ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mifsihardijes DONDERDAG 10 OCTOBER 1940 OPGEN< D® Kern i1111 rra ABONNEMENT Briji f 1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee 11.80. Voor het buitenland f 10.00 p. Jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14463 ADVERTENTIES Prfl«: W cent per regel, minimum 80 cent, Bi) contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur POLITIEKE ASPECTEN Toenemende spanning in Oost-Azië De heropening van den weg door B i r- 1 m a, waarlangs de Chineezen kunnen wor- den voorzien van krijgsmateriaal, zoodat j China den oorlog tegen Japan kan rekken heeft de spanning in het Verre Oosten doen toenemen, nu ook Amerika zich met het geval gaat bemoeien, meldt het D.N.B. uit New York. Aan Amerikaansche zijde hoort men j de meening verkondigen, dat Japan niet in staat is elders oorlog te voeren, zoo- lang Tsjiang Kai-Sjek nog verzet biedt. Men hoopt dus in Amerika door Tsjiang Kai-Sjek te steunen, tevens Enge- j land te helpen. Daarom heeft men aan Amerikaansche zijde tegen een herope ning van den weg door Birma geen be zwaar. In dit verband wijst men er op, dat de Engelsche ambassadeur en de Austra lische gezant weer bij minister Huil zijn geweest, dat in het departement van buitenlandsche zaken uitvoerige bespre kingen gevoerd zijn met den marinestaf en dat de commandant van de Ameri kaansche vloot in den Stillen Oceaan te ruggeroepen is |om besprekingen te voe ren. Natuurlij is Japan over de bevoorra ding van China niet te spreken. De eeni- ge conclusie, die de „Japan Times" uit de heropening van den weg uit Birma naar Tsjoenking trekt, is, dat de stap wordt genomen door de Britsche regeering als protest tegen het Japan- sche plan voor een nieuwe orde. Even zeer is het duidelijk, dat dit protest ingediend wordt als eerste uitdrukking van hetgeen thans aan het kristallisee- ren is in de raadkamers van Londen en Washington. Het is bijna voor de hand liggend, dat deze politiek omgezet zal worden in economischen druk op dit land in den eenen of anderen vorm. Het kan wellicht alleen noodig zijn om er op te wijzen, dat de Amerikaansche en Britsche pogingen om oeconomischen druk uit te oefenen op Japan nooit suc ces hebben gehad en nooit wijziging ge bracht hebben in de Japansche funda- menteele politiek van den opbouw eener nieuwe orde. Ook is het niet waarschijn lijk, dat dit thans het geval zal zijn. Italiaansch weermachtsbericht Luchtgevechten en bombardementen In zijn weermachtsbericht nr. 124 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het vol gende bekend: Onze luchtformaties hebben de torpe- dofabriek van Valetta en de benzine opslagplaats van Calafrana op Malta aangevallen. Er ontstond een gevecht tusschen onze vliegtuigen en vijandelijke jagers. Een vijandelijk vliegtuig is bran dend neergehaald. Van onze vliegtuigen is één niet teruggekeerd. In Noord-Afrika was eenige be drijvigheid van onze snelle afdeelingen. Onze vliegtuigen hebben een vijandelijke gemotoriseerde afdeeling bestookt met bommen en machinegeweren nabij Bir- kamsa. (70 km ten zuiden van Sidi el Barrani). Drie pantserwagens werden buiten gebruik gesteld. Een van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd. Vijandelijke luchtaanvallen op Tobroek en Bardia hebben geen slachtoffers ge maakt en geen schade aangericht. In Oost-Afrika zijn afdeelingen Soedaneesche ruiters aan de grens van Cyrenaica door onze patrouilles op de vlucht gedreven. Een vijandelijk konvooi in de Roode Zee, dat reeds eenmaal gebombardeerd was, is opnieuw getroffen en door een van onze luchtformaties met bommen bestookt. Een getroffen schip heeft het konvooi verlaten en zich met verminderde snel heid in de richting van de Zuid-Egyp tische kust begeven. Duitsch weermachtsbericht Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Een hulpkruiser rapporteert als voor- loopig resultaat van zijn succesrijke oor logvoering tegen schepen der koopvaar dij in overzeesche wateren het tot zinken brengen van 52.000 b.r.t. vijandelijke koopvaardij-scheepsruimte. De vergeldingsaanvallen van het lucht- wapen op Londen en andere belang rijke plaatsen van het Britsche eiland werden zonder onderbreking voortge zet. Bijzonder doeltreffend waren aan vallen op talrijke steden, havens en fa- Prof. AUGUST PICCARD, de vermaarde stratosfeer onderzoeker, vertoeft thans te Locarno op het con gres van de Zwitsersche Natuurkundige Vereeniging, waar hy zyn plannen voor diepzee-onderzoekingen in een aantal lezingen heeft uiteengezet. (P.I.B.) brieken, spoorwegcomplexen en vlieg velden in Zuid-Engel an d. Op zeven vliegvelden van het Britsche luehtwapen gelukte het om door voltreffers van mid del- tot het zwaarste kaliber hangars en schuilplaatsen te vernielen en talrijke vliegtuigen deels in duikvlucht met ma chinegeweervuur op den beganen grond te vernietigen. Andere aanvalsdoelen waren troepenkampen, industrie-onderne mingen en bedrijven der bevoorrading in Zuid-Engeland. Bomtreffers veroor zaakten op verscheidene plaatsen zware branden. Ook aan de Westkust troffen bommen van zwaar kaliber haven- en in dustrie-complexen. Voor de Schotsche kust deed een verkenningsvliegtuig een aanval met verscheidene bommen op een Britsch koopvaardijschip. Het schip geraakte in brand en bleef in zinkenden toestand liggen. Ten Noordwesten van Ierland', ruim 200 km van de Schotsche kust ver wijderd, deed een gevechtsvliegtuig in duikvlucht een vermetelen aanval op een krachtig beschermd konvooi met vijf groote, geheel bezette troepen-transport schepen. Op een schip van ongeveer 20,000 br. t. werden verscheidene tref fers geplaatst. Het transportschip stopte en bleef liggen. Nachtelijke aanvallen van den vij and op Duits chland en de bezette gebieden leverden den Britschen bom menwerpers als gevolg van het sterke afweergeschut van onze luchtdoelartille rie bijzonder groote verliezen op. Door vijandelijke bommen in eenige steden van Noord- en Noordwest-Duitschland werden verscheidene huizen beschadigd en eenige burgers gedood.. Aanvalspogingen van den vijand op industrie- en spoorweg- complexen bleven zonder uitwerking. De vijand heeft gisteren 16 vliegtuigen verloren. Drie eigen toestellen keerden niet terug. MERSA MATROE de sleutelstelling in Noord-Afrika Italiaansche verkenningstroepen zijn op het oogenblik bezig om het geweldige systeem van versterkingswerken om Mer- sa Matroe te verkennen. Tegelijkertijd bombardeeren de Italiaansche bommen werpers dag en nacht deze fortificaties met het doel deze zoo spoedig mogelijk onbruikbaar te maken. De verdedigingswerken van Mersa Ma troe zijn de geweldigste van geheel Afrika. Zij overtreffen zelfs de Mareth- linie, die door de Franschen in Tunis werd gebouwd om de grens van Tunis met Libye te beschermen. Reeds hal verwege Sidi Barrani, dat thans in han den is van de Italianen en Mersa Ma troe, beginnen aan weerszijden van den langs de zee voerenden weg de zich kilo meters ver uitstrekkende loopgraven, die met bunkers, betonnen kanonplaten en prikkeldraadversperringen zijn uitgerust. Een groot deel der verdedigingswerken werd na het uitbreken van den oorlog door de Engelschen vervolmaakt en ver sterkt. Eenige van deze loopgraven zou den zelfs uit gewapend beton gegoten zijn. De sleutel tot de verdedigingswerken van Mersa Matroe is de belangrijke oase- stad Siwa, die 50 km. van de Egyptisch Libysche grens en 250 km. van de kust verwijderd ligt. Siwa is bovendien een kruispunt van vijf belangrijke woestijnwegen, waarvan een naar Libye leidt, een andere naar het Zuiden, de derde naar het Oosten naar den Nijl en de twee andere naar het i Noorden tot de kust, waar de eene Bug bug en de anubre Dagab bereikt, plaatsen die ten Westen en ten Oosten van Mersa Matroe liggen. En tusschen deze wegen in loopt een van de voornaamste kar- rer.wegen van West-Egypte, welke naar Mérsa Matroe voert. De Engelschen heb ben Siwa met verscheidene concentri- che ringen van loopgraven omgeven. Er bestaan twee mogelijkheden om Mersa Matroe aan te vallen, die echter beide groote moeilijkheden kunnen op leveren. De eerste bestaat daarin de ver dedigingswerken zoolang met vliegtuigen en artillerie te bombardeeren, tot zij vrij wel verwoest zijn en vervolgens stormen derhand met infanterie genomen kunnen worden. De tweede aanvalsmogelijkheid is zeer ver naar het Zuiden door de woes tijn te trekken om zoo in een boog om de verdedigingswerken heen te trekken. HET BELGISCHE SPOORWEGVERKEER 4000 kilometer opengesteld Uit een dezer dagen gepubliceerd be richt van de Belgische spoorwegen blijkt, dat tot op heden 82,5 pet. van het Bel gische spoorwegnet weder voor het ver keer kon worden opengesteld. Van de 5070 km, spoorlijnen, die zich over het gansche land uitstrekken zooals be kend bezit België, het dichtste spoorweg net van Europa zijn dus 4185 km. weder berijdbaar. Van welke groote beteekenis dit bijna volledige herstel van het voornaamste middel van vervoer voor het land is, ligt voor de hand. De verzorging van het land is daardoor in economischen zin gewaarborgd, de industrie kan daardoor weder den arbeid hervatten en de bevol king is in staat gesteld, om weder van de eene stad naar de andere te kunnen rei zen. Welk een arbeid er verricht moest worden, voordat ruim 4000 km. spoor weg weder kon worden opengesteld voor het verkeer, kan aan de hand van en kele getallen worden duidelijk gemaakt. Niet minder dan '137 km. spoorstaven moest worden vernieuwd, evenals 78.000 dwersliggers en 310 wissels. Van 399 bruggen, '288 bovengrondsche kruisin gen of tunnels, die sterk waren bescha digd, waren er op 1 September reeds 202 voorloopig hersteld. 45 van deze bouwwerken konden definitief worden hersteld. Voorts gelukte het, de 69 ver nielde electrische schakelinrichtingen op 9 na weder te herstellen. Tot op den huidigen dag konden op slechts enkele na 600 vernielde of beschadigde stations gebouwen en 167 pompstations voor lo comotieven weder in orde worden ge maakt. De voorloopige kosten voor het voor- laopige opbouwprogram worden op 220 millioe.i francs geschat. Voor het totale herstel van de vernielde of beschadigde andere spoorwegen en spoorweginrich tingen zal nog 100 millioen francs moeten worden uitgetrokken. Op dit oogenblik loopen weder dagelijks 618 personen- en 523 goederentreinen over de herstelde trajecten. Dat dit gunstige resultaat werd be reikt in betrekkelijk zoo korten tijd is voor een niet gering deel te danken aan de krachtige medewerking van de Duitsche weermacht en de Duitsche be- stuursoverheden in België. EEN ERFENIS-KWESTIE 4760 personen kampen om 4 millioen francs Het gerechtshof van Gent hjoiudt zich! thans "bezig met een proces iotm een er fenis, dat in geheel België met de groot ste belangstelling gevolgd Iwiordt. In bet middelpunt van de geschiedenis staalt een erfenis van vier millioen, twaainop niet "minder dan 4760 personen aanspraak maken. Rechters en advocaten breken zich h|et hoofd over de vraag hoe men dit moei lijke prolbleem tot aller tevredenheid kan oplossen en vooral in overeenstemming "met het testament, dat het richtenoer voor het optreden van de rechtbank Vormt. Dit testament draagt (overigens Uitsluitend schuld aan de huidige ver- iwiarring, daar het uiterst gecompliceerd is, evenals zoovele documenten van dit genre. Het dateert uit het jaar 1928, toen de vervaardigster, meivrouw Delr hine Orlay te Temse (Vlaanderen), het tijdelijke voor het eeuwige moest ver- twüsselien. Nu zou alles nog goed ge gaan zijn, ais de lievelingsneef v,an de oude dame, Edouard Orllaiy, niet volko men ion vindbaar geweest wias. Toen mevroulwi Orlay stierf, zonder in tientallen jaren niets van haar aueef ge hoord te hebben, vermaakte Zij" hem hjaar ganschen rijkdom van 4 milthoen. Zij nam eveniwiel' in haar testament de "be paling op, dat dit vermogen ha deo dood van Edouard in gelijke doelen ver deeld moest Worden onder haar geheele (familie tot den twiaaifden graad. Deze (bepaling is nu oorzaak van den- grooteni Strijid, die de 4760 familieleden in het geiwieer heeft doen komen, daar neef Edouard londanks jiarenllange nasporin- gen niet ontdakt kjop Iwlorden. PRINS NICOLAAS VAN ROEMENIË Mevrouw Doletti, vrouw van prins Ni- colaas, den eenigen broeder van ex- koning Karei, zal niet naar Roemenië mo gen terugkeeren. Het schijnt, dat gene raal Antonescu dit besluit genomen heeft omdat hij het prestige van de Roemeen- sche koninklijke familie wilde verhoogen en haar meer populair wilde maken. Mevrouw Doletti werd de vrouw van prins Nicolaas kort nadat koning Karei in 1930 uit de ballingschap was terug gekeerd. Zij was de gescheiden vrouw van een Roemeensch diplomaat en de dochter van een vroegeren landeigenaar Demitrescu. Ofschoon zfj en mevrouw Lupescu zeer dicht bij elkaar in de bui tenlandsche wijk van Boekarest woonden, hebben zij elkaar nooit gezien. Doletti huwde met prins Nicolaas in de kleine orthodoxe kerk van het dorpje Tohani De priester en de burgemeester verloren hun ambten, toen Karei een paar dagen later van het morganatisch huwelijk hoorde. Het spande tusschen de beide broers. Prins Nicolaas werd zeven jaar geleden verbannen, waar hij den naam kreeg Nicolaas Brana. Hij bezit een villa in Venetië, waar hij een deel van het jaar met zijn vrouw doorbrengt. Op het oogen blik vertoeft hij in St. Moritz in af wachting van de komst van zijn adjudant met een boodschap van generaal Anto- J nescu. Koning Karei heeft het huwelijk van zijn broeder door het hooggerechts- j hof ongeldig laten verklaren, omdat het in strijd was met de wetten van het ko- j ningshuis. Doch dit heeft Nicolaas niet kunnen verhinderen rustig met zijn vrouw te blijven in het lüxueuxe huis, dat hij in Boekarest had laten bouwen. KORT EN BONDIG S Sprekende ovter de luchtaanvallen zei,- de Churchill in het Lageilhiuis, dat de luchtaanvallen iop Engeland toit ZaterJ 1 dag j.'U. 8500 dooiden en 13.000 gewon- den geëisdht hebben. Ten aanzien van de door zekere kringen geëischte rep res- sallies tegen Duitschland verklaarde Churchill: Engelands doel moet er op gericht zijn, DuitSchlland's capaciteit, om Spanning in Oost-Azië tusschen Japan en de Vereen. Staten Mersa Matroe, de sleutelstelling der Noord Afrikaansche kust Gewestelijk Arbeidibureau Zee lend wordt te Middelburg ge vestigd Rijvergunningen voor 3 maanden slechts 1 maand geldig Hoofdprijzen Staatsloterij. De 50000 viel op nummer 24974 DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. Zonsondergang 10 Oot. 18 nar 56 min. Zonsopgang 11 Oot. 7 uur 59 min. 11 Oot. Maan op: 15,22 Maan onder: 1,04 den oorlog voort te zetten, een maxi- mum van schade te berokkenen. - DNBj. Naar aanleiding van de berichten als zouden zich geregelde Duitsche troepen in Roemenië "bevinden, Werd van gezag hebbende Duitsche zijde aan United Press verklaard, dat zich geen enkele Duitsche soldaat in Roteamenië bevindt. Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 11 Oot. 11,09 23,50 4,34 17,09 Bffl de vroeger geldende tfjdeaanwyzing dient 1,40 uur te worden bfjgevoegd. Brandstoffan-distributie Gedurende de maand Octolbler geven de met 01, 02 en 03 gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie vaste brand stoffen haarden, kachels" alsmede de met 01, 02, 03, 04, 05 en 06 gemerktel bonnen van de „bonkaart distributie-cen trale verwarming" en voorts de mef „brandstoffen, één eenheid, eerste perio de" gemerkte bonnen elk recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen. Verder geven gedurende de maand Od- tober de met 04, 05 en 06 gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen-haarden, kachels" elk recht op het koopen van één eenheid turf. Met nadruk Wordt er echter de aan dacht op gevestigd, dat deze met 04, 05 en 06 gemerkte bonnen in den Ifaop van het stoiokseizoen alsnog zullen Wor den aangewezen voor het koopen van steenkolen of andere vaste brandstoffen. Men heeft dus de keus om hierop thians turf of later andere brandstoffen te be trekken. De aan de houders van identiteitskaar ten uitgereikte toewijzingen geven gedu rende October recht >op het koopen van het daarop vermelde aantal eenheden. tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine' Ir. de Zweedsche bladen worden uit voerige beschrijvingen gegeven van een groote luchtbeschermingsruimte, welke onder het centraal station te Stockholm is aangelegd. De schuilkelder, die zoo juist gereed gekomen is, lomvat zestien vertrekken len biedt plaats aan bijlna 2 duizend personen. De aanleg heeft 360.000 kronen gekost. Niet minder dan 26.400 kubieke meter beton, 180 ton bewape* ningsijzer en 650 kubieke meter graniet Werden v.oor den bouw gebruikt. Te Rome verwacht men, dat Mussolini hedenmorgen een rede zal houden, die, naar de „Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden" meldt bijl de huidige phase van het militaire en het politieke offen sief tegen Engeland zeer gro,ote belang stelling in de wereld zal trekken. Deze rede zou gehouden worden bij gelegen heid van de plechtige ontvangst der jonge fascisten, die, 24.000 in getal, op (marsch zijn naar Venetië en thans te Padua zijn aangekomen, Volgens een miededeeling van hetFran- sche ministerie van Bimnenillandsche Za ken zijn van 15 Juli tot 6 October on geveer drie en een half millioen vluch telingen uit het nietbezette gebied naar het 'bezette gebied teruggebracht. CircA 200.000 menschen moeten nog naar hun huizen terugkeeren,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1