ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE MAANDAG 28 OCTOBER 1940 OPOEN( ZERUCTffiSQg <OUftAOT De Kern ABONNEMENT Brlji f 1.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee 11.80. Voor het buitenland 110.00 p. jaar. Afzonderlijke nummer» 5 cent. Ver- ichljnt degelijke, behalve 'eZondage. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel, 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14478 ADVERTENTIES Erljt: H cent per regel, minimum 80 cent, Bi) contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjea" 80 cent. Inzending tot 's morgens 10 unr POLITIEKE PROBLEMEN Omvatting van da Ouda Warafdzea Hitier heeft na zijn bespreking met Laval, een onderhoud gehad met gene raal Franco, daarna heeft hij geconfe reerd met Maarschalk Pétain. De bespre king van de beide leiders, welke hierop volgde, heeft gelegenheid gegeven tot een algemeene behandeling van den toe stand in het bizonder van de middelen tot herstel van den vrede in Europa. Beide staatshoofden werden het eens over de beginselen van een samenwer king. Voor dit communiqué werd uitgegeven kwam te Vichy de Fransche ministerraad bijeen, waarin zoowel Pétain als Laval de leden hebben ingelicht over hun on derhoud met Hitier, waarbij ook von Rib- bentrop tegenwoordig was. Deze conferenties duiden op een ver dere actie van Duitschland in de richting van Zuid-West-Europa, speciaal Spanje, dat den Westelijken toegang tot de Mid- dellandsche Zee afsluit. Tegelijkertijd heeft Duitschland zijn actie in Zuid-Oos telijke richting versterkt. Men zou hier uit de conclusie kunnen trekken, dat de as-mogendheden streven naar een omvat ting van de Oude Wereldzee, om zoodoende tevens haar macht in Afrika. deel van -de Europeesche levensruimte in de nieuwe conceptie te versterken. Daar Noord- en Midden-Afrika voor een groot deel in Fransche handen zijn, zou daarbij Frankrijks medewerking, desnoods passief, vereischt kunnen worden. Maar wat ook de plannen der as-mo gendheden, welke waarschijnlijk tijdens de jongste conferentie van Hiltler en Mussolini besproken werden, ook precies mogen inhouden, in ieder geval is Spanje, dat de scheiding vormt tusschen den At- lantischen Oceaan en de Middellamlsche Zee en tevens Europa's meest vooruit geschoven bruggenhoofd naar Afrika, een bijzonder belangrijk strategisch gebied in elk schema voor een „Neuropa". De Sympathieën van het Spanje van Franco neigen natuurlijk naar de helpers uit den tijd van den burgeroorlog. Enge land heeft eenige maanden geleden nie mand minder dan den oud-minister Sir Spanje, dat Gibraltar terug wenscht be- gezonden, waaruit wel blijkt, welk een groot belang Downingstreet aan de ge dragslijn van Madrid hecht. Hoare heeft naar het schijnt evenwel weinig weten te bereiken; integendeel, de houding van Spanje, dat iGbraltar terug wenscht be nevens een deel van zijn oud-koloniaal IVAR HOLMQVIST, luitenant-generaal, chef van het Zweedsche leger Ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat 100 jaar geleden Frie- drich Fröbel zijn eersten „Kinder^ garten" opende, is Zaterdag te Amster dam een groot congres voor het voorbe reidend onderwijs gehouden. Er was voor deze bijeenkomst zeer veel belangstelling; het stond ender leiding van prof. dr. J. H. Gunning Wzn. De eerste groep van veertig Amerika nen, hoofdzakelijk vrouwen en kinderen, is vandaag uit hetbinnenland van China in Sjanghai aangekomen iom naar Amerika door te reizen. Het aantal in China woonachtige Amerikanen, dat ten gevolge van de spanningen in het Verre Oosten naar de Vereenigde Staten terug keert, is intüsschen gestegen tot bijna 4000. Terug naar den akker, is het wachtwoord in Frankrijk. Dat is niet eenvoudig te verkrijgen sinds tengevol ge van uiteenloopende factoren de be volking zich meer en meer van het land vervreemd heeft. Het Hamburger Tage- blatt meldt, dat thans ongeveer zeven millioen hectaren land braak liggen, on geveer anderhalf maal de grootte van Zwitserland. bezit in Afrika, wordt hoe langer hoe scherper. De toon van de Spaansche pers laat ook in dit opzicht geen twijfel over Nu de nieuwe Europeesche orde op het vasteland van Europa zich langzamer hand kristalliseert, heeft zich het ter rein van den landoorlog verplaatst; het raakt reeds Afrika, waar de Italianen na verovering van Britsch-Somaliland aan den uitgang van de Roode Zee, thans ook gerered staan om verder op te rukken in de richting van het Suez-Kanaal. De economisch belangrijkste gebieden van Noord-Afrika liggen evenwel in het Wes ten van het werelddeel en het ziet er naar uit of de volgende stoot in die rich ting zal gaan ter verwezenlijking van de bij de as-mogendheden levende idee j tot vorming van een „Neuafrika". Die weg voert echter over Spanje en I het is dus verklaarbaar dat de as-mo gendheden Frankrijk en Spanje in hun plannen zouden willen inschakelen. Op welke wijze is nog niet bekend, maar men mag aannemen, dat de persoonlijke besprekingen van het Duitsche staats hoofd met de Fransche leiders en met generaal Franco dezen kant van het veelomvattende vraagstuk niet zullen hebben veronachtzaamd. Italiaanschweermachtsberleht VliegtuigactÉe in N. «n O.-Afrika Het Italiaansclhe hoofdkwartier miaakt bekend: j In Noord-Afrika heeft omzie luchtmacht de spoorwegwierfoen van Mersa Matroe; j gebombardeerd alsmede Floeka len El Da- j ba, waarbij schade Werd aangericht en branden ontstonden. Vijandelijke marine, strijdkrachten hebben des nachts onzei stelling in de zone vam Maktila ten Oos ten van Sidi el Barrawi zonder ©eni ge schade aan te richten, gebombardeerd. De vijandelijke luchtmacht hieeft Tobmoek onder vuur genomen, waarbij zeer lichte schade werd aangericht. Er gingen geen mensohenlevens verloren. Ben vijandelijk! vliegtuig van het type-Blenheim is door onze jagers neergehaald. Twee andere) deelden waarschijnlijk dit lot. Een daar van was getroffen door het vuur van de luchtdoelartillerie der marine. In O o s t.A f r i k a heeft een van.' onze luchtformaties het vijandelijke vliegveld van Malindi (Kemja) gebombardeerd. De vijandelijke luchtmacht deed een aanval OP Gorra (Kenya), waarbij twie© inland- sche soldaten gewiond Werden en op As- sab waar lichte schade werd aangericht pp den torpedootjager Nulla; kapitein Constantino) Borsimi is imet zijn schip ge zonken ma zich ervan overtuigd te heb ben, dat bijna de heele bemanning ge red was. Duitsch weermachtsbericht Convooier» aangevallen en verstrooid Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Zaterdag mede: Lichte gevechtsvliegtuigen hebben den geheelen dag de Britsche hoofstad en belangrijke doelen in Zuid-O ost-Enge- land met bommen aangevallen. Talrijke treffers konden geplaatst worden op rails en op fabrieken van het ravitailleerings- gebied ten Oosten van Batserseapark en op andere deelen van Londen. Aan de Oostkust van Engeland werden twee konvooien uit de lucht aangevallen en uiteengedreven. Op een koopvaardij schip werd een voltreffer geplaatst, zoo dat verwacht moet worden, dat 't schip geheel verloren is. Beschermd door de duisternis naderde een ander vijandelijk konvooi dicht onder de Engelsche kust im het Nauw van Calais. Het werd doel treffend door de marine-artillerie en zwaar legergeschut onder vuur genomen Ook dit konvooi werd uiteengedreven. Een deel van de schepen vluchtte de haven van Dover in, waar het opnieuw, door onze zware batterijen werd aange pakt. 1 In den nacht deden zware gevechts vliegtuigen in opeenvolgende groepen met succes aanvallen op Londen, Liver pool, Birmingham en haveninstallaties aan de Britsche West- en Zuidkust en op vliegvelden in Midden-Engeland. Vijandelijke vliegtuigen vlogen in den nacht van 25 op 26 October naar Duitsch gebied en wierpen op verscheidene plaat sen bommen, die echter bijna alle op open terrein vielen, slechts op één plaats ontstond brand op een zolderverdieping In den loop van de luchtgevechten schoten onze jagers 17 vijandelijke jagers neer. Negen eigen vliegtuigen worden vermist. ZWITSERSCHE PROBLEMEN voor grondstoffen en brandstof voorziening Onlangs sprak de Zwitsersche bonds raad Stampfi op de Zwitsersche Messe in Lugano de volgende woorden: „Het verdwijnen van den grondstoffenvoor- raad en de menigvuldige hindernissen voor den export zijn in staat om reeds na korten tijd het spook van een mas sale werkloosheid op te roepen. Het is zaak te rechter tijd maatregelen te tref fen tot bestrijding van dit schrikbeeld en naar nieuwe mogelijkheden voor werk verschaffing om te zien". Zwitserland beleeft een moeilijken tijd. En hét is niet verwonderlijk, dat de Zwit ser, behalve aan de politieke gebeurte nissen, zijn discours grootendeels ont leent aan de moeilijkheden van Zwitser- lands grondstoffenvoorziening, die hij im mers aan den lijve ondervindt. Er zijn wel is waar nog geen broodkaarten in gevoerd, maar de bakkers mogen, om zoo spaarzaam mogelijk te zijn met het ver bruik van meel, slechts oudbakken brood verkoopen. Eieren worden in Zwitserland schaarsch de verkoop van varkensvleesch is onlangs voor veertien dagen verboden aangezien j een aanzienlijke hoeveelheid van de var kens ter verzekering van den invoer van noodzakelijke artikelen moest worden geëxporteerd. Er zijn nog tal van andere moeilijkheden, waarbij wel het kapitale probleem is, dat ten gevolgè van de moei lijkheden in den aanvoer, de voorraden steeds meer moeten worden ingekrom pen, terwijl men voor de aanvulling steeds meer op de productie van het eigen land land is aangewezen. Een van de meest dringende problemen is de levering van brandstoffen. Men is er reeds toe overgegaan het systeem van de „vijf-dagen-week" in te voeren, terwijl voorts de Engelsche arbeidstijden van kracht werden, waarbij in arbeiders kringen de pauze van een half uur gedu rende den middag als zeer hinderlijk wordt gevoeld, waarentegen de vrije Za terdag met vreugde wordt begfoet. De autoriteiten wijzen er echter op, dat de verwarming van gebouwen gedurende een middagpauze die ongeveer anderhalf of twee uur zou duren, niet kan worden afgezet, hetgeen dus op een aanzienlijk verlies aan brandstof zou komen te staan Wat nu de toewijzing van brandstof' betreft, wordt medegedeeld, dat o.a. zie kenhuizen en verplegingsinrichtingen 50 pet., scholen, bureaux, winkels en café's en hotels 45 pet. en woningen 40 pet. van het verbruik over het vorige jaar zullen ontvangen, waarvan de eventueel nog voorhanden voorraden worden afgetrok ken. DE ZEEHAVEN DOVER do voornaamito dar .cinque ports" „Cinque Ports" heeten sinds de tijden van Willem den Veroveraar de vijf zee havens, die aan de Engelsche kust van Kent en Sussex tegenover Frankrijk lig gen: Hastings, Romney, Hyte, Dover en Sandwich. Zij vormen de bakermat van de Engelsche zeemacht. Later placht men ook nog Winchelsea en Rye bij de ge noemde vijf te nemen, zoodat er in het geheel zeven „Vijf-havens" waren. In den laatsten tijd heeft Dover zich opgewerkt tot de voornaamste van de vijf. Dover ontleent zijn groote beteekenis als versterkte zeehaven niet in de laat ste plaats aan zijn ligging; het beheerscht het Kanaal op de plaats, waar dit het smalste is. Het ligt namelijk slechts 32 kilometer van de Fransche kust. Hiervan hebben de Engelschen geprofiteerd, om tegenover de Duitsche batterijen aan den Franschen oever eveneens zwaar geschut op te stellen op den Engelschen oever, dat regelmatig in duel is met zijn tegen stander. Bij Dover mondt de rivier de Dour uit in het KanaalDe stad met haar 40.000 inwoners is de beste havenplaats aan het Kanaal. Verder heeft zij ook niets be zienswaardigs te bieden ,of men zou als zoodanig het oude slot moeten aan merken, met een toren, die nog door de Romeinen is gebouwd. Een oud gebouw, dat uit de 15de eeuw dateert en oor spronkelijk diende voor het verleenen van onderdak aan pelgrims, die naar Canter bury togen, is thans raadhuis. De haveninrichtingen nemen een aan zienlijk deel van de stad in. Zij bestaan uit een oude binnenhaven met twee dok ken en de in de jaren 1901—1908 aange legde buitenhaven, die door groote pie ren wordt beschermd. Industrie kent men er niet. De bevolking leeft bijna uitslui tend van den handel. In vredestijd was het passagiersverkeer buitengewoon groot daar Dover het doorgangsstation was voor alles, wat uit Frankrijk kwam en daarheen ging. Ook op Ostende had het een geregelde lijn. In 1926 bedroeg de invoer ongeveer 20 millioen pond sterling, de uitvoer 5 millioen pond. De stad is amphitheatersgewijze gebouwd; de ha ven is omringd door krijtrotsen van on geveer 115 meter hoog. Deze zijn door de Engelschen van hechte versterkingen voorzien. In een pensionnaat bij Toulouse zijn ongeveer twintig meisjes ernstig ziek geworden door het eten van giftige paddestoelen. Twee meisjes zijn reeds overleden, twaalf verkeeren in le vensgevaar. Bij verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied is de aangifte gelast van onder nemingen, welke op den 9en Mei 1940 of later beantwoordden aan bepaalde om schrijvingen, waaruit blijkt, dat zij In meer of mindere mate onder Joodschen invloed staan. Conferentie» over het herstel van den vrede in ons werelddeel Japan's strijd om de levensruimte ^in het Verre Oosten 'Het uitgaansverbod geldend voor heel ons land verzacht Wmterhulp voor behoeftige Nederl. Staatsburgers ingesteld Zeeuwsche Kamer v. Koophandel Moeilijke verkeersverbindingen DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. Zonsondergang 28 Oot. 18 nnr 17 min. Zonsopgang 29 Oot. 8 uur 32 min. 29 Oot. Maan op: 4,37 Maan onder: 15,59 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 29 Oot. 0,56 13,12 6,28 18,51 Bfj de vroeger geldende tydtaanwyting dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. HET UITGAANSVERBOD VERZACHT Cafés blijven tot elf uur open Dansverbod voor heel ons land Met ingaing van 31 dezer is voor het geheele land, het sluitingsuur van res taurants, koffiehuizen e.d., alsmede voor alle openbare vermakelijkheden tot na der order vastgesteld np 11 uur 's avonds Het strekt zich uit to|t 4 uur 's morgens. Dit geldt overigens ook voor bijeenkom sten van al dan niet rechtspersoonlijkheid bezittende vereemigimgen, bbndefa ®nz. In het geheele land is het tof nadejj order verboden zich tusschen middennacht en 4 uur 's morgens in de open lucht op te houden. Deze bepaling strekt zich thans in We- ginsel ook tot Duitsche onderdanen uit. Zooals men weet, vielen deze niet on der den aanvankelijken maatregel, maar was kort daarop tot hen het verzoek ge zocht zich er -wel naar te gedragen^ Thans is de gelijkstelling tussdhen Ne derlanders en Rijks-Duitschers, op de ca tegorieën mat, waarin de uitzimderuigeri) zijn ondergebrakht, volledig. De regeling omtrent de uitzonderingen en de verstrek king van vergunningela/ is gebleven, zoo- als zij was. Van de Nederlamdsdhe autoriteiten is ook de gelijktijdig verschenen verorde ning afkomstig, waarbij bepaald Wordt, dat eveneens miet ingang van 31 dezer in het geheele land het dansen, zooiweli in openbare gelegenheden als is vereni gingsverband, veibOcLen wordt. Een ver- ©eniging mag ook niet uitsluitend voor haar leden een hal organiseeren. Ten slotte blijft ook van kracht het verbod voor marskramers, reizende koop lui, e.d., om zich in het Sperrgebied op te houden. t.1 t De militaire scholing in Italië om vat drie stadia, de voor-militaire, de eigenlijk militaire en de na-militaire ap- leiding, welke laatste ervoor zorgt, dat de weerkracht van den enkeling door ge stadige oefening met nieuwigheden ver trouwd en voor het geval van oorlog be houden blijft. Van het achtste tot het 13e jaar is men balilla, van 13 tot 18 wordt de avanl-gardist militair en sportief ge drild en van het 18e tot het 21e jaar i wordt jleze vorming voltooid. I j De Empress of Britain is, naar het D.N.B. verneemt, Zaterdagochtend door Duitsche gevechtsvliegtuigen binnen de versperringszone ten Noorden van Ierland met succes aangevallen. Het schip werd zwaar getroffen en begon terstond te zinken. De bemanning ging in de booten. De Empress of Britain is in 1931 gebouwd en staat op de tiende plaats in de rij der grootste stoomsche- pen ter wereld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1