ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 31 OCTOBER 1940 OPOEN< De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.60 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de ZIerikzeesche Nieuwsbode. Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32. Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14481 ADVERTENTIES Prijs: BQ cent per regel, minimum 80 cent. Pij contract speciale prijzen. Grootte der letten naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur POLITIEKE PROBLEMEN De strijd om de heerschappij over de Oude Wereldzee De reeds op Maandag j.l. begonnen vijandelijkheden tusschen Italië en Griekenland, vestigen voor de zoo- veelste maal de aandacht op de Mid^el- landsche Zee, welks oevers, sinds de dageraad der menschelijke historie, be woond werden door de Ouden (Grieken, Romeinen, Phoeniciërs, Egyptenaren e.a.), die om de heerschappij daarover, ge heel of gedeeltelijk, elkaar meermalen in het strijdperk ontmoetten. Ook wat dit betreft is er weinig nieuws onder de zon sedert de Antieken. Thans zal de Oude Wereldzee weer getuige zijn van een grooten strijd om de beheersching ervan. De geschiedenis kent verschillende voorbeelden. In de eerste plaats die tusschen Rome en Carthago, de Phoenisische stad in Tunis, die de erfenis der Phoeniciërs, het zee-verkeer, had overgenomen. Rome, dat zijn macht te land reeds had uit gebreid op het Iberische Schiereiland en tot aan den Balkan, zag terecht in, dat het deze positie niet ten volle zou kunnen uitbuiten, wanneer het niet tevens de macht ter zee in handen kreeg. Van daar de botsing tusschen Rome en Car thago, welke eindigde met den onder gang van dezen laatsten stad-staat. In de Middeleeuwen waren het de Turken, die trachtten de hegemonie in de Middellandsche Zee te verkrijgen, doch na den slag van Lepanto was deze kans verkeken. Enkele eeuwen la ter zou Engeland er evenwel beter in slagen zijn oppermacht ter zee in dit gebied te vestigen. Was tot 1869 de Middellandsche Zee hoofdzakelijk te be schouwen als een binnenzee, door de opening van het Suez-Kanaal is zij een inter-Oceanische zee-route geworden, waardoor jaarlijks een scheepvaartver keer van tientallen millioenen tonnen zijn weg zoekt.. Bovendien is de Mid dellandsche Zee een inter-continentale Zee, aan welker kusten Europa, Afrika en Azië elkander raken, terwijl de volken van de landen rondom, naar geaardheid en belangen, zeer uiteenloopend zijn. De strijd gaat opnieuw over de he gemonie over de Oude Wereldzee, die de mogendheden der Spil aan Engeland betwisten. Zij zullen trachten deze zee als het ware te omvatten, waardoor niet alleen het oorlogsterrein in Noord-Afrika verder kan worden uitgebreid, waarvan de Britten, dank zij hun vloot en hun maritieme steunpunten zooveel verwach tingen koesteren, kan worden afgesloten. Engeland heeft zich in het Oostelijk bekken van de Middellandsche Zee in den loop van de laatste anderhalve eeuw, toen het zijn oppermacht ter zee vestigde verzekerd van de voortreffe lijkste havens. Zoodoende zijn buiten Pyraeus en Kor- foe op het oogenblik alle havens, die maritiem een veilige ligplaats boden voor de vloot, behalve Bizerta, in Britsche handen. Evenwel komt het op het oogen blik niet alleen meer aan op de zuiver maritieme veiligheid op de zee; de be heersching van het luchtruim boven de zee is even belangrijk, en het ware thans denkbaar, dat de as-mogendheden gebruik willen maken van htm overwicht in de lucht om, gelijk met een bezet ting der Middellandsche Zeekusten, wel licht met passieve of actieve medewer king van Frankrijk en Spanje in Europa en Afrika Engeland te dwingen zijn positie in dit gebied op te geven. AMERIKA'S STEUNPUNTEN OP DE ANTILLEN Amerika^ heeft ongetwijfeld gée® sledh. ten ruil gedaan, met zich steunpunten in de Engelsche kodlopië® te verzekeren voor zijn verouderde torpedojagers, die het 'aan het Britschie Rijk heeft afge- staan- Zooals men Iwieet Zijn deze steumj- punten gelegen op Newfoundland, op de Bermudas, op de Bahamas, op de An tillen 'en in Guyainja. Als eerste viani deze steunpunten, /waarop Amerika aam- spraak wenscht te 'maken, heeft 'teiland eiland Antigua op de Antillen uit. Dit is geen slechte keus. De Antillen Vormen een geweldige eilandengroep, die van Noord-Amerika tot Z.-Amerika strekt. Zij omvatten het gebied van de zelf standige staten Cuba, Dominicaainsche re publiek en Haiti; vierder 17 Engelsche», 8 Frainsche, 1 Nederlandscbe, 2 Ameri- kaamsche eiandengroepe®. De gezamen lijke grootte van de Antillen (wordt ge- schat op. 332.000 vierkante Mnijlen met een bevolking van opgeveer 10 millioen zielen. De Amerikanen hebben piet zonder re. den het oog laten vallen op Antigua, (wamt dit vprmt. uit strategisch oogpunt bezien, het voornaamste punt ya®' de Antillen. Antigua is ee® 280 vierkante kilometer groot eiland, behoorende tot de Engelsche groep der Leetward-eilan den, in West-Indië. („Eilaimden boven den wind"). Aan de Zuidkust va® het eiland heo- folen de Bngelsdben eejni haven, aange legd, die zich in dien loop dier jaren; heeft ontwikkeld bot de beste haven.' van Wiest-Ï®dië. Dit is English Harbour. De haven heeft kaden, dokken ie® (wer ven 'en 'bovendien hebben de Britten er imiachtige militaire versterkingsiwerke®.1 Antigua bezit nog een tweede haven, Saint John, aan de Noordwestkust, Deze is eveneens versterkt; doch deze havep ontleent haar beteekenis in hjopfdzaak! aan den uitvoer van verschillende goe deren, iwant de stad Saint John is de voornaamste stapelplaats voor de producten va® den triopischen land bouw 'en voor de uit katoen, tafolak; gember, bananen, rum, suiker en veel bestaande export.artikelen. Vermoedelijk is de keus vajn de Ame rikanen' op het eiland Antigua gevallen, Omdat de Engelsche gouverneur, onder fwiem alle Leeward jeilandeoe® ressortee ren, zij® zetel heeft in Saint John. Dezö haven verheugt zich oiojk in bet bezit van directe scheep vaart verbindingen miet Europa, New Y®rk en Canada. Die ha vens English Harbour ien Saimt J/öjhn kun. pen' zonder extra-koste® de Amerikaan- sche troiepm en schepen ppinfemen. De bevelhebber van het nieuwe Ame- rikaapsdhe tnoepemstatio® heeft buiten dien de mogelijkheid, (Ojn van Antigua uit de controle uit te (oefenen over de gezamenlijke Engelsche bezittingepi in West-Indië. Het laat zich dus aanzien, dat de Veneenigde Staten' hier oen goe den greep hebben gedaan. TSJANG KAI SJEK OMSINGELD Da lange, moeilijke weg door Birma Tusschen de grenzen van de Engelseh- Indische provincie Birma en Tsjoengking, den zetel van de regeering van Tsjang- Kai-Sjek, loopt een weg, die 1200 kilome ter lang is en die tevens een van de gevaarlijkste is op de geheele wereld, door de talrijke bergkloven en afgronden waardoor deze wordt doorsneden. Op de zen weg nu rollen sinds enkele dagen de rijen auto's, die van Birma naar Tsjoenking trekken. De Londensche en de New Yorksche zender hebben medegedeeld, dat 1000 vrachtauto's on derweg zijn en dat 10.000 koelies, onder leiding van Engelsche en Amerikaansche ingenieurs, voortdurend bezig zijn met het herstellen van aan den weg toege brachte schade, zoodat de transporten geen vertraging ondervinden. Tsjang-Kai Sjeks troepen zijn over de provincie Sjetsoean verdeeld; het eene front bereikt in het Zuiden de provincie Joennan. De tweede opmarschlinie van de Chineesche troepen loopt in Ooste lijke richting en heeft tot doel de pro vincies Tsjekiang, Kiangsoe en Anwei. Het Noorden en het Westen van de provincie Sjetsoean wordt door groote bergketenen afgesloten. Van de Oostzijde zijn de Japanners, na maandenlang werkeloos te zijn ge bleven, een nieuw offensief begonnen, met drie aanvalskolonnes. Daardoor zijn ongeveer twintig Chineesche divisies in gesloten; en het is aan slechts enkele troependeelen van Tsjang Kai Sjek gelukt, zich aan de omsingeling te ont trekken. Zij hebben zich achter het Ja- pansche front aaneengesloten en een aan val ondernomen, om het door de Japan ners vermeesterde bruggehoofd Tsjoeki te heroveren. Deze aanval is mislukt. De mogelijkheden, om Tsjang Kai Sjek van oorlogsmateriaal te voorzien wor den steeds minder en de toestand van het Chineesche leger wordt hachelijker. Over het gebergte in het Noorden en Westen is toevoer onmogelijk. In het Oosten staan de Japansche troepln. Van uit het Zuiden stonden tot voor kort twee wegen open: de Zuidwestelijke weg over Hanoi en Joennan naar Tsjoenking en dan die Over Rangoon. Door de bezet ting van Indo-China is de eerste afge- ^sloten. Blijft de weg over Rangoon (Birma); en deze is nu oorzaak van het nieuwe conflict tusschen Engeland en Japsui.. Toen tsjang Kai Sjek zich in Ts joen kin g vestigde, telde de stad ongeveer 1 millioen inwoners. In enkele maanden echter vestigden zich er zooveel men- schen, dat het ar overbevolkt werd, het geen iets wil zeggen voor China! Duizen den en tienduizenden vluchtelingen uit gebieden, die door de Japanners waren bezet of bezet dreigden te worden, strocmden dagelijks de stad binnen. Vol gens betrouwbare schattingen telt de stad thans niet minder dan 4 millioen in woners i Bij bomaanvallen heerscht hier een pa niek1, die onbeschrijfelijk is. Schuilkel ders zijn er natuurlijk iets onbekends, zaodat alles de huizen in de nabijheid binnendringt. In zulk een stad zetelt thans de regeering van Tsjang Kai Sjek, die, ondanks alles, het verzet tot nog toe .weet vol te houden. Of dit echter nog lang vol te houden is, valt te be twijfelen. Duitsch weermachtsbericht Hevig» luchtaanvallen op Londen Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Een in overzeesehe wateren operee- rend oorlogsschip meldt het tot zinken brengen van drie gewapende vijande lijke koopvaardijschepen met een inhoud van 18,400 b.r.t. Een duikboot bracht een groot bewapend koopvaardijschip van 10,500 b.r.t. tot zinken. Gevechtsformaties wierpen ook giste ren talrijke bommen op Londen en plaatsen vooral in de buurt van de West- India havens en het Waterloo station treffers. Steekvlammen en nieuwe bran den konden worde® waargenomen. Ook andere voor de oorlogvoering belang rijke doelen in Zuid-Engeland, evenals de oorlogshaven van Portsmouth en munitie-opslagplaatsen in Great Yar mouth werden op succesrijke wijze met bommen'bestookt. Voor Ramsgate kregen twee schepen treffers en bleven met sterke rookontwikkeling liggen. Aan dit optreden nam ook het Italiaansche vlie gercorps deel. In de avonduren gelukte het bij aan vallen op verscheidene vliegvelden in de Oostelijke graafschappen van het Brit sche eiland hangars en schuilplaatsen door bomtreffers in brand te zetten en talrijke vliegtuigen op den beganen grond te vernielen en te beschadigen. Als vergelding op Engelsche nachtelijke aanvallen op Duitsche woonwijken wer den weer verscheidene honderdduizenden kilogrammen bommen uitgeworpen. Aan beide zijden van de Theems ontstonden talrijke nieuwe branden in havencomple xen en fabrieken. Voorts bombardeerden formaties gevechtsvliegtuigen de haven van Liverpool, alsmede de industrie gebieden van Birmingham en Coventry en voorts voor de oorlogsvoering belang rijke doelen in Noord-Engeland. Voor talrijke Britsche havens werden mijnen gelegd. Britsche vliegtuigen vlogen onder be scherming van de nachtelijke duisternis naar België, Nederland en het gebied van het Duitsche rijk. Hun bommen be rokkenden, zooals gewoonlijk, geen noe menswaardige schade aan doelen, die voor de oorlogvoering van belang zijn. Bij de vernieling van een vrijstaand boe renhuis werden zes volwassen personen en twee kinderen gedood. In andere wij ken zijn eenige woonhuizen beschadigd en werden verscheidene personen, onder wie eenige Nederlanders, gedood of ge wond. De vijand verloor gisteren in totaal 47 vliegtuigen. Zeventien Duitsche vlieg tuigen worden vermist. WINTERHULP NEDERLAND Plaatselijke zorg voor de burgemeesters De nieuwbenoemde directeur-generaal van de Winterhulp Nederland, de heer C. Piek, heeft in een persconferentie me- dedeelingen gedaan over de Winterhulp Nederland. De organisatie van de Winterhulp Ne derland is in den vorm van een stichting vastgelegd. Zooals bekend, is, zal het hoofdbureau in Den Haag ge vestigd zijn. Provinciale kantoren zul len in elke provincie worden ingericht; de plaatselijke organen worden gevormd door de „plaatselijke bureaux". Aan het hoofd van de provinciale or ganisaties zullen provinciale directeuren staan en aan het hoofd der plaatselijke organisaties plaatselijke directeuren. Een verheugend verschijnsel noemde de heer Piek het dat reeds thans keen stroom van aanmeldingen is binnengekomen van menschen die zich aanbieden om mede te werken. Dit enthousiasme wil de heer Piek zoo gauw mogelijk opvangen. Het is daarom van belang dat zoo spoedig mogelijk de plaat selijke organisaties in werking treden en daarom heeft de directeur-generaal be paald, dat voorloopig de burgemeesters der gemeenten zullen optreden als plaat selijke directeuren. Er zal een oproep uitgaan aan de bur gemeesters, waarin zij worden aange spoord de plaatselijke zorg op zich te nemen of met toestemming van den di recteur-generaal plaatsvervangers daar mede te belasten. Het is de bedoeling dat het leeuwendeel van den ar beid op de plaatselijke directeuren komt te rusten. Deze zullen zich de me dewerking moeten verzekeren van per sonen uit alle geledingen van het volk. Immers het moet helder vaststaan dat de arbeid van Winterhulp Nederland een arbeid voor allen door allen moet zijn. Het noodige geld zal de Winterhulp trachten te verkrijgen door huis- en straatcollecten. Ook giften in na- tura zijn welkom, overschrijvingen op postgiro 5553 worden natuurlijk eveneens toegejuicht. Aangezien de opbouw van de provin ciale en landelijke -organisaties slechts geleidelijk zal geschieden zij zijn nu eenmaal niet uit den grond te stampen zullen de plaatselijke organisaties vooral aanvankelijk de belangstelling van het publiek moeten opvangen. De heer Piek heeft echter gevoeld dat dan toch een groote groep van menschen, juist de stille armen, onbereikt blijft Daarom zal Winterhulp Nederland aan ieder gezinshoofd de vraag voorleggen welke nooden hij heeft. Over de bestaan- Samenwerking tuuchen Duitsch- land en Frankrijk aanvaard De M'ddellandsche Zee van ouds de twistappel van vele volken Bij bomaanvallen op ons land vielen 15 slachtoffers De koUnbons voor Oct. mogen t/m. 14 Nov. worden gebruikt De landelijke organisatie van de Winterhulp Nederland DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. I 1 Zonsondergang 81 Oot. 18 nnr 11 min. Zonsopgang 1 Nov, 8 uur 37 min. Maan op: Maan onder: 1 Nov. 8,39 17,53 i-"-"11 "j i Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 1 Nor. 3,19 15,42 8,35 21,01 B$ de vroeger geldende tijdsaanwijzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. IS--. ,1'1 de instanties heen zal iedere Nederlander aldus zijn omstandigheden kunnen uit eenzetten. Zij, die niet in aanmerking meenen te komen, behoeven het ant woordformulier natuurlijk niet in te zen den. Op deze wijze hoopt de heer Piek een bron van gegevens te verkrijgen, waarop hij kan verder bouwen. Hevige stormen, gepaard met zware® regenval, hebben in Zuid-Slavië gnoiote schade veroorzaakt. ELectrisehe geleidin gen werden vernield, waardoor branden ontstonden. Verscheiden® bruggen twterden (weggeslagen m spoorlijnen vernield. Op 400 meter hoogte is versche sneeuwi ge vallen. De laatste dagen is het aantal Engel- scheo, dat van Boekarest naar Sofia reist zeer vermeerderd. Vooral diplomaten, journalisten, handelsvertegemlwioordigers en -agenten hebbe® Roemenië verlaten* Velen hunner heblb'e® Sofia slechts als tusschenstation aangedaan (Ojm terstond doior te reizen naar Turkije of Grieken land. Piolitis. de Grieksche gezant te Rionnej, heeft de Italiaainsche regeering zijn pas poort verzocht. Onder deze -Omstandig heden zal, naar imien te Rome verinieemij. de Italiaansche regeering volgens hetmior- male diplomatieke gebruik stappen on- dememien tot uitwisseling va® het we- derzijdsdhe diplomatieke personeel. i Naar de Petit Parisim imieldt, is m de Noord-Frainsche stad Roulettes bij, Rijssel, een vijl fling ge do ren, vier jongens en ee® meisje. Het meisje is dood geboren. Daarentegen zij® de vier jongens gezond. De moeder va® den! vijfling heeft pas tien maande® gelede® aan een, kind het leve® geschonken. Samenwerking tusschen Duitschland en Frankrijk Petain, de leider van de Framchen Het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, heeft gistermiddag voor de ra dio een toespraak tot het Fransche volk gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide: „Ik heb jl. Donderdag een ontmoeting gehad met den kanselier van 't Duitsche Rijk. Uit eigen beweging heb ik gevolg gegeven aan de uitnoodiging van den Führer. Ik stond van geenerlei zijde bloot aan een dictaat of eenigen druk. Een samenwerking tusschen onze beide landen is onder het oog gezien. Ik heb dit in beginsel aanvaard. De modaliteiten zul len later besproken worden. Ik stel er prijs op diengenen, die thans het heil van Frankrijk verwachten, te zeggen, dat de bevordering van dit welzijn in onze handen ligt. Ik zou aan al diegenen, die bedenkingen koesteren, willen zeggen, dat het de eerste plicht van iederen Franschman is, vertrouwen te hebben. Aan diegenen, die twijfelen, evenals aan diegenen, die weerbarstig zijn, breng ik in herinnering, dat de meest trotsche en gereserveerde houding gevaar loopt aan kracht te verliezen, wanneer men zich tot in het overdrevene verhardt. Diegene, die het lot van Frankrijk in handen genomen heeft, heeft den plicht de gunstigste atmosfeer te scheppen voor de behartiging van de belangen van het land. In eere en teneinde de eenheid van Frankrijk te handhaven, betreed ik thans, in het kader van de construc tieve activiteit van de nieuwe Europee- sche orde, den weg der samenwerking". MAARSCHALK PETAIN wbewaart uw vertrouwen in Tiet eeuwige Frankrijk". Daarna wees maarschalk Pétain op de noodzakelijkheid om de meeningsverschil- len op het gebied der binnenlandsche politiek ter zijde te stellen en de af vallige beweging in de koloniën te onder drukken. Tenslotte verklaarde Pétain: „De mi nisters zijn uitsluitend aan mij verant woording verschuldigd. De geschiedenis zal alleen over mij een oordeel vellen. Ik heb tot dusverre tegen U gesproken als een -vader. Thans spreek ik op een toon van een leider tot U. Volgt mij. Bewaart uw vertrouwen in het eeuwige Frankrijk".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1