NIEUWSBODE DINSDAG 15 OCTOBER 1940 1707- De Kern ABONNEMENT Prijs 21.60 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland 10.00 p. Jaar, Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de ZIerikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14467 ADVERTENTIES: P-rlJi: H cent per regel, minimum 80 cent, Bi) contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur REDE VAN ROOSEVELT Amerika wapent voor zelfverdediging Ter gelegenheid van zijn inspectiereis langs de Amerikaansche verdedigings werken heeft president Roosevelt te Co lumbus (Ohio) Zaterdag het woord ge voerd. In zijn rede zei de president o.a., dat wanneer Amerika spreekt over de verdediging van het Westelijke half rond, het daarmee niet alleen het gebied bedoelt van Noord-, Centraal en Zuid- Amerika en van de onmiddellijk aan grenzende eilanden. Want ook het recht op een vreedzaam gebruik van den At- lantischen en van den Stillen Oceaan behoort daartoe. De Vereenigde Staten zijn van opvatting, dat de verdediging van deze oceanen een van de belangrijk ste factoren voor de bescherming van de eigen territoriale, integriteit is. Roosevelt verklaarde wederom, dat de Vereenigde Staten in het vervolg Enge land alle hulp zullen verleenen, zoolang daarvan niet-deelneming van Amerika aan den oorlog afhangt. In verband met de Amerikaansche be wapening stelde Roosevelt vast: wij wa penen om onszelf te verdedigen. Amerika wenscht geen oorlog met welk land ook. De bestaande gevaren hebben de Ver eenigde Staten echter gedwongen den bouw te ondernemen van 'n oorlogsvloot en van een luchtmacht, die sterk genoeg zijn om alle Amerikaansche belangen te gen elite combinatie van vijandelijke machten te verdedigen. Duitsch weermachtsbericht Havens ©n fabrieken het doelwit Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend: Lichte en zware formaties gevechts vliegers hebben dag en nacht hun ver- geldingsaanvolloTi op London en andere voor den oorlog belangrijke doelen in Zuid- en Midden-Engeland met groote uitwerking voortgezet. In opvolgende gol ven, overdag door afdeelingen jagers be schermd, vlogen escadrilles aan, zoodat tusscher de aanvallen slechts korte tus- schenpoozen traden. Te Londen ont stonden vooral benoorden de Theems ter hoogte van de Victoria- en India-docks door bomtreffers van gemiddeld en zwaar kaliber groote branden, die gedurende den nacht al van den Theemsmond en de Britsche kust uit te zien waren. Na den aanval op een centrale konden groote steekvlammen en sterke rookontwikkeling waargenomen worden. Een tweede vrij sterke aanval gold de havenwerken en wapenfabrieken van Li- ve rpool. De bommen riepen ook hier zware ontploffingen met branden te voorschijn. Bij het aantasten van verscheidene, uit militai; oogpunt gewichtige doelen in Midden- en Zuid-Engeland werden o.a. in twee troepenkampen de schuilholen vernield. In den mond van de Theems deed de bemanning van een gevechtsvliegtuig een uitzonderlijk vermetelen duikaanval op een sterk beschermd konvooi van 18 ge wapende koopvaarders. Daar het toestel geen bommen meer aan boord had be stookte het de schepen met machinege weervuur, waardoor er een in brand vloog. Ofschoon de tegenstander meer malen de gevechtsaanraking met onze jagers trachtte te vermijden, kwam het tot vele voor ons zeer geslaagde lucht gevechten. In 't zeegebied ten Westen van Cardiff vernielde een Duitsch bombardements vliegtuig een gewapend vijandelijk han delsschip van drie tot vier duizend ton door twee treffers. Overdag viel de tegenpartij het rijks gebied en de bezette gebieden niet aan. Twee afzonderlijke verkenningsvliegtuigen werden al bij de Fransche kust door af weer vuur verjaagd. In den nacht vloog de vijand Noord en West Duitschland binnen. Lukraak ge worpen bommen berokkenden slechts ge ringe schade aan huizen. Ze troffen geen doelen van direct of indirect militaire beleekenis. De tegenstander verloor gis teren bij elkaar 13 vliegtuigen. Een Duitsch jachttoestel is niet teruggekeerd. Italiaansch weermachtsbericht Luchtaanvallen op vliegvelden Het Italiaansche hoofdkwartier maant bekend In Noofd-Afrika hebben vijandelijke pantserauto's gepoogd een aanval te doen den Zuidoosten van Sidi el Barrani. De aanval werd door het vuur van onze ar tillerie afgeslagen. Onze luchtformaties hebben de Engel- sche vliegvelden van Foeka en El Daba (Egypte) met merkbare resultaten aan- gevallen. Vooral iop de luchthaven van El Daba, die tijdens een nachtelijke vlucht in volle activiteit verrast werd, is groote schade aangericht. Drie schepen hebben onze stellingen gebombardeerd in de zone van Sid el Barrani zonder verliezen te veroor zaken of schade te berokkenen. Een vij andelijke luchtaanval op Tobroek stuitte op hevig en nauwkeurig afweergeschut, i Een kamp werd getroffen, eenige tele foonlijnen zijn verbroken en een man gedood. t In Oost-Af rik a heeft een van onze luchtformaties het bombardement opLod- war herhaald, waarbij brand ontstond. De havenwerken van Perim in de Roode Zee werden verscheidene malen gebom bardeerd en zwaar getroffên. Er ont- 1 stonden groote branden. De vijandelijke luchtmacht heeft Gia- i vello, Maggi, Goera en Toseli gebombar- i deerd, waarbij lichte schade werd aan- i gericht. Er vielen geen slachtoffers. Vijandelijke vliegtuigen hebben de ha ven van Porto Lago op het eiland Le- r o s in den Dodecanesus aangevallen. De katholieke kerk werd getroffen alsmede civiele gebouwen. Er vielen 34 dooden en twintig personen werden gewond. Aan de militaire werken werd geen belang rijke schade aangericht. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn neergehaald. DE ZEESLAG BIJ SICILIË Het verloop van den strijd Een bijzondere correspondent van Ste- fani meldt de volgende bijzonderheden over het in het Italiaansche weermachts bericht van 18 October vermelde zeege vecht Op den ochtend van 11 October ont dekte een patrouille van verscheidene Ita liaansche torpedobooten een Engelsch es kader in de straat van Silicië. De voorste boot van de patrouille voer terstond tot op 700 meter afstand van een zwaren Engelschen kruiser ojp, en schoot drie' torpedo's af, terwijl gelijktijdig uit alle stukken op den vijand gevuurd werd. De torpedo's en ook het geschutvuur troffen het vijandelijke schip zoo ernstig, dat het weldra begon te zinken. De kleine Itali aansche torpedoboot moest evenwel ook het zware geschutvuur van den vijand ondergaan. Desondanks streed zij tot het uiterste en de commandant gaf, alvo rens de kleine boot verging, koelbloedig de noodige bevelen om zijn geheele be manning in de reddingsbooten te bergen en het resultaat van het vergaan van den vijandelijken kruiser te rapporteeren. De schipbreukelingen werden kort daarop door een andere Italiaansche torpedoboot opgenomen. De strijd ging nog geruimen tijd verder. Aan Italiaansche zijde gin gen daarbij, zooals reeds gemeld, twee kleine torpedobooten verloren, terwijl een torpedobootjager door het vijandelijke vuur onbestuurbaar werd gemaakt. Dit vaartuig werd eerst door een an deren torpedobootjager op sleeptouw ge nomen, doch later, toen het niet kon doorvaren, door de eigen bemanning tot zinken gebracht. Op den ochtend van 12 October keerden de vijandelijke zee strijdkrachten in de richting van hun steunpunten terug. FINANCIEELE HULP AAN ONDERNEMINGEN In het Verordeningienlbdlad is /opgeno men een Ibleslluit van die SeCretairissenj- Generaail! van de Departementen van Handell, Nijverheid len Sdhieepvaiart en van Financiën betreffende ïliquidite(ite- moeiliijkheden Ibfij (Ojndiennemingan: In het be&ang van de instandhouding van het lb«drijffs3ieven kan dofoir het ver strekken van credietgaranties of mp an dere (wijze financdeele hulp Worden ver strekt aan ondernemingen, die in finami- eieele moeilijkheden zijn geraakt door het, allls gevolg van de buitengewone omstandigheden, niet binnenkomen van vorderingen uit hoofde van goederen- leveranties aan het buitenland of door andere daaruit voortvloeiende blokkeel- ring van :aictiva in het buitenliand. De bovenbedoelde hulp kan slechts wor den verleend, indien oioik onder de te genwoordige omstandigheden een behoor lijke basis voior de rentabiliteit van de betreffende lomderneming aanwezig is, resp. met het behoud van hjet bedrijf voior de toekomst ©en algemeen belang Wordt gediend. ONTEIGENING VOOR DEN WEDEROPBOUW tegen verkoopwaarde van vóór 9 Mei Het gisteren verschenen Verordeningen- blad bevat een besluit van de secreta rissen-generaal van de departementen van justitie, van waterstaat en van finan ciën tot regeling van de onteigening in gevolge artikel 5 van het besluit van den Opperbevelhebber van land- en zee macht van 24 Mei 1940 betreffende den wederopbouw. Hierin wordt o.m. het volgende be paald: De regeeringscommissaris voor den we deropbouw draagt voortaan den titel Al gemeen gemachtigde voor den wederop bouw. De onteigening geschiedt in het pu bliek belang door den algemeen gemach tigde ten name, hetzij van een publiek rechtelijk lichaam, hetzij van een bijzon- deren rechtspersoon of natuurlijk per soon. Door de onteigening gaat de eigendom ovev te rekenen van het tijdstip, waarop de aanzegging den burgemeester bereikt. De plannen voor onteigening worden door den algemeen gemachtigde vast gesteld na overleg met den secretaris generaal van het departement van finan ciën. De redelijke vergoeding, welke ter zake van de onteigening verschuldigd is, Wordt vastgesteld door den algemeen ge machtigde, na overleg met den secretaris- i generaal van het departement van fi- nanciën. j Bij de vaststelling wordt uitgegaan van f de verkoopwaarde, welke de onteigende zaak in den staat, waarin zij zich op het tijdstip der onteigening bevond, had of zou hebben gehad op'9 Mei 1940. De vergoeding en de overige op de onteigening vallende kosten komen ten laste van dengene, te wiens name ont eigend is. I Samenvoeging van gemeenten in Noord-Holland bepleit Het provinciale bestuur van Noord-Hol land heeft aan ongeveer honderd gemeen ten in de provincie een circulaire gezon den, waarin samenvoeging van de ver schillende gemeenten naar voren wordt gebracht. De reden voor deze samenvoe ging is het feit, dat de toestand der overheidsfinanciën vaak niet rooskleurig is en door de samenvoeging vele uitgaven bespaard kunnen worden. In de circulaire wordt verder uiteenge zet, wat de secretarissen-generaal, waar nemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, krachtens de veror dening van den rijkscommissaris betref fende bijzondere maatregelen op admini stratief gebied, overwegen te doen met betrekking tot de wijziging van de ge meentegrenzen. Het advies van de ver schillende gemeenteraden wordt door het provinciale bestuur vóór 15 November in gewacht. Gewenscht is mede te deelen, welke gemeenten naar het oordeel van de gemeenteraden bij het tot stand ko men van de combinatie, in aanmerking zouden komen om de hoofdplaats van het gecombineerde gebied te worden en I hoe de namen van de nieuwe gemeen- I ten zouden zijn. j Het ligt voorts in de bedoeling, de grens tusschen de gemeenten onderling te wijzigen. Dit komt echter pas aan de 1 orde, na het combineeren der gemeenten In de provincie Noord-Holland zijn der tig combinaties te verwachten, vooral in het noordelijke gedeelte. Als de plan nen doorgaan zijn het o.m. Bergen en Schoorl, Heemstede en Bennebroek, Bus- sum en Naarden, Laren en Blaricum, 's-Graveland met Kortenhoef, Nederhorst den Berg en Ankeveen. ONZE BEVOLKING in de afgeloopen tien jaar met ruim 11 °/o toegenomen Ditmaal bevat de uitgave van het Cen- bedraagt de bevolkingstoeneming meer dan 30 pet. Het hoogste toenemingspercentage ver- toonen Maartensdijk (175 pet.) en Vlaar- dinger-Ambacht (176 pet.) Van de 1054 gemeenten in Nederland is de bevolking afgenomen in 209 gemeenten, alle met minder dan 20.000 inwoners. De groot ste afneming valt waar te nemen in Helle- voetsluis met 35 pet. Per provincie naar 5 gemeentegroepen is onderzocht de invloed van het geboor te-overschot en het vestigings- resp. ver- trekoverschot op de bevolkingstoeneming. Alle provinciën, evenals de groepen van gemeenten met minder dan 20.000 in woners geven een vertrekoverschot te zien, met uitzondering van de provinciën Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. De grootste bevolkingstoeneming komt voor in de provincie Utrecht (18,0 pet.), bestaande uit een geboorte-overschot van 11,1 pet. en een vestigingsoverschot van 6,9 pet. Zeeland vertoont de laagste bevolkings toeneming 3,0 pet., bestaande uit een geboorte-overschot van 7,9 pet. en een vertrek overschot van 4,9 pet. DE BINNENVAART 'cNachts en Zondags lossen"en varen Tot verhooging van de vervoerscapa citeit der binnenvloot heeft de secretaris generaal van ..het departement van wa terstaat eenige gisteren in werking tre dende bepalingen afgekondigd (Verorde ningenblad 31): Houders van in Nederland aanwezige binnenvaartuigen, welke ten dienste van het goederenvervoer worden gebezigd dan wel daarvoor bestemd zijn, zijn ver plicht de afgeschermde navigatielichten met daarbij behoorende certificaten, wel ke door de bevoegde autoriteiten ten behoeve van de luchtbescherming zijn voorgeschreven tijdens de vaart, steeds aan boord voor gebruik gereed te heb ben, ook al wordt niet gevaren. Deze verplichting gaat op 14 November in. De secretaris-generaal van het depar tement van waterstaat kan ten aanzien van door hem aangewezen transporten bepalen, dat de bemanning van binnen vaartuigen, welke voor deze transporten worden gebezigd, verplicht zijn om tus schen zonsondergang en zonsopgang en op Zon- en feestdagen te laden, te los sen en te varen, of wel laden of lossen toe te laten. Hij kan regelen stellen aan gaande de berekening van een buiten gewone vergoeding voor het verrichten van zulke transporten. Bemanningen van binnenvaartuigen zijn verplicht de hun -door of namens be heerders van waterwegen en sluiswer- ken gegeven aanwijzingen met betrek king tot het innemen van ligplaatsen, het verhalen van het binnenvaartuig van de eene ligplaats naar de andere en het opvaren of doorvaren 'van het binnen vaartuig terstond op te volgen. Amerika wapent zich voor zelf verdediging, zegt Roosevelt Onze bevolking in de laatste tien jaar met ruim 11 toegenomen Het tekort op de Haagtche gem.- begrooting bedraagt 6 miilioen Nachtwerk bij de binnenvaart, indien zulks noodig, verplicht Het nieuwe zendercomplex aan de boorden van de Lek DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. Zonsondergang 15 Oot. 18 nur 45 min. Zonsopgang 16 Oot. 8 nar 8 min. Maan op: Maan onder: 16 Oot. 17,17 6,21 Volle Maan 8,35 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 16 Oot. 2,44 14,53 8,08 20,29 B§ de vroeger geldende tijdsaanwijzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. De inspecteur-generaal van het verkeer, kan houders en bemanningen van binnen vaartuigen aanwijzen om naar een door hem te bepalen plaats op te varen, even tueel tegen gedeeltelijke vergoeding. KORT EN BONDIG Op grond van den raad der autori teiten hebben zich meer dan duizend te Sjanghai wonende Amerikanen op de evacuatie-lijst laten plaatsen. Uit het feit, dat zoodoende een vierde gedeelte van de Amerikaansche kolonie voor het ver trek gereed is, wordt opgemaakt, dat Amerikaansche -kringen in het Verre Oosten den toestand ernstig beoordee- len. Het opbreken van Amerikaansche huishoudens en het sluiten der zaken nemen steeds grootere vormen aan. Te Stamboel worden de laatste dagen groote hoeveelheden juweelen en edel- steenen gekocht. De prijzen voor b r i 1- j an ten zijn, volgens het DNB, met 50 pet. en voor diamanten met 200 pet. gestegen. De pers waarschuwt voor het toekennen van overdreven beteekenis aan zulke verkoopen en wekt op tot grooter vertrouwen in de nationale volkshuishou ding, den oogst en den arbeid. i Naar uit Vichy gemeld wordt heeft de prefect als buitengewoon bestuurder van Marseille krachtens de onlangs uit gevaardigde wet, volgens welke voortaan rijks- en gemeentebetrekkingen alleen vervuld mogen worden door Franschen die van Fransche ouders afstammen, 478 gemeente-ambtenaren en beambten ont- traal Bureau voor de Statistiek „Bevol- i king en oppervlakte der gemeenten van Nederland op 1 Januari 1940" behalve het bevolkingscijfer voor iedere gemeente per 1 Januari 1940, ook gegevens over de procentueele toeneming of afneming van het aantal inwoners per gemeente over het 9-jarig tijdvak] 1 Januari 19311 Jan. 1940. De bevolking van het Rijk nam in deze I jaren toe met 11,3 pet. In 98 gemeenten Zooals steeds bij begin van den regen val in den herfst is ook thans weer de Vesusius actiever geworden. Zaterdag avond stortte een gedeelte van den erup- tiehaard in, waarop de lava den boven sten krater uitstroomde. Vastgesteld is, dat er voor de omliggende plaatsjes geen enkel gevaar bestaat. De toegenomen ac tiviteit van den Vesuvius biedt vooral des nachts een zeldzaam schouwspel. (P.I.B.) Ook in de afgeloopen week is het zie lental van Parijs gestegen door den terugkeer van vluchtelingen. Op 8 Oct. telde Parijs 1,867,000 inwoners, het ge heele departement van de Seine ruim 31/2 miilioen. -•-*» |«|IÜ Het Zweedsche telegraafagentschap meldt, dat het Zweedsche s.s. Hollandia uit Goteburg gisteren na een aanva ring met het Finsche s.s. Poseidon voor Landsort is gezonken. Negen leden der 22 koppen tellende bemanning wer den door de Poseidon aan boord geno men. Van de overigen weet men niets. De Hollandia had een inhoud van c.a. 2000 ton. Te Napels zijn groote gedeelten van de nieuwe straat Capodimonte inge stort, daarbij kwamen tot dusverre on bekende deelen van de Basilika della Sanita catacomben te voorschijn. Het gat in de straat is 15 m. breed en 50 m lang. Vele verliezen aan menschenlevens zijn bij dit ongeluk niet te betreuren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1