ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 9 OCTOBER 1940 OPOEN< De Kern ^1' w? ABONNEMENT Prlji fl.60 p. kwartaal, bulten Zlerikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. Jaar. Afzonderlijke nummert E cent. Ver- ■chijnt dagelijks, behalve 't Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14462 ADVERTENTIES RrtjtH cent per regel, minimum 80 cent, BIJ contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjet" 60 cent. Inzending tot 't morgens 10 uur POLITIEKE ASPECTEN Nog altijd houdt de vraag, hoe Rusland op den langen duur zal reageeren op het driemogendheden- pact, de openbare meening bezig. Dat dit probleem den Japanners bizonder interesseert, ligt voor de hand. Immers, de houding van Rusland, die twijfelachtig blijft in weerwil van enkele persuitingen, geeft hiertoe alle aanleiding. De Japansche pers neemt een Russisch- Japansche oriënteering in nieuwe banen als vaststaand aan. In elk geval laat zij' niets na om in duidelijke taal de bereid heid van Japan in het licht te stellen om de betrekkingen tot Rusland, die in het verleden niet altijd van de hartelijkste zijn geweest, te normaliseeren en deze zelfs, waar mogelijk, in een productief kleed te steken. Het duidelijkste wordt het Russisch Japansche probleem, omschreven in de „Tokio Asahi Sjimboen".. Of Rus land aan het pact deelneemt, is nog on bekend, schrijft dit blad; doch het is wel z^ker, dat het op zijn zachtst uit gedrukt een verzoenende neutrale hou ding aannemen zal tegenover de drie- mogendheden: Duitschland, Italië en Ja pan. Ruslands geografische lig ging, met name het feit, dat zijn grenzen met de grenzen van minstens twee van de drie bovengenoemde landen samen komen, zou voor Rusland een groot ge vaar beteekenen, wanneer het pact te gen Rusland was gericht. Omgekeerd ech ter zou Rusland een sterk lid van het driemogendheden-verdrag worden, wan neer zijn veiligheid werd gewaarborgd en wederzijds de bereidwilligheid bestond, om tot samenwerking te komen. De vreedzame oplossing van alle vraag stukken, die tot op het oogenblik tot spanningen hebben gevoerd tusschen Rus land en Japan, is volstrekt niet onmoge lijk, zegt de „Tokio Asahi Sjimboen"; en om dit te bewijzen haalt het blad een artikel aan uit de „Prawda", het be kende Russische blad, waaruit men een principieele bereidwilligheid van den kant van Rusland kan lezen om in dit op zicht mede te werken. Bij de nieuwe orienteering van de be trekkingen tusschen Rusland en Japan moet echter op «den voorgrond staan een geheel nieuwe wereldorde en moet de verhouding tusschen de beide landen in het verleden geheel worden uitgeschakeld. Zoo kan er bijvoorbeeld geen sprake van zijn, dat men zoo als dit onlangs van Russische zijde is geschied als voorbereiding tot de nor maliseering van de Russisch-Japansche be trekkingen begint met den eisch te stel len, dat dan moet worden begonnen met het nietig verklaren van een deel der uit den oorlog tusschen Rusland en Japan stammende verdragen. Wanneer Rusland bij dezen eisch mocht blijven, dan kan Japan bijvoorbeeld met hetzelfde recht de teruggave eischen van Noord-Sachalin, dat vroeger aan Japan heeft toebehoord, merkt een ander blad op. Overigens is de geheele Japansche pers het er over eens, dat, hoezeer men ook bereid moge zijn een nieuwe orienteering onder het oog te zien van de politieke betrekkingen tusschen het Land van de Rijzende Zon en Rusland, de eisch moet worden gesteld, dat Rusland definitief afziet van verdere ondersteuning van Tsjiang Kai Sjek en terugkeert tot een houding van strikte neutraliteit. De ontmoeting op den Brenner-pas Mario Appelius, de correspondent van de Popolo d'Italia, geeft als zijn meening te kennen, dat het resultaat van de ontmoeting op den Brenner iets „groots" zal zijn. Tijdens dit onderhoud, dat in „goeden geest" heeft plaats gehad, heb ben Hitler en Mussolini besproken: I. De organisatie van de wereld zonder het Britsche wereldrijk. II. De middelen om het wereldrijk te doen verdwijnen, waarbij de volgende punten door Appelius worden opgesomd: 1. Een compromis met Engeland is on mogelijk. 2. Het Britsche wereldrijk zal vernietigd worden. 3. Engeland zal zich wanhopig verdedigen. 4. Engeland is in Europa geïsoleerd. Zijn eenige hulp zijn de Vereenigde Staten, welker bevolking „den oorlog niet wenscht". 5. De Ver eenigde Staten zijn in militair opzicht nog niet voor een interventie gereed, welke „een der mogelijkheden van den oorlog" zou zijn. In ieder geval zal de cpil overwinnen voordat de Vereenigde Staten kunnen helpen. „Het volk der Ver eenigde Staten heeft een grooten bond- genoot in de snelheid van de spil". 6. Het drie-mogendheden-pact heeft de anti-plutocratische krachten van Europa en van het Verre Oosten tot een hecht blok vereenigd. 7. Rusland is een anti- plutocratische mogendheid in de moderne wereld. 8. Spanje is een deel van het politieke stelsel, dat ontstaan is uit de oeconomische unie tusschen Europa en Afrika. 9. Heel Europa zal in een stel- sel worden ondergebracht, dat de fas- cisten „Èurafrika" genoemd hebben. 10. j De spil zal Èurafrika leiden met het „recht van den overwinnaar en het recht van den revolutionair". 11. De totale ver- nietiging van Engeland is de historische basis van de nieuwe wereldordening. Alle krachten van de spil zijn op dit doel gericht. 1 De vernietiging van het Britsche we reldrijk, de verdrijving van Engeland uit de Middellandsche Zee en de onder drukking van Engeland in het Verre Oos ten zijn de factoren, volgens welke de operaties van de spil overeenkomstig de door Appelius ontwikkëlde plannen zullen verloopen. Appelius verzekert: Het is reeds duidelijk, welke rol het nieuwe Europa, het nieuwe Oost-Azië, Rusland en de Vereenigde Staten in de nieuwe wereldordening zullen spelen. Buitenland- sche waarnemers zien hierin een be vestiging van de Japansche toespeling, dat do Vereenigde Staten de wereld heerschappij met de mogendheden van de spil zullen deelen. SIR ROBERT CRAIGIE, de Britsche gezant te Tokio, heeft aan zfjn Japanschen collega medegedeeld, dat de Britsche regeering niet voornemens is de Engelsch-Japansche overeenkomst in zake de sluiting van den weg door Birma te vernieuwen. De overeenkomst loopt op 17 October a.s af. (P.I.B.) Duitsch weermachtsbericht Brittche wapenfabrieken gebombardeerd Britiche luchtaanvallen op Berlijn Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend: Sterke formaties gevechtsvliegers heb ben gisteren bij hun vergeldingsaanvallen op Londen talrijke bomtreffers van zwaar kaliber op spoorwegcomplexen ten Wes ten van de bocht in de Theems, alsmede op de Commercial- en de West-India Docks geplaatst. Hierbij onderscheidden zich vooral de lichte bommenwerpers van den generaal-veldmaarschalk Kessel- ring. In Zuid-Engeland werden wapen fabrieken en voor de oorlogvoering be langrijke doelen krachtdadig gebombar deerd. Ook gedurende den geheelen nacht bestookten gevechtsvliegtuigen in voort durende golven verkeerswerken, onder nemingen der bevoorrading en andere doelen in de Britsche hoofdstad met bommen van midden- en zwaar kaliber. Talrijke branden in het stadsgebied wa ren het gevolg. Tijdens nachtelijke aan vallen op Manchester, Liverpool en Edin burgh kon bijzonder zware schade als gevolg van brand worden waargenomen. Men ging voort met het leggen van mij nen voor Britsche havens. In den afgeloopen nacht vlogen Brit sche vliegtuigen op verscheidene plaat sen Duitschland binnen. Het voornaam ste doel van hun aanval was Berlijn. Door afweermaatregelen gelukte het de meeste toestellen te verdrijven, terwijl een deel de rijkshoofstad bereikte. Bom men troffen weer verscheidene zieken- l huizen, voorts woonhuizen, opslaglood- sen en spoorlijnen en richtten op eenige I plaatsen materieele schade aan. Onder de bevolking zijn talrijke dooden en ge wonden te betreuren. Twye Britsche vlieg tuigen werden tijdens hun vlucht naar de rijkshoofstad door luchtdoelartillerie neergeschoten. In totaal verloor de vijand gisteren 32 vliegtuigen. Dertien eigen toestellen worden vermist. NIEUWE REPRESAILLES TEGEN OOST-INDIË Als represaille tegen de behandeling van Duitschers in Ned.-Indië zijn deDuit- sche autoriteiten hier te lande gisteren begonnen met de gevangenneming van een honderdtal personen, vooraanstaan de figuren uit vroegere parlementaire economische en societykringen, die op grond van hun positie en van hun rela ties met Ned.-Indië geacht kunnen wor den voor Indië een begrip te vertegen woordigen. Indien deze maatregel op nieuw blijkt in Ned.-Indië geen effect te sorteeren, zal eventueel na een week verder worden gegaan met arrestaties. Onder de aangehoudenen bevinden zich geen vrouwen en zoo is bijv. de dochter van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië, die in Den Haag vertoeft, onge moeid gelaten, in tegenstelling met de houding der Ned.-Indische autoriteiten, die wel vrouwen en kinderen hebben geïnterneerd. Na vijf maanden geduld te hebben ge oefend en tevergeefs getracht te hebben langs diplomatieken weg met den gou verneur-generaal van Ned.-Indië in con tact te komen, is men van Duitsche zijde tot deze nadere maatregelen overgegaan, om op deze wijze te trachten aan de onwaardig geachte behandeling der Duit sche geïnterneerden een eind te maken. De Brandstoffendistributie neemt heden een aanvang De secretaris-generaal van Handel, Nij verheid en Scheepvaart maakt bekend, dat heden 9 October a.s. een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van vaste brandstoffen, zoodat te be ginnen met dien datum uitsluitend tegen afgifte van daartoe aan te wijzen bonnen vaste brandstoffen kunnen worden be trokken. Aangezien steeds de laagstgenummerde bannen zijn verwijderd zullen zij, die over geen of een geringe voorraad be schikken, in de eerste plaats in de ge legenheid zijn de benoodigde brandstof fen te betrekken, waardoor een zoo rechtvaardig mogelijke verdeeling van den voorraad vaste brandstoffen wordt gewaarborgd. Eerst daarna komen zij aan de beurt, die bij den aanvang van de distributie reeds over een voorraad be schikten. Met nadruk wordt allen ver bruikers aangeraden hun brandstoffen zooveel mogelijk van hun gewone leve ranciers te betrekken. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd dat men tot nader aankondi ging ook op de met „cokes" gemerkte bescheiden alle soorten brandstoffen zal mogen betrekken. Op iederen met „cokes" gemerkten bon kan dus in plaats van 2 H.L. cokes ook b.v. 1 H.L. anthraciet of 450 stuks baggerturf worden gekocht. Voor zoover de brandstoffenpositie zulks noodzakelijk mocht maken, kan echter nader worden bepaald, dat de met „cokes" gemerkte bescheiden uitslui tend recht zullen geven op het koopen van „cokés". Voor de installaties, welke niet met cokes kunnen worden gestookt, doch waarvoor toch cokeskaarten zijn uitgereikt, zal te dien tijde een nadere regeling worden getroffen. Ten aanzien van de bevoorrading van handelaren kan nog worden medegedeeld, dat hieromtrent zeer binnenkort een na dere publicatie zal volgen. Gedurende de maand October geven de met 0,1, 02 en 03 gemerkte bonnen van de „bonitaart distributie vaste brand stoffen haarden, kachels", alsmede de met 01, 02, 03, 04, 05 en 06 gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie centrale verwarming", en voorts de met „brandstoffen, één eenheid, le periode", alsmede de met „cokes, één eenheid, eerste periode" gemerkte bonnen ellt recht óp het koopen van één eenheid turf, als boven aangegeven. Met nadruk wordt er echter de aan dacht op gevestigd, dat deze met 04, 05 en 06 gemerkte bonnen in den loop van het stookseizoen alsnog zullen wor den aangewezen voor het koopen van steenkolen of andere vaste brandstoffen. Men heeft dus de keus om hierop thans turf of later andere brandstoffen te be trekken. f De aan houders van identiteitskaarten uitgereikte toewijzingen geven geduren de de maand October recht op het koo pen van het daarop vermelde aantal eenheden. WERKELOOSHEID GEEN NOODLOT MAAR EEN DWAASHEID lm het jongste tnumlmier van „De Unie" (wordt in een artikel „De Aafbleid - Benig© bron van (welvaart" lotnder meer verklaard „Dat twüjl de werkloosheid 10 jaren over ions hebben laten gaan', is een .ontzettende eer. onnoemelijke groote flout geweest! De (werkloosheid is geen noodlot, dat (Wijl geduldig hebben te dragen. Ze is een dwaasheid. Am de werkloosheid kan 'een eind Worden gemaakt, en .ailS zijl wordt opgegeven is er in ions land de mogelijk heid van Welvaart voor allen". Daaroml dient thans in alle deelen' van ons volk het besef door te dringen, dat het bel'ang van 'de gemeenschap gaat boven het be lang van het individu, en dait imbn het eeonoimische 'leven van. ons volk ziet als een (werkelijke eenheid en niet als *n ongeordend samenstel' van persoonlijke belangen. Dit houdt in de eerste plaats in, dat het gel'd de loverheersehende p,ositie, die bet thans in .ons economisch lieven in neemt, afstaat aan den arbeid. Dit fre- teekent een grondige (wijziging van Ons financieel© systeem. Zonder deze wijzi ging is een uiteindelijke oplossing van het Werkloosheidsvraagstuk niet te be reiken. Er zal een eind moeten komen aan den toestand, dat men meent met „Geen geld!" elke oplossing van het (werkloosheidsvraagstuk uit den weg te kunnen, gaan. Niet langer zal het geld bepalen of er arbeid zal Zijn, imaax de arbeid zal bepalen of er geld zal Zijd! In. de tweede plaats beteekent het stellen van het algemeen belang boven het persoonlijke en groepsbelang, dat er een ©inde moet komen aan de jammer lijke tegenstelling van belangen tusschen de verschillende takken van bedrijf, die in de laatste tien jiaren in ons land! tot zulke droevige gevolgen aanleiding beeft gegeven. Bij! alle bedrijfstakken^, landbouw, handel, industrie enz. dient het besef door te dringen, dat óók wat 2Üj!n samenstelling uit de verschillende bedrijstakken betreft, ons economisch le ven een onverbrekelijke eenheid vormt, idat het onmogelijk handel en industrie goed kan gaan, als onze landbouw kwijnt en omgekeerd. Onafhankelijk van een uitbreiding van den buitemlandschen handel zou het mo gelijk geweest Zijn door uitbreiding van de binnenlandsche productie en den bin- nenliandschen ruil de werkloosheid in ons land op te heffen. Niet dat dit ideaal geweest zou Zijn, en wij' hopen danj Ook, dat in een nieulwl Eiuropa anzs( internationale ruil tot den vroegeren om vang meer en meer zal groeien. Maar het had gekund. Volgens Amerikaansche zegslieden te Sjanghai, hebben de consulaten der Ver. i jStafen in Japan, Korea, Mamdsjbeklwo en de door Japan bezette gebieden in i China, Fransch Indoi-China en Hongkong opdracht gekregen er bijl alle jn deze gebieden Wonende Amerikaansche staats burgers op aan te dringen, zoo spoedig mogelijk naar de Vereenigde Staten te vertrekken. Bij dezen maatregel' zijn rond 8000 Amerikaanche onderdanen betrok- ken. 4000 daarvan Wonen in Sjanghai* jj Volgens berichten rukken 3000 man Peruaansche troepen op naar het bfetwis- l te Zuid-Oosteilïjke grensgebied, Waar 1000 'man troepen van Ecuador liggen. Men vreest dat het in de nabijheid van het Matapado-eiland, waar de strijdkrachten! slechts ongeveer 100 meter van elkaar f zijn, tot botsingen zal komen. In duizenden stemlokalen in de Ver- eenigde Staten is Maandag een begin ge- maakt met de inschrijving dergenen, die i bijl de preidentsverkiezing op 5 Nioyem- j ber v an hun stemrecht gebruik willen j maken. Alleen In plaatsen met minder dan 5000 inwoners behoeven de stemgeredhtig- den zich niet te doen inschrijven, wan- neer Zijl ook aan de vorige verkiezingen hebben deelgenomen (DNB) Hoe zal Rutland reageeren op het drie-landen-verbond Nieuwe arrestaties in verband met de houding van Oost-lndië 20 personen worden te Breda sinds de uittocht vermist De kippen- en eendenstapel zal sterk worden ingekrompen De distributie van brandstof neemt heden een aanvang DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. Zonsondergang 9 Oot. 18 unr 58 min. Zonsopgang 10 Oot. 7 nur 57 min. 10 Oot. Maan op: 14,54 Maan onder: Eoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 10 Oot. 9,41 22,29 3,04 15,54 Bff de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bfjgevoegd. ZEEPBON VOOR DE WASCH VERPLICHT De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van heden zoowel de wasscherijen als het publiek en instellin gen verplicht zijn voor iedere 8 kg droog waschgoed, welke gewasschen moet wor den, den geldigen zeepbon in ontvangst te nemen, c.q. af te geven. Deze maatregel moest genomen wor den, om aan de ongewenschte concurren tie van de wasscherijen onderling, met betrekking tot het al dan niet in ont vangst nemen van bonnen van het pu bliek, een einde te maken. TWEE LITER PETROLEUM VOOR ÉÉN MAAND De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Woens dag 9 October a.s. tot en met Zondag 10 November a.s., de met „periode A" gemerkte zegel van de serie, welke is uitgereikt ten behoeve van hen, die voor, verlichting in het huishouden uitsluitend op het gebruik van petroleum zijn aan gewezen, recht geeft op het koopen van twee liter petroleum. KOLENBON VOOR KLEINE BOEREN In een circulaire aan de gemeentebe sturen deelen de waarnemende secreta ris-generaal van het departement van Sociale Zaken en de secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, waarnemende hoofden dier departementen, mede, dat zij om gelijke redenen als die, welke tot de ter zake voor de in zorg zijnde werkloozen ge troffen regeling hebben geleid, termen hebben kunnen vinden om goed te keu ren, dat aan de ondersteunde kleine boe ren en tuinbouwers, die in groep B zijn gerangschikt, onder dezelfde voorwaar den als bij bovenbedoelde regeling gel den, een kolenbon wordt verstrekt ter, waarde van f5,75. Indien de kleine boeren en tuinbou wers reeds in het bezit zijn van de hun toegestane hoeveelheid brandstoffen, kunnen zij niet meer voor bovenbedoel den bon in aanmerking komen, VERKOOP VAN TURF In velband met de distributie van vasv te •brandstoffen is met ingang va|n 9 October a.s. tot Wiederopzegging een niebwo regeling vastgesteld betreffende den verkoop, aflevering en het vieryper van turf. Deze regeling is x neergelegd in een circulaire, welke van 10 October af ten kantore van plaatselijke distrtbutiedien* sten kan werden afgehaald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1