ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1940 OPöER ZKMKZBESCHICOWUIIf De Kern ABONNEMENT Rriji f 1.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee 11.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver- schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. I7B7 - BÖÖO Uitgave N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Loose - Uitg.-Red.M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14446 ADVERTENTIES: Eriji: 20 cent per regel, minimum 80 cent, PI) contract ipeciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur POLITIEKE ASPECTEN D« hartader van Engeland bedreigd De .Zuil van Hercules" door Spanje opgeëischt De spaarzame berichten over het Italië liaansche offensief tegen de Britsche le germacht in Egypte wekken tot nu toe niet den indruk dat het hier om groote beslissingen zou gaan. Indien men echter nauwkeuriger de verhoudingen in dit deel der wereld beziet, dan blijkt wel, dat het hier uiteindelijk gaat om beslissingen die het geheele wereldbeeld in groote deelen der twee continenten Afrika en Azië zullen veranderen. De Italiaansche krijgsverrichtingen heb ben den kaatsten tijd een zekere syste matiek vertoond, welke er op wijst, dat de aanval op Egypte het einddoel is en tegelijkertijd het begin van den grooten slag. Allereerst is de Italiaan sche strijdwijze er op gericht geweest, de Britsche vloot in de Middellandsche Zee in twee deelen te scheiden, welke slechts moeilijk onderling contact kunnen houden. De voortdurende bombardemen ten van Malta en de versterking der Pantanelle-eilanden bezuiden Sicilië ma ken het vrije verkeer van de Britsche vloot in de Oude Wereldzee onmogelijk en binden belangrijke Britsche strijd krachten in andere deelen der zee, zoo dat zij niet meer in het Oostelijk bekken, waar de beslissing moet vallen, ter be schikking staan. Daarbij wordt de houding van Spanje steeds krachtiger; het bezoek van Ser rano Suner aan Berlijn heeft het vraag stuk van Gibraltar weer aan de orde gesteld en met steeds meer kracht wordt in de Spaansche pers de teruggave van deze „zuil van Hercules" geëischt. Eeni- gen tijd geleden werd van Spaansche zijde eveneens een krachtige actie ge voerd in Tanger, dat officieel nog steeds onder een internationaal, neutraal beheer staat, maar waar in werkelijkheid de Spaansche en Italiaansche invloeden steeds sterker worden. Daarmede valt ook de andere „zuil van Hercules" binnen de Spaansche invloedssfeer en ontstaat aldus het gevaar, dat de Mid dellandsche Zee gesloten wordt voor de Britsche vloot, of op zijn minst dat sterke viooleenheden voor de vrijhouding van dien doorgang beschikbaar moeten blijven. Tenslotte wordt in het Oosteliik bekken de Britsche invloed belemmerd door de Italiaansche vestigingen op de D o d e k a- n e s o s, terwijl de onlangs ingestelde patrouilles in de Roode Zee ook de vrije Britsche doorvaart naar Indië en vooral ook het vrije verkeer met Aden en de havens in de Perzische golf be lemmeren. Anderzijds heeft het Italiaan sche succes in Somaliland Italië een rug dekking gegeven en de mogelijkheid ge schapen, dat ook van die zijde Egypte zou kunnen worden aangevallen. Het gaat hier om de hartader van het Britsche wereldrijk. Gaat Egypte verloren dan moet dit een revolutionnaire betee- kenis hebben voor tal van gebieden. Allereerst is de Britsche invloed in het Oostelijk bekken van de Middellandsche Zee uitgeschakeld, hetgeen zijn invloed moet hebben op de verhouding tot Tur kije en de Balkanstaten. Welke invloed trouwens al door de spil-politiek vrijwel te niet is gedaan. Het losser worden van den band met Turkije wordt nog in de hand gewerkt daar ook de contacten met het expeditie- leger in Syrië worden verzwakt, indien althans dit leger niet reeds ter verster king der Egyptische troepen is gebruikt. Dit moet weer zijn invloed doen gelden op Palestina, waar het er voor de Jood- sche kolonisten niet prettig gaat uitziein, indien de Arabische invloeden vrij spel zouden krijgen. Verder wordt ook de band met de voor-Aziatische landen, deels door het verdrag van Saabad met Turkije ver bonden, veel losser, hetgeen niet zonder beteekenis kan zijn voor de petroleum- positie van het Britsche Rijk. En verder mocht het verkeer door de Roode Zee onmogelijk worden, dan moet ook de Britsche invloed in Perzië dalen en zal daaraan evenwijdig, de Russische invloed in dit land stijgen. Bezien wij den toestand in Afrika ver der, dan blijkt dat, met het wegvallen van den Britschen invloed in Egypte, ook het voornaamste steunpunt van de lijn Kaapstad-Caïro, de .ruggegraat van het Britsche rijk in Afrika, zou zijn weg gevallen. Waardoor ook de Soedan en Kenya min of meer in de lucht zouden komen te hangen. Van Britsche zijde zal men op dit oogenblik alles doen, om den invloed in Z u i d-A f r i k a te behouden. Immers, niet alleen dat hierop dan de geheele verdere Britsche invloed op het Afrikaan- sche continent zal berusten, maar ook voor den zeeweg itaar Britsch-Indië is het behoud van Kaapstad en van de marinehaven Simonsstad van de grootste beteekenis. Hier wreekt zich de groote fout in de geschiedenis van het Britsche Imperium, begaan tijdens den Boeren oorlog, waarbij het Afrikaander volk van Groot-Brittannië is vervreemd. De natio nale Afrikaansche beweging zal ook hier niet lijdelijk toezien, maar juist omdat hier het laatste en belangrijkste steun punt van de Britsche macht op het half rond ligt, zal hier de strijd hevig zijn. Duitsch weermachtsbericht Brand in vela Londensche gtadideelen Het opperbevel' van de Duitsche weer. macht deelt mede: Het hichtwapen viel ooik gisteren on danks de slechte weersomstandigheden verscheidene voor den oorlog belangrijke doelen in de omstreken van Loiniden aan. De haven-complexen en haveninstallaties in Tilbury, de staats werf in Chatham en de groote uile-opslagplaatsen van Port Victoria werden doeltreffend met blom men bestookt. Verscheidene olietanks en een tankschip' gingen i)n) vlammen op. In den nacht wierden de vergeMilngs,- vluchten tegen Londen in versterkte mate voortgezet. Vooral de Silvertown- en Royal Albertdocks, alsmede andere be langrijke doelen kregen onophoudelijk tal rijke bamtreffers van het zwaarste ka liber. In vele stadsdeelen van Londen ontstonden branden, die zich uitbreidden. Ook in ander© deelen van Engeland wier- den voor den oorlog belangrijke doelen, zooaüs de haveninstallaties in Liverpool, de chemische fabrieken in BiHinghamj, de Tynedocks in Newcastle, alsmede vlieg velden in Midden.Engelalnd met succes aangevallen. In den nacht van 18 op 19 September werden Britsche vliegtuigen, die West- Duitschïand binnenvlogen1, door den Duit- schen afweer tot terugkeeren gedwon gen. Zij! wierpen hun blommen op niet- miütaire doelen en vielen daarbij' het her stellingsoord van Bethel aan. Drie zie kenhuizen werden vernield, hoewel zijl door het Roode Kruis duidólüjk als zoo danig gekenmerkt waren. Hierbij' Iwerdsn negen kinderen gedood en' twaalf ge. wond. Tijdens den nacht werden 9 vijande lijke vliegtuigen door luchtdoelartillerie en twee door nachtjagers, overdag 24 vliegtuigen in luchtgevechten neerge schoten, Italiaansch weermachtsbericht Kruller door een torpedo getroffen Het 104-de Italiaansche weermachtsbe richt luidt: Eenheden van de vijandelijke marine hebben langs de kust tusschen Bardia en Sidi el Barrani een actie tegen onze troepen gevoerd. Onze luchtmacht kwam tusschenbeide, bombardeerde den vijand en noopte hem zijn actie te staken en te vluchten. Een kruiser van 10.000 ton werd getroffen door een torpedo, uitgeworpen door een onzer torpedovliegtuigen en zwaar beschadigd. Onze luchtmacht wierp bommen van klein kaliber en gaf machi negeweervuur, waardoor overal vijande lijke kol onnes en gemotoriseerde strijd middelen op de vlucht getroffen werden, alsmede versterkingen te Mersa Matroeh en andere militaire doelen. De vijand voerde luchtacties uit in den omtrek van Tobroek, Bomba en Benghazi, waardoor beperkte verliezen en schade veroorzaakt werden. Twee vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten door onze jagers, drie werden waarschijnlijk neergeschoten en een ander werd neer geschoten door het luchtafweergeschut van de marine. Al onze vliegtuigen keer den terug. Vijandelijke vliegtuigen vielen de eilan den Rhodos en Laos aan, waarbij luk raak bommen werden uitgeworpen. Een deel daarvan viel in zee' of veroorzaakte kleine branden en zeer geringe schade aan een huis, doch geen slachtoffers,. Een vijandelijk vliegtuig werd door het luchtafweergeschut neergeschoten. In Oost-Afrika deed de vijand lucht aanvallen op Kassala, Assab, Djavelle, Mogadisco, Diredaoea, Zeila, Mersa, Tec- lai en de Roode Zee, waarbij in totaal van Italianen en inlanders zeven perso nen gedood en dertien gewond werden en onbeteekenende schade werd aange richt. Onze luchtmacht bombardeerde te Aden mailbooten, dié voor anker lagen. MAARSCHALK GRAZlANI „de Italiaaneche operaties hebben de Engelschen verrast in een landstreekdie by voorbaat elke verrassing uitsloot" DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA Hoo de Engelschen bij Sidi el Barani werden verslagen Maarschalk Graziani heeft aan den Duce als opperbevelhebber van de ope reer ende strijdkrachten een uitvoerig rap port gezonden over de gebeurtenissen, die leidden tot de inneming van Sidi el Barani. „In het oorspronkelijke operatieplan", zoo zegt het rapport o.a., „was vóór alles een aanval opgenomen van de rechterflank uit met het doel, het front op te rollen. Op een gegeven oogenblik zou deze aanval door een dubbele om- cirkelingsactie tegen Sidi-el-Barani wor den voltooid. Daar echter in den tusschentijd de vij andelijke strijdkrachten steeds sterker gemotoriseerde eenheden concentreerden op de lijn Birkreygat—Dar el Brug— Bir Dignaish, waarop onze rechterflank den opmarsch had moeten uitvoeren, be sloot ik het operatieplan volkomen te wijzigen. Ik concentreerde alle strijdkrachten op den linkerflank en liet deze langs den kuststraatweg snel oprukken naar Sidi- el-Barani. Aldus worden de krachtig be wapende en inderdaad sterke in de woestijn opereerende vijandelijke pant- serafdeelingen van haar steunpunten af gesneden en gedwongen langs ongebaan de wegen en in een gebied, dat niet over hulpbronnen beschikt, terug te trekken. Italiaamcha operaties verrasten d* Engelschen Resumeerend kan gezegd worden, zoo gaat maarschalk Graziani voort, dat de operaties den vijand hebben verrast in een landstreek, die bij voorbaat elke verrassing uitsloot. Op het gebied der ravitailleering zijn geweldige prestaties geleverd. De En- gelsch-Egyptische militaire critici namen aan, dat tusschen de zee en de woestijn hoogstens 15.000 tot 20.000 man zouden kunnen oprukken en dat vooral van Augustus tot half October vrachtauto's zeer moeilijk vooruit zouden kunnen ko men. Een van hen verklaarde woordelijk: „Een dergelijke expeditie zou slechts een kans op succes hebben van 5 pet. en dan alleen van November tot Maart". De vijand is na een verbitterden tegen stand, elke handbreed gronds verdedi gend, ten slotte door de manoeuvere, die hem in een tang nam, onder den voet geloopen. Hij is vluchtend op Mersa Matroeh teruggetrokken. Depots en in stallaties heeft hij vernield, bronnen on bruikbaar gemaakt. Meer dan de helft van zijn pantserwagens heeft hij ver loren". HET ROOKEN WORDT DUURDER Sigaren en sigaretten Blijkens prijscouranten, door de siga renwinkeliers van verschillende fabrikan ten ontvangen, hebbein deze liaatsten de bedoeling om, naar aanleiding van de op 15 September ingegane accijhsverhoo ging, de sigarenprij'zen als volgt vast te stellen: De sigaar van 31/2 cent wordt 4Va' dent, die van 4 cent komt op 5 cent, (die van 5 ©ent op 6, die van 6 cent op 8, die van 8 ©emtio p 10, die van 10 op 12, die van 12 cent OP 15 en die van 15 op 18 cent. De prijlsverhooging voor de senoritas zou dan als volgt worden: die van V-H cent worden 3 cent, die van 3 cen,f 4, die van 31/? oemt 41/2, die van 4 ©ent 5 ien die van 5 worden 6 cent* Het staat echter nog niet vast, dat deze verhooging die ver uitgaat blo- ven de opcenten, op den accijlns welke per 15 September van kracht zijln ge worden ook inderdaad tot stand komt. De fabrikanten hebben een uitvoerige mo tiveering ingediend bijl het bureau Prijzen van het departement van Handel', N. em S., dat dit rapport in studie heeft. Een vraag, waarmede rockend Neder land zich den laatsten tijki nogal eens (bezighoudt is: waar bi iijjvem tioipfr de sigaretten Het rijksbureau voor tabak heeft den sigarettenfabrikanten toestemming ver leend, de productie, die aanvankelijk was bepaald op 120 pet. van den omzet over 1939, tot het maximum iop te voeren* Hoe was nu de verdeeling van deze 120 pet., die gedurende de jongste maanden de fabrieken heeft verlaten? In de eerste plaats irfoest een gedeelte (gereserveerd blijven voor de Duitsche weermacht. Voorts kreeg de opbouwi- dienst een toewijzing, die gebaseerd is op zes sigaretten per man per dag. Hier na blijft plus minus 70 pet. over van hetgeen in de overeenkomstige periode van 1939 werd verkocht. Welke (waar borgen Zijb. 'er, dat deze hjoeveelbeid oerlijk wordt verdeeld? De grootste waarborg bestaat in de Nationale Organisatie van Sigarettenfabri kanten, het officieel© klachtenbureau van het rijksbureau voor tabak, waarin ver tegenwoordigers van fabrikanten, gros siers en winkeliers zitting hebben, iedere belanghebbende, die meent, niet recht vaardig behandeld te Zijln d.w.z. niet het kwantum te hebben ontvangen, waar. op hij! op basis van zijn omzet over 1939 recht heeft kan zich tot genoemd bureau wenden. Overwogen twiordt een verbod uit te vaardigen tot het in den handeli bren gen van nieuwe merken. DE KOERS VAN DE UNIE Het weekblad van de NederlanJRihe Unie, opent met een artikel, waarin de Unie zich los verklaart van de oude leu zen: democratie en fascisme. Het blad schrijft: Na de eerste onstuimige geestdrift, die bij de oprichting der Nederlandsche Unie tot uiting kwam, is een gedeelte van ons volk weer teruggegleden naar het poli tieke redekavelen, dat ons uit het ver leden maar al te goed bekend is. Er zijn zoo van die hardnekkige gewoonten, die men niet gemakkeliik kan afleggen. Een ervan is het etiketjesplakken. Sedert eenige weken sluipt men om ons heen met de etiketten „democratie" en ..fascis me". Wij wijzen alle pogingen om (ons in een bepaalden hoek te duwen, met kracht van de hand. De Nederlandsche Unie is nog steeds wat ze van het begin af wilde zijn: een Nederlandsche beweging, die op grondslag van de chistelijke waarden in onze samenleving, een beroep doet op de eensgezindheid en de offer vaardigheid van het Nederlandsche volk. Ze wil boven de partijen staan, niet de optelsom zijn van een aantal partijen. Dat haar doelstelling door velen niet is begrepen, bleek uit Tal van discussies, waarvan de eene nog onvruchtbaarder was dan de andere. En nu zijn sommigen bezig ons program na te pluizen om te ontdekken of ze ons „democratisch" of „fascistisch" moeten noemen. Dengene, die ons te democratisch vin den, vragen wij: „wat verstaat ge onder democratie?" Indien hiermede wordt be doeld de erkenning van geestelijke vrij- De hartader van het Engelsche wereldrijk wordt bedreigd Hoe de Britten bij Sidi el Barrani werden verrast De sigaren worden duurder Waar blijven de sigaretten 7 Derde motorbrandstofparioda wordt verlengd tot 6 October Zal het lid van Gedep. Staten Goossens aan kunnen blijven 7 DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. 11 lILSjiLfi! Zonsondergang 20 Sept, 19 uur 42 min. Zonsopgang 21 Sept. 7 uur 25 min. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 21 Sept. 5,17 17.24 10,37 23,03 B§ de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bygevoegd. PREDIKBEURTEN Zondag 22 September. Ned. fierv. Kerk. Zierikzee. Nieuwe kerk. 10 ure, ds. Pijoaoker Hordijk. Kleine kerk. 10 en 3 ure, ds. Valeton. Luth. Kerk. Geen dienst. Gerei. Kerk. 10 en 2.30 ure, ds. Leene. Ghr. Geref. Kerk, 10 en 2.30 ure, ds. Hoogeudoorn. Gerei. Gem. (St.-Domusstraat) 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Leger des Heils (Poststraat) Zaterdagavond 8 ure, Openluohtwerk. Zondag 7.30 en 10, ZaalbijeeDkomst, 3 30 Openluohtsamnnkomtt op 't Groentje en 7.30 ure, ZaalbijeeDkomst. Dinsdag 8 ore voor soldaten en bekeerlingen. Donderdag 8 ure, Openbare samenkomst, alles onder leidiDg van adj. Ras en kapt. Torenbeek. Renesse. Evangelisatie. 11 ure, de heer v. d. Saode van Nieuwerkerk, Haamstede. 10.30 ure, ds. den Hol lander. Gerei. kerk. 10.30 en 3.30 ure, ds. Voorneveld. Geref. gem. 10.30 en 3.30 ure, Leendienst. St.-Maartensdyb. 11 en 3.30 ure, ds. de Bres. Ned. geref. gem. 11, 3.30 en 7 ure, LeeBdienst. Oud-geref. gem. 11, 3.30 en 7 ure, Leesdienst. Oud-Vossemeer. 10.30 en 3 ure, ds. v. Eist. Geref. fcerk. 10.30, 3 en 7 ure, ds. Vreugdenhil. Oud-geref.Qkerk. 10.30, 3 en 7 ure, ds. Baaij. heid en de noodzakelijkheid van een ge zonden 'volksinvloed, dan kunt gij ons democratisch noemen. Men houde ons echter ten goede, wanneer wij de overtuiging uitspreken, dat geestelijke vrijheid en volksinvloed niet mogen ver eenzelvigd worden met de parlementaire democratie, die wij tot nu toe hebben gekend. Met zekerheid kan worden gezegd, dat in de toekomst een sterk gezag noodig zal zijn. Dit geldt in het bijzonder voor de uiterst moeilijke jaren, die ons te wachten staan. Wie in de Nederlandsche Unie een fas cistische of half-fascistische beweging wil zien, krijgt ten antwoord: de beteekenis, die wij aan het Christendom hechten, be let ons de begrippen „volk" en staat" tot beslissende maatstaven voor ons le ven te maken. Wanneer van de zijde der Nederlandsche Unie wordt gesproken van de „corporatieve gedachte", heeft dit be trekking op een vorm van sociaal-oecono- mische ordening, maar niet op den staats vorm, zooals wij dien voor de toekomst denken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1