NIEUWSBODE ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1940 De Kern ABONNEMENT Prijs fl.60 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14447 ADVERTENTIES Pri)»: Hl cent per regel, minimum 80 cent, Bi) contract ipeclale prijzen. Grootte der letten naar plaatiruimte. „Succesjei" 60 cent. Inzending tot 'i morgens 10 uur POLITIEKE ASPECTEN De diplomatieke besprekingen der spllmogcndheden De onderhandelingen aan den Tiber, waar Duitschland en Italië onderhande len over de huidige situatie in Europa over de Middellangsche Zee, trekken de algemeene belangstelling. Als gebrui kelijk vertellen de na de besprekingen uitgegeven communiqué's niets over het onderhoud zelf, maar uit de commenta ren van de Berlijnsche pers kan men afleiden, in welke richting de bespre kingen gaan. Drie thema's schijnen te overheerschen n.l. reorganisatie van de machts- en eigendomsverhoudingen in Afrika; nauwere samenwerking tusschen Spanje en de spilmogendheden en, zui vering van de Oude Wereldzee van En gelsche invloeden. Duitschland en Italië wenschen te za- men ook Afrika bij de organisatie van het N e u r o p a te betrekken. De Itali- aansche verovering van Britsch-Somali- land en de inval in Egypte, moeten als eerste étappes op deze route bezien worden. Tot nog toe heeft Duitschland zich in den oorlog tot het vasteland be paald. Of dat in de toekomst zoo zal blijven, moet afgewacht worden. Het feit echter, dat Engeland in 1919 het groot ste gedeelte der voormalige Duit- sche koloniën onder zijn mandaat nam, mag niet uit het oog verloren worden. Duitschland's belangstelling in het ko loniale vraagstuk is sedert de machts overneming van meet af aan zeer groot geweest en de laatste jaren zijn op ver schillende plaatsen in Duitschland scho len en studie-centra opgericht, waar een uitgebreid personeel wordt opgeleid voor het toekomstige beheer van kolo niaal bezit. Het Italiaansche offensief tegen Egypte heeft stellig een bespreking dezer pro blemen tusschen de As-partners noodza kelijk gemaakt, mede in verband met Spanje's aspiraties ten opzichte van Fransch-Maro kko. De beteekenis van Sidi el Barani Zotoals de legeiberichtein hebben ge meld, strijden de Italiaamsehe troepen thans r©eds votoxbijl Sidi Barani; 140 kilo meter scheiden hen nog van Marsa Ma- troeh, de hoofdverdedigingslinie van de Engelsche troepenmacht. Sidi Barani was vroeger een onbedui dend visschersdotrp1 aan den oever van de zee, een oase in de kilometers vier zich uitstrekkendie zandwoestijh van de Sahara, waar de karavanen zich eens korte rust gunden. Tengevolge van zijn 'ligging op de landtlong van Ras Ha- leima werd het dorp Sidi Barani door de Engelischen ingelijfd biji hun tegefni de Italianen zorgvuldig voorbereid aanvals- systeem, waarvan de eerste voorpost Iwierd gevormd door de b'evestigingswerken van Sol'oem. Reeds gedurende den oorlog in Abessinië dwongen de Engelischefni de Egyptische regeering een aanvullend ere, diet af, om den geasfalfteerden weg vam Aiexandrië naar Sidi Banani door te trekken. Van hier voert een vastgere- den weg naar Solloem. Kort voor het uitbreken van dezen Oorlog lieten de Engelschen in alKerijil ook den spoorweg, die sinds den oor log in Abessimië langs de kust loopt, van Aiexandrië naar Marsa Matroeh, ver lengen tot Sidi Barani. Deze verlenging was in strijd met het Engelsch.Egyptisehe verdrag, want bij'dit verdrag was bepaafljd, dat de spcfoiitweg slechts van Aiexandrië naar Marsa Ma troeh zou loopen, dat als eindpunt dien de van den grooten, geasfalteerden straat weg en als eindpunt van de zuiver stra tegische spoorlijn als voornaamste laad- en losplaats diende voor troepen, oor- lJogsmatrieaal, levensmiddelen en water. Nu Sidi Barani in Italiaansche handemi is, wordt de mogelijkheid geschapen van een zeer werkzame Italiaansche actie te gen het terugtrekkende Engelsche leger. Het Vliegveld van Sidi Barani ligt opi 350 K.M. van Aiexandrië en op 600 K.M?» van hiet Suezkanaal), dus dicht in de nabijheid van de Engelsche hoiofdverbinh ding tusschen Europa en Azië. Volgens Stockholms Tidningen is er nu eindelijk mee te rekenen, dat Zwe den behalve Engeland het eenige land in Europa, dat nog aan het links houden trouw bleef naar de elders gebruike lijke regeling overgaat. De verandering moet 1 Mei a.s. in werking treden. „GETROUW TOT IN DEN DOOD" Herinneringa Oorlogsbord 1940 van de N. V. „De Porceleyne Fles Bestellingen worden ingewacht bij Kunsthandel FRANS MURK. CHRlSTIAAN X, koning van Denemarken hoopt op 26 .September a.s. 70sten geboortedag te herdenken. Duitsch weermachtsbericht Ook Liverpool bestookt Het opperbevel! vam de Duitsche weer. macht maakte gisteren bekemd: Onder voordurend moeilijke weersom standigheden heeft het hichtwapem giste, ren gewapende verkenningsvluchten uit gevoerd. Im het verloop daarvan werden Lomden, alsmede vliegvelden em haven installaties in Zuid-Bngelamd met bom men bestookt. 's Nachts hebben gievechtsvliegtuigem de vergelidingsaanvallen op London em op vo|0ir den oorljog Iblelaingrijke doelen im West- en Middem-Engeliand voortgezet. Talrijke nieuwe branden verbreidden zich, inzonderheid ook te Liverpool!. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen des nachts blommen op woonwijken ilm West en Zuid-West-Duitsche steden,. Een Britsch vliegtuig werd neergeschoten. Drie Duit sche vliegtuigen worden vermist. Ondanks het ongunstige weder hebben naar het DNB verneemt, sterke Duitsche gevechtsafdeelingen in den (nacht van Donderdag op Vrijldag Londen aangeval len. Vooral industriecomplexen in het Oosten van de hoofdstad werden door het luchtwapen als doelwit genomen. Eenige Engelsche bommenwerpers zljb West- en Zuid-Duitschland binnengevlo gen, waar zijl bommen twierpen op niet- militaire doelen. Er zijtn vier do,oden te betreuren. Acht personen werden zjwaar gewond, in West-Duitschl'and Werden bo vendien weer brandbare celluloid -plaat j es omlaag geworpen, die geen schade aan richtten. DE DUITSCHE DOELEN AAN DE THEEMS Wanneer de Duitsche vliegtuigen, die van het Zuiden over het Kanaal naar Londen willen vliegen, de Britsche krijt- kusten in het oog krijgen, moeten zij nog 75 kilometer afleggen, voordat zij de dokken van Londen onder zich zien. Zoo als bekend, zijn niet alleen militaire doe len en en nabij Londen gebombardeerd, doch ook dokken, havens en werven, die zich langs beide zijden van de Theems uitstrekken tot aan Gravesend en Tilbury. Hier verwijdt zich de Theems in trech- tervorm tot aan de Noordzee. Het bovenste deel van den trechter reikt van Tilbury uit tot aan Southend, in Noord-Oostelijke richting. In deze stad van 120.000 inwoners wordt vooral de iizerindustrie en de scheepsbouw be oefend. In militair opzicht vervult Sout hend de positie van voorpost. Uit dien hoofde is het ook niet alleen thans, doch ook reeds in den wereldoorlog meermalen door de Duitsche vliegers ge bombardeerd. Verder loopt de Engelsche kust in Noordoostelijke richting, over het kleine zeebad Clacton, door tot Harwich, dat een der voornaamste voorhavens van Lon den is. Een groot deel van de voor de Engelsche hoofdstad bestaande goederen wordt reeds in Harwich gelost en dan per spoor verder verzonden. Ook deze haven werd meermalen gebombardeerd, evenals in den wereldoorlog. Aan den Zuidelijken oever van de Theemsmonding bereikt men zeer spoedig in den hier zeer breeden mond van de Theems het eiland Sheppey, slechts door een smal kanaal van het vasteland ge scheiden. Op dit eiland, dat slechts een oppervlakte heeft van 90 vierkante kilo meter, bevinden zich de eveneens reeds meermalen gebombardeerde militaire doe- len Sheerness en Queensborough. Dan loopt de Engelsche kust verder in Oos- telijke richting en eindigt bij Ramsgate op het schiereiland Thanet. Ramsgate, l met zijn sterk uitgebouwde afweerinrich- tingen, is het laatste punt van militair beteekenis op den Zuidelijken oever van de Theems. Achter de klippen van Tha- I net buigt dan de kust naar het Zuiden i af, naar de Straat van Dover. Italiaansch weermachtsbericht Britsche duikboot tot zinken gebracht Het Italiaamsehe hoofdkwartier maakt in weermachtsbericht no. 105 o.a. het volgende bekend: Een. vam icxnze vierkenjnfngsvliegtuigem heeft met blommen een vijandelijke duik- boot tot zinken gebracht. Im Noiord-Afrika is bij' Iluchtaamviallem van den vijand op' de haven Deijnja, in het gebied van Bomba, Tiobroek em Sol!- 1 faem, een persoom gedood em z>ijtn eetnige personen gewiopd. Er werd lichte mate- 1 rieelie schade aangericht. Te Sidi el Bar- rani werd eem Engeliseh vliegtuig door onze luchtdoelartillerie neergehaald. Het aantal vijlamdelijke vliegtuigen, meergo- haalid blijl luchtgevechtem is trains ,opge- i loopen tot zeven. Een Engeliseh ko.opvaard!ij!schip, dat door onze luchtmacht hi de- Egeïsehe/ Zee was getroffen en waarvan in Weer- machfbericlht ma. 99 melding werd ge maakt, is met brand aan boord de ha ven van Piraeus (voorhaven van Athene) binnengeloopen. Het schip is ernstig be schadigd en bevindt zich thans in het dok. Frankrijk verlangt vrede met behoud van zijn wereldrijk „Frankrijk verlangt naar den vrede, naar het einde van den oorlog, doch het zal zijn bij het wapenstilstandsverdrag aangegane verplichtingen loyaal nako men. Frankrijk heeft geen mogelijkheden om het initiatief tot het verkrijgen van dien vrede te nemen. Het moet alle krachten, die het land nog resten, thans ten nutte maken voor het behoud van zijn rijk en iedere poging tot het ver wekken van opstanden in zijn koloniën energiek bestrijden". Deze woorden, aldus United Press, sprak de Fransche minister van Buiten- landsche zaken, B a u d o i n, in de Amerikaansche club te Vichy, waar hij een rede hield vopr Amerikaansche jour nalisten. En de minister voegde hieraan toe: „Wat de buitenlandsche politiek betreft, zijn er voor ons weinig mogelijkheden om het initiatief te nemen. Slechts in zake de vraagstukken die ons imperium betreffen, laat het wapenstilstandsverdrag ons bewegingsvrijheid. Het onderhandelen over vraagstukken, ons imperium betref fende, wordt door ons niet afgewezen. Daarvan hebben wij reeds het bewijs geleverd, want we gelooven niet aan de waarde van een negatieve houding, die voortvloeit uit onbekendheid met de re aliteit. Wij onderhandelen echter altijd op de principieele voorwaarde, dat de eenheid van rijk en koloniën en Frank- rijks souvereiniteit gerespecteerd worden" Deze verklaring van den Franschen mi nister, zoo vervolgt United Press, valt samen met een nieuw Engelsch radio offensief, welke in de Arabische taal wor- offensief, welke in de Arabische taal wordt gehouden en waarbij getracht wordt de Marokkanen tot een opstand tegen Frankrijk op te hitsen. ENGELAND'S PETROLEUM-AANVOER Dat Engelands staal- en ijzerindustrie met tal van zorgen te kampen heeft, is bekend. Bij deze zorgen voegt zich thans die over de petroleum. Dit kost bare vocht namelijk komt lang niet meer binnen in de hoeveelheden, welke Enge land broodnoodig heeft, zoowel voor zijn schepen, die in den loop van de laatste jaren bijna alle zijn ingericht voor het gebruik van stookolie, als voor verwer king tot benzine. Da organisatie van Neuropa en rond de Oude Wereldzee De Duitsche doelen aan de monding van de Theems De Duitschers in Nederl.-lndië werden niet vrijgelaten Bommen vielen op diverse plaat sen in ons land 9 In de toekomst geen protecti onistische politiek meer HELENA VAN RUMENIË de moeder uan koning Michael, welke thans weer in Rumenië woont. Van den invoer kwam 71 pet. uit sta- ten, die nog niet door den oorlog waren j getroffen en 21 pet. uit staten, die binnen de zone van het oorlogstooneel vielen. Nederlandsch West-Indië stond aan den top met 333,6 pet.; He Vereenigde Staten namen er aan deel met 17,5 pet. Thans is de toestand zoo, dat de be- hoefte aan petroleum aanmerkelijk is toe genomen en dat deze uitsluitend kan worden betrokken uit landen, die ver van Engeland verwijderd liggen. Voor het i vervoer is dus een groote vloot van tankschepen noodig en het transport duurt veel langer. Bii het uitbreken van den oorlog had I Engeland de beschikking over 470 sche- pen met een gezamenlijken inhoud van 3 j rnillioen bruto registerton. Wanneer deze telkens met een volle lading vertrokken, was hun draagvermogen juist voldoende j om de behoefte aan petroleum in vredes tijd te dekken. In den loop van het eerste oorlogsjaar is zij evenwel aan zienlijk verminderd, o.a. ten gevolge van de activiteit van de duikbooten. Inmid dels echter is de tonnemaat versterkt door de tankschepen, die men uit de vloten van andere, door Duitschland be zette gebieden kreeg. Deze weegt evenwel niet op tegen de geleden ver liezen. De in geografisch opzicht gunstig ge legen Middellandsche Zee-landen zijn uit geschakeld, zoodat voortaan alle petrp- leurii uit de ver.af gelegen landen moet worden gehaald. Engeland ziet zich dus voor twee fei ten gesteld: de in het land aanwezige voorraden slinken voortdurend en demo gelijkheid om ze aan te vullen vermin dert evenzeer met elk tankschip, dat in den grond wordt geboord. DE DUITSCHERS IN NED.-INDIË Vergeafiche Nederlandsche vertoogen bij den Gouverneur-Generaal Officieel wordt medegedeeld: Nadat vroeger, meermalen zoowel langs diplomatieken weg als ook door parti culiere Nederlandsche kringen onderno men stappen om de Nederlandsche auto riteiten in Nederl.-lndië ten aanzien van de kwestie betreffende de onwaardige behandeling van de zich daar bevindende Duitschers tot andere gedachten te bren gen, geen resultaat hadden gehad, heeft een vooraanstaande Nederlandsche in stantie ongèveer vier weken geleden met toestemming van de Duitsche autoriteiten een zeer dringenden oproep tot wijziging van zijn tot nu toe aangenomen houding gericht aan den gouverneur-generaal, jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Deze oproep werd door het college van secretarissen-generaal opgesteld en in een door jhr. Snouck Hurgronje en jhr. Six onderteekend telegram via Tokio naar Batavia geseind. In dit telegram werd er op gewezen, dat als vergelding voor de arrestatie van de rijksduitschers in Nederlandsch-Indië van Duitsche zijde eenige honderden Ne derlanders naar Duitschland overgebracht en daar geïnterneerd waren en dat op een vrijlating van deze geïnterneerden niet te rekenen was, zoolang niet een verandering in de behandeling van Duit schers in Ned.-Indië plaats zou hebben. Voorts werd er nadrukkelijk voor ge waarschuwd, dat de toestand wel eens erger zou kunnen worden en dat met een verscherping van de Duitsche repres- sailles ernstig rekening zou moeten wor den gehouden. Een bevredigende regeling BROOD OP BON 7 De secretaris-generaal', waam. hoofd I van het departement van Landbouw cru I Visscherij', maakt bekend, dat gedurende het tijidvak van 23 tot en met 29 Sep^- i tember a.s. de met „7' genummerde bon- nen van bet btroo db onboek j e te zamepj recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram andefl tbtrood. Elk der bonnen geeft derhalve i recht op het knopen van 125 gram rogge- btrood of 100 gram ander brood. I De bonnen, weUke 29 September nog niet gebruikt zij(n, blijven voorts nog tot - en met Dinsdag 1 October a.s. geldig. DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. Zonsondergang 21 Sept. 19 uur 40 min. Zonsopgang 22 Sept. 7 nur 26 min. Maan op: 22 Sept. 20.48 23 Sept. 21,32 Maan onder: 11,32 12,30 Hoog- en Laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 22 Sept. 5,44 17,52 11,44 23,41 23 Sept. 6,16 18,28 11,57 Bff de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bygevoegd. zou slechts kunnen worden bereikt op den grondslag, dat den in Nederlandsch- Indië verblijf houdenden Duitschers in be ginsel hun bewegingsvrijheid zou worden teruggegeven en dat hun toegestaan zou worden zich weer naar hun woningen te begeven en hun normale werkzaamheden aan te vatten. Duitschers, die geen vaste woonplaats in Ned.-Indië hadden, of wier terugkeer in hun woning niet mogelijk is, zouden óf naar Duitschland terug moeten kunnen reizen óf moeten worden ondergebracht in een gezonde plaats in de bergen. Voorts moest de gelegenheid worden geschapen tot hulp- en ondersteuningsac tie voor de noodlijdend geworden Duit schers. Aan den anderen kant zouden de Duitschers in Ned.-Indië van de Duit sche rijksregeering de strenge opdracht krijgen op geen enkele wijze iets tegen het Nederlandsche bestuur of tegen de veiligheid des lands te ondernemen. Ten slotte werd den gouverneur-generaal ver zocht hel telefoonverkeer met Nederland weer vrij te geven, zij het ook slechts ter nadere bespreking ter regeling van bovenvermelde aangelegenheid. Ofschoon het geen twijfel kan lijden, dat de gouverneur-generaal in het bezit van dit telegram is gekomen, heeft het college van secretarissen-generaal tot he den geen enkel antwoord ontvangen, ter wijl het telefoonverkeer met Nederland niet hersteld is. De bevoegde Duitsche instanties hebben voorts berichten ont vangen, volgens welke in het lot der Duitschers in Nederlandsch-Indië intus- schen geen noemenswaardige verlichting is aangebracht. Aangezien dus aangenomen moet wor den, dat de regeering van Nederlandsch- Indië niet tot inbinden bereid is, ziet men zich aan Duitsche ziide gedwongen, hieruit de noodige conclusies te trekken. De verantwoordelijkheid voor de onaan gename gevolgen, welke thans uit dezen stand van zaken voor talrijke Nederlan ders moeten voortvloeien, treft uitslui tend den gouverneur-generaal van Neder landsch-Indië en diens raadgevers,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1