KIEUWSBODE Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude De Kern ABONNEMENT Eriji f 1.50 p. kwartaal, bulten Zlerikzee 11.80. Voor het buitenland f 10.00 p. Jaar. Afzonderlijke nummen S cent. Ver- ■chljnt dagelijki, behalve 'a Zondags. Uitgave: N.V. de Zierlkzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14483 ADVERTENTIES PrIJ«: 90 cent per regel, minimum 80 cent. EU) contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur POLITIEKE PROBLEMEN DE ROL VAN EGYPTE IN DEN N.-AFRlKAANSCHEN OORLOG In den oorlog tusschen Engeland en Italië speelt Egypte een belangrijke rol. Dit onder protectoraat van Engeland staande rijk van Koning Faroek biedt den Britten niet alleen afzonderlijke steunpunten, maar zij hebben het gan- sche land ook verdeeld in een aanval lende en verdedigende bases. Het Brit- sche opperbevel heeft het land van den Nijl ingedeeld in gevarenzones en mili taire zönes. De eerste liggen in de Nijl- delta en hebben een preventief karakter, ingeval de Egyptenaren zich zouden gaan verzetten. Onder de gevarenzones vallen de havensteden Alexandrië, Suez en Port Said, evenals de hoofdstad Kaïro. Alexandrië is de grootste oorlogs haven der Engelschen aan de Middel- dellandsche Zee. In Suez worden de uit alle deelen van het Empire afkomstige troepen ontscheept. Port Said is de ver zorgingshaven voor de in Egypte staande Engelsche strijdkrachten, alsmede voor de vloot. In Kairo heeft het Britsche opperbevel zijn zetel opgeslagen. Aan de groote wegen liggen tal van mili taire depots en reservetroepen. In het Noordoosten van Kaïro, aan de Suez- straat, ligt het vliegveld EJ-Miazza en in het Noordwesten, bij de voorstad Red- el- Farag, waar de Nijl zijn grootste breedte bereikt, de haven voor water vliegtuigen van de Egyptische hoofd stad. Als gevarenzones worden verder be schouwd knooppunten van spoorwegen en wegen, Nijlbruggen en -dammen. Het Engelsche oppercommando kan de bur gerbevolking te allen tijde uit deze ge varenzones evacueeren. Dit is trouwens reeds voor een deel geschied in Kaïro, Alexandrië eij andere centra. De militaire operatie-zones zijn: 1. De Westelijke woestijn tot op een afstand ongeveer 400 kilometer van de kust in Zuidelijke richting. 2. Het Westelijke ha- venbekken van Alexandrië met de voor steden in het Westen. 3. De zóne van het Suezkanaal. 4. De weg van Kaïro naar Suez. Tot aan het begin van het Italiaansche offensief beschouwden de Engelschen de Sahara als een onoverwinnelijk bol werk. De grootste strategen en vesting bouwkundigen beijverden zich deze woes tijnzone verder te versterken. Zij had den o.a. plan, het dal bij Kattara te veranderen in een binnenzee, ten einde op die wijze een aanval uit het Westen te keeren. Met het oog op de hooge kosten werd hiervan echter afgezien. Er werden drie verdedigingslinies aan gelegd ter hoogte van Solloem, Sidi-el- Barani en Marsa-Matroeh; bovendien werd Alexandrië versterkt. Vermelding verdienen de tankvallen. Dit zijn breede greppels, die in den rotsachtigen woes tijnbodem zijn aangebracht en met los zand opgevuld. Zij liggen achter elkaar op alle plaatsen, waar de rotsachtige woestijnbodem een snel oprukken van de gemotoriseerde troepen mogelijk zou maken. De militaire zone van de stad Alexandrië concentreert zich op het Westelijke havenbekken. Hier bevinden, zich de petroleumtanks en de voorraad- depots van de- Britsche vloot. Ten Wes ten daarvan en zich daarbij aansluitend strekt zich de militaire zone uit over, de geheele, 20 km. lange landtong tus schen de Middellandsche Zee en het Marioetmeer, met het vliegveld Dekhela en talrijke militaire inrichtingen. Met de ze landtong staat en valt de verdediging van Alexandrië. De Engelsche troepen in Egypte zijn goed uitgerust. Zij beschikken over spe ciaal voor de woestijn gebouwde pant serwagens, die zich met gemak over de zandduinen kunnen voortbewegen. Alles wijst er op, dat de Engelschen zich volkomen bewust zijn van de groote rol, die Egypte speelt in den strijd om het bestaan van het Empire. WOLKEN BOVEN DEN SULLEN OCEAAN DE STRATEGISCHE BRUG IN HET VERRE OOSTEN Reeds drie en twintig jaar geleden heeft Amerika de stelling erkend: door, de territiriale nabijheid van het Oost- Aziatische vasteland kan Japan „bijzon dere rechten" daarop laten gelden. Later werd deze stelling weder bestreden. Hoe meer de Amerikaansche politiek zich be gon in te stellen op de Engelsche, hoe meer zich van Amerikaansche zijde een i streven begon te openbaren, om de ge leidelijke verwezenlijking van een Oost- Aziatische Monroe-leer te verhinderen, i De tegenstand, die de Japansehe politiek van de zijde van Amerika ondervond op het vasteland van het Verre Oos ten, de steun, die Tsjang Kai Sjek werd verleend en het plan, om de Amerikaan sche „verdedigingslinie" ook in den Stil len Oceaan zooals in den Atlantischen met behulp van nieuwe steunpun ten verder vooruit te schuiven, zijn een duidelijk bewijs voor de Amerikaansche bedoelingen in het Verre Oosten. Ook daar worden de Engelsch-Amerikaansche belangen hpe langer hoe meer in het zelfde vaarwater gebracht. Men schijnt in Washington, evenals in Londen, zijn heil te zien in het uitspelen van schijnbare machtsposities en een po litiek van steeds verder vooruitgeschoven steunpunten. Dit vergiftigt de atmosfeer en verhindert het tot stand komen van een vergelijk. Doch een machtspolitiek van deze soort berust op een waandenk beeld. De „strategische brug", die Amerika in den Stillen Oceaan heeft ge bouwd ,of nog bezig is te bouwen, heeft slechts denkbeeldige waarde, nu de mi litaire macht van Engeland in het Verre Oosten ineen is gestort of althans in bedenkelijke mate verminderd. Indien in het Verre Oosten een conl- flict jnocht uitbreken tusschen Amerika en Japan zou Engeland daarbij uitgescha keld zijn. Japan zou er niets van te vreezen hebben en Amerika niets te ho pen. De Engelsche vloot in wateren van het Verre Oosten is tot een minimum verminderd, omdat men de schepen el ders noodig had. Hongkong is nog slechts in naam een Engelsch steunpunt en Sin gapore heeft weinig of niets te be- teekenen zonder vloot. Zelfs de talrijke Amerikaansche krantenstrategen rekenen over het algemeen weinig meer op krachfdadigen steun van de Engelsche vloot ^oogstens met het nut, dat men van de Engelsche steunpunten zou kun nen trekken. Zij geven hoog op van de sterkte van de Amerikaansche marine en het Amerikaansche luchtwapen en we ten van alles te vertellen over de waarde van de reeds bestaande öf nog op te richten steunpunten in den Stillen Oceaan; doch er zijn Amerikanen, die een zeer nuchter standpunt innemen met be trekking tot de huidige strategische .om standigheden in den Stillen Oceaan. 1 Vele duizenden kilometers scheiden de mogendheden, die met elkaar in oorlog zouden zijn gewikkeld. De gedachte van een landing op vijandelijk terrein is on zin. Er mogen dan oorlogsschepen zijn, die tienduizend kilometer kunnen afleg gen; doch er bestaat geen enkele vloot, die het waagstuk zou aandurven, eerst duizenden mijlen af te leggen en daar na den vijand slag te leveren in zijn eigen wateren, dezen slag te winnen en dan troëpen aan land te zetten. Iets derge lijks is ondenkbaar, zelfs als een van de beide aanvallers als punt van uitgang een eilandengroep koos, die ongeveer halverwege was gelegen. Wie in zekeren zin ,dle zee beheerscht, de sterkste vloot bezit en de gunstigste steunpunten heeft, kan den ^ijand blokkeeren, hem zijn steunpunten ontnemen en zijn eigen steunpunten vooruitschuiven in de rich ting van het vijandelijke land doch het eigenlijke doel van een oorlog: het ver nietigen van den vijand, wordt daardoor niet bereikt, zelfs niet, al is de tegen stander beslist sterker dan de andere. Om de stemmen der vrouwen te win;, men heblblejni Ro-Qsevielt en Wilkiie „aana- zome-bataljioins" geviormld, die hu)ni zaak verdedigen. De partijgangsters vaini Ro.oi- sevelt Worden dopr de journaliste Do rothy, Thoanpsom, de vrou'wi van Sinclair Lewis, aangevoerd, terwijl de journa-, liste Claire Booth voor Willkie strijdt, lederen avond amuseerelni deze .heide vrouwen de radioluisteraars miet haan spitsvondige opmerkingen, die niet slcehts tegen den' „vijainidelijken" camdidaat ge richt Zijn, dodh .ook persoonlijk op de tegenspeelster afgevuurd (worden. *m Blijkens de berichten uit verschillende deeien van Zuid-Slavië hebWejni de (wolk breuken (dier laatste dagen gelweldige verwoestingen aangericht. De stad Tre- Ib'inje in Zuid-Herzogewïnia is drie 'da gen, lang valn. de buitenwereld afgesloten getw'eest. Ook in Zuid-Servië is het ver keer tengevolge van het imoodWieer op tal van plaatsen gestremd geweest. Iin| Montenegro hebben bergstroomen zWare verwoestingen aangericht. Mijohardtjea (dit zijn hartvormige oaohets) helpen snel en goed. Doos 50 ot. Proefdoo8 10 ot. Dr. GEORGE HORACE GALLUP die de vi&rkiezmgen, vmotrafgaajnide aam de eigenlijke Presidentsverkiezingen, in de Ver. Staten, leidt. Dr. Gallup is leider Van hiet Gallup- instituut, dat hij1 in 1935 met medeiwer-t king van de Amerikaainsche pers op richtte. Dit instituut „American intstiute of Public! Opinion" gdniaamd, heeft zich toit taak gesteld vast te stellen iwiat de Openbare mjeenijnlg in bepaalde politieke, godsdienstige, leciomomische eins dergelijke vraagstukken denkt. Het grootste sudoes van Gallup Iwas zijln vloorspellimg vaim den uitslag van! de Presidentsverkiezing inl 1936, toen hij 60.8 pet. der stemmen vlooir Roosevelt Voorspelde ien de Pressent toetu 60.7 pet. der uitgebrachte 'stemmen verwierf. Thans heeft Dr. Gallup berekend dat Roosevelt 53 pet. van de stemmen' opi zich zal vereenigen, welk getal zich ech ter voor Dinsdag a.s„ den dag der ver kiezingen; inlog kan Wijzigen. ISMET INONU, de president der Turksche republiek Hwe zullen zoo zorgvuldig mogelijk den zich ontwikkelenden toestand gadeslaan". TURKIJE'S HOUDING in het jongste conflict In een rede voor het Turksche parle ment verklaarde president Inönü dat Turkije het stadium van niet-oorlogvoe- ring verder denkt te handhaven. Inönü zeide: „De nieuwe ontwikkeling en de uitbreiding van den oorlog ver langen onze uiterste opmerkzaamheid. Onze buurman en vriend Grieken land, welks gebied in, een zone ligt, waarvan de veiligheid en onschendbaar heid ook voor ons van de grootste be- teekenis is, ziet 'zich ongelukkigerwijs ge dwongen in een oorlog te treden. Te zamen met onzen bondgenoot Groot- Brittannië zullen wij van nu af aan zoo zorgvuldig mogelijk den zich ont wikkelenden toestand gadeslaan". Over de betrekkingen van Turkije met de Sow jet-unie verklaarde de pre sident: „Onze betrekkingen tot de Sow- jet-unie die reeds een 20-jarig verleden hebben, zijn na vele moeilijkheden, waar voor men geen van beide partijen ver antwoordelijk kan stellen, thans tot. de normale vriendschap teruggekeerd. Dit is een omstandigheid, welke ik met be vrediging vaststel. Temidden der wisse lende voorvallen, waaraan de wereld is onderworpen, beteekenen de R u s s i s ch- Turksche betrekkingen veel. Onze beide landen moeten zich steeds en onafhankelijk van vele andere invloe den voor het voortbestaan van dit feit inzetten. Wij zijn ervan overtuigd dat, in dit licht gezien, deze politiek vruch ten zal dragen voor beide partijen. Onze instelling als een niet-oorlogvoe rend land behoeft volstrekt niet als een hindernis te gelden voor alle andere staten, die denzelfden goeden wil toonen. Dit maakt het den oorlogvoerenden zon der uitzondering onmogelijk ons gebied, I onze zeeën en onze hemel voor oorlogs- I handelingen te gebruiken. Onze houding zal ook in de toekomst een dergelijk j misbruik met zekerheid onmogelijk ma- ken, zoolang wij zelf niet in den oorlog verwikkeld zijn". Duitsch weermachtsbericht Trein tot ontsporen gebracht Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren békend: Het bijzonder ^ongunstige weder was gisteren voor dö^ Engelschen aanleiding hurt bedrijvigheid in de lucht geheel te staken. Het Duitsche luchtwapen daarentegen zette zijn aanvallen op Londen en andere voor de oorlogvoering belang rijke doelen in Zuid-, Midden- en West- Engeland voort. In het Zuidwestelijke deel van Londen waren als gevolg van bomaanvallen op een spoorlijn en een groot fabrieksgebouw branden waar te nemen. Bij Birmingham en aan den Zuidelijken rand van Bristol zijn belangrijke wapen fabrieken met succes met bommen be stookt. Bij den aanval op een munitie opslagplaats ten Westen van Londen vlogen verscheidene munitie-depots in de lucht. Èen trein ontspoorde. Bij andere aanvallen op Britsche vlieg velden konden voltreffers in hangars, gebouwen en schuilplaatsen worden waargenomen. Een aantal op den bega- nen grond staande vliegtuigen werd in een duikvlucht met machinegeweervuur bestookt en beschadigd. In de wateren ten westen van Ierland is een Britsch transportschip van onge veer 6000 ton door bomtreffers tot zin ken gebracht. Aan de zuidoostkust van Engeland dreven gevechtsvliegers een konvooi uiteen. Ze plaatsten ver scheidene voltreffers en troffen, een schip zoo hevig, dat het met slagzij bleef liggen. Voor de Westkust van Noorwegen werd een vijandelijk vliegtuig van het type Lockheed-Hudson in luchtgevechten neer gehaald. Een ander toestel werd door een mijnenveger neergeschoten. Duitsche vliegtuigen zijn niet verloren gegaan. LOGGER LIEP OP EEN MIJN De bemanning verloor het leven Gisteren is een Katwijksche motorlog- ger, de K.W. 55, op een mijn geloopen, waarbij de bemanning, bestaande uitvier of vijf koppen, het leven verloor. Het on geval is te wijten aan het feit, dat de schipper, hoewel van de aanwezigheid van het mijnenveld op de hoogte, zoo onvoorzichtig was, zich in de gevaar lijke zóne te begeven. De ramp werd gezien door de be manning van den Scheveningschen log ger Sch. 69, die in de nabijheid vischte, doch alle pogingen, die in het werk werden gesteld om opvarenden van de K.W. 55 te redden, bleven zonder resul taat. Schipper D. Pronk van de Sch. 69 vertelde, dat zij gistermiddag om onge veer 12 uur 40 doende waren het visch- tuig uit te zetten, toen op een afstand van ongeveer 400 meter de K.W. 55 in een mijnenveld terechtkwam. De bemanning van de K.W. 55 was benedendeks. Het schip had de boei ge passeerd, waardoor het mijnenveld wordt aangegeven. Dadelijk daarop weerklonk een ontzettende explosie. De voormast en het zeil, alsmede de achtermast van de K.W. 55 vlogen in de lucht, terwijl het schip totaal werd vernield. Onmid dellijk sneed de bemanning van de Sch. 69 het vischtuig af om, indien mogelijk, hulp te bieden. Dit kon echter niet meer baten. In anderhalve minuut was alles i De betaekenis van Egypte in het Engelsche verdedigingsstelsel Turkije blijft den zich ontwikke lenden toestand gadeslaan Distributie van eieren, koek, bis cuit, gebak, beschuit, cake, enz. Katwijker motorlogger liep op een mijn en werd vernield Electrische zak- en hanolantaars thans verkrijgbaar gesteld DE VERDUISTERING ZONSONDERGANG 18.09 ZONSOPKOMST 8.39 Maansopkoimst 11.27. Ondergaing 20.27 Schijngestalten der maap: 6 Nov. E.K15 Nov. V.M.; 22 Nov. L.K,; 29 Nov. N.ML i 3 Nov. 4 Nov. Maan op: 10,50 11,41 Maan onder: 19.41 20,43 Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 3 Nov. 4,46 17,04 10,10 22,34 4 Nov. 5,29 17,50 11,02 23,27 B$ de vroeger geldende tijdsaanwijzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. HET DEFINITIEVE IDENTITEITSBEWIJS Met ingang vaim een nader te bepalen datum zal als algemeen geldend identi teitsbewijs het P e r s Oi O n s lb1 e w ij; s wor den ingevoerd. VotOiT dit bewijs zal fl leges Wetaaldi moeten (worden; voor on- 'en minver- Imogenden zal echter eep regeling w.oir- den getroffen, volgens welke hun tegen de helft van dat bedrag of kostelootsi een Persoonsbewijs worden, uitgereikt. De secretaris-generaal van het depar tement van bimmenandscihe zaken is be last met de uitvoering van de desbetnef* fende verordening. I »- Hl II Postkantoor Zierikzee Met ingang van Maandag 4 November a.s. zullen alle bussen te Zierikzee een half uur later worden gelicht dan tot heden het geval was. gebeurd. Er was op de plaats des on- heils niets meer te zien. Slechts een groote olievlek getuigde van de ramp, die hier was geschied. DISTRIBUTIE VAN EIEREN 1 ei per perioon per week De secretaris-generaal van het departe- - ment van landbouw en visscherij deelt mede, dat met ingang van Maandag 4 dezer een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van eieren, hetgeen beteekent, dat de verkoop van eieren aan het publiek uitsluitend op bon mag geschieden. Onder eieren worden begrepen kippen en eendeneieren, in of uit de schaal, versch zoowel als geconserveerd. Het rantsoen zal voorshands,, een ei per per soon en per week bedragen. Op Zaterdag 2 en Zondag 3 dezer is de verkoop van eieren geheel verboden. Voor de eerste distributieperiode, wel ke loopt van Maandag 4 November tot en met Zondag 17 dezer a.s. zal nader een bon van het Algemeen distributie bonboekje worden aangewezen ter ver krijging van een ei. DISTRIBUTIE VAN KOEK, GEBAK, ENZ. BakkerijproducUn op da bon De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en vis scherij, deelt mede, dat met ingang van vandaag een aanvang wordt gemaakt met de distributie van de z.g. bakkerij produc ten, d.w.z. alle voor menschelijke con sumptie geschikte artikelen, welke geheel of ten deele zijn gebakken uit tarwe meel, tarwebloem, roggemeel, rogge bloem, rijstemeel, rijstebloem, boekweit- meel of gruttenmeel (gemengd meel),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1