ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 1 OCTOBER 1940 OPGEN< ZSRIKZBESöK COUHAMT BEKENDMAKING. De Kern ABONNEMENT t797,-J68@ Prijs f 1.50 p. kwartaal, bulten Zlerikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave. N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14455 ADVERTENTIES Brljs: SO cent per regel, minimum 80 cent. Eli) contract speciale prijzen. Grootte der lette*» naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur PERSONEN. WONENDE IN HET SPER- GEBIED, mogen met ingang van 1 October 1940, eisen soo zij willen, zoowel in- als uit en naar het spergebied, mits zij zioh behoorlijk kunnen legitimeeren. j PERSONEN, WONENDE BUITEN HET SPERGEBIED, moeten, wanneer zij naar j het spergebied willen reizen, in het bezit i zijn van een door den Burgemeester hunner woonplaats daartoe afgegeven vergunning, 1 welke vergunning door den Burgemeester moet worden opgezonden aan den Stabs- offizier der Ordoungspolizei te Middelburg, die op de aanvrage beslist. Zierikzee, 1 October 1940. De Burgemeester van Zierikzee, 8CHDÜRBEQÜE BOEIJE. Overname in andere bladen is gewensoht. De Burgemeester van ZIERIKZEE maakt bekend, dat de oontröle inzake de voorkoming van naar buiten dringen van lioht uit woningen, winkels, magazijnen, enz. - in 't bijzonder op Zaterdagavond - heelt uitgewezen, dat de liohtafsoherming in een aantal gevallen zeer veel te wensohen overlaat; de tijd van waarschuwen thans voorbij is en dat bij overtreding van op dit stuk bestaande voorschriften zonder verdere waarschuwing proees-verbaal zal worden opgemaakt. Zierikzee, 1 October 1940. De Burgemeester van Zierikzee, 8CHÜDRBEQÖE BOEIJE. HET VLOEIBARE GOUD Zal er over korteren of langeren tijd inderdaad gebrek komen aan olie in Duitschland, zooals men in het buitenland vaak hoort be weren? In het Londensche economische blad „Financial News" is onlangs een der voormannen uit de petroleum-industrie met een sensationeele onthulling geko men. Deze voorman is de heer Kessler, een der leidende persoonlijkheden van de Royal Dutch Oil Company, een man, die tevens directeur is van tal van an dere petroleum-maatschappijen en die op de petroleumcongressen in den tijd, die achter ons ligt, een gewichtige rol ver vulde. Het opschrift, dat „Financial News" boven het artikel van den heer Kessler zette, luidde: „Duitschland gaat den oliehonger tegemoet", en het onder schrift luidde: „Zes maanden voorraad voor den totalen oorlog". Kessler zegt in het artikel woordelijk, dat de Gealli eerden den oorlog zullen hebben ge wonnen, wanneer zij Hitier schaakmat zetten op het gebied van de petroleum. Deze woorden zijn echter alleen van toe passing, zegt Kessler, indien Hitier een aanvalsoorlog in grooten stijl waagt. In dien daarentegen de oorlog op rustige wijze wordt gevoerd, zou het vol gens den heer Kessler veel langer duren, om den strijd te winnen op grond van petroleumhonger. Wij willen hier niet ingaan op het cijfermateriaal, dat Kessler in zijn ar tikel naar voren brengt, doch de Duit- schen petroleumtoestand eens onder de loupe nemen. Generaal von Schell, die de \Q|pperleiding heeft voor de verdee ling der brandstoffen voor motoren in Duitschland, gaf eenigen tijd geleden als zijn meening te kennen, dat Duitsch- lands voorraden, Duitschlands productie, en zijn invoer van petroleum zoo groot waren, dat het wat petroleum betreft, gerust een oorlog van tien jaar zouden kunnen uithouden. De Geallieerden kun nen den oorlog in zes maanden winnen, zegt de Engelsche petroleummagnaat, vooropgesteld, dat de Duitsche oorlog voering een bewegingsoorlog in grooten stijl op het oog heeft. Hiertegen kan men in de eerste plaats aanvoeren, dat de oorlogen in Polen, Noorwegen, Ne derland, België en Frankrijk niets an ders waren dan zuivere bewegingsoor logen. In den Poolschen veldtocht bij voorbeeld moesten afstanden van 650 ki lometer worden afgelegd. De afstanden in het Westen waren nog veel grooter. De afstand Sedan-Biarritz bedraagt reeds 1300 kilometer. Daarbij speelt de moto riseering een groote rol. Tegenover de bewering van Kessler, dat de Duitsche oorlogvoering bij den voortgezetten bewegingsoorlog jaarlijks rekening zou moeten houden met een petroleum tekort van 10 millioen ton, kan er op worden gewezen, dat Duitschland zijn troepen altijd zoodanig heeft op gesteld, dat zij zich steeds uit eigen middelen van brandstof voor hun moto ren konden voorzien. neer twee nationaal voelende menschen SUMNER WELLES eischt voor Amerika gelijke rechten in Oost-Azië als Japan AMERIKA EN OOST-AZIË Samenwerking van de Noord- en Zuid-Amenkaaniche republieken De Amerikaansche vice-minister van Buitenlandsche Zaken, Sumner Welles, heeft te Cleveland een rede gehouden, waarin hij, volgens het DNB, verklaarde dat de Vereenigde Staten zullen voort gaan, Engeland allen steun in den vorm van leveringen van allerlei aard te ver- leenen. 1 Wat het Verre Oosten betreft, zeide Welles, dat elke kwestie hieromtrent op vreedzame wijze door onderhandelingen kan worden opgelost. De Vereenigde Staten wenschen, dat in het Verre Oos ten de rechten van Amerika en van de Amerikaansche burgers, overeenkomstig de bestaande verdragen of overeenkom stig het volkenrecht zullen worden ge ëerbiedigd. Alle handeldrijvende landen dienen daar gelijke mogelijkheden te hebben. De Vereenigde Staten verwachten ook, dat de internationale verdragen zullen worden nagekomen. Zij zijn bereid even- tueele wijzigingen in deze overeenkom sten of verdragen, welke naar de mee ning van de betrokken landen noodig zijn, te overwegen. Japan, aldus Welles, heeft echter het voornemen to kennen gegeven, alléén te willen beslissen, in hoeverre met de be langen van de Vereenigde Staten en met de verdragsrechten der Amerikaansche burgers rekening moet worden gehou den. Als lichtpunt noemde Welles de toenemende samenwerking der Ameri kaansche republieken. Ten slotte legde hij den nadruk op de noodzakelijkheid voor de V.S. met alle kracht en snelheid te gaan bewapenen. SPANJE EN ZIJN GEVANGENEN Vermindering van straf door arbeid De Frankfurter Zeitung bespreekt het optreden van de Spaansche justitie jegens de tallooze gevan genen die het bewind van Franco tijdens en na den burgeroorlog heeft gemaakt. De Spaansche justitie stond aan het einde van den burgeroorlog voor een taak, als zelden tevoren in haar geschie denis. Zij had een oordeel over goed en kwaad uit te spreken over diegenen die aan het verzet tegen Franco hebben deelgenomen. Daartoe behooren niet al leen de soldaten, doch ook de leden van de verbonden en organisaties die op po litiek en oeeonomisch gebied het verzet georganiseerd hebben. Aangezien het front het land in twee stukken verdeeld had moest de justitie de activiteit van mil lioen en menschen tijdens den burgeroor log nagaan. Zooals wel vanzelf spreekt, konden niet alle menschen die op de een of andere manier met de roode Spaansche regee ring te maken hebben gehad, gearresteerd worden. Men zag onmiddellijk af van ver volging van die menschen die passieve medewerking hadden verleend, de sol daten die eenvoudig bevelen hadden op gevolgd en de arbeiders die onder dwang arbeid hebben moeten verrichten. Wan borg stonden voor de verdere activiteit van deze menschen werd geen vervol ging ingesteld. De justitie hield zich voor al bezig met de menschen die hetzij militair, hetzij politiek of oeeonomisch een leidende positie hebben gehad en vooral de duizenden die deel hebben uitgemaakt van de 'rechtbanken van de roode regeering. Van Engelsche zijde is beweerd dat ongeveer een millioen Span jaarden in de gevangenis is opgesloten, doch de Frankfurter Zeitung is van mee ning dat een tiende van dit getal meer in overeenstemming zal zijn met de wer kelijkheid. Niettemin beteekent het groote aantal gevangenen een zwaren druk op het o economische leven van het land en om dezen te verminderen heeft de regeering reeds verscheidene maatregelen getroffen. Als een nieuwtje heeft men thans ver mindering van straf door arbeid inge voerd. Bepaalde politieke gevangenen lrunner op deze wijze arbeid verrichten en met iederen dag werk verdienen zij twee dagen van hun gevangenisstraf. In Juli 1940 hadden reeds vijftienduizend personen van deze gelegenheid gebruik gemaakt. HET EUROPEESCHE VOEDSELVRAAGSTUK Genoeg graan voor eigen gebruik De nieuwe ordening van de Europee- sche economie is begonnen. In verband met dit feit houdt men zich in Duitsch land bezig met de mogelijkheden, die hierin liggen opgesloten. Het voornaamste vormt de vraag, ,of het Europeesche vas teland in eigen behoeften kan voorzien op het gebied van de levensmiddelenvoor ziening. Hieromtrent verschaft de inter nationale statistiek waardevolle gege vens. Deze toont namelijk aan, dat Europa (Engeland medegerekend) 66 pet. van den wereldinvoer van levensmiddelen ver bruikte, terwijl het 35 pet. van den uit voer van dezelfde producten vertegen woordigde. Het percentage van den invoer van levensmiddelen in Amerika bedroeg 19 pet., dat van den uitvoer 30 pet. Azië nam 11 pet. van den uitvoer van levens middelen uit andere landen af en voerde 21 pet. uit. Voor Afrika waren deze cijfers resp. 3 !en 7 (pet. enj 1 en 7 pet. Deze cijfers wekken den indru$, dat Europa sterk afhankelijk is van den uit voer van levensmiddelen uit andere we- relddeelen. Wanneer men Engeland evenwel niet bij Europa mederekent, komt men tot geheel andere resultaten. Dan blijkt na melijk, dat het vasteland van Europa slechts 35 pet. van den wereldinvoer van levensmiddelen noodig heeft, daarente gen echter 32 pet. van 'den uitvoer ver tegenwoordigt. Dat wil met andere woor den zeggen, dat het Europeesche vaste land .op enkele procenten na op het gebied van levensmiddelen in eigen be hoeften kan voorzien. Dat bij enkele belangrijke levensmidde len de invoer slechts van ondergeschikt belang is in vergelijking met de Euro peesche productie, wordt het beste aan HET KORTSLUITINGSGEVAAR. - In Duitschland houdt men op het platteland stevige controle op de electrische-instal- laties teneinde brand te voorkomen. Een politieman controleert de electrische lei ding op een hofstede. R.I.B. getoond door het feit, dat in de jaren 1935—'38 op het vasteland van Europa gemiddeld 127 millioen ton graan werd voortgebracht, terwijl er nog niet ten volle 12 millioen ton werd ingevoerd. De mogelijkheid om in eigen behoeften te voorzien bedroeg voor alle graansoorten jaren lang ongeveer 92 pet. Hierbij dient men in het oog te houden, dat het ver bruik van broodgraan slechts voor 5 pet. verzekerd moest worden door den uitvoer van overzee, uit de Sow jet-Unie enz. Van een rundveestapel van 105 millioen, die in normale omstandigheden in 31/2 jaar aanwezig is, kan jaarlijks 29 pet. worden geslacht, terwijl het be- noodigde voeder voor slechts 12 pet. uit het buitenland kwam. Stellen wij al dus de verkregen hoeveelheid op 7,6 mil lioen ton, dan zou dit het normale ge bruik in Europa dat volgens de sta tistiek 7,47 millioen ton bedraagt, over schrijden. Hiertegen zou men kunnen aan voeren, dat een deel dezer runderen is gevoed met overzeesch voeder. Er wor den dan ook krachtige pogingen aange wend om de Europeesche veevoederpro ductie uit te breiden. De varkensstapel in Europa kan op 74,5 millioen stuks worden gesteld, per jaar. Stelt men het gewicht van een Europeesch slachtvarken op 200 pond, dan bedraagt hier de productie jaar lijks 7,45 millioen ton. In de laatste jaren werd echter in Europa niet meer verbruikt dan gemiddeld 7,52 millioen ton varkensvleesch. Aardappelen worden er meer geoogst dan voor het menschelijk gebruik noodig is; de rest kan dus voor veevoeder die nen. 91 pet. van het suikerverbruik wordt door Europa zelf voortgebracht. Duitsch weermachtsbericht Hevige luchtgevechten Omtrent de operaties, die Zaterdagen in den loop van den nacht van 28 op 29 September werden verricht, maakte het opperbevel van de weermacht Zon dag het volgende bekend: De vergeldingsaanvallen van het Duit sche luchtwapen waren gisteren en in den nacht van 28 op 29 September met het zwaartepunt tegen Londen en bo vendien tegen Liverpool en andere havens in het Zuiden van Engeland ge richt. Ernstige schade werd te Londen aan de Silverton-docks, te Gravesend, bij de Tilbury-docks, alsmede in de bocht van de Theems en bij de East-India-docks aangericht. Voor de Oostkust van Schotland geluk te het door aanvallen uit de lucht uit een krachtig beveiligd konvooi twee koopvaardijschepen van elk ongeveer 6000 B.R.T. door voltreffers tot zinken te brengen. In het verloop van de aanvallen over dag ontwikkelden zich boven Londen op eenige plaatsen heftige voor Duitschland zeer succesvolle luchtgevechten. Het Britsche luchtwapen ondernam nachtelijke aanvallen, vooral op het Wes telijke en Zuidwestelijke Duitsche grens gebied. Eenige Britsche bommenwerpers, die tot dicht bij Berlijn doordrongen, werden door het afweervuur van de luchtdoelartillerie gedwongen een an dere richting te kiezen, zonder tot het stadsgebied van de rijkshoofdstad te zijn doorgedrongen. In West- en Zuid- west-Duitschland wierp de vijand ver scheidene bommen, zonder schade van beteekenis aan te richten. In een West- duitsche stad werden opnieuw woonwij ken aangevallen en verscheidene perso nen, die zich niet in schuilgelegenheden bevonden, gedood of gewond. De vijand verloor gisteren in totaal 28 vliegtuigen, waarvan er drie door luchtdoelartillerie werden neergehaald. Slechts één Duitsch vliegtuig wordt ver mist. BOMMEN IN AMSTERDAM Drie dooden en vele gewonden Maandagmorgen vroeg hebben En gelsche toestellen bommen laten val len op eenige woonwijken in Am sterdam, waardoor drie menschen werden gedood en velen gewond. In de omgeving van de Rechtboomsloot en de Oude Waal werden drie brisant bommen geworpen. Een woning en een drukkerij stortten hierdoor in, terwijl al le ruiten in de omgeving sprongen. Hier zijn drie dooden te betreuren, terwijl drie menschen worden vermist. Boven dien zijn er drie personen ernstig gewond Een brandbom sloeg in het perceel Het voedsefvraagstuk en het vloeibare goud in ons werelddeel Amerika eischt gelijke rechten in het Verre Oosten als Japan Bommen in Amsterdam maakten slachtoffers onder de burgers Regeling van het Ziekenfonds wezen is spoedig te verwachten Algemeene Vergadering van het Waterschapsbestuur Schouwen DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. Zonsondergang 1 Oct. 19 nor 17 min. Zonsopgang 2 Oct. 7 nar 43 min. 2 Oct. Maan op: 7,10 Maan onder: 18,06 Hoog- en laagwater te Zierikzee i Hoogwater: Laagwater: 2 Oct. 3,01 15,14 8,09 20,40 Bifi de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bffgevoegd. Hoogte Kadiik 16, waardoor een zeven jarig meisje zeer zwaar werd verwond. Ook op de De Ruyterkade zijn brand bommen geworpen. Twee perceelen wer den geraakt, doch de ontstane branden kondtn spoedig worden gebluscht. Het zeemanshuis kreeg slechts geringe schade Een lichtfakkel is door het dak van een perceel Plai^age Franschelaan geslagen. De brand kon door de bewoners ge bluscht worden. Tenslotte is nog een brandbom gewor pen op een tuinhuisje in de volkstuinen der vereeniging Nut en Genoegen in het Spaarndammerkwartier. Het huisje werd grootendeels vernield. Slachtoffers zijn hier gelukkig niet ge vallen, hoewel er twee gezinnen, respec tievelijk van zeven en negen personen, in woonden. Wel zijn een paard en enkele kippen en konijnen gedood. Bovendien kwamen in de omgeving vijf brandbom men terecht, welke o.a. een schuur raak ten, zonder brand te veroorzaken. Ook Zaandam getroffen Maandag hebben Engelsche vliegers, al dus het A.N.P., twintig brandbommen ge worpen in de buurt van de r.k. St. Boni- faciuskerk te Zaandam. De bommen kwamen neer op eenige woningen, ont ploften en stichtten een begin van brand. Hoewel uiteraard de consternatie onder de bevolking groot was, behielden de menschen toch hun tegenwoordigheid van geest, zoodat in de meeste gevallen de branden met eigen middelen konden wor- dén gebluscht. Een perceel evenwel, be woond door de familie Kerkhoven, werd geheel door brand verwoest. De ach terzijde van de katholieke kerk is even eens door projectielen getroffen, waar door kerkelijke gewaden en ornamenten zwaar werden beschadigd. Tezelfdertijd werden in de gemeente Zaandam nog eenige brisantbommen geworpen, welke evenwel geen schade van beteekenis heb ben aangericht. Het ANP verneemt uit Chicago, dat een Waven de partijieui staande :orgami- satie is opgericht onder den inaam „Ame rica First". Zij' stelt zich tot taalt, de oorlogspolitiek der regeering Roosevelt en de comité's, die de Vereenigde Sta ten iin den oorlog Willem drijven, te oe- strifden. De organisatie is door invloed rijke kringen opgericht. Henry Ford was een der eerste leden. Het Peruaamsche ministerie va® finan ciën heeft het parlement verzocht omi goedkeuring van ee®. teeming van 100 millioen sol voor openbare werken, zoo- als wegenaanleg, kanalisatie, irrigatiel- werkem en w-omimgWouw. De leden van het parlement Worden voortaan voor den duur van zes jaar gekozen. Dientenge volge zullen de volgende parlementsver kiezingen eerst i|m Juli 1945 gehouden Worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1