Engelsch; 2 be richten Duitsch; 2,15 gram.; 2,30 berich ten Engelsch; 2,45 KRO-Melodisten; in de pauze: zang met pianobegeleiding; 3,30 berichten Engelsch; 3,45 KRO-orkest; 4,15 —4,30 gram.; 5 berichten Duitsch; 5,15 nieuws-, economische- en beursberichten ANP; 5,30 Rococo-octet; 6 KRO-orkest; 6,30 berichten Engelsch; 6,45 gram.; 7— 7,15 Friesch praatje en nieuwsberichten ANP, sluiting. FEUILLETON 26 Nadruk verboden een roman uit Siberië door Pr. Enakat Hal en Nalrvgliu gingen te voet verder. Steeds dichter naderde|ni zij1 de kudde. Verschrikt drongen' de dieren achteruit, jmaar tenslotte ko,n(den zïji niet verder, doordat de lijven der11 achterstejnl eer* ondoordriingbaren muur vormden. De aanvankelijke schrik scheen nu in wildheid over te gaan. Hal zag hier voor het eerst rendieren in de vrije natuur. Hij keek op een veld van grauwzwarte ruggen, op breede, sterk vertakte ge- I weien; hij staarde in dierenoogen, waar- I in zich een schuwe wildheid weerspie- gelde. De voorste rendieren sprongen als dol in het rond, sommige sloegen wild met hun achterpooten uit, andere weer bogen hun kop om dezen dan bliksem snel weer op te heffen, alsof zij een onzichtbaren vijand aan hun gewei wil- den spietsen. v Hoe dichter Hal de kudde naderde, •des te duidelijker besefte hij, dat het hier waarlijk geen pretje betrof. Het WINTERHULP NEDERLAND -Voor hat Volk - Door het Volk" Op de treinreis, die de directeur-gene- raai van de Winterhulp Nederland, de heer C. Piek, onlangs van Zeeland naar Groningen maakte, heeft een vèrslagge- ver van het R.N.bl. een persgesprek met dezen functionnaris gehad, waaraan het volgende is ontleend: Op zijn provinciëntocht had de heer Piek gelegenheid de zaken hier en daar principieel nog eens duidelijk uiteen te zetten, want het juiste begrip verdient in sommige gevallen wat mjgeschaafd te worden. Overigéns verklaarde de direc teur-generaal met 3e samenstelling van verscheidene provinciale comité's en in vele gevallen met de "benoeming van provinciale directeuren zeer geslaagd te zijn. De commissarissen der provincies wekt hij op tot medewerking om de burge meesters van alle Nederlandsche gemeen ten meer clan duizend in groepen van zestig bijeen te brengen, opdat hij voor hen lezingen zal kunnen houden. Het propagandistische werk moet n.l. groot opgevat worden en op korten ter mijn doeltreffend zijn. In de toekomst zou de Winterhulp-actie ook niet pas in November mogen beginnen, maar al in October, en eindigen in April (nu Mei). Het werk wordt daarom voorloopig cen traal geleid. Elke maand een straatcollecte Elke maand zal een straat- en een huiscollecte worden gëhoudèn. Bovendien zijn bijzondere collecten in voorbereiding. Als voorbeeld een actie bij de bedrijven en industrieën, twee- a driehonderddui zend, die alle aangeschreven zullen wor den. U hebt ontzaglijk veel collectan ten noodig. Hoe krijgt u die? De burgemeesters zullen binnen kort een oproep in de bladen plaatsen om iedereen, die gelegenheid heeft aan te moedigen. Het initiatief moet bevor derd worden. Ik „mag overigens ver wachten, dat Tich ook uit eigen initiatief collectanten komen aanmelden. Zij krijgen, als ik èr het textiel voor kan krijgen, een rood-wit-blauweh band, en anders een label als herkenningstee- ken. De .technische uitwerking wordt ver der opgedragen aan de burgemeesters, die ook het toezicht op de ingekomen gelden zullen hebben en de gelden voor loopig op plaatselijke banken zullen vast leggen. Ja, en zet U er dan nog maar eens bij, dat het geld beslist in Neder land blijft. I Hulp aan kinderrijke families Maatschappelijk Hulpbetoon, Armen zorg en andere instanties zullen van advies dienen om te komen tot de stich ting van gemeentelijke werkgemeenschap pen, want het Winterhulpwerk moet in zoo klein mogelijke eenheden aangepakt worden om zeker te kunnen weten, dat er geen nooden ongelenigd blijven. Daar door zal ook het gemeenschapsgevoel bevorderd worden. En waarheen gaat de eerste hulp? In December gaat de eerste hulp heen naar kind err ij ke families. Het lijkt mij van sociaal belang, dat eerst diegenen worden geholpen, die den moed hebben, de moeilijkheden het hoofd te bieden welke aan gezinsvorming ver bonden zijn. Bonnen voor voeding, kleeding; enz. De hulp zal dan verleend worden in dreunen jder hoeven op den harden grond 'hèt gekraak der geweien, als de dieren op elkaar stieten, het in groote wolken opdwarrelende stofdit alles schiep een opwindende atmosfeer. Met een schrillen kreet wierp Nanglu zich plotseling midden tusschen de die ren. Onophoudelijk met zijn armen zwaai end, krijschend en schreeuwend, drong hij voorwaarts en inderdaad met succes, want verschillende rendieren weken ver schrikt opzij, waardoor in de kudde een opening ontstond. Onmiddellijk maakte Nanglu hiervan gebruik. Hij was nu vrij wel geheel door de dieren ingesloten, maar had nog voldoende ruimte om zich behoorlijk te kunnen bewegen. Behen dig wierp hij de lus van een meegebracht touw om het gewei van het dier, dat zich het dichtst in zijn nabijheid bevond en nu als aan den grond genageld bleef staan. Het volgende oogenblik echter sloeg het zoo wild en onverwachts met de achterpooten uit, dat Nanglu zich door een snellen sprong ternauwernood in veiligheid kon stellen. Tegelijkertijd ech ter wierp hij het losse eind van het touw Hal Lörne toe. Deze hield het met beide handen stevig vast en plantte zijn hakken in den grond om steviger te staan. Het gevangen rendier draaide een hal den vorm van verstrekking van bonnen voor voeding, kleeding, dek king en schoeisel. Deze hulp komt niet in conflict met de distributie, want op het gebied van de textiel-distributie bijvoorbeeld blij Vein heel w.at pupten - kaarten ongebruikt.... Dus men behoeft niet bang te zijn, dat er geld aan lek kers en speelgoed voor St. Nicolaas weg gaat, hoewel ouders, die alles hebben uitgespaard om de kinderen behoorlijk gekleed te doen gaan, en verder niets meer hebben, zoo geholpen kunnen wor den, dat de kinderen ook nog Wat vreugde zullen beleven. Met Korstmif e«n groote collecte Aan het einde yan het interview deel- det de heer Piek inog imede, dat v,oor de eerste collecte met opzet den 29en en den 30en gekozen zijn, omdat op die dagen de groote bedrijven de maand salarissen uitbetalen en daarvan wil dé Winterhulp natuurlijk profiteeren en wel dadelijk, anders profiteert St. Nicolaas 'alleen. Tegen Kerstmis zal nog een groo te collecte gehouden worden. Ook aan da sülla armen is gedacht En de z.g. stille armen, hoe denkt u hen le vinden? was de laatste vraag. Gedacht isaan formulieren voor alle zelfstandig werkende Nederlanders, waarop zij eventueel hun nooden ter kennis kunnen brengen. Maar gevreesd wordt, dat de oogst wel vijfhonderd- a zeshonderdduizend verzoekschriften om hulp zal zijn en dat zou eenvoudig niet te verwerken zijn. Zij, die al geholpen werden door Maatschappelijk Hulpbetoon door Armenzorg of door een Werkloo- zensteun, hebben hun aanvragen daarom tot de burgemeesters te richten. Kamar van Koophandel «n Fabrieken voor Westelijk Noord-Branbant Onder voorzitterschap van den heer Ir. A. F. J. Beukers vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Wes telijk Noordbrabant te Breda. De Kamer kende aan een aantal instel lingen subsidie toe voor 1941 tot een totaal bedrag van f2675,08. De begrooting voor 1941 werd in ont vangsten en uitgaven vastgesteld ,op f 24.320.—. De Kamer keurde de eindafrekening van de soeiaal-economisch-geografische beschrijving van Westelijk Noordbrabant goed. De totale uitgaven bedragen f3125.94, waarvan f 1670.81 ten laste der Kamer komt. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Tiel heeft aan den Directeur- Generaal der P.T.T. verzocht de verhoo ging van de telefoontarieven van 50 pet. terug te brengen op 25 pet., aan welk verzoek de Kamer besloot adhaesie te betuigen. Tevens nam de Kamer het besluit aan den Directeur-generaal der P.T.T. te verzoeken een betere regeling van het binnenlandsch telefoonverkeer te bevor deren. De secretaris bracht verslag uit van de vergaderingen van 25 October en 6 November met den Rijksinspecteur voor hel verkeer betreffende de Vervoereen- trales. Besloten is thans, dat de Vervoer- eentrales op 1 December 1940 opgeheven zullen worden en dat alsdan wordt inge steld een Rijksautobevrachtingsdienst, als onderdeel van de Rijksverkeersinspectie. Aan den Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is verzocht te bevorderen, dat mildere bepalingen worden getrof fen voor reizen door zakenlieden in het kustgebied. De Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Za ken geeft in overweging zich te wenden tot den burgemeester van een der ge meenten, die men wenscht te bezoeken, met verzoek of deze bij den stafofficier bij den Gevolmachtigde tusschenkomst wil verleenen teneinde voor de betreffende gemeenten vergunning te verkrijgen. Zondagartsendienst Zierikzee Zoteldag 17 November: "Pr. Bppgierid ieai Der. Vaim Hoorn. l ven slag om ,epKgp£Qng en sloeg als een razende om zich heen. De andere dieren drongen bevreesd achteruit en opzij, zoo dat de gebonden koe tenslotte van de rest der kudde gescheiden was. Nu was de beurt aan Hal. Het touw sneed hem in zijn handen, maar hij hield vast, ook al lukte het hem dan niet op dezelfde plaats tè blijven staan. Ettelijke malen dwong een geweldige ruk hem eenige meters toe te geven, maar reeds sloop Nanglu naderbij en met de zeker heid van een volleerden lassowerper de ze een lus om de voorpooten van het ge vangen dier, dat de volgende seconde op den grond lag. Nu kwam ook Bessin hulp bieden en met hun drieën slaagden zij er weldra in de voor- en achterpooten van het rendier samen te binden. Druipend van het zweet en haast on herkenbaar door de dikke jaag stof op hun gezicht stonden de drie mannen bij het gevangen wild, dat zijn verzei: geleidelijk staakte. Het hijgende lichaam verried zijn innerlijke opgewondenheid, maar de pooten lagen roerloos en slechts de kop met het zware gewei bewoog af en toe onrustig. Een monnikenwerk! lachte Bessin. Hoe vaak zullen we dat nog moeten herhalen? Twaalf dieren zoo binden, heer, RECHTZAKEN Rechtbank te Breda Beleedigend smasdichrift aangeplakt Voior de rechtbank stoinid Donderdag terecht de 74-jalrjge D. v. d, B. uit S t a- v©miss©, die op 11 Maart j.l. opzet telijk in bet opengaan bijl geschrifte D. E. uit Staviemisse had beleedigd door op die buitendeur vant d© garag© van C. van Dalen aam het Sl|op aldaar ©en geschrift in bloklietters te beviestigep, waarvan d©n inhoud beleedigemd was voor genoemden. E. Verdachte, die verschenen) was, ont kende halsstarrig, doch zulks kliopte al lerminst met de getuigenverklaringen van zijn tijdens het vooronderzoek afgelegd© schrijfproeven. Veldwachter De Jongh verkl'aard© als eerste getuige van zijim onderzoek en deed voorts ter zitting dienst, aan den dooven verdachte alles te herhalen wat de getui gen em de president te vertelllen of te vragen hadden. De molenaar A. v. d1. S. en diens verloofde P. L., beiden uit Stave- pisse, verklaardeh alls getuige hoe zij: dien >avoted, in de schemering ter plaatse waindeleteid, hadden gezien hoe iemand een stuk papier uit zijn zak haalde en dit met punaises tegetei de garagedeur, bevestigde. Getuige v. d, S. had verdachte) goed herkend, terwijl diens veriloioM© aan de geheele houding vaini den bedoelden persoon den verdachte herkende. Nadat het papier door verdachte op de garage deur was bevestigd, hadden ze het ei- afgehaald en thuis bij het meisje geDezen en het daarinla bij1 den Burgemeester ge bracht. Nadat getuige E. verklaard had zich dioolr het geschrift beleedigd te gevoelen, werd verdachte nogmaals gehoiord, die bij zijn ontkenning bleef volharden. Vol gens hem zlpu metra bij het schijnsel van het avondlicht niemand kunnen herken- iietel. Hij had een schoonzoon als getuige a décharge meegebracht die zulks beves tigde. Er was 'echter nog meer in het nadeel van verdachte en wel de schrijf proef. De Officier van Just;tie achtte door dit allies ien dobr de afgelegde getuigenver klaringen) verdachte's schul'd bewezen, dcch lettende iop verd.'s hoogetei ouder dom wilde hij1 ditmaal! nio'g g&eni onvoor waardelijke vrijheidsstraf tegen dep man eischien. De eisch luidde vervolgens f40 fcioete subs 20 dagen hechtenis onvoor waardelijk, plus één maabd gev.str. voor waardelijk mtet 2 jaar proeftijd. De uit spraak van de rechtbank werd bepaald op 28 November a.s. Gevangen - zwerven - gevangen Tijdens de oorlogsdagen is de 43-jarige losse arbeider V., die reeds 36 veroor deelingen had opgeloopen en in totaal 18 jaar in de strafgevangenis had ver toefd, uit de gevangenis van Breda ont vlucht, waar hij 15 maanden van de hem opgelegde straf van drie jaar had uitgezeten. Hij is toen aan het zwerven gegaan en tijdens de oorlogsdagen is hij ten slotte in België terecht gekomen. Een granaatscherf in zijn been veroor zaakte een wonde die door het verder trekken erger is geworden. Tenslotte is hij, daar hij geen papieren had, per trein naar Amsterdam vervoerd, waarna op neming in een ziekenhuis noodzakelijk bleek. Uit het ziekenhuis ontslagen vond hij geen gelegenheid in zijn onderhoud te voorzien en daarom zocht hij toen maar zijn heil in het plegen van misdadige be drijven. Hij stal fietsen te Amsterdam en te Velsen die hij verkocht om van het geld te kunnen leven. De officier van justitie der Amsterdam- sche rechtbank bracht in herinnering het verleden van dezen verdachte, die o.m. vijftien maal werd veroordeeld wegens oplichting. Daarom eischte hij een ge vangenisstraf van twee jaar. Burgerlijke Stond van Zierikzee Overleden: 7. Maripus LemJslcwi, 80 j., lechtg. van M. vap den Houten; 11. Leen- iderina Gorpelia Lievense, 63 j., ©tihtg.e van M. C. Hilliebr.apd. atttwoordde Nanglu. Dan leidende troep klaar. De kudde was bijeen gebleven. Nanglu en Hal pauzeerden nog een oogenblik. Daarop gingen zij opnieuw aan het werk. Dier na dier werd op dezelfde wijze uit de kudde gehaald, tot zij er tenslotte elf bijeen hadden. De aanvankelijk met zooveel succes toege paste truc gelukte ook daarna vrijwel eiken keer. Er was echter heel wat tijd mee gemoeid. Bessin had reeds eenige malen voorgesteld èen poosje rust te nemen om den inwendigen mensch te versterken, maar Hal en Nanglu wensch- ten jiet werk, dat boven verwachting zoo'n vlot verloop had, eerst te be ëindigen. De zon zonk lager aan den hemel. Schier onmerkbaar ging de namiddag over in den avond. Voor vhet laatst maalden Hal en Nanglu zich gereed om zich een weg in de kudde 'te banenj. Aanvankelijk ging alles weer naar wensch. Door schreeuwen en armgezwaai wist Nanglu zich ruimte te verschaffen. Slechts een bijzonder groot rendier, een pracht exemplaar van het mannelijk geslacht, bleef staan. Vechtlustig stalt het Nan glu zijn kop toe. Deze wierp zijn strik maar onbegrijpelijkerwijze miste hij' dit maal zijn doel. Slap viel het touw op Onder deze vaan vaart derookerwèl! Dan heeft hij het beste van het beste in zijn pijp! De heerlijke Speciaal-Melange „No. 33". mild, zacht en geurig als geen andere 1 Gekorven en gemêleerd volgens het bijzondere Niemeijer NON-SHARP principe! ^ECIAAtSgvoo« DE' 1 5 cent per half ons BOB'S APENSTREKEN pa., ziet! Zijin (nieus en haren trillien! H ij vliegt de kar in, sllaat aap 't gill en l Smlijt allies: brood, koek en beschuit Bij handenvol de wagen uit... „Vpirt! bruiinlb!riopd, opelkbrood ©p kadetjes! Kleingoed, tompoudep en beignetjes! Weg, krentenmik en mokkataart! Taai-taai m koek, vort! Niks meer waard Bob is terwijl op zijin gemak Geklommen iop het autodak, En weldra zit de kwaje rakker f Aan 't stuur, i]nj plaats van Jan, den bakker; 'Hij drukt Op elke vtoetpedaall En roetsj gaat d'auto aap den haal', En stuift to,t schrik vap iedereen Door straten iep plantage heen! den grond, juist voor de pooten van zijn prooi. I. Nanglu schrok zichtbaar. Slechts een seconde aarzelde hij en dat werd hem noodlottig. Het rendier sprong vooruit en gaf Nanglu met zijn gewei een stoot tegen den schouder, waardoor de Os- seet achterover tuimelde. Hal zag onmiddellijk het gevaarlijke van de situatie. Met een paar groote sprongen was hij bij zijn metgezel, juist op tijd, want de kudde begon zich reeds weer te sluiten. Nanglu, die roer loos op den grond lag, liep ernstig ge vaar vertrapt of gespietst te worden. Lörne sleurde den gewonden man weg en nam hem daarop in zijn armen. In zijn opgewondenheid lette hij echter niet op het rendier, dat nog steeds voor het lichaam van Nanglu stond. Het was slechts een gelukkig toeval, dat het zich nog niet op zijn weerloozen tegenstan der had gestort. Met den bewusteloozen man in zijn armen maakte Hal dat hij weg kwam. Even leek het hem, of hij een duw in zijn rug voelde, maar in zijn haast schonk hij daar verder geen aandacht aan. Het was trouwens op het nippertje. Er was nog slechts een nau we spleet tusschen de dieren en snel wrong hij zich hier door heen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2