NIEUWSBODE „Mijnhardtjes" Dë Nederlandsche Pijnstillers ENGELSCHE BOMMEN OP PUTTERS HOEK D© Kern ABONNEMENT Prlj» f 1.50 p. kwartaal, bulten Zlerlkzee 11.80. Voor het buitenland f 10.00 p. Jaar. Afzonderlijke nummeri 5 cent. Ver- ■chtjnt dagelijks, behalve Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14477 ADVERTENTIES: Prtfi: W cent per regel, minimum 80 cent, BI) contract speciale prijzen. Grootte der leners naar plaatsruimte. „Succesje*" 60 cent. Inzending tot 't morgens 10 uur POLITIEKE PROBLEMEN De Perzische Golf het Suezkanaal der lucht Wat het Suezkanaal tot voor weinige maanden voor de scheepvaart was, dat is de Perzische Golf voor de Engelsche luchtmacht. De kortste weg voor de En gelsche vliegtuigen van de Middelland- sche Zee naar Indië voert over de Per zische Golf, welke om deze reden dooi de Engelschen ook wel het „Suezkanaal van de lucht" wordt genoemd. Onderweg naar Indië stoppën de Engelsche vlieg tuigen op de Bahrein-eilanden, om brand stof te kunnen innemen. De beteekenis van dit petroleumgebied voor Engeland wordt volkomen duidelijk wanneer men bedenkt dat de petroleum uit Mossoel, door de gedeeltelijke vernie ling van de buis, waardoor de petro leum van Irak naar de Middellandsche Zee vloeit en het bombardeeren van de raffinaderijen en tanks door de Italianen, niet geregeld meer te betrekken is. De petroleumvelden van de Bahrein-eilanden werden daardoor des te waardevoller voor de Engelschen, omdat zij zoo gun stig aan de luchtlijn naar het Oosten lagen en vrijwel buiten schot. Daarom was Jiet wel een zeer onaan gename verrassing, toen geheel onver wacht een escadrille Italiaansche bom menwerpers boven het eiland verscheen en het bombardeerde. De BahreinJeilanden vormen een veel omstreden gebied. De aan de overzijde van de Perzische Golf zetelende regeering te Teheran houdt niet ,op, aanspraak te maken op de Bahrein-eilanden als zijnde Irarsch gebied. De Engelschen echter hebben de politieke beteekenis van deze eilandengroep zoo goed ingezien, dat zij er met alle middelen naar streven, deze militair te versterken. Dit is voor de Irar-sche regeering aanleiding geweest, om ernstig te protesteeren tegen „maat regelen, die indruischen tegen de sou- vereine rechten van Iran". Nu Bahrein niet alleen in militair opzicht van ge wicht is geworden, doch bovendien se dert enkele jaren een belangrijk petro- leumstation is geworden, zijn de protes ten van Iran toegenomen. Het grondt zijn bezitrecht daarop, dat in 1622 de Sjah van Perzië de aldaar gevestigde Portu- geezen van de eilanden verdreef. De Engelschen van hun kant verklaren ech ter, dat de Bahrein-eilanden reeds zestig jaar geleden door verdragen met de regeerende Sjeiks verklaard zijn tot een onafhankelijken staat onder Britsche be scherming. Beide partijen blijven hard nekkig op hun standpunt staan. De eilandengroep bestaat uit vijf groo- te en drie kleine eilanden. Deze beslaan een oppervlakte van 650 vierkante kilo meter en worden bewoond door een bevolking van ongeveer 120.000 zielen. Tot voor enkele jaren leefde deze in hoofdzaak van de parelvisscherij. Toen werd er petroleum gevonden; en in min der dan geen tijd ontwikkelden de eilanden zich tot een hoofdkwartier van de internationale petroleum-industrie. De Engelschen hebben van het begin af het gevaarlijke van hun positie ingezien en derhalve de exploitatie van de petro leumvelden slechts indirect ter hand ge nomen. De aandeelen zijn niet in handen van de Engelschen. Op Bahrein zijn het Amerikaansche maatschappijen, die onder Engelsch toezicht de velden exploiteeren. Lenden heeft niet zelf zijn kapitaal belegd op Bahrein, daar het de vrees koesterde, dat het zich door het over nemen vain de doncessie een (nieuwe be lasting in het Nabije Oosten op den hals zou halen. Dit is de reden, waarom men zijn toevlucht nam tot het Ameri kaansche petroleumkapitaal. Het liet den Amerikanen de winst, doch verzekerde zich bij voorbaat van de productie. In het kader van de represaille maatregelen voor de voortgezette interneering van Rijksduitschers in Ned.- Indië is, naar de Tel. verneemt, van Duitsche zijde wederom overgegaan tot het aanhouden van een aantal Neder landers, van wie de meesten op poli tiek gebied een rol hebben gespeeld. Omtrent een ongeval, waarbij de plaats vervangende Engelsche luchtmaarschalk Blount om het leven is geko men, wordt nog gemeld, dat het vlieg tuig, waarin Blount en verschillende an dere officieren hadden plaatsgenomen, onmiddellijk na den start tegen een boom vloog en neerstortte. Op den grond ge raakte het vliegtuig in brand. Vele in zittenden kwamen hierbij om. 2 at. 10 ot. 12 at. 10 ot. EX-KONING CAROL (PI.B.) van Rumenië, die naar Spanje was uit gewekenis op 23 October daar gearresteerd daar hy voorbereidingen had getroffen om zich naar Amerika te begeven en daar hy dikwjjls telefoongesprekken voerde met Lissabon. Duitsch weermachtsbericht Italiaansche vliegtuigen boven Engeland Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend Gevechtsvliegtuigen deden Donderdag korf na elkaar verscheiden aanvallen ,op de Britsche hoofdstad en bestookten in het Zuiden van het Britsche eiland eeni- ge havenplaatsen, fabriekscomplexen en verkeerswegen doeltreffend met bommen. Des nachts waren de aanvallen weer voornamelijk op Londen gericht, waar branden en ontploffingen het tot ver zichtbare teeken waren van ons succes. Voorts strekten de nachtelijke aanvallen zich uit tot bewapeningscentra en ha vendistricten. In het kader van de door het Duit sche luchtwapen ondernomen gevechts handelingen tegen Engeland, stegen voor de eerste maal Italiaansche ge vechtsformaties van haar basis in het bezette gebied op. Door stoutmoedig uitgevoerde aanvallen en welgemikte bom" men behaalden zij groote successen tegen ha ven complexen in het Oosten van het Britsche eiland. De vijand vloog des nachts Noord- en West-Duitschland binnen. Zijn bomaan vallen waren vooral gericht tegen Ham burg, waar op eenige plaatsen in het stadsgebied en in de haven branden en andere materieele schade veroorzaakt werden. Beschermd door een gesloten wolkendek drong de vijand met zwakke krachten tot de rijkshoofdstad door. Door hier en daar neergeworpen bommen ont stonden dakbranden en kregen gebouwen lichte schade. Voorts ontstond er een groote brand in een houtopslagplaats. In Berlijn en Hamburg zijn eenige dooden en gewon den te betreuren. Vijf vijandelijke vlieg tuigen werden neergeschoten. Duitsche en Italiaansche vliegtuigen worden niet vermist. depr Zeeland willen reizen, in Roosen daal aankomen zonder in het bezit te zijn van de uitzonderingsvergunning voor het betreden der Zeeuwsche eilanden. Om in de provincie Zeeland te mogen komen, dient men een verzoek tot het ontvangen van eën Vergunning te rich ten tot de burgemeesters van die ge- meenten, in welke mep zijn moet. Deze verzoeken worden na toetsing op de noodzakelijkheid van het bezoek en na dat de burgemeesters hun standpunt te i dien opzichte hebben bepaald, gezonden naar den bevoegden stafofficier, welke gedetacheerd is bij den vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris, die ,opnieuw het verzoek zal toetsen en de vergunning uitreikt. In het verzoek, dat men tot de burge- meesters richt, moeten zijn vermeldvoor- en familienaam van den bezoeker, be- roep, woonplaats en woonadres, datum en plaats van geboorte, bovendien de reden, waarom mén naar Zeeland wil 1 en de duur van het verblijf aldaarj I Personen, die den voorgeschreven weg I niet bewandelen en zich desondanks in i het ontruimde gebied bewegen, worden zonder nader onderzoek onmiddellijk ge- I dwongen, de eilanden te verlaten en moeten naar huis terugreizen. Aanvragen voor het verkrijgen van een j uitzonderingsvergunning, welke aan an- dere takken van dienst gericht worden, kunnen niet in behandeli|njg warden ge nomen. HET SLACHTVERBOD Strenge maatregelen tegen overtreders Aangezien is gebleken, dat pp sioimi- fmïge plaatsen hiet slachtverbod wlordtj Overtreden, tengevolge waarvan vlieesch zpinder bon wordt afgeleverd, vestigt het rijksbureau voior de voedselvoorziening in oorlogstijd uitdrukkelijk de aandacht, er op, dat zeer streng tegen deze (over treders zal worden 'opgetreden. Behalve dait tegen dien landbouwer, die zich schul. dig maakt aan een overtreding van het slachterbod pp de gewone Wijze eesb vervolging zal worden ingesteld, zal de landbouwjorisis-iorganisatie, waarbij hij is aangesloten, van haar bevoegdheid ge bruikmaken. pm hem as georganiseerde MAGDA LUPESCU (P.l.B.) welke met ex-koning Carol van Rumenië naar Spanje was uitgeweken, is daar ge arresteerd en naar Granada overgebracht. REIZIGERS NAAR ZEELAND htbban een ultzonderivergunning noodig Het is den laatsten tijd herhaaldelijk voorgekomen, dat ingezetenen van de meer Noordelijk gelegen provinciën, die KOSHIRO OlKAWA (PI.B) de nieuwe Japansche minister van Marine, die een voorstander is van de expansie politiek. te schorsen, waardoor hem' de uitoefe ning van zijn bedrijf geheel onmogelijk kan worden gemaakt. De handelaar, die zich aan overtredin gen als bovenb'ed'Oield schuldig maakt, zal van de levering aan de NederlandadheJ veehouderijcentrale worden uitgesloten. Hetzelfde zal geschieden met ©en ande ren handelaar, die voor hem zou optre den of hem vee aan de Nederl. Veehou- derijcentrale zou trachten in te leveren. Indien oen slager zich aan overtreding van het slachtverbod schuldig maakt, zal hij behalve, dat hij pp tl© gewone twiijze vervolgd wordt, geen toewijzing voor •rund. of varkensvLeesch meer ontvangen, waardoor hij zijn bedrijf niet meer zal kunnen uitoefenen. Het voorgaande moge ieen ernstige waarchuwing zijn voior al diegenen, die nog niet inzien', dat overtredingen als hier bedoeld in de huidige 'Omstandighe den de voedselvoorziening van het ge- heele volk ernstig in gevaar brengen en derhalve volstrekt ontoelaatbaar moeten worden geacht. SUIKERFABRIEK DOOR VOLTREFFERS GERAAKT HET WERK MOEST WORDEN GESTAAKT 25 DOODEN EN 6 GEWONDEN Vrijdagmorgen om 7 uur hebben En- gelslche vliegtuigen een bomaanval on dernomen op het dorp Puttershoek. Hun doelwit was het groote gebouw van de Coöp. suikerfabriek en raffinaderij Put tershoek, wielk gebouW door eenigê vol treffers is geraakt, waardoor groote scha de is aangericht en een groot aantal ar beiders is getroffen. 25 .arbeiders 'zijn door dezen Engelschen bomaanval ge- dopid. Zes mannen wierden göwond. De suikerfabriek ligt op eenigen afstand van het dorp en bestaat uit een groot centraal fabrieksgebouw met eenige bij gebouwen. Militaire objecten zijn hier in de buurt niet te vinden. Toen de Engel schen vliegtuigen hun al zoo vaak on- verklaarbaren aanval op deze fabriek ondernamen, waren eenige honderden arbeiders in de verschillende fabrieks- ruimten aan het werk. In totaal zijn op het oogenblik ongeveer zeshonderd ar beiders aan de fabriek verbonden. Drie zware bommen troffen het middenstuk van de fabriek, waaronder o.a. de sui kerzolders zijn gelegen. Hier waren vele arbeiders aan het werk en onder hen zijn de slachtoffers gevallen. Ook een zijgebouw is door de bommen zwaar be schadigd en voorts vielen er in de on middellijke nabijheid der gebouwen eenige bommen op een weg en in de weilanden. In totaal zijn zes of zeven bommen ge gooid. Centrum der fabriek een ruïne In het middengebouw, dat in een ruïne is herschapen, brak een zware brand uit, welke ook overige deelen van de fabriek bedreigde. De meedoiogenloozc aanval had in Put- tershoek groote ontsteltenis verwiekt. maar niettemin slaagden burgemeester W.. van j der Ploeg en de fabrieksdirectie er spoP. I dig in het reddingswerk te organiseeren. IMen had hiertoe dringend de medewer king noodig van andere gemeenten. Uit 's-Gravendeel, Dordrecht en Rpitterdaml kwamen motorspuiten, nadat om hulplwas 1 gevraagd, spoedig pp het terrein van j de ramp. Met de Puttershoeksdhe brand weer heeft men eenige uren het vuur hardnekkig moeten bestrijden, waarbij het gelukte den brand te blussehein. Omstreeks tien uur kon de brandweer inrukken. Hoe groot de schade precies is, kon niet worden vastgesteld. Aan machine- rien, voorraden is evenals aan het hoofd gebouw en de zijgelb'oowleo zeer aanzien, lijke schade toegebracht. Het werk in de fabriek moest wpirden stilgelegd, omdat; vopir den gang van het bedrijf thans, vitale gedeelten zijn weggevallen. 25 slachtoffers warden geborgen Al direct na het begin van het oprui- Imingswerk stond vast, dat 'een gnoot; aantal slachtoffers viel te betreuren. Ten einde 't bergingswerk te bespoedigen (werd de hulp gevraagd van de opruimingsploieg van den Gem. technischen dienst te Rot. terdaim, welke zich gespecialiseerd heeft op het bergen en identificeeren van lij ken. Voprts werd de assistentie inge roepen van de Geneeskundige Diensten! van Dordrecht en Rotterdam. Uit het gedeelte van de fabriek, dat door de voltreffers geraakt werd, kon den de 25 lijben worden geborgen. Het kostte daarna noig veel moeite deze lij ken te identificeeren, waarin' miem echter tegen den middag was geslaagd. Zesi gewonden (werden door de geneeskun dige diensten vervpprd. Ex-koning Carol en Magda Lu- pescu gevangen genomen Bij bomaanval op de suikerfabriek „Puttershoek" vielen 25 dooden Reizigers naar Zeeland hebben uitzonderingsvergunning noodig Gymnastiek op de lagere school met 1 Januari verplicht gesteld N»«bwe bonnen suiker (42), kaas (39), brood (12), vleesch (06), boter of vet (14) DE VERDUISTERING lil het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. Zonsondergang 26 Oot. 18 uur 21 min. Zonsopgang 27 Oot. 8 uur 28 min. 27 Oot. 28 Oot. Maan op: 1,56 3,15 Maan onder: 15,01 15,30 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 27 Oot. 11,13 23,59 4,38 17 01 28 Oot. 12,20 5,38 18,02 BjjJ de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur ie worden bijgevoegd. GEBREK AAN BRANDSTOFFEN OP HET PLATTELAND De samenwerkende besturen van de drie rk. boerinnen-organisaties, den Chr. Boerinnenbond en den Nederlandschen Bond van boerinnen en andere platte landsvrouwen, in totaal 45.000 leden om vattende, hebben een adres gericht tot den directeur van het Rijkskolenbureau in Den Haag. In dit adres wijzen de vrouwenorgani saties er op, dat haar gebleken is, dat bij de distributieregeling van vaste brand stoffen in het geheel geen rekening is gehouden met die gezinnen ,op het plat teland, welke voor het koken en der gelijke, zijn aangewezen op fornuizen of kookkachels en daarvoor niet gelijk in de steden gas kunnen gebruiken, aangezien dit ten plattelande ontbreekt. Voor de meeste vrouwen is het uit een financieel oogpunt ook onmogelijk om thans een electrisch fornuis met toe- behooren aan te schaffen. Bovendien zijn vele gezinnen in den laatsten tijd, die anders uitsluitend of voor een groot deel op petroleum kook ten, door schaarschte van dit product, er toe overgegaan een fornuis aan te schaffen. Zij zijn door de bestaande regeling zeer gedupeerd, omdat de toegewezen brand stof in vele gevallen noodig zal zijn voor het fornuis, en er zoodoende absoluut niets overblijft voor de verwarming van de vertrekken. Adressanten verzoeken den directeur van het Rijkskolenbureau met den mees ten nadruk, in de genoemde leemte te willen voorzien door aan de gezinnen waar men voor het koken op een kolen- fornuis is aangewezen en de keuken niet tevens dienst doet als woonvertrek, een extra rantsoen vaste brandstoffen be schikbaar te stellen en deze regeling met den graotsten spo'ed te willen treffen Stefani verneemt, dat de duce zelf be sloten had een Italiaansch lucht- korps naar het bezette gebied in Noord-Europa te zenden ter deel neming aan de aanvallen op Engeland. Het Duitsche opperbevel gaf onmiddel lijk zijn toestemming, het Italiaansche ministerie van luchtvaart heeft alle maat regelen voor de organisatie genomen. Het korps, dat onder bevel van generaal Fougier, een Italiaan van Corsicaansche afkomst, staat, is voortreffelijk toege rust.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1