ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1940 OPGEN ZKMK^Q^OURAin; De Kern ABONNEMENT Eriji tl.BO p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. Jaar. Afzonderlijke nummeri 5 cent. Ver- ichljnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel, 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red. M. J. Kosten 97STE JAARGANG No, 14450 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letten naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur POLITIEKE ASPECTEN Het koloniale vraagstuk op den voorgrond Het bezoek van den Spaanschen minis ter van buitenlandsche zaken, Serano Su- ner, Franco's rechterhand, aan Berlijn, en de bij deze gelegenheid gehouden redevoeringen wijzen er op, dat Spanje in het huidige conflict, zich aan de zijde van de spilmogendheden zal scharen. Het is duidelijk dat een Spanje, dat zich tegen Engeland zou keeren, ernsti- gen invloed zou kunnen uitoefenen. Gi braltar beheerscht den toegang tot de oude wereldzee, Tanger sluit aan bij Spaansch Marokko en Ceuta, waardoor de afsluiting volkomen kan worden ge maakt. Terwijl de Balearen, eveneens Spaansch bezit, een belangrijk vloot- en luchtmachtsteunpunt kunnen zijn, gelijk in den burgeroorlog reeds bleek. Teza men met de door de Italianen bezette Pantanella-eilanden en Sicilië, kan Malta aldus van alle zijden worden ingeslo ten en de bewegingsvrijheid van deBrit- sche vloot ernstig belemmerd worden. Dit is een factor temeer, welke ertoe leidt, dat zeer langzaam, maar zeker het net om de Britsche vestingen in en om de oude wereldzee wordt toegehaald. Of nu werkelijk Spanje openlijk zich tegen Engeland zal keeren, is twijfelach tig, gezien de militaire zwakte van het land, althans op maritiem gebied. Maar een openlijk samengaan met de spil zou voor de spilmogendheden reeds belang; rijke militaire voordeelen kunnen bieden En dit nog afgezien van de econo mische voordeelen waarbij wij b.v. den ken aan koper en pyriet, aan tin en kwikzilver. Bijna tegelijkertijd maakte een tweede persoonlijkheid zijn opwachting in Ber lijn, namelijk de Italiaansche minister van Koloniën, Generaal Teruzzi. Zijn aanwezigheid houdt tot op zekere hoog te verband met het koloniale vraag stuk van Duitsehland. Het Duitsche Rijk heeft bij herhaling zijn aanspraken doen gelden op koloniaal bezit in Afrika en teruggave gevorderd van de in mandaat gebieden veranderde voormalige Duitsche koloniën. In den grond was dit eigenlijk het eenige tusschen Duitsehland bestaande ge schilpunt, dat bij eenigen goeden wil van den kant van Engeland gemakkelijk op te lossen zou zijn geweest. Thans is het Duitsche koloniale probleem veel dichter tot zijn verwezenlijking gekomen. De aandacht van geheel Duitsehland is op het oogenblik voor een niet gering deel op Afrika gevestigd. Het met succes optreden tegen de Engelsche steunpunten op Egyptischen bodem door de koloniale troepen, de verovering van Solloem en Sidi Barani door de Italianen, hebben in Duitsehland verwachtingen gewekt. De be richten over het Italiaansche optreden in Afrika worden met de grootste opmerk zaamheid gevolgd. Duitsch weermachtsbericht Cambridge bestookt als vergelding Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Tijdens gewapende verkenningsvluch ten boven Zuid-Engeland heeft het lucht- wapen ook gisteren militaire doelen met bommen bestookt. Daarbij ontstonden verscheidene luchtgevechten die voor de Duitsche vliegers succesrijk verliepen. Des nachts zetten formaties gevechts vliegers haar aanvallen op Londen en andere voor den oorlog belangrijke cen tra in Engeland voort. Bij de Millwall- en India-havens alsmede in de buurt van Vauxhall en Hydepark en op andere plaatsen konden zware branden worden waargenomen. In Liverpool ontstonden eveneens zware nieuwe branden. Als ver gelding voor het werpen van bommen door de Engelschen op de oude Duitsche universiteitsstad Heidelberg, welke in het geheel geen militaire doelen bezit, werd Cambridge met bommen bestookt. Eenige vijandelijke havens werden opnieuw met mijnen afgesloten. In den nacht van 23 op 24 September deden Britsche vliegtuigen aanvallen op eenige plaatsen in Noord-Duitschland met als hoofddoel Berlijn. De bommen richt ten in buitenwijken en woonbuurten van Berlijn beschadigingen aan woonhuizen aan. Een aantal burgers werd gedood of gewond. Noch in Berlijn, noch in andere plaatsen werd militaire schade aangericht De vijand verloor gisteren 24 vliegtui gen in luchtgevechten. Zes Duitsche toe stellen worden vermist. TERUZZI de Italiaansche minister van Koloniën, vertoeft te Berlin in verhand met de oplossing van het Afrikaansche Koloniale Italiaansch weermachtsbericht Activiteit van de luchtmacht H,et Italiaamscfhe hoofdkwartier maakt in het weermachtsbericht mp. 109 hiet yojJ- gende bekend: In Noord-Afrika Werd Mensa-Matroeh' met succes gehomb ardefird Vijandelijke luchtaanvallen op Tioiblroëk en Bardial maakten geen slachtoffers. De aangerich te schade is gering. In Oost.Afrika dwongen ejnize verken ningsvliegtuigen vijlauiidelijke afdeelingeri in de Ibhurt van Todignac eini Lioean (Ru- dolf-meer) tot den aftocht. Een van. otizfe luchtformaties (bombardeerde het vlieg1- veld van Port Soedan, waarlbij1 10 vlieg tuigen op den (beganeirii grond ernstig beschadigd werden. Een andere formatie bombardeerde het vliegveld van Aden. De vijiand hernieuwde zijh bombardemen ten op Goiera, Adrioegri, Sciascuamanna en Djredaoea. Een persoon werd gewond, de schade is gering. Britsche landingspogingen bij Dakar mislukt Twee Engelsche ultimata geweigerd Is het radio-station vernield Twiee landingspogingen, die de Engel schen gisterochtend vroeg bij! Dakar met sterke strijdkrachten ondernamen, zijln, naar in bevoegde Fransche kringen te Vichy verluidt, door de kusfbatterij'en ©n de in Dakar gestationineerde Frapsche troepen afgeslagen. De eerste landing werd geprobeerd in Rufisque, de eenige kilometers van Da kar gelegen kleine haven, zqmder dat de 'Engelschen het land kopden bereiken.. De tweede aanval Iwerd eveneens door de Franschen. afgeslagen. Eep Engelsche kruiser zou hierbij beschadigd zijin. Nadat Dakar en de in de buurt ge- kustdorp jes zeven uur lang door de Britsche oorlogsbodems beschoten waren, waarbij ongeveer 100 personen gedood ien meer dan 400 gewond (werden, eisch- te de Engelsche admiraal in een tweede ultimatum in ieen eerste had exgene- raai de Gaulle overgave van Fransch West-Afrika verlangd het recht troe. pen aan land te. zettefn. De gouvemeur.generaal Bodsson ejni ad miraal Lacroix, aldus de te Vichy ont vangen 'berichten, wezefru dezen nieulwein eisch van de hand, waarop de Engel schen een poging dedep bijl Rufisque 2000 main aan land te zettein. De plaats, waar dit moést geschieden, ligt in de buurt van de grooite olie-opslagplaats van Ru fisque. Hier hadden de Franschen bliji het uitbreken van den oorlog verscheidene batterijen opgesteld, die thans de Engel sche oorlogsschepen beschoten. Daarop hebben de Engelschen, zoo gaap de be richten voort, de beschieting van de kust hervat. De Fransche verdedigingsstellin gen zouden echter intact gebleven Zijh. Later op den dag werd te Vichy be kend gemaakt, dat de Engelschen hub tweede landingspoging bÜj een plaats op ongeveer 30 K.M. in Oostelijke richting van Dakar verwijderd ondernamen. Ook deze slaagde niet. Beide landingspogingen waren door ©en beschieting van de kust ingeleid. Door het vuur van de Fransche batterijen en oorlogsschepen zou een Engelsche kruiser van 10000 ton zwaar, beschadigd zijn eni aan Fransche Zijde zouden een onder zeeër en een torpedbbfOiotjager dppr een voltreffer geraakt zijn. Verder zou een Engelsch projectiel op een ziekenhuis voor inboorlingen, dat bij1 Dakar iini de heuvels ligt, terechtgekomen Zijh met als gevolg zware schade. Honderden hutten vairv in boorlingen zouden geheel of te)n deeilef verwoest Zijh en de bevolking is bij het begin van de beschieting de bergen en de woestijh ingevlucht. Overigens komen, 20,0 meldt DNB nog, slechts zeer spaarzaam berichten uit Da kar te Vichy binnen. Daar er van het Fransche radiostation te Dakar sedert Maandagmiddag niets meer gehoord is, (vermoedt men, dat dit station door het vuur der Engelschen vernield is. NAAR MARSA MATROEH hat Gibraltar van Noord-Egypte Par man par dag 10 litar water Het volgende doelwit van het Italiaan sche offensief in Noord-Egypte is Enge- lands sterkste positie aan de kust. Marsa Matroeh. Evenals Sidi el Barani een aan merkelijk sterker steunpunt voor de Brit sche troepen vormde dan het reeds eer der door de Italianen ingenomen Sol loem, zoo is Marsa Matroeh weder ster ker dan de beide voorgaande plaatsen. Marsa Matroeh is niets meer of minder dan een modern vestingwerk. Zoowel de verdedigingswerken als de wijze, waar op de troepen zijn ondergebracht, zijn bijna geheel gelijk aan de te Gibraltar gevolgde methode. Een en ander is ge heel in de natuurlijke rots uitgehouwen en daarenboven door massa's beton nog verder versterkt. Hierdoor zijn machine geweernesten zoowel als zware batte rijen cfitstaan. Verder moet nog rekening worden ge houden met ondersteuning van den te genstand, dien de, „vesting op zichzelf biedt, door het vuur van de Britsche vloot. De haven van Alexandrië ligt na melijk op nauwelijks: 5 a 6 uur afstand van Marsa Matroeh. Daar Marsa Matroeh evenals de beide reeds door de Italianen veroverde punten, onmiddellijk aan de zee ligt, kan de ver dragende zware scheepsartillerie gemakkelijk ingrijpen. In weerwil van de verwoestingen, die de Engelschen hebben aangericht in Sidi Barani kort voordat de plaats door de Italianen werd bezet, hebben de Itali aansche troepen zich onmiddellijk aan het werk gezet om dit belangrijke punt in te richten als étappestation, den straat weg te verbeteren en van Sidi el Barani een distributie-centrum te maken voor de verder oprukkende troepen. Welke eischen juist op dit punt aan de opruk kende troepen wordt gesteld, blijkt wel uit het feit, dat per man eiken dag op 10 liter water moet worden gerekend, namelijk 3 voor zijn persoonlijk gebruik en voor de maaltijden eni 4 voor de mo toren. Dit, zoowel als de onafgebroken aanvoer van munitie, brandstof voor de motoren, levensmiddelen enz., vereischt niet alleen enorme hoeveelheden snelle en betrouwbare transportmiddelen, doch ook een tot in de kleinste bijzonderheden geregelden étappedienst, personeel voor wegenaanleg, enz. De opmarsch op zichzelf vindt plaats in drie kolonnes; twee daarvan bestaan uit Lybische koloniale troepen. Een vierde onafhankelijk van de anderen oprukkende troep, is speciaal belast met omsingelings- mar.oeuvres, die ook in Sidi el Barani reeds de overwinning hebben gebracht. HET NIEUWE EUROPA De ordaningioorlog op hat vasteland In den strijd van de spil bestaat geen schikking, dus evenmin schikkingsvrede. De strijd tegen Engeland wordt op alle fronten gestreden. Deze beginselen zijn gisteren van wel ingelichte zijde in verband met het einde van de jongste besprekingen te Rome in het licht gesteld. Deze besprekingen, zoo werd er aan toegevoegd, hebben alle vraagstukken bestreken, die voor de overwinning op Engeland van belang zijn, waarmee ook alle in het buitenland opge laten proefballonnetjes, die met boven genoemde beginselen in strijd zijn, juist gekarakteriseerd worden. Het bovenstaande geldt niet alleen naar tri Berlijnsche politieke kringen ver nomen wordt voor de militaire, maar ook voor de politieke acties van de spil. De besprekingen te Rome hebben zich derhalve natuurlijk niet tot de militaire aspecten beperkt. Het geniale, dat men er ongetwijfeld eenmaal in zal erkennen, ligt volgens de Duitsche opvattingen hoofdzakelijk daarin, dat midden in het SERANO SUNER de Spaanscha minister van binnenlandsche zaken, voerde te Berlin besprekingen welke kunnen leiden tot nauwe samenwerking van Spanje met de militaire conflict met Engeland reeds met het hoogste verantwoordelijkheidsbesef de nieuwe politieke organisatie in groote trekken vastgesteld is. Deze nieuwe organisatie, zoo werd ver klaard, waarover thans de strijd gaat, wordt daardoor gekenmerkt, dat ze pre cies het tegendeel van de doeleinden der machtspolitiek van den tegenstander uit maakt en vervuld is van het streven om alle staten, die den zin van de huidige gebeurtenissen begrijpen, en alle volken, die de noodige levenskracht en den noo- digen wil in zich dragen, tot gelijk gerechtigde leden van de Europeesche ge meenschap te maken. Uit dit oogpunt draagt de huidige oor log, naar betoogd werd, het karakter van een ordeningsoorlog, die het oude laat sterven en het nieuwe doet ontstaan. De ze oorlog is thans reeds beslist, omdat het nieuwe Europa reeds duidelijk waar neembaar bestaat. EEN WERKPLAN VOOR DEN LANDBOUW De „Vuurslag" heeft te 's-Gravenhage onder leiding van den voorzitter jhr. R. Groeninx van Zoelen een vergadering ge houden, welke door verschillende spe cialisten op landbouw-oeconomisch gebied is bijgewoond. De perste spreker, de heer Roosen- schqon, landbouwredacteur van Het Volk betoogde, dat voor een goede oplossing van het werkloosheidsvraagstuk de land bouw steeds een der uitgangspunten zal moeten biedén. Naar spr's oordeel kan het systeem, dat de prijzen bepaald wer den, hetzij naar de maatstaf der wereld markt, hetzij naar het inzicht der re geering, niet langer gehandhaafd blijven, omdat in de. toekomst niet het geld maar de arbeid als voornaamste element der staatshuishouding zal worden erkend Dit brengt met zich mee, dat er ge streefd moet worden naar betaling van een „rechtvaardigen prijs", welke ver band houdt eenerzijds met de productie kosten en anderzijds met het algemeen welvaartsniveau. Op het oogenblik komt de landbouw daar lang niet aan toe. Bij een volksinkomen van 5100 millioen, ont vangt de landbouw, die een vijfde van het totaal uitmaakt, slechts 600 millioen. Teneinde nu den rechtvaardigen prijs zooveel mogelijk te benaderen, stelde spr. voor, dat het land zal worden verdeeld in „landschappen". Voor deze indeeling wilde spr. de onderscheiding van de di rectie van den landbouw van 84 land bouwgebieden, welke ieder een eigen ka rakter naar grondsoort en bedrijfstype, als grondslag aannemen. Wanneer deze landbouwgebieden een bestuur krijgen naar den geest der waterschappen, ont staan er streken, waarin de kostprijs van de productie der verschillende landbouw- voortbrengselen nagenoeg gelijk is. Spr. denkt zich deze landschappen als zelf- besturende lichamen, waarvan alle hier bij betrokkenen, die gezamenlijk een der de van het volk omvatten, lid moet zijn. Vervolgens ontwikkelde spreker een al gemeen werkplan, dat z.i. de bestaans basis van het volk belangrijk zal ver- grooten. Aan de hand van berekeningen van den directeur van den cultuur-tech- nischen dienst en van ir. Westhoff toon de hij aan, dat onze oppervlakte cultuur land door middel van versnelde ontgin ning en inpoldering en door herontgin- Two© Britsche landingspogingen bij Dakar werden verijdeld De ordeningsoorlog op het vaste land van Europa reeds beslist Legitimatieplicht gedeeltelijk op geschort tot 1 November a.s. Zeepdistributie op bon 104 van 25 September tot 18 October De bietencampagne zal weer honderden handen werk geven DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. Zonsondergang 25 Sept. 19 nur 30 min. Zonsopgang 26 Sept. 7 uur 33 min. Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 26 Sept. 8,52 21,40 2,19 15,01 Bijj de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. ning en verkaveling met 545.000 ha. is te vergroolen zonder het natuurschoon en de natuur-reservaten aan te tasten. Bo vendien is door ontwatering van een kwart van onze oppervlakte cultuurgrond een opbrengstvermeerdering te krijgen gelijk aan een landwinst van 190.000 ha. Bovendien is ons weiland nog vatbaar voor een productievermeerdering van 50 pet. gelijkstaande dus aan een landwinst van 600.000 ha. Een en ander beteekent, dat zelfs, afgezien van de mogelijkheden van intensiveering van den akkerbouw, onze agrarische basis met 50 pet. kan worden versterkt. Het plan van den cultuur-technischen dienst was echter opgezet voor uitvoering in 25 jaar. Spr. acht het dringend nood zakelijk, dat dit tempo zeer belangrijk wordt versneld. Dat is mogelijk, doordat de oude omslachtige procedure van ont eigening is vervallen door afkondiging van het Vorderingsbesluit. Al deze maatregelen zouden echter geen nut afwerpen, aldus spr., wanneer niet tegelijkertijd een einde werd ge maakt aan de stijging van landprijs en grondrente, die iedere verhooging van de agrarische productie opslorpen. Hij stelde daarom voor, dat er een landfonds zal worden ingesteld, waarin alle te ver beteren en c.q. te vorderen gronden zul len worden ingebracht, volgens een stel sel dat tot groote tevredenheid der boe ren in de Wieringermeer wordt toegepast De hoogere waarde, die ontstaat door de verbetering van het land komt nu ten goede aan het fonds en dus aan de ge meenschap. LEGITIMATIEPLICHT gedeeltelijk opgeschort Voor een groot deel van het land is de verplichting voor iederen Nederlan der en Nederlandsch onderdaan, die den leeftijd van 15 jaren heeft bereikt, om steeds een identiteitsbewijs, voorzien van foto, bij zich te dragen, opgeschort tot 1 November a.s. De commissaris-generaal voor de Open bare Veiligheid en hoogere S.S. en po litieleider, deelt thans officieel het vol gende mede; De verordening nr. 129/40 van de se cretaris-generaal van Binnenlandsche Za ken en van Justitie, betreffende de ver plichting tot legitimatie, treedt voor de Wadden-eilanden en in het kustgebied van het bezette Nederlandsche gebied, begrensd door de lijn Den Helder, N.- HoIIandsch kanaal, Alkmaar, Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem, Heemstede, Bennebroek, alsmede voorde geheele provincie Zuid-Holland en in de provincie Noord-Brabant ten Westen van de spoorlijn, loopend van de grens der provincies Gelderland-Noord-Brabant over Orten, 's-Hertogenbosch, Vught, Boxtel, Best, Acht, Eindhoven, Valkenswaard in de richting Neerpelt, op 1 October 1940 in werking. Voor het overige bezette Ne derlandsche gebied zal vóór 1 November 1940 geen controle op de legitimatiever' plichting worden uitgeoefend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1