ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE MAANDAG 7 OCTOBER 1940 OP6EH< ZERIK^yOUOiNl De Kern ABONNEMENT Eriji 11.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee 11.80. Voor het buitenland 110.00 p. Jaar. Afzonderlijke nummeri 6 cent. Ver- ■chljnt dagelijks, behalve 'a Zondags. Uitgave; N.V. de Zierlkzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14460 i ADVERTENTIES P-rlJs: Bfl cent per regel, minimum 80 cent, BIJ contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur POLITIEKE ASPECTEN De Balkan niet langer het kruithuis van Europa De ingewikkelde en verwarde toestan den op en om den Balkan hebben her haaldelijk aanleiding gegeven tot het ont staan en vergaan van bonden en entëntes onder de betrokken landen. De eerste Balkanbond, die van 1912, ge sloten tusschen Servië en Bulgarije, was gericht tegen elke groote mogendheid die een van beide zou aanvallen. Monte negro en Griekenland sloten zich aan. Die bond werd de onmiddellijke aanlei ding tot den eersten Balkanoorlog tegen Turkije in 1912 en ging in den tweeden Balkanoorlog (van Juni tot Augustus 1913) te gronde. Na den vrede van Versailles ontstond in 1920 de Kleine Entente tusschen de landen, die bij dien vrede bevoordeeld waren, dan wel geschapen. Tsjeehoslowa- kije, Joegoslavië en Roemenië sloten zich aaneen ter bevordering der onderlinge financieele, economische en verkeersrela- ties. In werkelijkheid was deze entente bedoeld tegen eventueele revisionistische verlangens van Hongarije. Met den on dergang van Tsjechoslowakije hield zij voor de practijk op te bestaan. In 1930 voelden verschillende Balkan- landen de noodzaak tot onderlinge be sprekingen. Op initiatief van Griekenland kwam in 1930 te Athene de eerste Bal kanconferentie bijeen. De conferentie be oogde nauwere politieke en economische samenwerking. Zij was een voorspel voor een tweede bijeenkomst op 20 October 1931 te Stamboel. Uit dit begin van samenwerking werd op 4 Februari 1934 het Balkan-pact ge boren, gesloten tusschen Griekenland, Turkije, Roemenië en Joegoslivië, Albanië en Bulgarije bleven er buiten. Dat het niet boterde tusschen zijn le den bleek toen het noodig werd ge oordeeld het in 1934 voor tien jaar ge sloten pact op 2 Februari 1940 opnieuw te bezien. Intusschen was de oorlog tus schen Duitschland en Engeland en Frank rijk in vollen gang gekomen en de Bal kan werd, evenals in de jaren 1914—1918 wederom een haard van politieke pro paganda, die de verschillende bondslan- den in onzekerheid bracht. Op 2 Februari 1940 werd dan ook be sloten, dat het pact, dat pas in 1944 zou zijn afgeloopen, opnieuw werd aan gegaan voor den tijd van zeven jaar. Er schijnt nu sprake van te zijn, dat Turkije en Griekenland, die van alle Bal- kanlanden het meest aan Britschen in vloed onderhevig zijn, verwachten, dat er nog deze maand een conferentie van den economischen raad van den bond zal worden gehouden. Het Bulgaarsche blad „Mir" maakt - naar aanleiding van dit bericht de ironische opmerking, dat Turkije blijkbaar nog altijd aan het be staan van den bond gelooft De con ferentie, aldus dit blad, zou slechts kun nen vaststellen, dat er nieuwe politieke verhoudingen 2njn ontstaan en dat de bond niet meer bestaat. De feitelijke nieuwe ordening in Euro pa, die zich op den Balkan reeds zoo duidelijk afteekent, brengt een totaal .op heffen van het Balkanpact met zich, al zal de oorspronkelijk naar buiten ge treden aanleiding tot het vormen er van: vredelievende samenwerking en onder linge non-agressie, in anderen vorm ook nu levend kunnen blijven. Do strijd in Noord-Afrika om hot bezit van het Suezkanaal De in Egypte geconcentreerde interna tionale strijdkrachten, die bestaan uit En- gelsche elite-regimenten, Australische, Rhodesisehe, Fransche, Indische, Cypri otische en Palestijnsche troepen zijn op het oogenblik bezig zich in de dorre Woestijn in te graven, om, voordat de verdere vijandelijkheden eri de in Novem ber te verwachten regens beginnen, vas te posities te hebben ingenomen. Aan den anderen kant van het front zijn de Italianen, naar men bericht, ijverig bezig met den bouw van een weg van Solloem naar Sidi el Barani, ter vervanging van den zandweg, die over dit traject van 120 km. ligt. De nieuwe weg moet den aanvoer van de Italiaansche volgcolonnes vergemakkelijken. In de „Berliner Börsenzeitung" ver gelijkt schout-bij-nacht Gadow de Itali aansche operaties aan de Egyptische Mid- deliandsche-zeekust met den opmarsch der Romeinsche legioenen onder Scipo Africanus naar Carthago. Het einddoel van den Italiaanschen op- nursch, Alexandrië, is stellig nog I MAARSCHALK GRAZIANI, die de operaties in Noord-Afrika tegen de Britsche koloniale troepen leidt. (P.I.B) ver weg en de weg daarheen niet ge makkelijk begaanbaar, maar het is een van de punten, die beslissend zijn vo,or den oorlog. Uitgaande van de overweging, dat het zwaartepunt van de Engelsche macht ter zee in het Oosten en in het midden der Middel. Zee te Alexandrië ligt, houdt de deskundige schrijver zich bezig met de rol, die gespeeld wordt door de daar liggende deelen der Brit sche vloot. Wanneer Alexandrië van de landzijde wordt bereikt, zooals Port Arthur in 1905 door de Japanners, blijft deze vloot alleen over een doorbraak te ondernemen naar de dichtsbijzijnde veilige haven. Die is er echter niet in de Middellandsche Zee, want de open reede van Port Said, van Haifa en Famagusta op Cyprus kan men daartoe niet rekenen en alle an dere toevluchtsmogelijkheden liggen bin nen het bereik der Italiaansche bombar dementsvliegtuigen uit Apulië 'of van den Dodekanesos. De val van Alexandrië zou de ineen storting beteekenen van de Engelsche macht ter zee in het oosten van de Middellandsche Zee en alle terugtochts wegen van het leger van generaal Wa- vell, behalve den zeer problematischen naar het zuiden, afsnijden. Italiaansch weermachtsbericht Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakte Zaterdag bekend: Tijdens een verkenningsvlucht van of fensief karakter naar het eiland Malta ontstond er tusschen onze en vijande lijke jachtvliegtuigen een luchtgevecht. Een vijandelijk toestel van het type Glos ter werd neergeschoten. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika hebben onze gemoto riseerde colonnes kleine af deelingen vij andelijke pantserwagens en tanks ten Zuidoosten van Sidi el Barrani op de vlucht gedreven. Het vijandelijke luchtwapen heeft Bardia en Tobroek ge bombardeerd en daarbij geringe schade, maar geen verliezen veroorzaakt. Een andere aanval op de haven van B e g- h a s i heeft onder de burgerbevolking en den troep drie dooden en 28 gewon den gemaakt. Een bark werd tot zinken gebracht. Twee vijandelijke toestellen werden neergeschoten. In Oost-Afrika heeft een van onze pa trouilles, die bij Diff ten Zuidoosten van Wajir met den vijand in contact kwam, dezen verdreven. Vijandelijke luchtaan vallen in de nabijheid van Metemma hadden een doode en vier gewonden tot gevolg. Andere luchtaanvallen op Na- cia, Chinda en Asmara veroorzaakten lichte schade, maar geen slachtoffers. Bij Metemma werd een vijandelijk vlieg tuig neergeschoten. Eén van onze jacht- toestellen werd neergehaald. De bestuur der wist zich met het valscherm te red den. Duitsch weermachtsbericht Voortdurende aanvallen op Londen Het opperbevel van de Duitse he weer macht maakte Zaterdag bekend: Ondanks de bijzonder ongunstige weers gesteldheid ondernamen sterke formaties vam den generaal-veldmaarschalk Sperrle iin den loop van den dag succesrijke aanvallen op voor de oorlogvoering be langrijke doelen in en nabij Londen. Tal rijke branden aan den Noordelijken rand van Londen, in de City en aan den Noor delijken oever van de Theems wezen op de uitwerking van de Duitsche bom men. Voltreffers werden in de spoor- wegwerken bij College-Park waargeno men. Andere aanvallen waren gericht op havencomplexen, wapenfabrieken en an dere bedrijven, groote benzine-opslag- plaatsen, alsmede spoorwegen en vlieg velden in Zuid-Oost, Oost- en Midden- Engeland. Voltreffers in "hangars en schuilplaatsen, sterke ontploffingen, branden en rook- ontwikkeling waren de gevolgen van de uitgeworpen bommen. Op het vliegveld Penrose, aan het St. George-kannal, ge- lukte het vaste gebouwen te vernietigen en bovendien een groot aantal vliegtui- gen op den beganen grond door bommen en machinegeweervuur te vernielen. Artillerie der marine nam een Britsch konvooi, dat door het Kanaal probeerde te varen, onder vuur en dwong het naar Dover terug te keeren. j Op 4 en in den nacht van 4 op 5 October vlogen er geen Britsche vlieg- i tuigen boven het gebied van het Duit sche rijk. De vijand verloor behalve de op den beganen grond vernielde toe- stellen nog vijf machines, die in lucht- gevechten werden neergeschoten. Vijf eigen toestellen worden vermist. Belgische krijgsgevangenen teruggekeerd Ongeveer 1500 Belgische krijgsgevan genen zijn uit Duitschland te Brussel teruggekeerd. Maandag waren zij ver trokken en hadden eenigen tijd in Ant werpen moeten vertoeven, ten einde aan de gebruikelijke formaliteiten te voldoen. Daarna reisden zij door naar Brussel, van waar zij naar hun steden en dorpen zullen terugkeeren. De Brusselsche be volking onthaalde hen feestelijk en op eiken straathoek zag men soldaten te midden van belangstellende groepjes. Kort daarop is te Antwerpen een tweede trein met Belgische krijgsgevangenen aan gekomen, zoodat het gezamenlijke aan tal der teruggekeerden thans 3000 be draagt. Dit bevestigt de verwachtingen, dat het grootste deel krijgsgevangenen voor den winter zal zijn teruggekeerd. De teruggekeerde soldaten verklaarden, dat het meerendeel der krijgsgevangenen in Duitschland voor 31 October naar hun haardsteden teruggekeerd zal zijn. Allen bevestigden zij eenstemmig de goede be handeling, die hun in Duitschland te beurt viel. De voeding was ruim vol doende! De gevangenen hadden gewerkt op boerderijen, in steengroeven en kolen mijnen. Allen toonden zich uiterst tevre den over hun betrekkingen met de be woners. De oorlogshaven Alexandrië Het voornaamste doel van Italië bij het offensief tegen Egypte is en blijft Ale xandrië, dat met zijn geweldige kaden een der grootste havens van de wereld vormt. Reeds in vredestijd had het tot taak, naast Gibraltar ligplaats te ver schaffen aan de zes slagschepen, drie vliegtuigmoederschepen, zeven kruisers, 41 torpedojagers en 35 andere eenheden van de Engelsche vloot, te zamen me tend 300.000 ton. Na de intrede in den oorlog van Italië is het aantal der in Alexandrië gestationneerde Engelsche vlooteenheden nog toegenomen. Alexandrië dient tot bescherming van 't Suezkanaal. Het is de eenige tot oor logshaven uitgebouwde haven van Egyp te. Sinds 1935 hebben de Engelschen de haven voortdurende uitgebreid en vol komen in staat gesteld, de groote sche pen van de Engelsche vloot op te nemen en zelfs te repareeren. Tot dit doel werden reusachtige droogdokken in de haven gestationneerd. De haven 'heeft golfbrekers ter lengte van 3,5 km en de ingang van de haven is 400 meter breed. Meer dan 250 schepen kunnen er tege lijk ligplaats vinden. De haven is verdeeld in een Oostelijk en een Westelijk bassin. In Alexandrië komen alle Egyptische spoorwegen te zamen. De reusachtig sterke constructie der golfbrekers, de uitgestrekte kaden, waarvan 7,5 kilometer, bestemd zijn voor het vastmaken van schepen met een diepgang tot negen meter, alsmede pe troleum tanks, welker inhoud reeds twee jaar geleden werd geschat op 100.000 ton, vormen een aanlokkelijk doel voor luchtaanvallen. In de onmiddellijke na bijheid, op het schiereiland Aboukir, be vindt zich een van de grootste luchtbases der Engelschen in Egypte. HET PETROLEUMVERBRUIK IN DEZEN WINTER Varvangingsproducten aan te raden Wanneer een vreemdeling cijfers hoort van het verbruik van petroleum in ons land, 'staat hij steeds weer verbaasd over het groote aantal liters petroleum, dat jaarlijksch verkocht wordt voor kook-, verwarmings- en verlichtingsdoeleinden, j In het buitenland is een dergelijk ver- j bruik, dat jaarlijksch eenige honderden millioenen liters bedraagt, iets geheel on- j bekends. Hoe en waarom het komt dat j wij in Nederland zoo op petroleum zijn gesteld, is een vraagstuk waarover veel geschreven zou kunnen worden. Het is echter thans niet van belang. Van veel meer belang is, dat al die millioenen liters petroleum uit het buitenland moe ten komen. Zooals men begrijpen zal is dit thans uit en daar zitten wij nu midden in de moeilijkheden. De moei lijkheden zijn zoo groot, omdat het ver bruik van petroleum zoo enorm is, aldus meldt het A.N.P. Elke petroleumverbruiker moet erdaar- iOm van doordrongen zijn, dat van een noemenswaardigen aanvoer in de komen de maanden geen sprake kan zijn. Het rijksbureau voor aardolieproducten tracht in samenwerking met het departement van handel, nijverheid en scheepvaart den aanwezigen voorraad zoo rechtvaardig mogelijk te verdeelen. Bij deze verdeeling wordt het algemeen belang gesteld boven het persoonlijke belang. Iedereen zal be grijpen, dat men geen petroleum krijgt om koffie of thee te zetten, indien gas of een kolenfornuis aanwezig is. Er zijn sommige industrieën en bedrijven, zoo als b.v. de spoorwegen, welke het product eenvoudig niet kunnen missen. Dat aan deze ondernemingen petroleum toegewe zen wordt, is immers in een ieders belang Daarom wordt den petroleumverbrui- kers op het hart gedrukt te doen, alsof zij niets meer zullen ontvangen. Er komt nog wel wat in de eerstvolgende maan den, in het bijzonder voor verlichting, maar een ieder doet goed naar een pro duct uit te zien, dat de petroleum kan vervangen, hoe eerder, hoe beter. Voor hen, die in de steden wonen, is het vraagstuk van tie vervanging van petroleum niet zoo moeilijk. Lastiger wordt het voor hen, die op het platte land hun woonplaats hebben. Hun wordt aangeraden, als het maar even kan, zich voor de verlichting te laten aansluiten aan een electriciteitsnet. Heeft een land- j bouwer b.v. electrisch licht in het woon- j gedeelte, dat doet hij verstandig het net j door te laten trekken naar de stallen. Is aansluiting op een bestaand net niet j mogelijk, zoo is het te overwegen, zelf j electrisch licht op te wekken door een windkracht-installatie. Opheffing van Balkanpact door nieuwe Europeesche ordening Bij luchtaanval op Rotterdam zijn enkele burgers gedood Het vraagstuk van vervanging van petroleum In dezen winter Regeling voor het verrichten van huissiachtingen spoedig verwacht De berekening van de omzet belasting door den kruidenier GENERAAL VUILLEMIN, de opperbevelhebber van de Fransche luchtstrijdkrachten, heeft wegens het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd den militairen dienst ver laten Vuillemin werd in 1883 te Bordeaux géboren. (P.I.B.) JODEN «UIT OPENBARE DIENSTEN en uit de openbare en bizondere scholen De secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken heeft d.d. 30 September in opdracht van den DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. Zonsondergang 7 Oot. 19 uur 3 min. Zonsopgang 8 Oot. 7 uur 54 min. 'B■"jLl Maan op: Maan onder: 8 Oot. 13,46 22,57 Eerste Kwartier 6,38 Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 8 Oot. 7,16 19,50 0,44 13,16 Bff de vroeger geldende tijdsaanwijzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. commissaris-generaal voor bestuur en justitie aan de colleges van Ged. Staten der onderscheidene provincies' het vol gende bericht: 1. Ter uitvoering van de vierde ver ordening no. 108/40 van den rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied, handelende over bijzondere maat regelen op administratief-rechtelijk ge bied, dienfefter voor te worden gezorgd, dat de Nederlandsche bestuursorganen en de openbare publiekrechtelijke lichamen voortaan geen personen, die geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede zijn, op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht in dienst nemen,, noch bevorderen. 2. Met de openbare publiekrechtelijke lichamen worden gelijkgesteld alle pri vaatrechtelijke lichamen, inrichtingen, stichtingen, waaraan de staat, een pro vincie, een gemeente of eenig ander openbaar lichaam deelneemt. 3. Hij, die geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede is, mag voortaan niet meer in eenigen ambtelijken werkkring van welken aard ook, eere-ambten daar onder begrepen, worden geplaatst; ook j zal hij niet meer bij het openbaar of i bijzonder onderwijs mogen-worden werk- zaam gesteld, behoudens wanneer de be- j trokken school uitsluitend door Joodsche scholieren wordt bezocht. Met plaatsing wordt herbenoeming gelijkgesteld, j 4. Ter beoordeeling van de vraag of een bepaald persoon al of niet van Joodschen bloede is, dient als leidende gedragslijn te worden aanvaard, dat niet als te zijn van Joodschen bloede be hoort te worden beschouwd hij, van wien geen zijner vier grootouders naar zijn weten lid of tijdelijk lid is geweest van de Joodsche gemeente. VERSCHILLENDE BERICHTEN Haar weldoenster bestolen De 24-jarige dienstbode T. N. J. is te Rotterdam gearresteerd wegens diefstal van f 140 ten nadeale van de familie W. aan den Waaldijk. Zij was in Mei zonder betrekking gekomen en l daardoor in moeilijkheden geraakt. De familie W. ontfermde zich over het 1 meisje en verzorgde haar, toen zij ziek was. Toen zij eenige keeren alleen was, heeft zij in de woning uit een kast en uit een alcoof geld weggenomen, to taal f 140. Voor dit geld kocht zij klee- j ding. De diefstal is later uitgekomen. Verdronken I Vrijdagavond is het 24-jarig dagmeisje E. T. Houwen toen zij van familiebezoek in de Rembrandt van Rhijnstraat te Groningen naar huis wilde fietsen, tengevolge van de duisternis tegenover genoemde straat in het Hoendiep gere* den en verdronken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1