NIEUWSBODE De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, bulten Zlerikzee f 1,80. Voor het buitenland f 10.00 p. Jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loozci - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14488 ADVERTENTIES Prijs: M cent per regel, minimum 80 cent. BIJ contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „SuccesJes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur POLITIEKE PROBLEMEN Rusland en J»p*n in kalme sfeer Met bijzondere aandacht heeft men in Engeland en Amerika de houding gade geslagen van Rusland en Japan, zooals deze zich heeft ontwikkeld na het slui ten van het driemogendhedenverdrag. En hiervoor bestond aanleiding genoeg. Im mers, tusschen deze beide landen be stonden zoovele principieele geschilpun ten, dat het onmogelijk leek, dat zij tot overeenstemming zouden kunnen ko men. Tot dusverre echter is er niets voorgevallen, dat reden tot ongerustheid zou kunnen wekken. In Moskou liet men met merkwaardige kalmte alles over zich heengaan. De Sowjetpers herhaalde onophoude lijk, dat de Russische neutraliteit den hoeksteen vormt van 'slands politiek; en het officieele telegraafagentschap Tass heeft nog nooit zooveel ongegronde geruchten moeten tegenspreken als in de laatste weken. Men schijnt vastbe sloten, om in een tegemoetkomende hou ding te volharden en te trachten, de bestaande geschillen bij te leggen, indien dit mogelijk is. Men blijft doof voor alle aansporingen uit het buitenland, bedekte zoowel als onbedekte, om het Japan las tig te maken. En Japan van zijn kant schijnt alles te willen doen, om de toe naderingspolitiek te bevorderen zelfs, wanneer men daardoor gedwongen is, te zwijgen over den Russischen steun aan China. Men blijft groote beteekenis hechten aan de terugroeping van den Japanschen gezant, Togo, en diens vervanging door generaal Tatekawa. Deze verwisse ling heeft in veler oog een symbolische beteekenis. Tatekawa heeft den naam van veel soepeler te zijn en meer oog te hebben voor de Russische belangen, die op het spel staan, dan zijn voorganger. Het is inderdaad nog niet zoo lang geleden, dat de verhouding tusschen beide landen zeer gespannen kon worden ge noemd. Doch de tijd, die in het Verre Oosten een heel andere rol speelt dan in Europa, heeft verschillende wonden geheeld en met den mantel der verge telheid bedekt. In weerwil van spannin gen en tegenstellingen waren de verbin dingen tusschen Japan en Sowjet-Rus land niet alleen hersteld, doch zelfs har telijker geworden. Op een hernieuwde spanning, die zich zou kunnen ontladen in een oorlog, bestaat voorhands weinig uitzicht. Men is er blijkbaar op uit, om van weerszijden blijk., te geven van goeden wil. Verschillende geschillen zijn reeds door middel van onderling overleg uit den 'weg geruimd en over andere is men bezig. Wat de buitenstaander er van zegt of denkt, dat beide vroegere tegen standers thans zoo goed met elkaar kun nen opschieten, laat zoowel Rusland als Japan blijkbaar koud. Zoowel de Rus als de Japanner is ondoorgrondelijk. Uit alles blijkt, dat men er niet langer naar streeft, datgene te zoeken wat scheidt, doch datgene, wat bindt. Het is duide lijk, dat men wil trachten naast elkaar te leven, zonder elkaar te hinderen. De Zuid-Slavische minister van oorlog Nedic is om niet bekend gemaakte rede nen Woensdagmiddag onverwacht afge treden. Tot zijn opvolger werd reserve- generaal Peter Pesic benoemd. Pesic, die 69 jaar oud is, is een bekend Servisch patriot. Hij was een der intiemste me dewerkers .van koning Alexander en or ganisator van het militaire Balkanpact tegen Turkije van 1912. Op het Roode Plein te Moskou is gisterochtend ter gelegenheid van den 23-sten verjaardag der bolsjewisti sche revolutie in aanwezigheid van alle toonaangevende Sowj et-Russische staatslieden met Stalin en Molotow aan het hoofd, benevens de leden der re geering, de hoogste vertegenwoordigers der generaliteit etc. de traditioneele groo te troepenparade gehouden. Op de militaire parade volgde een massabetooging, in den loop waarvan scheidene honderdduizenden personen met vlaggen, transparanten, leuzen en por tretten van Sowj et-Russische staatslie den over het Roode Plein trokken, terwijl Stalin en zijn omgeving op de trappen van het mausoleum van Lenin voor het Kremlin staande de hulde in ontvangst namen. ROOSEVELT FAVORIET IN 39 BONDSSTATEN Da samenstelling van h«t Congres Nog steeds is imieai niet gereedgekomen Imet het tellen der stemmen, uitgebracht bijl de AmierikaaniSidhe presidentsverkie zingen, doch tma. dein vioorloopigen uit slag kan men, imaar het DNB meldty moeilijk mog een belangrijke 'wijziging verwachten. Roosevelt heeft derhalve de overwinning behaald in 39 bondsstaten en beschikt over de stemmen van 4681 kiesmannen. Tot deze staten behooreni oOik Michigan, Wisconsin en New Jer sey, Waar die uitslag tol het laatstd ooigenblik onzeker (Was. Willkie zegevierde in 9 staten, [name lijk in Colorado, Indiana, Iowa, Kan sas, Maine, Noord-Dakota, Zuid-Dakota, Vermont ien Nebraska met de stemmen! van 63 kiesmannen. Roosevelt behaalde tot dusver 25.694.747 stemmen. Willkie 21.427.832. Deze telling is gebaseerd op de uitslagen van 118.001 der 127.245 kies districten. De samenstelling vain den nieu'wen Se naat ziet er voorloopig als volgt uit: Republikeinen 27 (vroeger 25) Democraten 66 (vroeger 69) Progressievien 1 (vroeger 1) Onafhankelijke{n 2 (vroeger 1) Van de 435 miauWe zetels, die in het Huis van Afgevaardigden bezet moesten iworden, hebben de demiOicratöa er 261 verkregen, de republikeinen, 160, de ar beiderspartij', de onafhankelijke^ m dé progressieven 'elk 1. Vap 11 zetels is nog niets beketaid. Inzake de bezetting v'afai de 34 mieuWe gouverneursposten is de uitslag teja deelö nog lonbeslist. Tot dusver zij|m 11 de mocratische (ep 10 republikeinsdhe gou verneurs gekozen. In den staat Illinois Werd de republikein Green toit gouver neur gekozen. In Massachusetts nam de telling der stemmen dusdanige vormian aan, dat m&n de politie moest roepan/ om de nioig ongetelde stemme'm te be waken. Op het Witte Huis wordt verklaard, dat President Roosevelt Maandag te 11 uur een boodschap tot het Amerikaan- sche volk zal richten (fter gelegenheid van den Wapenstilstandsdag. De laatste verkiezingsuitsla gen zijn: in 119,174 van de 127,245 districten heeft Roosevelt 25.957,977 stemmen verworven, Willkie 21,592,173. Roosevelt beschikt over 468 kiesmannen Willkie over 63. De correspondent te Washington van de New York Herald Tribune meent, dat de verkiezingen waarschijnlijk ook tot het opnemen van verscheidene Republie ken in het kabinet en de overheidslicha men zullen leiden. Ook de naam van Willkie wordt genoemd. Volgens de geruchten zou Ickes de minister van binnenlandsehe zaken, tezamen met eeni- ge anderen aftreden en daarmede presi dent Roosevelt den weg vrijmaken voor een reorganisatie van de regeering. JOHN L. LEWIS, voorzitter van C.I.O., de grootste vak- vereenigingsgroep in Amerika, die zich voor de verkiezingen voor Willkie had uitgesproken, had tevoren ver klaard een herkiezing van Roosevelt als een motie van wantrouwen tegen hem te zullen beschouwen. (P.l.B.) DE ROUTE OM DE KAAP Engeland's steunpunten In den AiNntlichen Oc«aan Sedert Italië deelneemt aan den oor log, is de Middellandsche Zee als ver bindingsweg tusschen Engeland en de Oostelijke deelen van het Rijk afgesne den, zoodat het zijn toevlucht heeft moe ten nemen tot de route om de Kaap de Goede Hoop. De verdediging van een zoo lange en belangrijke route baart den Engelschen veel zorgen. Dat zij deze zorgen hebben voorzien, bewijst wel de reeds in 1928 ter hand genomen vervol making van de Zuid-Afrikaansche havens vooral van Sim ons town. Ten einde echter de verbinding via de Kaap te verzekeren, was het noodig om ook over een marinebasis aan de West kust van Afrika te beschikken. Wat het Zuidelijke deel van den Atlantischen Oce aan betreft, viel deze taak toe aan Freetown, in Sierra Leone, te zamen met de eilanden St. Helena en Ascension. Van nog veel meer belang evenwel is voor de Engelschen de beheersching van het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan, d.w.z. het deel tegenover de Fransche koloniën in West-Afrika, Ma rokko en de Westkust van Frankrijk. Toen Engeland en Frankrijk nog bond- genooten waren, had men daartoe na tuurlijk de havens van Dakar, Casablanca en Brest uitverkoren. Met den val van Frankrijk is dit nu in het water gevallen. Thans kunnen de Britsche convooische- pen de Fransche havens niet meer aan doen; en om de aanvallen op de flank door Duitsche strijdkrachten, die gesta- tionnerd zijn van Cherbourg tot Brest en van Brest tot Bayonne, te vermijden, zijn zij thans genoodzaakt om op hun reis naar de Kaap een grooten omweg in Westelijke richting te makpn. Het ligt voor de hana* dat deze ver lenging van de route niet alleen veel meer tijd vergt, doch ook meer tonnage vereischt. Wanneer men de zaak van dit standpunt beschouwt, wordt het dui delijk, welke waarde de Engelschen hechtten aan het bezit van Dakar. Deze haven is onmisbaar in den opzet van Engeland ter beveiliging van de route om de Kaap de Goede Hoop; en daarom wijst een Fransch blad er de Fransche regeering op, dat de uiterste waakzaam heid geboden blijft in dit deel der Fran sche koloniën. Duitsch weermachtsbericht Koopvaarders gebombardeerd Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Formaties gevechtsvliegtuigen hebben vergeldingsaanvallen op Londen overdag en vooral des nachts met sterke krachten voortgezet en ook andere voor de oor logvoering belangrijke doelen op succes rijke wijze met bommen bestookt. In de havens en pakhuizen van Southamp ton en andere plaatsen in Zuid-Engeland braken branden uit. Nachtelijke aanval len waren voorts gericht op Coventry, Birmingham en Liverpool. Hangars en schuilplaatsen der vliegvelden van Great- Driffield, Leeming en Rum werden in brand gezet, luchtdoelbatterijen werden door machinegeweervuur tot zwijgen ge bracht. 1 1 Aan de kust van het Kanaal schoten jachtvliegers weer negen Britsche jagers omlaag. Vèrdragende batterijen van het leger beschoten de haven van Dover als mede eenige vijandelijke schepen ten Zuidoosten van Dover. Een dezer sche pen werd zoo zwaar getroffen, dat het zijn reis niet kon voortzetten. In den Atlantischen Oceaan, 500 km. ten Westen van Ierland, deden Duitsche ge vechtsvliegtuigen een aanval op een kon vooi en troffen drie vrachtschepen van eik 6000 brt, zoo zwaar, 3at zij als ver loren beschouwd moeten worden. Ten Zuiden van de Orkaden werd een koopvaardijschip van 8000 brt. mid scheeps getroffen en tot zinken ge bracht. Een tweede schip werd bescha digd. Een derde vrachtschip werd aan de Britsche Oostkust met bommen be stookt. Bij de aanvallen op de haven Kinloch-Castle aan de Westkust van Schotland, kreeg een groot koopvaardij schip twee zware treffers. Pakhuizen werden in brand geschoten. Tijdens nachtelijke vluchten van den vijand boven Duitsch rijksgebied vielen de bommen in hoofdzaak in het open veld en veroorzaakten slechts schade aan de landerijen. Slechts in twee gevallen deden vijandelijke vliegtuigen aanvallen op fabriekscomplexen. Zij beschadigden daarbij niet aanzienlijk een ketelhuis en een laadbrug. Bij andere aanvallen op woonwijken zijn verscheidene personen gedood en gewond. In West-Duitsch- werd een aanval ondernomen op een zie kenhuis, dat duidelijk van het Roode Kruisteeken was voorzien. De verliezen van den vijand bedroegen gisteren bij elkaar negen vliegtuigen. Drie eigen toestellen worden vermist. MORGEN IH AU, de Amerikaansche minister van financiën, heeft op een perscomferelnltie verklaard), dat hij! het Congres zal vragen, de li- jmiet voor de nationale schuld te ver- (hoiogen van 49 milliard tot 60 of 65' [milliard dollar, iom het fwapeningspro- grajmtna te kunnen1 bekostigen. Hij1 zal het Congres eerst 4 teilhard vragen voor den aankoop vain> speciaal Iwiapenimate- iriaal. Dit bedrag zal deel! uitmaken van) ide 15 toit 20 (milliard, die op de' volgen- de begrooting zullen verschijlmen. De oude leeningsgrans v;an 45 milliard is reeds! vrijwel bereikt. (P.l.B.) WITTE STEENKOOL in Noorwegen dienstbaar gemaakt voor industrieel» doeleinden Noorwegen heeft het plan opgevat om', evenals in Zweden, de ontelbare water vallen en snel stroomende rivieren dienst, baar te imaken aan de opiwiekking van elektriciteit. Op deze iwtijze zouden niet minder dan 9.2 millioen Kilowatt kunnen Worden verkregen, waarvan niet alleen Noionwiegen zelf zou kunnen profiteeren, imaar waarvan het zelfs 'een gnont deel zou kunnem afstaan aan het buitenland. Wij' treffen in de „Noorscfce Hajn'dels- ein Scheepv a artoourant" een' uiteenzetting aan over de waterkracht, die in dit land in zulk een overvloed voorhainden is en die nog slechts vioor een klein deejl( is omgezet in elektriciteit. De daarin genoemde getallen' geven) een goed beeld van die hoeveelheid der in de wereld van bergen en fjorden schui lende hoeveelheid „witte kollen".. Gaat ,men uit van het denkbeeld van een elek trische kracht, welke gedurende het ge. heele jaar ter beschikking staat, dan kan Noorwegen 9.2 (millioen KiUowatt pro* duceeren. Hiervan Worden' tot dusver niet meer dan 2.1 millioen Kilowatt dienst baar gemaakt aan de industrie. De nog ter beschikking staande vrije e/rüergie is dus niet gering! Tot op dit oogenblik bezit Noorwegen reservoirs voor het opvangen' van water ter grootte van 10 /milliard kubieke me ter iwiater. Teneinde de i|ni totaal beschik bare hoeveelheid Water te kunnen exploi- teeren zijii volgens opgave van boven bedoeld blad ongeveer 45 imiliioien ku bieke meter noodig. Het zijn miet min der dan een duizendtal Watervallen, die moeten Worden opgevaimgen en waar van 600 'een hoogte (hebben van mteer dan 300 meter. Gaat men na, op Welke wijZe de tot dusverre gewonnen' elektrische energie Wordt verbruikt, dan komt men tot de volgende verdeeling: voor industrie, open bare diensten en. huishouding 54 pet., voor elektrotechnische en thermische doel einden 38 pet. emi vooir de bereiding van, cellulose 8 pet. Bij deze drie groote groepen van verbruikers komt voortaan/ nog een vierde, namelijk de uitvoer van elektrische energie ten bate van. buiten- landsche verbruikers. Rusland en J»pan zo*lc«n geen vervreemding, maar bmd<ng 9 Roosevelt bleek favoriet In 39 staten van Noord-Amenka Electrieiteit ten platt*l«nde nu de petroleum schaarsch is Suikervoorschot aan bakkers voor de St. Nicolaas en Kerstdagen Tegen verkeerszondaars zal scherp worden opgetreden DE VERDUISTERING Zonsopgang 9 November 8 uur 51 mini Zonsondergang 9 November 17 uur 56 min. Maan op: Maan onder: 9 Nov. 14. J 4 1,0*2 Schijngestalten dier maa[ni: 15 Nov. V.M.; 22 Nov. L.K.; 29 Nov. N.M. Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 9 Nov. 10,12 23,00 3,50 16,22 Bfjj de vroeger geldende tfjdsaanurfjzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. Noorwegen zal in de toekomst geheet onafhankelijk zijla van de Engelsehe koi- len; bovendien zal het zijn elketrochei mische industrie bevorderen. En. daaren boven zal het zijn overschot aan elec- trische energie aan het buitenland kun nen1 verkOiOpan. Naar Associated Pres uit Londen meldt, zijn 631 overlevenden van de onlangs ge torpedeerde hulpkruisers Laurentic en Patroclus in een haven aange komen. Onder hen bevonden zich 52 officieren en 316 matrozen van de Lau rentic en 33 officieren en 230 matrozen van de Patroclus. Het Portugeesche regeeringsorgaan Di- aria da Manha schrijft, dat de regee ring erop uit blijft in den oorlog een stipte onzijdigheid in acht te nemen. De ze houding zal ze alleen opgeven, indien de nationale levensbelangen, de eer of de vervulling van vrijwillig aanvaarde diplo matieke verplichtingen het zouden eifcehen Bepaaldelijk wil Portugal de vriendschap pelijke betrekkingen met Spanje en Bra zilië handhaven en verdiepen. PREDIKBEURTEN Zondag 10 November. Ned. flerv. Kerk. Zierikzee. Kleine kerk. 9.30, ds. Vel et on (Hervornaiogsdienst), 11 ds. Pijneoker Hor dijk en 3.30 ure, dr. Weed» ven Oosterlan d Lnth, Kerk. Geen dienst. Geref, Kerk. 10.30 en 3.30 nre, de. Leene. Ghr. Geref. Kerk. 10.30 en 3.30 ore, osnd. P, M, Jonker te Zieriksee. Geref. Gem. (St.-Domnsstraat) 10 30. 3 en 7 are, Leeekerk. Dinsdagavond 7 ure, ds. v. d. Berg van Krabbendijke. Ond-Geref. Gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leeekerk. Leger des Heils (Postetraat) Zaterdagavond 3 nre, Openluohtwerk. Zondag 7.30 en 10, Zaalbjjeenkomet, 3 30 Op*nlnohtsam«nkoinst op 't Groentje en 7.30 ure, Zaalbijeenkomat. Dinsdag 8 nre voor soldaten en bekeerlingen. Donderdag 8 ure, Openbare samenkomst, alles onder leiding van adj. Ras en kapt. Torenbeek. Kerkwerve. 11 nre, ds. Veen. Serooskerke. 3.30 ure, ds. Veen. Renesse. Evangelisatie. 3 30 nre, de. den Hollander van Haamstede (Oogstpreek). Dreisehor. 11 ure, ds. Siesen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1