Aambeien Ipmctlci 50 DE GROOTE LEUGEN „Het Fotohuis" voo, Verduisterings- Grafsteenen MILLIOEN STUKS AFGELEVERD ADVERTENTIES Huiduitslag, Jeuk, Eczeem 84 Olmeboomen en 2 Esschen, 9 Olmeboomen FRANS MAIJS. SUCCESJES Beste Biggen te koop, no. 338 Beste Biggen te koop Aanbevelend, P. COERDES Wilt u op de hoogte blijven „De Zierikzeesche Nieuwsbode" CONCERTZAAL-BIOSCOOP kapjes en lampjes De sneeuwstornXan, die met een snel- Iheid van 90 KM per uur van de Rodney, Mountains tover het land komietn razeng fheWben voioral ia de Centraal Atlantici sche staten groioite scihade aangericht Straten eni wegen zijin roet ijzel bedekt ten in Texas zoiowiel als in Qalifdwiip bestaat er groioit gevaar vootr de boorof gaarden ein voor den veestapel. De laag ste temperatuur heersdite in Belgrado (Montana) n.l. 35 gr. Celsius onder nul. De „Exchange Telegraph" meüJdt, dat eew groiote drukkerij' te Londen door een lboro! van het zwaarste kaliber is getrof fen en volkomlen verwoest. Daarbij) werd de onder het gebouw aanwezige groote schuilkelder, waarin zich eeniigö honderden jflenschen bevonden, volkomen van de buitenwereld afgesiDoten, daar alle toegangswegen! bedolven geraakten. Thans zijin nog 1200 pioniers bezig een nieuwen toegang maar den kelder te maken, ten einde te trachten de opgeslotenen te bevrijden. BOEKEN EN BROCHURES WEEKREVUE DE PRINS Een woord van overpeinzing en zelf inkeer, zoo zouden wij het inleidend ar tikel van G. H. Wallagh kunnen noemen in het jongste nummer van de „Week- revue De Prins", dat als voorplaat een- opmerkelijke na j aars-foto-montage ver toont. In zijn artikel, dat verlucht is met een fraaie, houtsnede-achtige illustratie van B. Ohm, legt de schrijver er den nadruk op, hoe noodig het is de groote levenswaarden en vooral het levensgeluk in weerwil van alle actueele bekommer nis niet uit het oog te verliezen: ...„het rumoer der dagen kan overrompeld en bij tijden overheerschend zijn, het belet den rozeknop niet uit te botten of de boomkruin haar bladeren af te schudden, wanneer de natuur den tijd daartoe ge komen acht..." De reportage-camera van de Week- revue speurde ditmaal weer eens rond in 't eigen land: „Het zout der aarde" gunt ons een kijkje in het uitgestrekte fabriekscomplex van de Koninklijke Ned. Zoutindustrie te Hengelo, „Wolkenluch ten" laat ons de romantiek der Hol- landsche wolkenmassa's zien, „De vrouw in de bus" brengt de dagtaak van de charmante busconductrices van de Gooi- sche in beeld en elders zien wij hoe Neerlands jeugd leert voetballen. UIT VROEGER DAGEN GESCHENK VAN LANDLIEDEN AAN EEN PREDIKANT In ,1815 hadden we hier in Burgh het gansche jaar een vacature van Predikant. Jacob Abraham Dompeling, werd als proponent onder de Classis van Rhenen en Wijk, uit een drietal, den 24 October 1813 onder directie van Ds. H. W. Ie Sage te Broek, predikant te Haamstede, te BUrgh beroepen. Hij werd 17 April 1814 door den ge- melden Director bevestigd, maar werd spoedig naar de Gemeente van Zierikzee beroepen en preekte reeds 25 December 1814 afscheid te Bhrgh. Het Collegium qualificatium begon daar na spoedig aan het beroepingswerk, en op 21 Januari 1815 werd beroepen Ds. N, S. Hoek, predikant te Engelen, onder de Classis van Gorinchem. In de Vergadering van 10 Februari 1815 las de Praeses der Vergadering voor een bij hem ontvangen brief van den be roepen Leeraar, aan dit College zijnen dank betuigende voor de eer hem door zijne eenparige beroeping aangedaan en verklaarde, dat hij dezelve in eene ern stige overweging nam, te kennen ge vende, dat er veel vóór, maar ook on gelukkig veel tegen de aanneming was. Dewijl uit dezen brief aan den Director als Vriend geschreven, bleek, dat de voornoemde zwarigheid lag in de verre afstand dezer Gemeente van Utrecht en waar de beroepene door zijn huwelijk vele. betrekkingen had, werdi de Director verzogt ZijnEerw. daarop te antwoor den, en bij hem de belangen dezer roe pende gemeente te behartigen. Dewijl uit denzelfden brief bleek dat de Gemeente van Engelen alles in 't 'werk stelde om ZijnEerw. tot een lan ger verblijf onder haar te bewegen, on der anderen door hem hetzelfde trakte- ment toe te zeggen, als hij hier zoude genieten, werdt besloten ook van dezen kant nog op de gedane beroeping aan te dringen, en werde bepaald twee van de Leden dezer vergadering bij de Land bouwers in deze Gemeente te laten rond gaan met een lijst ter vrijwillige inschrij ving voor Kooren, welke aan den be roepene als een geschenk gedurende de vier eerste jaren van zijn verblijf alhier zal worden gegeven. Hierop scheidde de Vergadering met dankzegging. Des anderen daags, den 11 Februari, smorgens ten negen uren kwamen de leden van het Collegium qualificatium weder bij elkander, in welke de Director zijn brief tot aandrang aan den beroe pene geschreven voorlas, welke aller goedkeuring wegdroeg, terwijl de Direc tor vpor zijne aangewende moeite be dankt werdt. En na de lijst van inschrij ving geexamineerd zijnde, bleek dat deze poging den gewenschten uitslag had gehad, dat op één na alle de Landslie den haddpn ingeschreven, bedragende het geheele mantant de inschrijving elf en een halven zak tarwe, zijnde de in schrijving door elk gedaan als volgt: Het is mij bijzonder aangenaam deze namen te kunnen mededeelen, omdat de Burghenaren nu de namen kennen van de landbouwers in hun gemeente van 125 jaar geleden. J. de Kater: een zak tarwe. Corn.s de Vos: een dito. L. van de Zande: een dito. L. van de Vate: een dito. Maarte Rhoedoe: een dito. Corn.s Dalebout: een dito. Jan de Oude: een halve zak tarwe. Ad.s van Tolido: een dito. De Wed. J. Braber: een halve zak tarwe. Cente Boot: een dito. De Wed. Geelhoed: een dito. De Wed. Kostense: een dito. W. Smallegang: een dito. Aart Beije: een zak tarwe. Marinus Beije: een halve zak dito. Ad.s van Noordende: een dito. En werdt de Director verzogt hier van namens het Coll. qual. een den beroepen leeraar kennis te geven". Intusschen, ondanks deze tegemoetko mende houding van onze landbouwers, „las de Director in de vergadering van 22 Febr. 1815 een "brief voor van den Beroepen Leeraar, waarbij ZijnEerw. voor de op hem uitgebragte beroeping vrien delijk bedankte". Eveneens werden vruchteloos beroepen uitgebracht op: 27 Juni 1815 Ds. Wessel Scholten te Vleuten; 28 Aug. 1815 Ds. J. Smijtegeld van den Hoek te Poede- rooijen; 12 Nov. 18i5 Prop. J. B. Didier Wibmer en 30 Dec. 1815 Ds. P. C. Mol- huijsen te Vucht. Eindelijk slaagde men met Adriaan Soetermeer; de notulen der vergadering van Zondag 3 Maart 1816 na bet ein digen van den namiddag-godsdienst lui den: „Dc predikbeurt was dezen middag waargenomen door den WelEerw. Heer Adriaan Soetermeer, Proponent onder de Eerw. Classis van Schieland, die, daar zijn predikgaven zeer bevallig en zijne getuigenissen zeer voldoende waren, .ook terstond met algemeene stemmen is be roepen". Na een dienst van 33 jaar en 7 maan den is Ds. Soetermeer op 30 Januari 1850 op ruim 62-jarigen leeftijd te Burgh overleden. In den aanvang sprak ik van Ds. Dom peling; deze predikant was beroepen van Burgh naar Zierikzee -en werd aldaar bevestigd 15 Januari 1815. Hij werd be roepen als Hoogleeraar der Wijsbegeerte en vertrok naar Deventer Aug. 1822. Deze laatste aanteekening dankte ik aan de welwillendheid van een vrien delijke juffrouw uit Zierikzee, die mij een kerkboek ter inzage verschafte, waar in van 1566 tot 1836 de namen van Zie- rikzeesche predikanten voorkwamen. Ik mocht uit dat oude kerkboek de namen van 78 predikanten noteeren, B., 11 Nov. 1940. W G. B' PREDIKBEURTEN Zondag 17 November. Kerkwerve. 3.30 ure, de. Veen. Na afloop van den dienst verkiezing van ouderling en diaken, Serooskerke. 11 ure, ds. Veen. Eikerzee. 11.10, ds. Bosohloo (Bed. H. Av) en 3 40 ure, idem (Dankz.) Geref. kerk. 11.10 en 3.40 ure, de. v. d. Berg Brouwershaven. 11 ure, ds. Ninok Blok. Geref. kerk. 11 en 4 ure, de. Meester. Zonnemaire. 11 ure, ds. v. Griethuijsen van Noordgouwe (Bed. H. Av.) Geref. kerk. 11 en 3.30 ure, oand. Van Wageningen, faulppr. te Heemse. Noordgouwe. 3.30 ure, ds. v. Griet- huij«en. Dreischor. li ure, ds. Biezen. Nieuwerkerk. 11, ds. Westerbof (Bed. H. Av.) en 3.30 ure, idem (Dankzegging fl. Av.) Geref. kerk. 1030, Leesdienst en 3 ure, ds. Venema. Geref. gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leesdienst. Oosterland. 11 en 3.30 ure, dr. Weeda. Geref. kerk. 10.30, ds. Venema en 3.30 ure, Leesdienst. Geref. gem. 11, 3.30 en 7 ure, Leesdienst. Sirjansland. 10.30 en 3 ure, ds. Aalbers. A.-J.-Polder. Geref. kerk. 11 en 3 30 ure, ds. Spoelstra. St.-Fillpslaad. 11, ds. Verschoor (Voor- ber. II. Av.) en 3.30 ure, idem. Geref. gem. 10 30, 3 en 6.30 ure, Leesdienst. Oud-geref. kerk. 10.30, ds. Blaak, 3 30 idem(Doopsbed.) en 7 ure, idem. Tholen. 10, ds. Batelaan van Stavenisse en 2 30 ure, ds. v. d. Heuvel van Poort vliet. Geref. kerk. 10 en 2 30 ure, Lees dienst. Gerei. gem. 10, 2.30 en 6 are, Lees dienst. Vrije geref. gem. 10, 2.30 en 6 ure, Leesdienst. Prot. Bond. 5 ure, ds. de Jonge van Bergen-op-Zoomin de zaal van mej. wed. Hoek. St.-Maartensdjjk. 11 en 3 30 ure, ds. de Bres. Ned. geref. gem. 11, 3.30 en 7 ure, Leesdienst. Oud-geref. gem. 11, 3.30 en 7 nre, Leesdienst. Poortvliet. 11, ds. v. d. Heuvel en 3.30 ore, Leeskork. Geref. kerk. 11 en 3 30 ure, Leeskerk. Geref gem. 11 en 3.30 ure, Leeskerk. Scherpenisse. 11, ds. de Haan en 3.30 ure, ds. Joogebreur (Doopsbed.) Geref. gem. 11, 3 30 en 7.30 nre, Leesdienst. Stavenisse. 11, Leesdienst en 4 ure, ds. Batelaan. Oud-geref. kerk. 11.10, 3.40 en 7.10 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 11 en 3.30 ure, ds. v. Griethuysen. Geref. gem. 11.10, 3.40 en 7.10 ure, Leeskerk. Ondertrouwd L. BEVELANDER Az. en JOHa VAN ZUIDLAND Phd. Duivendijke/Brouwershaven. Huwelfjksvoltrekking 29 Nov. 1940. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een ge duldig gedragen smartelijk lijden, onze innig geliefde Dochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mejuffrouw MARIA CORNELIA GELUK, in den ouderdom van bijna 67 j»ar. Uit aller naam, Iz. VAN 'T HOF Tholen, 13 November 1940. Voordeelig adres voor liggende steenen. Fa Aug. v. Dijck-Petlt Bergen-op-Zoom, Telef. 146 Krabben verergert de kwaal en maakt U ontoonbaar. Be strijdt de oorzaak van uw ondragelijke last en folterende jeuk. Neem D.D.D., het recept van Dr. D. Dennis. Reeds de eerste druppels doen de ondragelijke jeuk bedaren. D.D.D. dringt diep In de poriën door en doodt de ziekte kiemen, zoodat de huid zich kan her stellen. Flacons a 75 cent, f. 1.50 en f. 2.50 bö Apoth. en Drog. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Duizenden vóór U vonden reeds baat bij Aambeienzalf van Broeder Benedictus. Ook aan U zal deze zalf terstond verlichting brengen. Haal direct een potbij Uw Apoth. of Drog. Prijs f. 1.-. Zetpillen Br. B.,*per doos 85 cent Te koop bij inschrijving: staande op de Hofstede *Eben- Haëzer" te Stavenisse, bewoond door C, van Putte, en staande op de Hofstede //Nieuw- Kempen" te St.-Maartenedijk, be woond door Abr. Gaakeer. Verkoopcondities liggen ter inzage bij den bewoner O. van Putte. Inschrijvingen voor do massa te zenden aan Gebr. DE WILDE te 's-Gravenpolder vóór of op 30 November a.s. Heden gekookte Varkenskluiven en versche Leverworst. Van 1-4 regels 1 0,60 Bestelt vroegtijdig uw Blokkeel en Kachelhout A. KOOL8TRA, erkende Brandhouthandel, Ellemeet. Een beste Stierkalf te koop K. J. v. d. Velde, Tel. 47, Dreisohor. STEMT voor ouderling der Ned. Herv. Kerk te Kerkwerve dan Heer J. MATTHUSSE Vele Kiezers keur uit aoht, bij A. P. REMEEUS, Molenweg, Ouwerkerk. Telefonisch aangesloten onder LUYKENAAR, Muziekleeraar Te huur gevraagd NETTE BURGERWONING Brieven onder lett, K,, aan Boekh. J. VOLKERI, Zierikzee. O. BAKKER, Burgh. Te koop Een in goeden staat zijnde Bakfiets op nieuwe banden, draag vermogen 400 kg. Te bevr. bij A. Overdulve en J. F. Kaashoek, Zzee, Lange Nobelstraat A 164 - Tel. 324 - Zierikzee Uw adres voor een goed gelijkend portret. Vergrootingen naar oude foto's. Al Uwe opdrachten worden met de grootste zorg uitgevoerd. Atelier den geheelen dag ge opend, Zondags tot vier uur. Voor Winterpantoffels zonder bon naar T. Hoogmoed Schoen- en Rijwielhandel, Nieuwerkerk (Z.) met de disiributie maatregelen 7 Abonneert u dan op het dagblad Thans zijn door de fabrikante van de vrijwielremnaaf vanaf het begin van de ver vaardiging van dit product Onder alle landen dor worold neemt NEDERLAND als af nemer DE TWEEDE plaats in. - Alleen voor een fabrikaat, hetwelk zich de blijvende gunst van het wielrijdend publiek kon verwerven, was zulk 'n resultaat mogelijk. Ook met 2- en 3 versnellingen verkrijgbaar. Een prachtig St. Nicolaas-geschenk. Deze week: Zaterdagavond 8 uur Zondagmiddag 3 uur Zondagavond 8 uur de prachtige SENSATIE film Spannend van begin tot eind Fauteuils balcon (1.10 Eerste rang - 0,90 Tweede rang - 0,60 Derde rang - 0,40 Heerlijk verwarmde zaal Prima consumptie naar T. Hoogmoed, Nieuwerkerk Kapjes 25 ct. Lampjes 30 ct per stuk f* verkrijgbaar a 5 cl. per stuk ^MlVl wPtO aan het bureau van dit blad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 4