i Hoe staat de maan BONS, DIE GELDIG ZIJN BLOEM. Van 5 Oct. t/ml. 1 Nov. bon 78 (algemeen) 1/2 pond. BOTER, MARGARINE EN VfX Bon 13 (hoterkaart) 1/2 frond boter van 19 tot en met 25 October bon 13 (vetkaart) }f£ pond margarine óf 'bloter van 19 tot met 25 Oötofer. Niet gebruikte bons gel!- dig tot en mfet 1 November. BROOD. Van 21 t/m. 27 Oct. brood bonnen 11, (geldig t/m. 29 Öct.) GRUTTERSWAREN. Van 5 Oct. t/m. 1 Nov. bon 76 (algemeen) rijst, rijste- meel of -bloem (1/2 pond)- bon 77 (algemeén) havermout, havervlok ken, gort of grutten (1/2 pond). Van 9 Sept. t/mi 1 Nov. bon 28 (alge meen) maizena, puddingpoeder, pudding- sauspoeder of griesmeel (1 ons) twee bonnen 28 voor 225 gr. verpakte maizena; bon 15 geldig t/m. 1 November 1 ons macaroni of vermicelli of spaghetti; BRANDSTOFFEN. Boras.01, 02, 03 (brand- stojffenkaart, haiard'ön iein kjajdhieHs)" per bon éen eenheid steenkolen, anthraciet; enzl; Ib'ans 04, 05 en 06 é;é)n eenheid turf; leventueel! Warden deze iblohs nog aangewezen voor steenkolen of andere) vaste brandstoffen. Gel'digheidsnduur ge*, durende October. PETROLEUM. Van 9 Sept. t/m. 3 Nov. zegel periode 6. Van! 9 Oct. t/m. 10 Nov. op bon periode A 2 1. petroleum voor verlichting. SUIKER. Van 28 Sept. t/m. 25 Oct. bon 109 (algemeen) (1 kg.) THEE of KOFFIE. Van 28 Sept. t/m. 8 Nov. bon 114 (algemeen) 75 g.. thee of pond koffie. VLEESCH en VLEESCHWAREN. Van 21 Oct. t/m. 27 Oct. (ook geldig t/m. 3 Nov.) Vleeschkaart bonnen „05 vleesch" voor vleesch of vleeschwaren, „05 worst, vleeschwaren" voor vleeschwaren. ZEEP. Van 19 Oct t/m. 12 Nov. bon 55 (algemeetj) 150 g. toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 g. huishoudzeep, of 200 g. zachte zeep of 250 g. zeeppoe der of 125 g. zeepvlokken of 250 g. zelfwerkende waschmiddelen of 200 g. vloeibare zeep. De bonnen voor een extra-rantsoen toiletzeep geven van 31 Aug. 1940 tot en met 24 Januari 1941 recht op toiletzeep (oude samenstelling) van gemiddeld ge wicht. (Dit geldt dus niet voor alle extra-zeeprantsoenen, gelijk sommigen abusievelijk begrijpen). Var 31 Aug. tot en met 31 December bon 1^6 (tegelijk met de textielkaart uit gereikt) 50 g. scheerzeep of een tube scheercrême. I De inleggingen bij de Noorsche parti culiere banken hebben den hoogsten stand sedert vijftien jaren bereikt. Volgens 't blad Tidens neemt de buitenlandsche handel weer vasteren vorm aan. Den laatsten tijd zijn handelsverdragen geslo ten of vernieuwd met Denemarken, Zwe den, Finland, Itajië en Griekenland. Volgens Associated Press meldt de Daily Express onder het opschrift „sen- sationeele mutaties bij de Home Fleet", dat admiraal Sir Charles Forbes is afgetreden als bevelhebber van de Home Fleet en wordt opgevolgd door admiraal Tovey. De 55-jarige Tovey is de jongste admiraal der vloot. i Naar wij vernemen, is van Duitsche zijde toegezegd dat een hoeveelheid Rus sische katoen voorde Twentsche textielindustrie zal worden beschikbaar gesteld, welke toereikend zal zijn om het bedrijf verscheidene weken op gang te houden. Reeds zijn eenige partijen katoen en celwol in Twente aangekomen, welke op toewijzing van het Rijkstextielbureau zullen worden verdeeld. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 19 Octdbter. f 1000 taet premie van f 30k)009249. Pretaie van f3000: 11064. f400: 7326. f 100 9197, 22411. KORT EN BONDIG Op tachtigjarigen leeftijd is te 's-Gra- venhage, na een kortstondige ongesteld heid, de heer Gerard van Huizen, be kend letterkundige en schrijver van vele rojmiens ©n novellen overleden. D.N.B. meldt uit Stamboel, dat de straatweg tusschen Konia en Antalja aan de Noordkust van de Middellandsche Zee voltooid is. Deze weg loopt over den Zuidelijken uitlooper van het Taunus-ge- bergte en heeft een lengte van ruim 200 km. De nieuwe weg is vooral daarom van belang omdat hij de eenige directe verbinding van de oevers der Middellandsche Zee naar het binnenland van Anatolië vormt. Een in het Fransche staatsblad gepu bliceerde wet bepaalt, dat buitenland sche onderdanen van Joodsch ras terstond op besluit van de bevoegde pre fecten in concentratiekampen kunneft worden ondergebracht. Een speciale commissie, die is toegevoegd aan het ministerie van binnenlandsche zaken, wordt belast met de organisatie van en het beheer over deze concentratiekampen Buitenlandsche Joden, die niet in con centratiekampen worden ondergebracht kunnen een gedwongen verblijf toege wezen krijgen. Volgens Stefani verluidt te Sofia, dat Eden, de Britsche minister van oorlog, zich van Egypte naar Turkije en Grie kenland zal begeven, om, na het misluk ken der Britsche Balkanpolitiek, een laat ste poging te ondernemen nog iets te redden. Op grond van een in het staatsblad gepubliceerde wet wordt de Fransche minister van verkeerswezen gemachtigd acht milliard francs ter beschikking te stellen voor het werkverschaffingspro- gram in zijn ressort. Van bevoegde Noorsche zijde wordt officieel verklaard, dat er in Noorwe gen geen concentratiekampen zijn en geen plannen bestaan voor het oprichten hiervan. Deze officieele verklaring is een antwoord op een bericht van den En- gelschen berichtendienst, waarin werd be weerd, dat er in Oslo naar aanleiding van een betooging van 't Nasjonal Samm- ling ongeregeldheden waren ontstaan en dientengevolge door de Noorsche poli tie concentratiekampen zouden zijn inge- LAND- EN TUINBOUW Do teelt van tuin- en landbouwzaden Het A.N.P. meldt: In het persbericht //Teeltplan akkerbouw oogst 1941" van 29 September, wordt een onderscheid gemaakt tusschen gewensohte en niet-gewensohte gewassen en wordt de teelt van deze laatste zonder meer ver boden. Een absolnnt verbod is dit echter niet, aangezien de provinciale produotie- comnussarissen onder bepaalde bedrijfs omstandigheden van dit verbod vrijstelling kunnen verleenen. Nu slaat dit verbod, zooals ook uit de opsomming van enkele voorbeelden blijkt, op sommige onzer handelsgewassen, waar van de zaden, hetzij rechtstreeks, hetzij na een of andere bewerking te hebben ondergaan, voor consumptie bestemd zijn. Er is echter ook een belangrijke groep van andere zaden, die men hier te lande gewoonlijk samenvat onder de aanduiding tuin- en landbouwzaden, om ze van de voorgaande te onderscheiden. Men bedoelt daarmede n 1. die zaden, welke niet als zoodanig, al of niet na een bewerking, voor consumptie dienen, maar die uitslui tend gebruikt worden als zaaizaad. Hiertoe behooren b.v. groentezaad, bloe- menzaad, suikerbietenzaad, voederbieten- zaad, koolraapzaad, knollenzaad, graszaad, klaverzaad en dergelijke. Het spreekt vanzelf, dat het geenszins de bedoeling is de teelt hiervan geheel te verbieden wel is het noodzakelijk haar binnen bepaalde grenzen te houden. Te zijner tijd zal een regeling worden bekend gemaakt, waarbij de voorwaarden worden gesteld, waaronder de teelt van deze tuin- en landbouwzaden in 1941 kan worden toegestaan. VOOR DE HUISVROUW richt. als de lange winteravonden komen Nu zoo velen in een deel van ons land om tien uur //binnen moeten zijn", wordt de ouderwetsohe huiselijkheid weer in eere hersteld. In de knnst der huiselijke gezelligheid zijn onze vooronders uit den tijd van de Camera Obsoura wel ware meesters geweest en daar, zooals het spreekwoord zegt, de appel niet ver van den boom valt, hebben ook wij, moderne Nederlanders, meer dan in sommige andere landen bet geval is, een zwak plekje in het hart voor knusse huiselijkheid. Vele families in steden als Den Haag maken reeds de logeerkamers in orde, opdat de visite niet steeds naar huis zal behoeven te gaan en men spreekt van bridge-drives en van kleine, intieme feestjes aan huis. Doeh op welke wijze men zioh ook tracht te ontspannen één ding staat vasttegen een uur of tien komt onvermijdelijk het verlangen naar een hartig hapje, dat de gastvrouw, zonder koken en zonder bakkeD, bijzonder gemakkelijk kan maken en waarvoor onze kaas tegenwoordig zoo veel toepassing vindt. Om te beginnen kan ze kleine beschuitjes of crackertjes besmeren met een mengsel van geraspte kaas en boter, met wat peper, zout en fijngehakte peterselie of selderij erdoor. Deze zelfde /,kaasboter" smaakt ook zeer goed tnssohen dunne sneetjes roggebrood, de zg. kaasdobbelsteentjes. We leggen b.v. vijf sneetjes op elkaar, met telkens een vrij dikke laag kaasboter ertnssohen. Dan snijden we deze broodjes verticaal door, zoodat er kleine, veel-lagige hompjes ontstaan. Een variatie hierop vormen de //kaas troffels", waarvan het recept hier volgt. 1 ons zwart roggebrood, 2 ons oude kaas, 3 afgestreken eetlepels boter, wat peper en wat zont. Maal het roggebrood en de kaas door een rleesohmoleotje. Houd een paar lepels kaas apart. Vermeng de kaas, het rogge brood en de boter met elkaar en maak de massa op smaak af met peper en zout. Maak er balletjes van en rol deze door de achtergehouden geraspte kaas. KERKNIEUWS Qu. Geref. Kerk. ZIERIKZEE. Zondag 20 Oot. 10- en 2,30 uur ds. Hoogendoorn. Nijverheid en Techniek Vliegtuig is geen auto Op instigatie van president Roosevelt zal de Amerikaansohe vliegtuigindustrie haar productiecapaciteit moeten opvoeren tot een van 50.000 (militaire) vliegtuigen per jaar. Voor mensohen, gewend aan produotieoijfers als een millioen Ford of Chevrolet automobielen per jaar, lijkt dit getal vrij klein. Een vliegtuig eohter is geen automobiel en, ook al is het mogelijk bepaalde methoden van de automobiel- productie te copiëeren en, wat dat betreft, van andere industrieën, van massaprodaotie is voorloopig in de vliegtuig-industrie geen sprake, kau geen sprake zijn, omdat een vliegtuig een uiterst gecompliceerd appa raat is en buitendien aan eisohen in zake afwerking en kwaliteit moet voldoen, welke wij in geen enkele andere industrie, laat staan de Amerikaansohe automobiel industrie, aantreffen. De //loopende band", waarmee too graag wordt geschermd, is dan ook een volslagen onbekend begrip in de vliegtuigindustrie. Misschien, dat wij over ettelijke jaren, als de sport- vliegerij wérkelijk populair zal zijn ge worden, wel zullen kunnen spreken van massaiabrioage, voorloopig eohter blijft het seriefabricage in betrekkelijk groote kwantums. VERKEER EN VERVOER Benzino per aangewezen rit Als uitvloeisel van de coördinatie van het beroepsgoederenvervoer komt er een regeling, welke tot doel heeft dit vervoer met zoo eoonomisoh mogelijk gebruik van motorbrandstof te ordenen. De Nederl. Organisatie van het Beroepsgoederenver voer langs den weg zal een Centralen BevraohtiDgsdienst instellen. Voortaan zal aan bedrijven niet meer reoht8treeks benzine toegewezen worden, dooh de benzine zal gegeven worden voor de uitvoering van ritten, door dezen Cen tralen bevraohtingsdienst opgedragen. Daardoor zal de voorziening in de ver voersbehoeften met een zoo zuinig mogelijk gebruik van brandstoffen gewaarborgd worden. UIT VROEGER DAGEN Voorboden van «Duvelant» ii i 19. Niemant en zal schapen snijden of rammen na St-Pieters dagen ingaande den tot St-Maarten toe, op een boete van 27 Soh., en die regter mag se daarvoor indagen en tot rede bedrijven of kennelijk maken. 20. Op ommegangen, kermissen, eerste missen, zoo mag de regter onderzoeken in alle kramen op der strate, of daar ij mant lange messen ingeleijt heeft daar men ijmant mede kwetsen mogte, dat op een boete van 5 Soh. en die andere wapens heeft 27 Sohell., en zijn zij beide van bnijten, zoo mag se die regter daarvoor houden of haar goet verooopen. 21. Zoo wanneer die regter met schepe nen oorbaar dunken zal, om te waeoken, zoo zal die regter met drie schepenen gaan en kloppen die waken daar men gewoonlijk aanklopt, twee twee, of vier vier, of zoo 't henlieden goeddunken zal, die zullen gehouden zijn te waken op een boete van 27 Soh., of die regter zal in de stede van die onwillige een ander huere, en winnet intwee schatte, en die boete anderhalf schatte. 22. Die wakers zullen in die wake gaan als de kloeke negen heeft, en wake tot 5 ure toe, en niemant en zal een ander in zijn stede zetten of hueren, hij en zal ten minsten 15 jaren out zijn op etn boete van 27 Soh 23. Geen Taaimans en znllen meer nemen van enig geding op een dag van regte van een der zake dan 4 gr. op een boete van 27 Schel, en waart dat ijmant begeerde aan den regter' éen 'taalman te hebben om zijn geit, die zal komen Son- daags te bantijde onder den Ban, zoo zal die regter alle Taaimans indagen, en zul len den persoon helpen om 't zelve Loon en willen sij niet doen zoo verbeuren tij 27 Soh. en zullen binnen den Lande geen Talo sprekende doen, doen sij daarover dat is op een boete van 10 Soh. parasijs. 24 Niemant en zal meer dan eenen hont houden op zijn hof op een boete van 5 Soh. en den anderen weg doen of doodslaan. 25. Zoo wie eenige beesten schut van zijn goed, dat binnen den amb. en heer- lijkh. niet en leijt, die zal ze? mogen schatten binnen tot zijnen huijze, met kennis van drie gebueren, en die gene die de beesten toebehoort zal se mogen lossen met drie bueren en verborgen se te regte te brengen na die regter van den amb. daar de schutting bekent is, en daar zal de voors. schutter regt plegen. 26. Niemant en zal assie garen, hij en zal se, zoo leggen en bewaren van stroo, dat hinder doend mag, daar zal den regter ommegang op doen met schepenen op eenen dag als 't hein gelieven zalen waart dat die schepenen dagte dat se onlofifelijke ware af te lage, dat's op een boete van 27 sohellingen en die assie te leggen, daar schepenen wijsen znllen. 27. Zoo wanneer regter met schepenen ordonneert 't doen roepen in vorsten dat I een ijgelijk voor zijn deure zal zetten een tobbe met een oosrat, of te gelte of eenig bijte te slaan op 't ijs ftgter zijn huijs, die zal gehouden zijn 't zelve te doen op een boete van 27 sohellingen alsoo de regter en sohepenen ordonneeren znllen twee en twee, of drie en drie, die regters op deze stukken alle dagen ommegaan. B. W. G. B. TELEGRAMMEN de duitsche luchtaanvallen op londen Vrijdagavond zijn formaties Duitsohe bommenwerpers wederom opgestegen van alle Duitsohe vliegvelden om over Het Kanaal naar Engeland te vliegen. Evenals in vorige naohten gingen zij naar Londen en andere Engelsohe indnstrie-steden om de groote fabrieken, waarin Engeland zijn wapenen maakt, te treffen en haar ver nietiging voort te zetten. Naar het D.N.B. verneemt droeg het optreden van het Duitsohe luohtwapen te Londen in den naoht van Donderdag op Vrijdag het karakter van een aanval op groote sohaal. Behalve bommen van lioht en middelzwaar kaliber, werden ook een aantal bommen van het zwaarste kaliber uitgeworpen, zooals tot dusverre sleohts in enkele ge vallen zijn gebruikt. Eenige honderden gevechtsvliegtuigen bewogen zioh boven de stad en lieten bun bommen neerkomen op belangrijke militaire doelen. Het gewicht yan de bommen bedraagt verscheidene honderdduizenden kilogram men. Een statistische berekening van den gezamenlijken duur van het luchtalarm in Londen voor den tijd van 15 September tot 17 October 1940, uit zeer betrouwbare bron afkomstig, komt tot belangwekkende getallen, volgens welke er in Londen over dag gedurende 120 uren een toestand van luchtalarm heersohte. Des nachts van het invallen der duisternis tot het ochtend krieken moesten de Londenaren gedurende 350 uren in de schuilplaatsen vertoeven, hetgeen overeenkomt met een dagelijksohen duur van het lnohtalarm van bijna 11 uren. hevige regenval in spanje De dagenlange regenval in Catalonië en Zaid-Spanje heeft talrijke rivieren en beken daar doen zwellen en groote land streken doen overstroomen, waardoor groote schade is ontstaan. Vooral de stad Gerona in Catalonië heeft zwaar van het water te lijden, dat in sommige straten tot de eerste verdieping der huizen staat. bommen op den birmaweg Japanneesohe vliegtuigen hebben Vrij dag den Birmaweg in de provincie Yoenan, enkele aren nadat deze heropend was, gebombardeerd en een, voor het verkeer belangrijke brug zwaar beschadigd, zoo meldt het opperbevel van de Japanneesohe vloot in Zuid China. aanval op gibraltar verwacht? Het staatsblad van Gibraltar publioeert een verordening, volgens welke alle Engel sohe onderdanen in Gibraltar tnssohen de 18 en 41 jaar militairen dienst moeten verrichten. Met veel mensohen en materiaal worden de vestingwerken den laatsten tijd voorwaarts gebracht. Men heeft te Alge- oiras den indrnk alsof de Engelsohe over heid te Gibraltar eiken dag een grooten aanval verwaoht. rusland spreekt berichten tegen Het Rus8i8ohe telegraafagentsohap Tass publioeert de volgende tegenspraken. De Engelsohe bladen «News Chronicle", //Daily Herald", //Daily Mail" en //Daily Express", hebben een Reuterberioht ge- publiooerd, volgens hetwelk Sovjet Rus sische troepen Roemenië zonden zijn binnengedrongen en een Sovjet-Russische torpedoboot in de Zwarte Zee een Roe- meensoh schip zou hebben getorpedeerd. Tnrksohe bladen te Istamboel hebben voorts op 16 October een bericht uit Londen afgedrukt, als zou in de buurt van Galatz een botsing hebben plaats ge had tusEohen Sovjet-Russische en Duitsohe troepen. Tass is gemachtigd te verklaren dat al deze berichten van eiken grond ontbloot zijn. INGEZONDEN STUKKEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie wordt niet teruggezonden iepenziekte. In den zomer treft men veel zieke en doode iepen aan in de plantsoenen, lanen en dorpskommen. Men vraagt elkander dikwijls af wat dit toch wel zou knnnen zijn. Dit is ook inderdaad zoomen weet eigenlijk niet goed wat het is. De geleerden zijn het er nog lang niet over eens. Maar dit is nog het ergste niet. Men weet al wat en datgene wat men weet, wordt helaas zeer weinig en dikwijls heelemaal niet toegepast. Als hetgeen er tegen gedaan kan worden moeilijk was toe te passen lag het geval anders, maar zooals het op het oogenblik gesehiedt op verschillende plaatsen, is het betreurenswaardig. De kenmerken dezer ziekte zijn: In den zomer zien de boomen er nit alsof ze verbrand zijn. De bladeren worden brnin, verschrompelen en vallen tenslotte af. Ook ijle kronen, lioht gekleurde bladeren zijn meestal een gevolg der ziekte. De oorzaak dezer ziekte is een zwam Ceratostomella (Graphium) nlmi, die in het inwendige van het hout woekert en de watertoevoer van de wortels naar de kroon belemmert. Snijdt men een tak af van zoo'n boom, dan neemt men op de snijvlaktebrnine stippen in het jonge hont waar. Haalt men de sohors van een tak, dan kan men dikwijls in het hont onregel matige bruine strepen opmerken. Een middel om dergelijke zieke iepen te genezen is eohter niet bekend. De ziekte wordt vaak overgebracht door de z.g. iepen-spintkevers, die van de eene boom naar de andere vliegen en zoo meerdere patiënten kweeken, omdat de kevers met de gevreesde zwammen besmet zijn. Wat nu te doen 1. Zooveel mogelijk de spintkever haarden uitroeien (houtstapel plaatsen) en de sohors der zieke boomen verbranden. 2. Alle zieke boomen zoo gauw mogelijk rooien. 3. Allen hieraan medewerken. 4 Soorten aanplanten die minder vatbaar zijn voor de iepenziekte, type 24 of iep Christim Buisman, genaamd, Kerkwerve, 18 Oot. 1940. J. A. M. (Gedeeltelijk overgenomen uit de brochure z/Staatsbosohbeheer") Nieuwe maan Eersle kwartier Yan lichte (uitgaans) en donkere (thuisblijf) avonden Volle Laatste maan kwartier De tüjldöji zijn veranderd. Het maanlicht Iwlas er vroeger uitsluitend ten gerieve van jonge, verliefde imiensdhen en voorts ge- ©n imis'blruikten dichters en romantici het om het, met tolehnud van zlijtn zilver gehalte, in fewiogien verzen of in teedere vertelsels te conserveeren. Maar heden ten dage stelt niet <alleen de jeugd Welaing in den maanstand. Ook de mindere en zelfs de koidllbtoiedigste prozaïsche Imiensch Weet nui de irnaan op juiste /wiaarde te schatten!, twianneer Zijl Zo|oi vriendelijk is ons in de duisternis eenig illicht te verschaffen. Maar dikjwlijlljs mlo,et er in|o(g licht woeden ver schaft in de vraag, twianneer Ide imjaan ■ons in de duisternis te hufljp Wo|mt en ten gerieve van de lliezers, die daaromtrent in het onwetende ttoieven, geven wtiji in onderstaande tafel' de uren van de maan VQ0)r den eerstkqnuenden tfijld. Bij deze voio(rilachting Ibliijven b^wfolkte hemels, geen uitzonderingen in lotnze 'lage landen, na.- tuurillijk Ibluiten d© verant|wio)0|rdelijkheid van de redactie. De tijden Zijn die van dein iMiddemrEuroi- peeschen zomertijd, zlofojafljs die thans ook te oinzent geüjdt. Oc'tofer PIP onder 20 21.08 12.01? 21 21.57 13.00 22 22.52 13.49 23 23.55 14.32 24 1.04 15.10 (Laatste k)w!arti©r) 25 1.40 15.44 26 2.17 16.14 27 3.35 16,43 ,28 4.55 17.12 29 6.16 17.42 30 7.39 1815 ;(Ni©u|w© tmJaan) 31 9.00 18.53 Novemfer K>IP onder 1 10.18 19.317 2 11.28 20.27 8 12.29 21.24 4 13.20 22.27 5 14.01 23.311 6 14.35 00.36 7 15.04 1.40 8 15.29 1.41 9 15.53 2.45 10 16.05 3.48 ll1 16.36 4.51 12 17.00 5.54 13 17.25 6.57 14 17.55 8 00 15 18J27 9.01 (Voöïé maan) 16 19.06 10.01 17 19.43 10.57 18 20.46 11.48 19 21.47 12.32 20 22.53 13.12 21 00.03 13.46 22 1.17 14.17 (Laatste Wwtarti©r) 23 1.40 14.45 24 2.33 15.13 25 3.50 15.40 26 5.10 1611 27 6.30 16.44 28 7.49 17.15 29 9.03 18.10 (Nieujwte maan) 30 10.11 19.06

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 3