ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE s MAANDAG 30 SEPTEMBER 1940 OPGEM< ZEMKZKSOC COURANT De Kern ABONNEMENT Brljf f 1.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummer» 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 1707-^1000 Uitgave N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel, 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Loose - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14454 ADVERTENTIES Prijs: SO cent per regel, minimum SO cent, BI) contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succes)es" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur REDE VAN RIJKSMINISTER in ean bijeenkomst van den Nederlandschen Kuituurkring In een Zaterdagmiddag te 's-Graven- gehouden bijeenkomst van de Nederland- sche Kuituurkring, onder leiding van prof. dr. G. A. S. Snijder, heeft deze een groote rede gehouden, waarop een be langwekkend woord van Rijksminister Seyss-Inquart volgde, aan welke rede het volgende is ontleend: Met ware voldoening hoorde ik u, al dus de Rijkscommissaris, constateeren, dat u de door mij uitgestoken vrienden hand wilt zien en wilt grijpen en daar mee heeft u tevens de voor u belangrijke vraag beantwoord. Vriendschap kan slechts tusschen zelfstandige, vrije, vol komen verantwoordelijke menschen be staan. En wat het cultureele le ven betreft, zoo kan ik u slechts de ver zekering geven, dat juist wij een echt volksch Nederlandsch cultureel leven wil len, ja er direct naar verlangen en er ze ker van zijn, dat evenals het eigen karak ter van de Duitsche stammen, die toch heden een door één geloof en één wil bezield volk vormen, niet tot splitsing maar tot verrijking van het geheele Duit sche cultureele leven strekt evenzeer de verscheidenheid van het Nederlandsche en Duitsche cultureele leven geen split sing beteek ent, maar slechts een verrij king van beide kanten. Gemeenschappelijke afstamming U sprak over het Nederlandsche en het Duitsche volk als over twee broeders en daarmee raakt u aan den grondslag van onze gemeenschappelijke Germaan- sche afstamming. Ik wil bovendien nog wijzen op de kameraadschap, die de ze beide volken moet omsluiten. Kame raadschap, der volken beteekent evenzeer als bij kameraadschap der enkelingen, het vaste besluit eikaars lot te deelen en voor elkaar in te staan. Het Duitsche volk is tot deze kameraadschap volkomen be reid en zal voor deze kameraadschap alles in het werk stellen, wanneer het om het bestaan van den ander mocht gaan. Het mag dan op het .oogenblik schijnen, alsof van het Nederlandsche volk op het oogenblik meer gevergd wordt. Doch dit houdt alleen verband met de uiterlijke levensomstandigheden, die juist tengevolge van de gemeenschap van het lot aan dezelfde beperkingen onderhevig zijn, in welke het Duitsche volk zich op het oogenblik schikt. De kern van ons lot Doch Nederlanders, die een ruimeren kijk op de dingen hebben, zullen begrij pen wat het beteekenen kan, wanneer de gansche reëele macht van het Duitsch 85-millioenen volk en het groot-Duitsche Rijk, als het er op aan komt, bereid is op de bres te staan voor het bestand van het Nederlandsche volk en den Neder landschen staat, want hierin schuilt juist de kern van het lot van dezen staat, dat zijn reëele machtsbasis verre ten achter bleef bij zijn uitgestrektheid. ,En zonder mij nu bij deze gelegenheid met politiek of zelfs problemen der buitenlandsche politiek te willen bezig houden, zoo dient u toch te weten, dat onder alle omstan digheden de gansche uitgestrektheid van het toekomstig gebied, waarover de in vloed van het Duitsche rijk en het nieuwe Europa zich uitstrekt -fe uwer beschik king zal staan en wel ter beschikking van vrije Nederlanders, onze kameraden. Het gaat dus niet om vrijheid, zelf standigheid en onafhankelijkheid. Én het verwijt van heulen met den tegenstander of zelfs verraad, treft volkomen ten on rechte de mannen, die voor het Neder landsche volk een weg aan de zijde van het Duitsche volk zoeken. Wat beteekent verraad? Wat beteekent verraad dan eigenlijk? Wij Duitschers weten het maar al te goed Wanneer wij volk en volkskarakter als hoogste goed beschouwen, dan pleegt die gene verraad, die zich juist aan dit hoogste goed vergrijpt. Wie volksvreemde of zelfs voor het volk schadelijke biolo gische, geestelijke en moreele invloeden toelaat of zelfs bevordert, is evenzoo een verrader, als diegene, die de kracht van het volk meedoogenloos voor zelfzuchtige doeleinden misbruikt. In tijden van plot selinge nederlagen hoort men dan ook steeds het woord verraad, maar nooit hoort men het uit den mond der dap pere soldaten in de voorste linies, die de overweldigende militaire macht van den tegenstander leerden kennen en respecteeren. Men noemt ook die menschen graag verraders, die tegen stands- en klasse- grenzen optornen, wanneer deze ver schillen hun economischen en geschied kundigen zin verloren hadden en het leven van het volk beklemmen. Ik kan u verzekeren, dat juist de Nederland sche mannen, die men boosaardig of on nadenkend verrader noemen wil, bij de opperste leiding van het Rijk heel goede en waardige vertegenwoordigers van de Nederlandsche zaak en de Nederlandsche vrijheid waren. Over welk laatste punt door het Rijk nooit eenige twijfel was gelaten. Da richting van dan wag U verzocht mij, aldus eindigde de Rijkscommissaris, u of wel het Neder landsche volk tijd te laten. Wij haasten u niet. Want de beslissingen vallen hiér niet voor ons: Onze beslissingen, die be vechten wij in de overige wereld. Maar juist door deze beslissing is het van het grootste belang, dat het Duitsche volk het Nederlandsche volk als zijn kameraad beschouwt. De richting van den wegmoet bij het begin van den marsch worden gekozen. De bouw van den weg kan dan met uiterste zorg vuldigheid en overleg geschieden. In de zen zin is uw redevoering een daad en wij zijn getuigen, dat mannen in Ne- derland, die zich bewust zijn van hun verantwoordelijkheid, reeds nu op het oogenblik, de kameraadschap van het Nederlandsche met het Duitsche volk ge- i kozen hebben, in het bewustzijn, dat deze ineen vlechting van ons beider lot ons groot maakt en beiden ten goede komt. MATSOEOKA, die Japansche minister vain buit©niL:aindseh)ö zaken heeft ©en radiorede tot het Japan sche volk gebonden, twiaarin hij blijkens het verslag van Domei o.a. zeide: Het doel van de Japansche Ibbitanlajrud- sche politiek is geen ander dan de Chi- neesche kwestie af te handelen, een toestand van gemeenschappelijke (welvaart in Oost-Azië in ruimeren zijn. te scheppen en op deze (wijze bij te dragen tot het ontstaan van een iware vrede voor de geheele Iwiereld. Maar als (wijl nu den huidigen interna tionalen toestand zien, dan bemerken iwij', dat deze bedoeling van Japan |n,og niet ten volle begrepen fwiordt. Er zijh landen die ten onrechte de meenilnig zijn toege daan, dat vrede handhaving vajm die oudje orde beteekent en andere, die (weliswaar de onvermijdelijkheid van een (wijziging beseffen, doch niet geneigd zijn met de oude orde te breken. Voorts zijn er lan den, rechtstreeks of zijdelings traöhten onzen (Ofpbouwi van een nieuwe orde in O os ti-A zi tegen te (werken enj bovendien nog diegenen, die hun toevlucht tot allerhand listen nemen om Japan den weg te versperren naar de vervulling van Zijn historischen roeping vesti ging van den (wereldvrede. De Japansche regeering heeft voort durend gestreefd naar opheffing vajm de zen b'etreuringsiwaardigen, staat van zaken Niettemin moet ik tot mSjin spijt zeggeni dat de toestand niet alle^ni niet veibeterd is, maar zelfs in sommige opzichten tee kenen vajni verergering vertoond heeft* De omstandigheden hebben Japan thans op een punt gebracht, 'waar het niet langer dm intermiationajeji toestand op ziijn beloop kan lateln. Op dezen twee sprong staat voor Japan slechts één weg open. Dat (wil zeggen, dat wij! |n,aar bin nen vastberaden aaneen moeten sluiten honderd millioen menjsdhen als één door met spoed een nleulwi staatsbestel voor de nationale veredigifnig te vestigen. Naar tbhiten moeten (wiji otojs in de eerste plaats vereenigen met Duitschlainfd en Italië, die dezelfde aspiraties en po litiek hebben als iwiji ©n (naderhand met die mogendheden, die met ons kunnen samenwerken. Derhalve moeten wijl on bevreesd voorwaarts gaan ©n opae over tuiging utidragen. Daaibijl moeten wij ©en beroep doen op di© mogendheden, die ons tegenwerken, lOpdat zij haar houding herzien. Op deze (wijze verwacht de re geering het uiteindelijke doel van ens Jamato-ras te verwezenlijken, namelijk de instelling van een mieuwie orde in Oost- Azië. Dienovereenkomstig hebben wij on derhandelingen gevoerd met vertegen- IwiOiondigers van Duitschland en Italië», die uitgeloopen Zijn op het sluiten van het drie-mogendhedenverdrag. Italiaansch weermachtsbericht Gevecht in Noord- en Oort-Afrika Het 113de Italiaansche weermachtsbe richt luidt: Onze vliegtuigformaties, begeleid door jagers, hebben den aanval op het eiland Malta hernieuwd en de vliegvelden van Micabba en Halfar gebombardeerd. Nadat de formaties deze actie ongestoord had den volbracht, deden vijandelijke jagers een tegenaanval. Twee vijandelijke vlieg tuigen werden zwaar beschadigd en ver moedelijk neergeschoten. Al onze vlieg tuigen keerden terug. In Noord-Afrika zijn zuiverings- en verkenningswerkzaamheden verricht. De vijandelijke luchtmacht deed aanvallen op Garn Oei Grein en Dzjiaraboeb, waar bij twee Libyers gedood en vijf Italianen gewond werden. Onze jagers, die zich terstond in den strijd mengden, schoten twee vijandelijke vliegtuigen neer. Drie andere vijandelijke toestellen werden waarschijnlijk neergeschoten. In Oost-Afrika trachtten Engelsche afdeelingen met gemotoriseerde vervoer middelen in het gebied van Kassala twee aanvallen te ondernemen, maar na een gevecht met onze patrouilles maakten zij iinet zware verliezen rechtsomkeert. Onze luchtmacht heeft in den Mid- den-Soedan vijandelijke verdedigings werken gebombardeerd. Een vijandelijke luchtaanval op Assab maakte geen slacht offers en veroorzaakte evenmin schade. Een vijandelijk vliegtuig landde te Lam- pedoesa Sebrisani. De bemanning, die uit een officier en twee onderofficieren be stond, werd gevangen genomen. Duitsch weermachtsbericht Hevige luchtgevechten Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend: De gisteren weer met sterke strijd krachten gedane aanvallen van hetlucht- wapen richtten zich in hoofdzaak op ha veninstallaties, dokken, fabrieken, groote electrische centrales en gasfabrieken in Londen en Zuid-Engeland, alsmede op troepenkampen. Bijzonder krachtig wer den de haveninstallaties te Londen en Bristol gebombardeerd. Zeer uitgestrekte branden en ontploffingen maakten het succes overal waarneembaar. In Midden-Engeland slaagde men er in een wapenfabriek door bommen van het zwaarste kaliber vernietigend te tref fen. Vèrdragende batterijen namen D o- ver opnieuw onder vuur en beschadig den drie bewapende koopvaardijschepen in de haven zwaar. Volgens latere waar nemingen zijn twee schepen gezonken. Op zee, ten Noorden van Ierland, vielen gevechtsvliegers een sterk bevei ligd konvooi aan en brachten door vol treffers een koopvaardijschip van 5000 b.r.t. tot zinken. Enkele vijandelijke vliegtuigen, weinig in getal, lieten 's nachts in het West- Duitsche grensgebied lukraak bommen in het open veld vallen. Schade werd niet aangericht. Krachtige nachtelijke vergeldingsaanval- len troffen doelen te Londen en Liver pool, die voor den oorlog belangrijk zijn In den loop van den 27sten Septem ber kwam het tot talrijke hevige lucht gevechten. In het verloop daarvan wer den 101 Britsche vliegtuigen neergescho ten; 38 eigen vliegtuigen keerden niet terug. VLEESCH OP BON 02 Rantsoenen ongewijzigd De Secretaris generaal, wnd. hoofd van het Departement van Landbouw en Vis- scherij deelt mede: Gedurende het tijdvak van Maandag 30 September tot en met Zondag 6 October a.s. geeft ieder der vier met „02 vleesch" gemerkte bonnon van -de vleeschkaart recht op het koopeii van 100 gram vleesch, beenen inbegrepen, óf een rant soen vleeschwaren. De met „02. worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uit sluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke (op 6 October a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 13 October a.s. met dien verstande, dat zij gedurende de week vanj 7 tot en met 13 October a.s. niet gebruikt zullen mo gen worden voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren in hotels, res taurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt: 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund of kalfsvleesch en voor gerookte worst soorten, rolpens en knakworst; 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nier brood en 150 gram voor bloedworst. Voor gewicht geldt alleen het vleesch aan het been Aangezien gebleken is, dat ten aanzien van de vleeschdistributie op enkele pun ten misverstand is ontstaan, vestigt het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in Oorlogstijd de aandacht van belang hebbenden op het volgende: In de perspublicatie terzake werden de grenzen gepubliceerd van de prijzen van rund- en kalfsvleesch, boven welke dat vleesch niet mag worden verkocht. Hoewel hieruit ten duidelijkste blijkt, dat de maximumprijsgrens voor het vleesch werd vastgesteld, komt het voor, dat voor het totale gewicht van vleesch en been, de vleeschprijs in rekening wordt ge bracht. Dit is geheel onjuist. De slager mag slechts voor het gewicht van het vleesch den prijs berekenen, zooals die voor dat artikel staat vermeld op de in zijn win kel aangebrachte prijslijst. Bovendien is het hein toegestaan voor het gewicht van het been, dat hij bij het vleesch aflevert, een billijken prijs te berekenen. Aan de kooper blijft evenwel de keuze of hij het vleesch met dan wel zonder het been wenscht ïe koopen. Indien hij het vleesch zonder het been wenscht af te nemen is het eenige gevolg daarvan voor hem, dat hij niet verlangen kan een hoeveelheid vleesch te ontvangen, gelijk aan de nominale hoevéelheid op het koopen waarvan de door hem afge geven bonnen recht geven, doch dat hij zich een zekere aftrek moet laten wel gevallen. KONINGIN-MOEDER BEGROET HAAR ZOON. Geheel Rumenië vierde opgewekt de terugkeer van Koningin Helena, die zich uit Florence naar Bukarest huis waarts begaf. De foto toont de hartelijke begroeting tusschen den Koning en de Koningin-Moeder. P.I.B. VERSCHILLENDE BERICHTEN Linnen zonder punten Nu het dagelijksche leven sterk beïn vloed wordt door de waarden aan pro ducten welke het publiek noodig heeft, is sinds eenige tijd o.a. de vraag gere zen, welke rol het vlas speelt in de klee- dingvoorziening van ons volk. Het lijdt geen twijfel, dat het 'n beteekenende rol is. In dit verband verneemt het Dgbl. v. N.-Br. en Z. dat de studiecommissie van het Rijkstextielbureau tot het bevorderen van het verwerken van linnengarens en de vlascommissie in een vergadering het onderwerp ter sprake zullen brengen. Zij overwegen aan de betreffende rijksinstan- Rede van den Rijksminister in Nederlandschen Kuituurkring Japan's doel: instelling van een nieuwe orde in Oost-Azië Het teeftplan 1941 voor. den akkerbouw gepubliceerd Voor gewicht geldt alleen^het vleesch aan^het been Hoeveel steenkolen zuilen op bonnen worden verstrekt DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. Zonsondergang 30 Sept. 19 nnr 19 min. Zonsopgang 1 Oot. 7 uur 42 min. Motorrijtuigen en wielrijders kunnen volstaan met hun verlichting te ontsteken (overeenkomstig het Motor- en Rijwiel- reglement) vanaf een half uur na zons ondergang tot een half uur. vóór zons opkomst. Hun verlichting moet echter aan de verduisteringsvoorschriften voldoen, ook indien zij gedurende dit half uur speling hun verlichting wél ontstoken willen hou den en dus reeds vanaf zonsondergang en tot zonsopkomst met verlichting wil len rijden. |r°*"U""'' "r" 1 J Maan op: Maan onder 1 Oot. 5,47 17,34 Nieuwe Maan 13,01 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 1 Oot. 2,13 14,28 7,30 19,58 B$ de vroeger geldende tydsaanwysing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. =Sg£ag-S£^™LgÜ"g i =g=gBSSS=Bg~ggg3 ties voorstellen te doen om de aanschaf fing van zuiver linnengoederen geheel buiten de textieldistributie te doen val len en die zonder punten beschikbaar, te doen stellen. Voor half-Linnen, half katoenen producten wordt gedacht aan een beschikbaarstelling tegen de helft van het aantal punten, dat blijkens de textieldistributie voor wollen en katoe nen producten benoodigd is. Het vermaaksleven in 1939 Het centraal bureau voor de statistiek heeft wederom een statistisch onderzoek ingesteld naar het vermaaksleven in Ne derland. Deze uitgave heeft betrekking op alle gemeenten met een verordening op de vermakelijksbelasting. Voor de gezamenlijke gemeenten met een heffing op vermakelijkheden betee kent deze belasting een inkomstpost van 51/2 millioen. De inwoners dezer gemeenten bijna 7 millioen kochten tezamen ongeveer. 59 millioen toegangskaartjes in 1939 en betaalden hiervoor 29 millioen gulden. Dit beteekent, dat elk der inwoners bijna 9 maal per jaar een instelling van ver maak bezoekt, hetgeen hem in totaal op een "Uitgave van f4,21 komt te staan. Een toegangsbewijs kost ten onzent dus gemiddeld 50 cent. Petroleum voor verlichting Het Rijksbureau voor aard-olieproduc ten (sectie petroleum) te 's-Gravenhage wordt overstroomd met aanvragen voor petroleum voor verlichting. In verband hiermede deelt het Rijksbureau het vol gende mede: Alleen voor hen, die op geen enkele andere wijze hun woning kunnen ver- Lichten, zullen speciale petroleumzegels beschikbaar worden gesteld. Deze zegels zullen in de eerste veertien dagen van de maand October onder de rechtheb benden worden verdeeld. Zij kunnen dus uitsluitend worden gebruikt voor aan schaffing van petroleum, welke voor huishoudelijke verlichting bestemd is. Het Rijksbureau voor aardolieproducten) verwacht, dat thans de belanghebbenden voldoende zijn ingelicht. Indien men zijn huis ook zonder petroleum kan verlich ten, doet men goed niet meer aan pe troleum te denken. Men helpt aldus an deren en voorkomt onnoodigen arbeid bij het Rijksbureau.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1