NIEUWSBODE ZATERDAG 5 OCTOBER 1940 BEKENDMAKING. De Kern ABONNEMENT Erljs f 1.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee 11.80. Voor het buitenland 110.00 p. Jaar. Afzonderlijke nummer! E cent. Ver- •chljnt dagelijks, behalve 'iZondagt. Uitgave: N.V. de Zlerikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14459 ADVERTENTIES P.rtJi: 30 cent per regel, minimum 80 cent, BIJ contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „SuccesJes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur POLITIEKE ASPECTEN Japain heeft thans vasten voiet gej- knegen in Indochina en hoopt van daar in de gelegenheid te zijln, China eindelijk ten onder te Wrengen. I>ojch QOÖc nu is het de vraag, of het er in zal! slagen, Tsjiang Kai Sjek te onderwierpen, die een veel! langer en veel taaier leven heeft, dam den Jar paeners lief is. Door de Japansche blezetting van Indo;- china als opmiarsdhgébïed tegen Tsjang Kai Sjek is de oorlog in China, althans volgens nieulwte Japansche wenscihen en hoop in haar laatste phase getrer den. De Japanners zijln- nu in het bezit van een operatiebasis, die ben veroor looft, Tsjoengking in de tang te nemen, het van het Zuiden uit over Koenming en ftweiyang en van het Noord-Oosten uit Ichang aan de Yangtse aan te vallen^ iwaaibij het op het ^ogenblik nog naar het Oosten gerichte front van Yoenan gemakkelijk in te -drukken of onder den' voet te l'oopen zou zijln. Zij hebben nu de beschikking over vliegvelden, die het hun vergemakkelijken, zelfs tot Szec!hlw,an toe te vliegen. Het is gemakkelijk te begrijpen, iwtan,- neer men slechts een vluchtige® blik op de kaart fwlerpt, dat de Ssjoenking-regeej- ring eerst alle mogelijke pogingen in het [wierk heeft gesteld om een lOivereen- komst tusschen Japan 'en Indojdhina te verijdelen. Thans, nu desniettegenstaanj- de deze overeenkomst tot stand is go- komen, Iwlendde men zich, teneinde raad, eerst tot Amerika en Engeland. Als men de Japanners «hoort, zou het einde van den oorl'og in- China, die nu reeds drie jaar lang het hoofdprobleem vormde van de Japansche politiek 'en haar veel' zorgen baard©, plotseling mabijl zijn. Zij gronden dit optimisme ook op de oveifweging, dat Japan niet alieeni Indochina heeft beziet, do|cb, door de overeenkomst met Frankrijk, tegelijkertijd aan den Iwieg door Burma -een doodssteek heeft toegebracht. Deze iwleg door Burma staat onder Engélisdi beheer. Het voornaamste gevolg v!an de ofver- eenkomst is echter, dat, door de bezet ting van Indochina, de strategische lijhen in den Pacific moeten twiorden herziien. Thans strekt zich het Japianschl© zeefront met inbegrip van Hongkong uit van Japan-Korea tot Hainani-Saigon. Tegen over dit front kunnen de Ver. Staten en Engeland niets anders stellen diam Ma nila ien Singapore, die jwtijd uit elkaar liggen. Gezien deze ontwikkeling zijn de Ja panners van meening, dait zijl het eerste groote gat hebben geslagen in de Ame- rikaansche omisingelingspoilitifek en dat Zij hun bewfegingsvrijheid terug hebben ge kregen. Zelfs als Amerika Singapore lover- nam, zou de balans naulwielijks nog naar zijn kant kunnen overslaan. Doch ver geten |wij niet, dat dit weinig meer zijn dan Iwiensehdrofoimien van Japan. Op den Brenner zijn alle vraag stukken welke voor de spilmogend- heden van belang zijn, besproken. Nopens de ontmoeting tusschen Führer en Duce op den Brenner verwijst men in Berlijnsche politieke kringen naar de ver klaring in het officieele communiqué, dat alle vraagstukken, die beide landen raken, binnen het 'kader van de regel matige Duitsch-Italiaansche gedachtenwis- seling behandeld zijn. Indien het communiqué niet in bijzon derheden verraadt, welke vraagstukken besproken zijn, dan moet het feit "in gedachten gebracht worden, dat reeds bij de besprekingen van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken met Mussolini en graaf Ciano te Rome gemeenschappelijk en eenparig con clusies getrokken ep besluiten voor de toekomst genomen, alsmede de omtrek ken van een nieuwe orde geschetst zijn, die zich van het Noorden van Europa tot in het heetste van Afrika zullen doen gelden. Het front van dezen reorganisatiestrijd is met het driemogendheden-pact tot het totale front der bevrijding van de we reld van de Engelsche willekeur gegroeid. De ontmoeting op 'den Brenner is op een oogenblik geschied, naar men in de zelfde kringen betoogt, waarop de En gelsehen hun rijk niet slechts aan de Theems, maar ook aan het Suezka- naal moeten verdedigen. De beide mo gendheden van de spil zijn besloten hun vooruitziende politiek zoowel op diploma tiek als militair gebied zonder compro missen tot de definitieve overmeestering van den Engelschen tegenstander voort De Burgemeester ven ZIERIKZEE maakt bekend, dat de oontróle inzake de voorkoming van naar buiten dringen van lioht uit woningen, winkels, magazijnen, enz. - in 't bijzonder op Zaterdagavond - heelt uitgewezen, dat de liohtaisoherming in een aantal gevallen zeer veel te wensohen overlaat; de tijd van waarschuwen thans voorbij is en dat bij overtreding van op dit stuk bestaande voorsohrifteu zonder verdere waarsohuwing proces-verbaal zal worden opgemaakt. Zierikzee, 1 October 1940. De Burgemeester van Zierikzee, SCHOORÖEQDE BOEIJE. te zetten, hem geen pauze te -gunnen en hem te verslaan. Duitschland en Italië beschouwen de problemen van het groote gebied van Europa, dat zij ten nauwste met dat van Afrika verbonden achten en waarvan zij de reorganisatie in hun vaandel ge schreven hebben, als een geheel en ne men dienovereenkomstig hun militaire zoowel als diplomatieke besluiten. De wet van actie, zoo wordt tot slot opgemerkt, hebben zij thans sterker dan ooit in de hand. De mogendheden van de spil zullen het verloop der ge beurtenissen ook in de toekomst bepalen te weten zoo-wel wat tijd, plaats als me thode betreft. DE HAVEN VAN HAIFA De aanvallen, die de Italianen hebben gewaagd op de petroleumtanks, haven werken en spoorwegemplacementen van Haifa, zijn voor een deel met succes bekroond. Al deze inrichtingen bevinden zich langs de kust van de Haifa-Akko-baai en strekken zich uit over een lengte van ongeveer 10 kilometer langs de kust. De petroleum, die van Irak hierheen vloeit, wordt ojp; de terreinen van de Anglo,- Iranian Oil Cy. oyergepompt in ongeveer vijftig groote petroleumtanks. Hiervan daan leidt een buis onder water naar de schepen, die in de baai voor anker liggen. Reeds meermalen hebben de Ita lianen hierop aanvallen gedaan, zoodat het innemen van vloeibare brandstof in de baai van Haifa met tal van gevaren gepaard gaat voor de Engelsche oor- logs- en koopvaardijschepen. Desniette genstaande zijn de Italiaansche vliegers er nog niet in geslaagd, dit bedrijf ge heel te storen. De spoorwegreparatie- plaats, waarop zich de Italiaansche bom men eveneens richtten, ligt in de onmid dellijke nabijheid. Zij is de eenige in haar soort in het geheele land; groote herstellingen aan locomotieven en spoor wagens kunnen nergens anders in Pa lestina worden uitgevoerd. Ten Zuiden van deze werkplaats ligt de kleine duikboothaven, die zich on middellijk aansluit aan de hoofdhaven, Deze is de grootste in het Oostelijk bek ken van de Middellandsche Zee, na Alexandrië. Eenheden van de Engel sche vloot, die in deze laatste geen plaats kunnen vinden, kunnen in de Haifabaai voor anker gaan. Ook het station van Haifa ligt in de havenwijk. Indien de Italianen er in konden slagen dit station te vernietigen, zou geheel Palestina den terugslag hiervan ondervinden. Onmiddel lijk ten Zuiden van de haven ligt de Jodenwijk, achter Kingsway, waarin zich de banken, handelskantoren en zaken van de meer dan 100.000 inwoners tellende stad bevinden. HET SUEZ-KANAAL Voor het eerSt tijdens haar bestaan heeft de Suezkanaal-Maatschappij geen dividend uitgekeerd. Tot aan het deelne men aan den oorlog van Italië behoorde deze maatschappij tot de rijkste en hoogste dividenden afwerpende ondernemingen ter wereld. Ieder schip, dat het kanaal passeerde, hetzij van Oost naar West of omgekeerd, moest alleen voor de door vaart hooge kanaalgelden betalen. De on kosten, die de JSuezkanaal-Maatschappif zelf had, waren daarentegen betrekkelijk gering. Tientallen jaren lang kon de maatschappij, welker aandeelen zich in handen bevonden van de groote banken te Londen en te Parijs, derhalve hooge dividenden uitkeeren. Gewoonlijk werden hooge Engelsche regeeringsbeambten na beëindiging van hun ambtstermijn als blijk van .erkenning voor de den lande be wezen diensten benoemd tot voorzitter of secretaris-generaal van de Suez-Maat- schappij op een koninklijk tractement. Daar het geheele transitoverkeer naar en y,an Indië, Nederlandsch Indië en het Verre Oosten door het Kanaal ging, be reikten de inkomsten van de maatschappij een fabelachtige hoogte. Nog in Juni van het jaar 1939 paleerden 450 sche pen, met een gezamenlijke tonnamaat van twee millioen ton het Kanaal. In Juli 1940 echter was het aantal schepen te- ruggeloopen tot 45, met een gezamenlijke tonnemaat van 195.000 ton. Sinds Italië aan den oorlog deelneemt, is het ver keer door het Suezkanaal geheel ge stremd. Daardoor zijn natuurlijk de in komsten van de maatschappij tot het nulpunt gedaald. Het uitblijven van de be taling van dividend is dus uitsluitend een gevolg van de Italiaansche oorlogs verklaring. De maatschappij heeft aan gekondigd, dat de betaling van divi dend ,tot nader order" is uitgesteld. Het zal geheel van het verloop van den oorlog afhangen, hoe, wanneer en door wie deze betaling zal worden hervat. WANNEER KOMT DE INVAL IN ENGELAND? Deze vraag bespreekt Wilhelm Liske in de „Deutsche Zeitung" van gisteren, naar aanleiding van de laatste rede van Hitler in het Sportpaleis te Berlijn, toen hij zeide: Houdjt u maar kalm. Hij komt! De vraag naar het juiste oogenblik van den inval in Engeland is niet van het allergrootstegewicht, zegt Liske en hij vervolgt: Het meest wordt zij in Enge land zelf gesteld, waar men na de er varingen der viér laatste wekeri blijkbaar een einde met verschrikking prefereert boven een verschrikking zonder einde. Wij kunnen daarop .antwoorden, dat het tijdstip van de laatste afrekening doov Hitier alleen vastgesteld wordt. De Führer heeft ër geen twijfel over ge laten, dat een inval zeer zorgvuldig en grondig voorbereid moet worden, want met halve maatregelen pleegt het natio- naal-socialistische Duitschland zich niet te vergenoegen. Als de slag valt, zal hij niets meer te wensehen overlaten. Daartegenover staat dat de buitenwe reld, die de Duitsche voorbereidingen met zooveel fantasie omkleedt, eigenlijk beter deed met een objectieve beschouwing van den toestand, in welken Engeland zich reeds bevindt en met de vraag of in de gegeven omstandigheden een inval nog noodzakelijk is. Beschouwt men, aldus tenslotte het ar tikel in de .„Deutsche Ztg", de feiten in hun geheel dan ontstaat het volgende beeld: In het moederland wordt Engeland belegerd en met den dood bedreigd, het is van zijn overzeesche bezittingen afge sneden en wordt op zijn sleutelpunten door Italië en Japan bedreigd. Engeland hangt reeds in den strop, dien het ons toegedacht had en het is "de gevangene van zijn eigen politiek geworden. In deze situatie komt de vraag naar. het tijdstip van den Duitschen inval op het tweede plan. Want de invasie is niet meer dan een der middelen tot het doel, dat weg kan vallen als het doel de ineenstorting van Engeland ook langs een anderen weg bereikt is. Dit oogen blik zal vroeger of later opdagen en hangt af van het feit of Engeland en hoe lang nog tin staat zal zijn net gebouw van zijn wereldrijk te schra gen. Een Duitsche inval zou dit oogen blik ongetwijfeld bespoedigen, maar de ineenstorting is ook dan onvermijdelijk wanneer die inval nog eenigen tijd op zich zou laten wachten. Dultsch weermachtsbericht Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend; De vergeldingsaanvallen op Londen en de aanvallen op voor de landsverdediging belangrijke doelen in Zuid- en Midden- Engelönd zijn ondanks slecht weer met succes voortgezet. In een gasfabriek in het N.W. van Londen volgde op de ont ploffing van een bom een hooge steek vlam. Gevechtsvliegtuigen bestookten bui tengewoon doortastend twee wapenfa brieken te Coventry bij Chester. Treffers vernietigden in beide fabrieken monta gehallen en machines. Andere met succes bekroonde aanval len golden vele vliegvelden in het ge bied van Londen evenals het vliegveld van St. Eval in het graafschap Cornwall, waar hallen, schuilholen, uitloopbanen en vliegtuigen op den bodem vernield wer den. Buitengewoon doeltreffend was een bomoverval op het vliegkamp van Sheer- 1 ness. Treffers troffen aan getreden tn>é- 1 pen, een deel van de schuilholen vloog in brand. Benoorden Londen bestookten afzon derlijke Duitsche gevechtstoestellen spoor wegtransporten met zichtbaar succes en werden auto-colonnes uiteengedreven. In tegenstelling met het optreden van het Duitsche luchtwapen hield de vijan delijke luchtmacht zich overdag en des nachts bijna geheel achteraf. Slechts een enkel vliegtuig viel in het Westen van Duitschland een fabriek aan zonder noe menswaardige schade aan te richten. Eenige Britsche vliegtuigen vlogen naar de kust van Noorwegen; de hier uitge worpen bommen bleven zonder uitwer king. Een aanvaller werd door jagers neergeschoten. De gezamenlijke verliezen van den vijand bedroegen gisteren drie vliegtuigen; vier. eigen toestellen zijn niet teruggekeerd. BOMMEN OP HAARLEM Familie wonderbaarlijk gered Over den bomaanval op Haarlem kan nader worden medegedeeld, dat het aan tal dooden gestegen is tot 26. Eén man wordt vermist. De identiteit van een vrouw kon niet worden vastgesteld. 60 personen zijn licht of zwaar gewond. Een van de gewonde kinderen is thans overleden. In zieken huizen bevinden zich nog 9 kinderen, -3 vrouwen en 7 mannen. Hun toestand is naar omstandigheden bevredigend. Gebleken is dat de vliegers hebben uit geworpen 16 brisantbommen en 14 brand bommen. Bovendien is een bom terecht gekomen in het Spaarne bij de Zonne- laan en een dn de Leidschevaart. Een wonder mag het heeten, dat bij den bominslag aan het Spaarne geen slachtoffers te betreuren zijn. Hier vie len drie bom treffers, een op de woning van den heer Van Melle en twee op een belendende fabriek. De heer en me vrouw Van Melle en de daar inwonende 14-jarige zoon van den heer Opdenberg lagen te bed. De heer Van Melle zag, hoe de zoldering van zijn slaapkamer neerboog. De zuidelijke muur der wo ning was door de ontploffing grooten- deels weggeslagen. Hij zag uit zijn bed naar buiten. Hij wist uit het huis te springen en slaagde er in hulp te ver krijgen om zijn vrouw, die het bewust zijn verloren had en bekneld lag, te bevrijden. Inmiddels had de jonge Opdenberg al een goed heenkomen gevonden. Intuitief had hij direct na de explosie zijn bril gered. Hij was door een gat naar bene den gevallen en bewusteloos geraakt, doch kwam reeds spoedig bij door de hitte van het oplaaiende vuur. Met alle krachtsinspanning had hij zich vervolgens een weg naar buiten gebaand en dank zij zijn tegenwoordigheid van geest wa ren brandweer en politie reeds spoedig ter plaatse. Van de woning staat alleen nog het onderste gedeelte der buiten- muren. t M.'-l VERSCHILLENDE BERICHTEN V«rvo«r van schouwburgbezoekers Ten gerieve van de Amsterdamsche schouwburgbezoekers op Zaterdag 5, Dins dag 8, Vrijdag 11 en Zondag 13 October a.s., zullen na afloop der avondvoor stellingen de volgende vervoermogelijk- heden worden geboden: 1. met huurrijtuigen, c.a. 25 in getal tegen een tarief van 50 cent per per soon (fooi inbegrepen), echter heeft de koetsier het recht te verlangen, dat van zijn rijtuig door ten minste 3 personen gebruik wordt gemaakt, wier doelen in eikaars nabijheid moeten zijn gelegen. 2. met tweetaxen, eveneens c.a. 25 in getal tegen de daarvoor geldende tarieven. 3. met een paardenomnibus, plaats bie dende aan 16 personen, tegen betaling van 50 cent per persoon. Bommtn op Hallevoetslufs 'Donderdagnacht zijn weer op verschil lende plaatsen van ons land Engelsche bommen gevallen. Gelukkig zijn niet zoo veel dooden tê betreuren als den nacht tevoren. Te Helle voetsl uis zijn vier bri santbommen en verscheidene brandbom men geworpen, waardoor één persoon werd gedood en een gewond. Ook as vrij veel schade aan woonhuizen toege bracht. De besprekingen tusschen Führer en Duce aan den Brenner Oplossing der Chineesche kwes tie voor Japan van groot gewicht Wanneer zal de Duitsche inval in Engeland plaats vinden? De beteekenis van Haïfa als tankhaven voor Engeland Tusschen Batavia en Manilla is een vliegdienst geopend DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. Zonsondergang 5 Oot. 19 uur 8 min. Zonsopgang 6 Oot. 7 uur 50 min. Maan op: 6 Oot. 12,07 7 Oot. 13,01 Maan onder: 20,58 21,56 Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 6 Oot 5,47 18.10 11,17 23,48 7 Oot, 6,32 18,57 12,16 B§ de vroeger geldende tydaaanwyzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. Te kleine paling aangevoerd De politie heeft op de markt te Amersfoort een groote hoeveelheid paling in beslag genomen, welke bene den de wettelijk vastgestelde maat was. De paling is ter beschikking gesteld van een kindertehuis, omdat de kwaliteit goed was. Tegen den man, die de pa ling aan de markt had gebracht, den Spakenburger K., is procesverbaal op gemaakt. Do oorlog loopt ten «inde In een door Ir. Mussert geschreven hoofdartikel wordt in „Volk en Vader land" de internationale toestand bespro ken. De schrijver is overtuigd, dat de oorlog in Europa ten einde loopt en gaat dan als volgt verder: „Met voorbedachten rade zei ik, dat de oorlog in Europa ten einde loopt; het is zeer de vraag of daarmede de geheele oorlog ten einde is. De oorlog in Europa is ten einde, als Hitler's troepen door Londen marcheeren. Dat dit zal gebeu ren in de naaste toekomst, over een maand of over drie maanden wie, die daaraan twijfelt? Niemand kan zeg gen wanneer, maar het gaat geschieden, het is alleen onbegrijpelijk, dat er nog altijd menschen rondloopen, die van En- geland's komende nederlaag niet over tuigd zijn. Als het zoover is, kunnen de lichten in Europa worden ontstoken". Ir. Mussert acht het niet onmogelijk dat de oorlog buiten Europa ook daarna nog voortduurt. Hij voorziet, dat de En gelsche regeering naar Canada vlucht, daarbij vergezeld van de Engelsche ko ninklijke familie. 'n Nacht in een schuilkelder Toen een surveilleerend Haagsch agent ln de vroegte voorbij een schuilkelder, aan de Boorlaan kwam, zag hij daar een jongmensch angstig zijn hoofd naar buiten steken. De agent vroeg den 16- j'arigen jongen, wat hij daar deed. Deze vertelde, dat hij zich den vorigen avond had verlaat, zoodat hij geen kans meer zag voor tien uur thuis te komen. Uit angst voor aanhouding, omdat hij in den verboden tijd op straat was, heeft hij zich gedurende den nacht in den schuil kelder opgehouden. Smokkelhandel in Zeeuwsch-Vlaanderen In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn in de laatste weken verschillende ernstige ge vallen van smokkelen en prijsopdrijving ontdekt. Gesmokkeld aardappelmeel werd met 350 procent winst aan consumenten over de grens verkocht. Ook heeft de sluikhandel in kaas en cacao in de laat ste dagen welig getierd. De grensbewa kers treden streng op. Reeds zijn dui zenden kilo's smokkelwaar in beslag ge nomen en zijn verschillende personen op gesloten in het huis van bewaring.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1