NIEUWSBODE MAANDAG 14 OCTOBER 1940 De Kern ABONNEMENT Rrijt f 1.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummeri 5 cent. Ver- ■chijnt dagelijki, behalve 'i Zondag». Uitgave; N.V. de Zierikzeescbe Nieuwsbode, Zierikzee, Schuitbaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14466 ADVERTENTIES: Prijs: 90 cent per regel, minimum 80 cent, Bil contract speciale prijzen. Grootte der lette?» naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur POLITIEKE ASPECTEN Dreigende onweerswolken boven de Stille Zuidzee De berichten omtrent de toenemende bewapening van Amerika en het op volle oorlogssterkte brengen der Amerikaan- sche marine, wijzen er op, dat de toe stand in den Stillen Oceaan, steeds meer gespannen wordt. De mogelijk heid van een oorlog tusschen de Ver- eenigde Staten en Japan doemt steeds duidelijker aan den horizon op. Om welke vraagstukken gaat het hierbij in hoofdzaak? De rechtstreeksche problemen welke tusschen Washington en Tokio bestaan, behoeven op zichzelf allerminst aanlei ding tot een oorlog te zijn. Er zijn tegen gestelde belangen in China, welke verband houden met de volkomen open-deur-politiek, waaraan Washington wenscht vast te houden. Dan is er het vraagstuk van de vlootpositie der beide mogendheden in den Stillen Oceaan, dat op den duur ongetwijfeld tot wrijving aanleiding zou geven, maar dat op dit oogenblik evenmin op zichzelf aanleiding tot een conflict behoeft te worden. Wat echter de schaal zeer sterk in de richting van een strijd met Japan doet door slaan, is de politiek van Roosevelt, wel ke er konsekwent naar streeft Engeland in den oorlog te steunen. Al sedert zeer geruimen tijd is Amerika in het Verre Oosten de trustee van de Westersche belangen. In Noord-China worden de Britsche belangen, na het te- rugtrekKen der Britsche troepen, behar tigd door Amerika, terwijl Washington hier met de meeste kracht de oude poli tiek der ex-territorialiteit en van de open deur verdedigt. Nog duidelijker is de toestand in Zuid China, waar Amerika opkomt voor het openhouden van den eenigen toegangsweg waarlangs Tsjiang Kai Sjek nog oorlogsmateriaal kan krij gen, via Indo-China. Tenslotte heeft de doorslag gegeven het verpachten van Britsche vlootbases aan Amerika en de levering van oufte Amerikaansche torpe dojagers voor patrouille-doeleinden aan Engeland. Op deze wijze wordt Amerika meer en meer aan de zijde van Engeland getrokken. Dat Churchill deze politiek met alle kracht nastreeft is begrijpelijk. Maar dat Roosevelt eveneens, tegen een zeer be langrijk deel ypn d£ Amerikaansche be volking in, toch het lot der Vereenigde Staten aan dat van Engeland tracht le verbinden, laadt een zeer groote ver antwoordelijkheid op de schouders van den president. Het is tenslotte alleen ver klaarbaar uit dezelfde miskenning van den werkelijken stand van zaken en van de werkelijke krachten welke op het oogenblik in de wereld werken tenzij men moet aannemen, dat hier ernstige economische doeleinden achter schuilen en men met een ondergang van Engeland en van het door Engeland voorgestaan economisch bestel, tevens een ondergang van de Amerikaansche economie vreest, welke zich steeds meer op Groot-Brit- tannië oriënteert, fntusschen wordt het wel steeds duide lijker, dat de oorlog tenslotte dreigt te ontbranden in een wereldstrijd, welke slechts een einde kan vinden, indien ook t.a.v. Amerika de brandende vraagpunten zijn uitgevochten. Dat intusschen ook voor ons, en dan met name in Indië, groote gevaren vhn deze Amerikaansche oorlogs politiek dreigen, is duidelijk. Een oor log waarin ook Japan betrokken wordt, kan niet zonder invloed blijven op Ned. Indië. Nog meer dan anders hebben de Ame rikaansche presidentsverkiezingen in de komende maand November, groote be- teekenis in verband met het huidige conflict dat de wereld beroert, terwijl met ingehouden adem millioenen men- schen staren naar de mannen die dezen strijd voeren, in wier handen een bui tengewone verantwoordelijkheid ligt voor komende geslachten. Het landbou|wpnogram v;an de Fram/- sche regeering behelst de opening van een crediet van 16 milliard francs voor Wet twöer op gang brengen va|n den landbouw. De oredietem mlaeten woirden gebruikt voor de voorziening van den landbouw Wet maiclhines, electrisdh licht en ejiectrischie centrales, de inrichting van drinklwiaterinstaillaties, veibletering vamde Iwloningtoestanden op het illamid, dejni Wouw! van opslagplaatsen en het draimeeren vanj Wraajkliggenden grond. SIR CYRIL NEW ALL, voorheen hoofd van de Engelache lucht macht, gaat binnenkort scheep naar Nieuw Zeelandten einde daar het ambt van gouverneur te aanvaarden. (Pl.B.) Duitsche troepen en vliegtuigen naar Rumenië als instructietroepen bij den herbouw van het Rumeensche leger In verband met de garantie, die te Weenen tegenover Roemenië aanvaard is, heeft de Duitsche regeering overeen komstig de Roemeensche wenschen een Duitsche militaire missie benevens de noodige instructieformaties naar Roeme nië gezonden en tegelijkertijd formaties Duitsche jagers als aanvullende bescher ming van de Roemeensche olie- velden naar Roemenië overgeplaatst. De Duitsche wéermachtsformaties zullen dienen, meldt het D.N.B., als onderWijs- en instructietroepen bij den herbouw van de Roemeensche weermacht, die door het hoofd van de Roemeensche regeering, ge neraal Antonescu, geëntameerd is en zij zullen na 'het volbrengen van hun taak weer naar Duitschland terugkeeren. Zaterdagmiddag kwam de militaire mis sie te Boekarest aan, waar zij ontvangen werd door den plaatsvervangend premier en leider der legionnaire beweging H o r i a S i m a. Leider der missie is de Duitsche generaal Hansen. Het luchtwa- pen-commando, onder leiding van luil- generaal Speidel, kwam dienzelfden mid dag op het vliegveld Baneasa bij de Roe meensche hoofdstad aan. De Engelsche gezant te Boekarest treft thans voorbereidingen voor zijn vertrek en voor het overdragen van de zaken aan een zaakwaarnemer. Ook andere gezant schapsleden en een deel der Engelsche kolonie zouden op het punt staan te vertrekken, dan wel voor een deel het land reeds hebben verlaten. Het laatste onderhoud van den gezant, met gene raal Antonescu is zonder resultaat verloopen. Sir Hoare heeft, zoo wordt gezegd, op een vraag van generaal Anto nescu moeten toegeven, dat ook hij in de plaats van generaal Antonescu de zelfde politiek zou hebben gevoerd. HET ZWARTE GOUD Cardiff, de zwarte stad van den Engeischan kolenexport Cardiff vormt het middelpunt van den kolenhandel van het Zuidelijk deel van 1 Wales. Aan de kolenbeurs worden de verschepingen van kolen naar alle dee- j len van d$ wereld afgesloten. Men kan Cardiff met volle recht de J „zwarte stad" noemen. Men ziet er niets anders dan kolen. Kolen, kolenstof, kolen- schepen, koolzwarte gezichten. Men j spreekt er ook alleen over kolen. De groei van de stad en de havens is alleen te danken aan de kolenmijnen in Tiet achterland. In het begin van de 19e eeuw telde Cardiff niet meer dan 2000 1 inwoners; in 1935 was hun aantal geste- gen tot 223,589. I Wie van Londen over Bristol naar het Zuiden van Wales gaat, ziet reeds aan de binnenste bocht van het Bristolkanaal bij Newpoort, de eerste inrichtingen voor het verladen van kolen. Gaat men 1 dan verder langs de kust tot aan Cardiff, dan dringt de belangrijkheid van den ko- lenuitvoer tot den reiziger door. De ko lenwagens rollen in onafzienbare rijen binnen en hun lading wordt met don derend geweld in het ruim van de wach tende schepen gestort. In elk van de vier havens in Cardiff worden kolen geladen. Deze vier havenbekkens hebben een geza menlijke oppervlakte van 66,78 h.a. Onge veer 50 groote kolenkranen zijn hier voortdurend bezig. Deels door middel van waterdruk, deels door middel van stoom of electriciteit kippen zij de wa gons van 10 of 12 ton den laatsten tijd van 20 ton leeg in de schepen. Evenals dit het geval is in Liverpool en Bristol lag pok hier. de groote moei lijkheid in het groote verval van het water bij eb en vloed. Dit bedraagt bij Cardiff 11,1 meter (bij Bristol 14 m. en bij Avonmouth 12,5 m.) Voor het laden van de schepen zijn dus afsluit bare havens (dokken) onontbeerlijk. Te Cardiff heeft men ze in de oevers uit gegraven. De vaargeul, door boeien aan gegeven, kan dus alleen bij hoog water worden gebruikt. Door een nauwe samenwerking tus schen spoorwegen en havens steeg het aandeel van de kolenmijnen in het Zuiden van Wales in den Engelschen kolenuit voer geweldig. In 1850 bedroeg hefc 7 pet. in 1900 reeds 26 pet,, in 1913 52 pet. en in 1923 niet minder dan 55 pet. Dit alles is thans veranderd door den oorlog. De geheele mijnbouw van Wa les is daardoor zwaar getroffen. De Engelsche kolenuitvoer naar Scandina vië, Nederland, België en Frankrijk is onmogelijk geworden; dit beteekent een onherstelbaar verlies voor de Noordoos telijke havens van Engeland. Doch pok op den kolenuitvoer naar Spanje en Por tugal schijnt men niet lang meer staat te kunnen maken; en ook de landen -om de Middellandsche Zee zijn voor den Engelschen kolenexport verloren gegaan. Hierdoor wordt in de eerste plaats Car diff getroffen. NAAR EEN CORPORATIEVEN NOORSCHEN STAAT De bfl|ad©n vain. Kopenhagen gejw&igfenJ volgens een correspondent aldaar van de „Beril. Börsen Ztg," van bet kalme verloop v,an de politieke heroriënteering in Noorwegen. De bijzondere aandacht heeft daarbij: de opneming van de vak bonden en van de Iwierkgever&vereenigijnf- gen in het mieuiwie staatsstelsel. „Poilitiken" meldt, dat de arbeiderspers binnenkort in een (niieujwie gedaante opr- tnieuwl zal verschijnen. Er wordt de na druk op gelegd, dat er geen vooraf gaande censuur op de pers is ingesteld en dat de bladen ten opzichte van het nieuyfe regiem oen vofUcomen loyale hou ding aannemen. Onder leiding van „Nasjonal Samling" is het organiseenem van den corporatie ven Nioiorschen staat aan den gang. Arbeider en [werkgever, iedere bedrijfsgroep be hoort plichtmatig tot 'n „Landslag" (land gilde) .Alle sdheppienden in landb'ouW en nijverheid, in handwerk, handel en bank bedrijf, zijn ieder in een „Lamdsüjag" geor ganiseerd, volgens bet beginsel, dat in el ke groep arbeider ien Werkgever het zelf de belang hebben bijl de vervolmaking van hun arbeid, hun vak en hjun bedrijf. Elke „Landslag" krijgt zijtn vertegenwoor diging in de bedrijfsafdeeüng van het nieuw© Rijksting. De culftuurafdeeling van dit Ting bestaat uit een „Landslag" van de (wetenschap, van het onderwijs, van de staatskerk, van d© techniek, van de pers van de radio, van de kunst, van de lette ren, van het tonneel, van de fifm, Van het gezondheidswezen, 'enz. DE GROOT OOST-AZIATISCHE RUIMTE Indië valt er buiten Het A.N.P. heeft den heer M. A. Cage- ling, redacteur van Onze Vloot, eenige vragen gesteld over het bedrip „Groot Oost-Aziatische ruimte". De antwoorden van de heer Cageling komen op het volgende neer: Met betrekking tot het begrip Groot Oost-Azialische ruimte, dat in het ver drag tusschen Duitschland, Italië en Ja pan werd genoemd, en in verband met de vraag of Nederlandsch-Indië al of niet tot deze grool-Oost-Aziatische ruimte be hoort, kan het van belang zijn te weten, wat de Japanners er zelf in kun spraak gebruik onder verstaan. De Japanners onderscheiden twee be grippen, di© '0lik op leen afzjondiarlijke ruimte betrekking hebben, n.l. Toa en Nanyo in tegenstelling met ons wester lingen, die, doordat wij zoover af wonen, beide ruimten onwillekeurig als één ruimte zien. Toa is dan de Groot-Aziatische ruimte; deze omvat het Japansche eilandenrijk zelf, Mantsjoekwo, China, Formosa en de tusschen gelegen zeeën met inbegrip van het noordelijke gedeelte van de Zuid Chineesche zee; het komt feitelijk taal kundig en geografisch overeen met het geen wij het Verre Oosten noemen. Nanyo echter beteekent letterlijk „de eilanden van het Zuiden" en omvat in J de eerste en voornaamste plaats Neder landsch-Indië. j Voor den Japanner behoort Neder landsch-Indië niet tot Oost-Azië, het is J een gebied op zichzelf; het Zuiden. Dit spraakgebruik wordt overigens geheel doior de offioieeQie Japansche opvattingen en verklaringen bevestigd, hetgeen o.a. ook uit de Japansche missie naar Neder landsch-Indië onder leiding van minister Kobüjasji blijkt. Derhalve Nederl.-Indië behoort niet tot de Groot-Oost-Aziatische ruimte. BOMTREFFERS OP VERSCHILLENDE PLAATSEN 5 dooden en 20 gewonden te Viaardingen Drie dooden te Rotterdam Vrijdagavond zijn uit een Engelsch vliegtuig bommen op Viaardingen en Vlaardinger-Ambacht geworpen en op nieuw is, zoo meldt het ANP, veel droef heid en schade teweeggebracht. Om negen uur werden de ingezetenen opgeschrikt door oen hevigen slag: er was een brisantbom neergekomen op het pand Hoogstraat 166, waarin de heer P. van der Valk een slagerij drijft. Het huis werd zoo goed als geheel vernield. Wonder boven wonder kwamen de be woners er met enkele lichte verwondin gen af. De aangrenzende panden liepen vrijl aajnzianldjlke schade op. In den verren omtrek is geen ruit heel gebleven. Verder is een bom op de panden Af rol 14, 16 en 18 gevallen. Ook daar ver oorzaakte de luchtdruk vrij omvangrijke schade. De getroffen panden liggen aan de drukste straten van Viaardingen en verscheidene personen werden door rond vliegende scherven en neervallend puin getroffen. Vijf personen vonden den dood en twintig anderen werden gewond. Ver- scheidenen van hen zijn er enstig aan .toe. De dooden zijn de vijftienjarige Corrie Elshout, van den Afrol, de zeventienjarige Johan van Toor, uit de Zomersteeg, de twintigjarige G. A. C. Linssen, uit de Jan Steenstraat, de 53-jarige melkboer D. van der Ende en de 18-jarige D. van der Ende, van den Afrol. Ook op Rotterdam zijn Vrijdag avond Engelsche bommen geworpen en wel eenige brisantbommen, die terecht kwamen aan het einde van den Schie- damscheweg. De bommen sloegen trech ters in den rijweg en in het land daar naast. Eenige voorbijgangers werden door de scherven getroffen. Twee mannen en een jong meisje werden op slag gedood en twee mannen werden zwaar gewond. Van vele huizen braken de ruiten. Het tramverkeer ondervond stagnatie, door dat de bovenleiding werd beschadigd. Om kwart over twaalf Vrijdagnacht vielen bommen te Den Helder. Zij troffen de Spoorstraat achter den winkel van slagerij Slikker en het pand van den heer de Haan. Een ontzettende ravage werd hier aangericht. Eén menschen- leven viel te betreuren. De oudste zoon van de familie Schutte, wollende Spoor straat 23, werd onder het puin bedolven en verminkt. Het echtpaar Schutte met zijn negen kinderen, die in den winkel scholen, werd onder het puin vandaan gehaald, doch mankeerde zoo goed als niets. Zij werden in de buurt onderge bracht. Op wonderlijke wijze zijn ook de menschen gespaard, die bij de fa milie Lengers, Prinsenstraat 16, in den kost waren. Vijf personen waren in dit kleine huisje, toen hier een voltreffer kwam. Het was voor de bewoners mo gelijk nog uit het pand te vluchten zon der eenig letsel. Terwijl Zaterdagavond de maan hel der op de stad Amsterdam scheen alom een duidelijk lucht verspreidde, hebben [weder,om Engelsche vliegtuigen gommen lop iwioomwijkein in Amsterdam Zuid en Noord geworpen. Gelukkig val len hierbij geen. slachtoffers te betreui- ren, Er zijtn slachts 5 licht gewonden'. De houding van Amerika in het huidige Europeeiche conflict Duitsche militairen zullen het Rumeensche legerreorganiseeren Cardiff, de grootste Engelsche kolenexporthaven, econ. getroffen Standaardisatie van consumptie- melk op een vetgeh. van 2l/g °/o De beteekenis van onzen tuin bouw voor de voedselvoorziening 15 Oct. Maan op: 16,53 Maan onder: 5,18 DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. Zonsondergang 14 Oot. 18 aar 47 min. Zonsopgang 15 Oot. 8 uur 6 min. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 15 Oot 2,18 14,23 7,46 20,05 BfJ de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden btfgevoegd. VERLICHTING VAN MOLEST- RISICO VOOR DEN LANDBOUW Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening maakt bekend, dat maatregelen zijn getroffen om voor de landbouwers het molestrisico, verbonden aan het op het bedrijf bewaren van akkerbouwpro ducten, te beperken. Ingevolge deze regeling zullen de telers worden gevrijwaard tegen oorlogsschade, welke direct of indirect wordt veroor zaakt door het vallen van militaire vlieg tuigen, door vliegtuigbommen, granaten en dergelijke voorwerpen, door projec tielen van het afweergeschut, lichtkogels, beschieting, alsmede door het ontploffen van mijnen of andere militaire vernieti gingswerktuigen. De regeling zal alleen betrekking hebben op de door de telers in te leveren granen, peulvruchten en de navolgende zaden, te weten koolzaad, karwijzaad, geel mosterdzaad en kanarie- zaad, terwijl tevens het stroo, behoorende bij de genoemde producten, zoo lang deze in ongedorschten toestand verkeeren, on der de regeling zal vallen. Slechts de oorlogsschade, welke wordt toegebracht gedurende den tijd, welke loopt van het tijdstip, waarop de pro ducten zijn geoogst tot ten hoogste vier weken, nadat zij zijn gedorscht, zal wor den vergoed, terwijl bovendien de voor schadevergoeding in aanmerking komende hoeveelheden den teler in eigendom moe ten toebehooren, in 1940 door hem moe ten zijn geteeld en zich op zijn land bouwbedrijf of op z.g. zetplaatsen moé ten bevinden; mede zal worden vergoed de schade, welke mocht worden toege bracht aan gedorschte producten tijdens het vervoer daarvan van de zetplaatsen naar de bedrijfsgebouwen van den teler, dan wel van de bedrijfsgebouwen of van de zetplaatsen ter inlevering bij den pro vincialen voedselcommissaris. KORT EN BONDIG ViOilgens een officieel Engelsch bericht van 10 October zouden de totale ver- liezen van hjojt Britsche leger, de vloot en het ludhtWapen sedert hiet begin van den oorlog 21.867 man bedragen. Ondier de afzonderlijke opgaven (bevindt zidh be halve het aantal gesneuvelden ook de mededeeling, diat 1770 krijgsgevangen En gelsche soldaten zich in Duitschland en Italië bevinden. In feite bevinden zich al leen al in Duitsche krijgsgevangenschap 1550 Britsdie officieren ten 35.500 onder officieren en manschappen. Het totaal aantal der Engelschen in Duitsche krijgs gevangenschap beloopt diensvolgens dus niet 1770, zooals de officdeele Engelsche opgave luidt, maar 37.050, meldt het DNBi j j De Italiaanscbe kroonprinses, geboren prinses Marie José van België, arriveer de op het einde van de vorige wieek in de Belgische hoofdstad voor hjetbreh- gen van een bezoek aan haar moeder en haar broeder, klomingimj-moeder Eli sabeth en koning Leopold, Welke zij! se dert het uitbreken van den oorlog niet meer had ontmoet. De prinses bllieef een drietal dagen hij' de koninklijk© tajmili© op het slot te Laeken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1