ZJERIKZEESCHE NIEUWSBODE BEKENDMAKING De Kern DONDERDAG 14 NOVEMBER 1940 ABONNEMENT Briji 11.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee OPOEMt f 1.60. Voor bet buitenland f 10.00 p. (aar. Afzonderlijke nummen 5 cent. Ver- ichijnt dagelljki, behalve 'a Zondag!. Uitgave: N.V. de Zlerikzecsche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14493 ADVERTENTIES Brij»: VB c«nt pet regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der lette?» naar plaatsruimte. „Succeajes" BQ cent. Inzending tot morgen» IQ uur Afschermen van licht en voorkomen van uitstraling van licht vóór zonsopgang De Burgemeester van Zierikzee maakt, in opdracht van de Duitsche Weermacht, het volgende bekend 1De voorschriften bepalen, dat van Zonsondergang tot Zons opgang door de eigenaars en bewoners van woningen en ge bouwen enz. moet worden zorg gedragen, dat deze gebouwen zoodanig verduisterd zijn, dat GEEN LICHT NAAR BUITEN KAN DRINGEN. De naleving van deze voorschriften op Schouwen en Duiveland geeft gedurende de avonduren geen aanleiding tot bijzondere aanmerkingen, daarentegen wordt geklaagd over een GEHEEL ONVOLDOENDE MEDEWERKING TEN DEZE GEDURENDE DE MORGENUREN. Middels deze bekendmaking wordt er de aandacht op ge vestigd, dat ook gedurende de morgenuren de bestaande voor schriften door een ieder, VOORAL OP HET LAND, TEN VOLLE dienen te worden nageleefd. Geschiedt dit niet of op onvoldoende wijze, dan zal hiertegen van de zijde van de Weermacht zeer scherp worden opgetreden. 2. Een tweede klacht betreft het branden van stroo en van afval op het veld. Deze vuren moeten vóór zonsondergang gedoofd zijn en mogen niet voor zonsopgang ontstoken worden. De eige naren van de perceelen, waar deze vuren branden, worden ten deze verantwoordelijk gesteld. Zierikzee, 14 November 1940. De Burgemeester van Zierikzee, SCHUURBEQUE BOEIJE DEZE BEKENDMAKING GELDT OOK VOOR DE ANDERE GEMEENTEN OP SCHOUWEN EN DUIVELAND. POLITIEKE PROBLEMEN De Amarikaansche presidents verkiezingen. - Zal Roosevelt zijn beloften gestand doen Roosevelt zal, nu hij zijn derde ronde begint als president der Ver. Staten, zeker niet alleen kennis hebben genomen van de getallen der kiesmannen, die zich voor of tegen hem zullen verkla ren. Deze verhouden zich in groote trek ken als 5 tegenj 1 ,ten gunste van Roose velt. Deze cijfers en deze verhouding geven echter een; geheel verkeerd beeld van het eigenlijke resultaat van de ver kiezingen. Dit is te wijten aan het merk waardige Amerikaansche kies-systeem, dat bij de verkiezing van een President een geheel verkeerde voorstelling geeft van den uitslag der volksstemming. Want die kiesmannen, die in een bepaald kies district de meerderheid verwerven voor hun partij, geven voor hun candidaat niet alleen die stemmen op, die in wer kelijkheid op hen zijn uitgebracht, doch de gezamenlijke in hun kiesdistrict uit gebrachte stemmen, onverschillig, hoe groot het aantal stemmen is, dat op den tegencandidaat is uitgebracht. Het gevolg vain eeto en ander ia, dat de geringe meerderheid, waarmede Roosevelt het pleit heeft gewonnen, bij een directe verkiezing zeer 'twijfelachtig zou zijn geweest. De Presidentsverkiezin gen in de Ver. Staten zijn, zooals uit alles blijkt, in de eerste plaats een bin- nenlandsche aangelegenheid van de Noord-Amerikanen. Er zijn evenwel twee dingen, die men bij de beoordeeling van het 'nesultaat der verkiezingen niet uit het oog moet verliezen. In de eerste plaats had de oude (en nieuwe) Pre sident de beschikking over het geheele geweldige propaganda-apparaat (niet aJt- leen van de democratische partij, doch vóór alles ook van de Amerikaansche Bondsregeering. Verder moet men bedenken, dat Roo sevelt sedert acht jaar een persoon lijkheid -is geworden van wereldbekend heid, terwijl zijn tegenstander W i 11 k i e eerst sedert het begin van den verkie zingsstrijd in zijn eigen land geleidelijk te voorschijn is getreden uit een volstrek te anonimiteit. En in de tweede plaats moeten wij er hier nogmaals aan her inneren, dat Roosevelt bij zijn eerste ver kiezing de grootste meerderheid van stemmen op zich wist te vereenigen, waarmede ooit een President van de j .Vereenigde Statejn; is gekozon en dat f hij zelfs bij zijn eerste verkiezing nog al tijd zegevierde met een meerderheid van 10 millioen stemmen, j Thans echter, nu het ging om zijn tweede herkiezing, heeft zich een zoo sterke daling van het aantal democrati sche stemmen geopenbaard in de volks vertegenwoordiging, dat Roosevelt er nog juist een krappe meerderheid heeft weten te halen. Hierbij zij opgemerkt, dat deze vertegenwoordigers niet, zóoals de Pre sident, indirect, doch direct worden ge kozen. In .1936 telden de democraten in de volksvertegenwoordiging nog 61 o/o van het totaal aantal stemmen, doch thans niet meer dan 55 o/o. De versterking van de republikeijnsche oppositie tegen Roosevelt is dus zeer aanzienlijk; en dit valt vooral in het oog, wanneer men bedenkt, dat Roosevelt bij de verkiezin gen verreweg de meeste kansen had. Zijn tegenstander Willkie, die zich van transportarbeider heeft weten op te wer ken tot industriëel, zal fhans niet eer dan over op zijn vroegst vier jaar ge legenheid krijgen, om zijn populariteit op nieuw in de waagschaal te stellen. En dan zal hij als die verkiezingen in gunstigen zin voor hem uitvallen ook gelegenheid hebben om de wet in te die nen, die hij in een van zijn laatste ver kiezingsredevoeringen verklaard had, als eerste teeken van zijn Presidentieele waardigheid te zullen indienen, namelijk: dat geen enkele Amerikaan langer dan hoogstens gedurende twee ambtsperioden de functie van President van de Vereenig- de Staten zou mogen uitoefenen. Thans zal moeten blijken, of de ver zekering, die Roosevelt zoo vaak heeft gegeven in zijn verkiezingsredevoerin gen, namelijk dat het zijn voortdurende streven zou zijn, Amerika buiten de ver schrikkingen van den oorlog te houden, méér is dan louter verkiezings-propa- ganda. Het is ongetwijfeld ook en voor al op gnond vam.' dat Motief, dat een groot deel van het Amerikaansche volk zijn stem op hem heeft uitgebracht. VICTOR ANTONESCU de Roemeenskhe leideria te Rome aangekomen. GRIEKENLAND'S VOORPOST VOOR ALBANIË. Da haven en vesting van Korfoe In de laatste dagen heeft de Italiaan- sche luchtmacht meermalen verschillende punten van het Grieksche eiland Korfoe gebombardeerd. Dit eiland heeft in de geschiedenis reeds meermalen een rol gespeeld. De Oudennoemden het „de sikkel", naar den vorm die het heeft en die aan de halve maan herinnert. Homerus heeft het reeds in zijn ge dichten bezongen; en er ligt nog iets van de bekoring van het oude Hellas over het 64 kilometer lange eiland, dat als een Grieksche voorpost voor de kust van Albanië ligt .Het is een lang, vrucht baar, met heuvels bedekt land. Hier en daar is het bedekt met een weelderigen, subtropischen plantengroei. De olijfboom gedijt er welig en neemt een groote, j plaats in. De zomers zijn droog en heet; de winfers daarentegen rijk aan regen, j doch warm en mild. Dank zij de warme zon groeien er sinaasappelen, citroenen, j vijgen en druiven, waaruit een heerlijke, zoete wijn wordt bereid. De wijnstok- ken groeien er vaak in het wild tegen de Zoomen. Rondom een schoone havenbocht is, op een kalksteen voorgebergte, d e s t a d Korfoe gebouwd, een voormalige ves ting. Zij heeft nauwe en donkere straten in het oude stadsgedeelte. De vaak hooge huizen zijn op Venetiaansche wijze gebouwd en voorzien van steenen, koele gangen. Aan dezen bouw valt nog te zien, dat Korfoe binnen de Italiaansche cultuursfeer ligt. De straten loopen vaak zoo steil omhoog, dat men ze door mid- del van trappen bestijgt. Opvallend door haar rijke schoonheid verheft zich te midden van nauwe straatjes en stegen, de Grieksch-orthodoxo kathedraal Santo Spiridone. Welk een wisselende geschiedenis was dit schoone eiland in den loop der tij den reeds beschorenIn de wereldge schiedenis deed het zijn intrede in het jaar 229 van onze jaartelling, toen het onder den scepter van Rome kwam. Na de verbrokkeling van het oude Imperium viel het toe aan het Oost Romeinsche rijksgebied. Na het verval van het Byzan- tijnsche Rijk kwam het in 1368 in handen van de Venetianen. In later eeuwen vorm den de Jonische eilanden een twistappel tusschen Engeland, Frankrijk en Turkije; doch in 1863 kwamen zij toch weer onder Grieksch beheer. i Om met een sprong terug te keeren tot den tegenwoordigen oorlog; de vraag rijst, of er reeds Engelsche troepen op Korfoe waren, toen de Londensche radio meldde, dat er troepen waren ontscheept op het eiland. De Italianen zijn van mee ning, dat deze troepen dienden ter ver sterking van de aldaar reeds aanwezige troepen. Deze zouden zich reeds op het eiland hebben bevonden, voordat het Ita liaansche ultimatum aan Griekenland werd overhandigd. Deze zouden dan ook het voorwerp hebben gevormd van de eerste Italiaansche bombardementen. Italiaansch weermachtsbericht Fiorina ernstig bedreigd Het Italiaansche hoofdkwartier maakte gisteren bekend: Er is bedrijvigheid van patrouilles en artillerie in de zóne van Korea geweest. Pogingen van den vijand om onze vooruitgeschoven stellingen aan de overzijde van de grens, in het ge bied van Epirus, te naderen werden ver ijdeld. i i Onze luchtformaties bombardeerden vij andelijke stellingen in het Pindus-ge- bergte, den viersprong Mitzuni-Janina als mede de gebieden van Kalibaki en Fi- lippad. In de zóne van Berat werd een vliegtuig van het type Blenheim door onze jagers neergehaald. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen 'n aanval op Durazzo (Albanië), waarbij eenige personen gedood en eenige an dere gewond werden. Een vijandelijk toe stel werd waarschijnlijk neergehaald. Tijdens een verkenningsvlucht naar Malta is een van onze jachtvliegtuigen neergehaald. In Noord-Afrika bombardeerden onze machines militaire inrichtingen te Suez en de vliegvelden van Cairo en Aboukir, waarbij treffers op de doelen geplaatst werden. In Oost-Afrika liet de vijand, bij een gevecht tusschen onze voorposten en vijandelijke formaties, in de zone van Kassala, vijftig dooden op het slagveld achter. Onze troepen maakten machine geweren, geweren en munitie buit. Aan onze zijde waren de verliezen zeer ge ring. Onze luchtmacht bombardeerde en be schoot de loopgraven en artilleriestel lingen, alsmede vijandelijke kampen en gemechaniseerde gevechtsmiddelen bij Otroeb, in de zóne van Kassala. De vijandelijke luchtmacht ondernam een aanval op Metemma, waarbij drie per sonen gedood en twaalf gewond wer den. Onze jagers haalden een toestel van het type Gloster neer. Twee andere vliegtuigen werden waarschijnlijk neer- PANDIT NEHROE strijder voor Ind'ê's onafhankelijkheid Viofor de achtste maal hebben de Eiv- gelsetai Paimdit Nehnoe in de gevangenis gewioirpien. Vioor de achtste 'maal hebben zij! dein fcwteeden! voorvechter voor de In dische onafhankelijkheid en de •omgehoor- zaamheidsciampagne im Britsch-Indië tijde lijk buiten gevecht gesteld. De vroegere voorzitter vam het Al-I'nr disch Tongres, Pandit Nehroie, thans 50 jaar oud, is 'een der markantste persoon lijkheden onider de Indische Nationalisten. Als zoon vainj een der rijkste mannen van Indië in Harrow <en Cambridge opgevoed, ging hij! spoedig inia zijn terugkeer uit Engeland in zijin vaderstad Allahabad in de politiek en (wijdde hij zich aani den strijd voor de onafhankelijkheid van In dië. In 1916 bracht hiji in zijn huis de eerste overeenkomst tusschem het Indische Congres ieiu de Mohammedaansche Liga tot stand. In 1919 kwam hiji voor het eerst iini conflict met de Bngéllsche autoriteiten. In 1921 maakte hij' voor het eerst keninjjs biet de gevangenis. Zijh energie Wordt beschreven als tolovenimienscheJSjk. Zoo speelde hiji het in een verkiezingscam pagne van 22 maanden klaar, meer dan 100.000 kiloimietar dwars door Indië af te leggen, zoowel! per vliegtuig als pier os senwagen. In een enkele week hielld hij), va,n plaats tot plaats reizend, ongeveer 150 redevoeringen'. Vaak kwiam hij', met zijn opvattingen over de bestrijding van de Engelsche on. derdrukking ieni meer in het bijzonder over het socialisme, in wnifEct met Gandhi. Doch thans is hij', ondanks alTe geschillen die hen' scheiden een vriend van den Mahatmia, ofschoon hiji dezen! verwlij't, in zijini strij'd ten gunste van de armen ien onderdrukten niet genoeg te velde te trekken tegen het thans heer-, schende systeem!, dat schuld is vam al d-e /ellende. Voor de achtste imlaal bebWan de Bn|- gelschen hem' thans van zijn vrijheid be roofd. Hij; kwam van. eem onderhoud met Gandhi uit Allahabad terug erai stond op het punt. een! groote reis te ondernemen ter aanvuring van de beweging van de „burgerlijke ongehoorzaamheid". Dat men hem gevangen heeft genomen, bewijtst duidelijker dan alles, dat de Bngelscbem (met meer energie daim oo,it de actie trach ten te onderdrukken van de nngehoor- zaamheidsbewieging, die weder het hoofd opsteekt. Doch de beweging is er aan gewoon geraakt, dat de bestem van huoj strijders achter slot en grendel) zitten. Semijofficieel is te Washington ver klaard, dat de besprekingen tusschen de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie, met het doel de wederzijdsche betrekkingen te verbeteren, wegens de reis van Molo,- tow naar Berlijn zijn uitgiesteI'd, Zal Roosevelt zijn afgelegd* ver kiezingsbeloften gestand doen 7 Pandit Nehroe, de strijder voor Inde's onafhankelijk!),, gevangen Korfoe, het Grieksche eiland> als voorpost voor Albanië Een behoorlijke woning is een eisch voor volksgezondheid De gemeente Rotterdam streeft naar gebedsuitbreiding Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 15 Nov. 2,5L 15,02 8,13 20,33 Bft de vroeger geldende tffdaaanwtfzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. L i.-SBHi DE VERDUISTERING Zonsondergang 14 Nov. 17 nur 48 min. Zonsopgang 15 Nov. 9 uur 2 min. Van zonsondergang tot zonsopgang moet worden verduisterd. Schijngestalten der maap: 15 Now. V.M.; 22 Nov. L.K<; 29 Nov. N.M. I VERSCHILLENDE BERICHTEN Rotterdam streeft naar uitbreiding. Plannen voor de vereeniging van de gemeenten Hillegersberg, Overschie, Schie- broek en IJsselmonde met Rotterdam, zijn thans in studie en naar Ged. Staten van Zuid-Holland om advies gezonden. Volgens de verwachting zou de samen voeging van deze gemeenten reeds in het voorjaar van 1941 werkelijkheid kun nen worden. De vereeniging van een aantal omliggende gemeenten met Rot terdam is reeds van 1928 af voort- durend aan de orde, ondanks de af wijzing van het annexatieplan in genoemd jaar door hooger bestuur. Rotterdam had op den rechter-Maasoever in het geheel geen terrein meer voor woningbouw. Bij tienduizenden moesten de inwoners hun toevlucht zoeken te Hillegersberg, Overschie, Schiedam, Schiebroek, IJssel monde, Barendrecht en een aantal an dere gemeenten. Na Mei j.l. is de annexatie nog ur genter geworden, omdat in de toekomst het aantal inwoners, dat de Rotterdam- sche binnenstad kan herbergen, ver be neden dat zal blijven dat er voor Mei 1940 was gevestigd. Bij de plannen voor den wederopbouw is dan ook gerekend met gebiedsuitbreiding. Noodwoningen voor Rotterdam worden thans gebouwd te IJsselmonde, Overschie, Vlaardingen en Vlaardingerambacht. De vier gemeenten, van welker an nexatie nu sprake is, hebben samen meer dan 50.000 inwoners. Rotterdam voorziet al deze gemeenten van electrisch licht, gas en water; ook de gemeente lijke tram en autobusdiensten rijden daar heen. In de laatste jaren zijn deze ge meenten van dorpen tot voorsteden ge worden, welker bebouwing op vele plaat sen nauwelijks van die van het grootere Rotterdam was te onderscheiden. Mi (Hdbï.) Over hiet grootste deel van de Veij; Staten heerscht plotseling de winter meft ongekende hevigheid. De temperatuur is zeer sterk gedaald en ini verscheidene ideelen va'm het Hand zijn groote massa's sneeuw gevalHeni. Door de plotselinge kou de zijln volgens de tot nu toe binnenge komen berichten', ten minste 32 personen omi het lieven gekomen. Te New York was ïmien gedwongen het vertrek van den Atlantischien clipper tengevolge van den lievigan' storm uit te steilten. Volgens eem ntededeehng van het Brit- scJhe ministerie voor binnenlandsche vei ligheid zijn de vorige maand in Enge land 6334 personen bij' hidïtaanvallen g e- d Oi'o d. 8695 personen bekwamen zoo zwa. re verwondingen, dat zij! nag in zieken huizen worden.' verpleegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1