NIEUWSBODE ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1940 HET DRIEMOGENDHEDENPACT TUSSCHEN DUITSCHLAND, ITALIË EN JAPAN De Kern ABONNEMENT Hrijg fl.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1AQ. Voor het buitenland f 10.00 p. |aar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14453 ADVERTENTIES Rrijs: 80 cent per regel, minimum 80 cent, Pij contract speciale prijzen. Grootte der lette?* naar plaatsruimte. „Succesje*" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur WEDERZIJDSCHE STEUN BIJ EEN MILITAIREN AANVAL NIEUWE ORDE VAN ZAKEN IN EUROPA EN OOST- AZIË HET DOEL - KORTE VERKLARINGEN VAN DE DRIE DIPLOMATEN Reeds gisteren kon al onder telegram men medegedeeld worden, dat Duitsch- land, Italië en Japan, te Berlijn een driemogendhedenpact hadden gesloten, waarvan de tekst als volgt luidt: „De regeeringen van Duitschland, Italië en Japan beschouwenhet als een voor waarde voor een duurzamen vrede, dat iedere natie der wereld de heer toeko mende ruimte krijgt. Zij hebben derhalve besloten, bij hun streven in de groot- Oost-Aziatische ruimte en in de Europeesche gebieden zij aan zij te staan en samen te werken, waarbij het hun voornaamste doel is, een nieuwe orde van zaken in het leven te roepen en in stand te houden, welke in staat is, het gedijen en de welvaart der daar wonende volkeren te bevorderen. Het is verder de wensch van de drie regceringen, de samenwerking uit te breiden tot die naties in andere deelen der wereld, die geneigd zijn haar stre ven een soortgelijke richting als zij zelve te geven, opdat aldus haar op den we reldvrede als einddoel gerichte streven verwezenlijkt kan worden. Politieke en economische hervorming bepleit De onderteekening van de ©vereen- komst geschiedde voor Duitschland door v ,on Ribbentrop, voor Italië door graaf C i a n o en voor Japan door den Japanschen ambassadeur te Berlijn, Ku- r u s u, na vtelke plechtigheid de drie diplomaten elk een verklaring aflegden. Het pact is een militair bondgenoot schap tusschen drie der machtigste sta ten der aarde, betoogde Rijksminister von Ribbentrop. Het moet dienen om een rechtvaardige ordening te verkrijgen zoo wel in de Europeesche als in de G r o o t- Aziatische ruimte. Het moet ech ter in de eerste plaats er toe bijdragen om de wereld zoo spoedig mogelijk den vrede weer te geven. Daarom zal elke staat, die met het doel de vreedzame betrekkingen tusschen de volken te- lier- stellen dit pact tegemoet treedt, oprecht en dankbaar verwelkomd en tot mede werking aan de politieke en econo mische hervorming uitgenoodigd worden. Elke staat echter, die het voor nemen zou hebben, zich in het eindsta dium der oplossing van deze vraagstuk ken in Europa of Oost-Azië te mengen en een staat van dit pact aan te vallen zal het hoofd hebben te bieden aan de totale vereende kracht der drie volkeren van ruim 250 millioen zielen. Daarmede zal dit pact in elk geval- dienen tot herstel van den wereldvrede. Solidair, ook in de toekomst De strekking en de doeltreffendheid van het verdrag gaan echter verder dan den tegenwoordigen toestand, aldus Ciano Het betreft een permanente solidariteit, waartoe de drie volken zich thans ver- eenigd hebben, een solidariteit, die niet I VON RIBBENTROP, de Duitsche Rijkeminister van buitenlandsche zaken alleen in het heden bestaat, doch waarvan de scheppende kracht ook van invloed zal zijn op de toekomst. Wij strijden thans voor het scheppen van de grond slagen en voorwaarden van een nieuwe ordening, die het gedijen en het wel zijn der volkeren moet bevorderen en' waarborgen. De eindoverwinning, waar naar wij met onwrikbare vastberadenheid streven en die onder het bevel van de groote leiders van onze volken met ze kerheid behaald zal worden is voor alle volken der aarde de veiligste waarborg voor een toekomst van gerechtigheid en vrede. Gerechtigheid, de kern Ook de Japansche gezant heeft na de onderteekening een korte verklaring afge legd en o.m. gezegd: „Het laatste doel van dit pact is het tot stand brengen van den algemeenen en blijvenden we reldvrede, waarvan de kern gerechtigheid is. Het spreekt dan ook vanzelf, dat wij den landen, die denzelfden koers volgen als wij en zich dezelfde inspanning ge troost hebben onze medewerking niet weigeren. Verder heeft dit pact geen invloed op de politieke betrekkingen tus schen Japan, Duitschland en Italië eener- zijds en de Sowjet-Unie anderzijds. De ridderlijke Japansche geest werd oor spronkelijk door het zwaard verzinne beeld, doch dit beteekent niet, dat men de menschen op onverantwoordelijke wij ze met d at zwaard doodt, maar dat men hen daarmede beschermt. Ik voel mij ge drongen uiting te geven aan de hoop, dat dit pact in de handen der voorvech ters voor de gerechtigheid in Japan, Duitschland en Italië tot het zwaard in de hand van den waren strijder wordt en daarmede bijdraagt tot het herstel van den wereldvrede". BRISTOL, DE ENGELSCHE HAVEN- EN HANDELSSTAD Op slechts tien kilometer afstand van het Bristolkanaal ligt de handelsstad Bristol, aan heide oevers van de Avon, die uitmondt in het Bristolkanaal. De om geving is heuvelachtig en wordt door sneden door de reeds genoemde rivier de Avon. Bristol is thans een uitgebreide handelsstad met 400.000 inwoners. Om de eigenlijke oude stad, die op den rechter- rivieroever ligt, zijn geleidelijk nieuwe voorsteden verrezen, zooals Clifton, Red- cliff, Durdham-Down e.a. In het stads beeld treft men een aantal gebouwen aan, die op den hoogen ouderdom van de stad wijzen en uit de elfde tot de der tiende eeuw stammen, zooals de in 1142 begonnen en in het midden van de vo rige eeuw vernieuwde Gotische kathe draal en de beide Gotische kerken St. Hary Redcliffe en St. Marks. De in Griek- schen stijl in 1740 herbouwde beurs, het Paleis van Justitie en het Gotische raad huis behooren tot de voornaamste wereld lijke gebouwen. In het midden van de stad verheft zich, op een ongevéer 80 meter hoogen heu vel, Brandon Hill, een toren, vanwaar men een ruim uitzicht heeft over de ge- heele stad en haar naaste omgeving, tot aan de hav^n van Avonmouth aan de uitmonding van de Avon in het Bristol kanaal. Bristol bezit een eerst vijftien jaar geleden geopende Universiteit, verschil lende oude „colleges", een Kunst-acade mie, een technicum en een handels- en zeevaartschool. Ofschoon de stad in de 19de eeuw werd overvleugeld door Li verpool, is zij nog steeds een van de voornaamste havens van Engeland, meer in het bijzonder voor het handelsver keer met Ierland, de Middellandsche Zee en West-Indië. Ook als visscherijhaven heeft zij zeker beteekenis. Aan de beide armen van de Avon, die de stad door snijdt, bevinden zich uitgebreide haven inrichtingen. Daarbij komen nog de groote dokken en buitenhavens, die Bristol in Avonmouth en Portishead bezit en die een van de voornaamste doelwitten vor men van de Duitsche luchtmacht, die den laatsten tijd ook aan deze stad haar aan dacht wijdt. Trouwens, hiertoe werkt ook het feit mede, dat de stad een uit gebreide industrie heeft. Ijzerfabrieken, fabrieken van voer- en vliegtuigen spelen hierbij een groote rol. De ijzerfabricage wordt bevorderd door de in de nabij heid van de stad liggende groote kolen mijnen. Duitsch weermachtsbericht Succesrijk» luchtactie Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Sterke krachten van het luchwapen de den Donderdag weer Sanvailen op mili taire en voor de oorlogvoering belang rijke doelen in Zuid- en Midden-Enge- land. In den loop \fpn den dag hebben afdeelingen van het vijfde vliegercorps de Spitfire-montagefabriek Wpolston bij Southampton met bommen bestookt en door voltreffers in hallen en andere fabrieksdeelen zware verwoestingen aan gericht. In andere wapenfabrieken van M i d d e n-E n g e 1 a n d ontstonden hevi ge ontploffingen en aanhoudende groote branden. Ook de haven-werken en gasfa brieken van Southampton leden door bomtreffers zware beschadigingen. Bij Li verpool gelukte het een- sluis en een koopvaardijschip te treffen. Afzonderlijk varende vijandelijke oor logsschepen werden a an de kust van het Kanaal door welgemikte salvo's van de marine-artillerie verdreven. Vèr- dragend geschut van de marine nam Dover .onder vuur. Aan de Schotsche kust werd een konvooi met bommen aan gevallen. Twee schepen kregen voltref fers en geraakten in brand. In den loop van den dag ontstonden er verscheidene voor het Duitsche luchtwapen succesrijke luchtgevechten. Nachtelijke vergeldingsaanvallen richt ten zich in de eerste plaats weer tegen Londen. Voorts werden de havencom plexen van Liverpool en Birkenhead met bommen van zwaar kaliber bestookt. Overal ontstonden zware branden. In de pakhuizen van Liverpool brak een groote brand uit. Bij de militaire doelen van Londen, vooral ten Noorden en ten Zui den van de West-India Docks, konden talrijke ontploffingen met daarop vol gende branden worden waargenomen. den in het overige kerngebied van de Talrijke kleinere brandhaarden ontston- Britsche hoofdstad. De vijand vloog in den nacht van 26 op 27 September slechts met zwakke krachten naar Nederland, België en Noord-Frankrijk en met afzonderlijke vliegtuigen naar het Noord-West-Duit- sche' grensgebied. Lukraak geworpen bommen richtten nergens militaire scha de aan. Het Britsche luchtwapen ver loor gisteren in totaal 27 vliegtuigen. Zes Duitsche vliegtuigen keerden niet terug. I - THEORIE EN PRACTIJK Gemeenschap en gerechtigheid Terwijl de toekomst thans vaag en on zeker is, staan toch twee dingen wel vast. In de eerste plaats is het dit, dat de parlementaire democratie, in den vorm zooals wij dien tot den oorlog gekend hebben, in Europa voorloopig heeft af gedaan. Het is onvruchtbaar hierover lang te discussieeren, want het gaat hier bij niet om een vraagstuk van theorie, maar van practijk. In theorie is er mis schien een parlementaire democratie denk baar, beter en gelukkiger dan welk ander regime ook. Daarmee is echter het sy steem, waar wij midden in zaten, niet gerechtvaardigd. Vele stroomingen, zoo- als wij die de laatste jaren gekend heb ben ter zuivering der democratie, bewij zen hoe zeer velen zich van groote leemten bewust waren. Het nieuwe, dat onherroepelijk komen gaat, zal als alle menschenwerk Zijn on volmaaktheden hebben. Maar diep in ons allen leeft het verlangen, dat dit nieuwe gedragen zal worden door beginselen, die uitstijgen boven alle vergankelijke, staatkundige vormgeving, de beginselen van gemeenschap en gerechtig heid. Van gemeenschap in de nationale en internationale verhoudingen, van ge rechtigheid die ieder het zijne geeft. Deze vernieuwing is in de eerste plaats een Nederlandsche aangelegenheid en zal op Nederlandsche wijze moeten worden opgelost. In de tweede plaats moet men er echter diep van overtuigd zijn, dat iedere groote oorlog een streep zet onder het verleden. Het is daarbij niet de vraag, wie den oorlog winnen zal. Onafhanke lijk daarvan staat men voor de zeker heid, dat na den oorlog Europa van aanschijn veranderd zal zijn. Een open zin voor de werkelijkheid is voor alle politiek beleid een eerste ver- eischte. Het is niet voldoende dit feit passief te aanvaarden. Slechts wie inner lijk overtuigd en bereid is, is geschikt om ons volk te leiden naar een nieuwe toekomst. Het zij nog eens met nadruk gezegd, dat deze toekomst een Nederlandsche toe komst moet zijn. Is zij dat niet, dan is het geen toekomst, maar een onder gang. Dit Nederlandsche is primair boven alle verscheidenheid van inzicht in de staatkundige vormgeving. Op grond van dit Nederlandsche moeten allen elkaar kunnen vinden, die wezenlijk om de toekomst van ons volk bekommerd zijn. Zij zullen alle kleinheid moeten kun nen verachten, eigen aspiraties en positie van eigen groep ondergeschikt kunnen maken aan de volkszaak. Want in dit wereldhistorische uur gaat het om het zijn of niet zijn van ons Nederlandsche volk. 'J VERSCHILLENDE BERICHTEN Goederentreinen gaan voor De directie der Nederlandsche Spoor wegen deelt mede, dat, om te voldoen aan de eisehen van het goederenvervoer, voor de economische en maatschappelijke verzorging en in het bijzonder voor het kolenvervoer, tot nader order het aan tal vóór- en volgtreinen sterk zal wor den beperkt. Er moet rekening mee worden gehou den, dat genoemde treinen geheel komen te vervallen. Daarom wordt het publiek ten zeerste aangeraden slechts bij drin genden noodzaak >op reis te gaan. Twee officieren vermist Op Zaterdag 15 September huurden twee officieren van den Opbouwdienst te H a r d e r w ij k een zeilsloepje om daarmede een tochtje op het IJselmeer te maken, 's Avonds waren de officieren niet teruggekeerd. Aanvankelijk wekte dit geen argwaan, omdat het vaker gebeurt, dat men Har derwijk bij het verlóopen van het getij niet meer kan bereiken. In zulke ge vallen doen de zeilers dan een andere IJselmeerhaven aan en melden van daar, dat zij niet meer naar Harderwijk kun nen komen, of wel men komt den vol genden morgen of hoogstens een paar dagen later terug. Van de officieren is echter heelemaal niets meer vernomen, zoodat thans sterk het vermoeden rijst, dat er een ongeluk is geschied, De Harderwijker politie denkt hieraan te meer, omdat het op den 14den September zeer onstuimig was op het IJselmeer en men wel een bijzondere zeiler moest zijn om behouden thuis te komen. Een uitgebreid onderzoek is in gesteld, doch tot dusverre is men nog niets van de vermisten te weten gekomen Brandbommen en plaatjes Donderdagnacht hebben Engelsche vlie gers op verschillende plaatsen in het Noorden des lands brandbommen en brandplaatjes geworpen. De schade is overal zeer gering. Nabij St. Anna Parochie zijn drie brandbommen op bouwland terechtgeko men. Nabij Coevorden zijn brandplaatjes gevonden. In de buurt van Ooststel lingwerf is een begin van brand ver oorzaakt, doordat de neervallende brand plaatjes het dak van een boerderij vlam hadden doen vatten. Nabij den vuurtoren van Texel zijn bommen neergeworpen, die echter in zee terecht kwamen. Ondeugdelijke eieren ter markt Door den ciercointrolcur der gemeente Barneveld is Donderdagmorgen in de eierhal aldaar ©en partijl vain 3000 leieren afgekeurd, daar ze te oud iwlaren. Deze eieren Iw'arem do,o|r een Nijlmege- naac de markt gevoerd. Nadat de man een (waarschuwing en eeiii' uitiblraindier had gekregen, kon hij met zijn ondeugdelijke eieren (weer omvarrichterzake maiajr Niji- megen terugkeer,an. Nederlandiche arbeiders in Duitschland Naar vernomen. Woïrdt heeft het aantal naar Duitschland vertrokken Nederland sche arbeiders de £0.000 reeds gepas seerd. Op 14 September j.l. Waren het er 29.973 plus 19.119 z.g. grensgaingers. Sindsdien vindt (neg steedswekelijks het sedert eenigen tijd gebruikelijke trans- ipoirt van 2500 h 3000 maai plaats. De onderteekening van het nieuwe 3-mogendhedenverdrag Bristol aan de Avon-monding doelwit der bommenwerpers Nieuwe bonnen voor brood, suiker en kofffe of thee geldig Wanneer moeten de auto- en rijwiellampen ontstoken worden? Na 1 October begint de verkoop van de nieuwe postzegels. DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. Zonsondergang 28 Sept. 19 uur 24 min. Zonsopgang 29 Sept. 7 nar 88 min. Maan op: 29 Sept. 3,02 30 Sept. 4,24 Maan onder: 16,34 17,04 MET KOFFIE WAT ZUiNIGER Gedurende het tijdvak van Zaterdag 28 September tot en met 8 November, a.s. geeft blijkens een mededeeling van het wnd. hoofd van het departement van landbouw en visscherij de met 114 genummerde bon van het algemeen distributieboekje recht op het koopen van 250 gram koffie of 75 gram thee. Voorheen duurde de geldigheid van de koffie- of theebon vier weken; blijkens het bovenstaande is deze geldigheidsduur, tot zes weken uitgebreid. Ten aanzien van de thee brengt dit geen verandering, omdat het rantsoen voor deze zes weken gebracht is op 75 gram. Met koffie ech ter zal men wat zuiniger moeten zijn. SUIKER OP BON 109 Van Zaterdag 28 dezer tot en met Vrijdag 25 October geeft de met 109 genummerde bon van het algemeen dis tributiebonboekje recht op het koopen van één kilogram suiker. VOOR BROOD BON 8 Gedurende het tijdvak van Maandag 30 dezer tot en met Zondag 6 October geven de met 8 genummerde bonnen van het broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. De bonnen welke 6 October nog niet gebruikt zijn, zullen voorts nog geldig zijn tot en met Dinsdag 8 October a.s. Het Wterkloioizcncljfer op 14 Septemlbleir bfedroeg 193.989 (tegen rolnd 225.000 op 3 Augustus j.l.) Hiervan Wiarem er 46.152 in de Iwierkversch af f ing werkzaam1, ter- Wijl 54.919 personen steun (Omvingen!. Rondreis van vermiste tandem Dezer dagen kwamen twee jongelui uit Hierden met 'een defecte tandem bij een reparateur in de gemeente V e enen- da a 1, met het verzoek het vehikel voor. hen te herstellen. De man wilde aan de herstelling beginnen, doch wie be schrijft zijn verbazing, toen hij tot de ontdekking kwam, dat de defecte tan dem zijn eigendom was, het voertuig was gedurende de oorlogsdagen uit zijn werkplaats ontvreemd. De beide jongens werden duchtig aan den tand gevoeld, doch al spoedig bleek, dat zij aan den diefstal part noch deel hadden, daar zij de tandem hadden ge huurd bij een fietsenmaker te Harder wijk. De fietsenmaker was zoo welwil lend de tandem voor de jongens weer reisvaardig te maken en de Hierdenaars mochten naar huis terugkeeren. Intus- schen werd de Harderwijker politie van een en ander in kennis gesteld en toen de Hierdenaars aldaar arriveerden, werd de tandem door de politie in be slag genomen. Ook de Harderwijker fiet senmaker bleek aan dezen diefstal on schuldig te zijn; hij had de tandem van een stadgenoot gekocht, die haar op zijn beurt weer van een militair had overge nomen. Thans onderzoekt de Harderwijker politie, hoe de militair, een fourier, aan de tandem is gekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1