mwmmm as STRIJD EN OVERWINNING RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 21 September JAARSVELD 414,4 M. NCRV-uitzending. 8 nieuwsberichten ANP; 8,10 schriftlezing, meditatie; 8,26 gewijde muziek (gr.pl.); 8,85 gram.;9,15 Apollo-ensemble; 10,20 Arnhemsche or kestvereniging (opn.)10,30 morgen dienst; 11 gram.; 11,25 fluit en piano; 12 berichten; 12,15 gram.; 12,45 nieuws» en economische berichten ANP; 1 Postil lons; 2,15 orgelconcert; 3 Christ lectuur; 3,30 piano en 2 violen; 4,15 gram.; 4,35 zang met pianobegeleiding; 5,15 nieuws- en economische berichten ANP; 5,80 voor de jeugd; 6,15 gram.; 6,30 VPRO: bijbel- vertellingen; 6,45 gram.; 7 vragen van de dag (ANP); 7,15 berichten; 7,30 re portage of muziek; 8 nieuwsberichten ANP; 8,15 orgelspel (opn.); 8,35 zang met pianobegeleiding; 8,55—9 nieuwsbe richten ANP en sluiting. KOOTWIJK 1875 M. VARA-uitzending. 7 berichten Duitsch; 7,15 berichten Engelsch; 7,30 gram.; 8 nieuwsberichten ANP; 10 orgelspel; 10,80 zang, piano en gram.; 11 gram.; 11,15 berichten Engelsch; 11,30 Esmeralda en solist; 12,30 berichten Duitsch; 12,45 nieuws- en economische berichten ANP; 1 VARA-orkest; 1,45—2 gram.; 2—2,15 berichten Duitsch; 3 gram.; 3,30 berich ten Engelsch; 3,45 tuinbouwpraatje; 4,15 orgelspel; 5 berichten Duitsch; 5,15 nieuws- en economische berichten ANP; 5,30 Esmeralda; 6,15 berichten Engelsch; 6,30 viool en piano; 7 vragen van de dag (ANP); 7,15 gram.; 7,30 reportage; 7,50 gram.; 8 berichten Duitsch; 8,15 nieuwsberichten ANP; 8,30 berichten En gelsch; 8,45 VARA-orkest; 8,55—9 nieuws berichten ANP en sluiting. VERSCHILLENDE BERICHTEN Bommen op Zeeland Het ANP meldt uit West-Kapelle, dat gistermiddag een drietal bommen buiten de kom der gemeente is gevallen. Een sloeg een trechter van zes meter, de beide andere waren lichter. De mate- rieele schade is gering, aangezien op de plaats, waar de bommen neerkwamen, de oogst reeds binnen was gehaald. Gisternacht is onder Vee re, door Britsche vliegers, een aantal tijdbommen neergeworpen, die alle in het weiland aan de overzijde van. het kanaal zijn neergekomen. Er werd geen schade aan gericht. De NfderlandscK® Unie De Nederlandsche Unie maakt in haar weekblad De Unie bekend, dat zij eind Augustus aan den Rijkscommissaris ver zocht heeft een ordedienst te mo gen oprichten. In De Unie lezen we nog, dat de leiding van de Nederlandsche Unie van meening is, dat het op haar .weg ligt, het initiatief te nemen om te komen tot een centrale maatschappelijke orga nisatie, die in den meest uitgebreiden zin des woords de nationale hulpver- leening zal leiden en, waar noodig, deze zelf ter hand nemen. Den Centralen Socialen Dienst wordt een drieledige taak toegedacht: a. de bestaande organisaties tot een efficiente samenwerking brengen; b. de werk zaamheid van deze organisaties activee- ren, uitbreiden en aanvullen, en c. waar noodig zelf de werkzaamheid ter hand nemen. Schokland ontvolkt Het eenzame eiland Schokland, een uur varens van Urk, zal binnen korten tijd geheel ontvolkt worden. Thans wo nen op Schokland nog drie gezinnen n.l. op de Zuidpunt, de Middelbuurt en de De omstandigheden maken ons niet sterk of zwak; zij openbaren slechts of wij sterk of zwak 2ijn. FEUILLETON Nadruk ROMAN VAN 46 verboden HANS HIRTHAMMER Oni die begaafdheid een zin te geven. Want ook de kunstenaar put zijn bestaansrecht uit zijn levenservaring. Eerst dan kan hij den menschen iets te zeggen hebben. Inderdaad zou het heel goed zijn als je eens een poosje steenen ging kloppen. Dan zou je je lezers kunnen vertellen, hoe het met dat steenen kloppen gesteld is". Daar interesseeren mijn lezers zich niet in het minst voor! Ze willen alleen maar weten, wie cie moordnaar van graaf Pipelinsky is en of de beide jonge menschen elkaar aan het eind krijgen. Als ze daar eenmaal achter zijn geko men, zijn ze volkomen tevreden. Goed! Maar als je daar zelf ook mee tevreden bent, mijn waarde, dan heb je evenmin het recht je zelf een kunstenaar te noemen als de man, die het van hongerrecords moet hebben. Iets belangrijks te zeggen te hebben en het te kunnen zeggen dat is kunst. Het leven zuiver weer te geven, den Noordpunt. De heer Smid was haven meester en lichtwachter op het eiland. Voor de scheepvaart was het soms een toevluchtsoord. Bij stormachtig weer werd het veelal aangedaan op den weg naar de Ketel (naar Kampen) en naar Kraggenburg (naar Zwartsluis). Die in de Middenbuurt woonde had er dan een primitief winkelbedrijf bij, om de schip pers en visschers te voorzien. Deze le vensmiddelen werden per sleepboot van Kampen betrokken. Melk leverden eenige schapen, welke nog op het uitgestrekte, maar slechte kwaliteit grasland, graas den. Inmiddels zijn deze schapen reeds naar Urk verkocht, waar zij de Schok- kerdijken verwisseld hebben met den dijk Urk—Kampen. Het Schokker hooi werd veelal verkocht naar Urk of Kam pen. Dit alles zal nu weldra tot het ver leden gaan behooren en Schokland zal nu binnen afzienbaren tijd geheel ont volkt worden. Mellcbui »l« kanon Te Raard bij Dokkum waren enkele jongens Woensdagmiddag bezig met het spel van den dag: „Oorlogje-spelen". Hierbij werden melkbussen gebruiktals kanonnen. In de melkbussen werd wat carbid en water gedaan, waarna het dek sel op de bus werd gedrukt. Wanneer er voldoende gas in de bus aanwezig was werd een brandende licifer door een klein gaatje in den bodem, in de bus gebracht, hetwelk een explosie ten gevolge had waardoor het deksel met een luiden knal door het luchtruim vloog. Op een gegeven oogenblik liep het 5-jarig zoontje van den heer P. Mein- dertsma te Raard op enkele meters af stand voor de bus langs, juist op het oogenblik dat het deksel er met een luiden knal afsprong. Het ventje kreeg het zware deksel tegen het hoofd en bleef met een verbrijzelden schedel lig gen. Een arts die ijlings werd geroe pen kon slechts den dood constateeren. KeUinghandel Rijksambtenaren te Venlo zijn een uitgebreiden kettinghandel op 't spoor gekomen. In verband daarmede heeft de gemeentepolitie in samenwerking met de ambtenaren een huiszoeking verricht bij den winkelier W. aan den Kaldenkerker- weg. Bij dit onderzoek is een groote partij koffie, peper en vleesch gevon den en in beslag genomen. Tegen den winkelier is proees-verbaal opgemaakt. Het onderzoek duurt nog voort. VIA MOSKOU NAAR NEW YORK met den Tram-S'beritchen «poorweg De trans-Siberische spoorweg heeft in dezen tijd groote practische beteekenis, want hoe zou men aldus lezen wij in een brief uit Tokio aan Se „Frank furter Ztg." anders van Europa naar de landen van het Verr Oosten en verder naar de Vereenigde Staten moeten ko men? Wil men van Manila naar Rome of van Rome naar New York reizen of van Chicago naar Berlijn, dan moet dat via Siberië. De „trans-Siberische" is dan ook voort durend volgeboekt. In het laatste decen nium werd voor het internationale ver keer bijna alleen van de route over Siberië naar Tsjita en dan via Mand- joekwo naar Japan gebruik maakt. Men reisde dan over Charbin, Sjinking en Moekden. Sedert ongeveer twee maanden wordt het verkeer echter meer en meer over het Russische Verre Oosten geleid, het slaat bij Tsjita niet meer af naar Mand- joekwo maar men reist verder met den „trans-Siberische" langs het Amoergebied naar Wladiwostok. Elke week vier treinen Uife Moskou vertrekken elke week vier sneltreinen naar het Oosten. Twee gaan over Tsjita naar Mantsjoeli aan de grens van Mandsjoekwo, twee gaan via Tsjita dieperen zin ervan voor bet menschdom te ontsluiten, dat is kunst. Kunst, kunstPraat me er niet van, alsjeblieft! Kom mee, dan gaan we het ergens anders zoeken. Allright 1 Het mooie in de verstandhouding tus- schen deze beide menschen was, dat zelfs een vrij scherp dispuut niet de minste afbreuk kon doen aan hun we- derzijdsche vriendschappelijke gevoelens. Wat hadden ze elkaar als jongens al niet een grofheden naar het hoofd ge slingerd om direct daarop weer samen door dik en dun te gaan. Waar is de telefoon hier? vroeg Lorenz toen ze klaar stonden om heen te gaan. Ik moet toch even het Josefs- heim opbellen en mijn vriend Degener meedeelen, waar hij mij zoo noodig kan bereiken. Daar in mijn werkkamer! ant woordde Meissner, terwijl hij op een deur links van de trap wees. Maar laat het niet ie lang duren! Ik haal in- tusschen den wagen uit de garage. Helaas was broeder Vincent juist een oogenblik afwezig. Lorenz kreeg een of anderen bewoner van het asyl aan de telefoon, die den broeder tijdelijk ver ving. Hebt alles opgeschreven? vroeg Lorenz, toen hij zijn boodschap voor Degener had meegedeeld. Ja! luidde het antwoord van den naar Wladiwostok. De laatste reis duurt langer. Bovendien doet maar eens in de tien dagen een Japansche boot Wla diwostok aan, zoodat men daar soms ettelijke dagen op verbinding met Japan moet wachten. Van Moskou naar Wladiwostok duurt de reis, een afstand van meer dan 9000 km., tien dagen. Het groote continent schijnt eindeloos, land en altijd weer land is al wat men ziet. Nergens schijnt de aarde zoo ruim en zoo oneindig. Het j is of men de zee nooit meer zal zien. j Men verliest alle gevoel voor afstand en voor tijd door de eentonigheid van de I reis. Ook het verzetten van de klokken, eiken dag een half tot één uur vooruit, geeft iets onwezenlijks, zoodat men mee- ningsverschil krijgt of iemand aan het middag- of avondmaal bezig is in den restauratiewagen. Moskou-Wladiwostok vordert tien degen Op den tienden dag na Moskou bereikt de trein 's avonds Wladiwostok.... op tijd. De formaliteiten worden snel afgedaan maar het terechtkomen in een hotel gaat langzaam. Het taxiverkeer in Wladiwos tok is nog niet geheel bjij' 'de eischen, die dit nieuwe verkeersmiddel stelt, aan gepast. i In afwachting van de Japansche boot kan men de bezienswaardigheden van de stad en omgeving bezoeken. Opvallend is dat men uren lang buiten de stad kan Wendelen zonder tegengehouden te worden. Wel ziet men overal soldaten en van vele heuvels zijn zware kanonnen zeewaarts gericht en kustdoelgeschut be dreigt de kust. Slechts zelden verspert ergens een schildwacht den toegang. Zwemmen en andere watersport worden druk beoefend Van de heuvels heeft men een prach tig uitzicht op de vele baaien en daar voor anker liggende schepen. De eilan den, die daar voor de baai liggen, vor men als het ware een natuurlijke vesting. Oorlogsschepen ziet men niet, die zijn in een der baaien verborgen. Een groot droogdok is in aanbouw. ROTTERDAM'S EERSTE GROOTE NOODWINKEL GEREED De N.V. Maatschappij voor Woningin richting P. van Reeuwijk komt de eer toe, de eerste te zijn, die een nieuw groot noodgebouw opende. Wij schrijven „noodgebouw", maar wie het pand van binnen en buiten heeft bezichtigd, kan zich moeilijk met de uit drukking „noodgebouw" vereenigen. Im mers wat hier tot stand is gekomen heeft niets weg van een noodwinkel. In alle opzichten is dit bouwwerk een topprestatie, ook al wat de bouwtijd betreft. Door de N.V. H. Overdijk's Bouwon derneming werd 2 Juli met de bouw begonnen naar een ontwerp van Archi tect J. P. L. Hendriks BNA. Met man en macht werd, zonder een enkele over- werkvergunning, gewerkt en de bouw in twee maanden voltooid. Het pand bezit niet minder dan 18 etalages, voor een deel zijn deze onder gebracht in de royale overdekte etalage galerij, die de verbinding vormt tusschen de Nieuwe Binnenweg en de Breitner- straat. Een compliment verder vooral voor de binnenhuisarchitecten der N.V. P. van Reeuwijk, die voor een buitengewoon smaakvolle aankleeding van de binnen bouw zorgden. Een overvloed van gezellige interi eurs in alle stijlen is weer aanwezig. Op de 2e verdieping is een deel der ruimte afgescheiden voor de tapijtafdee ling die met haar groote voorraad weer de oude, prettige indruk maakt. De maatschappij voor Woninginrich ting P. van Reeuwijk, heeft niet bij de pakken neergezeten, maar in recordtijd een groot stuk werk tot stand gebracht, waarop zij trots kan zijn. man, die niet een van de slimsten scheen te zijn. Hij had van 't heele gesprek vrijwel geen word verstaan en was ook niet van plan zich noemenswaardig in te spannen. Toen hij bemerkte, dat de- geen, die had .opgebeld, niet meer sprak, legde hij den hoorn op den haak, al lang blij, dat ook dit weer achter den rug was. Is er nog wat geweest? vroeg broe der Vincent, toen hij terugkwam. Nee, niks! zei de ander en daar bij loog hij niet eens bewust,, want hij was het telefoongesprek al lang weer vergeten. Met dergelijke onnoözele handigheidjes werkt de regie van het leven. Wij noe men het toeval. Het was dus louter een toevallige omstandigheid, dat de beide menschen, die zoozeer naar el kaar verlangden, voorloopig nog niet te zamen werden gebracht. Nochtans en daaraan was eveni eens het toeval schuld kwam het dezen zelfden, avond tijtd-eins de pauze in de Charflottenburger Opera nog tot «en andere merkwaardige ontmoeting. Een hoek vain die foyer in de nabijheid van het buffet vormde het tooneell. Arno Meissner had zich met Lorenz in dezen hoek teruggetrokken om met een gllas bier rijh dorst te verdrijven. Lorenz, die zljtn blik wat doior den foyer Diet dwalen, keek plotseling ver rast op. Een van de beide jonge darned, N.V. PROVINCIALE ZEEUWSCHE ELECTRICITElTSMAATSCHAPPIJ Volgens het verslag van de N.V. PZEM steeg de stroomverkoop in 1939 met 14.6 pet. De ontvangsten overtroffen die vajir hei jaar 1938 met f167.000, terwijl1 de uitgaven daalden, zoodat de netto-winst bedroeg f 382.714.07, tegenover f 177.257.48 over 1938. Extra afschrijvingen zijh toe gepast tot een bedrag van f 12.000. Het verschil tusschen het totale afscftijrijVings- bedrag naar het v,astequota en het an- nujteitensysteem, aanvankelijk f561.720.38 groot, verminderde in den loop van het jaar tot f218.347.01. Na aftrek van dit bedrag, waardoor een fictief actief uit de balans verdwijlnt, rest nog f164.367.06 De Raad van Bestuur stelde voer f15000 te storten in het fonds ter voorziening van onrendabele gebieden, dat op 31 December 1939 nog voor f 10.750 te boek staat en voorts f 85.1000 te b'estemlmien voor het vormen van een „Egalisatiefonds onderhoudswerken". De winst van het Trambedrijf ad f 11.914.02 komt ten goede aan het Fonds voor diverse belangen, waarna een be drag van f52.453.04 overblijft. De Raad van bestuur stelde voor daarvan we derom f 52.000 te bestemmen voor uit- keer'mg van 5 pet. dividend aan aandeel houders en het restant ad f 2453.04 toe te voegen aan de reserve. Stemmen de financieel© resultaten tot tevredenheid, toch zal men niet lover het hoofd m!o- gen zien, dat op het oogenblik de pro ductie- en distributiemiddelen van het bedrijf zeer intensief belast zijh. Belang, rijke kapitaalsuitgaven (gedeeltelijk reeds gevoteerd) zullen dan ook in de naaste toekomst noodig zdjln Kxm aan de steeds toenemende vraag te kuime|m voldoen. Dat daarvan de rendabiliteit minder gun stige gevolgen zal ondervinden, staat vol gens het verslag vast. De tarieven voor stroomlevering aan kleinverbruikers voor licht en huishou delijke doeleinden werden (wederom niet onbelangrijk verlaagd. Getracht werd tot meer uniformiteit in de straat ver- llichtingstiarieven te komen, het geen gepaard ging met eenige verlaging van het tarief, dat het bestuur gaarne algemeen zag ingevoerd en dat ook door verscheidene gemeenten werd aanvaard. Het aantal' op 'enkeltarief aangesloten afnemers daalde van 25.464 tot 24.820, het aantal vastredht.afnemers steeg ech ter van 16..097 tot 18.380 en is dusf rond 43 pet. van het totale aangeslo-i tenen voor licht en huishoudelijk ver. bruik. Het verbruik der vastneehtafhemers bedroeg rond 7.200.000 KWU en het to. tale verbruik voor licht en huishoudelijk veiblruik rond 9.07,2.000 KWU. Bijha 80 pet. van het verbruik kwam dus voor rekening van de 43 pet. vastrechtafne mers. Totaal werden verkocht rond 23.650.000 KWU. Voor de voorziening van S chouwen. Duiveland en Tholen werden van de PNEM ingekocht 2.293.498 KWU (v.j. 2.042.951). Driemaal' werd de strooimle- vering onderbroken wegens storing bij' de P.N.EM. ml. op 21 Juli van 21.50 tot 21.53 op 12 Augustus van 12.25 tot 13.15 en 10 September van 9.50 tot 9.52. Totaal werd lopgewekt en ingekocht 29.226.148 KWU (25.764.451). De verleden week gehouden aandeel, houders vergadering heeft zich met het jaarverslag en ook met de balams en de winst- en verliesrekening vereemigd. KORT EN BONDIG Glasgow, dat in den nacht van 17 op 18 September werd aangevallen, is een belangrijke haven voor ijzererts en ijzer- afval, aardolieproducten en graan. Över de haven van Glasgow loopt een groot deel van de aanvoeren voor Noord- Engeland. In het havengebied van Glas gow liggen belangrijke Engelsche werven waarop kruisers, torpedojagers, mijnen- leggers, vliegtuigmoederschepen en zelfs slagschepen gebouwd worden. Te Glas gow is verder rond een vierde van de Engelsche scheepsmachinebouwcapaciteit geconcentreerd. die daar schuin tegenover hem een klein tje koffie gébruikten, verdraaid, dat was toch was dat niet de studente, in wier (wfoniing hij! laatst als verhuizer had gewerkt? Ja, matuuirilijk iwtas zijl het. En nu keken rijl elkaar juist in het gezicht. Een paar seconden trok z/ijl haar wenk brauwen nadenkend samba D,am scheen 'rij1 ook hem te herkennen. Een groeteed glimlachje gleed over haar gezicht. Ze zei een paar woorden tot het andere meisje ©n nu draaide ook dit het hoofd om, waarbijl riji hem scherp aankeek. De beleefdheid eischte, dat Lorenz maar de beide jongedames toeging om juf frouw ach, haar naiam had Hij' totaal vergeten te begroeten. Hij! diende toch te laten zien, dat bijl de omgangsvormen nog niet had vergeten. Je moet me een paar minuten Cx- cuseeren, Stomp'! Ik ken toevallig een van die dames daar en moet haar even goedendag zeggen, Meissner sperde rijln oogen open. Heb je ooit zooiets gezien! Damesken- nissen heeft hij1 ook! Overigens lang niet kwaad! Tlwlee alleraardigste kinde ren 1 Kun je ze niet overhalen om zich na de voorstelling bij! ons aan te sluiten? Dat zou je wel' Iwillen! kaatste Lo renz terug, terwijl hij1 zich innerlijk ver. heugde over de verbazing, die zfijln vriend zoo onomwonden toonde. De studente stak hem vrijmoedig haar hand toe. Dat is werkelijk een ver- De Belgische steenkolenindus- t r i e heeft haar vroegere productiecapa citeit weer bijna bereikt. De productie bedraagt'ongeveer tachtig procent van 't cijfei van voor den oorlog. In alle fabrie ken is het bedrijf hervat. Negentig pro cent der arbeiders is volledig in dienst. De voorraad steenkolen wordl op bijna twee millioen ton geschat. Het.^?oemeensche ministerie van buiten- landsche zaken heeft het diplomatieke corps medegedeeld, dat de minister-pre sident, generaal Antonescu, deint titel „Conducator" zal hebben en dat in het internationale verkeer deze titel ook gebruikt zal worden. Hiertoe is beslo ten met uitdrukkelijke goedkeuring van de beweging der Legionnairs, die daar mede Antonescu als een der hunnen er kend hebben (D.N.B.) 0 De Fransche politie is thans bezig met het onderzoek naar de vele plunde ringen en beroovingen die door Fran sche burgers bjji den aftocht van het Fransche leger in Parijs en vooral in de Zuidelijke voorsteden gepleegd zijn. Tot dusver heeft de politie 241 personen ge arresteerd. Ruim 1300 personen worden er van beschuldigd aan deze plunderin gen hebben deelgenomen. Ruim 700 processen zijn reeds aanhangig gemaakt. BOB'S APENSTREKEN Hij holt er heen, verblind van woede, Maar ach, de man heeft geen vermoeden, Dat voor zijn voet een tuinslang ligt, En valt pardoes op zijn gezicht. Door al dat onverwachtse rukken Raakt ook de tuinman van zijn stukken En hij besproeit, in plaats van 'tgras, De hals van juffrouw Van der Plas! Maar deze juffer, óók niet bang, Springt woedend op en grijpt de slang; De tuinman moet er aan gelovenr Zij spuit finaal hem onderstboven! Toch had de stakker niets misdaan, Zij biedt dus haar excuses aan, En allen zuchten: „Ach, ach, ach, De jeugd verergert met de dag!" rassing, meineer... dokter Burmester!Wat 'zegt u daarvan.... vindt u het niet knap. dat ik uw naam zofo goed onthouden helbl? Knap well, maar bijzonder onaamge. naam, want des te grooter is mljln ver legenheid..... ik kan me uw naam [wer kelijk niet meer herinneren..... O, dat is vergeeflijk, dokter! Lotte Wegedom! In Naam1 dien men (niiet ge makkelijk onthoudt. En deze veelbelo vende jongedame is Dofrothy MülHer, kort weg het meisje Dory ganaamd. Eigen lijk is rij' niet heelemaal vreeimd voojr u. Zijl was het, iwlie u destijds die waar. devolle inlichtingen verstrekte betreffen de de zystqpyelitis. Van deze gelegen heid mag ik dan misschien wel! gebruik maken oml ui strikt in vertrouwen na- tuurlljk te verraden, dat het meisje Dory zich sinds dien dag buitengewoon voor u interesseert. Ik heb haar een een zeer gedetailleerde beschrijving moe ten geven van- uw uiterlijk en ze heeft me de bitterste verWijiten gemaakt, dat ik u destijds zoo. maar heb 'Haten ver trekken. Je ziet het Dory, vrouwd Fiortuna meent het toch nog goed met je. Hopenlijk is de ombanrihart-g© wer kelijkheid niet al te teleurstellend voor (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 5