Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 23 OCTOBER 1940 *££*2* OPGEN De Kern ABONNEMENT i Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14474 ADVERTENTIES PrIJ«: H cent per regel, minimum SO cent. BI) contract speciale prijzen. Grootte der lettere near plaatsruimte. „Succesjes" SO cent. Inzending tot morgens 10 uur POLITIEKE PROBLEMEN De vraagstukken san de Stilie Zuidzee De Groote of Stille Oceaan (Pacific) beslaat een derde van de oppervlakte der aarde. Hij is, met zijn 180 millioen vierkante kilometer oppervlak, grooter dan de beide andere Oceanen te zamen. Sedert het sluiten van het driemogend- hedenverdrag is deze weder het voor werp van alle gesprekken en van tal- looze vermoedens, evenals dit het geval was na het sluiten van de overeen komst van Washington, door Japan in 1936 opgezegd Deze weinige feiten dui den genoegzaam aan, dat het overbe volkte Japan aan den Stillen Oceaan zich daarbij geplaatst ziet tegenover de drie andere mogendheden; de V!S., Groot Brittannië en Frankrijk. Naar de ruimte gerekend is de verdeeling van de drie mogendheden zoo, dat hun kerngebie den om den Oceaan heen liggen: de Angelsaksische in het Oosten en Zuiden, de Fransche en Japansche in het Wes ten. Hier ligt het zenuwcentrum van de spanning, waartegenover alle andere in het niet verzinken. Orn zich een goede voorstelling te kun nen maken van den toestand moet men dien niet beoordeelen naar Europeesche maatstaven. In Europa b.v. speelt het Kanaal, aan den westelijken uitgang van de Noordzee, een rol van ongeveer soort gelijk gewicht. Doch hier aan den Stil len Oceaan zijn de verhoudingen heel anders, wat grootte betreft. Reeds bij een straal van 500 km. komen groote deelen van de drie groote mogendheden: Groot-Brittannië, Frankrijk en D'uitschland met elkaar in aanraking. In dezen kring bevindt zich in Europa het gebied met de grootste dichtheid van bevolking, de voornaamste industrieën, de drukst be zochte havens en de hoogste cultuur. Wil men in Oost-Azië hetzelfde berei- kén, dan zou men reeds een radius van 2500 km. moeten nemen. Daarbij moet men niet uit het oog verliezen, dat de centra der Jap3nsche industrie 2500 km. verwijderd liggen van het Britsche steun punt Hongkong en zelfs 5000 km. van Singapore. Hel door de Amerikanen het meest versterkte eiland Luzon op de P h i 1 i p p ij n e n is eerst na 3000 km. bereikt. Dat zijn afstanden, die in Europa in vogelvlucht gelijk staan aan den af stand van'Moskou naar Londen. De haven Taiman op Formosa ligt 2500 km. verwijderd van Tokio. Hecht men aan dit eiland in weer-politiek op zicht hooge beteekenis, dan bedraagt de afstand van Honkong nog ongeveer 700, van Manilla 1000 en van Saigon, de hoofdstad van Fransch Indo-China, zelfs 2100 km. Daartusschen ligt de Zuid-Chi- neesche Zee, welker Zuidelijke uitgangen worden beheerscht door de Straits Sett lements met de geweldige zeevesting Singapore, Britsch Noord-Borneo en Nederlandsch-Indië. Het is waar, dat al deze landen voor het moederland slechts randgebieden vor men, terwijl Japan als kerngebied onmid dellijk naast de deur is. Want in weerwil van de voor Europeesche verhoudingen nog altijd geweldige afstanden binnen het spanningscentrum, die na tuurlijk, ongeacht alle technische vor deringen, niet mogen worden onderschat, zijn deze toch naar verhouding gering, wanneer men daarnegenover de grootte van den Stillen Oceaan stelt, zooals men noodzakelijKerwijze moet doen wanneer men zich rekenschap wil geven van de onderlinge ligging van Amerika, Australië en Japan. Nemen wij eerst de directe lijn Yoko hama (Tokio)—San Francisco, met het steunpunt voor de vloot San Diego. Deze afstand bedraagt 800 km zonder dat men daarbij op een eiland stoot. Bijna even lang is de afstand YokohamaSidney, het Engelsche centrum in Australië. Langs dezen weg echter liggen talrijke eilan den. De kernge bieden van de drie voornaamste mogendheden zijn evenwel gescheiden door een enorme watervlakte, zoodat zij niet zoo gemakkelijk met 61- kaar in contact kunnen komen. Van overwegend belang is bij deze beschouwing Amerika, die een enorme vloot heeft, terwijl zijn scheepsbouw en wapenindustrie voor hun taak berekend zijn. Wanneer men het groote aantal kruisers, vliegtuigmoederschepen en den grooten tros in aanmerking neemt, moet men wel tot de conclusie komen dat de oorlog op de Oceanen niet in defensieven, doch in offensieven zin zal worden ge voerd. Ook de slagschepen, waaraan Amerika de oude, beslissende rol schijnt PIERRE LAVAL (P.I.B.) Tydens een verblijf in Frankrijk heeft Hitler den vice-president van den Fran- schen ministerraad, Pierre Laval, ont vangen, Bij deze bespreking was de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentropf tegenwoordig OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK aischen vale doaden Te Vichy ontvangen berichten beves tigen, dat overstroomingen ook in het Roussillongebied ontzaglijke schade ver oorzaakt hebben. De bewoners van Prats, die er na drie uur van bovenmenschelijke inspanning in slaagden Céret te berei ken, zeiden, dat de verwoesting als ge- vol^ van de overstrooming daar even schrikbarend zijn als in de andere ge bieden. Bergstortingen en geweldige aard verschuivingen vielen voor. De gehuchten la Forge, Houstalets en Banat zijn ver dwenen. Te Tech heeft de vloed *fabrie ken, raadhuis, school, kerk en huizen weggespoeld. Dertien menschen Zijn er aan ten offer gevallen. De inwoners vluchtten de bergen in. Tuinen, lande rijen en boomgaarden werden bedolven. De ravitailleering van de heele- streek dreigt moeilijk te worden. Prats kan men waarschijnlijk slechts door Spanje heen bereiken. Onophoudelijk worden pogin gen gedaan om de verkeerswegen te herstellen, het puin en de ruïnes op te ruimen en de slachtoffers op te sporen, vooral van de plaatsjes Amélie-les Bains en Palalda. Te Elne, Montesquieux, St. Genis en Ortaff zijn de lijken van 24 vermisten geïdentificeerd. Er zijn nog vijf lijken uit het water gehaald. Het telefoonverkeer tusschen Prats en Amélie-les Bains is hersteld. JOHN L. LEWIS, (P.IB) de meest markante persoonlijkheid in de wereld der georganiseerde Amerik. arbeiders en leider van de plm, 4 millioen leden tellende vakvereeniging van de commissie voor industrieele organisaties, zal Vrijdagavond voor alle drie der grootste zenders van de Ver. Staten een politieke rede van een uur houden. te willen blijven toekennen, zijn, wat zeewaardigheid en actieradius betreft, daarop berekend. Het marineluchtwapen is buitengewoon sterk en eveneens be stemd voor den aanval. Duitsch weermachtsbericht Fabrieken bestookt Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: In den loiop van 'den. dag van 21 October hebben gevechtsafdeelingen Lon den en andere belangrijke doelen in Mid den- en Zuid-Engeland met bommen aan gevallen. In Londen ontstonden talrijke nieuwe branden. In de fabrieken van vliegtuigmotoren te Ley land, ten Noorden van Liverpool en in twee andere wa penfabrieken werden belangrijke monta ge- en machinehallen vernietigd. Door treffers op troepenkampen en vlieg velden gelukte het loodsen en op den grond staande vliegtuigen te vernietigen. Andere succesrijke aanvallen golden ver scheidene olieopslagplaatsen en haven werken. Bij een aanval op een convooi voor Engelands Oostkust werd een koopvaar dijschip van 3000 br. t. midscheeps zoo zwaar getroffen, dat met zijn verlies te rekenen is. In den nacht op 22 October gingen de vergeldingsaanvallen op Londen en de aanvallen op andere steden van Enge land voort. Branden en ontploffingen kon den worden vastgesteld in voor- de oor logsindustrie belangrijke fabrieken te Birmingham, Coventry en Liverpool. Het leggen van mijnen voor Engelsche havens werd zonder onderbreking voortgezet. Marineartillerie heeft opnieuw Dover on der vuur genomen. Gelijk reeds gemeld hebben verscheide ne Engelsche snelle booten een voorpost- boot met hun machinegeweren beschoten De voiorpostboot beantwoordde, gesteund door een kustbatterij van de oorlogsma- rine, het vuur. Een vijandelijke snelle boot werd tot zinken gebracht; de andere wendden den steven. 's Nachts Düitschland binnenvliegende vijandelijke vliegtuigen hebben eenige bommen gewo2*pen zonder militaire scha de aan te VMchten. De vijand verloor gisteren 2 vliegtuigen. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist; Italiaansch weermachtsbericht Gevecht in de Roode Ze© lil zijn weermachtsbericht; no. 137 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend In den nacht van 20 op 21 October zijn onze torpedobooten in het Zuidelijke deel van de Roode Zee uitgevaren om op zoek te gaan naar een groot vijande lijk konvooi dat krachtig beschermd werd door kruisers en torpedojagers en te voren door verkenningsvliegtuigen was waargenomen. Eenige van ,onze torpedo- bo.oten ontdekten het konvooi tegen mid dernacht en deden daarop met verschei dene torpedo's een vastberaden aanval ondanks het hevige afweervuur van de begeleidende vijandelijke kruisers en tor pedojagers. Kort na dit eerste gevecht deden an dere torpedobooten een aanval op het konvooi en slaagden er eveneens in eeni ge schepen te torpedeeren. Als gevolg van dit optreden ontstond er een hevig nachtelijk gevecht tusschen onze torpe- dobocten en de vijandelijke escorte-vaar tuigen, die in de meerderheid waren. Het gevecht duurde tot den ochtend voort. Op dat oogenblik geraakte een der vijan delijke kruisers van het type Sydney van 8000 ton onder het vuur der kust verdediging van de Italiaansche marine op de éilanden in het Zuidelijke gedeelte van de Roode Zee. De kruiser werd her haaldelijk getroffen en ernstig bescha digd, waarna hij genoodzaakt was zich met sterk verminderde vaart terug te trekken. Vervolgens werd opgemerkt, dat het vaartuig zich in open zee in moeilijk heden bevond. Het stopte en andere En gelsche schepen snelden het te hulp. Tijdens dit optreden werden zes koop vaardijschepen tot zinken gebracht en andere ernstig beschadigd. Slechts een van onze torpedobooten werd door het vuur van een vijandelijken kruiser getroffen. Ondanks de opgeloo- pen zware averij wist de torpedoboot zich nog onder bescherming te stellen van de kustbatterijen der Italiaansche marine. De verliezen onder de bemanning zijn gering. In een dal in Zuid-Noorwegen is eenige dagen geleden een reusachtige ikonings- tairemd van 11/2 \meter lengte en met een vlucht vain 2.3 meter geschoten. De arend, een zeer zeldzaam exemplaar, had een jachthond taangevallen, vfopr hij' neer gelegd werd. HET BEWAREN VAN AFVAL bij gemeente-verordening vaitgesteld In de Staatscourant van gisteren zijn twee besluiten opgenomen van de se cretarissen-generaal van de departemen ten van landbouw en visscherij en van binnenlandsche zaken, waarin de ver plichting tot bewaren en ter beschikking stellen 'van afvallen van levensmiddelen en van dierlijke afvallen geregeld wordt. De regelen betreffende de wijze waarop de afvallen bewaard en ter beschikking moeten worden gesteld, zullen nader door de gemeenteraden hij! verordening worden vastgesteld. Beide besluiten treden een maand na de afkondiging (22 October) in werking. Hij die de verplichting tot bewaren en ter beschikking stellen niet nakomt wordt gestraft met een boete van ten hoogste f 1000 of met hechtenis van ten hoogste zes maanden. DUITSCH OP DE SCHOOL Bij de herdenking van het vijftigjarig bestaan van de Deutsche Oberschole te Rotterdam, heeft de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, Maandag een rede gehouden. Bij deze gelegenheid roerde de Rijks commissaris de discussie aan, die ont staan is naar aanleiding van de vraag, in hoeverre het onderwijs in het Duitsch ook aan de Nederlandsche lagere scho len verstrekt moet worden. Hij heeft den zin van dit debat niet begrepen, omdat prof. Snijder, die blijkbaar door deze discussie aangevallen moest worden, im mers juist in zijn tegenwoordigheid open lijk met nadruk verklaard had, dat uit gebreide beoefening van het Nederlandsch hem na aan het hart lag. Dat is ook bij hem, den Rijkscommissaris, het geval en er is nooit sprake van geweest 't Duitsch eenigszins ten koste van het Nederlandsch te beoefenen. Hij kan zich niet geheel aan den indruk onttrekken, dat deze on vruchtbare uiteenzettingen, die op een misverstand berusten, uitgaan van instan ties, die destijds voldoenden tijd en mid delen hebben gehad om althans, het Ne derlandsch die ruimere zorg te doen toe komen, die hijzelf beoogt. Ik geloof anderzijds, zoo ging de Rijks commissaris voort, dat de Nederlandsche kinderen hun opvoeders in de toekomst niet dankbaar zouden zijn, indien zij ook het Duitsch niet werkelijk beheerschen, want met Duitsch zal men in de toekomst niet alleen op het vasteland, maar ook buiten ons continent overal terecht kun nen. De Rijkscommissaris werkte deze ge dachte verder uit en stond daarbij stil bij de beteekenis van het schoolonder wijs en bij de opvoeding, zooals deze volgens Duitsch standpunt opgevat moet worden. Het gaat niet om de kennis al leen, ook niet om de lichamelijke vor ming, doch daarom, dat de scholieren tot jeugdige persoonlijkheden worden, die zich de eigen kracht bewust wor den en deze kracht leeren gebruiken. Wij willen, zoo zei hij, dat jonge, bewuste menschen opgroeien, die weten wat het leven van hen eischt en wat zij van het leven hebben te verwachten. VERSCHILLENDE BERICHTEN Schoenen mat houten zolen ©n hakken Onze schoenindustrie bij: ontstentenis van den aanvoer van schoenleer uit Zuid- en Midden-Amerika, Australië en de Kaap, heeft de productie van schoenen ter hand genomen met houten hakken en zolen. Waarschijnlijk zal men reeds in het midden der volgende maand met den verkoop zonder bon van dit schoenen- fiajbrikaat een aamvara/g maken. (HM.) Overreden door autobus Gistermiddag liep het 5-jarige zojoptje van den heer V. ira. de Brouwersstraat te E die te spelen. Op een gegeven oiogenr Iblük bevond de joingjen zich op d^m rij weg, juist teen een autobus van de Weblo uit Bennelkoim naderde. Voordat de chauf feur. die op het laa tste moment zag wat er dreigde te gebeuren, kon remmen of uitwijken, Werd de jongen gegrepen doof de autobus en op slag gedood. Trein ramt vrachtauto Tengevolge van den. mist is op den onbewaakten overweg nabij O o s t h u i - zen (N.-H.) een ernstig ongeluk gebeurd dat echter gelukkig geen menschenlevens heeft geëischt. Een auto, welke geladen was met aard appelen en uien en bestuurd werd door Vlootiteunpunten en afstanden in den Crooten of Stillen Oceaan In 1939 waren er ruim 45 millioen motorrijtuigen op de wereld Straatmuziek en venten niet door lieden die werken kunnen Maatregelen tot brandstofbe- tparing op de scholen De nieuwsberichten om 8- en 10 's avonds via de Radiocentrales DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. Zonsondergang 23 Oot. 18 uur 28 min. Zonsopgang 24 Oot. 8 uur 23 min. Maan op: Maan onder: 24 Oot. 23,24 13,27 Laatste Kwartier 6,24 ■TM.i.iy.ii i ■n.i m. mmm Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 24 Oot. 7,09 19,48 0,53 13,22 By de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. den eigenaar, den heer Bloemendaal uit Andijk, werd op dezen overweg gegre pen door den sneltrein Enkhuizen-Am sterdam, die ongeveer kwart voor één Oosthuizen passeert. Eein geweldige slag weerklonk. De auto, werd door de loco motief opgenomen en geheel vernield aan de spoorlijn neergesmakt. Het bleek, dat de heer Bloemendaal en diens metgezel het levend enaf hadden gebracht. De be stuurder had een lichte hersenschudding Door de botsing liep de locomotief uit de rails en kwam ongeveer 500 meter verder tot stilstand. Straatmuziek en vonten D e secretaris-generaal van Sociale Za ken heeft aan de gemeentebesturen! me degedeeld, dat de Duitsche autoriteiten de aandacht hebben gevestigd op het optre den vlam straatmuziikiajntejn. Onder deze personen bevinde^ zich tal van jonge; menschen (meestal geen beroepsmusici), die in staat zijin tot het verrichten vara; productieven arbeid en daartom niet als straatmuzikant werkzaam dienen te zijtas. D e secretaris-generaal acht het wiem- srihelijjk. dat voortaan geen vergunningen tot het maken van straatmuziek word©n verleend iaan personeln in de (kracht van hun leven, die tot het verrichten vain meier productieve*! arbeid in staat zijn. 1 Verder is hem gebleken, dat jonge, krachtige personen, die tot werken iirj staat zijln, in den laatstetn tijd trachten! als venter aan den (klost te kotmeut, op! een wijize, die veel wieg heeft van be delarij!. De secretaris-generaal verzoekt den gemeentebesturen dit soort venten, dat als een uitwas dient te worden be schouwd tegen te gaan en daarmede re kening te houden bijl het verleetaien van ventersvergunninigen. Aan dergelijke per sonen zal in vootkiomelnde gevallen werk, zooi noodig in Duitschlajnd, öioetefni wor den aangeboden. De wateren vain het Verre Oosten lOo. nen rijkelijk de moeite vara de walvisen jagers. Reusachtige beesten worden ge vangen. waaronder er zijln, die «en ge wicht hebben vara 105.000 kilo. Een van deze reuzen der zee was 18 meter lang en 4 mieter en 90 centimeter in doorsnee. De dieren worden op het moe derschip „Aleut", van een Russische maat schappijl, dat met de modernste techni sche installatie is uitgerust, verwerMJ Binnen 55 minuten is een. reusachtige wal- visch geheel verwerkt. I I I hl De Hongaarsche minister van landbouw, graaf Michael Telelki, reist Zaterdag naar Rome. waar Hongaarsch-Italianscbe laindbouwbesprekAngen gehouden zullen worden, ter beantwoording van het be zoek, dat de Italiaansche minister van landbouw, Tassinari, in Februari aan Hon garije gebracht heeft, _j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1