ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! DINSDAG 24 SEPTEMBER 1940 OPOENi onderwijs De Kern ABONNEMENT PrIJi f 1.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee .fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. Jaar. Afzonderlijke nummert B cent. Ver- ichijnt dagelijks, behalve Zondags. Uitgave N.V# de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14449 ADVERTENTIES: Prijs: SRI cent per regel, minimum 80 cent. PIJ contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjet" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur JAPANNERS RUKKEN INDO-CHINA BINNEN ter oplossing van de Chineesche kwestie Botsingen met de Franscha troepen Het Fransche ministerie van buitenland- sche zaken heeft gisteren een commu niqué gepubliceerd over de sluiting van de Fransch-Japansche overeenkomst om trent Indo-China. Het luidt als volgt: Om tot de instelling van de nieuwe orde in Oost-Azibij te dragen en de Chineesche kwestie op te lossen, zijn de besprekingen over de fundamenteele vraagstukken aangaande Fransch Indo- China in den loop van de laatste weken te Tokio tusschen den Japanschen minis ter van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, en den Franschen ambassadeur Henry in vriendschappelijke sfeer voortgezet. De Japansche regeering heeft de Fran sche regeering de verzekering gegeven, dat zij voornemens is de rechten en belangen van Frankrijk in het Verre Oos ten, inzonderheid de territoriale on schendbaarheid van Indo-China en de souvereine rechten van Frankrijk op alle deelen van de Indochineesche unie te eerbiedigen. De Fransche regee ring heeft zich anderzijds bereid ver klaard aan de Japansche regeering bij zondere faciliteiten in Indo-China te ver- leenen voor hef keizerlijke leger en de vloot ter volvoering van hun operaties. Met het doel de bijzonderheden van deze faciliteiten van militairen aard te regelen, zijn te Hanoi onderhandelin gen gevoerd tusscl-en de Japansche en de Fransche militaire autoriteiten. Deze on derhandelingen hebben Zondag tot een bevredigende overeenkomst geleid. Nadat met de Fransche autoriteiten een accoord was bereikt, zijn afdeelingen van het Japansche leger en de marine Maan dagmorgen in de vroegte over de Noor delijke grens Indo-China binnengetrokken Niettegenstaande het feit, dat tenslotte een vreedzame regeling tusschen Japan en Frankrijk tot stand gebracht kon worden, hebben zich bij het binnenrukken van de Japansche troepen, naar gemeld MATSOEOKA, de Japansche minister van buiienl. zaken botsingen voorgedaan. Van Japansche zij de worden deze botsingen tusschen de Fransche troepen en het binnenrukkende leger toegeschreven aan een misverstand en men verwacht dan ook, dat na aan vankelijk lichten tegenstand de verdere acties, gelijk in de bedoeling lag, op vreedzame wijze uitgevoerd zullen kun nen worden. Het ministerie van buitenlandsche za ken te Tsjoengking (China) heeft bij de Fransche autoriteiten ten scherpste geprotesteerd tegen de Fransch-Japansche overeenkomst betreffende Indo-China. Het heeft opnieuw verklaard, dat China het recht heeft voor zijn verdediging de maatregelen te nemen, die het noodzake lijk acht. De Fransche regeering wordt verantwoordelijk gesteld voor alle ge volgen van de overeenkomst met Japan. In officieele kringen te Washington wordt de opmarsch der Japanners in Indo-China als een bedreiging der be langen van Amerika beschouwd, hetgeen zal leiden tot nog scherpere economische maatregelen tegen Japan. Dakar door Brilsche oorlogs schepen gebombardeerd Actie tegen Fransch West-Afrika Naar het D.N.B. uit Vichy verneemt, hebben Engelscbe oorlogsschepen Maan dagmiddag het vuur geopend op de Fran sche haven Dakar (Fransch Senegambië) in West-Afrika en de daar liggende Fran sche oorlogsschepen. Op een der Engel- sche schepen bevond zich, aldus dit be richt, de vroegere generaal de Gaulle, die van den gouverneur-generaal van Fransch West-Afrika overgave van de kolonie eischte. De gouverneur wees het ultimatum af, waarna de Engelschen het vuur openden, dat door de Franschen beantwoord werd. Maandagavond heeft de Fransche re geering zich met deze gebeurtenis bezig gehouden. In een door haar uitgegeven communiqué wordt geconstateerd, dat de vroegere generaal de Gaulle thans aan het hoofd van buitenlandsche strijdkrach ten den aanval tegen Franschen leidt. Dengenen, die nog geaarzeld had zich tegen dezen „verrader" te keeren, zullen nu de oogen zijn opengegaan. In wel ingelichte Fransche kringen te Vichy legt men er den nadruk op, dat de afscheidingspogingen van de Gaulle in Togo, Dahomei, op Réunion, de An tillen, de Hebriden en Madagascar zonder resultaat zijn gebleven. Daarentegen staan de Fransche bezittingen in Voor-Indië, vijf steden, onder Engelsch toezicht. Pétain treft maatregelen Uit Vichy wordt gemeld, dat de Fran sche Minister van Buitenlandsche Zaken, tijldens een ointvalngst der buitenlandsche persvertegenwoordigers, den aanval op Da kar en de (beschieting van de stad emi de haven een schande heeft gejnodmd. Hij! wees er op dat dezen aanval veel ernstiger was, dan de beschieting der Fransche vloot voor Oran. Toen had Engeland een voorwendselDitmaal ging het om een directen aanval op hecht Fransch gebied, op een Fransche haven en op een Fransche kololniie. Deze aan val en de beschieting van Dakar kani door niets worden gerechtvaardigd. (Maarschalk Pétain heeft onmiddellijk na ontvangst vatai de eerste berichten uit Dakar, den vice-president Laval, den mi nister van Buitenlandsche Zaken, Bau- doim, den Minister valni Oorlog1, Generaal Huntziger, den minister vain Marine, ad miraal Darlan, m. den Minister van Ka. loniën, Platen, bijeengeroepen om1 beslui ten te nemen over de imoodige maatre gelen. Men is overeengekomiejni Dakar uit alle kracht te verdedigen en op dezfen aanval te .antwoorden met dezelfde kracht De toestand is buitengewoon erjnstig. (Men staat voor een keerpunt im de Fransch-Engelsche betrekking%ü. Frank, rijk's kracht is nog niet zoozeer gebroken dat het op den Engelschen aanval niet doeltreffend kan antwoorden*. GROOTE BRANDEN IN LONDEN Zet weken luchtoorlog Ovei den Duitschen luchtaanval van Zondag verneemt het D.N.B. nader, dat hieraan 150 Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben deelgenomen. In aanrollende gol ven vielen zij de Engelsche hoofdstad aan en bestookten de haveninstallaties en havenwerken, alsmede belangrijke mi litaire objecten met talrijke bommen van alle kaliber. In de Commercial-docks bij Piccadilly circus en in de buurt van het Regentpark ontstonden reusachtige bran den. Nieuwe Duitsche vliegtuigen, die in de tweede helft van den nacht voor een actie tegen Engeland opstegen, zagen reeds van de Fransche kust af een vuur gloed, waardoor groote deelen van Lon den bijna daghelder verlicht waren. Een Duitsche verkenner, die boven Lon den heeft gevlogen, bevestigde de gewel dige uitwerking van het nachtelijke bom bardement. Hij meldde, dat ook een be langrijke Londensche electrische centrale in vlammen stond. Het Duitsche luchtwapen heeft, naar het D.N.B. verneemt, sedert 10 Augustus 23 millioen kg. bommen van alle kaliber op militaire objecten in Groot-Brittannië geworpen. In de afgeloopen zes weken van verscherpten luchtoorlog zijn de be langrijkste Engelsche havens aan alle kus ten in ongeveer 200 aanvallen bestookt met 8 millioen kg. springstof. In denzelf den tijd werden 700 aanvallen op vlieg velden en industrie-installaties in Zuid en Midden-Engeland, met inbegrip van Londen, ondernomen, waarbij 15 millioen kg. bommen werden neergeworpen. 6000 Industrie- en fabrieksinstallaties, waarvan alleen reeds 1400 in Londen, werden beschadigd of vernield. 20 pet. der gas- en electriciteitsinstaliaties in groote Engelsche steden werden deels vernield, deels voormaanden onbruik baar gemaakt. De belangrijkste verkeers knooppunten en honderden kilometers rails werden voor het transport van per sonen en goederen onbruikbaar. Alleen in Londen zijn vier^ hoofdstations vernield en drie belangrijke ondergrond- sche trajecten in puin geworpen. Door branden ontstond alleen in de levens middelen pakhuizen, graansilo's en maal- installaties van de Engelsche havens een verlies van iy2 milliard R.M. KONING GEORGE VOOR DE RADIO Maandagmiddag heeft de koning van Engeland een radio-toespraak tot de vol ken van het Britsehe rijk gehouden. Hij wees op de veranderingen, die sedert het begin van den oorlog zijn ingetreden en zeide met nadruk, dat de strijd thans vlak voor de deur van Engeland staat. De koning sprak herhaaldelijk van „den slag om Engeland met Londen als mid delpunt". Hij sprak de meening uit, dat Engeland in dezen strijd niet alleen staat en noemde in dit verband de Vereenigde Staten. Verder verklaarde de koning, dat het Engelsche volk nog steeds een vol komen vertrouwen in de gerechtigheid zijner zaak heeft, maar hij gaf toe in het slot zijner rede, dat de toekomst koud en donker voor Engeland ligt, zoo dat „in deze tijden van beproeving het volk vertrouwen in God moet hebben en het geloof aan de Britsehe1 overwin ning moest behouden". Duitsch weermachtsbericht Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend: Een Duitsche motortorpedoboot heeft aan de Engelsche kust een gewapend vij andelijk koopvaardijschip van 3000 br. t. tot zinken gebracht en een patrouillevaar tuig buiten gevecht gesteld. Het luchtwapen heeft Zondag bewa pende verkenningsvluchten uitgevoerd, waarbij belangrijke militaire doelen in Londen en in andere plaatsen van Zuid- Engeland gebombardeerd werden. Des nachts werden de vergeldingsaanvallen op Londen met volle kracht voortgezet. Havencomplexen, havenwerken en andere belangrijke militaire doelen zijn met suc ces met bommen van allerlei kaliber aangevallen. Britsehe vliegtuigen hebben in den nacht van 22 op 23 September in Noord- Duitschland bommen geworpen en ver scheiden boerenhoeven verwoest. Afzon derlijke vijandelijke vliegtuigen drongen tot Berlijn door, zonder hier echter schade aan te richten. Er werd niet waargeno men, dat vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Italiaansch weermachtsbericht Bombardementen op luchthavens Het Italiaansche weermachtsbericht maakt het volgende bekend: Uit later verkregen inlichtingen blijkt, dat de vijandelijke kruiser, welke door onze luchtmacht is getorpedeerd en waarvan reeds melding is gemaakt, kort daarop is gezonken. De foto's van het jongste bombarde ment van 21 September op het centrum van Haifa toonen de resultaten aan, wel ke bij dit optreden verkregen zijn. Óveral werden hevige en zeer groote branden verwekt. Op Malta werd de luchthaven van Mikabba opnieuw gebombardeerd. Een op slagplaats werd getroffen, waarbij een zware brand ontstond. De vijandelijke ja gers vermeden den strijd. Al onze vlieg tuigen zijn op hun bases teruggekeerd. In Noord-Afrika heeft de vijand weer de stad Benghazi gebombardeerd en ver scheidene woonhuizen beschadigd. Een vijandelijke luchtaanval op Bardia maakte geen slachtoffers en richtte geen schade aan. Aan de kust van Cyrenaica is een vier motorig Engelsch jachtvliegtuig van het type Sunderland, door onze vliegtuigen met machinegeweren beschoten en in zee gevallen. De militaire doelen van Mersa Matroeh werden opnieuw met posi tief resultaat gebombardeerd. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. De haven werken van Aden werden aan een nach telijk bombardementonderworpen. Het aantal schepen, dat door onze luchtmacht tijdens een aanval o|pi ieen konvooi in de Roode Zee getroffen is, bedraagt drie, De vijandelijke luchtmacht heeft bom men geworpen op Gura, Kassala en in de omgeving van Asmara, waar twee in landers werden gedood en twee gewond. De aangerichte schade is gering. In de Thyrreensche Zee werd een ledig t Italiaansch schip door een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. BOMMEN OP NEDERLAND Twaalf dooden te Vlissingen De bommen, welke Zaterdagochtend op Vlissingen gevallen zijn, hebben meer schade aangericht dan aanvankelijk is vermeld. Er zijn vele huizen vernield of beschadigd. Bovendien vallen twaalf men- schenlevens te betreuren en zijn er ver scheidene gewonden gevallen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een Engelsch vliegtuig een zeven tal bommen uitgeworpen boven het dorp Hollum op Ameland. Er is aanzienlijke schade aangericht, terwijl ook een men- schenleven te betreuren is, aldus meldt het A.N.P. Een bom kwam neer op het pand van den winkelier J. de Boer, dat geheel vernield werd. Hierbij kwam het vier jarige dochtertje van den winkelier om het leven. Het zesjarig dochtertje en de moeder werden zwaar gewond. Met een extra-boot zijn zij naar het ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. De Boer zelf was toevallig niet thuis. Onder Kethel (Z.H.) zijn verscheidene bommen op een weiland terechtgekomen, ten gevolge waarvan tien koeien zijn gedood en bij verscheidene boerderijen de vensterruiten gesneuveld zijn. Met fosforbrandplaatjes heeft de En gelsche luchtmacht ditmaal in het Zui den van het land gewerkt. In het bij zonder in Limburg in de omgeving van Echt, waar vele van de plaatjes op de daken van boerderijen en schuren zijn neergekomen en ondanks den zwa- ren regenval toch vlam gevat hebben. In eenige gevallen kon begin van brand spoedig gebluscht worden, zoodat de materieele schade beperkt is gebleven. Bij het blusschingswerk hebben twee personen lichte brandwonden opgeloopen Verder zijn ook in Noord-Brabant langs de Belgische grens brandplaatjes op weilanden en in bosschen terechtgeko- Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 23—29 Sept. 1890. De heer D. H. Ezerman, muziekdirecteur te Zierik zee, herdacht onder vele blijken van medeleven, zijn 50en verjaardag. 1 Dhr. J. M. v. Stapele te T h o 1 e n legde met goed gevolg examen af als adspirant verificateur bij de directe be lastingen. i J Het nieuw benoemde hoofdingeland van het Waterschap Schouwen, de heer J. Klompe, werd beëedigd en geïnstal leerd. Tot onderwijzer aan de o.l. school te St.-Maartensdijk werd benoemd de heer G. M. v. d. Ende te Breskens. Voor de akte teekenen slaagde o.a. de heer L. v. d. Have te Zier ik zee. Te Renesse overleed onverwachts de burgemeester van Renesse, Noord- welle en Serooskerke, de heer J. Hoo- genboom Bz. De nieuw benoemde schoolopziener, de heer G. Kok Jr., leidde de vergadering van de vereeniging van onderwijzers in het arrondissement Zierikzee. Herfstvacantie in November De waarnemende secretarisgeneraal van het departement van onderwijs heeft aan burgemeester en wethouders van alle gemeenten; aan de besturen van scholen voor gewoon lager, uitgebreid lager en buitengewoon lager onderwijs aan de di recteuren der rijkskweekscholen en aan de besturen van gesubsidieerde bijzon dere kweekscholen medegedeeld, dat hij het noodzakelijk acht, dat een eventueel in het leerplan der betrokken school op- i genomen herfstvacantie niet in Septem- ber of October wordt gehouden, doch tot een later, tijdstip, bijv. de eerste dagen van November, wordt uitgesteld. Hierdoor zal een besparing op het brand- i stoffengebruik worden verkregen. Japansche troepen rukten over de grens van Indo-China Engelsche oorlogsschepen bom bardeerden Dakar (Fr. W.-Afrlka) De balans van zes weken lucht oorlog tegen Engeland Twaalf dooden te Vlissingen door Engelsche bombardementen Aardappelen van dezen oogst niet voor veevoer bestemd DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. 1 I I I l£j Zonsondergang 24 Sept. 19 uur 33 min. Zonsopgang 25 Sept. 7 uur 31 min. Maan op: 25 Sept. 23,24 Maan onder: 14,09 Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 25 Sept. 7,41 20,13 1,18 13,49 Bfl de vroeger geldende tydsaanuryzing dient 1,40 uur te worden bfjgevoegd. gj—Bi NEDERLANDSCHE UNlE In het jongste nummer van „de Unie", het weekblad van de „Nederlandsche Unie", wordt er op gewezen, hoe som migen op het oogenblik bezig zijn het program van de N.U. na te pluizen om te ontdekken, of ze het Driemanschap „democratisch" of „fascistisch" moeten, noemen. Tegenover deze bedoeling om' de Unie van een of ander etiket te voor- ziien wordt dan de opwekking geplaatst den toon van het geheel te begrijpen, zonder een nutteloos debat over termen, waaronder ieder iets anders verstaat. Mr. J. Linthorst Homan bespreekt voorts de opmerkingen, dat de plannen van de N.U. te „vaag" zouden zijn en merkt dienaangaande op: Vage plannen? Ja, voor hen, die de grondgedachte der Nederlandsche Volksgemeenschap niet aanvoelt, en voor hem, die garanties over de nieuwe we reld wil hebben, voordat hij zijn „veilige" oude wereld verlaat. Maar deze plannen zijn niet vaag voor hen, die weten, dat vaderlandsche geschiedenis niet wordt ge maakt door d*e aarzelende achterblijvers, die tusschen twee werelden blijven staan en die wel praten doch niet doen, doch door hen, die vaderlandsliefde aan ver trouwen in de toekomst willen paren en dat ook metterdaad willen veroveren en verdienen. Misschien, aldus de heer Lint horst Homan voorts, zijn onze plannen nog niet in ieder opzicht concreet om lijnd, doch wel zijn ze zóó duidelijk! gericht, dat misverstand over streven en bedoeling en over plannen en uitwerking niet mogelijk is. Tenslotte wordt een nieuw belangwek kend initiatief in „De Nederlandsche Unie" bekend gemaaktHet stichten van een Centralen Socialen Dienst in den strijd tegen koude, honger en andere maatschappelijke nooden. Deze dienst, zoo wordt uitvoerig uiteengezet, zal een drieledige taak moeten verrichten a. de bestaande organisaties tot een ef ficiënte samenwerking brengen; b. de werkzaamheid van deze organisaties ac- tiveeren, uitbreiden en aanvullen, en c. waar noodig zelf de werkzaamheid ter, hand nemen. Deze Centrale Sociale Dienst wil, met inschakeling van de korpsen Vrouwelijke Vrijwilligers als middelpunt, en in nauwe samenwerking met de Overheid, Maat schappelijk Hulpbetoon, de plaatselijke Armenraden, Diaconiën, landbouwhuis- houdkundigen, woninginspectrices en de bijzondere vereenigingen tot maatschap pelijk werk, den gezamenlijken strijd kun nen aanbinden, opdat ondanks de oor logsomstandigheden geen Nederlander van honger of koude omkomt. Naast den practischen socialen arbeid zal de C.S.D. in iedere plaats een Socialen Voorlich tingsdienst inrichten, waartoe ieder Ne derlander zich zal kunnen wenden om raad te ontvangen, welken hij voor zijn bijzondere moeilijkheden behoeft, j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1