ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! 4y$ VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1940 OP6EN< zemkzeesoccourakt De Kern ABONNEMENT Rrlji fl.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee 11.80. Voor het buitenland 110.00 p. jaar. Alzonderlljke nummer» 6 cent. Ver- schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. ITDZsJBBO Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel, 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Loose - Uitg.-Red.M, J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14452 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. SI) contract speciale prijzen. Grootte der iettets naar plaatsruimte. Succesje»" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur NIEUWE KOERS IN NOORWEGEN Nationale eenheidspartij op den voorgrond In een radiorede over de nieuwe politieke organisatie in Noorwegen heeft rijkscommissaris Terboven me degedeeld, dat staatsraden benoemd - zijn, die de leiding der Noorsche regeeringsaangelegenheden op zich genomen hebben. In zijn rede zei Terboven, dat met de capitulatie van het Noorsche leger en de vlucht van den koning en de regeering- Nygaardsvold naar Londen -^oor het Noorsche volk een geheel nieuwe po- litieke toestand is ontstaan. Uit kringen v der oude partijen had hem het verzoek bereikt, toe te stemmen in onderhande- j lingen over een politieke reorganisatie I op grond van de werkelijkheid. De onderhandelingen met de oude par tijen moesten Dinsdag echter worden af gebroken, omdat daarbij geprobeerd werd den partijen door spitsvondige manoeu vres beslissenden invloed op den rijks raad te verschaffen. H«t Koningshuis heeft afgedaan De gevolgen, voortvloeiende uit dezen toestand zijn: het Koninklijk huis heeft, nu een meerderheid van twee-derden in het Storting zelf het reeds heeft af geschreven, geen politieke beteekenis meer en zal niet naar Noorwegen terugkeeren; hetzelfde geldt voor de eveneens geëmigreerde regeering - Ny- gaardsvold; dientengevolge is elke actie in den zin of ten gunste van het konink lijk huis of van de gevluchte regeering natuurlijk verboden; de werkzaamheden van den bestuursraad zijn geëindigd; krachtens de bevoegdheid, die ik ont leen aan het decreet van den Führer van 24 April, aldus Terboven, heb ik de staatsraden benoemd; de oude politieke partijen zijn ontbonden, bijzonderheden worden nog bekend gemaakt en nieuwe aaneensluiting voor politieke actie van eenigerlei soort wordt niet geduld. Een eenheidspartij Tenslotte zeide de Rijkscommissaris: „Als steeds ben 'ik bereid, met alle deelen van het Noorsche volk kameraad schappelijk samen te werken en met alle kracht mede te werken aan den her bouw van het Noorsche bedrijfsleven. Ik ben er ook van overtuigd, dat Noorwe gen een groote toekomst wacht in de wordende reorganisatie van Europa. Van één ding moet het Noorsche volk zich echter bewust zijn: Voor een toe komstige nationale Noorsche oplossing, die het herwinnen van vrijheid en zelf standigheid in groote mate mogelijk maakt, bestaat nog slechts de weg over de „Nasjonal Samling". Het is thans een binnenlandsche aangelegenheid van het Noorsche volk, een beslissing te nemen". De „Nasjonal Samling" (in het Neder- landsch nationale eenheidspartij), waar aan de Rijkscommissaris voor Noorwegen de politieke leiding van het land heeft overgedragen, werd in 1933 door oud- minister Quisling geslicht, die toen ook de leider der partij werd. In October 1933 nam de partij voor het eerst deel aan de verkiezingen voor het Storting, maar zij verwierf geen zetel, evenmin in 1936. De Brltsche landingspoging bij Dakar werd opgegeven Bizonderheden over den strijd Officieel wordt uit Londen medege deeld, dat alle Engelsche strijdkrachten en die van de Gaulle van Dakar zijn te ruggetrokken, na een hevig vuurgevecht met de Fransche kustbatterijen en oor logsschepen, en na mislukte landings pogingen. Het bericht, dat de Engelsche strijd krachten en de Fransche ex-generaal De Gaule zich na vergeefsche landings pogingen van Dakar hebben teruggetrok ken, wordt in bevoegde Fransche krin gen te Vichy bevestigd. De Fransche admiraliteit aldaar heeft nl. medegedeeld, dat het voor Dakar lig gende Engelsche eskader Woensdagmid dag definitief den strijd heeft opgege ven, nadat de beide slagschepen „Reso lution" en „Barham" door zware tref fers van de kustbatterijen en door het geschut van het Fransche slagschip „Ri chelieu" buiten gevecht waren gesteld. Uit Vichy komen thans ook de eerste I. E. CHRISTENSEN, de president van den Noorschen Ryksraad. Van 19261928 was hy min. van defensie bijzonderheden binnen over de gevechten bij Dakar. Nadat eerst Fransche jacht vliegtuigen en Engelsche verkennings vliegtuigen een luchtgevecht hadden ge leverd, verscheen een Engelsch vlootes- iiader, bestaande uit twee pantsersche pen, twee zware kruisers en twee tor pedobooten, vóór Dakar. Het Fransche pantserschip „Richelieu", dat in de haven ligt en de kustbatterij van Dakar openden om negen uur een heftig vuur op de Britsche oorlogssche- en. De Fransche onderzeeër „Beveziers" slaagde er ondertusschen in het Britsche pantserschip „Resolution" met een tor pedo te treffen, welk schip zich hierop terugtrok zonder het vuur geopend te hebben. Een tweede torpedo trof het and ite Engelsche pantserschip aan den boeg. Fransche jachtvliegtuigen schoten twee Britsche toestellen neer, waarvan één een catapultvliegtuig was. Nadat het gevecht slechts een halfuur geduurd had, moesten de Britsche oorlogsbodems zich terugtrekken. De door de Engelschen afgevuurde granaten kwamen in de buurt van de Fransche kustbatterij terecht zonder haar echter buiten gevecht te kunnen stellen. De stad Dakar werd door een salvo ge troffen, waarbij verscheiden burgers ge wond werden. Op het Fransche slagschip „Richelieu" viel eveneens een granaat, welke echter noch schade*' (noch verlie zen teweegbracht. Op het Fransche mini sterie van Marine heeft men verklaard, dat de Engelsche verliezen buitengewoon groot waren, zoodat de Engelschen ten slotte gedwongen waren zich terug te trekken, omdat zij ter plaatse de geleden verliezen niet konden aanvullen en even min de zware schade aan de oorlogs schepen konden herstellen. DE VERDUISTERING Zonsondergang 27 Sept. 19 uur 26 min Zonsopgang 28 Sept. 7 unr 37 min. DE OORLOG IN EGYPTE H«t Suezkanaal de hartader van Engeland en Italië De Italianen staan op Egyptischen bo dem tegenover de Engelschen. Dit is een natuurlijk gevolg van den loop der din gen, zooals die jarenlang door de Engel sehen is voorbereid. Tiisschen Egypte en Italië heeft sinds jaren een uitstekende verhouding bestaan, dank zij welke het mogelijk bleek, alle voorkomende proble men langs vreedzamen weg op te lassen. De persoonlijke vriendschap, welke de dynastieën van Egypte en Italië verbond, kwam hieraan sterk 'ten goede. Bij het uitbreken van den Abessijnschen oorlog begonnen de Engelschen voor het eerst te vreezen voor de veiligheid van hun positie in de Middellandsche Zee en den weg naar Indië, waarvan Egypte met het Suezkanaal het centrum vormt. De Italiaansche invloed in en pm de Middellandsche Zee natti gestadig toe. Maar de levensader van beide rijken is het Suezkanaal! En dit brandpunt van de wederzijdsche belangen meenden de diplomaten en strategen in Londen een plek te zien, waar paal en perk kon worden gesteld aan Italië's aspiraties. Te dien tijde waren de Egyptenaren minder dan ooit geneigd, in Engelands kaart te spelen. Zij drongen heftig aan op volledige onafhankelijkheid; en onder den druk der omstandigheden zagen de Engelschen zich genoodzaakt, toe te ge ven. Den 26 Augustus 1936 kregen zij in zooverre hun zin, dat het bondgenoot schap tusschen Egypte en Engeland werd geratificeerd. Onder de leuze: „Het Italiaansche ge vaar dreigt" sleepten de Engelschen uit alle hoeken en gaten van hun wereldrijk troepen naar Egypte, onder het voor wendsel, dat zij hen daarmede wilden bij staan. Alle uit strategisch oogpunt be langrijke stellingen werden door deze troepen bezet. In koortsachtige haast lie ten de Engelschen, zonder rekening te. houden met den uitgeputten toestand van de Egyptische staatskas, de verkeerswe gen naar het Westen verbeteren. Van Egyptische zijde verzette men zich wel, doch in militair opzicht waren de Egyptenaren niet tegen de Engelschen opgewassen. In zijn rede van den lOden Juni j.l. legde de Duce nadrukkelijk vast, dat de oorlog uitsluitend gericht was tegen En geland en Frankrijk en dat hij er geen derde in wilde verwikkelen. Deze woor den waren onmiddellijk tot Egypte ge richt. De Engelschen slaagden er echter in Egypte te bewegen, de diplomatieke verbindingen met Italië te verbreken. Aan de grens van Cyrenaïca be gonnen de Engelschen onmiddellijk, met de Italianen aan te vallen. Dezen be paalden er zich toe, deze aanvallen af te weren. Daarop probeerden de Engelschen Tob roek te bombardeeren. Al deze aan vallen gingen uit van Engelsche steun punten in Egypte. Reuter wist te melden, dat alle tot dusverre ondernomen acties zich hadden afgespeeld op Italiaansch ge- HET EUROPEESCH KOLONIAAL BEZIT IN AFRIKA ÊR.SOMALILANO SOKALIL-I cm BRITSCH IÜ FRANSCH ataaa P0RTU0FESCV ITALIAANSCH BELOIFSCH SPAANSCH V00RMALI9 DUirSCH DAKAR IN SENEGAL ligt op het vooruitspringende kustgedeelte, dat men op bovenstaande kaart omiddellyk boven het woord Gambia vindt, SABRY PACHA, de minister-president van Egypte bied. Eerst op den 21en Juli ging de Italiaansche luchtmacht over tot een te genactie, waarbij zij zich evenwel strikt beperkte tot aanvallen op Britsche mi litaire doelen in Egypte. In Engeland sprak men verontwaardigd van Italiaansche aanvallen op Egyptisch gebied", doch deze woorden vonden geen weerklank in Egypte. De Engelschen gingen voort, met Italië van Egypte uit aan te vallen. Daarop bleef Italië niets anders over, dan de Engelschen met gelijke munt te betalen; en dat is de oorzaak, waarom het Italiaansche leger thans reeds100 kilometer ver op Egyptisch grondgebied staat. DE STRIJD OM DE STAD MARSA-MATROEH Water en zand, vriend en vijand Door het doorbreken van de tweede Engelsche verdedigingslinie Sidi el Ba- rani is het initiatief aan de Lybisch— Egyptische grens geheel uit handen van Engeland genomen. De bezetting van de woestijnzöne tot aan de oase van Sidi Omar door de Italianen, beteekent voor de Engelschen, dat het offensief voor goed aan deze laatsten is overgegaan. De Engelsche troepenmacht in Egypte is thans gedwongen, zich tot een defen sieve houding te bepalen. De Italiaansche voorhoede dringt on weerstaanbaar op naar Marsa Matroeh. De beslissende slag in den oorlog aan de Noord-Airikaansche kust zal, voor Marsa Matroeh vallen. Daar ter plaatse bevinden zich de laatste groote bevei ligingslinies van de Engelschen. Van Marsa Matroeh uit moeten de Ita lianen dan nog een gebied van 300 kilo meter zandwoestijn overwinnen, dat groote inspanning zal vorderen van de Italiaansche gemotoriseerde troepen. Voordat de beslissende slag van Mar sa Matroeh een aanvang neemt, zal noodzakelijkerwijze een pauze moeten optreden in het oprukken der Italiaan sche voorhoede, zoodat het gros der Italiaansche Libye-troepen zich bij hen kan voegen. Ook nieuwe voorraden muni tie en proviand moeten worden aange voerd. Er kan niet genoeg nadruk op worden gelegd, dat men zich in Europa geen denkbeeld kan vormen van de enorme moeilijkheden, welke dit met zich mede brengt. De strijd aan de Noord-Afrikaan- sche kust speelt zich af in een gebied, waar geen wegen zijn en waar boom noch struik groeit. De bronnen, die er ^ijn, zijn door de Engelschen met dynamiet opgeblazen of door middel van zout onbruikbaar gemaakt. De massa's water, waaraan een gemotoriseerd leger dag in dag uit behoefte heeft, moeten ten koste van ongehoorde inspanning van verre worden aangevoerd. Daarenboven hebben de soldaten te kampen met de wolken droog zand, die door den Oostelijken woestijnwind, den „djibli", worden opgejaagd. Doch al deze moeilijkheden zullen de Italiaansche troe pen weten te overwinnen, zooals zij rteds zoo vaak en zoo schitterend heb ben bewezen. De Fransche regeering heeft volgens berichten uit Vichy een reeks voorma lige volksfrontpolitici te Pellevoisin in het departement Indre laten interneeren Het zijn de voormalige kabinetschef van Blum, de minister-president Jules Moch, de socialistische afgevaardigde Grumbach, de voormalige socialistische minister van financiën Auriol en de gewezen socialis tische minister van binnenlandsche za ken Mar* Dorraoy,. Mislukte Britsche landingspoging bij Dakar (West-Afrika) Noorwegen krijgt staatsraden als regeeringsorganen Het Suezkanaal, de hartader van Engeland en ook van Italië Distributie, consumptie en productie van het vleesch Nieuwe postzegels zullen alleen waardeaanduiding aangeven 28 Sept. Maan op: 1,45 Maan onder: 16,03 Hoog- en Laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 28 Sept. 11,50 5,05 17,37 de vroeger geldende tydsaanwyting dient 1,40 uur te worden bffgevoegd. "^^PREP^BEURTEN Zondag 29 September. Ned. flerv. Kerk. Zierikzee. Nieuwe kerk. 10 ure, de. Valeton (3e coll. voor de reolasseering). Kleine kerk. 10 ure, ds. Heijboer van Ouwerkerk eu 3 ure, ds. den Hollander van Haamstede. Lnth. Kerk. 10 ure, ds. J. H. Grottendieok, emer.-pred. Geref. Kerk. 10 en 2.30 nre, ds. Leene. Ghr. Geref. Kerk. 10 en 2.30 nre, ds, Hoogendoorn. Gerei. Gem. (St.-Domnsstraat) 10.30, 3 en 7 nre, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem. 10.30, 3 en 7 nre, Leeskerk. Leger des Heils (Poststraat) Zaterdagavond 8 ure, Openluohtwerk. Zondag 7.30 en 10, Zaalbijeenkomst, 3.30 Openluohtsamenkomtt op 't Groentje en 7.30 ure, ZaalbijeeDkomet. Dinsdag 8 ure voor soldaten en bekeerlingen. Donderdag 8 ure, Openbare samenkomst, alles onder leiding van adj. Ras en kapt. Torenbeek. Benesse. Geen dienst. Evangelisatie. II nre, de heer Stoutjes- dijk, oand. te Oud-Vossemeer. Noordwelle. 3.30 ure, ds. t. Griet- fa uij sen van Noordgouwe. Bruinisse. Geen opgaaf ontvangen. Poortvliet. 10.30, ds. v. d. Heuvel en 3 nre, Leeskerk. Geref. kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Geref. gem. 10.30, 3 en 7 nre, Leeskerk. Scherpenisse. 11 en 3.30 ure, ds. de Haan. breref. gem. 11, 3.30 en 7.30 ore, Leesdienst. Stavenisse. 11.10, ds. Batelaan en 4.10 ure, Leeskerk. Oud-gerei. kerk. 11.10, 3.40 en 7.10 ure, Leeskerk. KORT EN BONDIG In den nacht van Woensdag op Don derdag zijn tijdens het luchtalarm in de schuilkelders onder de rijkskanselarij twee kinderen geboren, die door den Führer als petekinderen zijn aan genomen. De geboorte vond, aldus Uni ted Press, plaats in de bomvrije mo dern ingerichte kraamvrouwenkliniek, op speciaal verlangen van Hitier ingericht, die drie verdiepingen onder den grond ligt. Eiken avond worden die kraam vrouwen, wier woningen door luchtaan vallen verwoest zijn, in een auto naar, de schuilkelders gebracht. Roosevelt heeft bepaald, dat ijzer en staalschroot met ingang van 16 Octo ber alleen nog mag worden uitgevoerd naar landen op het Westelijk halfrond en Groot-Britannië. In een officieele me- dedeeling wordt de maatregel gemoti veerd met de toenemende behoeften van het Amerikaansche wapenprogram, doch volgens „Associad Press" is het buiten twijfel, dat hij in hoofdzaak tegen Japan gericht is. j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1