ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 4 NOVEMBER 1940 De Kern ABONNEMENT Eriji f 1.60 p. kwartaal, balten Zlertkzee 11.80. Voor het buitenland 110.00 p. Jaar. Afzonderlijke nummeri 5 cent. Ver- ■chljnt dagelljka, behalve 'sZondaga. Uitgave: N.V, de Zierlbzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14484 ADVERTENTIES Eriji: H cent per regel, minimam 80 cent, 61] contract apectale prijzen. Grootte der letten naai plaatsruimte, „Succesjes" 60 cent. Inzending tot morgens IQ aar POLITIEKE PROBLEMEN DE OMSINGELING DER MIDDELLANDSCHE ZEE GRiEKENLAND ALS STEUN PUNT VAN ENGELAND De oorlog tusschen Griekenland en Ita lië is een nieuw stadium in den strijd om de heerschappij van de Middelland sche Zee. Hoewel op het oogenblik de toestand nog onzeker is, is dit toch wel duidelijk, dat het er om gaat de Britsche macht in het Oostelijk bekken der Mid- dellandsche Zee uit een harer belangrijk ste steunpunten te verdrijven. Griekenland heeft altijd in een moei lijke positie verkeerd. Enerzijds was het een landmogendheid, met speciale belan gen op den Balkan. Na den vorigen we reldoorlog heeft het groote deelen van vroeger Bulgaarsch gebied toegewezen gekregen, waardoor de Grieksche staat nog meer dan vroeger een Balkanmo- gendheid is geworden. Het land word daardoor betrokken in de vraagstukken der Balkanpolitiek en sloot zich met Tur kije, Roemenië, en Zuid-Slavië, aan bij de Balkan-entente, waardoor het tevens ingeschakeld werd in het politek-strate- gische systeem van het Westen. Tegelijkertijd echter is Grieken land een zee-mogendheid, van de vroeg- ste tijden zijner geschiedenis af en als zoodanig genoot het de bijzondere be langstelling van Groot-Brittannië. Binnen de Britsche machtssfeer gelegen, vormde hot een belangrijk steunpunt voor do macht der Britsche vloot in het Ooste lijk bekken dor Middellandsche Zee en vormde het aldus een verlengstuk van hot geheele stelsel van invloedsgebieden on verdragen, dat Engeland in het na bije Oosten, met Egypte en het Suez- kanaal als kern, had opgebouwd. Het lag dan ook volkomen in de lijn der ontwik keling, dat Engeland indertijd aan Grie konland een garantie verstrekte. Bij de uitbreiding welke de Balkanpolitiek van het Westen de laatste jaren nam voor al na het sterker economisch opdringen van Duitschland naar het Zuid-Oosten en de toenemende activeering der Bul- gaarsche politiek, beteekende Griekenland een belangrijk bruggenhoofd voor den Britschen invloed. Zoolang nu èn op den Balkan èn in de Middellandsche Zee, de invloed van het Westen overheerschend bleef, kwam de tweeledigheid van de Griek sche belangen niet tot uiting; het was geheel en al ingeschakeld in het Wes- tersche machtssysteem. Zoodra echter de neutraliseeringspolitiek van Italië op den Balkan begon te slagen en aldus door de onderlinge afspraken van Italië, Duitschland en Rusland, de politieke rust op den Balkan gewaarborgd werd en tegelijkertijd de Westersche invloed werd uitgeschakeld, kwam Griekenland tus schen twee vuren te liggen. Aan de land zijde moest het zich regelen naar den invloed van de spil aan de zeezijde bleef voorloopig de Britsche invloed nog overheerschend en langzamerhand nader de het oogenblik, waarop Griekenland eindelijk tusschen beide zou moeten kiezen. Mil In den strijd op leven en dood die thans tusschen de Spil en het Britsche wereldrijk wordt gevoerd, kon Italië niet langer toezien, dat de Britsche vloot hier een toevluchtshaven zocht. Grieken land heeft te lang gewacht met de toch eens noodzakelijke keuze en draagt thans daarvan de gevolgen. Het is vrijwel on begrijpelijk dat het land nog zou ver trouwen op de Britsche hulp. Het zal wel zoo zijn, dat het land politiek niet meer vrij was in zijn beslissingen. Waar dan nog bijkomt, dat blijkbaar een spoe dig een krachtiger Britsch ingrijpen te verwachten was geweest hetgeen Italië niet kon afwachten. Steeds belangrijker wordt nu de hou ding van Turkije. Turkije heeft even eens een Britsche garantie, maar heeft zichzelf al van de hulp waartoe het con tractueel Engeland verplicht was, ont slagen geacht. Het laat zich aanzien, dat ook nu Turkije zich niet aan een oorlog zal wagen, vooral niet nu op den achter grond toch immer het Russische gevaar blijft dreigen. Moskou heeft duidelijk te kennen gegeven, onder geen omstandig heden een toenemenden Britschen invloed rond den Bosporus en de Zwarte Zee te kunnen dulden. In de komende dagen zal de positie hier wel duidelijk worden. Intusschen is de stap van Italië, inzake Griekenland, een nieuwe fase in den strijd om de macht in Afrika, een strijd waarvan Egypte de inzet, maar geheel SPANJE WACHT AF Franco moot uitzien naar twee zijden Dat het invoeren van een nieuwe orde ning in Spanje geen gemakkelijk werk is, na de geweldige krachtsinspanning welke de beide fronten had verzwakt, zal iede- ren onbevooroordeelden toeschouwer dui delijk zijn. Zij had des te moeilijker problemen te overwinnen, omdat na be ëindiging van den burgeroorlog zoowel Engeland als Frankrijk zich nog deden gelden in de binnenlandsche politiek. Men vleide zich daar nog steeds met de hoop, dat een contra-revolutie Franco en zijn aanhang zou wegvagen. Uiterlijk is het land in rust, doch inner lijk blijft het vuur van den opstand smeu len. Duistere machten blijven woelen, zoo dat Franco den blik niet alleen naar buiten, doch ook naar binnen gericht moet houden. Men blijft openlijk en in het verborgen tegen Franco ageeren. Men heeft thans zijn toevlucht genomen tot het middel van economischen dwang. De aanvoerder van de „vrije Franschen", generaal de Gaulle, heeft in de laatste dagen zijn legioen ook opengesteld voor roode Spanjaarden. Aan den anderen kant heeft Churchill door zijn vertegenwoordig ger, Sir Hoare, te Madrid zekere aanbie dingen laten doen. Franco en zijn vertrouwde medewerker Suner, hebben echter een koel afwijzende houding aangenomen. Aan hun sympathie voor de spilmogendheden kan geen twij fel bestaan. En van deze sympathie, wel ke wederkeerig is, maakten zij in Juli gebruik, om de Tangerzöne te be zetten en de ondubbelzinnige verklaring af te leggen, dat zij van den staat van neutraliteit waren overgegaan tot dien van niet-belligerent. Indien zij niet zoo zeker waren geweest van den steun van Duitschland en Italië zouden zij hiertoe zeker niet zijn overgegaan. Ook op vele andere punten werd de samenwerking met Duitschland en Italië inniger. Hooge persoonlijkheden vertoef den langen tijd binnen de Duitsche gren zen en aan de Fransch-Spaansche grens hadden Duitsch-Spaansche sympathiebe- toogingen plaats. Men moest op deze wijze ook in Engeland wel inzien, dat Spanje niet voornemens was, afzijdig te blijven bij de nieuwe ordening, die zich in Europa voltrekt en ook een hartig woordje zou meespreken bij de oplossing van de Middellandsche Zee-problemen, wanneer het eenmaal zoo ver kwam. ALBANEESCHE PETROLEUM Valona het tankstation voor Italië Aan den straatweg, die van Durazzo de Albaneesche havenstad, voert naar Elbasan, kort voordat men Berat be reikt, de stad aan den voet van reeds in den ouden tijd beroemden orakelberg Tomori, breidt zich een landschap uit, dat evengoed in Mexico of in Californië zou kunnen thuis behooren. Honderden boortorens verheffen zich boven het laag land van den Devoli en langs de hel lingen van de bergen in Middel-Albanië. Ontelbare buisleidingen slingeren zich in alle richtingen door een spaarzaam begroeid terrein, waarop onaanzienlijke loodsen staan, nuchtere gebouwtjes, waarin de petroleum haar eerste bewer king ondergaat. Dit zijn de terreinen van het petroleumveld „Costanzo Ciano" door de Albaneezen kortweg „Devol i" genoemd. Het is wel is waar het veld, waarop het meeste geboord en gepomt wordt, doch ook in Selenzzia, in Pathos en op enkele andere plaatsen word olie uit den bodem gehaald. Doch geen enkele van de andere vindplaatsen is zoo rijk, als die van Devoli, welke naam verbon den blijft aan bet begrip „Albaneesche petroleum", dat in de raffinaderijen van Bari en Livorno wordt verwerkt. Het tegenwoordige geëxploiteerde gebied van Devoli heeft een oppervlakte van 700 H.A. en telt meer dan 50Ö boortorens. Van Devoli uit loopt een 74 kilometer lange buislijn naar Valona, welke op zoodanige wijze is geconstrueerd, dat dagelijks 1000 ton petroleum in de ha ventanks kunnen worden gepompt. Uit Afrika het einddoel vormt. Het net om de Britsche macht in het Oostelijk bekken van de Middellandsche Zee wordt stapje voor stapje, langzaam maar zeker toe gehaald, zoolang, tot Egypte omsingeld of geïsoleerd is. Valt eenmaal Egypte, dan is de middelste pijler van den Brit sche invloed in Afrika weggevallen en stort het geheele imperiale gebouw in dit werelddeel ineen. Mrs. ELEANOR ROOSEVELT. sinds acht jaar de «eerstevrouw in de Vereenigde Staten, welke titel staat of valt met den uitslag van de morgen te houden presidentsverkiezingen. Valona zelf loopen onderzeesche buizen direct naar de tankschepen. Ofschoon de Albaneesche petroleum- productie zich verre na niet kan meten met die in andere landen en ook de ver werking van het ruwe product zeer in gewikkeld is, hecht Italië bijzonder groo te waarde aan de vloeibare bodemschat ten van de jongste aanwinst van zijn grondgebied. Europa's grootste kopermijn bevindt zich in Finland Er zijn slechts weinig Europeanen, die zullen weten, dat de grootste kopermijn van Europa zich in Finland bevindt. Deze mijn werd reeds ontdekt in 1910, doch eerst in 1928 kon er worden gé- dacht aan een rationeele ontginning, nadat een spoorverbinding tot stand was gebracht. Wanneer men weet, dat tot dusver de Finsche behoefte aan koper, zwavel en ijzer door invoer moest wor den gedekt, zal men begrijpen, wat het voor de Finnen beteekent, deze grond stoffen thans aan eigen bodem te kunnen onttrekken. In het jaar 1939 werd on geveer 400.000 tjofn rutwie erts gedolven; en men rekent op een gelijke productie in dit jaar. De voorraad erts kan niet met nauw keurigheid worden vastgesteld, doch naar schatting bedraagt zij ongeveer 22 mill, ton, met een opbrengst van omstreeks 850.000 ton koper. Outokumpu zoo I Sheet de plaats. Iwaar het erts vdor- j komt is dus de grootste kopermijn i in Europa. Over een lengte van 3.5 km is de aanwezigheid van het erts vast- gesteld; de breedte van de ader be- I draagt 300 tot 400 meter en de diepte wisselt van 1.5 tot 17 meter, j Het erts wordt door twee schachten i omhoog gebracht. In de oude schacht werkt men tegenwoordig op een diepte van 240 meter; de nieuwe schacht heeft reeds een diepte bereikt van 380 meter. Het erts bevat 4 o/o koper, 26 o/o ijzer en 25 o/0 zwavel. De exploitatie van de mijn werd in sterke mate verhoogd, toen het in de crisistijd 1932/1933 gelukte, de Finsche cellulosefabrieken te bewe gen, om de Finsche zwavel te gaan ge bruiken, in plaats van het ingevoerde product. Dank zij de medewerking van deze fabrieken kwam de onderneming tot bloei. Het erts wordt ter plaatse voorloopig bewerkt en daarna getransporteerd naar Imatra, waar het verder wordt behan deld. De fabriek is volkomen onafhan kelijk van den invoer van steenkolen (hetgeen een voorname factor is), daar zij gedreven wordt door electriciteit, die wordt opgewekt in een nabijgelegen stroom. De koperoven is, naar den in houd gerekend, de grootste ter wereld. NOORSCHE WALVISCHVLOOT OPGEBRACHT De NoiOiTsdhe provincie Vestfold, is in de geheele wereld bekend els de zetel v,an de internationale fwalvisclivangst. In deze provincie iwiopein daal ook de z.g. „Walvisth-milliomnairs". De vreemdeling kan er de prachtige villa's bewonderen, die Zij1 hebben laten bouwen uit de op brengst van de twalvisdhvaardiers, die het goud er heen deden stnoomemu Maar dat iwas in den tijd voor de bezetting. Thans beerscht er een onge- lwone stilte in Lairvik, Saintiefjiord en( I -Tönsberg. Anders Wias bet er oan dezen) 1 tijd levendig, druk. In deni herfst Was alles op de been. Het seizoen' vajtu del Wialvisdhvangst was aangebroken. De Wialvischvaarders maakten zich op voor de reis. Treinen vol pnaviajnjd en uit rustingsstukken noldeini aan. iom de schier onverzadelijke magen van de groote wal- visohvaarders te vullen, die gereed la gen om hun tocht |n|aar de Poolzeeën] aan te vangen-. In het voorjaar van 1940 Wachtte mernl echter tevergeefs op den terugkeer der groote vloot. Wa,t men in Noorwegen reeds vreesde, Werd bewaarheid: de ge heele Noiorsche vloot van walvischvaar- ders Was op den terugweg naar de thuis haven opgevangen en in beslag geno men door de Engelsdhep. Slechts en kele schepen slaagden er iim, naar Ame- rika te ontkomen. Bn niet alleen, dat de Noorsche sche- 1 pen in EjnJgelsche handen vielen; oiok de bemanningen, in totaal ongeveer 50.000 koppen, deelden in dit lot. Zij zijn, goed- schiks of kwaadschiks, genoodzaakt hun diensten te verleenen aan het Britsche rijk. Alleen Zij', die Amierikaanschen bo dem Wisten te bereiken', slaagden er soms in, met Finsche vraehtbooten, die tus schen. de Nojord-Fimsobe haven Fetsamb iem de V.S. vanen, inh ©en lange em moeilijke reis naar huis terug te kee- ren. De achtergebleven gezinnen der an deren, die niet zoo gelukkig Waren, kun- nen echter slechts hopen, deze mannen na afloop van' den oorlog terug te zien. JAPAN EN NEDERL.-INDIË 8 millioan ton olie wordt jaarlijks inlndië geproduceerd Bij zijn aankomst te Tokio heeft de minister van handel en nijverheid, K o - b a j a s j i, een verklaring afgelegd, waar in hij uitdrukking gaf aan zijn vertrouwen in het succes van de besprekingen te Batavia, waar hij de leiding had over de Japansche delegatie. Hij legde er den nadruk op, dat de belangen van Japan en die van Nederlandsch-Indië „in laat ste instantie samenvallen". ICHICO KOBAYASJI In de verklaring, die hij na zijn aan komst aflegde, zeide Kobajasji, dat de Japansch—Nederlandsche onderhandelin- gen over petroleum, die het eerst ter hand zijn genomen, nog voor de bespre kingen over den algemeenen handel wer den geëntameerd, „nog niet tot een con clusie hebben geleid". Spr. wees er op, dat Nederlandsch-Indië staat voor moei lijkheden in den afzet van de 8 millioen ton olie, die per jaar worden geprodu ceerd, aangezien er gebrek is aan sche pen voor het transport naar de markten van Britsch-Indië, de Straits Settlements en Australië, terwijl de algemeene handel met Europa stilligt. Nederlandsch-Indië, aldus Kobajasji, „zal gedwongen zijn om zijn handel op Japan te her-oriënteeren". Spr. was er nog niet zeker van of hij al dan niet naar Batavia zou terugkeeren. Hij voegde hieraan toe, dat hierover een besluit zal worden genomen na zijn ont- moeting met den premier, prins Konoje. Het national© ilnkojinien der Vereemig- d© Staten Wordt als gevolg van d© ver sneld© opleving, Welke i|n, het econo misch leven in de laatste maajnlden is ingetreden door de Wapemingsorders, thams geraamd op 76 milliard dollar per jaar tegen 69 milliard dollar in heh jaar 1939. Het tegenwoordige reëele in komen is, de prijsveratiderimgen in aan merking genomeini, per hoofd van de bevolking op 565 dollar zelfs nog ietsj hooger dan in 1929. De huidige «trijd om de heer- fchappij van de Middall. Zee Spanje uiterlijk in rust, doch binnen smeult het vuur nog Hat aantal radioluisteraars in Nederland bedraagt 157 per 1000 Indeeling in klassen voor de maximumprijzen voor eieren Peulvruchten komen met 19 Nov. op de aan te wijzen bon DE VERDUISTERING ZON ONDER 4 November 18,06 uur ZON OP 5 November 8,42 uur. Maan op: Maan onder: 5 Nov. 12,23 21,48 Schijngestalten der maaim: 6 Nov. E.K.; 15 N,av. V.M,; 22 Nov. L.K,; 29 Nov. N.M. PEULVRUCHTEN OP DEN BON met ingang van 19 November Het wnd. hoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt mede, dat met ingang van 4 November tot en met 18 November d.a.v., de verkoop en aflevering aan den consument van alle soorten groene en grauwe erwten en spliterwten, capucijners, witte boonen, bruine en andere soorten gekleurde boo nen, zijn verboden. Op 19 November neemt de distributie van geulvruchten een aanvang. Het rant soen zal bedragen een pond voor nader vast te stellen perioden, en verstrekt worden op nader aan te wijzen bonnen van het algemeen distributiebonboekje. Aanvankelijk zullen slechts groene erw ten en spliterwten en wellicht ook capu cijners beschikbaar worden gesteld. De detaillisten, die peulvruchten verkoopen, kunnen zich in de week van 4 tot en met 8 November a.s., op de voor hen aangewezen dagen, tot de plaatselijke distributiediensten wenden ter verkrijging van voorschottoewijzingen. Maximumprijzen voor eieren Een indeeling in klassen Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt het volgende mede: Door het prijsverloop van de laatste weken zijn de groothandelsprijzen voor eieren in die mate gestegen, dat er voor den detailhandel van eenige winst bijkans geen sprake meer was. Teneinde thans te komen tot redelijker verhoudin gen tusschen de groothandels- en de tailprijzen zijn met ingang van heden de. volgende maximumprijzen voor pro ducenten, grossiers en detaillisten vast gesteld. Voor producenten bedraagt de maxi mumprijs fl,05 per kg. Voor zoover de eieren per stuk worden verhandeld, moet een overeenkomstige prijs per stuk wor den berekend. Voor het verhandelen van de eieren door den grossier zijn de eieren in verschillende klassen ingedeeld. In de officieele publicatie zijn deze klassen met vermelding van de maximum-prijzen wel ke de grossier aan den kleinhandel mag berekenen, bekend gemaakt. De daarin genoemde grossiersprijzen gelden tevens voor zoover producenten met machtiging van de centrale eieren rechtstreeks aan consumenten verkoopen. De maximumprijzen, waarvoor de win kel ie" eieren mag verkoopen aan den consument zijn thans als volgt vastge steld: A. Versche eieren: Klasse 18 cent per stuk Klasse 271/2 Klasse 37 Klasse 4.61/2 Klasse 56 Klasse 16.... 5i/2 B. Kal keieren 5i/2 Ten einde het publiek in staat te stellen te zien tot welke klasse de eieren be hooren en welke prijs derhalve door den winkelier of handelaar mag worden berekend, zullen de eieren binnenkort met een der nummers 1 tot 6, over eenkomende met bovenstaande klasse, worden voorzien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1